Esileht Koolilaps Laste õues mängimine

Näitan 14 postitust - vahemik 1 kuni 14 (kokku 14 )

Teema: Laste õues mängimine

Postitas:

Küsimus – kas lubate oma lastel puu otsas ronida?
Nimelt elame kortermajas, kus on selline kambake ühevanuseid lapsi (8-10 aastased) Nüüd on võtnud vanem generatsioon teemaks, et laste puude otsa ronimine on ohtik. Keelavad ja helistavad mulle ja kaebavad. Jutt on, et lapsed võivad alla kukkuda ja viga või surma saada. Olen ise väiksena puu otsas kasvanud, mu lapsed ronivad kodus toas pidevalt nöörredelil ja siiani ei ole nad kordagi kukkunud. Ma ei eita, et kukkumise oht on, lihtsalt keelama ma ise ei hakkaks. Siit küsimus, kui palju keelate/lubate õues ronida?

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Sõltub muidugi puust ja kui kõrgele jne

Nö ohtlikkuselt on 2 m kõrguselt puu otsast kukkumine sama ohtlik nagu mänguväljakul 2 m kõrguselt kukkumine, kiigult suure hoo pealt kukkumine jne 🙂

Eks lastele tuleb seletada, et päris noorukeste puude otsas ei ronita – kui puu tüvi ikka hakkab kõikuma, siis on puu liiga noor veel. Samuti, et latva ei ronita. Kuigi omal ajal ikka julgemad seda harrastasid 🙂 Ronima peab nii, et puu oksad ei murdu jne.

Ühesõnaga rohkem õpetaksin puud hoidma ja valima nö õigeid puid, kui et üldse ei tohi. 10-aastase lapse elementaaroskus peaks olema puuotsa ronimine, eeldusel et pole oksteta puuga tegu 🙂 Minuarust on pigem imelik, et tänapäeval leidub lapsi, kes tõesti ei mõista puu otsa ronida – sellise lihtsama puu otsagi, kus vaja lihtsalt jalg oksalt oksale asetada.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Jah, luban, aga mulle ei meeldi, kui nad luuviljaliste otsa ronivad, sest need on haprad ja meil paljudel mädanik sees või on liialt noored. Eks nad ronivad ploomide järele siis ettevaatlikult:)
Ise ronisin ka lapsepõlves hoolega ja vahel juhtus, et kukkusin alla või et oks murdus. Mäletan, kuidas kord suure vahtra otsast alla kukkusin ja hetke hingetu olin. Väga vastik tunne, aga ju oskasin kukkuda, sest midagi ära ei murdnud, isegi kriimustada ei saanud, kuigi kukkusin kindlasti kõrgemalt kui 3 m, otse rindkerega (küljetsi vist) vastu maad.
Teine kord, mis eredalt meeles, sadasin koos suure kirsioksaga alla. Aga see oli vana oks, suuremalt jaolt surnud ja sel korral sain kõvasti kriimustada.
Üldiselt, kui ohutunne on paigas ja keegi ei sega, on tervete elusate puude otsas ronimine üsna ohutu. Surnud ja mädanenud oksi peaks õpetama vältima. Ja samuti võiks vaadata, et ka alla saaks. Üles on tihti lihtsam ronida kui alla.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Luban ja katsun sinnapoole mitte vaadata.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

võivad, suisa onn puu otsa ehitatud. ei luba ronida viljapuude otsa.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Oma aias luban, linna maa peal mitte.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Luban muidugi. Aga olen õpetanud, et peenematest okstest, kui käsivars, ei tohi kinni võtta ega peale astuda, võivad murduda.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Küsimus – kas lubate oma lastel puu otsas ronida?
Nimelt elame kortermajas, kus on selline kambake ühevanuseid lapsi (8-10 aastased) Nüüd on võtnud vanem generatsioon teemaks, et laste puude otsa ronimine on ohtik. Keelavad ja helistavad mulle ja kaebavad. Jutt on, et lapsed võivad alla kukkuda ja viga või surma saada. Olen ise väiksena puu otsas kasvanud, mu lapsed ronivad kodus toas pidevalt nöörredelil ja siiani ei ole nad kordagi kukkunud. Ma ei eita, et kukkumise oht on, lihtsalt keelama ma ise ei hakkaks. Siit küsimus, kui palju keelate/lubate õues ronida?

kortermajade juures ei luba, sest need puud ei kannata seda lastekarja lihtsalt välja. Lapsed võivad igale poole ronida, kui mina pealt ei vaata. Mul on lihtsalt hirm liiga suur.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mina ei luba üldse luuviljaliste otsas ronida. Teised puud on ronimiseks enamasti lubatud. Kase ladvaga sõitmist olen ise õpetanud, ka seda, kui kõrge kask veel piisavalt alla kaardub, kõrgemaid kui kolm meetrit ei olegi mõtet lastel valida. Ka seda olen õpetanud, et kõrge puu päris latva (peenikeste okste peale) ei tohi ronida. Kuivanud ja toore oksa vahet õpetasin tegema. Noored haavad ja lehised on meil ka kategoriseeritud kui sellised puud, mille oksad kergelt murduvad. Aga üldiselt ma luban ka 20 m kõrgusele lastel ronida, mis teha, ma ise ripuksin hea meelega siiamaani kogu aeg puu otsas.

