Esileht Väikelaps 6 aastane – palju üksi liigub?

Näitan 22 postitust - vahemik 1 kuni 22 (kokku 22 )

Teema: 6 aastane – palju üksi liigub?

Postitas:

Kui palju teil 6-aastased üksi ringi liiguvad, üksi kuhugi jäävad, nt ootama autosse jne?
Minu 6a ei ole nõus akna alla mänguväljakulegi üksi minema (meil toa akendest mänguväljak näha). Nii tüütu lihtsalt. Kuskile ei julge üksi minna ega kuhugi hetkeks jääda….või ongi see normaalne?
Kuidas sellest hirmust tal lahti saada?

Teine asi on see, et kui midagi ei saa siis kohe ulguma. Suure häälega nutab ja karjub. Kuidas teil 6aastased pettumustele reageerivad?

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Eks oleneb ju lapsest. Igaüks on erinev.
Minu oma kuueselt ka ei julgenud, nüüd seitmseselt julgeb maja taga õues olla.
Kaugemale linnas ei luba.
Pettumust väljendab lähedaste seltsis vingudes, võõraste juuresolekul varjab tundeid. Selline, suu pärani ja karjun, oli ta peaaegu 6a vanuseni.
Läks ikka pikalt, et see komme ära harjutada. Esmalt lihtsalt rääkisin, et sa juba suur ja nii ei kõlba, et seda on veider vaadata. Siis seisin juures ja korrutasin, et tasa, rahu, hingad sisse-välja, ei karju, pigistad suu ja silmad kinni ja kannatad ära.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Eks oleneb ju lapsest. Igaüks on erinev.
Minu oma kuueselt ka ei julgenud, nüüd seitmseselt julgeb maja taga õues olla.
Kaugemale linnas ei luba.
Pettumust väljendab lähedaste seltsis vingudes, võõraste juuresolekul varjab tundeid. Selline, suu pärani ja karjun, oli ta peaaegu 6a vanuseni.
Läks ikka pikalt, et see komme ära harjutada. Esmalt lihtsalt rääkisin, et sa juba suur ja nii ei kõlba, et seda on veider vaadata. Siis seisin juures ja korrutasin, et tasa, rahu, hingad sisse-välja, ei karju, pigistad suu ja silmad kinni ja kannatad ära.

Meil kuuesega sama asi – võõrastega hoiab end tagasi, aga perekonna seltsis on esimene reaktsioon kisama pista, kogu aeg peab meelde tuletama, et sõnu kasutaks, mitte seda ebameeldivat vinguhäält või veel hullem – kisa.

Üksi aga linnas õues veel ei käi, mänguväljakule minekuks on vaja pikemalt minna ja siis tahaks 4-aastane ka kindlasti üksi minna, nii et käime ikka kõik koos. Üksi kodus olemist oleme vaikselt harjutanud, nt käin lähedal poes ja laps on 15 min üksi, siis saab hakkama küll. Maal käib naabrilaste juures üksi, aga seal ei ole väga liiklust ja naabrite majad on lähedal.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

6-aastaselt ei liikunud kuskil üksi. Kuid see on kinni täiesti konkreetses lapses. Minu laps on orienteerumises täielik tuulepea, ei saanud kuskile üksi saata. 7-aastaselt kooli minnes hakkas üksi kooli minema, kuid suutis ka paaril korral peatusest mööda sõita ja ära eksida. Praegu 10-aastasenagi ei tule ta toime linnaruumis liikumisega. Nüüd liigub küll üksi kodukandis (Tallinn Mustamäe) ringi, kuid korra sõbranna juurest koju tulles eksis ära. Ma olin tööl, ei saanud vastu ka minna. Nuttis natuke telefonis, õnneks suutsin maha rahustada ning siis küsis möödakäijatelt teed. Keegi teismeline poiss oli ta siis bussipeatusesse juhatanud, kust oskas koju minna.
Kuid jah, suuna- ja ruumitaju tal puudulik. Tal on ka tugev düsgraafia. Tuttav kooliõpetaja ütles, et paljudel düsgraafikutel pidi suuna- ja ruumitaju puuduma.
Et siis 6-aastaselt ei liikunud üksi kuhugi. Kooli minnes hakkas kuu aja pärast üksi käima.

