Esileht Koolilaps Majapidamistöö: ahjukütmine

Näitan 24 postitust - vahemik 1 kuni 24 (kokku 24 )

Teema: Majapidamistöö: ahjukütmine

Postitas:

Mul selline küsimus: kui vanalt olete oma koolieas lapsed lasknud pliidi või ahju kütmise ligi? Kas on juhtunud ka mingeid intsidente seoses sellega, et laps pliidi või ahjuga asjatab?

Meie elame maamajas, kus on pliit ja ahi. Jahedal ajal peab kütma iga päev vähemalt ühte neist kindlasti. Mina olen olnud suurelt osalt just selle tõttu 10 aastat poolkodune, st töötanud kodukontoris. Aeg-ajalt olen küll proovinud n.ö päriselt täisajaga tööle minna, kuid siis on tulemuseks, et saabume abikaasaga koos igal õhtul koju kl 6-7 vahel ja maja on külm kui hundilaut. Hakkame siis kähku pliiti-ahje kütma, ent maja läheb soojaks alles magamamineku ajaks. See ei ole rahuldav lahendus. Minul aga on kange tahtmine tööle minna, sest sissetulekud kodukontoris on ebastabiilsed.

Nii mõtlengi, kas saaks 11- ja 12-aastaste laste (ainukeseks) kodutööks kokkuleppeliselt panna selle, et kui nad lõunal koolist koju tulevad, siis panevad ahju või pliidi küdema? Nii oleks maja õhtuks mõnusalt soe, minul ja mehel aega lastega tegelda jne. Iseenesest on lapsed väga mõistlikud ja asjalikud ning oskavad pliiti küdema panna (minu juuresolekul) juba lasteaiaeast saadik.

Olukorrale otsa vaadates ma tegelikult mingit otsest ohtu ei näe. 11-aastane oskab juba pliidi ust pärast puude lisamist sulgeda, samuti saab talle üle korrata, et siiber peab lahti olema. Kõik, muud midagi siin nagu polegi? Kuidas on teie kogemused? Või on teistes peredes pigem nii, et enne 18.eluaastat laps küttekoldeid ei puuduta?

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 6 korda. Täpsemalt 17.02 08:57; 22.02 10:41; 22.02 17:03; 23.02 12:31; 27.02 15:09; 01.03 10:27;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mina oskaks siin ainsa ohuna näha seda, et panevad ahju liiga vara kinni. Kui annab nii sättida, et lapsed panevad ahju kütte ja sa ise jõuad selleks ajaks, kui vaja sulgeda, siis kindlasti lubaks. Kui ei, siis vast ahjuga esialgu majandama ei laseks, pliidiga küll. Puud paneks ehk ka esialgu ise pliidi / ahju alla valmis, selle saad ju hommikul ära teha.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mitte enne 18. eluaastat küttekollete juurde laskmine on ikka päris absurdne! Mõni saab kuueteistkümneselt juba lapsegi.
Aga muidu, eks oleneb lapsest ja tema asjalikkusest. Kes on sünnist saadik näinud, kuidas ahju köetakse, ja muidu ka pole lootusetu jahupea, võiks 10-11aastaselt asjaga hakkama saada küll. Alustuseks võib ju lasta tal mõnda aega enda silma all ahjukütmist harjutada.
Laps muidugi vahel mänguhoos võib kõik muu unustada – aga siis on tulemus see, et ta ei pane ahju kinni ja see jahtub ära. Tuleb väga põhjalikult selgeks teha, et olgu mis on, jäägu või kütmata, ununegu või uks lahti, aga mingil juhul ei tohi siibrit liiga vara sulgeda – no näiteks kui laps tahab ruttu asjaga ühele poole saada ja sõpradega välja minna vmt.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

JAh, muidugi laseksin. Kas teil vingu andur on? See annab märku kui siiber liiga vara kinni panna, selle ostaksin koju ka. Muidu panevad liiga vara või hirmust liiga hilja kinni, siis jahtub ahi jälle liiga maha.
Googelda vinguandur, kui sellest pole midagi kuulnud. Inimesed kipuvad vingu ja suitsuandureid segi ajama, mõlemad vajalikud asjad aga ving ja suit on kaks ise asja, vinguandur läheb seinale 0,5 meetri kõrgusele!

