Esileht Erivajadustega laps Erivajadusega lapse kasvatamisest. Ausalt

Näitan 30 postitust - vahemik 31 kuni 60 (kokku 62 )

Teema: Erivajadusega lapse kasvatamisest. Ausalt

Postitas:

Siit teemast tulebki välja, et kui tervetel vanematel sünnib puudega laps, siis tänapäeva ühiskonnas, kus inimesed on sallivad ja riik pakub omapoolset abi, on võimalik elada õnnelikku elu ka koos puudega lapsega.
Aga kui nõrga psüühikaga vanemale sünnib puudega laps, on see õnnetus nii lapsele kui vanemale.

Oijah… Riik pakub omapoolset abi!?! Sul vist ei ole ühtki kauget tuttavatki, kes kasvataks tõsisema puudega last?

Minu lapsel on rehaplaan. Ta saab füsioterapeudi, logopeedi, psühholoogi ja mänguterapeudi teenuseid. Selle kõige eest maksab riik. Lisaks käib ta väga heas erikoolis. Sõidab ta kooli ja tagasi kohaliku omavalitsuse kulul invataksoga. Lisaks kasutab ta lapsehoiuteenust ja tugiisikuteenust nii et ma saan tööl käia ja ka puhata. Nii nagu teada, maksab SKA puuetega laste lapsehoiuks ja tugiisikuteenuseks 4918 eurot lapse kohta aastas. Kas selle kohta saab öelda, et riik üldse ei aita?

https://www.sotsiaalkindlustusamet.ee/et/lapsed-ja-pere/lastekaitse/puudega-laste-tugiteenused

Nüüd suvel oli laps 3 vahetust järjest puuetega laste laagris ja kahe vahetuse eest maksis kohalik omavalitsus. Oleks ka kolmanda vahetuse eest maksnud, aga ega ma mingi rott ei ole. Nii palju, kui võimalik, ma maksan ikkagi ise.

Mul on mõned tuttavad, kes kasvatavad puudega lapsi ja elavad suurtest keskustest kaugel maakolgastes. Mõni saab kõik needsamad teenused kätte, teine mitte ühtegi. Minu kogemus on see, et kõik sõltub ikkagi lapsevanemast. Kes oskab ja viitsib tegutseda, see saab ka puudega lapsega normaalset elu elada ja kes jääb koju nutma ja ootama, see jääbki.

probleem on kuhu panna täiskasvanud puudega laps. lapsehoiuteenust pole, laagreid ka ,mitte, päevakeskusi samuti.
mul laps 16, lõpetas põhikooli ja ega temaga suurt midagi ette võtta pole. liiga tark ,et päevakeskusse saata (teda sinna ei võetagi kuna grupis ei suuda olla) ja liiga eripärane, et keskkoolis või kutsekoolis käia. istubki mul kodus ( arvuti on seltsiks) ja saab paar korda nädalas teraapiat- hea seegi.
õnneks liigub ta ise ühistranspordiga aga kui oleksin teda harjutanud invatranspordiga sõitma, ei liiguks ta kuhugi ilma minuta.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 5 korda. Täpsemalt 11.06 11:38; 16.08 20:35; 05.09 21:55; 19.09 21:05; 03.11 21:40;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Lapsega saab ilusti hakkama. Jah, kohandada tuleb end, kui kõige suurem mure oli mul hoopis oma mehega. Ta ei võtnud arsti diagnoosi tõsiselt, vaid arvas, et mis see natuke ikka teeb. Ei osanud sellist olukorda endale uneski ette kujutada, et mees osutub suuremaks “puudeks” kui on seda lapse puue… Kokku pole ma kukkunud, kuid närve kõvasti kulutanud.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 28.08 01:18; 31.10 21:56;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Siit teemast tulebki välja, et kui tervetel vanematel sünnib puudega laps, siis tänapäeva ühiskonnas, kus inimesed on sallivad ja riik pakub omapoolset abi, on võimalik elada õnnelikku elu ka koos puudega lapsega.
Aga kui nõrga psüühikaga vanemale sünnib puudega laps, on see õnnetus nii lapsele kui vanemale.

Inimesed ei ole tänapäeval sallivamad kui varem. Inimesed jäävad alati inimesteks. Kas oled kursis sellega, kuidas koolis kiusatakse iga vähimagi erinevuse tõttu lapsed vaeseomaks? Kus see sallivus sinu arust on? ja milles seisneb Eesti riigi toetus ADHD diagnoosiga lastele+ Kas selles, et kuni 9. klassini haridust peetakse selle diagnoosiga laste jaoks piisavaks, et rohkem neile väikeklasse ei avata? Olukorras, kus Läänes saavad ADHD diagnoosiga inimesed endale doktorikraadi, sest neid inimesi ei suruta riikliku haridussüsteemi poolt juba lapseeas maadligi.

Ma saan aru, et sina oled üks nendest äravintsutatud ADHD diagnoosiga laste emadest? Mul on sinust väga kahju. Teie olete tõesti keerulises olukorras. ADHD ühelt poolt ei olegi nagu puue, sest üldjuhul on ADHD lapsed ju füüsiliselt terved ja normintellektiga. Samas on nende erivajadused väga suured, sest nende käitumine on see, millega on palju muret. Sellist last ei saa saata erikooli, sest oma normintellekti tõttu peaks ADHD laps õppima tavakoolis tavaprogrammi järgi ja peaks ka õppima tavaliste laste seas toime tulema. Kuna aga käitumine on häiritud, siis tegelikult see võimalik ei ole. Või siis on võimalik ainult teatud piirini.
See on tavaline, et ADHD diagnoosiga laste vanemad arvavad, et nende lapsi kiusatakse, samas jälle tavalapsed ja õpetajad ütlevad enamasti, et just ADHD laps on see kiusaja, kes kõikide elu põrguks teeb.
Väikeklass võib olla hea lahendus põhikoolis. Samas ma arvan, et kui ADHD laps käib tavakoolis, siis gümnaasiumiks peaks ta olema juba niipalju kohanenud, et saab tavaklassis õppimisega hakkama. Gümnaasiumis, või veel enam ülikoolis vast ei pea väikeklasse avama.
Kui laps on andekas, aga ei saa gümnaasiumis oma häire tõttu hakkama, siis näiteks Tartus saab minna Masingu kooli gümnaasiumiossa, mis on just selliste noorte jaoks mõeldud. Teine võimalus sellisele lapsele on minna täiskasvanute gümnaasiumi, kus on paindlikum õppekava ja sallivam keskkond.
Mul on kahju, et sa oma lapsega seda kõike üle elama pead, aga haridussüsteemi süüdistamine ei tee asja paremaks.
Üldiselt on sul siiski väga vedanud. Sina muretsed selle pärast, et su laps ei saa võibolla gümnaasiumisse ja ülikooli, mina pean leppima sellega, et mu laps ei õpi iialgi lugema ja kirjutama. Inimesed aga on temasuguste suhtes üllatavalt sallivad ja lahked. Loodan, et ka sina edaspidi rohkem selliseid kohtad.

Issand, kui loll jutt.
Sa selle peale tuled, et paljud ADHD diagnoosiga inimesed ei kasva sellest gümnaasiumiajaks välja? Et mõele ehk pannaksegi alles gümnaasiumis diagnoos?
Haridussüsteem on meil gsuhtumises ADHD diagnoosiga lastesse ikka väga maha jäänud, kui seda võrrelda mistahes Lääne riigiga.
Ega su enda intelligentsitase oma puudega lapsest just eriti palju kõrgem ei ole. Räägid ülima enesekindlusega asjadest, millest sul praktiliselt vähimatki aimugi ei ole.

