Esileht Väikelaps Kombeka tallaalused kummid ja lasteaed

Näitan 13 postitust - vahemik 1 kuni 13 (kokku 13 )

Teema: Kombeka tallaalused kummid ja lasteaed

Postitas:

Kuidas teile tundub, kas oleks OK paluda õpetajatel aidata lapsel kombeka tallaalused kummid paika sättida? Praegu neid lasteaias ei panda ning minu probleem pole mitte see, et esteetiliselt näeb nõme välja, kui kombeka sääred on üles tõusnud ja kossis saapasääre ülaserva kohal (nii just tegelikult ongi praktiliselt iga õhtu), vaid see, et laps ajab sedasi pidevalt saabaste/kummikute sisse lund ja vett ning varbad on märjad.

Tegu sõimerühmaga. Laps on kolmeaastane ja riided on sellised, et saab muidu kõik ilusti ise selga – õpetajad on korduvalt öelnud, et paneb ise riidesse ja selles osas temaga mingit probleemi ei ole. (Rühmas on lapsi, kes vajavad riietumisel õpetajate abi.) Aga neid kumme ta ikkagi ise talla alla venitada ei oska …

Õpetajad muidu igas mõttes 5+, seetõttu ei tahaks ka tühjale kohale probleemi tekitada. Ja ma saan väga hästi aru, et sõimerühma õueminekuks riietada on paras õudusunenägu … Samas ikka vahepeal on selline tunne, et no kui te teisi lapsi saate riidesse aidata, siis kui mina olen vaevunud oma lapse riietuma õpetama ja talle kergesti selgakäivad rõivad hankinud, kas te siis tõesti ei võiks tal seda ühtainust asjagi vaadata, ilma et ma seda ekstra paluma peaksin (sest palumine on ju nagu natuke etteheite moodi samas).

Kuidas teile tundub, kas ma teen endale mõttes täiesti tühjast asjast suure tüli?

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 15.03 16:06; 22.03 09:51; 22.03 10:09;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ma olen lapsevanemana abiks sõimerühma riietamisel. Kaheksateistkümnele lapsele riided, mütsid, kindad, kaelused ja jalatsid jalga, see oli täielik õudusunenägu.
Probleem on selles, et igal lapsel on erinevad riided, alusriided, komplektid kombinesoonid, sallid, kindad, dzemprid ja jalanõud. Kui jalanõudeni jõudsin, olin üleni higine, aga jalanõudega läks asi täitsa hulluks. Osad vanemad panevad lastele nööridega saapad või tossud, mõnel lapsel on jalanõud nii väikseks jäänud, et ei saagi jalga, nuta või naera. Kui ma kaheksateistkümnenda lapse juurest püsti sirutasid, oli mul silme ees mustad täpid ja oli tunne, nagu oleks poolmaratoni jooksnud.
Kummide tõmbamist võid ju paluda, aga ka mul oli juhus, kus kombekas oli nii lühike, et kummid ei tulnud üle jalanõude. Siiski soovitan asjas rahulikuks jääda, sest kasvatajad ei ole robotid ja inimvõimetel on piirid. 18 last sõimerühmas on liig mis liig.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kindlasti on OK sellist asja paluda. Või õpeta oma lapsele selgeks, et läheks õpetaja juurde ja ütleks: “Palun aita kummid alla”. Kui muidu õpetajal läheb meelest sellist asja jälgida. Mina olen sellistes asjades õpetajale lähenenud mitte etteheitvalt, vaid pigem stiilis “Mulle tundub, et Maril läheb meelest/ei oska vms kumme saapa alla panna. Kas Te aitaksite teda palun?” Meil aitavad ka 5-6a rühmas õpetajad vajadusel kindaid varruka peale ja kumme talla alla.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mina õpetasin ka lastele selgeks, et palugu ise õpetajalt kummidega abi. Kõik toimib.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mina õpetajana aitan neid kumme peale, aga ainult siis, kui need normaalsed on. See tähendab siis seda, et ma ei pea neid jõuga peale tõmbama. Minu meelest on see iseenesestmõistetav, eriti sõimes.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

On küll normaalne, peabki panema kummid alla. Mina töötan lasteaias, olen ka sõimelastega olnud 2 aastat. Meie tegime nii, et panime kõik lapsed riidesse, siis läks üks õpetaja abi õue, teine pani jalanõusid ja saatis õue. See, kes õues oli võttis lapsed trepil vastu ja pani sääred/kummid peale. Nii ei olnud järjekord hull ja lapsed ei pidanud kaua higistama.

