Esileht Koolilaps Kiusamine kodu mänguväljakul, (laps kerge asperger)

Näitan 24 postitust - vahemik 1 kuni 24 (kokku 24 )

Teema: Kiusamine kodu mänguväljakul, (laps kerge asperger)

Postitas:

Kirjutan siia, et võib-olla kui keegi kodus oma lastega kiusamisest, mitte kiusamisest räägib ehk jääb seda laste seas vähemaks.

Minul on 10-aastane tüdruk, kergete autistlikke joontega, asperger. Üldjoontes ei ole tal suhtlemisel probleeme, kuid on nüansse, mida ta ei oska tähele panna. Samas on tema jaoks väga oluline kuuluda gruppi, seltskonda, omada sõpru. Ega tal tegelikkuses ühtegi lähedast sõpra pole, on kodulähedased mängukaaslased.
Kuid kuna ta ei ole suhtlemises väga osav, ei saa aru alati naljadest, jutu alatoonidest jne, ei sulandu kergelt seltskonda, siis tihti on ta kiusamise ohver.
Lihtsalt seltskond lapsi kiusab ühte last, sest jube naljakas on vaadata, kuidas ta närvi läheb, nutma hakkab jne.
Paar aastat tagasi oli asi nii hull, et laps keeldus õue minemast. Siis ma rääkisin tõsiselt kiusamise eestvedajaga. Läksin mängukale ja ütlesin, et kui ta ei taha,siis ta ei pea mu lapsega mängima ega tema sõber olema, kuid kiusamine peab lõppema. Kui veel kordub, siis lähen talle koju ukse taha ja räägin vanematega. Kiusamine lõppes ära. Lapsed hakkasid isegi paremini läbi saama, käisid üksteisel külas, sünnipäevadel.
Aeg-ajalt on ikka lastel arusaamatusi olnud, ikka juhtub. Tavaliselt ma nendevahelistesse suhetesse ei sekku. Kui laps millestki juttu teeb, siis kodus koos lahkame läbi ning aitan lapsel mõista, mida ta ise valesti tegi või kuidas järgmine kord samas olukorras käituda, reageerida. Üldjuhul on arusaamatused tekkinud minu lapse poolt teiste vääriti mõistmisest ja olukordadele valesti reageerimisest. Kui laps on eksinud, olen lasknud tal sõbrale helistada ja vabandust paluda. Kõike seda suhtlust ta õpibki läbi konkreetsete juhtumite.

Probleem on aga selles, et teised kasutavad teda ära ja lihtsalt lõbustavad ennast tema kiusamisega. Täna olin ma küll peaaegu valmis minema ühe lapse kodu ukse taha, et öelda, mida ma asjast arvan.

Kiusamine seisab eelkõige selles, et minu lapselt võetakse asju ära (küll müts peast, kott käest, mõni mänguasi jne) ja joostakse nendega eest ära, ei anta tagasi. Laps läheb sellistes olukordades väga kergesti endast välja ja hakkab lohutamatult nutma.
Täna siis võeti lapsel kingad ära ja peideti põõsastesse ja tüdruk, kes oli peitja läks ise veel tuppa minema. Laps helistas mulle, et M peitis kinga ära ja ta ei leia ülesse. Kui küsisin, kus see tüdruk siis ise on, ütles, et läks tuppa. Palusin oma lapsel sellele tüdrukule siis helistada ja küsida, kuhu ta selle kinga peitis. Sai vastuseks, et põõsasse. Ülejäänud lapsed siis asusid ka minu lapsega koos kingi otsima. Mõne aja pärast minu tüdruk helistas mulle uuesti, et M ei tule õue ega aita otsida, kuid nemad ei leia. Võtsin siis varu sandaalid ja läksin õue.
Vaatasin ka ise siis koos ühe noorema poisiga põõsad läbi ja ikka lõpuks leidsime kinga ülesse.
Ma rääkisin selle mängukaaslaste pundiga. Täiesti rahulikult ja sõbralikult. Kusjuures minu enda tüdruk hakkas veel neid lapsi kaitsma, et nad lõpetasid ju kiusamise ära ja aitasid kinga otsida. Tegelikkuses on need toredad lapsed ning täna saime ka sõbralikult asjad selgeks räägitud. Lihtsalt lõpuks ütlesin neile, et ma tahan, et sellised kiusamised lõpeksid ära. Palusin järgmine kord neile enne mõelda, kui hakkavad oma arust nalja tegema, et kas neile endale meeldiks, kui keegi nendega sellist nalja teeks? Et kui ei meeldiks, siis see pole nalja tegemine, vaid kiusamine.

Kuid tõesti rääkige kodus oma lastega kiusamisest ning mitte kiusamisest. Kui nad ei tea, mis on õige, las enne mõtlevad, kas nad tahaksid ise sellise käitumise osaliseks saada.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt 08.08 22:37; 09.08 19:42; 10.08 15:15; 10.08 21:04;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minu 11a aspergerist pojal on täpselt sama probleem naabrilastega. Kuna ta on üksiõppel, siis tal sõpru üldse ei ole, teised aga kutsuvad teda mängu ainult kiusamiseks. Võeti ära prillid ja sandaalid ja narriti. See on täiesti sadistlik käitumine teiste laste poolt, anda ilma sõpradeta lapsele lootust, et ta on sõbra leidnud ja siis lihtsalt kiusata. Ma ei ole nende laste ja vanematega sellest rääkinud.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

nad teavad küll, et see on kiusamine, aga saatanlikult hea on ju tunda end kellestki parema ja kõrgemana. See paraku nakkab, kui üks juba kiusab või mõnitab, löövad teised innukalt kaasa (sest neid on ju rohkem).

