Esileht Beebi ja mitmikud Beebit arendavad tegevused

Näitan 13 postitust - vahemik 1 kuni 13 (kokku 13 )

Teema: Beebit arendavad tegevused

Postitas:

Tublid beebiemmed kirjutage, milliseid arendavaid tegevusi teie kodus oma väikeste ilmakodanikega teete.

Tahaks saada inspiratsiooni ja uusi ideid beebiga tegelemiseks. Need asjad hakkavad juba ära tüütama, millega ise titat arendan, tahaks midagi värsket.

Teen ise otsa lahti ka. Mina 5-kuuse pojaga teen näiteks järgmisi asju:
– laulame iga päev vähemalt 15 minutit lastelaule
– vaatame pehmeid vanniraamatuid värviliste piltidega ja räägin beebile, mis raamatus toimub
– iga päev katsun leida mõned minutid, et ühte sõna beebile väga selgelt ja korduvalt hääldada nii, et meil on silmside
– kuna meil on koduloomad, siis harjutame iga päev mõned minutid pehme kaisulooma peal paitamist
– loeme üle sõrmi ja varbaid, näitan talle nina, kõrvu, suud jm kehaosasid
– plaksutan ise ja siis beebi kätega
– mängime lauluga koos mänguasjade kokku korjamise mängu, mis on laiali loobitud
– loen beebile ette lühijutte või lasteluuletusi selge häälega

Loomulikult on beebi ka palju kõhuli ja mängib ise oma asjadega, aga eelnevad on sellised konkreetsed suunatud tegevused, mis loodetavasti ka pisut arendavad 🙂

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 5 korda. Täpsemalt 05.04 19:30; 06.04 10:37; 06.04 13:25; 06.04 14:32; 10.04 14:05;
To report this post you need to login first.
Postitas:

no ma isiklikult ei pea üldse vajalikuks niimoodi sihikindlalt beebit “arendada”.
Kui tal tekkis huvi roomamise vastu, siis muidugi hoidsin käsi taldade taga, et ta saaks harjutada jne. Aga nüüd tal asi käpas. Laps samuti 5-kuune.

Laulan talle, sest see rahustab teda nt riidesse panemise ajal või lihtsalt igavusest, mitte aga “arendamise” eesmärgil. Vanniraamatuid pusserdab ta ise niisama, mingit sptesvaatamist küll ei tee – ta lihtsalt haarab ju selle käest ja paneb suhu endale. Kas ma peaksin keelama, et “ei, nüüd vaatame hoopis pilte!” ? :d

Sõnu õpib laps, kui temaga normaalselt rääkida, mitte ühte sõna muudkui korrata. Kunagi üritasin oma juba pea-aegu aastasee lapsele õpetada ültema “süüa” ja “juua”. Süüa hakkas küsima hoopis sõnaga “anna” (lausest “emme annab süüa”) ja juua hakkas küsima alles 1,5aastaselt. St selleasemel et laspele meeleheitlikult mingit sõna õpetada, on lihtsam õppida last ja tema märguandeid, tema keelt tundma 🙂

Meie poiss harjutab kodulooma paitamist ikka päris kassi peal, miks peaks seda mänguasjadega tegema, kui on koduloomad olemas? Mänguasjad on mängimiseks ja elus loomad on hoopis midagi muud.

Ja kas 5-kuune tõesti koristab juba asju, et “mängime kokkukorjamist”? väga kõrgelt arenenud laps siis!

Ma isegi pole mõelnud, et need asjad on “arendavad”, mida tuleb tingimata iga päev teha.

