Esileht Väikelaps 4 aastasel puudub igasugune iseseisvus, mida teha?

Näitan 6 postitust - vahemik 1 kuni 6 (kokku 6 )

Teema: 4 aastasel puudub igasugune iseseisvus, mida teha?

Postitas:

Laps on juba 4,5 aastane ja pisikesest peale olnud selline, kes vaga omaette ei tegutse aga 4 aastaselt lapselt tegelikult peaks juba ju mingitki iseseisvust ootama. Kui ta on kodus siis ei mangi ta kunagi omaette, ikka tahab et ema voi isa voi vanavanemad temaga tegeleksid. Lisaks pidevad kusimused palun anna mulle piima, palun aita mul hambaid pesta, mul on abi vaja sellega, teisega jne. Uhesonaga ta ei saa ilma korvalise abita midagi tehtud, ok kaed saab pestud ja vetsus kaidud. Armastame teda koik vaga aga selline intensiivne tegelege minuga koik muudkui vasitab ohtuks ikka taiesti ara, eriti kuna peres on kasvamas veel ka alla aastane laps, kes samuti vajab vanemate tahelepanu. Muidugi me mangimegi temaga, loeme raamatuid, joonistame jne aga keegi ei jaksa seda terve paev teha. Oleme puudnud sadu kordi teda suunata iseseisvalt mangima aga ta lihtsalt ei ole huvitatud sellest. On siin veel kellegil sarnaseid lapsi, kuidas olete asja lahendanud?

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ma arvan, et 4-aastane lihtsalt tundub suur. Tegelikult on ta üsna väike ju. See iseseisvuse teema ongi rohkem esimeste laste asi. Kes tahaks üksi mängida?
Jääb üle ainult järjekindlalt suunata või ülesandeid anda. Iseseisvus tuleb tasapisi.
Hambapesuga on nii ehk naa see asi, et kuni koolini soovitatakse üle pesta.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Meil on peres 4 a ja 5,5 a. Mulle tundub, et su laps pole sugugi vähem iseseisev kui teised temavanused. Hambapesuga peabki niikuinii aitama kuni koolini, seda soovitavad hambaarstid. Nii et meil küll aitame lastel hambaid pesta, nt pesevad alguses ise ja siis mina või mees üle või peseme enne ja sis nemad üle. Oluline on ju, et nad omandaksid õige hambapesutehnika ja et see kinnistuks, nii et kõrval olles saab suunata ja aidata. Mängivad küll palju kahekesi või panevad üksi puslet vmt, aga samas sellistes söögi jmt seotud tegevustes ikka aitame. Näiteks kui tahavad ise võileiba teha, siis ikka olen ju kõrval ja näitan ette ja aitan, kui ei saa võid määritud vmt.

Ja minu arust tahavad nad selles vanuses vanemat kõrvale ka nendes asjades, mida oskuste poolest saaks ise teha, aga nad tahavad ikka samal ajal ema/isaga rääkida jne. Mõnikord, kui ise olen millegagi hõivatud, siis on jah teinekord tüütu, kui laps läheb vetsu ja tahab nö kaasteadjat, st hõikab mulle, et emme ma läksin pissile. Võiks ju ise vaikselt ära käia, eks ole 😀 Nii et mulle tundub, et mingit vaikset ja nohinal kodus ise toimetamist ei tasu 4-5-aataselt väga oodata. Riidesse muidugi võiks ise saada, see on täiesti jõukohane, selles meil neljane abi enam ei vaja, aga on palju asju, milles võiks ja peaks kõrval olema.

Mõned asjad ongi parem koos ära teha, nt lastetoa koristamine, siis saab näidata, kuhu ja kuidas asju panna, või nt pesu ära panemine, siis saab näidata, kuidas pluusid või sokid ilusti panna jne. Pärast see-eest on hea näha, et mõned õpetused kannavad vilja. Näiteks näitasin, kuidas riiulist pluuside hunnikust kõige alumist võtta nii, et pealmised sassi ei läheks. Nüüd kergitavad ilusti käega pluuside hunnikut ja võtavad alumise nii, et kogu hunnik ümber ei kuku. Sellised väikesed edusammud koduses elus teevadki selle kõik talutavaks ja toredaks, et näed, et laps lõpuks ka midagi õpib ja oskab kodustes asjades.