Ma tean, et ma teatud määral riskin, samas ma enda ego pärast laste lapsepõlve vanglaks ka ei taha muuta. Ise ma praktiliselt elasingi lapsena puude otsas ja ma olen alati imestanud, kui paljud räägivad, et nad on ikka päris kõrgelt kukkunud puude otsas ronides. Mina ei ole kunagi ehku peale roninud, ikka ja alati kindlalt teades, et see oks mind kannab ja et ma ise saan selle akrobaatikatrikiga kindlalt hakkma. Ja mitte kunagi ei ole ma puu otsast kukkunud. Seega ei pea vajalikuks ka oma lapsi keelata, pean vajalikuks neile õpetada, kuidas ronida kindla peale, ilma üldse kordagi riskantset riigutust tegemata.

Meie peres vilju täis õunapuude ja luuviljaliste otsas ronib minu mees (et saaks viljad kätte), sest viljadest rasketel pinges okstel ronimine on riskantne.

Aga noh, meie elame maal, linnas ühiskondlikul haljastusel ronimine on selline delikaatne teema. Teoreetiliselt ju sinna, kus oks murdub, niikuinii ronida ei tohiks, aga…

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Luban ronida, meil oma aed. Katsun lapsi viljapuude otsast tõrjuda, aga igakord pole see edukas. Meil samuti toas võimlemisrõngad ja nöörredel, tean ka et lapsed on suhteliselt osavad. Mul oli poisil koolis suur probleem et kui nad klassiga kusagil käivad siis ei lubata puu otsa ronida ja siis ükskord lubas isegi õpetaja poisid puu otsa, oh seda rõõmu.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Oma majaga hoovis, ligiduses metsatukas või maal luban kõhklematult. Suuremate majade hoovis, parkides üldjuhul mitte, et ennetada probleeme, et kellelegi on see puu nö suure kasvatuse vili ning seal turnivad lapsed pigem pinnuks silmas (meil linnas rohkem sellised probleemid).
Ohtlikuse teema sõltub ilmselt laste kogusest ning konkreetsete laste ohutajust. Oma laps on kogu aeg ettevaaatlikumalt ja tasapisi suuremaid ettevõtmisi teinud, seega tema pärast otseselt ei pelga. Samas suurema pundi lastega (näiteks 8-aastaselt) eelistaks eemalt siiski silma peal hoida ja vajadusel ohtlikumad olukorrad ennetada.
Oma laps juba suurem ning igasugused puud on ilmselt väiksem probleem, üritan ennetavalt selgitustööd teha katustel turnimiste kohta ning ikka aeg-ajalt räägin üle, kus on sobilik, kus mitte, turnida. Samas olen alati toonitanud, et turnimstel (trikitõuksidega, rulluiskudega, rattaga sõites) on alati võimalus, et juhtub õnnetus. Sel juhul üksi kedagi ei jäeta ja abi tuleb kutsuda isegi siis, kui on kuskil mindud üle lubatud piiri (pahandada saaks sel juhul sõbra hätta jätmise eest).

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Olen alati lubanud – poisil on endal suhteliselt hea ohutunne, nii et väiksemalt ta väga kõrgele ei tahtnudki minna. Õunapuude otsas ka luban ronida, need on kõige paremad ronimise puud üldse. Aga ta teab, et peenem oks võib ära murduda ja see on suur pahandus. Ükskord neljaselt kukkus ta üsna kõrgelt alla, vist ligi kahe meetri kõrguselt. Ehmatas hirmsasti ja eks sai haiget ka, aga võrreldes mingite muude ohtudega (lahtised riiulid toas, asfaltteel tõuklemine) on vigasaamise võimalus ikkagi palju väiksem – ei juhtunud temaga midagi. Ma ise olen suhteliselt külma närviga, mingit ronimiskeeldu ta selle peale küll ei saanud. Vastupidi – pärast seda on ta veel osavam ja ettevaatlikum ronija.
Kui suurem kamp lapsi ronib korraga ühe puu otsa, siis tuleks üle vaadata, kas see puu ikka kannatab seda. Võibolla tasuks laste jaoks teha “puu kasutusjuhend”, umbes nagu liftidel on: kandevõime 3 inimest või 200 kg, lubatav kõrgus alla 7-aastastel sinnamaani ja alla 15-aastastel sinnamaani (nt mingi värviga puutüvele triibud tõmmata). Lastele tegelikult meeldivad sellised reeglid, mis on nagu “päris”.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ühel lapsel luban kõhklemata. Ma pidin teda natukene isegi veenma enne kui ta üldse hakkas puude otsas turnima. On selline kartlik laps ja läheb ainult 140% kindla peale välja. Kui natukenegi kõigub oks, siis ta ei roni. Teine laps turnib igal pool ja kukub ka usinasti, aga oskab kukkuda. Teda jälgin rohkem, et ta liiga kõrgele ei läheks ja sobilik puu turnimiseks oleks ikka, et puud ei lõhuks jms. Viljapuud üldiselt ei ole turnimiseks. Mänguväljakul ja linnas suunan neid ka ikka pigem atraktsioonidel turnima, sest kui minu omad turnivad, siis äkki mõni laps tahab järgi teha ja võõrast last ma ei tunne ning ei oska hinnata, kas ta oskab jms. Ei taha seda jama, et pärast mõni võõras ema minuga kuri, et ta laps vigastada sai minu laste eeskuju pärast.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kevadel ei luba, siis on puud õrnad. Muidu las ronivad. Olen õpetanud neid oma kurvast kogemusest lähtuvalt, et lihtsam on üles ronida, kui alla tulla. Ma ise ronisin lapsena päris kõrgele tamme otsa, alla pidi mu sealt tooma aga isa.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 14 postitust - vahemik 1 kuni 14 (kokku 14 )


Esileht Koolilaps Laste õues mängimine

See teema on suletud ja siia ei saa postitada uusi vastuseid.