Võta nüüd seda lastekasvatust natuke vabamalt – laps areneb ise, lase tal olla! 5-kuust ei ole vaja nii hirmsasti arendada. Mine hoopis õue jalutama temaga ja võta ta ilusa ilmaga aegajalt vankrist välja, et ta saaks ümbrust uudistada.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 06.04 09:08; 06.04 14:04;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Esimest last enamasti püütakse niimoodi kindlate tegevustega arendada. Kolmas laps aga juba lihtsalt “on”, sest emal peab aega jaguma kõigile. Kui beebike on vaikne, kõht täis, siis ongi hästi, jälgib suuremate tegemisi, on süles, kandelinas või põrandal ja uudistab pereelu. Ja ometi arenevad pere nooremad lapsed sageli kiiremini – seda suuremate eeskujul. Seega konkreetsest arendamisest olulisem on see, et laps on lihtsalt perekonna osa ja näeb teisi toimetamas. Rääkida ja suhelda loomulikult temaga tuleb, aga see pole vajalik eksta arendamiseesmärgil.
Kui mul oli esimene laps beebi, siis samuti püüdsin kõike teha, et teda arendada. Nüüd on see laps viiene ja vahel ohkan: oleks mul ometi nüüd nii palju aega ja energiat temaga tegeleda, sest just nüüd on sellest kasu. Imikul on arengumootor sees, suuremale lapsele on vaja kindlaid teadmisi ja oskusi jagada.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 06.04 09:16; 06.04 12:38;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Olgu, vabandust, et siia foorumisse pöördusin enda küsimusega. See on hämmastav, kuidas sekundiga maaliti minust mingi monstrumema, kes last juba viiekuuselt drillib ja on varastanud kogu tema lapsepõlve. Kõik need loetletud tegevused võtavad kokku aega võib olla tunni, laps aga on päevast ärkvel ju 6-7 tundi! Lisaks tundub mulle, et siin ei ole ilmselgelt väga populaarsed ühe beebiga emad. Aga minul hetkel lihtsalt tõesti ei ole kolme last, et energiat ja tegevusi peaks jaguma kõigile. Samuti ei ole mul kuskilt võtta talle suuremate perelaste eeskuju, seega on mõttetu siin ju selliseid repliike loopida ja seda mulle nina alla hõõruda, et mul rohkem lapsi pole. Võib olla ma ei saagi neid rohkem, eksole.

Ma leian, et oleks minust äärmiselt nõme passida kodus niisama telekat ja ajada omi asju samal ajal, kui tegelikult võiksin tegeleda lapsega, sest laps ju lihtsalt “on” ja areneb niigi. Kindlasti on ja kindlasti arenebki, aga uskuge või mitte, mulle täitsa meeldib enda beebiga tegeleda, sest ta on nii tundlik ja reageerib peaaegu kõigele, mida ma temaga koos teen või millest ma talle räägin. Seda on puhas rõõm vaadata. Räägime loomulikult kõigest muust ka, lihtsalt ühe sõna õppimine ja kordamine päeva jooksul tundub mõistlik. Kui laps avastas enda varbad, siis see oligi see sõna nt, mida tol päeval sel hetkel korduvalt kordasin. Selliseid momente katsun ikka igapäevaselt leida ja ära kasutada.

Lisaks, ma muide võtan lapsekasvatamist väga vabalt, mul on rõõmus ja sotsiaalne laps, kellega on puhas rõõm käia külas või teha koduseid toimetusi. Kui tarvis, siis tegutseb ta põrandal üksinda ligi pool tundi ilma virisemata. Ma ei pea tal kõrval passima ega teda lõbustama, isegi rääkima ei pea temaga. Aga lihtsalt kõik need tegevused, mida me koos teeme, talle väga meeldivad ja seetõttu tulingi küsima, et meie nö repertuaari värskendada.

Kes siin parastas mänguasjade kokkukorjamise peale, siis see on tema jaoks lõbus mäng, kui emme laulab, kuidas kuubikud, rõngad jm kõik korvi või kokku korjatakse ja kui tublid me me oleme.

Mis puutub vanniraamatute vaatamisse, siis jah, laps vaatab ja katsub, aga mingit rebimist ja suhutoppimist ei toimu, suus on teised asjad, kui igemed sügelevad.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 5 korda. Täpsemalt 05.04 19:30; 06.04 10:37; 06.04 13:25; 06.04 14:32; 10.04 14:05;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Keegi ei öelnud ju sulle halvasti, miks nii kaitsev reaktsioon! Loomulikult VÕIB neid asju teha, lihtsalt midagi ei juhtu, kui ei tee, ja sa teed niigi palju, see oli sõnum. Kuidas sai minu kirjutisest välja lugeda, nagu peaks olema rohkem lapsi ja nagu see oleks parem? Mõte oli lihtsalt selles, et ekstra arendada pole tegelikult vaja, mitte et see paha oleks, eks. Ma ei teadnud ju, kuidas sina suhtud ja palju sul vaba aega on ja kui puhanud oled. Mõni ema on ise stressis selle pärast, et äkki liiga vähe arendab (nagu ma ise olin), sellele lohutuseks ütlesingi, et tegelikult pole vajagi – mina olin naiivne oma stressiga. Olin kurnatud, magamata, laps virises, aga ajal, mil ta oli rahulik, kripeldas mul ikka südamel, et olen paha ema, kui korraks pikali viskan, sest ma ju ei tegele lapsega! Arvasin, et räägin seda sulle lohutuses – et juhul kui arvad, et kogu aeg peaks beebiga tegelema, siis ei pea, võib vabalt lugedagi raamatut, kui beebi on rahulik ja tutvub vaikselt maailmaga 🙂
Kui tahad veel ideid, siis anna näiteks erinevaid lõhnu nuusutada ja tekstuure katsuda. Ma lasin maitseainete purke nuusutada ja otsisin väga erinevaid materjale (libe, kare, torkiv, kleepuv, veniv jne), millega ta sai tutvuda.

