Esileht Väikelaps Kuue aastasele breketid, kellel kogemusi?

Näitan 26 postitust - vahemik 1 kuni 26 (kokku 26 )

Teema: Kuue aastasele breketid, kellel kogemusi?

Postitas:

Breketite teemaga pole kunagi kokku puutunud ja palun veidi infot. Piiga on kuue aastane, ülemised esihambad on vahetunud ja nagu oleks veidi väljapoole. Lisaks on hammaste vahel suur vahe sees. Näen seda ise ja ka teosed ütlevad seda. Mis edasi? Peaks minema Ortotondi juurde kontrolli või ootama kuni lapse hambumus lõplikult välja kujuneb?
Kui selgub, et breketiravi on siiski vajalik ja koheselt, siis kui kaua sellise probleemi ravi kesta võib ning mis on umbkaudsed summad, millega arvestama pean?
Lastele ei ole ju breketid soodsamad, kui täiskasvanutele?

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ma olen üsna kindel, et nii varakult ei pane ükski arst lapsele breketeid. Breketid peavad minu teqda toetuma jäävhammastele ja 6-aastasel lapsel lihtsalt ei ole piisavalt jäävhambaid suus selleks (isegi minu 10-aastasel ei ole). Lisaks, lapse lõualuu kasvab, teised hambad vahetuvad ja kõik see värk nihkub seal iseenesestki aja jooksul. Kui sa lapsega nagunii regulaarselt hambaarsti juures käid, siis arst hoiab olukorral silma peal ja küll ta ütleb sulle, kas ja millal oleks vaja ortodondi juurde minna. Tõenäoliselt ei juhtu see enne vähematl 5-6 aastat.

+4
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kas sa käid lapsega regulaarselt hambaarsti juures? Kui ei käi, siis mine ja ühtlasi küsi ka nende esihammaste kohta. See, et vahe on, on pigem hea, sest jäävhambad on laiemad kui piimahambad, aga see vahe võib muidugi ka liiga suur olla ja selle saab korda huulekida lõikusega.
6-aastasele päris kindlasti veel breketeid ei panda, aga regulaarne kontroll on ikkagi vajalik.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

6-7 aastaselt on vägagi õige aeg ortodonti esmaseks külastamiseks. Olenevalt probleemist võib ravi algata ka 6-aastaselt – enamasti juhtudel, kui tegemist ruumi puudusega uute hammaste tulekuks. 13-aastaselt pole enam muud teha kui 4.ndad hambad välja tõmmata, varasemas eas annab aga muid meetmeid rakendada ja hambaid säilitada. Breketeid pannakse vajadusel ka kahele või neljale esihambale, et neid kokku tõmmata, alati ei oodata 6.hammaste vahetumist.
Seega soovitan ortodontile aeg kinni panna ja sealt saab vastuseid oma küsimustele.

0
-1
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 12.08 23:36; 02.02 17:14;
To report this post you need to login first.
Postitas:

no päris nii ka pole, et alati tõmmatakse hambad välja seoses breketipanekuga. Kõik sõltub ikka olukorrast. Mul endal hoopis lihviti hambavahesid laiemaks. Olin 24, kui lasin breketid panna. Esimesed 2 ülemist lõikehammast olid viltu nö ruumipuudusest. Sai lahendada küll nii, et ei olnud vaja midagi välja tõmmata, muidu poleks lasknud pannagi. Nüüd on 10 aastat möödas ja olukord endiselt korras 🙂

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Isiklikult ei soovitaks 6 aastasele breketeid panna. Tihti ei teadvustata, et breketite kandmine eeldab väga hoolikat suuhügieeni pidamist. Kardan, et 6 aastane sellist vastutust veel ei võta ja nii saabki lapse hammaste eest hoolitsemine pigem vanemate mureks. Minu lapsele paigaldati preketid 11 aastaselt, esines samuti suur esihammaste vahe, lisaks oli vajalik lõualuu korrigeerimine. Peale aastast breketite kandmise kogemust julgen soovitada, et võtta see ravi ette isegi veelgi hilisemas vanuses (13-15), st kui lapsel endal on veelgi rohkem vastustust oma hammaste eest järjekindlalt hoolitseda. Ikka ja jälle tuleb ette olukordi, kus hambaid ei pesta kohe peale söömist ja eks see meeldetuletamine jääb ikka vanemate õlule. Enne breketite paigaldust tuleb teadvustada, et hammaste pesu võtab breketitega oluliselt kauem aega, esmalt tuleb kõik traaditagused väikese harjaga pesta, siis nö tavapesu ja lõpuks spets suuvee kasutamine. Ideaalis peaks laps oma hambad üle harjama peale igat söögikorda. Kui aga neid söögikordi on palju ja ebaregulaarsed nagu lastel ikka vahepealsete näksimistega, siis ongi olukord, kus tegelikult hammaste eest ei hoolitseta nii nagu vaja ja peale 1,5-2 aastast ravi on hambaemail plekiline, kui breketid eemaldatakse. Breketite paigaldamine on rahaliselt väga kulukas, peale kopsaka sissemaksu tasumist maksime ravi eest 1 aastase järelmaksuga (ravil Ortodontiakeskuses).

