Esileht Väikelaps 1,5 aastane ei oska ise süüa…

Näitan 19 postitust - vahemik 1 kuni 19 (kokku 19 )

Teema: 1,5 aastane ei oska ise süüa…

Postitas:

Tere,
Jagage palun nippe kuidas saada laps ise sööma.
Laps 1,5 aastane aga ei huvitu üldse ise söömisest, annan talle kahvli või lusika siis sellega ta toksib niisama või hoiab niisama käes, olen üritanud teda õpetada aga talle väga õpetamine ei meeldi, siis läheb närvi ja pistab karjuma ja loobub üldse söömisest. Olen ka üritanud, nii et ise ei anna talle süüa, et las üritab ise aga kahjuks ka see ei lähe läbi, siis hakkab toolis lõpuks väänlema ja jaurama. Olen juba lootust kaotamas. Kuidas Teie sama vanad lapsed söövad?

Tänud ette kõigile vastajatele 🙂

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

mul sööb isegi üle 2 aastane nii ja naa, kuidas tuju on.
Ma ei põe.
Väidetavalt lasteaias see-eest sööb ise, keegi ju ei aita.
Kodus saab “mängida”.
Natuke ikka selja tagant proovin käega suunata. Kui vehib ja ära viskab, annan tasapisi ise edasi. Ja siis proovime mõne aja pärast uuesti koos.
Annan talle rohkem viilutatud asju taldrikul ette, siis kui ise annan pudruampsu, pajaroa vm või võtab ime läbi ise, siis vähemalt sööb ise õuna, leiba, porgandit jne juurde. Nälga ei jää.

Tundub, et tema “mina ise” aeg tuleb veidi hiljem.
Kui oli 1,5 siis ma ei põdenud üldse. Hullem on see kui sunnid vägisi ja tal tekib üldse trots ja viha söögi vastu

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mul on sellised lapsed, keda (ise) söömine väga huvitas/huvitab, nii et otsest kogemust pole. Aga ilmselt esimese asjana püüaks eeskuju kaudu – sama söök, sama laud, samasugused nõud + kõvasti näitlejameisterlikkust.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kirjutad, et proovisid mitte sööta ja hakkas väänlema. Kui kaua ta väänles? Kas järgmise söögikorrani välja? Ja mis siis sai, kas ikka ei hakanud sööma?
On võimalik, et lapsel on lihased nii nõrgad, et ta ei suuda lusikat suu juured tõsta. Või sellel toitu haarata.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minu 1,5 a ei söö ka täitsa iseseisvalt ja siiani ma sellest küll mingit probleemi ei ole teinud, küll ta ükspäev niikuinii hakkab iseseisvalt sööma. Lusikat oskab suhu panna ja mõnipäev sööb ja siis kaob jälle huvi.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Äkki mänguliselt lemmiktoitu anda, et nüüd proovigu ise lusikaga putru ja marju kätte saada ning suhu panna nii nagu sina seda teed. Aga algul sa ikkagi toidad lõpus ise. Minu laps sööb lusikaga aga kipub muud moodi mängima lusika ja toiduga. Vahest aga ei viitsigi lusika või kahvliga alati süüa, siis serveeringi muud moodi ka toitu.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 29.05 22:51; 05.06 13:38; 07.06 13:28;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Meil hakkas 1a8k ise sööma. Enne ei osanud absoluutselt. Ma olin juba närvivapustuse äärel sellest õpetamisest ja mässamisest. No ei saanud selgeks. Siis jätsin ta rahule ja mõni nädal hiljem hakkas sööma ilusti ja kohe väga osavalt ja ilma suurema lagata

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minu laps hakkas ise sööma vara, kõigepealt putru ja paksemat püreed. Algul sõi ta kahe lusikaga, st mina toitsin ja vahepeal “kleepisin” toitmislusikaga tema käes olevale lusikale toitu. Kui see siis suhu rändas, kiitsin. Oma lusikat ta vahepeal minu kätte anda ei tahtnud, ka ei meeldinud, kui püüdsin tema kätt suunata. Tasapisi hakkas ise proovima toitu lusikale saada, mina olin teise lusikaga valvel ja algul salaja sokutasin toitu tema lusikale, sest liiga palju ebaõnnestumisi rikkus tuju.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Paraku ühtegi nippi õpetada ei oska.
Meie laps läks lasteaeda 2 a 8 kuu vanuselt ja siis oli tal ise söömine ikka väga vaevaline. Enne lasteaeda minekut tegime sellist trenni, et panime tema väikese laua äärde mänguloomi taldrikute taha istuma ja tema ka sinna sekka ja mängisime “lasteaia söögiaega”. Tegelikkuses ta esimesed kuud ikkagi ei söönud lasteaias praktiliselt midagi. No on lihtsalt selline laps, mis teha. Ma olen rõhunud pigem sellele, et ta ikkagi oma vajalikud ained kätte saaks, küll need oskused ka tulevad. Ja ajapikku on tulnud ka.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Aga kas ta näppudega ka ei söö? puuvilja, leiba? mul 1,5aastaselt sõi küll ise, aga nt makaronid liikusid suurema osa ajast ikka näppude vahel suhu. Ma ei teinud sellest numbrit. Alles nüüd 2,5selt nõuan juba natuke rohkem puhtust, st sihilikult mäkerdamist ei luba (kuigi pean ütlema, et enamuse ajast ma ikka ebaõnnestun ja lõpuks on ikka see hapukoor nagu kätekreem….)

