Esileht Koolilaps Kas lubate oma lastel arvutis tulistamismänge mängida?

Näitan 16 postitust - vahemik 1 kuni 16 (kokku 16 )

Teema: Kas lubate oma lastel arvutis tulistamismänge mängida?

Meil on kodus kujunenud peaaegu vaikimisi reegel, et arvutis vägivaldseid tulistamismänge mängida pole lubatud. 12-aastane poeg on seda ka alati respekteerinud, see pole ka siiani teemaks olnud, sest ta parimad sõbrad samuti ei mängi selliseid mänge. Nüüd aga on klassis tekkinud grupp poisse, kes mängivad omavahel online just mingit tulistamismängu. Mu poeg saab nende poistega ka hästi läbi – need on ka igati toredad poisid, klassis on üldse hea omavaheline klapp ja õhkkond – ning ta tahaks ka koos nendega seda mängida. Seepärast tuligi ta nüüd minult küsima, mis mina sellest arvan. Tean, et ta mängiks seda mängu vaid siis, kui minult selleks loa saab, minul aga süda tõrgub vägivaldseid mänge lubamast. Kohe kuidagi ei lähe sellised mängud mu põhimõtetega kokku.

Teiselt poolt ei tahaks ka aga, et poeg end seetõttu sellest grupist kuidagi väljajäetuna tunneks, kuna tal puudub nendega ühisosa. Arvutimängud on selles vanuses teatavasti sotsialiseerumise võtmes olulise tähtsusega. Poeg muidugi püüab mind ka mõjutada, et lubaksin tal seda mängu mängida, toobki argumendiks, et need teised poisid on ju ka igati toredad ja sõbralikud ning tulistamismängud pole neile kuidagi halvasti mõjunud.

Kuidas teie käituksite? Kas annaksite nt teatud mööndustega järele (no nt et lubate vaid 1 kord nädalas mängida) või jääksite oma põhimõttele truuks (ja läheksite seetõttu ilmselt mõnevõrra lapsega pahuksisse)? Mis seisukoht teie kodus tulistamismängude osas üldse on?

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 16.08 22:25; 17.08 01:09;
To report this post you need to login first.
Postitas:

nii suur laps, lubaksin küll.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Meil 10-aastane poiss ja mängib igasuguseid mänge. Mingi Playstationi tulistamismängu ostsin mina ise lapsele, sest laps seda väga tahtis. Ma ei ütleks, et ta eriti sellest mängust vaimustuses on. Alguses tahetakse ja siis kaob huvi.
Mina arvan, et need mängud tegelikult ei mõju halvasti. Eluaeg on lapsed mänginud sõda õues, poisid on endale püstoleid tahtnud poest jne. See on poiste normaalse arengu üks osa. Mu enda abikaasa mängis sõda sõpradega. Ise meisterdasid endale mõõgad ja vibud. Isegi ühe püstoli vist suutsid kuidagi toimima panna ja ime, et nad ise ellu jäid. Aga selle tulemusel sai mu abikaasast mees, kes on äärmiselt julge ja valmis iga kell reaalsesse lahingusse minema, kui selleks peaks vajadust olema.
Meil on kodus õhupüssid, vibud, amb, päris mõõgad. Isegi tüdruk oskab neid käsitseda. Aga reegel on, et päris inimest ega looma nendega ei sihita. Põhieesmärk on see, et lapsed õues midagi teeks ja õnneks meil ekraanide taga eriti palju ei istuta.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 16.08 23:07; 17.08 13:26;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Enamus normaalse arenguga lapsi, eriti kui vanust juba üle 10 aasta, teevad vahet päriselu ja virtuaalmaailma vahel. Mina ei usu, et ekraani taga tulistamine normaalset last kuidagi vägivaldsemaks teeks. Kuigi jah, minul isiklikult on neid mänge kole vaadata. Aga ma siiski lubaks (olen lubanud ka), kuid mõistuse piires – nagu üldse kogu ekraanielu.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 17.08 00:22; 18.08 17:14;
To report this post you need to login first.

Võib-olla olen tõesti selle teema koha pealt liiga jäik, mu mees räägib ka mulle umbes taolist juttu nagu teie.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 16.08 22:25; 17.08 01:09;
To report this post you need to login first.
Postitas:

mina ei lubanud ka oma püsse jms – siis sobis tulistamiseks iga roigas. seda juttu on ka teised poiste emad rääkinud, et see tulistamine on poistel veres.
12-aastasel lubaks küll.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ei luba, sest on palju muid mänge, mille hulgast valida. Rääkisin sinna juurde, mida mu vanemad sõjaajal pidid üle elama ja mida tähendas tollal tulistamine, said aru ja ei mängi.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kas lubate oma tütardel nukudega mängida?

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ei luba, sest on palju muid mänge, mille hulgast valida. Rääkisin sinna juurde, mida mu vanemad sõjaajal pidid üle elama ja mida tähendas tollal tulistamine, said aru ja ei mängi.

Äärmiselt rumal arusaam. Kujutad nüüd ette, et algabki sõda. Sinu poeg peab sõtta minema, sind ja oma perekonda kaitsma. Vaenlased ründavad ja mida teeb sinu poeg. Virutab vaenlasele iPadiga mööda pead, või? Ei, ta peab haarama relva, tapma vaenlased või muidu tapetakse teda endid koos perega. Soovitan lugeda Leo Kunnase Sõda 2023. See pole ulmeraamat.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 16.08 23:07; 17.08 13:26;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Luban, kuigi ma siiski hoian silma peal, mis mängud meile koju jõuavad (ei ostagi lapsele täiskasvanute omi ning on palju muid mänge), millega mängitakse ning palju räägitud ka, et multifilmides, filmides ja arvutimängude tegemised reaaleelus võivad kiirelt ja karmilt lõppeda.