+4
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kontrolli võid muidugi minna, aga breketid pannakse siis kui on kõik hambad vahetunud, mitte ainult ees

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.

Meil käis lasteaias hambaarst rühma hambaid kontrollimas ja minu lapsele kirjutati mingi lehekese peale, et soovitav ortodondi konsultatsioon vms. Tal samamoodi ülemiste esihammaste vahel suur vahe ja hambad ettepoole. Läksimegi vast 6selt ortodondile. Vaadati üle ja oli kaks varianti – kas alustame kohe traadi ja plaadiga korrigeerimist või ootame kuniks.. ma ei mäleta kaua.. 14a-seni.. või kuniks kõik jäävhambad suus.. midagi oli, et siis breketravi teha. Otsustasin kohe korrigeerimist alustada. Kandis traati-plaati (võeti suulae jäljend ja tehti vastav atribuut) paar aastat, mingi aja tagant käisime traati pingutamas. Siis ühel hetkel (hambad olid täitsa ilusaks läinud juba, üsna sirgeks ja vahe oli ka poole väiksem) öeldi, et nii, teeme nüüd vahepeal puhkuse ja kui ”kihvad” (silmahambad) on väljas, siis tulge tagasi. ”Kihvad” on nüüdseks väljas, plaanis sel sügisel uuesti ortodondile minna, eks siis näis, mis edasi saab. Loodan, et oli abi meie kogemusest.
Aa, breketravi hindadest ei tea midagi (tean, et kallis), aga selle traadi-plaadi süsteemi tegemine maksis 100 euri ja siis iga kord pingutamine (vast kord kuus või siis vahel ka pikem aeg) ka mingi x summa, alla 10 euro. Seda siis mõned aastad tagasi ja Tartu Stomatoloogiakliinikus (Raekoja platsis).

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minu lapsele taheti ka kuueselt breketeid ja hamba väljatõmbamist. Keeldusin. Nüüd laps 12, breketid suus, saab aru, mis ja miks. Välja tõmmata pole vaja. Ka hambaarst rõhutas, et vanus on väga oluline, laps peab teadvustama, et see on tema mure ja hool, et hambad saaksid-jääksid ilusad. Oleks veelgi oodanud, aga silmahammast tuleb väga palju nihutada. Seepärast ootasime seni, kuni laps ise breketite eest hoolitsemiseks valmis oli.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

No see 6-aastasel jäävhammaste väljakiskumine tundub küll eriliselt jabur ja mõttetult traumeeriv (kui pole tegu just mingi tõsise puudega). Loomulikult selles vanuses lapse lõualuu alles kasvab, jäävhambad alles hakkavad tasapisi tulema. Andke aega atra seada!

Oma 10-aastasega oleme käinud ortodondi juures, meile sattus rahumeelne tohter, kes ütles, et praegu need hambad täiesti sirged pole, kuid väga suure tõenäosusega nad paari aasta pärast, lõualuu kasvades, saavad sirgeks. Ja juhul kui ei saa, siis ongi õige aeg breketid panna. Osal mu lapse klassikaaslastest (9-10-a) on juba suus breketid, ja pidid nad lapse jutu järgi kurtma põhiliselt suuri valusid, mida breketid põhjustavad. 12-aastane oskab ka valuga paremini toime tulla kui 9-aastane.

Muide, üks nipp, mis vähemalt mõningal määral aitab vähendada tõenäosust saada suhu breketid: laps peab närima võimalikult palju kõva toitu. Tänapäeval on suurem osa toidust liiga pehme, mistõttu laps ei pea seda korralikult närima. Nii juurikad, liha kui ka kõik muu on enamasti küpsetatud väga pehmeks ja lõigatud veel pisikesteks tükkideks. Kui laps ei näri, siis lõualuu ei arene piisavalt. Kui lõualuu jääb väiksevõitu, siis ei mahu jäävhambad sinna ära. Nii tulebki hakata lapsel jäävhambaid tangidega välja kiskuma, et ruumi teha. Ilmselgelt oleks lapsele vähem traumeeriv sellise valusa operatsiooni asemel väiksena sagedamini porgandit ja õuna närida.