MA tean aga, et meie sõim ei pane kumme alla meelega. Need lähevad poriseks ja prouad ei taha neid siis katsuda 😀 Mis on muidugi ülinõme ja mina siis käin õues järgemööda ja panen kõikidele tittedele kummid saabaste alla – trallaalla 😛 Selleks need kummid ongi.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Meil ka hoius ei pandud, palusin küll, siis vahel olid, vahel polnud. Peale suve läks laps lasteaeda ja siis hakkasin talle juba ise iga päev ütlema, et ta kindlasti paluks kasvatajal kummid tallalla panna/aidata, kui õpetajad ise pole pannud. Lasteaias ma reaalselt ei näegi kas panevad või mitte, kuna ei käi reeglina järel sellisel ajal kui laps väljas, aga ma olen üsna kindel et lasteaias pannakse ikkagi (olgu see siis lapse palumise peale, või enda mõistusega).

See on täiesti mõistlik palve ja loomulikult peaksid sellest rääkima. Ma mäletan väga hästi, kuidas ma ise ka ei tahtnud hoius eriti sellest juttu teha, et mitte näägutavana tunduda. Soovitangi ka kuidagi “pehmelt” läheneda.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

aga oled sa veendunud, et kummid ise alt ära ei tule? No näiteks kui on liiga suure kasvuvaruga riided, siis võivad vabalt kummid ära libiseda – meil on lapsel see koguaeg teemaks, et kummid lihtsalt ei püsi, aga laps on sellist tobedat kasvu hetkel, et 86 on väike ja 92 on suur 😀 ma ise ei topikski talle neid kumme, kuna laps kodune ja võin lapsele ise pidevalt sääri peale ka sikutada, aga laps on pedant ja muudkui nõuab. Ega need sääred muiddu kaogi peal tära kui kiigul

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ega jah, iga saapa või kummiku all see kumm ei püsigi. Näiteks Crocsidel kummid talla all ei püsi, sest tald on praktiliselt sile. Olen ka selliseid kummikuid näinud, millel kannaosa nii madal või naljaka kujuga, et kumm tuleb sealt üle, kui laps rahmeldab.

Aga kui on normaalne kummik/saabas, millel kumm talla all püsib, on minu meelest igati mõistlik kasvatajate tähelepanu sellele juhtida, et kumm õue minnes talla alla saaks. Seda, et kasvataja iga 10 minuti tagant kummi talla alla sikutaks, on vast palju nõuda.

Kui riietus pisut väike või suur, siis on abiks ka see tavaline nööpaukudega pesukumm. Kui püksid lühikesevõitu, siis saab panna pikema ja kui pikavõitu, siis lühema. Minu hinnangul on neid ka kergem talla alla sikutada, kui neid kombedega kaasas olevaid silikoonist või kummist tallaaluseid kumme.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Muidugi on väga okei sellist asja paluda.
Minu lapse lasteaias alati aidati ja kontrolliti lapsed üle kas kõik on ilusti riides. Kuigi minu laps ei läinud sõimerühma, vaid aiarühma. Õpetajad alati aitasid kui ka laps palus abi.
Ma ükskord märkasin, et neil on lasteaias väga hea süsteem. 1 õpetaja tuli poole rühmaga alla riietuma ja kui see simene pool oli juba riides siis tuli teine pool rühmast ja hakkasid riidesse panema, nii oli neil ka kergem lapsi aidata ja üle kontrollida 🙂 mina olin igatahes superrahul, ei pidanud kunagi paluma kasvatajatelt midagi, vaid ütlesingi lapsele, et kui sa ise ei saa siis palu kasvatajalt abi ja alati aidati.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Suur aitäh kõigile vastanutele!

Ma olen lapsevanemana abiks sõimerühma riietamisel. Kaheksateistkümnele lapsele riided, mütsid, kindad, kaelused ja jalatsid jalga, see oli täielik õudusunenägu.
Probleem on selles, et igal lapsel on erinevad riided, alusriided, komplektid kombinesoonid, sallid, kindad, dzemprid ja jalanõud. Kui jalanõudeni jõudsin, olin üleni higine, aga jalanõudega läks asi täitsa hulluks. Osad vanemad panevad lastele nööridega saapad või tossud, mõnel lapsel on jalanõud nii väikseks jäänud, et ei saagi jalga, nuta või naera. Kui ma kaheksateistkümnenda lapse juurest püsti sirutasid, oli mul silme ees mustad täpid ja oli tunne, nagu oleks poolmaratoni jooksnud.
Kummide tõmbamist võid ju paluda, aga ka mul oli juhus, kus kombekas oli nii lühike, et kummid ei tulnud üle jalanõude. Siiski soovitan asjas rahulikuks jääda, sest kasvatajad ei ole robotid ja inimvõimetel on piirid. 18 last sõimerühmas on liig mis liig.