Ükski puudega inimene ega puudega lapse vanem ei tohiks võtta endale sellist hoiakut, et maailm on temale midagi võlgu. Ei ole. Ülejäänud maailm, ühiskond,riik, teised inimesed ja haridussüsteem ei ole meile mitte midagi võlgu sellepärast, et meil on puudega lapsed.
Ükski puudega lapse vanem ega puudega inimene ei tohiks võtta endale sellist hoiakut, et puude tõttu on kõik kohustatud meid aitama. Ei ole.
Õnneliku edu saladus koos puudega lapsega peitubki selles, et tuleb olla alati tänulik, kui keegi midagi sinu heaks teeb. Tuleb olla tänulik iga abivõimaluse ja sõbraliku suhtumise eest.
Lisaks ei tohi ära unustada, et iga inimene vastutab oma elu ja toimetulemise eest kõigepealt ise. Ka siis kui tal on puue ja ka siis, kui ollakse puudega lapse vanem. Kõigepealt tuleb ise teha enda abistamiseks kõik mis võimalik ja alles siis oodata teiste abi.

Väga ohtlik on kibestuda, süüdistada ja nõuda kogu ülejäänud maailmalt enda teenimist oma puude või puudega lapse tõttu.
Nii näiteks ei pea puudega laps tingimata riigi abiga gümnaasiumisse või ülikooli saama. Ka väga paljud terved lapsed ei saa gümnaasiumisse ja ülikooli ning vanemad peavad sellega leppima.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 7 korda. Täpsemalt 10.06 16:10; 04.08 10:03; 11.08 15:11; 11.08 15:25; 30.08 10:24; 05.09 23:15; 05.09 23:18;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mul on 1 raske ja 1 keskmise puudega laps. Kahjuks ei olnud võimalik puuet raseduse ajal diagnoosida. 1 lastest on Asperger ja teine on selline, kelle mõistus on ja jääb nii umbes 5 aastase tasemele. Selle Aspergeri olukord ei võimalda tal ka tulevikus iseseisvalt hakkama saada, teisest lapsest rääkimata. Ütlen ausalt, need lapsed on mu elu ikka ära rikkunud küll, s.t. ega ma oma elu elada ei saa tegelikult. Tööl ma käin, aga ülejäänud aja elan ikka üsna korralikus hullumajas. Koju peale tööd minna ei taha (kasvatan lapsi üksi). Oma kogemust arvesse võttes, ei sünnitaks iialgi puudega last, kui teaks ette, et laps oleks puudega. Kõiki puudeid aga ei saa raseduse ajal diagnoosida, teisel lapsel oli sünnitrauma, puue tekkis hoopis sellest. Ma olen enda arust üsna tugev inimene, aga ikkagi on sellist olukorda üsna raske taluda. Mingeid antidepressante ma ei söö ja ärevus- ja muud häiret mul ei ole. Aga eks tervis annab vaikselt tunda küll. Vaimne tervis vähem, pigem füüsiline, kuid võibolla on see normaalne, ma pole enam väga noor.
Ja pole see lapse äraandmine nii lihtne midagi. Kes selliseid ikka tahab? Ma arvan, et muidu oleks nii mõnigi ema oma puudega lapsest loobunud. Saab küll lapse hooldekodusse panna, aga raske raha eest. Nii et muud üle ei jää, kui kannatada ja lapsi ise kasvatada. Ja niimoodi kogu elu kuni (ema) surmani.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ma kannan endas downi sündroomiga loodet, kas teekiste aborti minu asemel või mitte?

Downi sündroomiga vist ei teeks. See kõik on individuaalne. Kui muud ei kaasne, siis pole ju hullu midagi. Kui südameprobleemid, siis kindlasti raskem ????

Sul ilmselgelt ei ole mingit aimu, mida Down’i sündroom endast tegelikult kujutab. Muide, suurel osal Down’i beebidel on kaasasündinud südamerike. See käib antud sündroomiga lihtsalt kaasas.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 12.07 23:58; 03.09 22:52;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Siit teemast tulebki välja, et kui tervetel vanematel sünnib puudega laps, siis tänapäeva ühiskonnas, kus inimesed on sallivad ja riik pakub omapoolset abi, on võimalik elada õnnelikku elu ka koos puudega lapsega.
Aga kui nõrga psüühikaga vanemale sünnib puudega laps, on see õnnetus nii lapsele kui vanemale.

Inimesed ei ole tänapäeval sallivamad kui varem. Inimesed jäävad alati inimesteks. Kas oled kursis sellega, kuidas koolis kiusatakse iga vähimagi erinevuse tõttu lapsed vaeseomaks? Kus see sallivus sinu arust on? ja milles seisneb Eesti riigi toetus ADHD diagnoosiga lastele+ Kas selles, et kuni 9. klassini haridust peetakse selle diagnoosiga laste jaoks piisavaks, et rohkem neile väikeklasse ei avata? Olukorras, kus Läänes saavad ADHD diagnoosiga inimesed endale doktorikraadi, sest neid inimesi ei suruta riikliku haridussüsteemi poolt juba lapseeas maadligi.

Ma saan aru, et sina oled üks nendest äravintsutatud ADHD diagnoosiga laste emadest? Mul on sinust väga kahju. Teie olete tõesti keerulises olukorras. ADHD ühelt poolt ei olegi nagu puue, sest üldjuhul on ADHD lapsed ju füüsiliselt terved ja normintellektiga. Samas on nende erivajadused väga suured, sest nende käitumine on see, millega on palju muret. Sellist last ei saa saata erikooli, sest oma normintellekti tõttu peaks ADHD laps õppima tavakoolis tavaprogrammi järgi ja peaks ka õppima tavaliste laste seas toime tulema. Kuna aga käitumine on häiritud, siis tegelikult see võimalik ei ole. Või siis on võimalik ainult teatud piirini.
See on tavaline, et ADHD diagnoosiga laste vanemad arvavad, et nende lapsi kiusatakse, samas jälle tavalapsed ja õpetajad ütlevad enamasti, et just ADHD laps on see kiusaja, kes kõikide elu põrguks teeb.
Väikeklass võib olla hea lahendus põhikoolis. Samas ma arvan, et kui ADHD laps käib tavakoolis, siis gümnaasiumiks peaks ta olema juba niipalju kohanenud, et saab tavaklassis õppimisega hakkama. Gümnaasiumis, või veel enam ülikoolis vast ei pea väikeklasse avama.
Kui laps on andekas, aga ei saa gümnaasiumis oma häire tõttu hakkama, siis näiteks Tartus saab minna Masingu kooli gümnaasiumiossa, mis on just selliste noorte jaoks mõeldud. Teine võimalus sellisele lapsele on minna täiskasvanute gümnaasiumi, kus on paindlikum õppekava ja sallivam keskkond.
Mul on kahju, et sa oma lapsega seda kõike üle elama pead, aga haridussüsteemi süüdistamine ei tee asja paremaks.
Üldiselt on sul siiski väga vedanud. Sina muretsed selle pärast, et su laps ei saa võibolla gümnaasiumisse ja ülikooli, mina pean leppima sellega, et mu laps ei õpi iialgi lugema ja kirjutama. Inimesed aga on temasuguste suhtes üllatavalt sallivad ja lahked. Loodan, et ka sina edaspidi rohkem selliseid kohtad.