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Väga kurb lugeda. Ma ikkagi läheneksin sellisel juhul juba kiusajate vanematele ja viiksin nad kurssi.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minu laps ei ole Asperger, aga on pisut vähem seltskondlik ja tagasihoidlikum.
Meie kodus räägime sellest, kuidas teistega tuleb käituda nii nagu sa tahad, et sinuga käitutaks. Ja keegi ei taha ju, et teda kiusataks. Ma küll ei tea, kas mul on erakordselt mõistlik laps (ei, ma ei arva, et ta on mingi üliinimene, lihtsalt laps ju) või ongi asi selles, et me arutame selliseid asju (ja igasugu muid elulisi asju ka), aga mulle tundub, et minu laps mõistab seda.

Ja sellele vaatamata pean ma üle päeva seletama lapsele, et naabrilastele ilmselt kodus seda (et teistega tuleb käituda nii nagu tahad et sinuga käitutaks; et teiste kulul “nalja teha” ei ole ilus ja teisel võib olla väga halb sellest “naljast” jne jne) ei räägita, kuigi vanemad on vägagi normaalsed inimesed.
Küll aga, mida olen tähele pannud, on see, et kiusajateks kipuvad olema sellised lapsed, kelle (normaalsetel) vanematel ei ole viitsimist/tahtmist/aega lastega tegeleda. Võib olla tulevad nad ise ka sarnastest peredest, ei tea…

Mina olen lahendanud samuti asja selliselt, et kui asjad lähevad hulluks (sest mingi oskus enda eest seista, asju lahendada ja ka negatiivseid emotsioone taluda ja teistega, kui nad ka ebameeldivalt käituvad, arvestada osata peab ju tekkima), siis pöördun vanemate poole. Näiteks kui jalanõud on ära peidetud, siis ma ilmselt läheksin nende juurde koju ja räägiksin sellest sündmusest. Küsiksin lapse käest vanemate juuresolekul, kas see on OK käitumine ja mida tema teeks kui keegi talle nii teeks. Ja küsiksin samuti, et kui jalanõusid ei leitakski üles (peidad põõsasse küll, aga mõni teine laps leiab, viib need nt koju emale näha, tahtmata midagi halba või keegi leiab ja võtabki lihtsalt endale vms), siis mil viisil ta materiaalset kahju korvaks. Emotsionaalsest kahjust võib olla selline laps aru ei saagi, kuigi emotsionaalselt võib ikka palju rohkem kahju teha.
Paraku tundub mulle, et vanemad ise ei saa ikkagi aru, et midagi oleks nende kasvatusstiilis valesti, pigem saab sellisel puhul laps võõra täiskasvanu juuresolekul lihtsalt pahandada (nii ei tehta, halb laps!), aga ei seletata, mis ja kuidas.

Jube raske on rahulikuks jääda sellistel puhkudel ja mitte asuda kohe süüdistama või õiendama.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

tegelikult mõistlikum oleks äkki rääkida hoopis kohaliku noorsoopolitseinikuga – kui tema vanematega räägib, äkki mõikab paremini, sest tundub, et põhikiusaja ongi see 1 tüdruk, kes tuppa läks ja sunnib ka teisi kiusama.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 09.08 11:08; 10.08 17:37;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mine kindlasti räägi selle tüdruku vanematega! Suure tõenäosusega nad ei oska aimatagi, milliste lollustega nende laps hakkama saab. Jah, on olemas vanemaid, kes oma last raevukalt kaitsma hakkavad, aga on ka vanemaid, kes oleksid selle info eest väga tänulikud.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Meil algas kiusamine juba lasteaia lõpurühmas, siin oli minu laps kiusajaks.
Võtsin seda süüdistust väga tõsiselt, läksin lasteaeda, rääkisin õpetajatega ja sain hoopis teada, et minu laps lihtsalt nagu lollike teeb seda, mida siis käsuandja ütleb. Põhitegelane antud loos oli hoopis üks teine tüdruk, kel hiljuti just väike vend sündinud. Õpetaja ütles, et laps on täiesti võimatuks muutunud ja ei kuula isegi õpetajate keelamist vaid ainult narab näkku. Sel samal päeval, kui õpetajaga vestlesin, suutis sama tydruk panna nutma veel ühe tüdruku, sama moodi asju ära võttes, eest ära joostes ja naerdes. Keelasime koos õpetajaga, tema ei teinud väljagi. Hiljem küsisin emalt, et kas olete õpetajaga sellest kiusamise kaebusest rääkinud, vastas ta selle peale, et mida iganes, las lahendavad ise!
Aga mina oma lapsega rääkisin ikka väga tõsiselt sellest asjast, ma nalja sellise teemaga ei mõista ja loodan, et talle jõudis ka kohale.
Läks kuukene mööda, kui sain õuepeal ühte nutvat last lohutada, teema sama…minu laps ja too sama kurjajuur jälle kiusavad. Lasin vabandada ja tegin selgitustööd…
Paar päeva hiljem sain oma lapselt kõne, et see “sõbrannake” kiusab. Seal oli juba teemaks tõsisem asi ja võtsin ühendust lapse emaga. Saime kõik kokku. Ema ütles, et minu laps valetab ja on kogu aeg valetanud. Ma võtsin oma lapse, ütlesin kõigile, et see sõprus ei toimi ja ärgu kutsugu mu last enam õue.