Võid proovidaka seda, et kahvliotsa torgatavad söögid torkad ise kahvli otsa ja ulatad talle kahvli kätte, mitte suhu. Kui ta keeldub seda vastuvõtmast, siis on lihtsalt protest. Üks võimalus ongi lihtsalt lõpetada toitmine ja küll ta siis lõpuks sööb ise.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Laps tundis juba ca 10-kuusena huvi iseseisvalt söömise vastu. Alates aastasest peale sõi ise. Alguses loomulikult kätega, mitte kahvli või lusikaga. Kui neid kasutas, siis sai palju kiita, aga lasingi tal rahumeeli mökerdada.
Kindlasti on oluline ka see, et võimalikult vara ühised söögiajad – nii saab laps jälgida ja õppida.

2,5aastaselt sõi juba väga puhtalt. Ilmselt oligi selles suhtes nö lihtne laps, aga arvan, et minu käitumisest oli ka abi.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mul on 1,8 aastane laps, kes ei huvitu üldse toidust. Kui sööki mitte pakkuda, siis võibki elada ainult rinnapiimast. Äärmise nälja puhub võtab külmkapist ise juustuviilu. Ise lusikaga ei söö, selle asemel toidab oma lusikaga mind, väga osavalt kusjuures 🙂
Mis mina teemaalgataja murest arvan: peaasi et laps kõhu täis saaks ja kasvaks kenasti. Kas ta teeb seda ise või kellegi abiga ei ole niivõrd oluline. Lasteaias nad lõpuks kõik söövad ise.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Lapsed ja nende huvid on väga erinevad ja 1-2aastase puhul mingeid üldistavaid järeldusi teha või millegi pärast väga muretseda ei tasu.

Minu laps hakkas kodus iseseisvalt sööma 4-aastaselt. Lasteaias ei söönudki ta sisuliselt üldse. Kui kasvatajal õnnestus talle kartulitükike supi seest suhu panna, siis ta ei närinud seda, neelamisest rääkimata, vaid kandiski tükikest põses kuni õhtuni, mil talle järele tulin. Mina siis kodus hakkasin sundima ja söötsin lusikaotsast. Kui seda ei teinud, siis jättis laps end nälga ja kukkus nõrkusest kokku. Nii et jah, sihukene ekstreemne juhtum oli minul 🙂 Praegu käib see laps koolis ja on tegelikult täiesti terve, tubli ja hästiarenenud tegelane. Miks temal titepõlves sihukene rumal kiiks oli, ei teagi.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 01.06 09:51; 07.06 12:45;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Lõpuks õpivad kõik sööma küll, nii nagu lõpuks õpivad kõik potil käima, aga kui kavala tegutsemise abil õnnestub oma elu 1-2 aasta võrra varem lihtsamaks teha, siis on see ka pingutust väärt. Oma kogemusest oskan soovitada nippi, et lusika ja kahvli asemel kasutage teisi tööriistu, näiteks näppe või võileivatikke. Näiteks arbuusikuubikuid võileivatiku otsa ajada meeldis minu lastele juba 1-aastaselt. Kui laps üritab süüa ja selle käigus mäkerdab, siis ma ei tee sellest mingit numbrit, aga niisama toiduga mängida ja vigurdada ma oma lastel pole kunagi lubanud. 1,5-aastane mängida mängu, et võtab kausi ja lusika ning söödab oma nukku või karu.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Lõpuks õpivad kõik sööma küll, nii nagu lõpuks õpivad kõik potil käima, aga kui kavala tegutsemise abil õnnestub oma elu 1-2 aasta võrra varem lihtsamaks teha, siis on see ka pingutust väärt. Oma kogemusest oskan soovitada nippi, et lusika ja kahvli asemel kasutage teisi tööriistu, näiteks näppe või võileivatikke. Näiteks arbuusikuubikuid võileivatiku otsa ajada meeldis minu lastele juba 1-aastaselt. Kui laps üritab süüa ja selle käigus mäkerdab, siis ma ei tee sellest mingit numbrit, aga niisama toiduga mängida ja vigurdada ma oma lastel pole kunagi lubanud. 1,5-aastane mängida mängu, et võtab kausi ja lusika ning söödab oma nukku või karu.