Issand, kui loll jutt.
Sa selle peale tuled, et paljud ADHD diagnoosiga inimesed ei kasva sellest gümnaasiumiajaks välja? Et mõele ehk pannaksegi alles gümnaasiumis diagnoos?
Haridussüsteem on meil gsuhtumises ADHD diagnoosiga lastesse ikka väga maha jäänud, kui seda võrrelda mistahes Lääne riigiga.
Ega su enda intelligentsitase oma puudega lapsest just eriti palju kõrgem ei ole. Räägid ülima enesekindlusega asjadest, millest sul praktiliselt vähimatki aimugi ei ole.

Ükski puudega inimene ega puudega lapse vanem ei tohiks võtta endale sellist hoiakut, et maailm on temale midagi võlgu. Ei ole. Ülejäänud maailm, ühiskond,riik, teised inimesed ja haridussüsteem ei ole meile mitte midagi võlgu sellepärast, et meil on puudega lapsed.
Ükski puudega lapse vanem ega puudega inimene ei tohiks võtta endale sellist hoiakut, et puude tõttu on kõik kohustatud meid aitama. Ei ole.
Õnneliku edu saladus koos puudega lapsega peitubki selles, et tuleb olla alati tänulik, kui keegi midagi sinu heaks teeb. Tuleb olla tänulik iga abivõimaluse ja sõbraliku suhtumise eest.
Lisaks ei tohi ära unustada, et iga inimene vastutab oma elu ja toimetulemise eest kõigepealt ise. Ka siis kui tal on puue ja ka siis, kui ollakse puudega lapse vanem. Kõigepealt tuleb ise teha enda abistamiseks kõik mis võimalik ja alles siis oodata teiste abi.

Väga ohtlik on kibestuda, süüdistada ja nõuda kogu ülejäänud maailmalt enda teenimist oma puude või puudega lapse tõttu.
Nii näiteks ei pea puudega laps tingimata riigi abiga gümnaasiumisse või ülikooli saama. Ka väga paljud terved lapsed ei saa gümnaasiumisse ja ülikooli ning vanemad peavad sellega leppima.

ma ei tahagi ,et ta gümnaasiumi või ülikooli läheks. tahaks vaid ,et tal oleks koht kuhu minna. hetkeseisuga pole eriti midagi. päevakeskuse jaoks liiga tark, Astangu jaoks liiga autistlik, gümnaasiumi jaoks ka ei sobi, ka kutsekooli mitte.istub kodus nelja seina vahel.
ma käin täiskohaga tööl, teised lapsed on ka olemas. minu kui maksumaksja raha eest võiks midagigi ka minu lapse jaoks olla. ilma et ma tunneks ennast super tänulikuna. ja kui ma koju jääks temale tegevusi organiseerima, kannataks kogu muu pere. ja nagu ülalpool keegi kirjutas, ma ka ei taha koju tihti minna, tööl ja MTÜ-des on parem olla, väiksem närvikulu kui kodus.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 5 korda. Täpsemalt 11.06 11:38; 16.08 20:35; 05.09 21:55; 19.09 21:05; 03.11 21:40;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Sinu last tundmata on raske öelda, kuhu ta sobiks. Suuremas linnas on muidugi erinevaid päevakeskusi, mõni ikka sobiks. Aga teil vist ainult üks. Täiskasvanute gümnaasium? Toetatud töö Töötukassa abiga?
Kas tal rehaplaan on? SKA juhtumikorraldajaga tema sotsiaalse rehabilitatsiooni võimalustest olete rääkinud?

Muidugi on veel see võimalus, et noor ise ei tahagi kuskile minna. Mõnikord on nii, et mitte et noor ei sobi ühessegi kohta,vaid temale ei sobi ükski koht. Võibolla noor tahab lihtsalt mugavalt kodus arvutis passida.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 7 korda. Täpsemalt 10.06 16:10; 04.08 10:03; 11.08 15:11; 11.08 15:25; 30.08 10:24; 05.09 23:15; 05.09 23:18;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mul on 1 raske ja 1 keskmise puudega laps. Kahjuks ei olnud võimalik puuet raseduse ajal diagnoosida. 1 lastest on Asperger ja teine on selline, kelle mõistus on ja jääb nii umbes 5 aastase tasemele. Selle Aspergeri olukord ei võimalda tal ka tulevikus iseseisvalt hakkama saada, teisest lapsest rääkimata. Ütlen ausalt, need lapsed on mu elu ikka ära rikkunud küll, s.t. ega ma oma elu elada ei saa tegelikult. Tööl ma käin, aga ülejäänud aja elan ikka üsna korralikus hullumajas. Koju peale tööd minna ei taha (kasvatan lapsi üksi). Oma kogemust arvesse võttes, ei sünnitaks iialgi puudega last, kui teaks ette, et laps oleks puudega. Kõiki puudeid aga ei saa raseduse ajal diagnoosida, teisel lapsel oli sünnitrauma, puue tekkis hoopis sellest. Ma olen enda arust üsna tugev inimene, aga ikkagi on sellist olukorda üsna raske taluda. Mingeid antidepressante ma ei söö ja ärevus- ja muud häiret mul ei ole. Aga eks tervis annab vaikselt tunda küll. Vaimne tervis vähem, pigem füüsiline, kuid võibolla on see normaalne, ma pole enam väga noor.
Ja pole see lapse äraandmine nii lihtne midagi. Kes selliseid ikka tahab? Ma arvan, et muidu oleks nii mõnigi ema oma puudega lapsest loobunud. Saab küll lapse hooldekodusse panna, aga raske raha eest. Nii et muud üle ei jää, kui kannatada ja lapsi ise kasvatada. Ja niimoodi kogu elu kuni (ema) surmani.

Samasuguseid probleeme on ka tervete laste vanematel. Mul näiteks on üks sugulane, kahe terve lapse ema. Üks lastest tegi enesetapu, teisest sai joodik. Vanematel ei ole mingit rõõmu, ainult vaev. Selliseid emasid, kes elavad ja peavad töötut joodikust poega või isegi kahte ülal, on küll ja küll.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 7 korda. Täpsemalt 10.06 16:10; 04.08 10:03; 11.08 15:11; 11.08 15:25; 30.08 10:24; 05.09 23:15; 05.09 23:18;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ükski puudega inimene ega puudega lapse vanem ei tohiks võtta endale sellist hoiakut, et maailm on temale midagi võlgu. Ei ole. Ülejäänud maailm, ühiskond,riik, teised inimesed ja haridussüsteem ei ole meile mitte midagi võlgu sellepärast, et meil on puudega lapsed.
Ükski puudega lapse vanem ega puudega inimene ei tohiks võtta endale sellist hoiakut, et puude tõttu on kõik kohustatud meid aitama. Ei ole.
Õnneliku edu saladus koos puudega lapsega peitubki selles, et tuleb olla alati tänulik, kui keegi midagi sinu heaks teeb. Tuleb olla tänulik iga abivõimaluse ja sõbraliku suhtumise eest.
Lisaks ei tohi ära unustada, et iga inimene vastutab oma elu ja toimetulemise eest kõigepealt ise. Ka siis kui tal on puue ja ka siis, kui ollakse puudega lapse vanem. Kõigepealt tuleb ise teha enda abistamiseks kõik mis võimalik ja alles siis oodata teiste abi.

Väga ohtlik on kibestuda, süüdistada ja nõuda kogu ülejäänud maailmalt enda teenimist oma puude või puudega lapse tõttu.
Nii näiteks ei pea puudega laps tingimata riigi abiga gümnaasiumisse või ülikooli saama. Ka väga paljud terved lapsed ei saa gümnaasiumisse ja ülikooli ning vanemad peavad sellega leppima.