Muidugi võib tekkida see tunne, et laps ei saagi iseseisvaks, eriti kui mitu aastat oled väikelapsega juba tegelenud ja nüüd on ka alla-aastane ja tundub, et jäädki emmeks-abiliseks, kes annab-toob-aitab leida jne. Nii et pigem on teil peres praegu see probleem, et mitte laps ei ole vähe iseseisev või kuidagi teistest omavanustest klammerduvam või rohkem abi vajavam, vaid sina ise vajad lihtsalt enda akude laadimise aega. Kuna meil on peres 1,5-aastase vanusevahega lapsed, siis olen selliseid mõtteid või tundeid isegi aeg-ajalt mõlgutanud, aga põhjus on tegelikult ikka olnud mu enda väsimuses või hetkelises tüdimuses, mitte lastes või nende saamatuses või oskamatuses.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Tööle ja eraldi elama ei taha oma 4-aastast veel saata? Et oleks piisavalt iseseisev. Siis jääb eriti palju aega uuele beebile. Tõsiselt rääkides, siis vanem laps tahab samamoodi armastust ja tähelepanu. Sellest, kas ta seda saab oleneb tema edasine elu ja väiksemaga läbisaamine. Kui ta läbi hammustab, et väiksema pärast, õigemini selle pärast, et vanemad ei oska ja ei suuda tähelepanu ja armastust mõlemile piisavalt jagada ja ta peab olema see loobuja ja nurka ise kasvama jäetud laps, siis on asi mäda.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minu peres on 9 aastane, 6,5 aastane ja 4,5 aastane laps. Hetkel see noorim on kodus haige, käib võtab ise külmkapist süüa, kallab ise piima, vahetab ka piimakoti välja ja lõikab uue lahti, aga väga täis pakist ise piima ei julge kallata, siis kutsub abi. Neil on lasteaias ka selline komme, et lapsed ise kallavad kannust oma tassi juua. Joonistab, meisterdab siin omaette, tegi mulle ühe värviraamatu just. Aeg-ajalt käib mul süles istumas ja minuga rääkimas. Saab näiteks ise tomatisalati valmis lõigutud ja kokku segatud kui mina kõrvalt toast juhiseid hüüan. Hiljuti õpetasin talle juuste pesemise selgeks. Teine laps õppis neljaselt ära küünte lõikamise ja patsi tegemise. Kui mõnel õhtul on mul mingi kiirem töö, nii, et ma ei saa õhtujuttu lugeda, siis neljane võtab enda kindla papist raamatu, kust ta sõnu oskab veerida, ja loeb selle jälle kümnendat korda läbi. Õueriided saab ise selga ja kui on juba tervenemas kodus käib ise õues mängimas (elame üksikus metsatalus) kuni mina akna taga arvutis tööd teen (või vahel perekoolis istun). See, et laps ei saanud iseseisvalt tegutsetud oli esimese lapse probleem – pole eeskujusid, pole kellega koos teha. Nüüd on meil nii, et lapsed pigem hea meelega nokitsevad vahel üksi mängida. Tegelikult ei tähenda see, et laps suudab asju iseseisvalt teha, seda, et ta saab vähe lapsevanemaga koos kvaliteetaega veeta. Pigem jääb nendeks kvaliteetseteks tegevusteks rohkem aega, kui elementaarsete asjadega laps ise hakkama saab.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

4-aastane ongi veel üsna väike ja suurt iseseisvust temalt oodata pole mõtet. On normaalne, et selles vanuses laps tahab eeskätt suhelda, et oma sotsiaalsust arendada. Kusjuures talle meeldib suhelda just nimelt 1:1 täiskasvanuga või teise lapsega, lasteaia suure kollektiivi massisuhtlus pole tema jaoks see. On täiesti tavaline, et 4-a käib teistel sabas ja nurub koosmängimist ja koos kuhugi minemist 🙂 Tundub tüütu jah, kuid samas on lapsed, kellega väiksemas eas on palju koos oldud, räägitud ja tegeldud, hilisemas elus tihtipeale just enesekindlamad, targemad ja ka iseseisvamad. Nii et kui vähegi suudad ja jaksad, siis kannata ära.

Eks vaikselt suunad teda loomulikult ka omaette tegutsema, aga oodata, et ta põhiliselt üksi mängiks, pole küll mõtet.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 6 postitust - vahemik 1 kuni 6 (kokku 6 )


Esileht Väikelaps 4 aastasel puudub igasugune iseseisvus, mida teha?

See teema on suletud ja siia ei saa postitada uusi vastuseid.