Mu laps oli küll kurb aga tema käitumine on väga palju paranenud ka kodus olles. Me veedame omavahel palju aega ja ma ei lase tal väga sõbrannakesest puudust tunda.
Aga toda teist last näen ma nüüd õues üksi ringi hulkumas. Tundub, et ka teised sõbrakesed on kuhugi kaduma hakanaud…

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Politseisse ma pöörduma ei hakka, sest tegelikult on mul nende naabrilastega hea klapp ning seni oleme saanud hakkama. Võrreldes paariaasta taguse olukorraga on asjad ikka öö ja päev. Enamasti saavad lapsed omavahel läbi. Aeg-ajalt esineb kerget rivaalitsemist, kelle sõna maksab ja mis mängu mängida jne. Üldjuhul saavad nad siiski koos hakkama. Ega neil alati ei ole ka lihtne minu lapsega, sest nagu ma ütlesin, siis lapse eripära tõttu tekib arusaamatusi.

Selle viimase juhtumi puhul mul tegelikult tekkis endal hetkeline viha, pahameel, et sedasi jalanõud ära peidetakse. Kuna leidsime jalanõud ülesse, siis läks pahameel üle. Ja selle n-ö kiusaja puhul ma tegelikult ei taha minna vanematele ütlema, sest tal on minu arvates liiga ranged vanemad. Täna ma nägin seda tüdrukut ja ma rääkisin temaga. Alguses ta üritas tagasi ajada, et tema ei peitnud. Kuid pärast tunnistas ülesse, et ikka peitis.
Ma arvan, et põhjus tulebki kodust, kus vanemad on liiga ranged. Seda tüdrukut ei lubata teistele külla. Vahepeal lubati, kuid nüüd selgus, et jälle on tal karistus, et kooli alguseni ei tohi ta ühelegi sõbrale külla minna ega kedagi koju külla kutsuda. Ainult õues saab sõpradega kokku. Vahel aga tüdrukud käivad üksteisel külas. Tänagi laps helistas mulle, kas sõbrad võivad külla tulla. Ma ütlesin, et tunnikeseks ikka võivad, kuid et õues nii ilusad ilmad, siis ma ei taha, et nad terve päeva toas istuvad. Aga see konkreetne tüdruk ei tohtinud tulla, kuid ülejäänud seltskond ei olnud nõus ka selle ühe lapse karistuse pärast õue jääma. Samuti ei lubata last kodu mänguväljakult kaugemale. Meie rajoonis on siin palju mänguväljakuid, kõik jalutamiskäigu kaugusel. Käivadki siis päeval ühelt mängukalt teisele, kuid tuli välja, et see konkreetne tüdruk ei tohi ka oma kodulähedasest mängukast kaugemale minna.
Ehk siis tegelikult on mul sellest tüdrukust kahju, vanemad teevad talle lihtsalt karuteene. Kuid pole ju minu asi öelda, kuidas keegi oma lapsi kasvatab (kui just ei olda vägivaldne). Ses mõttes on mul hea meel, et selle kinga eile ülesse leidsin ja ukse taha minemise mõtte ära kadus.
Ma arvan, et tüdruk on lihtsalt trotsi täis, et ta ei saa kõike kaasa teha ja siis on valinud välja kõige nõrgema, keda kiusata.
Ma täna rääkisin talle ka, et ma olin juba valmis talle ukse taha minema, et vanematega rääkida. Ma ütlesin ka seda talle, et tegelikult ma ei taha, et saab oma vanemalt järjekordse karistuse või pahandada, vaid ma tahan, et nad saaksid omavahel hästi läbi, mitte ei kiusaks teineteist.
Lisaks taskuraha ka talle ei anta, sest vanemate sõnul raiskab ta selle mõtetustele. Siis vaatabki pika hambaga pealt, kui ülejäänud seltskond poest jäätist ostab. Eks aeg-ajalt keegi ikka teeb talle ka jäätise välja, kuid teised jälle pahased, et tema kunagi teistele midagi ei osta.
Ehk siis pika jutu kokkuvõtteks, minu isiklik arvamus on, et tegelikult on see tüdruk tahtmatult koduse n-ö kaudse kiusamise ohver igasuguste piirangute tõttu ja nüüd elab ennast välja.
Täna siis tüdrukud küsisid, et kas nad võivad ühele kaugemale mänguväljakule minna (see on meie rajoonis kõige suurem ja vingem mängukas). Kuna M-l hetkel on jälle mingi karistus, et ta tohib ainult kodu juures olla, siis ma põhimõtteliselt palusin ülejäänud seltskonda, kas nad siiski võiksid kodu juures koos mängida, et M ei tunneks ennast tõrjutuna. Tüdrukud olid hetkel sellega nõus. Kuid igapäevaselt ei ole see lahendus, sest lõpuks tekitab see siiski teistes trotsi, et milles nemad süüdi on, M vanemad teda kuhugi ei luba.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt 08.08 22:37; 09.08 19:42; 10.08 15:15; 10.08 21:04;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Tundub, et teemaalgataja oskab päris hästi laste omavahelisi suhteid siluda ja ta lapsel on emaga vedanud 🙂