Samas üksi kodus saab väga hästi hakkama. Pole mitte kunagi pahandust teinud üksi olles, kolanud või kiskunud keelatud asju jne. Oskab väga hästi endale tegevust leida. 6-aastaselt võiks küll 2-3 tundi üksi kodus olla, polnud probleemi. Ta isegi naudib üksi kodus olemist.

Emotsioonide kontrollimisega kõige paremad lood pole. Kui on ebameeldiv olukord või ei saa oma tahtmist, ootused ei täitu, siis ka kisub üliemotsionaalseks, nutab hüsteeriliselt.
Teeme sellega tööd, koolis käis koolipsühholoogi juures, on väheseid edusamme.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Oled lapselt küsinud, mida ta kardab? Tal võib olla mõni absurdne mure, mida annab lahti seletada. Ära tagant pushi, see võib tekitada veel rohkem klammerdumist. Parem iseseisvuda tasapisi – et jääb üksi tuppa, kui viid prügi välja, või läheb üksi postkasti juurde kirju tooma. Pärast kiida teda tubli hakkamasaamise eest. Mul käib 5-aastane kortermaja hoovis (aiaga piiratud) üksi või naabrilastega mängimas (olen akna juures valvel), samuti on üksikuid kordi käinud kodust 100m kaugusel nurga taga kioskis kommi ostmas.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Meie 6-aastased veel ei liikunud omapead. Koolimineku-eelsel suvel algas harjutamine: andsin lapsele mobiili tasku ja lubasin ta koos sõbrannaga kodukandi parki mängima. Samuti õpetasin teda üksi natuke (nii paar tundi) kodus olema. Nii ta hakkas oma kodukandis tasapisi ringi liikuma ja sügisel kodulähedases koolis ise käima jne.

Küsiks huvi pärast, et kas Su laps nõustub üksi jääma nt rühmakaaslase sünnipäevale? Mu tuttaval oli laps, kes keeldus isegi veel kooliealisena ning tema ema istuski kuulekalt enamusel sünnipäevadel, kus ta laps käis, vaikselt nurgas. Samuti keeldus see laps jäämast näiteks naabrilapse juurde mängima, mistõttu ta ema pidi ka naabrite kodus istuma kogu selle aja samuti kohal. Üldiselt oli see laps oma emale kahjuks lihtsalt pähe istunud. Üks asi on loomulik hirmutunne, siin tuleksin võimalust mööda lapsele vastu ja ei sunniks teda iga hinna eest iseseisvuma, ent sootuks teine tera see, kui laps sel moel lihtsalt oma vanemaid ära kasutab. Et ema istugu kogu aeg tema juures ja vahtigu talle kuulekalt otsa nagu koer. Kumb variant Sinu lapsel on, seda tead ilmselt ise kõige paremini.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 26.07 22:36; 14.08 09:02; 23.08 11:25;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Tüdruk saab peatselt 6-aastaseks. Üksi väljas liikumise osas on meil nii, et elame aleviserval oma majas. Aias toimetab üksi hea meelega nii mängides kui ka nt toob toidu sisse minu palvel peenralt tilli ja sibulat jne. Aiast välja meil otseselt kuskile minna pole tal üksi. Kohalik pood, mänguväljak, jõeäärne rand jne on sellisel kaugusel, et sinna veel üksi ei luba. Läheme koos nt ratastega või jalutades. Oma kodualevi piires ootab vahel ka autos omal soovil, nt kui käin apteegis korra või viin raamatukokku raamatu tagasi. Mujal võõramas keskkonnas autosse jääda ei taha.