Esiteks, nagu ma kohe teemaalgatuses ütlesin – jah, ma mõistan, et sõimerühma riietamine õueminekuks on paras õudusunenägu. Aga teiselt poolt, nagu ma samuti juba kirjutasin, minu lapsel on kergesti selgapandavad rõivad ja ta EI VAJA nende selgapanekuks muud abi kui nende tallaaluste kummide juures. (Või noh, olgem ausad, ma ise muidugi sätiksin ilusasti tuukrimütsi ja kinnaste otsad kombeka alla, aitaksin lisaks kombeka lukule, mille laps ise kinni tõmbab, kinni ka kombeka trukid – aga seda lasteaias niikuinii keegi ei tee ja ma polegi eeldanud. Ühesõnaga, selles ulatuses, nagu ta lasteaias lõpuks riidesse saab, toimetab ta seda TÄIESTI ISE.) Kas poleks siis õiglane, et kui teisi lapsi niikuinii aidatakse, nii et selg märg, siis minu lapsele osutataks abi selle AINUKESE asjaga, millega ta ise toime ei tule?

Peale selle, meil on sõimerühma nimekirjas 14 last ja kunagi pole kõik kohal. Ning õhtul pole keegi lapsel kumme panna aidanud ka siis, kui üldse ainult 2(!) last on pikemalt jäänud ja pärast oodet õue viidud.

Lisan ka seda, et kummid SEISAVAD SUUREPÄRASELT, kui mina need sinna pannud olen. Seda nii poripükstel kui ka kombekal. (Mul on olnud ühel varasemal aastal, kui laps veel aias ei käinud, kogemus äratulevate kummidega – see oli tõesti tüütu, aga praeguste riietega niisugust probleemi absoluutselt ei ole.) Ning neid ei ole raske panna, ei pea teab mis kõvasti tirima, täitsa tavalised mustast tekstiilist kummipaelad ja püksid on paraja pikkusega …

—————————————————-

Igatahes loo järg on nüüd niisugune, et kuna mu alles hiljuti kolmeseks saanud laps on tõesti asjalik (mõni ei räägigi ju veel selles vanuses nii keerukat juttu), otsustasin tõesti alustada talle endale sõnade pealelugemisest, et ta paluks kummidega abi. Rääkisin talle kohe mitu-mitu korda, et meelde jääks: kui hakkad õue minema, palu kindlasti õpetajalt või tädi A-lt (õpetaja abi), et ta aitaks kummid talla alla panna.

Eile läksin talle õhtul vastu, esmapilgul tundus pilt samasugune nagu ikka. Mõtlesin, kas võtan kohe teema pehmelt üles, aga kuna ma ei teadnud ju, kas laps üldse midagi öeldnud oli, otsustasin kõigepealt lapselt nelja silma all küsida, kuidas asi oli. Kui olime õpetajast eemale läinud, küsisin: “Sul ikka pole talla all kumme, kas sa õpetajal palusid ennast aidata?” Laps: “Aga ma hommikul palusin!” Kiitsin teda, et ta on tubli, ja rääkisin, et õhtul õue minnes tuleb samamoodi paluda. Küsisin, kas hommikul said siis kummid talla alla – olid saanud. Kui panin lapse õues pingile istuma ja hakkasin ise neid kumme sättima (meil on koju üsna pikk jalutuskäik), sain aru, et midagi oli siiski üritatud teha – nimelt oli näha, et püksisääred olid seekord siiski sihipäraselt saabaste SISSE topitud, mitte ei lotendanud päris lahtiselt. Parem muidugi seegi, ehkki liiva ja vett saabastesse ajamast pükste sissetoppimine muidugi kahjuks eriti ei takista. 🙁

Täna hommikul tuletasin lapsele veel kord meelde, et palugu õpetajal ikka õue minnes kummid talla alla aidata. Mispeale laps rõhutatult vastas: “Või tädi A-l!” Mina: “Jah, õpetajal või tädi A-l. Kellelt Sa eile palusid?” Laps: “Tädi A-lt. Alguses ta ütles, et pole vaja. Aga siis mina ütlesin, et on küll vaja. Et ema ütleb, et on vaja. Ja siis ta pani.”