Nii üldisemas plaanis ütleksin, et minu meelest on meie ühiskond muutunud viimasel ajal kordades sallimatumaks. Vanematel on üha vähem oma laste jaoks aega; teadagi-elu tahab elamist. Või siis visatakse lapsed asutustesse-trennidesse-ringidesse ja loodetakse, et küll lapsele viisakuskombeid raha eest mõnes vastavas huviringis õpetatakse.

Ka minu lapsel on üks sõbranna, kes aeg-ajalt kipub temaga halvasti käituma. Näiteks, ise kutsub külla, aga kui minu laps talle külla läheb, siis hakkab teda tõrjuma ning minema ajama. Ent kui tolle tüdruku emaga rääkida olen püüdnud, siis teeb ta seepeale alati ullikese näo ning jätab mulje (teeskleb?), nagu ei saaks ta midagi aru. Näiteks viimane kord helistasin ja ütlesin talle: “Muidu oli tore külaskäik, ainult kahjuks X (tema tütar) ütles juba esikus minu omale, et mis sa siia tulid, käi minema ja ma siis tõingi ta koju tagasi.” Too ema seepeale sädistas rõõmsalt: “Oi-oi, ei tea mis lahkheli tüdrukute vahel siis juhtus, kas midagi oli valesti?” Püüdsin uuesti korrata oma juttu, too ema jälle jahvatas, et tema ei saavat aru ja seletagu ma täpsemalt üle, veel kord ja veel kord. Lõpuks tüdinesin, jätsin hüvasti ja panin toru ära, too ema veel jõudis hüüda, et saatku ma oma tütar nende juurde selgitama, mis juhtunud oli. Ta kasutabki alati niisugust nippi – teeselda ullikest, kuna see päästab ta ebameeldivast vabandamisest, oma lapsele selgitustöö tegemisest jms.

Minu arvates ei pruugi selline konkreetse juhtumi põhine selgitamine kiusava lapse iseloomu parandada. Ütled nt: “sa ei tohi teise lapse kinga põõsasse peita”. Hästi, laps ei peida enam kinga põõsasse – selle asemel viskab ta teise lapse koolikoti tiiki. Selle asemel, et üksikjuhtumitega eraldi tegelda, tuleks lapses kasvatada empaatiat ja sõbralikkust üldises plaanis. Kui lapsel on olemas need omadused, siis ta automaatselt käitub hästi; ja vastupidi- kui ikka lapsel on tundeelus miskit väga vajaka, siis ei aita see üksikjuhtumi-põhine selgitustöö mitte midagi. Võtke oma laste jaoks aega, ärge vedage neid iga päev tasulistesse ringidesse lootuses, et nood vanematöö ära teevad. Lobisege koos, arutage maailmaasju ja nii see lapse tundemaailm ka areneb.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

minul tekkis pojal ja tema sõbral mänguäljakul probleem, rt vaid aasta vanemad poisid kukkusid plõksima ka ähvarfadid peksa anda. poisid joonsid koju aga mina ema, kes ei poolda vabakasvatust, lenfasin ülbikutele peale, tegin neist pildid ja sous rynfasin sõnaliselt. alati on kambas mõni mõrk lüli, kes kooli avaldan. ähvardasingi kõik fb panna +kooli teavitada. ma võin vanalt ka tänavaid puhadtada aga oma lapsi ma kiusata ei lase ja jobudele lähen kallale. enamus neist lukub räige sõimu prale põnnama ja edaspidi tervitab viisakalt igal pool. päriselt ka, kuo vaja, siis sakutage mölakaid ja kandke uhkusega teile määtatud kariatust. vabakasvatusele on aeg nägemist öelda.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