See suu pärani karjumine on meilgi veel selline harjumus, millest on väga raske lahti saada. Karjub nii pettumuse kui ka väiksemat sorti haigetsaamise peale nii nagu oleks viimnepäev käes. Püüame seda ära harjutada, selgitan samuti, et kui miski ei meeldinud tuleb seda öelda, samuti väike haigetsaamine lihtsalt ära kannatada, mitte röökida nii, et terve tänav kajab.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Võibolla tõesti lapsega arutleda, miks või mida ta konkreetselt kardab. Meil suurem poiss väga varakult juba võttis asja rahulikult kui ma käisin toast ära prügi viimas või läksin veerand tunniks maja ette lund lükkama või keldrisse vms. Õues harjutasime nii, et ma läksin nt teiselepoole maja midagi toimetama, tema jäi liivakasti või käisin toast midagi toomas, et tema jäi ootama. Kui veel mõni laps mänguplatsil oli, siis ei olnud üldse muret.
Väiksem jällegi oli harjunud, et vanem vend on temaga toas kui mina ära käin. Praegu on ta samuti 6a ja viimased pool aastat on ta olnud nõus ka üksi vahel tuppa jääma või käib üksi õues, aga ma ise passin talle rohkem peale, sest ta on meil hajameelsem kui vanem laps ja samuti kui temaga juhtub ükskõik mis väiksem äpardus, siis on kisa taevani ja kõrvaltänavani kosta 🙂
Kas teil kodu juures mõnda head sõpra ei ole, kellega koos nt õues olla?

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Elame Tallinnas, korrusmajas, eraldi hooviga. Minu viiene on hea meelega sõpradega kasvõi terve päeva väljas, samuti on siin ka teisi temavanuseid nii õues. Vajadusel ootab ta ka üksi autos või toas kui lähedal poes käia kuigi ise muretsen antud juhul rohkem. Naabermajadest kaugemale mänguväljakutele ega jalutama ilma täiskasvanuta ei luba.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Meie peagi 6 saav poeg mängib palju üksi aias, sõidab rattaga üksi ümber kvartali ca 600m, autos ootab, kui vaja..tahab olla väga iseseisev. Kuna käime koos palju ratastega sõitmas, siis oskab ta ületada raudteed ja suurt maanteed. Kui ma lubaks, siis oleks ta valmis ka lasteaiast üksi koju tulema.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.

Vabandan, tekkis küsimus, millises lasteaias on lubatud lapsel ise koju minna?

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Vabandan, tekkis küsimus, millises lasteaias on lubatud lapsel ise koju minna?

Tegelikult väga paljudes lasteaedades, vähemalt on jäänud enda ja tuttavate kogemustel selline mulje. Minu laste lasteaias ütlesid rühmaõpetajad kohe välja, et reegel on selline: nooremate rühmade lapsi toob-viib igal juhul täiskasvanu. Ent viimases rühmas, kus on koos 6-7-aastased, on lubatud lapsel juba ka ise aias käia. Selleks tuleb esitada lapsevanema kirjalik nõusolek.
Mina seda võimalust kunagi ei kasutanud, kuid paar last mu lapse rühmast tulid ja läksid küll ise. Ühel poisil nt töötas üksikema poes, mis avati juba kl 7.00 hommikul, seega äratas ta lapse ainult üles ja läks ise tööle. Laps tuli lasteaeda jalgrattaga. Oli aedlinna piirkond.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 26.07 22:36; 14.08 09:02; 23.08 11:25;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Meil 6,5a tüdruk. Üksi käib hoovis mängimas (kortermaja, aga üsna suletud sisehoov). On olnud nüüd koos 10a vennaga poolikuid päevi omapead kodus. Oskab mikrolaineahjus toitu soojendada või võtta omale helbeid piimaga, võileiba vms. Julgeb autos oodata, kui vaja. Maal käib omale põllult herneid vms toomas- põld on maja taga, aga vaateulatusest väljas.
Üksi lasteaeda minna/tulla on meie lasteaias keelatud. Kui alaealine vend või õde koju viib, on ka vastav avaldus vaja teha.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ei tuleks pähegi 6-aastast üksi kusagile saata-jätta.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 15.08 17:23; 23.08 12:19;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Meil poiss saab sügisel 6. Üksi autosse pole küll kordagi tahtnud jätta – mitte et ta pahandust hakkaks tegema või minema kõnniks, vaid pigem usaldamatusest kaaskodanike vastu.
Muidu on ta suhteliselt memmekas, aga üksi toas nõustus olema vist pisut enne viieseks saamist – kui mul on vaja õues midagi toimetada ja ta parasjagu kaasa tulla ei taha. No siiski juba piisavalt suur ja mõistlik, võib mõnda aega nägemisulatusest väljas olla küll! Vahel paneb ise riidesse ja tuleb õue järgi, kui ennast üksildasena hakkab tundma. Oma kodu on tema jaoks küll nii palju turvaline koht, et seal ei karda. Õue üksi jääda kartis pisut kauem (linnas väikse kortermaja suur hoov). Nüüd enam ei karda, aga sageli ütleb, et tal hakkab seal üksi igav. Aga hirmu on ta õppinud tundma mingite konkreetsete asjade ees, mida on räägitud – näiteks kui ma lugesin, et pesemata metsamarjadest võib koleda haiguse saada, pole ta enam nõus metsas marja suhu panema.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kuidas on 7 aastase lapsega,kes kooli läheb ? Kas peab kohe esimese veerandi jooksul hakkama üksi kooli ja koolist koju minema kui siiani päris üksi pole paneelmajade juures õue läinud ,tuttavatel oma suvila siis seal küll julgeb majast eemal ringi kõndida.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Vabandan, tekkis küsimus, millises lasteaias on lubatud lapsel ise koju minna?