+1
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 06.04 09:16; 06.04 12:38;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Keegi ei öelnud ju sulle halvasti, miks nii kaitsev reaktsioon! Loomulikult VÕIB neid asju teha, lihtsalt midagi ei juhtu, kui ei tee, ja sa teed niigi palju, see oli sõnum. Kuidas sai minu kirjutisest välja lugeda, nagu peaks olema rohkem lapsi ja nagu see oleks parem? Mõte oli lihtsalt selles, et ekstra arendada pole tegelikult vaja, mitte et see paha oleks, eks. Ma ei teadnud ju, kuidas sina suhtud ja palju sul vaba aega on ja kui puhanud oled. Mõni ema on ise stressis selle pärast, et äkki liiga vähe arendab (nagu ma ise olin), sellele lohutuseks ütlesingi, et tegelikult pole vajagi – mina olin naiivne oma stressiga. Olin kurnatud, magamata, laps virises, aga ajal, mil ta oli rahulik, kripeldas mul ikka südamel, et olen paha ema, kui korraks pikali viskan, sest ma ju ei tegele lapsega! Arvasin, et räägin seda sulle lohutuses – et juhul kui arvad, et kogu aeg peaks beebiga tegelema, siis ei pea, võib vabalt lugedagi raamatut, kui beebi on rahulik ja tutvub vaikselt maailmaga ????
Kui tahad veel ideid, siis anna näiteks erinevaid lõhnu nuusutada ja tekstuure katsuda. Ma lasin maitseainete purke nuusutada ja otsisin väga erinevaid materjale (libe, kare, torkiv, kleepuv, veniv jne), millega ta sai tutvuda.

Aitäh! Kindlasti proovime ka erinevate maitsete ja materjalidega tutvuda. Selle peale pole ise tulnudki, et tita nina on ju samuti väga tundlik. Äkki aitab maitseainepurgis “sobramine” tulevikus ka söögimaitsetega rohkem sinapeal olla 🙂

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 5 korda. Täpsemalt 05.04 19:30; 06.04 10:37; 06.04 13:25; 06.04 14:32; 10.04 14:05;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Keda sa lollitad, sina küll lapsekasvatamist vabalt ei võta. Närviline ja pealehüppaja oled ka. Mine parem vaata veidi telekat,hakkab kergem.

+1
0
Please wait...
Kommentaarist on juba teavitatud
Postitas:

No aga sa ise küsisid ju just, et “mida arendavat” teha, mitte ei küsinud, mida “huvitavat” teha (nt käia beebiga ujumas)

Usu mind, kõik esimesed lapsed on hakanud rääkima ja kõndima ka ilma spetsiaalsete arendustegevusteta 🙂 Ma esimesele lapsele ei laulnud peaaegu üldse – ei osanud lihtsalt. Aga nüüd laps 2a5k on ise mind laulma õpetanud 🙂 Küll aga rääkisin temaga palju, sest mis ma seal kodus ikka vaikuses passin. Ja rääkima peab just igapäevaseid asju, nt “nüüd paneme püksid jalga” vmt, mitte aga lapsele otsa vahtima ja korrutama “kõrv, kõrv, kõrv!”. Niimoodi õpivad vanemad lapsed, mitte beebid.

Ja natuke võiksid siis uurida ka lapse ülestimuleerimise kohta.

+1
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 06.04 09:08; 06.04 14:04;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mina käin beebiga laupäeviti beebijooga tunnis.Seal tehakse harjutusi mõlemale nii beebile kui mulle endale.Eriti meeldib see et beebi harjutused on aktiivsed ning liikuvad.Jätan tunnis harjutused meelde ning siis teeme kodus ka neid ning minu 5 kuusele beebile meeldib väga.Teiseks on suur pluss et näen teisi beebisid.Muidugi juhin tähelepanu, et elan ise Tartus:)