Lugesin seda ja mõtlesin. Kuidagi vastu hakkas see tekst.

Olen raske liitpuudega lapse ema. “Laps” saab paari kuu pärast 18. Ei süüdista kedagi milleski, aga olen väsinud olemast väikelapse ema. Lihtsalt mentaalselt väsinud. Hetkel paistab, et jään väikelapse emaks kuni oma surmani või siis selle hetkeni, mil ise vanadekodusse satun. Ma armastan oma last ja saan temaga igapäevaselt hästi hakkama. Siiski hirmutab mind mõte sellest, et midagi ei muutugi. Ainult see, et varsti saab ta täiskasvanuks ja siis ei huvita enam kedagi eriti, millega oma lapse päevi sisustada või mismoodi ise tööl käia, kui täiskasvanud laps koju peab jääma.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Anonymous

Mul on kaks last. Esimene, seitsmene on autismispektri diagnoosiga ja ADHD. Teine on poolteist ja ei näita mingeid erisusi veel.

Kui ma sain neli aastat tagasi poja autismist teada, langesin musta auku. Kuid ma hakkasin rabelema, tuletades meelde muinasjuttu koore sisse kukkunud konnast, kes viimaks endale võitüki kõhu alla sõudis ja niimoodi uppumisest pääses.

Läksime uuringutele, kuna (võõrsil sündinud, mistõttu ei osanud kõne hilistumist probleemiks pidada) laps oli kolmesena kõnetu. Pissil käis ise, aga muu tuli mähkmesse. Esimene aasta käisime tavalasteaias, kus ta oli kõigi kakluste põhisüüdlane, sest ta oli ainus, kes ei saanud kasvatajale valetada. Lasteiaias oli aga kindel veendumus, et kõik autistid on peksjad. Üritasin lapsega tasapisi rääkida – mina mõistin teda sõnadetagi ja vastupidi, et nii ei saa, aga ta hakkas selle peale nutma. Ükskord aga oli mul võimalus näha seda rühma ca 10 minutit varjus. Nägin, kes olid tegelikult kakelkuked ja kuidas nad naglalt kohe süüdistasid minu last, kes rahulikult nurgas üksi midagi nokitses. Siis läks asi paremaks, sest ega ma pole ka suu peale kukkunud. Ka teiste vanematega rääkisin – rahulikult sõbralikult – et see poiss on veidi teistmoodi, aga mitte pahas mõttes. Ja loll pole ta kohe kindlasti Sest teised lapsed tulid minu käest küsima (ma olen alati olnud lastemagnet) – kas sina oled XXX ema? Miks sona nii tore, aga tema loll on? Minu ema ütles, et on!

See kõik oli seda vastikum, et… Minuga aga juhtus see kurb asi, et ma ei saanud kuskilt abi. Kõik katsed leida ühendust autismifoorumite, MTÜde jms jäid vastuseta – telefonid ei vastanud, meilid samuti. Tundus, nagu oleks kõik need MTÜd saanud OMA lastele isiklikud abistajad ja abirahad kätte ning siis tõmbunud tagasi.

Riiklikus süsteemis öeldi esimese asjana – ärge arvake, et see siin saate nõudmisi esitada. Kui ka rehaplaan midagi ette näeb, on saamine selle hinnaga eri asi. Puudetaotluse kohta öeldi, et nagunii täidate valesti. Käisin erilasteaeda taotlemas – seal koheldi nagu asotsiaali. Iga sammu otsustamine võttis kuid aega. Aga et tegutsema peaksime kohe – niigi hiljaks jäänud, ema, kus te varem olite?

Suguvõsa ei uskunud oma üle hulga aja esimese nunnu lapselapse diagnoosi ja süüdistas mind halvas kasvatuses. Osade inimestega lõpetasime suhtluse. Mees oli nagu isalõvi mul kõrval.

Mulle aitas. Hakkasin ise tuttavate käest infot koguma, raamatuid lugema, netist inglisekeelsetelt VÄGA headelt saitidelt teadmisi ammutama. KÕIGE esimese asjana aga tegin endale selgeks – mu laps pole katki, haige ega vigane. Ta on seesama armas särasilm, kes ta on alati olnud. Ja et nüüd peale hakkama veel rohkem koos maailma avastama.

Me olime tema sünnist saati palju reisinud – nüüd käisime veel rohkem. Mu laps ei karda rahvahulka ega uusi kohti. Me tegime nn kohvikuteraapia – ta õppis avalikus kohas käituma ja eri asju sööma. Hankisin Tallinna PARIMA logopeedi, kes oskas ta esimese tunniga häälitsema panna – läbi mängu ja oma trikkide. Viimaks ometi sulas ka lasteaias ühe kasvataja süda ja ta võttis särasilma käendusele, ei lasknud teda enam peksta ja laps avanes (tema sõnad).

Praeguseks on seda tööd olnud neli aastat. Mu must masendus on ammu kaudunud. Selle asemel imetlen oma väikese taskufilosoofi maailmanägemust. Ma ei tea, milline on tema intellekt – ta on teistest lastest selleks väga erinev. Lugeda ta ei oska/viitsi, tähti ja numbreid tunneb. Luuletab peast – algriimid, aga üsna nutikad. Saime kolm aastat tagasi ka erilasteaeda, mis oli väga väga hea kogemus.

Meie elu keerlebki lapse ümber – nädalakava on tema dikteerida, puhkusereisid on kohtadesse, mis talle meeldiksid ja mis teda arendaksid. Teraapiad, trennid – kõik võtavad kuus ca 400 eurot. Võtsid selle nimel vastu isegi raskema töö.

Nüüd tuli üllatuslikult ellu väikevend. Vanem vend aga… läks selle peale veel rohkem lahti. Titat õpetatakse, poputatakse ja soputatakse. Tema väike kalli venna, see tähendab, et tema ise on juba suur! Vahel muidugi käib kaebamas ka.

Suhe mehega on tugev. Enda vaimne tasakaal sai kindluse tagasi. Suguvõsa parem pool elab ja aitab väga kaasa. Elame siiski üks aasta korraga. On tõsi, et oma eelmise unistuste lapse, kes mulle aastal 2010 sündis, pidin niiöelda maha matma, aga see uus… ma ei kahetse seda. Ning jah, klišee, ma teeks kõik samamoodi uuesti. Me oleme mõlemad mehega avaramad, paremad ja tugevamad. AGA – tegelikult on see küsimusepüstitus vale. Me ei saa ajalugu tagasi pöörata. Me ei saa olnud teha olematuks, iseend muuta. Ju see oli nii määratud, meie mõlema unikaalsest geenikokteilist, et meil sünnib eriline laps. Me ei saa muuta endid, me ei saa muuta oma last.

Ja meie laps – no ma usun, et tema eripära muutub varsti tema boonuseks. Igatahes töö sinnapoole käib.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 09.09 11:22; 13.09 17:14; 02.10 19:49;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Erivajadusega lapse/laste vanemad – palun Teil rääkida ausalt, milline on elu puudega lapse kõrvalt. Muidugi olen teadlik, et puudeid ja raskusastmeid on erinevaid, osadel on kergem, osadel raskem. Kuid tahaksin natukenegi teada, mis mind võib ees oodata.