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ahju ja pliidi kütmist hakkasime lastele õpetama kui nad 7 said. Vanem saab nüüd juba 10 ja oskab suurepäraselt kütmisega tegeleda, aga vahel ikka juhtub, et esmalt pannakse ahjutäis põlema ja siis meenub, et peaks siibri lahti tegema. Tulekahjut sellest ei teki, aga portsu suitsu võib küll tuppa saada. Hullem on liig varajne siibri kinnipanek, sellega on täiskasvanudki end ära tapnud. Vingugaasiandur on seepärast ahikütte korral hädavajalik.

Aga ma oma mõistlikke pisut alla 10 a lapsi siiski veel ei lase ahju/pliiti kütta nii, et mind ennast kodus pole, mis sest et oskavad. Las harjutavad veel mõned aastad ja kasvatavad kohusetundlikkust, et siiber kindlasti enne lahti tehtud saaks ja oleks selge millal võib seda kinni panna. Praegu kütavad nad nii, et ma juures ei ole ja nad peavad ise kõik tegema (ja tagajärgi nägema, kui siibri kinni unustavad), aga olen kodus ja kontrollin olukorda.

Selleks, et temperatuur ühtlasem püsiks, on meil õhksoojuspump. Väga hea asi ja teeb elu palju-palju mugavamaks. Ainukeseks kütteallikaks see meie kliimas ei sobi (no saab hakkama ka, aga kõige külmematel päevadel võib ebapiisavaks osutuda), aga just niimoodi kombineeritult põhikütteallikaga on suurepärane.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Üldiselt on teil vaja pigem tegeleda maja soojustamisega või lisaküttekeha soetamisega. Meil on 100m2 maja kohta üks ahi ja ei ole mingit põhjust enne kütta, kui õhtul enne magamaminekut. Väga külmade ilmadega teeme hommikul ärgates pliidi alla tule lisaks.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 17.02 13:21; 22.02 15:05; 23.02 10:32;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kogemused iseendalt, oma ahjudega siis sellised. Siiber võib vahel kõva tuulega kinni minna. Igaks juhuks peaks käepärast olema üks tavaline tsinkplekk ämber ja ahjutangid, et juhul kui tõmmet ei tule ja hakkab kõvasti suitsu ajama, siis saavad tossavad puud pange tõsta ja õue viia.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Poisid olid 8 aastased, kui paratamatult pidid olema 1-2 korda nädalas 24 tundi üksinda kodus. (Olen sellise graafikuga tööl, kasvatan neid üksi, suuremad lapsed juba kodust väljas.) Kui sooja tuba tahtsid, tuli kütta. Pliiti väga ei viitsitud, söögi sai ka mikrolaineahjus soojaks või siis väikese elektripliidiga tehtud. Aga ahjukütmine sai ikka väga kähku selgeks. Õpetasin jälgima õiget aega siibri kinnipanekuks, ütlesin, et kahtluse korral ennem oodaku. Mis siis, et siis veidi jahedamaks läheb. Kõik oli korras. Samas ega nad alati ei viitsinudki, istusid, tekid ümber… Ja hiljem kui nad olid 11, said nad lisaks veel paar korda kuus kolme päeva kaupa üksi olla (käisin tööle lisaks koolis). Siis oli kütmine juba paratamatus. Nii et minu kogemuse põhjal julgeks küll usaldada.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ostke õhksoojuspump, kui ei julge lapsi kütma lubada. Ise panin 8 a. pliidile tule alla, oma lapsed hakkasid sauna kütma nii vanalt.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Poiss pidi 1. klassis hakkama kütma. Nüüd on 5. klassis, puude toomine on ainuisikuliselt tema töö.
Suurepäraselt saab hakkama, muret teevad mulle ainult tikud, mille väävel kipub süüdates pealt ära lendama.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