vot kui keeruline. muidu ikka soovitatakse lapse pahanduste puhul jätta ta ilma teatud toredatest asjadest. keelata nutiseadmeid või ei saa taskuraha või ei tohi sõpru külla kutsuda. need vanemad pole ju üliranged, vaid et pahategudele järgneb karistus. lapsele aga karistus ei meeldi ja elab seda välja teiste pahanduste tegemisega.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Sellises olukorras käituda ongi keeruline ja vägagi keeruline. iga vanem kaitsebki oma võsukest, huvi tundmata teisest lapsest, et mis tagajärgi selline süütu kiusamine, asjade peitmine, ülbitsemine, narrimine kiusatavale eluks jätab. Mina näen seda olukorda kodus täna igapäevaselt nimelt minu abikaasa on koolikiusamise ohver, tal on enesehinnang 0, käituda normaalselt inimestega ei mõista, ei usalda kedagi jne. Oma emaga tal õieti kontakti pole, kuna ta ei tegelenud ega kaitsnud teda kunagi. Ämm räägib mulle kõigist ümberkaudsetest inimestest mida iganes, oma poja klassikaaslastest samuti ja kui olen talle maininud, et su poeg oli koolis kiusatav, siis vastabki, et ma tean, aga mida ma teha sain. Täna üritab ta suhteid oma pojaga siluda, aga ilmselt liiga hilja. Täna ta kiidab ja kaitseb oma poega igati, aga kelle või mille eest järgmised ohvrid oleme ju meie st tema poja lapsed ja mina abikaasana. Kui lapsed olid väiksed ja vaja lasteaeda panna, siis tegi ämm skandaale, et kindlasti mitte lasteaeda, tema hakkab hoidma, õnneks oli minul nii palju oidu et öelda kindel Ei, olin küll paha ema ja minia, aga lapsed käisid lasteaias ja õppisid seal teiste lastega suhtlema, ämm ei ole neid kunagi hoidnud, kui oli vaja siis oli minu ema. Kui palun abikaasal midagi teha ja ämm seda kuuleb, siis käratatakse mulle peale, et kas ma võtsin mehe endale töö tegemiseks jne. laste aitamises koolitöös sama, õpetasin lastele keelt mida ise polnud kunagi õppinud ja osanud, õppisime koos. Mul ei ole eriti suhteid oma ämmaga ja ka lastel oma vanaemaga. Katsun nendest vigadest õppida ja oma lapsi kaitsta igati, olen olemas nende jaoks igal hetkel.
Kaitske oma lapsi ja kiusajate vanemad, ärge võtke kaebusi oma lapse suhtes kriitikana, vaid infona ja rääkige neile, et kas sulle meeldiks kui sinu endaga sedasi käitutakse, karistused ei aita, rääkimine ja lapsega tegelemine aitavad. Kui mina oma lapse kohta saaks sellise infi et ta peitis teise lapse sandaali põõsasse, siis saadaks seda sandaali kindlasti ta enda sealt ära tooma ja kui seda ei leita siis tuleb sandaalide maksumus hüvitada ja lapsega rääkida, et näed mina pean ostma võõrale lapsele uued sandaalid, aga sina jääd sellest või sellest asjast ilma nüüd kuna mul lihtsalt raha ei ole.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

vot kui keeruline. muidu ikka soovitatakse lapse pahanduste puhul jätta ta ilma teatud toredatest asjadest. keelata nutiseadmeid või ei saa taskuraha või ei tohi sõpru külla kutsuda. need vanemad pole ju üliranged, vaid et pahategudele järgneb karistus. lapsele aga karistus ei meeldi ja elab seda välja teiste pahanduste tegemisega.

Minu jaoks isiklikult on küll üliranged. Mis pahandus see 10-aastasel peab olema, et terve kuu ei tohi sõpradele külla minna ega sõpru endale külla kutsuda? Lisaks on ka õues liikumine koos sõpradega piiratud. Ma mõistaks, kui maksimum nädal, aga terve augustikuu? Kuidas see last peaks aitama? Tal on juba suva pingutada, et ennast parandada, muuta, sest niikuinii ei tohi.
Karistus peaks olema ikka mõistlik.

Kuid nagu ma ütlesin, see on ainult minu arvamus ja võib-olla et tõesti on selline karistus põhjendatud, kuid mina lihtsalt hetkel ei oska sellest aru saada.

Taskuraha puudumine ei ole seal peres karistus, vaid põhimõtteliselt lapsele taskuraha ei anta. Kuid ka see ei ole minu öelda, kas lapsele anda taskuraha või mitte.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt 08.08 22:37; 09.08 19:42; 10.08 15:15; 10.08 21:04;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mis pahandus see 10-aastasel peab olema, et terve kuu ei tohi sõpradele külla minna ega sõpru endale külla kutsuda?

nt probleem selles, et laps kas ise varastas mõnel sõbral külas viibides või tegi sama tema enda kodus mõni sõber, kes oli lapse poolt külla kutsutud ilma, et lapse vanemad selleks loa oleks andnud.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 09.08 11:08; 10.08 17:37;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ma täna rääkisin talle ka, et ma olin juba valmis talle ukse taha minema, et vanematega rääkida. Ma ütlesin ka seda talle, et tegelikult ma ei taha, et saab oma vanemalt järjekordse karistuse või pahandada, vaid ma tahan, et nad saaksid omavahel hästi läbi, mitte ei kiusaks teineteist.
Lisaks taskuraha ka talle ei anta, sest vanemate sõnul raiskab ta selle mõtetustele. Siis vaatabki pika hambaga pealt, kui ülejäänud seltskond poest jäätist ostab. Eks aeg-ajalt keegi ikka teeb talle ka jäätise välja, kuid teised jälle pahased, et tema kunagi teistele midagi ei osta.
Ehk siis pika jutu kokkuvõtteks, minu isiklik arvamus on, et tegelikult on see tüdruk tahtmatult koduse n-ö kaudse kiusamise ohver igasuguste piirangute tõttu ja nüüd elab ennast välja.
Täna siis tüdrukud küsisid, et kas nad võivad ühele kaugemale mänguväljakule minna (see on meie rajoonis kõige suurem ja vingem mängukas). Kuna M-l hetkel on jälle mingi karistus, et ta tohib ainult kodu juures olla, siis ma põhimõtteliselt palusin ülejäänud seltskonda, kas nad siiski võiksid kodu juures koos mängida, et M ei tunneks ennast tõrjutuna. Tüdrukud olid hetkel sellega nõus. Kuid igapäevaselt ei ole see lahendus, sest lõpuks tekitab see siiski teistes trotsi, et milles nemad süüdi on, M vanemad teda kuhugi ei luba.