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Laps sa 10-a breketid, aga tal on väga väike lõualuu ja suu, oli näha, et hambad ei mahu ära. Enne seda jälgiti mitu aastat.
Üks tõmmati välja ja üks silmahammas, mis muidu oli igeme eespool teiste hammaste kohal, hakkab nüüd oma kohale minema.
esialgne raviplaan tehti 2 aastaks, hõlmab ülemisi ja alumisi breketeid ning vahepealseid pingutamisi-kummide vahetamisis jms, maksumus ca 2000 euri.

Haigekassa tasub seljuhul, kui kõrvalekalle normist on juba väga suur. Ehk siis sa võid oodata, kuni lapse hambumus põmst tuksis juba ja siis riik ehk tuleb appi v hakkad kohe ise maksma. Jah, olen kibestunud, hambaravi ja suuhügieen on minu meelest nii tähtsad ja neist sõltub ka üldine tervislik seisund, seda võiks palju rohkem toetada.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Libateema? 😀

+1
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Tere! Palun olge head ja soovitage ortodonti, kes on 6-7-aastasele lapsele breketid paigaldanud või selles vanuses ortodontilise raviga alustanud. Olen seni piirkonna ortodondilt saanud vastuseks, et nii varakult raviga ei alustata. Sooviksin selle arvamuse kõrvale ka teist ekspertarvamust. Aitäh!

0
-7
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Breketid breketiteks, aga kas siis ortodondid “elustiilimuudatusi” ei soovita (nagu seesama näriminegi)? Nt väljapoole viltu esihambad viitavad harjumuslikult valele keele asendile, mis tuleks korda harjutada võimalikult vara.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kui keel surub kogu aeg esihammastele (harjumus ja pinge, täiskasvanueas võivad sellised asjad peavalusid põhjustada, tongue thrust ehk keelesurve eeshammastele, lisaks pöidla ja lutihambad jne), siis seda tuleb tõepoolest ära harjutada, see on lihaspinge, paljud inimesed ei oskagi lõualuid ja keelt lõdvestada, isegi magades hoitakse hambaid kramplikult kinni ja keelt hammaste vahel

+1
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 01.02 11:37; 03.02 13:32; 07.02 12:55;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Tere
Meie 6 aastasel oli sama probleem + valehambumus. Eelmisel suvel käisime tasulises kliinikus (Postimaja hambakliinik) ortodont Tiina Laanemetsa juures. Väga tore, põhjalik ja tark arst. Kuna meil oli probleem olemas, siis kutsus ta meid Tõnismäe polikliinikusse. (võtab ka seal vastu, aga raske aega saada).Breketeid ei panda kindlasti ennem kui kõik piimahambad on vahetunud. Meie pojale pandi suulaeplaat. Esialgu aastaks. Meil oli ka esihammastes suur vahe ja nüüd on üle poole aasta kandnud ja näeme juba tulemust. Tõnismäe polikliinikus tasusime vaid visiiditasu, haigekassa kulusse läheb suulaeplaat. Kindlasti mine käi lapsega seal ära. Esialgu on lapsel sellega natuke ebamugav rääkida, süüa jne, aga harjub väga kiiresti. Lasteaias teavad kõik, et tal need on ja mitte keegi ei ole midagi maininud või kehvasti öelnud. Edu!

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ortodondi konsultatsioonile võiksid ikka minna. Mu lapsel on piimahammastes ees suur vahe. Hambaarst ütles, et tal huulekida väga madalal. Kui esimesed kaks hammast on vahetunud, siis lõigatakse see kida lahti ja järgmised jäävhambad peaks kaks esimest kasvades kokku lükkama. Kui su lapsel need kaks vahetunud, siis nüüd oleks vaja just praegu kida lõigata.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minu poeg sai 1 augu hambasse tänu breketitele – pesemine on palju keerukam ja tõesti ei kujuta ette, kuidas 6-aastane sellega hakkama saab. Kuna lapsel oli vaja ka korrigeerida lõua asetust, olidki breketid ainuke võimalus, aga see tähendab, et peab terve elu kapega magama, see peab olema alati kaasas jne. Kui ära kaob – siis tuleb uus tellida ja see maksab.
Nooremal lapsel on ka hambavahe, aga kui see ei ole häiriv, siis ei hakka brektitega jamama, ütlen otse – kallis, hambaid ikkagi rikkuv ja eluks ajaks kape kandmise kohustus- ei ole seda väärt.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