Kui saaksite valida, kas valiksite samamoodi? St kasvataksite puudega last? Või on puudega lapse kasvatamine hävitanud nii teid ennast kui ka teie perekonda? Kas ja kuidas on võimalik üldse puudega lapse kõrvalt endaks jääda? Või lagunebki kõik? Pidev mure, väsimus, stress, antidepressandid?

Oleneb lapsest, oleneb puudest, oleneb sellest, kui kättesaadavad on sinu elukohas puudega lapsele mõeldud teenused.
Minu aspergeri jaoks oli tavakool eht põrgu ja kuni ta seal käis, oli põrgu ka minu elu. Vahetas kooli, nüüd on elu nagu lill, mõlemad oleme õnnelikud ja mul ei ole nii palju muresid, et mul poleks aega kümme korda päevas mõelda, kui lahe tegelane ta ikka on.
Ainuke hirm on, et äkki hariduse uutmise tuhinas võetakse meilt see kool ära, seda ma kardan kohutavalt.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 6 korda. Täpsemalt 11.09 13:26; 11.09 21:22; 11.09 21:24; 04.10 14:28; 02.11 14:46; 02.11 14:52;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minul on 5 aastane autistist poeg. Diagnoosi teada saades, varises maailm kokku. Aga olen sellega nüüd leppinud. Tegelikult pidin ennast kokku võtma kiiresti ja toimetama hakkama. Pean ka kõrvalt blogi selle kohta, kuidas on lapse areng ja kuidas hakkama saame (abiks ka teistele, kes samas seisus) Raske on, sest mees töötab Soomes, kodus on vähe. Kuid keskusest, kus laps nö lasteaias käib, on suur abi. Sain nüüd ise ka tööle ja elu on kuidagi kergem. Ei mõtle pidevalt, kuidas edasi ja mis siis saab jne jne.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kägu 13:26, Mis kool see täpsemalt on ja kus?

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 11.09 20:23; 21.11 06:14;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kägu 13:26, Mis kool see täpsemalt on ja kus?

Ma ei julge sulle öelda, äkki sa oled mõni tähtis naase, kes hakkab seda kooli kohe tavakooliks muutma.
Kui oled lapsevanem, peaks Rajaleidja sulle seda isegi pakkuma. Tallinnas muidu.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 6 korda. Täpsemalt 11.09 13:26; 11.09 21:22; 11.09 21:24; 04.10 14:28; 02.11 14:46; 02.11 14:52;
To report this post you need to login first.
Postitas:

See kõik oli seda vastikum, et… Minuga aga juhtus see kurb asi, et ma ei saanud kuskilt abi. Kõik katsed leida ühendust autismifoorumite, MTÜde jms jäid vastuseta – telefonid ei vastanud, meilid samuti. Tundus, nagu oleks kõik need MTÜd saanud OMA lastele isiklikud abistajad ja abirahad kätte ning siis tõmbunud tagasi.

Riiklikus süsteemis öeldi esimese asjana – ärge arvake, et see siin saate nõudmisi esitada. Kui ka rehaplaan midagi ette näeb, on saamine selle hinnaga eri asi. Puudetaotluse kohta öeldi, et nagunii täidate valesti. Käisin erilasteaeda taotlemas – seal koheldi nagu asotsiaali. Iga sammu otsustamine võttis kuid aega. Aga et tegutsema peaksime kohe – niigi hiljaks jäänud, ema, kus te varem olite?

Ligilähedaselt sarnane kogemus oli minul samuti. Lapsele süsteemis õige koha leidmine, bürokraatia, paberite täitmine – see kõik on tehtud ülimalt keeruliseks.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 6 korda. Täpsemalt 11.09 13:26; 11.09 21:22; 11.09 21:24; 04.10 14:28; 02.11 14:46; 02.11 14:52;
To report this post you need to login first.
Postitas:
Anonymous

Lisaks veel meeletu stigma. Ma näen, kuidas inimeste nägu uutub, kui nad saavad teada lapse diagnoosi. Seetõttu me hoiame selle endale. Kui vaja, kasutame kõneeripära terminit.

Ma pole osalt ka selle stigma pärast puuet taotlenud. Kõik need instantsid, mis peaks puudega last toetama, käitlevad teda nagu kolmandajärgulist kodanikku. Ma hoidun sellest, maksan ise – ja siniseks. Nüüd hakkas abikasa taa vaikselt rääkima, et äkki me siiski peaks rehaplaani tegema. Kaua ma täie rauaga taome, makse ju maksame…

Arengu osas pole laps rehaplaani puudmisest kaotanud, tal on väga võimekas psühholoog ja psühhiaater, kellega koos on tema senine tegevusplaan kokku pandud. Aga hakkab jah vaikselt üle jõu minema… Tunnen juba neljandat talve heameelt, et uusi saapaid ei vaja.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 09.09 11:22; 13.09 17:14; 02.10 19:49;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Lugesin seda ja mõtlesin. Kuidagi vastu hakkas see tekst.

Mulle ka hakkas.
Minu meelest on see täpselt see koht, kus riik peaks palju rohkem tegema. Inimeste hoidmine tegusa ja töövõimelisena peaks olema riigi peamine ülesanne. Praegu on meil lähedasi hooldavad inimesed jäetud üsna omapead ja lähevad (vabandan väljendi pärast) ühiskonnale puhta raisku. Nagu ka puudega lapsed ja noored, kellest paljud oleksid tegelikult võimelised tööd tegema.
Meil pole inimesi raisata.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Lisaks veel meeletu stigma. Ma näen, kuidas inimeste nägu uutub, kui nad saavad teada lapse diagnoosi. Seetõttu me hoiame selle endale. Kui vaja, kasutame kõneeripära terminit.

Ma pole osalt ka selle stigma pärast puuet taotlenud. Kõik need instantsid, mis peaks puudega last toetama, käitlevad teda nagu kolmandajärgulist kodanikku. Ma hoidun sellest, maksan ise – ja siniseks. Nüüd hakkas abikasa taa vaikselt rääkima, et äkki me siiski peaks rehaplaani tegema. Kaua ma täie rauaga taome, makse ju maksame…

Arengu osas pole laps rehaplaani puudmisest kaotanud, tal on väga võimekas psühholoog ja psühhiaater, kellega koos on tema senine tegevusplaan kokku pandud. Aga hakkab jah vaikselt üle jõu minema… Tunnen juba neljandat talve heameelt, et uusi saapaid ei vaja.

kas teie laps kooli ei ole veel läinud? ilma puude määramise ja rehaplaanita meie oma autistlikku last soovitud kooli ei oleks saanud ka raha eest mitte. teine asi.. mu mõlemal pojal on sama diagnoos, noorem poeg diagnoositi alles 5a vanuses, vanema poja diagnoosi saamise ajaks oli noorem juba sündinud.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Sinu last tundmata on raske öelda, kuhu ta sobiks. Suuremas linnas on muidugi erinevaid päevakeskusi, mõni ikka sobiks. Aga teil vist ainult üks. Täiskasvanute gümnaasium? Toetatud töö Töötukassa abiga?
Kas tal rehaplaan on? SKA juhtumikorraldajaga tema sotsiaalse rehabilitatsiooni võimalustest olete rääkinud?

Muidugi on veel see võimalus, et noor ise ei tahagi kuskile minna. Mõnikord on nii, et mitte et noor ei sobi ühessegi kohta,vaid temale ei sobi ükski koht. Võibolla noor tahab lihtsalt mugavalt kodus arvutis passida.