Ausalt öeldes jäi mul päris paha tunne – nagu ma oleksin ise ebamugavat teemat vältida tahtes oma napilt kolmese lapse omale kilbiks ette võtnud, selle väikese inimese lihtsalt sinna enda eest seisma, vaidlema ja oma õigusi taga nõudma tõuganud. Selle asemel et ise täiskasvanuna teema ära lahendada. Ma ei taha ka seda, et ta peaks iga jumala päev hakkama seal õpetaja ja abiga vaidlema ja ennast kehtestama hakkama. 🙁

Ei teagi, mis nüüd teha. Võtta ikkagi ise ja võimalikult taktitundeliselt rääkida? Täna õhtul peaks õpetaja abi üksi rühmas olema, sest õpetaja mainis eile, et tal on vaja varem ära minna – võib-olla olekski õigem abiga rääkida, sest muidugi nad kõik aitavad lastel riietuda, aga idee poolest vast sellised tehnilised küsimused nagu laste riided ongi rohkem abi rida, pealegi tema on iga päev olemas – sest kui õpetajatega rääkida, siis ma peaksin hakkama kummagagi eraldi rääkima. Samas ei tahaks nagu mingit ei tea mis olulist teemat ka sellest pisiasjast üles keerutada.

Või lüüa hoopis käega ja jätta kogu see teema soiku, et on nagu on, lõpetada lapsele meeldetuletamine ka ära (sest see mulle tõesti ei sobi, et ta peab iga jumala kord enne õueminekut täiskasvanutega vaidlema ja ennast kehtestama, kuna emme on nii käskinud)? Ja vaadata, mis edasi saab …

Ah, nõme värk. Aga eks ma pean õhtuks otsusele jõudma.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 15.03 16:06; 22.03 09:51; 22.03 10:09;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Väga vabandan, kui mulle vale mulje jäi, aga mulle justnimelt tundub, et sa oledki last nn kilbina kasutanud. Miks sa ei taha minna ja otse paluda õpetajat/abiõpetajat? Neid on ju ainult kaks. Võta end kokku ja neela uhkus alla, probleem on sinul, aga kust sa tead – äkki neile ei olekski see probleem? Laps peab end ise tõestama õpetajale, et see palve ei ole tema enda välja mõeldud, vaid emme palus, aga õpetaja pole emme suust seda kuulnudki… nii tekivad pseudoprobleemid. Teema ongi ju juba pisiasjast üles keerutatud sinu jaoks, võib-olla õpetajad ei võtakski seda palvet nii traagiliselt ja lahendus siis ju olemas! Inimesed, suhelge (üle)mõtlemise asemel! Kui ma oleksin lasteaiaõpetaja, siis ma eeldaks küll, et vanemad tulevad minu juurde rääkima, mitte ei oleta igasuguseid asju, mida võib-olla ei olegi…

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Väga vabandan, kui mulle vale mulje jäi, aga mulle justnimelt tundub, et sa oledki last nn kilbina kasutanud. Miks sa ei taha minna ja otse paluda õpetajat/abiõpetajat? Neid on ju ainult kaks. Võta end kokku ja neela uhkus alla, probleem on sinul, aga kust sa tead – äkki neile ei olekski see probleem? Laps peab end ise tõestama õpetajale, et see palve ei ole tema enda välja mõeldud, vaid emme palus, aga õpetaja pole emme suust seda kuulnudki… nii tekivad pseudoprobleemid. Teema ongi ju juba pisiasjast üles keerutatud sinu jaoks, võib-olla õpetajad ei võtakski seda palvet nii traagiliselt ja lahendus siis ju olemas! Inimesed, suhelge (üle)mõtlemise asemel! Kui ma oleksin lasteaiaõpetaja, siis ma eeldaks küll, et vanemad tulevad minu juurde rääkima, mitte ei oleta igasuguseid asju, mida võib-olla ei olegi…

No ma lähtusin sellest, mida siin teemas mitu inimest soovitasid: võib-olla õpetajad lihtsalt ei märka, ega nad ka kõike ei jõua, las laps ise küsib õpetajalt abi ja tuletab talle meelde. Ausalt öeldes ma tõesti ei arvanud, et kui ta ise lausa palub sellises asjas abi, siis keegi hakkab talle vastu vaidlema, et pole tarvis … Kui ma oleksin seda ette näinud, siis ma ju ei oleks lapsele niisugust korraldust andnud.

Samas, kui juba nii öeldi, et pole vaja, siis nad ilmselt tõesti eelistaksid need kummid panemata jätta, et ilmselt nende jaoks siiski pole enesestmõistetav neid kumme aidata ega jää lihtsalt suures saginas märkamata…

Eks ma peangi ise rääkima. Kui ma just ei otsusta, et teema pole lõppkokkuvõttes üldse nii oluline, et selle ümber rohkem mingit vahtu üles keerutada. Aga ilmselt ma siiski võtan üles, muidu jääb endale kripeldama.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 15.03 16:06; 22.03 09:51; 22.03 10:09;
To report this post you need to login first.
Näitan 13 postitust - vahemik 1 kuni 13 (kokku 13 )


Esileht Väikelaps Kombeka tallaalused kummid ja lasteaed

See teema on suletud ja siia ei saa postitada uusi vastuseid.