Mulle meeldib sinu viis olukorda lahendada.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ehh, ei ole kerge see laste elu. Eks nii nad õpivadki läbi omavahelise suhtluse, kuid kui keegi kõrvalt ei suuna, võib ikka täiesti vale raja valida.

Täna siis oli meil järgmine olukord. Minu tüdruk helistas mulle töö juurde, et M jälle kiusab, et lõi rusikaga täiest jõust vastu rindekeret südame piirkonda. Kuna ma telefoni teel midagi nagu teha ei saa, siis lihtsalt ütlesin oma lapsele, ütle, et M ei tohi lüüa.
Õhtul kui kodus olin, siis uuesti laps helistab, et M viskas teda oksaga selga.
Läksin siis ise ka mõne aja pärast õue. M istus üksi nukra olemisega kiigel ja kiikus. Palusin ta siis korraks teistest eemale ja istusime koos pingil ja rääkisime kahekesi. Jutu sees tuli välja, et teised ei taha viimastel päevadel enam M-ga mängida. Ma siis selgitasin talle ka, et kui ta sellist löömist ja kiusamist jätkab ega siis nad ei hakkagi teda mängu kutsuma.
Ehk siis selgus, et kiusaja on tegelikult ise ohver.
Siis võtsin M kaasa ja läksime koos ülejäänud lastepundi juurde ja rääkisin, et ei ole hea niimoodi kedagi eemale tõrjuda. Palusin iga ühel mõelda, kuidas talle endale meeldiks, kui keegi mängu ei võta ja minema aetakse. Hetkel tundus, et kõik said aru, et nad ise ei tahaks, et keegi nendega selliselt käituks.
Täna õhtul jäid nad nüüd kõik koos rõõmsalt mängima.

Kuid mingil määral see tõrjutus on kahjuks selle lapse vanemate enda põhjustatud.
Täna samamoodi lapsed vahepeal käisid teineteisel külas, mängisid toas paar tundi legodega. Loomulikult M ei tohtinud külla minna ja pidi üksi õue jääma. Kui teised õue tagasi läksid, siis trotsist ja pahameelest läks ja lõi minu tüdrukut rusikaga rindu. Hiljem teised käisid kodust eemal mängukal ja tagasi tulles virutas kodu juurde mahajäänud M minu lapsele oksaga selga.

Põhimõtteliselt on vanemad keelanud lapsele sõpradega koos olemise kuuks ajaks. Kui ma nüüd läheksin selle tüdruku emaga rääkima, et tema laps lööb ja kiusab, mis te arvate, mis oleks tulemus? Ma olen enam kui kindel, et talle mõeldakse veel lisaks mingi karistus juurde, või siis pikendavad aresti. Ilmselgelt ei lahendaks see selle tüdruku ega minu lapse kiusamist. Jah, kui vanemad ta üldse tuppa aresti paneksid, siis minu lapse jaoks probleem kaoks, kuid seda tüdrukut ei aita see kuidagi.

Homme see kõik võib korduda, sest teised ei ole nõus ühe tüdruku karistuse pärast kuu aega ainult kodu mänguväljakul päevad läbi passima.

Nii et surnud ring.

Endiselt jään ma enda juurde, et kuu aega aresti ei ole õiglane karistus. See ei aita. Pigem peaks rohkem selgitama, koos olema, hoolimist näitama jne.

Ma ütlen ausalt, ma hoolin neist lastest seal õues (igaühest, mitte ainult oma nupsikust. Nad kõik vahvad sellid) ning seetõttu teebki muret kui kedagi kiusatakse.
Eks ma natuke jälgin olukorda lähipäevil, kui vaja räägin nendega uuesti. Täna mul korra oli juba mõttes, et nende lastega peaks koos sots.teatrit õues tegema, kus nad ise saaksid erinevaid olukordi läbi mängu arutada lahendada.

Siiski rääkige rohkem kodus oma lastega, kuulake neid, suunake õigele rajale. Ärge laske neil oma murede ja vihaga üksi olla, õpetage, kuidas emotsioonidega hakkama saada nii, et kõrvalseisjatele haiget ei tee.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt 08.08 22:37; 09.08 19:42; 10.08 15:15; 10.08 21:04;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Sa oled kahtlemata hästi hea ja suure südamega inimene, aga võibolla just seetõttu sa ei suudagi uskuda, et on ka teistsuguseid.
Minu arust sa ei tee õigesti.
Sa ju sunnid oma last ning teisi lapsi olema sõber ühega, kes võib suvalisel hetkel kallale tulla, mängu ära rikkuda ja kiusama hakata.