mul kaks poega, 17 ja 13.
vanemal pojal lubasin ahju kütma hakata 11aastaselt, ta oli asjalik, vastutustundlik, tubli. noorem 13 ja pole kordagi ahju ligi saanud, kuna …. tal puudub vastutustunne, tuulepea.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kui rahakott võimaldab, pange õhksoojuspump lisaks.
Kui mina väike olin, siis unustasin pidevalt siibri alguses kinni. Selle vastu aitab see, kui teed ise enne minekut siibri lahti. Kui lapsed ahju, pliiti kütavad, siis tulete õhtul koju ja panete ise kinni. Kui on nn. tavaline kiiluga siiber, siis vanasti oli mõnedel üks nurk ära lõigatud, et säiliks vähene tõmme, kui siiber kinni panna.
Vingugaasiandur muretsege ka. Tänapäeval on ju ka telefonid. Saate lastega kütmise asjus sidet pidada.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Aitäh vastajatele. Sain siit julgustust, et nii 4.klassi lapsed võib küll juba kodu kütmise ligi lasta. Siibri kinnipaneku pärast ma ei muretse, kuna meil on kombeks, et pliidi all on tasane tuli kogu päeva. Nii saab pliidi peal jooksvalt kõik toidud valmis tehtud ja boonusena maja ka soojaks. Seepärast pannakse meil siiber kinni tavaliselt alles vahetult enne magamaminekut.

Vingugaasiandur meil juba on. (Kuigi, kord kui meil tõepoolest väiksem tulekahju tekkis, siis huvitaval kombel ei andnud alarmi mitte kumbki- ei vingu- ega tavaline suitsuandur. Ehkki kontrollisime, patareid olid täis ja kõik paistis muidu töötavat. Seega ma neile anduritele väga ei loodaks. Tuba nende vaikivate anduritega oli samas paksu musta tossu täis!)

Eks hakkan nüüd erialast tööd otsima. Sinna võib omajagu aega minna ja lapsed saavad selle ajaga veelgi suuremaks kasvada 🙂

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 6 korda. Täpsemalt 17.02 08:57; 22.02 10:41; 22.02 17:03; 23.02 12:31; 27.02 15:09; 01.03 10:27;
To report this post you need to login first.
Postitas:

mul poisid 11 ja 14 ja ahjukütmisega tegelevad vast paar aastat juba meie järelevalve all ja sellest sügisest (pool aastat) ka täitsa üksi. Noorem on asjalikum ahjukütja. Suuremal hakkab alailma suitsu sisse ajama või kukub puudevirn vastu klaasust poole põlemise ajal või siis unustab ahju kinni panna. Aga hakkama saavad 🙂

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

No minu arust võiks nii vanadel olla juba rohkem koduseid majapidamistöid kui ainult kütmine! Tolmuimejat peaksid nii vanad lapsed ikka juba kasutada oskama. Samuti kui just pole nõudepesumasinat, siis oma lõunasöögi nõud ise ära pesta õhtuks. Samuti on normaalne nii vanu lapsi kaasata iganädalavahetuse terve-elamise koristusse ning suurpuhastusse. Meie olime 3 õde ja umbes selles vanuses ema koristas ainult kööki ja vannituba – toas koristasime meie. Suurpuhastuse ajal küll olime meie rohkem abistaja rollis.

Kütmise õpetamist alustad sellega, et algul annadki lapsele ülesandeks jälgida, millal on vaja halgusid juurde visata. Seejärel hakkad mingi hetk teda paluma ahju kinni panema – nii ta ise näeb, millal tavaliselt ta ahju kinni paneb. Viimasena sisi ka ahju süütamine ja kogu protsess. Ja esimestel kordadel kui täitsa üksi kütab, siis ikka loed veel sõnad peale, mida ja millal, vajadusel helistad mingi hetk ja uurid, mis olukord on ja annad täiendavaid juhiseid.

AGA – suur miinus on see, et siis lapsed ei saa minna välja, trenni vmt, kui on ahjukütmine käsil.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Siibri kinnipaneku pärast ma ei muretse, kuna meil on kombeks, et pliidi all on tasane tuli kogu päeva. Nii saab pliidi peal jooksvalt kõik toidud valmis tehtud ja boonusena maja ka soojaks. Seepärast pannakse meil siiber kinni tavaliselt alles vahetult enne magamaminekut.