6-aastasele ei pane keegi breketeid. Meil on 7-aastasel ülemised esihambad veidi viltu sissepoole ja hambavahe lai. Kõigepealt soovitati oodata, kuni kõrvalt hambad ka tulnud, et näha, kuidas need kõrvalt surudes olukorda muudavad. Lõigata tuli ka huulekida. Nüüd soovitas arst lihtsalt oodata, kuidas huulekida lõikus mõjub ja kui ükskord kõik jäävhambad suus, siis edasi vaadata, kas on üldse breketid vajalikud.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Breketite teemaga pole kunagi kokku puutunud ja palun veidi infot. Piiga on kuue aastane, ülemised esihambad on vahetunud ja nagu oleks veidi väljapoole. Lisaks on hammaste vahel suur vahe sees. Näen seda ise ja ka teosed ütlevad seda. Mis edasi? Peaks minema Ortotondi juurde kontrolli või ootama kuni lapse hambumus lõplikult välja kujuneb?

Kui selgub, et breketiravi on siiski vajalik ja koheselt, siis kui kaua sellise probleemi ravi kesta võib ning mis on umbkaudsed summad, millega arvestama pean?

Lastele ei ole ju breketid soodsamad, kui täiskasvanutele?

Appikene! Su lapsel on ju alles hambad vahetumata, sellepärast ongi esihammaste vahe suur. Tal peavad ju kõik uued suured hambad suhu mahtuma. Kui uued hambad suhu kasvavad, siis need lükkavad esihammaste vahe ka väiksemaks. Minu lapsel olid 2 esihammast esialgu nagu Kupil suus, sinna vahele oleks veel üks hammas mahtunud, aga kui järgmised hambad suust ära kukkusid ja uued ja suuremad asemele kasvasid, siis suruti esimesed hambad kenasti kõrvuti.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

6-aastasele võidakse breketeid panna kahele või neljale esihambale. Dr Liina Viil pakub sellist lahendust. Aga ilmselt on hilisemas eas (kui kõik jäävhambad väljas) on vaja uuesti korrigeerida.

Suuplaatidesse mul endal suhtumine negatiivne. Kandsin ise lapsena neid aastaid ja täiskasvanuna ikka panin breketeid. Minu arust on tegu nö vana tehnoloogiaga, mis lapsele ebamugav, mõjutab kõnet, rikub hambaemaili ning lõppkokkuvõttes on ebaefektiivne (aeglane) võrreldes breketitega.

+1
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 12.08 23:36; 02.02 17:14;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minul pandi 8-aastasele pojale 3-le esihambale n.ö. abistavad breketid, et esihammaste vahe kokku tõmmata ja kõrvale saaks hammas õigele kohale tulla. Sellest oli suur abi, kõrvale hakkas hammas juba ei-tea-kuhu tulema.
Pesin igal õhtul ise lapsel korralikult hambad üle. Ravi kestis ca 6 kuud.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kuhu pannakse breketid kuueaastasele lapsele, kellel on max 4 jäävhammast?
Mina olen aru saanud, et isegi kui hamba tuleku ajal on see veidi viltu, siis tavaliselt polegi probleemi ja koos lõualuu laiemaks kasvamisega mahuvad hambad ilusti lõpuks ära. Mäletan, et mul endlagi olid jäävhammaste lõikumise ajal osad hambad veidi kõveriti, keegi ei hambaarst ega muu sellest probleemi ei teinud, breketeid pole peres kunagi kellelgi olnud. Eks seda muidugi, kui kõver on kõver, hindabki ortodont.