Mitte kellelgi ei tohiks olla sundusepoegagi olla sõber inimesega, kes temaga ebameeldivalt käitub ning alavääristab. Ei koduvägivalla, koolivägivalla ega ka mänguväljakuvägivalla ohver ei pea püüdma oma ahistajale meele järele olla ja muudkui tema tunnetega arvestama,see ei ole lahendus. Jah, ohver võib niimoodi mõnda aega tunda end hea ja väärtusliku inimesena ja loota, et ta suudab teist muuta, aga reaalsus kipub ikka olema see, et paha saab jõudu juurde ning hakkab ka ise uskuma, näiteks seda et ta võibki teisi kiusata,sest tal ju nii raske lapsepõlv, kuri ema vms. Sellised inimesed, ka lapsed, manipuleerivad ja kasutavad teisi ära. Eriti lihtne on ära kasutada suure südamega inimesi.

Reaalselt sa ei tea, miks seda last kasvatatakse just nii. Sa ei tea, kas tema vanemad ei viitsi ega hooli või ongi tegu väga keerulise lapsega, keda nad püüavad ohjeldada ja kui 100 korda normaalset rääkimist pole mõjunud, siis proovivad karistustega. Sinagi ju oled selle lapsega rääkinud. Tulemus – ikka lööb. Võibolla räägite veel ja ta tajub ära su usalduslikkuse ja et sa süüdistad ta vanemaid liigses ranguses. Siis räägibki sulle pärast “siiralt”, kuidas teda kodus kiusatakse, sina usudki ja ikka käsid teistel temaga sõber olla ja talle kaasa tunda. Kuigi tegelikult poleks mingit põhjust kaasa tunda ja laps peaks ikka ise muutuma, oma vigadest aru saama.

Tegelikult ei tea sa sedagi, kas jutt terve augustikuu kestvast karistusest üldse vastab tõele.

Sa ei tea sellest perest mitte midagi. Sa ei pea ju minema ukse taha nende last süüdistama, võid minna lihtsalt rääkima, et sul oma lapse eripärade tõttu kindlam tunne, kui tead tema mängukaaslaste vanemaid. Ehk õnnestub jutule saada.

Kui tõesti pere tundub kahtlane, siis võibolla õnnestuks sul leida mõni suurepärane sotsiaalpedagoog, kellega nõu pidada.

Aga ausalt, kõik lapsed ei ole head. Mitte et praegusel juhul peaks asi just nii olema, aga siiski, mõtle sellele, et on olemas psühhopaadid. Neid on lausa 5% inimestest. Kunagi olid nad lapsed. Kuigi lastel psühhopaatiat ei diagnoosita, on see häire, mis sageli on kaasasündinud ja mis ei ole ravitav. Lastel diagnoositakse igasugused emotsionaalse arengu ja kiindumushäireid, kergemal ja raskemal kujul. Aitab spetsialist, kui veab, aga mitte eunnastohverdav naabritädi, kes usub, et kõik lapsed on head, kui just vanemad neid põhjendamatu rangusega ära ei riku.

Sa ei saa õigesti aidata, kui sa ei tea, milles tegelikult selle lapse probleem on.

Ja kas teed ikka oma lapsele, aspergerile, kes pole just osavaim sotsiaalsete signaalide lugeja, heateo, kui sisendad talle, et ka kiusajaga peab olema sõber, küll ta siis kiusamise lõpetab. Et hoopis kiusaja on tegelikult ohver ja seetõttu võibki teisi kiusata? (Aga miks selle kiusaja ohvrid siis ei tohi omakorda kiusajateks hakata?)

See on muidugi õige, et lastele rääkida, et sarmika ja popi liidriga ei tohi kaasa teha, kui ta kedagi kiusama hakkab. Normaalne laps saab aru.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

minul tekkis pojal ja tema sõbral mänguäljakul probleem, rt vaid aasta vanemad poisid kukkusid plõksima ka ähvarfadid peksa anda. poisid joonsid koju aga mina ema, kes ei poolda vabakasvatust, lenfasin ülbikutele peale, tegin neist pildid ja sous rynfasin sõnaliselt. alati on kambas mõni mõrk lüli, kes kooli avaldan. ähvardasingi kõik fb panna +kooli teavitada. ma võin vanalt ka tänavaid puhadtada aga oma lapsi ma kiusata ei lase ja jobudele lähen kallale. enamus neist lukub räige sõimu prale põnnama ja edaspidi tervitab viisakalt igal pool. päriselt ka, kuo vaja, siis sakutage mölakaid ja kandke uhkusega teile määtatud kariatust. vabakasvatusele on aeg nägemist öelda.

ise ka aru saad, mida sa siia kirjutasid?

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 11.08 07:50; 18.08 15:47;
To report this post you need to login first.
Postitas:

minul tekkis pojal ja tema sõbral mänguäljakul probleem, rt vaid aasta vanemad poisid kukkusid plõksima ka ähvarfadid peksa anda. poisid joonsid koju aga mina ema, kes ei poolda vabakasvatust, lenfasin ülbikutele peale, tegin neist pildid ja sous rynfasin sõnaliselt. alati on kambas mõni mõrk lüli, kes kooli avaldan. ähvardasingi kõik fb panna +kooli teavitada. ma võin vanalt ka tänavaid puhadtada aga oma lapsi ma kiusata ei lase ja jobudele lähen kallale. enamus neist lukub räige sõimu prale põnnama ja edaspidi tervitab viisakalt igal pool. päriselt ka, kuo vaja, siis sakutage mölakaid ja kandke uhkusega teile määtatud kariatust. vabakasvatusele on aeg nägemist öelda.