</blockquote
Me elame Tallinnas ja pole sellist päevakeskust kuhu sobiks minu laps. päevakeskustesse oodatakse vaimupuudega noori kes oleksid kuulekad, töötaksid grupis ja ei märatseks.olen need kohad läbi helistanud, mida Tallinnas tean.minu laps on norm intellektiga,ei ole vaimupuudega, aga endale ebasobivas kohas kipub oma autistlikku loomust avaldama millega enamasti toime ei tulda.
loomulikult on meil reh plaan olemas ja ta saab teenust. täiskasvanute gümnaasium ei võta noort kes pole võimeline grupis olema, ka Astangu ei võta. ka toetatud tööle mitte.Veel variante???
ka minu jaoks on kõige mugavam kui ta on kodus arvutis aga see pole jätkusuutlik.
kõrvaltvaatajal on väga kerge hinnanguid anda.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 5 korda. Täpsemalt 11.06 11:38; 16.08 20:35; 05.09 21:55; 19.09 21:05; 03.11 21:40;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mul on kaks last. Esimene, seitsmene on autismispektri diagnoosiga ja ADHD. Teine on poolteist ja ei näita mingeid erisusi veel.

Kui ma sain neli aastat tagasi poja autismist teada, langesin musta auku. Kuid ma hakkasin rabelema, tuletades meelde muinasjuttu koore sisse kukkunud konnast, kes viimaks endale võitüki kõhu alla sõudis ja niimoodi uppumisest pääses.

Läksime uuringutele, kuna (võõrsil sündinud, mistõttu ei osanud kõne hilistumist probleemiks pidada) laps oli kolmesena kõnetu. Pissil käis ise, aga muu tuli mähkmesse. Esimene aasta käisime tavalasteaias, kus ta oli kõigi kakluste põhisüüdlane, sest ta oli ainus, kes ei saanud kasvatajale valetada. Lasteiaias oli aga kindel veendumus, et kõik autistid on peksjad. Üritasin lapsega tasapisi rääkida – mina mõistin teda sõnadetagi ja vastupidi, et nii ei saa, aga ta hakkas selle peale nutma. Ükskord aga oli mul võimalus näha seda rühma ca 10 minutit varjus. Nägin, kes olid tegelikult kakelkuked ja kuidas nad naglalt kohe süüdistasid minu last, kes rahulikult nurgas üksi midagi nokitses. Siis läks asi paremaks, sest ega ma pole ka suu peale kukkunud. Ka teiste vanematega rääkisin – rahulikult sõbralikult – et see poiss on veidi teistmoodi, aga mitte pahas mõttes. Ja loll pole ta kohe kindlasti Sest teised lapsed tulid minu käest küsima (ma olen alati olnud lastemagnet) – kas sina oled XXX ema? Miks sona nii tore, aga tema loll on? Minu ema ütles, et on!

See kõik oli seda vastikum, et… Minuga aga juhtus see kurb asi, et ma ei saanud kuskilt abi. Kõik katsed leida ühendust autismifoorumite, MTÜde jms jäid vastuseta – telefonid ei vastanud, meilid samuti. Tundus, nagu oleks kõik need MTÜd saanud OMA lastele isiklikud abistajad ja abirahad kätte ning siis tõmbunud tagasi.

Riiklikus süsteemis öeldi esimese asjana – ärge arvake, et see siin saate nõudmisi esitada. Kui ka rehaplaan midagi ette näeb, on saamine selle hinnaga eri asi. Puudetaotluse kohta öeldi, et nagunii täidate valesti. Käisin erilasteaeda taotlemas – seal koheldi nagu asotsiaali. Iga sammu otsustamine võttis kuid aega. Aga et tegutsema peaksime kohe – niigi hiljaks jäänud, ema, kus te varem olite?

Suguvõsa ei uskunud oma üle hulga aja esimese nunnu lapselapse diagnoosi ja süüdistas mind halvas kasvatuses. Osade inimestega lõpetasime suhtluse. Mees oli nagu isalõvi mul kõrval.

Mulle aitas. Hakkasin ise tuttavate käest infot koguma, raamatuid lugema, netist inglisekeelsetelt VÄGA headelt saitidelt teadmisi ammutama. KÕIGE esimese asjana aga tegin endale selgeks – mu laps pole katki, haige ega vigane. Ta on seesama armas särasilm, kes ta on alati olnud. Ja et nüüd peale hakkama veel rohkem koos maailma avastama.

Me olime tema sünnist saati palju reisinud – nüüd käisime veel rohkem. Mu laps ei karda rahvahulka ega uusi kohti. Me tegime nn kohvikuteraapia – ta õppis avalikus kohas käituma ja eri asju sööma. Hankisin Tallinna PARIMA logopeedi, kes oskas ta esimese tunniga häälitsema panna – läbi mängu ja oma trikkide. Viimaks ometi sulas ka lasteaias ühe kasvataja süda ja ta võttis särasilma käendusele, ei lasknud teda enam peksta ja laps avanes (tema sõnad).

Praeguseks on seda tööd olnud neli aastat. Mu must masendus on ammu kaudunud. Selle asemel imetlen oma väikese taskufilosoofi maailmanägemust. Ma ei tea, milline on tema intellekt – ta on teistest lastest selleks väga erinev. Lugeda ta ei oska/viitsi, tähti ja numbreid tunneb. Luuletab peast – algriimid, aga üsna nutikad. Saime kolm aastat tagasi ka erilasteaeda, mis oli väga väga hea kogemus.

Meie elu keerlebki lapse ümber – nädalakava on tema dikteerida, puhkusereisid on kohtadesse, mis talle meeldiksid ja mis teda arendaksid. Teraapiad, trennid – kõik võtavad kuus ca 400 eurot. Võtsid selle nimel vastu isegi raskema töö.

Nüüd tuli üllatuslikult ellu väikevend. Vanem vend aga… läks selle peale veel rohkem lahti. Titat õpetatakse, poputatakse ja soputatakse. Tema väike kalli venna, see tähendab, et tema ise on juba suur! Vahel muidugi käib kaebamas ka.

Suhe mehega on tugev. Enda vaimne tasakaal sai kindluse tagasi. Suguvõsa parem pool elab ja aitab väga kaasa. Elame siiski üks aasta korraga. On tõsi, et oma eelmise unistuste lapse, kes mulle aastal 2010 sündis, pidin niiöelda maha matma, aga see uus… ma ei kahetse seda. Ning jah, klišee, ma teeks kõik samamoodi uuesti. Me oleme mõlemad mehega avaramad, paremad ja tugevamad. AGA – tegelikult on see küsimusepüstitus vale. Me ei saa ajalugu tagasi pöörata. Me ei saa olnud teha olematuks, iseend muuta. Ju see oli nii määratud, meie mõlema unikaalsest geenikokteilist, et meil sünnib eriline laps. Me ei saa muuta endid, me ei saa muuta oma last.

Ja meie laps – no ma usun, et tema eripära muutub varsti tema boonuseks. Igatahes töö sinnapoole käib.

Mis psühhiaatri ja psühholoogi nimi oli kelle juures käisid lapsega? Kui avaldad? Mul oleks ka vaja lapsega pöörduda arstile, aga mitte ei oska valida, mis arsti juurde minna. Ehk soovitad ka mõnda onterneti saiti ja raamatut?

