Esileht Beebi ja mitmikud erinevad kogemused lisatoiduga alustamisel mitme lapse puhul

Näitan 10 postitust - vahemik 1 kuni 10 (kokku 10 )

Teema: erinevad kogemused lisatoiduga alustamisel mitme lapse puhul

Postitas:

Tahaks kuulda kogemusi emadelt, kellel 2 või enam last lisatoiduga alustamise kohta järgmiselt:

1. Kui olete teinud kõikide laste puhul kõik täpselt ühtemoodi, kas on olnud, et üks laps sööb isukalt, teine aga ei võta suu sissegi
2. kui nt esimene laps on olnud kehva lisa sööja ja olete siis teise lapsega midagi muutnud, üritanud teistmoodi teha, kas on läinud paremini? Kui läks paremini, mida muutsite?

Mul esimene laps oli kehva lisa sööja, no ikka nii, et 9kuuselt sõi päevas ehk 25 g kokku 😀 Nüüd mõtlen, et mida ma saan teise lapsega teisiti teha, eks mõned mõtted ka on, aga kuulaks hea meelega teiste kogemusi 🙂

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 13.02 14:34; 18.02 14:16;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Beebina olid sarnased aga suuremana on vanem totaalne pirtsutaja aga noorem sööb suht kõike ning hea meelega proovib uusi asju. Kasvatatud samade põhimõtetega lihtsalt erinevad.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mul esimene laps oli alates esimesest lisatoiduampsust nõus kõike sööma. Ajuti on olnud perioode, kus ta kala või liha pole tahtnud, aga üldiselt sööb kõike peale krevettide. Alustas 5. elukuul püreedest, 7. lisandus näputoit. Aastaselt sai ise lusikaga söödud, kui just supp söögiks polnud.

Noorem ajas veel 7-kuuseltki isegi D-vitamiini tilga suust välja, rääkimata et ta üldse püreed olnuks nõus proovima. Näputoitu võttis algul ainult tugevamaid asju (toores porgand, nuikapsas), kui hammastega tüki kätte sai, sülitas välja. Pehmed toidud nätserdati näpu vahel plögaks, suhu ei jõudnud midagi. Umbes 8-kuuseõt käis mingi klõps ja oli nõus sööma puuvilju ja tuubipüreesid. Sealt edasi hakkasin vaikselt menüüd laiendama. Laps on hetkel 1,5-aastane. Endiselt on lemmikuteks puuviljad, aga hea isuga sööb hommikul ka putru või pannkooke. Lisaks läheb alati peale kõrvitsa püreesupp ja herne-bataadi püreesupp. Muid asju pigem tuleb talle sisse meelitada.

Kui laps ikka ei ole eriliselt isukas sööja, siis on raske midagi muuta. Mina olen täheldanud, et närb sööja sööb paremini peale õuest tulekut, kui on õues palju ringi rabelenud. Silma alt ära tuleb hoida igasugu ahvatlused – no ei ole võimalik panna last kartulit sööma, kui kuskil laual teatakse pirnid olevat.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Esimene laps sündis enneaegsena, arsti korraldusel pidime hakkama lisa andma juba 4-kuuselt. Nüüd tagantjärgi näen, et ta polnud üldseee valmis selleks. Soolestik oli ebaküps, lisatoit tekitas talle palju vaevusi jne. Ta ei tahtnud toitu, öökis ja oksendas, aga mina ikka toppisin ja toppisin. Olin ise ka nii stressis sellest, et “peab” aga mina ei saanud teda kuidagi sööma. Olen väga palju vaeva näinud, et söömine oleks muutunud tema jaoks meeldivaks kogemuseks. Söögiajad muutusid stressivabamaks ajast kui ma ise lõdvaks lasksin ja lugenud enam ta ampse ja hakkasin tegelema sellega, et ta ise tahaks midagi proovida. Hakkasin usaldama rohkem last. Näiteks pakkusin lõikelaua pealt paljusid asju proovida ja ei sundinud sööma. Umbes aasta läks aega ümber harjumiseks. Nüüd 7-aastasena on ta endiselt väikse isuga laps (minu hinnang võrreldes teiste temaealistega ja noorema õega, mingeid koguseid ma ei mõõda), aga ta sööb väga mitmekülgselt sh näiteks rohelisi köögivilju, püreesuppe, kikerhernepitsat ja lillkapsa dippi, peeti, erinevaid juustusid, liha, kana, kala ja isegi konna on proovinud ja muud säärast, mida paljud temaealised suusissegi ei võtaks. Kaal normis, tervis korras (ja päriselt kontrollime ka vit tasemeid ja korras on ka foolhape, b12, d-vit jms, mis paljudel lastel paigast).