Miks seda kommentaari miinustatud on? Mina samuti olen alati valmis oma last igal viisil kaitsma. Eales ei hakkaks kiusaja tunnete peale môtlema. Veel vähem sundima oma lapsel temaga suhtlema ja temaga arvestama. Mis mul võõra lapse tunnetest?

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.

minul tekkis pojal ja tema sõbral mänguäljakul probleem, rt vaid aasta vanemad poisid kukkusid plõksima ka ähvarfadid peksa anda. poisid joonsid koju aga mina ema, kes ei poolda vabakasvatust, lenfasin ülbikutele peale, tegin neist pildid ja sous rynfasin sõnaliselt. alati on kambas mõni mõrk lüli, kes kooli avaldan. ähvardasingi kõik fb panna +kooli teavitada. ma võin vanalt ka tänavaid puhadtada aga oma lapsi ma kiusata ei lase ja jobudele lähen kallale. enamus neist lukub räige sõimu prale põnnama ja edaspidi tervitab viisakalt igal pool. päriselt ka, kuo vaja, siis sakutage mölakaid ja kandke uhkusega teile määtatud kariatust. vabakasvatusele on aeg nägemist öelda.

Miks seda kommentaari miinustatud on? Mina samuti olen alati valmis oma last igal viisil kaitsma. Eales ei hakkaks kiusaja tunnete peale môtlema. Veel vähem sundima oma lapsel temaga suhtlema ja temaga arvestama. Mis mul võõra lapse tunnetest?

Küllap on miinustatud seepärast, et nii lohakalt kirjutatud teksti on raske lugeda ja see ei tekita kirjutaja vastu sümpaatiat.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

küll ta siis kiusamise lõpetab. Et hoopis kiusaja on tegelikult ohver ja seetõttu võibki teisi kiusata?

Millisest teemaalgataja kommentaarist sa ometi välja lugesid, et mingil põhjusel on tema meelest kiusamine OK? Lihtsalt sellest, et ta ise, täiskasvanuna, usub end aru saavat tolle tüdruku käitumise tagamaadest? Ega need teised lapsed üksteisele külla ja kaugematele mänguväljakule selle ühe tüdruku kiusamiseks ei lähe, st nad mitte ei “tee tagasi” (mis oleks sinu meelest siis justnagu õiglane ja “paras”), vaid nad lihtsalt ei oska teise tunnetega arvestada. Teemaalgataja oskab ja õpetab ka lastele. Mis selles halba on? Sa ütled, et 5% inimestest on psühhopaadid, ja siis soovitad igaks juhuks seda kiusajat last isolatsiooni panna, sest äkki ta juhtumisi kuulubki selle 5% hulka? Teemaalgataja on ju see, kes neid lapsi tunneb ja ta on mitu korda rõhutanud, et tegemist on toredate lastega. Miks siis sina kõrvaltvaatajana ühele neist psühhopaadisilti üritad külge kleepida? Miks ei võigi nii olla, nagu teemaalgataja ütleb, et tegemist on lihtsalt õnnetu lapsega, kellest kodus aru ei saada? MIS selle välistab, ma ei saa aru?

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

oeh kui tuttav teema… terve oma puhkuse aja ma jagelesin/rääkisin/vihastasin
minu laps on 6, naabermajade lapsed 8-9 ja naabripoiss on 11, kui minu laps mängib ühe lapsega on kõik ok, nii kui mängu tuleb kolmas laps on riid majas ja keegi peab mängust lahkuma- kas minu laps või siis keegi teine
mulle ei mahu pähe, et kuidas ei ole võimalik terve kambaga kõik mängida koos? ja mis eriliselt marru ajab, et põhiline kiusaja on suur 11 aastane poiss, kellele kohe meeldib vingutada endast nooremaid
korra ma talt küsisin, et miks sa siis jooksed nende “tittedega” siin, mängi omavanustega aga ma ei saagi aru miks tal pole omavanuseid sõpru kellega mängida või siis midagi muud huvitavat teha- käib küll koolis ja jalkas, sõpru peaks piisama? kodus tal ema ja kasuisa, ühe korra mul laps rääkis, et sellele poisile ei meeldi kasuisa ja pidi kodus tegema kõike, et neid lahku ajada- tundub, et see ei õnnestunud ja siis terroriseeribki teisi lapsi?

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

viimasele – loen ja noogutan kaasa, samasugune on ka meie majas. endal sõpru ei ole (probleemse käitumisega laps) ja siis kipub nooremaid kiusama ja kiilu vahele lööma. Kui minu lapsele tuleb sõber külla, siis on kohe platsis ning hakkab sõpra ülelööma, enda juurde kutsuma jne. Kui lapsed õue ei lähe – siis passib lastetoa akna all ja loobib palliga vasti seina, seda teab – et meile tulla ma ei luba (kasvatamatu, lärmakas, allumatu, kolab minu asjades jne).

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 11.08 07:50; 18.08 15:47;
To report this post you need to login first.
Näitan 24 postitust - vahemik 1 kuni 24 (kokku 24 )


Esileht Koolilaps Kiusamine kodu mänguväljakul, (laps kerge asperger)

See teema on suletud ja siia ei saa postitada uusi vastuseid.