Teil tuleks pikemas perspektiivis ikkagi küttekehade ja maja soojustusega tegeleda, päris kole kuulata, millised summad te pliidi alla või ahju peate panema, et maja soe püsiks. Teil on siis pigem pliidiküte, kui ahjuküte. Pikalt salvestavat küttekeha üldse ei olegi, kui siibri kogu aeg lahti hoiate. Päris kulukaks läeb teil nii.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 17.02 13:21; 22.02 15:05; 23.02 10:32;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Siibri kinnipaneku pärast ma ei muretse, kuna meil on kombeks, et pliidi all on tasane tuli kogu päeva. Nii saab pliidi peal jooksvalt kõik toidud valmis tehtud ja boonusena maja ka soojaks. Seepärast pannakse meil siiber kinni tavaliselt alles vahetult enne magamaminekut.

Teil tuleks pikemas perspektiivis ikkagi küttekehade ja maja soojustusega tegeleda, päris kole kuulata, millised summad te pliidi alla või ahju peate panema, et maja soe püsiks. Teil on siis pigem pliidiküte, kui ahjuküte. Pikalt salvestavat küttekeha üldse ei olegi, kui siibri kogu aeg lahti hoiate. Päris kulukaks läeb teil nii.

Eksid- pliidil on salvestav soemüür täiesti olemas. Aga ma ju kirjutasin, et valmistame sellel pliidil toitu ka. See hoiab kokku elektrit, kuu peale tuleks muidu päris arvestatav summa. Peredel on erinevad harjumused. Saan aru neist, kel kombeks laduda pliidi alla suur puuhunnik ja siis paari-kolme tunni möödudes siiber kinni, söögid-teed jms valmivad aga seal kõrval oleval elektripliidil. Meil jällegi on teisiti ja ei arva, et see halvem või kallim tuleks.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 6 korda. Täpsemalt 17.02 08:57; 22.02 10:41; 22.02 17:03; 23.02 12:31; 27.02 15:09; 01.03 10:27;
To report this post you need to login first.
Postitas:

mina kütsin 13-aastasest alates maja keskküttekatelt ja pliiti. meil oli kivisöe katel. sain hakkama. samas minu noorem vend sama vanalt ei saanud. lapsed on erinevad.
mina muretseks õhksoojuspumba. see pole nii kallis.laste elud ja vara on kallimad.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Siibri kinnipaneku pärast ma ei muretse, kuna meil on kombeks, et pliidi all on tasane tuli kogu päeva. Nii saab pliidi peal jooksvalt kõik toidud valmis tehtud ja boonusena maja ka soojaks. Seepärast pannakse meil siiber kinni tavaliselt alles vahetult enne magamaminekut.

Teil tuleks pikemas perspektiivis ikkagi küttekehade ja maja soojustusega tegeleda, päris kole kuulata, millised summad te pliidi alla või ahju peate panema, et maja soe püsiks. Teil on siis pigem pliidiküte, kui ahjuküte. Pikalt salvestavat küttekeha üldse ei olegi, kui siibri kogu aeg lahti hoiate. Päris kulukaks läeb teil nii.

Eksid- pliidil on salvestav soemüür täiesti olemas. Aga ma ju kirjutasin, et valmistame sellel pliidil toitu ka. See hoiab kokku elektrit, kuu peale tuleks muidu päris arvestatav summa. Peredel on erinevad harjumused. Saan aru neist, kel kombeks laduda pliidi alla suur puuhunnik ja siis paari-kolme tunni möödudes siiber kinni, söögid-teed jms valmivad aga seal kõrval oleval elektripliidil. Meil jällegi on teisiti ja ei arva, et see halvem või kallim tuleks.

Jah aga pliidi soemüür, eriti kui siiber on kogu aeg lahti, ei ole ju kaugeltki sama soojasalvestuse mahuga kui korralik ahi. See on põhimõtteliselt nagu pisikese soemüüriga pursuikaga tuba kütta. Ahjuga ei ole seda probleemi, et järgmiseks päevaks on täiesti külm. Toa temperatuur püsiks palju stabiilmes, kui kütta ahjuga, see ei takista ju pliidil söögi tegemist ning järgmisel päeval oleks piisavalt soe, et ei peagi lapsed tingimata kütma.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 17.02 13:21; 22.02 15:05; 23.02 10:32;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Jah aga pliidi soemüür, eriti kui siiber on kogu aeg lahti, ei ole ju kaugeltki sama soojasalvestuse mahuga kui korralik ahi. See on põhimõtteliselt nagu pisikese soemüüriga pursuikaga tuba kütta. Ahjuga ei ole seda probleemi, et järgmiseks päevaks on täiesti külm. Toa temperatuur püsiks palju stabiilmes, kui kütta ahjuga, see ei takista ju pliidil söögi tegemist ning järgmisel päeval oleks piisavalt soe, et ei peagi lapsed tingimata kütma.