Teise lapsega mingit sundtoitmist ei teinud. Hakkasin püreesid ja näputoitu pakkuma 6-kuuselt, aga ei söönud ta praktiliselt midagi. Rinda sai kuni 1a 10k. 9-kuuselt hakkas hommikusöögiks natuke putru võtma. Esimene toitmine, mida saab söömiseks nimetada st sõi üle 10g. 10-11kuuselt hakkas sööma minu taldrikust tavalist kodutoitu korralikke portse. Tahtis algusest peale iseseisvalt süüa. Paljusid asju ei tahtnud proovidagi nt porgand, bataat jms väga värvilised asjad. Samas paprika nt meeldis. On toidu osas palju valivam, aga sööb koguseliselt palju rohkem kui vanem vend. See valivus võib ka veel ealine eripära olla, sest ta on alles 4.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

mõlemad said esimese ampsu kuuenda kuu sünnipäevaks, rp lapsed. esimese lapsega pidin paar nädalat vaeva nägema, et ta sööma hakkaks, teine hakkas kohe hea meelega. no ja nii ongi jäänud, esimene laps on peaaegu alakaaluline, ei sobi talle üks ega teine, noorem on tubli toeka maalapse musternäide, sööb kõike ja palju, üldiselt ei pirtsuta. nagu polekski ühe pere lapsed…

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Esimesega alustasin 6k sünnipäeval kodus kasvanud kõrvitsaga. No ei saanud sisse, aga jätkasin jonni. Otsisin parimaid puhtamaid köögivilju ja keetsin ja püreestasin. Hirmus mäng oli. Tulemuseks oli see, et kuni 1ani läks suhu toidukorral max ehk 1tl. Kasvas normaalselt, aga eelistas piima. Aastaselt hakkas tunnistama ka tuubikaid, aga mitte kodutoitu. Normaalselt sööma hakkas siis, kui 1a9k hoidu läks. Tubli ja aktiivne normaalkaalus laps. Minul mänguisu kadus muidugi ära.

Teisega, natuke suurem juba sünnipäraselt, alustasin natuke peale 5k saamist. Esimese krõvitsa keetsin ise, see ei sobinud ja siis tuli meelde, et eelmisele ükski minu toit ei sobinud. Hakkasin poest ostma ja nüüd 9k on proovinud väga paljusid asju. Kogused on ka oluliselt suuremad ja tunduvad nö reeglipärased (mitte pool tl 3 x päevas kuni aastani nagu mu esimene laps arvas). Tubli sööja on ja tegelikult võiksin isegi keeta- püreestada mängida, aga psühholoogiline tõrge on natuke ees..

Esimesega võtsin stressi, et peaks ikka saama lisa ja proovima paljusid aineid jne, nüüd mõtleisn, et eks näis mis saab. Kasvavad piima peal ju ka..

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ma sind aidata ei saa, aga räägin oma kogemusest. Esimesed kaks last said alates 6k püreesid, seejuures esimene sõi kõike, mida andsin, teine aga ainult kodus tehtut. Poepüreedest sõi puuvilja, kuid mitte üht ampsugi köögiviljapüreesid. See teine laps öökis väga pikalt ka tükilise toidu peale, isegi putru sõi neid beebide omi, mitte tavalisi. Järk-järgult hakkas siiski tükke sööma, kuid valis kohutavalt. Mingi periood sõi ainult liha, hiljem sorkis just liha välja jne. Praegu on see laps 10aastane ja samasugune kohutav valija, tal on mingid omad kiiksud, mida ta sööb ja mida mitte ja ühtegi tema jaoks kahtlast asja pole nõus proovimagi. Tükifoobia on ka, nt tükkidega jogurtit ega viljalihaga mahla ta ei söö/joo. Minu meelest läheb ajaga aina hullemaks; tahaks näha, kas teismelisena hakkab tõepoolest kõike sööma nagu kogenumad emad räägivad. Esimene laps see-eest sööb siiamaani praktiliselt kõike.
Kolmas ja neljas laps on kasvanud puhtalt blw peal (neljas alles beebi küll) ja siiani söövad praktiliselt kõike, mida pakun, eks sellel kolmandal lapsel (praegu 2,5) omad eelistused muidugi on, kuid ei midagi ligilähedaseltki sarnast vanuselt teise lapsega.