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Anonymous

Meie head inglid:

psühholoog Triinu Tänavsuu
Logopeed Riin Naestema

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 09.09 11:22; 13.09 17:14; 02.10 19:49;
To report this post you need to login first.
Postitas:

väike update “draamakuningannalt”, nagu keegi mulle siin nimeks pani…

meil läheb PALJU PALJU paremini, meil kõigil. 🙂

hakkan ise koorest väljuma, ja laps kah.

veedame nüüd palju rohkem aega koos.

ma väga-väga armastan oma tibutupsununnut.

ja tema mind ka.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt 08.07 22:00; 21.07 15:02; 02.10 21:05; 03.10 04:22;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mis psühhiaatri ja psühholoogi nimi oli kelle juures käisid lapsega?

Marienthali keskus Visnapuu/Valvas

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt 08.07 22:00; 21.07 15:02; 02.10 21:05; 03.10 04:22;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Lisaks veel meeletu stigma. Ma näen, kuidas inimeste nägu uutub, kui nad saavad teada lapse diagnoosi. Seetõttu me hoiame selle endale. Kui vaja, kasutame kõneeripära terminit.

Ma pole osalt ka selle stigma pärast puuet taotlenud. Kõik need instantsid, mis peaks puudega last toetama, käitlevad teda nagu kolmandajärgulist kodanikku. Ma hoidun sellest, maksan ise – ja siniseks. Nüüd hakkas abikasa taa vaikselt rääkima, et äkki me siiski peaks rehaplaani tegema. Kaua ma täie rauaga taome, makse ju maksame…

Stigma? See tekib kummaliselt käituva lapse puhul niikuinii. Ja ma ei hakka parem kirjeldama, KUI kummaliselt. Ma pole sellest ka huvitatud, et meid tänaval ära tuntakse.
Aga mina olen kuri tädi ja olen vabalt võimeline verbaalselt molli sõitma igasugustele lollakatele, kes oma stigmade kleepimise himu kuidagi üllalt põhjendada üritavad. /Sina narrid minu last? Ma teen sust mentaalse saepuru ja kogu moos. Välja arvatud juhul, kui ma näen, et sa ilmselgelt pole isegi võimeline aru saama, mis su hoiakus vale on./

Kui asjaajamise keerukus välja arvata, siis puudekomisjon ja arstid on üldjoontes just hästi suhtunud, mõistvad olnud ja lahendusi välja pakkunud. Ma arvan, see stigmade kartmine on just asi, mis stigmasid juurde toodab hoopis.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 6 korda. Täpsemalt 11.09 13:26; 11.09 21:22; 11.09 21:24; 04.10 14:28; 02.11 14:46; 02.11 14:52;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mul on kaks last, peagi 4-ne ja 1,5-aastane. Nooremal praegu mingeid iseärasusi ei näe, va see, et jutt ei taha tulla. Aga ok, on veel noor ka, aru saab päris kenasti.

Vanemal lapsel on ka autismispektri häire. Diagnoosi pole veel pandud, aga midagi kindlasti tuleb. Ükskõik, kuhu oma lapsega satun, hakatakse mulle rääkima, et tal on autistlikud jooned.

Märkasin ka ise juba lapse küllaltki noores vanuses, et ta on vähe teistsugune ja väljendasin seda ka lapse taastusraviarstile. See jälgis meid ja lõpuks andiski saatekirja laste psühhiaatrile.

Ausalt öeldes, on mul seda kõike raske taluda. Ju ma ise pole ka kõige tugevama psüühikaga, diplomaatiat ja kannatlikusr on minus nagunii liiga vähe, mida selline laps aga just palju vajab. Olen ka saanud vihjeid oma tutvusringkonnas, et laps on kasvatamata jne. Igapäevane elu on temaga praegu üsna raske. Ta ei kuula sõna, kipub kiusama oma noirenat venda ja järjepidevalt. Dialoogi temaga pidada ei saa või midagi temale eakohaselt arutada. Kui on mingi pahandus olnud, siis tahaks pärast nn jutud selgeks rääkida, aga ta lihtsalt ei kuula jne. Olen ka korduvalt mõelnyd, et mina ehk pole õige inimene seda last kasvatama. Võib olla, oleks keegi teine minust tunduvalt parem ja suudaks teda paremini kasvatada ja aidata ja MÕISTA. Sest praegu tundub, et ma ise ei ole piisav ja laps võib minu tõttu veel rohkem katki minna, kuna ma ise ka ei suuda igas olukorras adekvaatselt käituda. Mees on olemas, aga ega tema ka eriti kannatlik pole ja kuigi saab aru, et laps on vähe eriline, raviks seda ainult rihmaga, õnneks on see olnud siiani vaud jutu põhine. Kuigi jah, ähvardamine pole ka hea.

Laps on tegelikult väga oodatud olnud ja kindlasti ma teda ära ei anna, saada kuskile, kuigi jah-need mõtted pole ka mulle võõrad. Mu süda murduks sees, kui ta ootaks emmet-ja emme ei tulegi. Seega pingutame edasi ja loodan, et kõik siiski saab toimima. Minus endas on just see mure, et kuidas laps saab edaspidises elus hakkama: lasteaed, kool, kas leiab sõpru, hiljem töökoha ja ehk naisegi? Muidugi on veel vara, aga ikka tahaks, et lapsel oleks tulevikus hea naine, toimiv pere, mõned väga head sõbrad ja hea töökoht. Vaat sellised mured mul.

Praegu saab laps varsti alles neli. Tundub, et intellekt on pigem ok. Tunneb numbreid ja tähti, suudab mõne kergema sõna ka kokku lugeda ja mõistab seda. Mehaniline mälu on pigem hea, tunneb tekstist ära tuttavad sõnad jne, akadeemilisi asju on pigem lihtne õpetada. Aga seiseid luua ei oska, järeldusi teha, tegu-tagajärg olukordi jne. Sõnavara on küllaltki suur, aga dialoogi eriti pole ja teistel on tema jutust raske aru saada. Palju jutustab või kopeerib tekste, mida on näinud multikas või oleme lugenud raamatust. Palju on kordusi, tahetakse näha ainult üht-kaht multikat, lugeda samu raamatuid ja jutte. Kahe käega toimetada ei taha, on pigem kohmakas. Eneseteenindus on veel väga nõrk. Potil käib, aga riidesse saamine on raske. Tal pole püsivust ega soovi pingutada. Ja tihti ri tunne ta ka oma edust ise rõõmu, kuigi mina juubeldan küll rõõmust, kui laps endale ise sokid-püksid jalga saab.

Mina pole küll aru saanud, et asjaajamine või teenuste saamine oleks raske. Süüdistan end, et ei tulnud selle peale, et varem REHA-plaan teha. Praegu on tal see olemas. Käime al 2,5-aastaselt logopeedil, võimlemises, haigekassa kaudu ka tegevusteraapias ja tsükliliselt ujumas. Eelmisel aastal käis tavarühmas, vähest aega oli ka tugiisik. Jällegi koht, kus oleks võinud kiiremini tegutseda ja taotleda lapsele erirühm. Ma ei tahtnud uskuda, et see on vajalik… Aga sellest aastast käib laps tasandusrühmas +REHAplaani jne teenustel. Rajaleidja kogemus oli normaalne, minusse ega lapsesse halvasti ei suhtutud. Ilmselt õnnestus meil see komisjon ja lasteaiakoha taotlus heale ajale. Mai lõpus saime otsuse ja kohe koha soovitud rühma. Tartus siis.
Perekond ja sugulased loodavad, et kasvab aja jooksul välja, aga on siiski toetavad. Kuigi nt hoida seda last keegi naljalt ei võta. Minu ema meie kodus hoiab vajadusel. Kuna olen küllaltki palju kogenud ka sellist, laps-on-kasvatamata suhtumist, siis eriti palju me väljas ei käi. Oma sõbrannade juurde teda väga kaasa ei võta, sest nii aktiivse lapsega pole harjutud ja mul endal ka mugavam, kui ei pea tal järgi jooksma.