Nonoh… võrrelda korralikku köögipliiti pisikese pursuikaga paneb küll muigama. Teiseks, korralike ahjude hinnad on meile igatahes kättesaamatud senikaua, kuni mina poolkodune olen. Kõigepealt tuleb minul ikkagi tööle minna, alles siis tuleb kõne alla säästmine, mille eest osutub võimalikuks korraliku ahju ehitus.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 6 korda. Täpsemalt 17.02 08:57; 22.02 10:41; 22.02 17:03; 23.02 12:31; 27.02 15:09; 01.03 10:27;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Siibri kinnipaneku pärast ma ei muretse, kuna meil on kombeks, et pliidi all on tasane tuli kogu päeva. Nii saab pliidi peal jooksvalt kõik toidud valmis tehtud ja boonusena maja ka soojaks. Seepärast pannakse meil siiber kinni tavaliselt alles vahetult enne magamaminekut.

Teil tuleks pikemas perspektiivis ikkagi küttekehade ja maja soojustusega tegeleda, päris kole kuulata, millised summad te pliidi alla või ahju peate panema, et maja soe püsiks. Teil on siis pigem pliidiküte, kui ahjuküte. Pikalt salvestavat küttekeha üldse ei olegi, kui siibri kogu aeg lahti hoiate. Päris kulukaks läeb teil nii.

Eksid- pliidil on salvestav soemüür täiesti olemas. Aga ma ju kirjutasin, et valmistame sellel pliidil toitu ka. See hoiab kokku elektrit, kuu peale tuleks muidu päris arvestatav summa. Peredel on erinevad harjumused. Saan aru neist, kel kombeks laduda pliidi alla suur puuhunnik ja siis paari-kolme tunni möödudes siiber kinni, söögid-teed jms valmivad aga seal kõrval oleval elektripliidil. Meil jällegi on teisiti ja ei arva, et see halvem või kallim tuleks.

Seda lugedes tekib mul siiski küsimus, et kas lapsed siis sel juhul üldse enam kodust välja ei saaks? Kui peavad kogu aeg pliidi all tasast tuld hoidma? Minu arust oleks OK tõesti paluda lastel 1-2 tunniga ahi või pliit ära kütta. Aga päev läbi tuld all hoida ja pliiti valvata (ning seda mitte ühel korral erandina, vaid pidevalt viis päeva nädalas) on nüüd küll liig. Lapsed peaksid ikka õue, sõprade juurde ja huviringidesse ka saama, mitte ainult kogu oma koolivaba aja pliidivalves passima.

Jah, ma saan aru küll, et tuleb suu sekki mööda seada. Aga ausalt öeldes sellist kütmisorjust, kus kogu elu, töövõimalused jm on sedavõrd tugevasti piiratud sundusega muudkui kütta-kütta-kütta, on ausalt öeldes väga kurb lugeda.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 27.02 14:35; 27.02 15:49;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Siibri kinnipaneku pärast ma ei muretse, kuna meil on kombeks, et pliidi all on tasane tuli kogu päeva. Nii saab pliidi peal jooksvalt kõik toidud valmis tehtud ja boonusena maja ka soojaks. Seepärast pannakse meil siiber kinni tavaliselt alles vahetult enne magamaminekut.

Teil tuleks pikemas perspektiivis ikkagi küttekehade ja maja soojustusega tegeleda, päris kole kuulata, millised summad te pliidi alla või ahju peate panema, et maja soe püsiks. Teil on siis pigem pliidiküte, kui ahjuküte. Pikalt salvestavat küttekeha üldse ei olegi, kui siibri kogu aeg lahti hoiate. Päris kulukaks läeb teil nii.