Meil oli selline võimalus ühes Tartu lasteaias vanema kirjaliku avalduse alusel. Minu üks laps käis viimases rühmas lasteaiast paar korda nädalas üksi huviringi, mis asus lasteaiast u 300 m ja suuri sõiduteid ületada ei tulnud. Teise lapsega oli aga meil viimasel aastal selline korraldus, et peatusin hommikul autoga lasteaia värava juures ja laps läks üksi rühma, kuna kolmas laps oli siis tita ja mul enamasti autos kaasas, niimoodi oli oluliselt lihtsam. Mõlemad olid rahul, et said üksi liigelda, st suured ja tähtsad olla.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Olin viiesena üksi harva paar tundi kodus (pidin ka päevaunele minema, aga saboteerisin seda ja olin oma kavaluse üle jube uhke), kui ema vanemat venda muusikakooli viis või lühemaid käike kuskil käis. Kuueselt elasingi rohkem õues.
Praegu vaatan, et nädala pärast algab kool ja meie lasteaias kaks 7-aastast last, sest nad ei tohtivat omas kodus üksi olla. Uimerdavad ja molutavad, sest teised kõik on väiksemad ja neil on silmnähtavalt igav (omavahel läbi ei käi).
Uskumatu, milline laviin lumehelbekesi peale kasvab! Millal need lapsed siis iseseisvuvad? Kuidas kooliajal saab olema – siis ju ka peaks laps pool päeva üksi hakkama saama?

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Olin viiesena üksi harva paar tundi kodus (pidin ka päevaunele minema, aga saboteerisin seda ja olin oma kavaluse üle jube uhke), kui ema vanemat venda muusikakooli viis või lühemaid käike kuskil käis. Kuueselt elasingi rohkem õues.
Praegu vaatan, et nädala pärast algab kool ja meie lasteaias kaks 7-aastast last, sest nad ei tohtivat omas kodus üksi olla. Uimerdavad ja molutavad, sest teised kõik on väiksemad ja neil on silmnähtavalt igav (omavahel läbi ei käi).
Uskumatu, milline laviin lumehelbekesi peale kasvab! Millal need lapsed siis iseseisvuvad? Kuidas kooliajal saab olema – siis ju ka peaks laps pool päeva üksi hakkama saama?

Mis see sinu mure on, kuidas teised pered oma elu elavad? Miks arvad, et 7-a lapsed uimerdavad-molutavad-igavlevad ainuüksi lasteaias, aga üksi kodus on neil jube huvitav? Ja see, et viiesena vahel harva paar tundi üks kodus olid, pole ju mingi suur “iseseisvuse” näitaja, vaid täitsa tavaline Eesti praktika!

Iga asi omal ajal. Mõni mu tuttav sunnib juba paariaastast pidevalt üksi olema ja kiitleb tuttavatele, kui tubli ja iseseisev tema laps on. Miskipärast kipuvad neil lastel suuremaks saades probleemid tekkima – just tollesama iseseisvusega! Nad kogu aeg justkui kardaks midagi, on sageli ebakindlad. Seevastu eakohaselt emme, vanaema või mõne teise turvaisiku kaisus kasvanud lapsed on suurena just need kõige hakkajamad ja julgemad, sest nende iseseisvuse baasvundament on ehitatud tugevale põhjale.