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mina käin beebiga laupäeviti beebijooga tunnis.Seal tehakse harjutusi mõlemale nii beebile kui mulle endale.Eriti meeldib see et beebi harjutused on aktiivsed ning liikuvad.Jätan tunnis harjutused meelde ning siis teeme kodus ka neid ning minu 5 kuusele beebile meeldib väga.Teiseks on suur pluss et näen teisi beebisid.Muidugi juhin tähelepanu, et elan ise Tartus:)

Meie käime nt ujumas veel lisaks ja peab ütlema, et lapse ujutamine on täitsa väsitav, korralik trenn 😀 jooga peale olen mõelnud, aga siiani ei ole käinud, sest mitmes kohas paralleelselt trennitades peab vaatama, et lapsele liigse sahmimisega liiga ei tee.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 5 korda. Täpsemalt 05.04 19:30; 06.04 10:37; 06.04 13:25; 06.04 14:32; 10.04 14:05;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minul ka 5-kuune beebi kodus. Kolmas laps mul. Keskmine, 6-aastane, laulab talle. Talle meeldib laulda, luuletusi lugeda ja üldse esineda. Tita on üks tänuväärne publik. Talle väga meeldib, kui temaga räägitakse ja lauldakse, siis ta läheb kohe särama! Eriti meeldib talle sihuke nämmutav pudikeel. Nüüd kolmanda lapsega olen selle selgeks saanud, kui ikka lapsel sellest hea meel on, siis nännutangi temaga. Eelmiste lastega tundus ikka väga imelik asi.
Midagi ekstra arendavat ma lapsega ei tee. Palju tegeleb laps omaette mati peal.
Kui ta veel väiksem oli ja kenasti köögikapi peale mahtus, siis tegime koos süüa. Mina hakkisin jne ja laps oli mul kõrval ning hoidis potisangast kinni.
Suhteliselt ainuke konkreetne asi, mida ma ekstra viitsin lapsega teha, on potitamine. Selles asjas on meil hea koostöö ning oleme väga edukad.
Raamatud meeldivad talle ka, suhu pistmiseks.
Palju oleme õues ning pai teeme päris loomadele.

Millegi värskena oskan sulle soovitada potti. Praegu laps sul veel ise ei istu ning potil istumine on huvitav. Ka on ehk säilinud omadus istudes kohe punnitama hakkamine.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minul ka 5-kuune beebi kodus. Kolmas laps mul. Keskmine, 6-aastane, laulab talle. Talle meeldib laulda, luuletusi lugeda ja üldse esineda. Tita on üks tänuväärne publik. Talle väga meeldib, kui temaga räägitakse ja lauldakse, siis ta läheb kohe särama! Eriti meeldib talle sihuke nämmutav pudikeel. Nüüd kolmanda lapsega olen selle selgeks saanud, kui ikka lapsel sellest hea meel on, siis nännutangi temaga. Eelmiste lastega tundus ikka väga imelik asi.
Midagi ekstra arendavat ma lapsega ei tee. Palju tegeleb laps omaette mati peal.
Kui ta veel väiksem oli ja kenasti köögikapi peale mahtus, siis tegime koos süüa. Mina hakkisin jne ja laps oli mul kõrval ning hoidis potisangast kinni.
Suhteliselt ainuke konkreetne asi, mida ma ekstra viitsin lapsega teha, on potitamine. Selles asjas on meil hea koostöö ning oleme väga edukad.
Raamatud meeldivad talle ka, suhu pistmiseks.
Palju oleme õues ning pai teeme päris loomadele.

Millegi värskena oskan sulle soovitada potti. Praegu laps sul veel ise ei istu ning potil istumine on huvitav. Ka on ehk säilinud omadus istudes kohe punnitama hakkamine.

Jah, tõesti, istuvas asendis meil käibki punnitamine. Aga siiani on olnud istumine muidugi süles ja kõik, mis tuleb, tuleb mähkmesse. Ei ole selle peale tulnud, et võiks juba potti tutvustada. Aga võtame plaani, aitäh 🙂

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 5 korda. Täpsemalt 05.04 19:30; 06.04 10:37; 06.04 13:25; 06.04 14:32; 10.04 14:05;
To report this post you need to login first.
Postitas:

mel käis isa beebiga kogu aeg ujumas, no niikui korra mööda sain vaadata, need juba uksest väljas ja autos.

isa tegeles, ma ei viitsi , kuna pole selline laulja-plaksutüüp.

ja kujutage ette, kasvas ka meil beebist poiss välja ilma ülestimulatsioonideta,

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 13 postitust - vahemik 1 kuni 13 (kokku 13 )


Esileht Beebi ja mitmikud Beebit arendavad tegevused

See teema on suletud ja siia ei saa postitada uusi vastuseid.