Eks pean ka endas iseloomu ja paksemat nahka kasvatama ja ehk läheb siiski hästi. Hirmsasti tahaks lugeda teiste samasuguste laste edulugudest, ka sellest, et hiljem ongi loodud oma perekond ja on mõned sõbrad jms. Mulle on kuidagi väga oluline, et laps ei jääks üksi oma eakaaslaste seas. Mul lapsena endal sõpru polnud, vb sellepärast puudutab see teema mind rohkem ja on raskem.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 30.10 14:36; 03.11 22:59;
To report this post you need to login first.
Postitas:

…Eks pean ka endas iseloomu ja paksemat nahka kasvatama ja ehk läheb siiski hästi. Hirmsasti tahaks lugeda teiste samasuguste laste edulugudest, ka sellest, et hiljem ongi loodud oma perekond ja on mõned sõbrad jms. Mulle on kuidagi väga oluline, et laps ei jääks üksi oma eakaaslaste seas. Mul lapsena endal sõpru polnud, vb sellepärast puudutab see teema mind rohkem ja on raskem.

Hm, miks sinul sõpru polnud?

Muide, sõbrad saavad tekkida siis, kui inimene pääseb kuhugi seltskonda… selles mõttes teed sa praegu oma lapsele karuteene, kui hoiad teda eemal muudest inimestest. Sul peaks rehaplaani järgi olema ka sotsiaaltöötaja, kes oskab juhatada, kuhu lapse sotsialiseerumisoskuste arendamiseks võiksite käima hakata.

Kirjutad, et sooviksid kuulda teiste vanemate edulugusid elust erivajadusega lapsega. Mina saan sulle jagada hoopis sedalaadset kogemust, kuidas on olnud lapsena kasvada erilaadse vanema käe all. Ilma regulaarse toeta, a la nagu jumal juhatab. Muide, tänaseni märkan nii mõneski niinimetet edukate ja ilusate seltskonda sattudes võõristamist ja tagaselja imelikuks pidamist… Ülejäänul ma seekord pikemalt ei peatuks. Kuid panen sulle südamele mitte jääda vaatama oma vanemlike vajakajäämisi (see kõik muutub ja kasvab ajaga!), vaid igati toetada ja arendada oma erilist last. Ning leidke sh ka abi endile jaksamiseks (parim veel, kui koos abikaasaga!).

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 28.08 01:18; 31.10 21:56;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Astangu jaoks liiga autistlik, gümnaasiumi jaoks ka ei sobi, ka kutsekooli mitte.istub kodus nelja seina vahel.

Uurige kutsekoolide võimalusi edasi. Minu teada on Tartu kutsehariduskeskusel päris hea tugisüsteemide võrgustik. Ja head erialad.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 6 korda. Täpsemalt 11.09 13:26; 11.09 21:22; 11.09 21:24; 04.10 14:28; 02.11 14:46; 02.11 14:52;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kägu 13:26, Mis kool see täpsemalt on ja kus?

Ma ei julge sulle öelda, äkki sa oled mõni tähtis naase, kes hakkab seda kooli kohe tavakooliks muutma.
Kui oled lapsevanem, peaks Rajaleidja sulle seda isegi pakkuma. Tallinnas muidu.

Kuna tähtsad naased on meie kooli niikuinii juba sihikule võtnud, siis võin selle ka avalikustada.
See on K.Pätsi nimeline Vabaõhukool, mis on üleriigiline ja mõeldudki tunde- ja tahteelu häirega lastele.
Nüüd on Tallinna linn selle avastanud ja hakanud seda endale tahtma. Kui saab, siis ilmselt muutub kõik palju halvemaks.
Eks see kinnisvara on Tallinna linnavalitsuse jaoks liiga magus tükk, et sellest mööda vaadata.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 6 korda. Täpsemalt 11.09 13:26; 11.09 21:22; 11.09 21:24; 04.10 14:28; 02.11 14:46; 02.11 14:52;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Astangu jaoks liiga autistlik, gümnaasiumi jaoks ka ei sobi, ka kutsekooli mitte.istub kodus nelja seina vahel.

Uurige kutsekoolide võimalusi edasi. Minu teada on Tartu kutsehariduskeskusel päris hea tugisüsteemide võrgustik. Ja head erialad.

kordan veelkord, minu laps ei ole võimeline grupis õppima. vähemalt hetkeseisuga.St kui ta ei tule toime Astangu 4-6 liikmelises grupis, siis Tartu kutsehariduskeskuses ammugi mitte. ja ma pole valmis selleks , et terve perega Tartusse kolida.ühiselamus ega eraldi perest ta ei tule toime.
mulo on tegevusplaan ja kava olemas.
aga tahtsin lihtsalt siin teemas rääkida, et kui kool läbi saab, siis õiged mured alles algavad.
siin keegi mainis, et ta on väsinud, et tal on nö “igavene laps” kodus. mina ka olen. püüan mitte selle peale mõelda, aga tegelikult on tume tulevik küll.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 5 korda. Täpsemalt 11.06 11:38; 16.08 20:35; 05.09 21:55; 19.09 21:05; 03.11 21:40;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Hm, miks sinul sõpru polnud?

Muide, sõbrad saavad tekkida siis, kui inimene pääseb kuhugi seltskonda… selles mõttes teed sa praegu oma lapsele karuteene, kui hoiad teda eemal muudest inimestest. Sul peaks rehaplaani järgi olema ka sotsiaaltöötaja, kes oskab juhatada, kuhu lapse sotsialiseerumisoskuste arendamiseks võiksite käima hakata.

Kirjutad, et sooviksid kuulda teiste vanemate edulugusid elust erivajadusega lapsega. Mina saan sulle jagada hoopis sedalaadset kogemust, kuidas on olnud lapsena kasvada erilaadse vanema käe all. Ilma regulaarse toeta, a la nagu jumal juhatab. Muide, tänaseni märkan nii mõneski niinimetet edukate ja ilusate seltskonda sattudes võõristamist ja tagaselja imelikuks pidamist… Ülejäänul ma seekord pikemalt ei peatuks. Kuid panen sulle südamele mitte jääda vaatama oma vanemlike vajakajäämisi (see kõik muutub ja kasvab ajaga!), vaid igati toetada ja arendada oma erilist last. Ning leidke sh ka abi endile jaksamiseks (parim veel, kui koos abikaasaga!).

Lapsena ma ikka mängisin ühe ja teisega, aga teismelise eas ei olnud. Ametikooli minnes leidsin sõpru ja paariga neist suhtlen siiani ja ka töökaaslaste seast olen oma inimesi leidnud.

Lapsega me ikka ka aeg ajalt käime mänguväljakul ja sünnipäevadel, kui on kutsutud. Samuti puutub kokku teiste lastega koduõues. Kuid siiani pole tema teistest lastest huvitatud olnud ja kui ka on, siis on ta pigem ära tõrjutud. Käib ka lasteaias, nii et päris isolatsioonis me teda ei hoia.

Minu

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 30.10 14:36; 03.11 22:59;
To report this post you need to login first.
Näitan 30 postitust - vahemik 31 kuni 60 (kokku 62 )


Esileht Erivajadustega laps Erivajadusega lapse kasvatamisest. Ausalt

See teema on suletud ja siia ei saa postitada uusi vastuseid.