+1
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 01.02 11:37; 03.02 13:32; 07.02 12:55;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Konsultatsioonile võib alati minna, aga ka sügavalt kahtlen, et piimahammastele breketeid pannakse. Minu lapsel avastas hambaarst hambumusanomaalia 10 aastaselt. Välisel vaatlusel ei saanud mina ise näiteks midagi aru – ilus sirge lumivalge hambarivi. Ei tulnud ise selle peale kunagi, et hambaid hakata kokku lugema. Hambaarsti külastades luges arst hambaid 3 korda kokku ja arvas, et ta on ületöötanud… Ülemistest jääv hammastest oli puudu 3 hammast. Aga hambad kõik ilusti rivis ja vahedeta ning ilusa kaarega. Isegi keskmiste hammaste vahe oli otse keskel minu hinnangul. Tehti pilti ja vaadati, et 3 hammast on sügaval lõualuus teiste jäävhammaste kohal. Piltlikult öeldes veidi “külili”, et mina arvasin, et need küll kunagi ei tule iseseisvalt. Seega täielik ruumipuudus. Aga lapsele tehti ortodondi poolt seade suulakke ja see kinnitati purihammaste külge ning see “ämblik” lükkas hambakaare laiemaks. Uskumatu, aga vahed tekkisid hambareas täpselt sinna kus puuduvad hambad olid. Kui üleval oli “ämblik” 3 kuud olnud, siis pandi ka alumisele hambakaarele samasugune seade, et mõlema hambakaare kontakt õige saaks. Aga nende “pikali olekus” peitus hammastega ei tehtud midagi. Need lõikusid täiesti iseseisvalt 7 kuud peale aparaatide suhu panekut. Tulid suhu otse ja täpselt sinna, kus nende koht oli. See on müstika, kuidas loodus teab asju ajada – tuli ruum ja hambad laskusid ise 😀 Hambakaare laiendajate ravi kestis 1a 4 kuud. Siis võeti need hammastelt ära ja pandi breketid nö hammaste uue asukohaga harjumiseks. Breketeid kandis 1 a. NB oli tõsisemat sorti anomaalia ja arst ei rääkinud kordagi ühegi hamba eemaldamisest. Ravil käis Tallinna Hambapolikliinikus ja nn anomaalia kuulus sinna kategooriasse, kus ravi eest tasus riik. Ise kandsin täiskasvanuna breketeid – ka olid ülemised hambad viltu. Kui arst raviplaani koostas ja mudeleid tegi, siis kaalus kahe variandi vahel. Üks oligi kahe hamba eemaldamine, et ruumi teha. Aga siis lisas ise juurde, et ükski normaalne arst ei eemalda terveid hambaid või seda ainult viimasel võimalusel. Igatahes pani ta mu hambad sirgeks nii, et ühtegi hammast ei olnud vaja eemaldada ja lisa aparatuuri ka ei kandnud. Otsige teine ja vajadusel ka kolmas arvamus kõrvale, enne kui hakkate oma lapsel jäävhambaid välja rebima…

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Eks ikka tasub hambaarstil käia, ikka iga aasta vähemalt! Küll tema oskab hambakaarti ja vanuse jms järgi otsustada, kas on vaja konsultatsiooni või tõepoolest koos lõualuu kasvamisega tuleb sinna lisaruum lõikuvatele hammastele (mu lapse 2 jäävhammast on sama laiad kui 4 piimahammast, nii suured tunduvad tema lõualuus nagu jänes :), aga kuueaastase ja täiskasvanu lõualuu on ju olulise suurusevahega).
Üks asi, kui laps lihtsalt kasvab ja teine asi, kui lapse lõualuu ongi kitsam- palju paha teevad adenoidid ja suu lahti magamine, lõualuul puudub öösel nö surve seestpoolt, jääb kitsaks ja peeneks, hambad ei mahu ära. Ma oma peenikese lõuaga piigal natuke kardan seda (adenoide ega suu lahti magamist küll pole), aga hambaarst peab ise silma peal. Sama tööd ehk lõualuud arendada aitab kõvema toidu närimine (kunagi ajaloos pole inimese toit nii pudi olnud kui praegu ja hammastel on vähe tööd).
Mul endal tuli nt kõik 4 tarkusehammast täiskasvanuna välja lõigata, sest nende jaoks enam lõualuus ruumi polnud, olid 90kraadise nurga all kasvanud ja puha valesti.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 01.02 11:37; 03.02 13:32; 07.02 12:55;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kui meie laps oli kuuene, ütles hambaarst, et võibolla aasta pärast peab ortodondi kontrolli minema. Aga tänavu arvas, et ikkagi on liiga vara. Aga see-eest andis teada, et kui seni käisime kord aastas lapsega hambaarstil kontrollis, siis edaspidi tuleb käia kaks korda aastas – jäävhambad vajavad sagedasemat ülevaatust.
Igal juhul ma saan aru, et kui ortodontilise raviga alustatakse 6-7aastaselt, peab olema tegemist mingi erakorralise ja väga tõsise probleemiga hambumuses.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 26 postitust - vahemik 1 kuni 26 (kokku 26 )


Esileht Väikelaps Kuue aastasele breketid, kellel kogemusi?

See teema on suletud ja siia ei saa postitada uusi vastuseid.