Kuna mulle endale püssid ja laskmine ei meeldi, siis sai see teema juba läbi käidud, kui laps palju väiksem oli (siis muidugi oli arvutimängudest asi kaugel, aga mängupüsside jms meie koju jõudmine). Oma laps on fantaasiarikas ja meisterdaja, nii et relvadeks sobivad on ka puupulgad ja legokotsid jne, kui ikka mänguisu peale tuleb. Tegelikult oma lapsepõlvest vend, poistest sugulased ja oma sõbrad (lapsepõlvemälestustest kuulduna) on teinud ise puidust relvi, mänginud södu, vaadanud sõjateemalisi filme jne, aga ükski pole kuskil äärmuses või söjard. Seega mõistlikuse piires luban. Vastupidi, üks lapsena relvadest eemal olija läks täiskasvanuna elukutseliseks sõjaväelaseks.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ei luba ja koju ka ei osta. Kõigil sõpradel on, aga mind absoluutselt ei huvita.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Luban, aga hoian silma peal. Mina ise olen nooruses arvutis tulistamismänge mänginud, samuti oskan käsitseda vibu, ambu ning olen ka oma tütardele kinkinud mängurelvi.

See, kui lapsed õues toigaste ja vibudega luurekat või sõda mängivad, on hoopis midagi muud kui arvutimängud. Toigaste ja vibude puhul veri ei lenda, mahalöödud pead ei veere mööda rohtu ringi – õuemängude puhul õpivad lapsed hoopis kaaslastega arvestamist, suhtlemist, liiguvad ja teevad kõike muud vägagi kasulikku. Seega palun mitte võrrelda arvuti tulistamismänge õues mängitavate sõjaliste mängudega!

Mul üks tütardest on selline, kes absoluutselt keeldub igasugusest printsessitemaatikast ja seda vanuses, mil tavaliselt temaealised tüdrukud sellest ikkagi ju huvituvad. Alguses kartsin ka, et sedasi teistest erinedes võib ta jääda tõrjutuks, ent nüüdseks on selgunud, et tegelikult on niisugune hirm alusetu. Mu tütar on, vastupidi, oma klassis populaarne ning austatud. Kui on tore kaaslane, siis ei jää ta kohe kindlasti tõrjutuks selle pärast, et mingit ühte konkreetset seika kaasa ei tee.

Kui aga laps soovib mängida tulistamismänge, kus veri lendab, siis natuke ehk lubaksin, kuid kindlasti mitte tundide kaupa iga päev. Ütleme, kuni tund aega päevas mängib tulistamismängu arvutis, ja siis aitab küll. Ööpäevas on 24 tundi, ja 1 tund tulistamismängu ei võta 12-aastasel tükki küljest. Aga näiteks 5 tundi tulistamismängu päevas võtab juba küll…

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

mina lubaks st lubangi, sest keelatud vili on erakordselt magus. lisaks koos veebis mängimine ongi tänapäeva laste “koos väljas mängimine” ehk kui sind pole interneti vahendusel kambas, siis pole sind ka päriselus kambas (nt koolis vahetundide ajal).

minu peaaegu-12-aastasel on nagunii limiteeritud arvutiaeg.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ei luba. Relvi mänguasjadeks koju samuti ei osta. Üks poeg on sellise kasvatuse peal peaagu täiskasvanuks saanud ja pole tulistamise puudumise all seni veel silmnähtavalt kannatanud.

0
0
Please wait...
Kommentaarist on juba teavitatud

mina lubaks st lubangi, sest keelatud vili on erakordselt magus. lisaks koos veebis mängimine ongi tänapäeva laste “koos väljas mängimine” ehk kui sind pole interneti vahendusel kambas, siis pole sind ka päriselus kambas (nt koolis vahetundide ajal).

minu peaaegu-12-aastasel on nagunii limiteeritud arvutiaeg.

Minu laps kodus tulistamismänge ei mängi ja ma ei saa öelda, et tal oleks kuuluvusega probleeme. Sõpru on palju ja pea terve suvi on tal kulunud sõpradega õues möllates, kui laagrid ja reisid välja arvestada. Vägivaldsed arvutimängud ei ole kindlasti vajalikud ja sellest küll keegi paremaks inimeseks ei saa ega sõprussuhteid ei arenda.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minu poeg oli väiksena tõeline püssi-, mõõga- ja nugade hull. Seda sellest hoolimata, et ma alguses ikka väga üritasin teda neist asjadest eemale hoida. Mängupüssid jõudsidki meie koju ainult mingite teiste inimeste poolt kingituna, sest ise ma neid talle ei ostnud. Tulistamismänge mängis millalgi ka omajagu. Nüüd on poiss aga 19-aastane ja tõeline patsifist. Vihkab sõdu ja relvad absoluutselt huvi ei paku.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 17.08 00:22; 18.08 17:14;
To report this post you need to login first.
Näitan 16 postitust - vahemik 1 kuni 16 (kokku 16 )


Esileht Koolilaps Kas lubate oma lastel arvutis tulistamismänge mängida?

See teema on suletud ja siia ei saa postitada uusi vastuseid.