Eksid- pliidil on salvestav soemüür täiesti olemas. Aga ma ju kirjutasin, et valmistame sellel pliidil toitu ka. See hoiab kokku elektrit, kuu peale tuleks muidu päris arvestatav summa. Peredel on erinevad harjumused. Saan aru neist, kel kombeks laduda pliidi alla suur puuhunnik ja siis paari-kolme tunni möödudes siiber kinni, söögid-teed jms valmivad aga seal kõrval oleval elektripliidil. Meil jällegi on teisiti ja ei arva, et see halvem või kallim tuleks.

Seda lugedes tekib mul siiski küsimus, et kas lapsed siis sel juhul üldse enam kodust välja ei saaks? Kui peavad kogu aeg pliidi all tasast tuld hoidma? Minu arust oleks OK tõesti paluda lastel 1-2 tunniga ahi või pliit ära kütta. Aga päev läbi tuld all hoida ja pliiti valvata (ning seda mitte ühel korral erandina, vaid pidevalt viis päeva nädalas) on nüüd küll liig. Lapsed peaksid ikka õue, sõprade juurde ja huviringidesse ka saama, mitte ainult kogu oma koolivaba aja pliidivalves passima.

Jah, ma saan aru küll, et tuleb suu sekki mööda seada. Aga ausalt öeldes sellist kütmisorjust, kus kogu elu, töövõimalused jm on sedavõrd tugevasti piiratud sundusega muudkui kütta-kütta-kütta, on ausalt öeldes väga kurb lugeda.

Kuule, ole nüüd nii hea ja pea oma lennuka fantaasiaga pisut piiri 🙂 Aastatuhandeid on inimkond elanud nii, et koldes põles kogu aja tasane tuli, mille abil sai nii elamise soojaks kui ka jooksvalt toidud valmis ja taimeteed-pesuveed ilusti keedetud. Kes esimesena koju saabus, see kolde küdema pani. Ning seejärel kes parasjagu kodus juhtus olema, see halu alla lisas. Kui üks laps tuleb koolist nt kl 14, siis millalgi poole tunni pärast teeb pliidi alla tule, soojendab toitu ja sööb. Kl 15 tuleb teine laps koolist ja esimene läheb trenni. Alates kl 17 umbes saabuvad vanemad töölt ja teine laps läheb sõbrale külla. Lisan puid alla, et kartuleid keeta. Mis orjust ja kuskohas sa siin näed, ehk täpsustaksid?

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 6 korda. Täpsemalt 17.02 08:57; 22.02 10:41; 22.02 17:03; 23.02 12:31; 27.02 15:09; 01.03 10:27;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Siibri kinnipaneku pärast ma ei muretse, kuna meil on kombeks, et pliidi all on tasane tuli kogu päeva. Nii saab pliidi peal jooksvalt kõik toidud valmis tehtud ja boonusena maja ka soojaks. Seepärast pannakse meil siiber kinni tavaliselt alles vahetult enne magamaminekut.

Teil tuleks pikemas perspektiivis ikkagi küttekehade ja maja soojustusega tegeleda, päris kole kuulata, millised summad te pliidi alla või ahju peate panema, et maja soe püsiks. Teil on siis pigem pliidiküte, kui ahjuküte. Pikalt salvestavat küttekeha üldse ei olegi, kui siibri kogu aeg lahti hoiate. Päris kulukaks läeb teil nii.

Eksid- pliidil on salvestav soemüür täiesti olemas. Aga ma ju kirjutasin, et valmistame sellel pliidil toitu ka. See hoiab kokku elektrit, kuu peale tuleks muidu päris arvestatav summa. Peredel on erinevad harjumused. Saan aru neist, kel kombeks laduda pliidi alla suur puuhunnik ja siis paari-kolme tunni möödudes siiber kinni, söögid-teed jms valmivad aga seal kõrval oleval elektripliidil. Meil jällegi on teisiti ja ei arva, et see halvem või kallim tuleks.

Seda lugedes tekib mul siiski küsimus, et kas lapsed siis sel juhul üldse enam kodust välja ei saaks? Kui peavad kogu aeg pliidi all tasast tuld hoidma? Minu arust oleks OK tõesti paluda lastel 1-2 tunniga ahi või pliit ära kütta. Aga päev läbi tuld all hoida ja pliiti valvata (ning seda mitte ühel korral erandina, vaid pidevalt viis päeva nädalas) on nüüd küll liig. Lapsed peaksid ikka õue, sõprade juurde ja huviringidesse ka saama, mitte ainult kogu oma koolivaba aja pliidivalves passima.