Kui toiduga mängima hakkas, siis mis tegid? Kas võtsid toidu eest või tõstsid lapse laua tagant ära? Ja millal uuesti süüa sai? Minu laps määrib kahvli ja lusikaga vahel oma käsi ja jalgu, ma muidugi seletan et ei tohi ja panen lusika tagasi kaussi, näitan et toitu võetakse sealt ja pannakse suhu. Samas ta ikka hakkab mängima. Selline rahutu hing kellel lööb sada tegevust pähe.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 29.05 22:51; 05.06 13:38; 07.06 13:28;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Toiduga mängimine pole sugugi halb, selle käigus õpib laps palju. Samas õpetamise mõttes ma ütleks, et ei tasu väga poputada. Ma elan oma mehest lahust ja võiks öelda, et mu eksi suhteliselt hoolimatu suhtumine õpetaski lapse iseseisvalt sööma. Minuga ei õppinud ega õppinud, aga eksi juures oli nii, et pandi söök ette, eks hakkas ise pugima, last ei aidanud, laps vihastas ja hakkas ise sööma. Kui viisin ta lapsehoidja juurde, siis õppis ka selle ära, et kui laua tagant lahkub, on söök läinud. Mina ei suutnud seda õpetada. Olin ikka väga hädas, sest üritasin toita, tema astus minema, siis tuli tagasi jne. Aga eksi juures mõned korrad ignoreerimist, kõrval ise söömist, lapsehoidja juures toidu eemaldamist ja laps oskas ise süüa ja ka laua taga käituda. Enda kohta võin öelda, et olen ikka liiga nunnutav mõnikord, siis laps õpibki aeglasemalt.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Aga miks ei võiks laps toiduga veidi “mängida”? Kui ta istub ühe koha peal söögilaua taga, et tohiks tagajärjed ju suured olla. Laps saab oma mäkerdamise isu täis ja lõpuks hakkab ka normaalselt sööma.
Minu jaoks on toiduga mängimine see, kui ta seda meelega kaugele maha või seina külge loobib, jalgadega otsas trambib, pähe paneb ja ise seal juures itsitades otsib tähelepanu. Kui aga niisama mudib seda kätega pehmeks, lakub näppude vahelt või lennutab lennukihäälega endale ise peoga suhu, siis see ongi söömine, mitte toiduga mängimine.
Ta õbibki nii. Mul poiss mäkerdas oma isu täis alates selles, kui istuma hakkas 8kuuselt kuni aastani ja 1aastasena juba tundis ta ise väga suurt huvi ise söömise vastu ning keeldus juba söötmisest. Kahvlit eelistas lusikale ja sellega tuli söömine paremini välja. Praegu kolmeselt sööb suht puhtalt. Lauale vahel tilgub supp aga riided jäävad puhtaks ja suu pole kõrvuni koos juba ammu.
Kodus on tal luba isegi praegu vahel makarone näpu vahelt süüa, kui pole kastmega koos. Ma ei keela seda. Väljas ja külas süües kasutame ikka ilusti söögiriistu.

Aga see ju ongi tavaline, normaalne eakohane söömine. Toiduga mängimise osas selle sõna negatiivses mõttes ongi mõeldud seda, kus mõni väikelaps lihtsalt lagastab ja loobib toitu kõikjale- seintele, ema juustesse jne. Ise kisendab naerda. Lõpuks tõuseb laps lauast ja toit on ära raisatud, kõht aga tegelikult ikka tühi. Siis hakkab see laps tasahilju nihverdama endale muud söömist, nt küpsiseid kausist jne. Mõni laps õpib sedasi ppikapeale sööma, kuid teine laps õpib vaid seda, et söök pole söömiseks vaid lõbutsemiseks ja laialiloopimiseks. Kui ma küpsisekausi ära peitsin, siis hakkas laps käima köögis oleva suhkrutoosi kallal. See lõputu magusa ja näkside peitmine polnud tegelikult mingi lahendus. Lahenduseks oli ikkagi üritada last toitu enam-vähem sihipäraselt kasutama.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 01.06 09:51; 07.06 12:45;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Olen kuulnud, et väga paljude emade jaoks just see toidu pigistamine peos, söögitooli kandikule mäkerdamine ongi nende arvates toiduga mängimine. Ja et riided ju saavad mustaks niimoodi. Kui see pisike lõbu ka lastele ära keelata, siis neid ei huvitagi eriti see ise söömine pikka aega.

No aga mis vanuseni on ok lasta tal lauda mäkerdada, pigistada ja kausis plätsida, käte ja jalgade mäkerdamist toiduga? Ühel hetkel peaks seda ka hakkama piirama.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 29.05 22:51; 05.06 13:38; 07.06 13:28;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Lusikas lapsele kätte kui ise teda söödad ja ega muud ei saavi teha sest vanus on selline.
Tegelt peaks lapsele ca 9/10 kuuselt lusika kätte andma.
Alguses toita ise ja lapsel luskas samal ajal käes aastast enam.toita ei tohiks. 1,5 aastast enam lihtsalt ei huvita see kuna siis nad saavad paremini aru kui ei saa millegiga hakkama ja ei taha seda teha siis.
Aga jah teemaalagatajal sellest kasu enam pole vb aga keegi teine loeb:)

( 4 aastase kes sõi üpris puhtalt u 2,5 selt ja aasta ja 6 kuuse ( kes söõb ise aga jube räpakalt)ema)

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 19 postitust - vahemik 1 kuni 19 (kokku 19 )


Esileht Väikelaps 1,5 aastane ei oska ise süüa…

See teema on suletud ja siia ei saa postitada uusi vastuseid.