Ja ma olen seda vist juba mitmes teemas öelnud, aga ei väsi kordamast: minu arvates on see Eestile omane “peab, tuleb, ei tohi”-stiil lihtsalt kuritegelik. Nii palju stressi ilmaasjata! Inimesed, laske vabaks, EI PEA köögivilja/puuvilja/putru mingis etteantud justkui universaalselt “õiges” järjekorras ja “õiges” koguses lapsele sisse toppima.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 15.02 18:43; 18.02 14:38;
To report this post you need to login first.
Postitas:

1. laps – tahket toitu sai esimeste korda u 6-kuuselt, seni sain rinnapiima (rinda sai aastaseks saamiseni). Tahke toiduga alustasin tavaliste soovituste järgi – et 1 uus asi korraga ja pärast mõnda aega selle andmist, lisandus teine. Kogused hoidsin alguses väikesed. Püreed tegin ise. Umbes 8-kuuselt hakkas näppu saama kurki, porgandit, õuna jmt, mida siis ise käest süüa sai (mõned hambad olid, riivis päris ilusti nendega toitu suhu ja kurku ei ajanud). Vähehaaval hakkasin püreestemise asemel kahvliga tampima ja võimalikult palju kodutoiduga ühtima, nt tegin kanasuppi, siis võtsin enne soola lisamist lapse portsu eraldi ja tampisin talle kahvliga peeneks jne. Nii et lapse aastaseks saades oli püreede aeg läbi. Putrusid olin algusest peale keetnud tavalistest helvestest, mitte beebikatest. Nii et läks hästi, ei olnud toiduproteste ega probleeme neelamise või tahke toidu söömisega. Lusika andsin lapsele pihku kohe, kui tal huvi tekkis, oli natuke üle aasta vana, kui ma teda ise enam söötma ei pidanud, sai ise hakkama sellega, et lusika või kahvliga toit suhu pista.

2. laps – tahket toitu hakkas saama 6-kuuselt, seni ainult rinnapiimal (rinda sai aastaseks saamiseni). Teise lapsega oli teistmoodi see, et hakkasin kohe alguses, kui hakkas köögivilju saama, andma toitu ka näputoiduna. Nt andsin hautatud brokoli- või lillkapsaõisiku talle kätte ja ise nöbeldas suhu. Sai muidugi ka kahvliga tambitud toitu ja kodutoidule üleminek oli samamoodi nagu esimese lapsega. Aga suures osas oli 6-9-kuuselt näputoidul ja ma ei tea, kas seetõttu või oligi kiirema arenguga, aga teine laps oli käeliselt tunduvalt kiirema arenguga kui esimene. Väga lihtsalt läks ka üleminek ise lusika või kahvliga söömisele, erilist mahaajamist või mäkerdamist polnud (nagu ka näputoiduga).

Kuigi lisatoiduga alustasin mõlema lapsega üsna samamoodi (algul köögiviljad, siis puder ja puuviljad, lih hakkasid ka samas vanuses saama), on maitse-eelistused siiani neil näha. Noorem armastab väga liha, talle maitses see algusest peale, kui liha hakkasin andma (ei püreestanud, andsin hautatud liha kätte), vanem laps ei suuda siiamaani eriti liha süüa, kui siis natuke hakklihaga toite. Vanem laps on üsna suur maiasmokk, nooremat jätab magus külmaks. Ja neid erinevusi on veelgi. Putrusid armastavad mõlemad ühtemoodi, nii et puder on meil siiani tavaline hommikusöök.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Lohutav lugeda, et päris palju lapsest sõltuv. Muidu ikka siin loed teemasid ja artikleid, et lapse köögiviljalembus on kõik harjutamise küsimus jne ja siis vaatad oma algusest peale köögviljavihkajast last ja mõtled, mis ma küll valesti tegin. Aga ju ikka on asi lapses, mitte minus :S

Uuesti rasedaks jäädes mõtlesin, et teisega ma ei stressa sellepärast, aga mida lähemale see aeg jõuab, seda suuremaks mu stressitase tõuseb 😀 Kuna teine ei võta ka pudelit, siis seda murelikumaks mind teeb, kas ta üldse midagi peale rinna tahab 😮 Lisaks muidugi kange soov teinekord sõbrannadega välja saada ja lootus, et ehk 8-9kuuselt sööb ta putru piisavalt 😀 oh seda stressikest….

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 13.02 14:34; 18.02 14:16;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Teemaalgataja, uuri blw kohta (baby-led weaning, eesti k on ilmunud raamat “Näputoit”). Võibolla sulle ei sobi, aga uuri – äkki meeldib. Minul on see küll oluliselt stressi vähemaks võtnud ja maru lahe on 🙂

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 15.02 18:43; 18.02 14:38;
To report this post you need to login first.
Näitan 10 postitust - vahemik 1 kuni 10 (kokku 10 )


Esileht Beebi ja mitmikud erinevad kogemused lisatoiduga alustamisel mitme lapse puhul

See teema on suletud ja siia ei saa postitada uusi vastuseid.