Tegelikult päris nii ei ole, et kõik kooliläinud lapsed Eestimaal peavad hakkama pool päeva üksi kodus vanemaid ootama. Osa elab vanaemaga koos või kaubeldakse vanaema esimesel poolaastal appi lapselast koolist koju tooma ja temaga siis õhtuni olema, mitmel mu tuttaval on selleks lapsehoidja, nt naabruses elav pensionär. Oma lapse aiarühmast planeerisid mitmed järgmise lapse sünni meelega suurema koolimineku ajale, et siis beebiga kodus olles saaks värsket kooliminejat toetada. Paljud (sh mina ise) on korraldanud tööl võimalust mööda asjad nii, et hommikupoole ollakse töö juures, ent lõunal võetakse tööülesanded koju kaasa, laps haaratakse koolist ja siis minnakse koos koju. Kodus laps sööb, natuke puhkab, õpib ja läheb trenni. Ema samal ajal töötab kodukontoris ja vajadusel suunab last.

Kui pere teine laps kooli läks, siis ei olnud mul sel perioodil võimalik tööd koju kaasa võtta. Ent lahendus oli lihtne – noorem läks pikapäevarühma. Talle väga meeldis seal, see oli nagu lasteaed. Nad sõid seal sooja pikapäevarühmasööki, siis läksid koos kasvatajaga õue mängima ja ümbruskonda jalutama, meisterdasid ja joonistasid. Seejärel õppima ja kl 16-17 paiku tuli laps koju. Lapsel oli seal huvitav, sõbrad kõik koos. Oleks ta sel ajal üksi kodus olnud, siis vaevalt ta midagi eriti huvitavat teinud oleks – ilmselt oleks sooja söögi asemel võtnud mingeid näkse, jätnud kooliriided vahetamata, koduülesanded õppimata ja vedelenud kogu selle aja niisama telekast multikaid vaadates.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 26.07 22:36; 14.08 09:02; 23.08 11:25;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Meie vanem laps käis kuni 2. klassi talveni minuga koos hommikul kooli. Ei tahtnud üksi minna ja ma läksin nagunii samal ajal samas suunas tööle. Pärast tundide lõppu läks koolimajas asuvasse päevakeskusesse ja oli seal kuni 17ni, mil talle järele tulin. Samuti sai seal sooja toitu, mängida, puhata, koolitöid teha. Alles hiljem hakkas üksi käima. Me ei näinud ka vajadust mingi peale pressitud iseseisvuse järele.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 15.08 17:23; 23.08 12:19;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mul jäi laps juba 3 aastasena üksi rõõmsalt ootama mind autos kuni korra lippasin kuskile. Su laps on memmekas. Minu laps hakkas pettununa nutma ja karjuma kui oli 2a (teate sellised kes korra proovivad poes pikali visata). Ma ei usu et ta seda üle 2-3 korra tegi, kuna mis sa ikka röögid, kui ema sel ajal rõõmsalt kaugenedes asju korvi tõstab või hoopis maksmisega tegeleb. Ma tõesti ei tea mida poes solvuv või pettuv laps tähendab. Ta oleks ilmselt kurb, kui ma talle midagi väikest ei ostaks, aga pigem küsiks vist et kas midagi valesti tegi, et ta midagi korvi panna ei või. Ta on nüüd 4jane. Lapsel peab ikka mingi austus olema ja austus tuleb endale ise tekitada, mitte lasta lapsel endale pähe istuda ja seelikut kiskuda.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

vanem laps käis 6-aastaselt sõbral külas (elas kõrval), poes (kodust 300 m), käisid sõpraga mänguväljakul mängimas (ka majast 500m ) – väga iseseisev laps, jäi üksi koju 5 aastaselt (naabritädi käis kontrollimas). Eelokooli hakkas ka üksi käima, jäi selleks päevaks lasteaiast koju, pani ennest riidesse, naabritädi vaatas üle ja läks ise kooli (koolini siis 500 m, 2x üle tee minna).
Noorem oli hoopis teine tera, eelkooli tuli viia (koju tuli ise), poodi läks üksi 2-klassis. Koolis hakkas küll kohe ise käima.
Suu pärani ei karju meil keegi – kui hakkab hääl tõusma, siis teen kohe märkuse, et nii ei räägita.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 22 postitust - vahemik 1 kuni 22 (kokku 22 )


Esileht Väikelaps 6 aastane – palju üksi liigub?

See teema on suletud ja siia ei saa postitada uusi vastuseid.