Jah, ma saan aru küll, et tuleb suu sekki mööda seada. Aga ausalt öeldes sellist kütmisorjust, kus kogu elu, töövõimalused jm on sedavõrd tugevasti piiratud sundusega muudkui kütta-kütta-kütta, on ausalt öeldes väga kurb lugeda.

Kuule, ole nüüd nii hea ja pea oma lennuka fantaasiaga pisut piiri ???? Aastatuhandeid on inimkond elanud nii, et koldes põles kogu aja tasane tuli, mille abil sai nii elamise soojaks kui ka jooksvalt toidud valmis ja taimeteed-pesuveed ilusti keedetud. Kes esimesena koju saabus, see kolde küdema pani. Ning seejärel kes parasjagu kodus juhtus olema, see halu alla lisas. Kui üks laps tuleb koolist nt kl 14, siis millalgi poole tunni pärast teeb pliidi alla tule, soojendab toitu ja sööb. Kl 15 tuleb teine laps koolist ja esimene läheb trenni. Alates kl 17 umbes saabuvad vanemad töölt ja teine laps läheb sõbrale külla. Lisan puid alla, et kartuleid keeta. Mis orjust ja kuskohas sa siin näed, ehk täpsustaksid?

No kuule, Sa ise ütled, et pole kümme aastat saanud peamiselt ahjukütmise vajaduse tõttu normaalselt tööl käia – ja siis küsid, mis orjust ja kuskohas ma näen??? Minu jaoks isiklikult ei ole tänapäeval enam normaalsus, et pidevalt peab keegi kodus passima ja kodukoldes tuld ülal hoidma. Muidugi, mõnele inimesele võib-olla tõesti meeldibki elada sõna otseses mõttes kiviaja kommete järgi, aga siis pole vist mõtet loota, et tänapäeva inimeste enamus seda mugavaks ja käepäraseks normaalsuseks peaks.

Mis konkreetselt lastesse puutub, siis minu meelest tõesti on ahjuküttega elamises normaalne eeldada, et ka teismeline laps teeb tule alla ja passib seda tuld valvates ehk tunnikese kodus. Aga kuskilt sealtmaalt, kust see aastatuhandetepikkuse traditsiooniga kodukoldevalve hakkab laste igapäevaseid(!) käimisi ja tegemisi piirama, nii et ei saa enam meie põhjamaa vähestelgi valgetel tundidel õue minna, sõpradega kohtuda jne, ei ole see enam tänapäeva mõistes normaalne. Isegi kui tuhat või isegi sada aastat tagasi ehk veel oli.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 27.02 14:35; 27.02 15:49;
To report this post you need to login first.
Postitas:

No kuule, Sa ise ütled, et pole kümme aastat saanud peamiselt ahjukütmise vajaduse tõttu normaalselt tööl käia – ja siis küsid, mis orjust ja kuskohas ma näen??? Minu jaoks isiklikult ei ole tänapäeval enam normaalsus, et pidevalt peab keegi kodus passima ja kodukoldes tuld ülal hoidma. Muidugi, mõnele inimesele võib-olla tõesti meeldibki elada sõna otseses mõttes kiviaja kommete järgi, aga siis pole vist mõtet loota, et tänapäeva inimeste enamus seda mugavaks ja käepäraseks normaalsuseks peaks.
Mis konkreetselt lastesse puutub, siis minu meelest tõesti on ahjuküttega elamises normaalne eeldada, et ka teismeline laps teeb tule alla ja passib seda tuld valvates ehk tunnikese kodus. Aga kuskilt sealtmaalt, kust see aastatuhandetepikkuse traditsiooniga kodukoldevalve hakkab laste igapäevaseid(!) käimisi ja tegemisi piirama, nii et ei saa enam meie põhjamaa vähestelgi valgetel tundidel õue minna, sõpradega kohtuda jne, ei ole see enam tänapäeva mõistes normaalne. Isegi kui tuhat või isegi sada aastat tagasi ehk veel oli.

Ikkagi tunnen, et praegu oled sa täiesti ülekohtune. Ilmselt sa pole ise kütmisega tegelenud, muidu teaksid, et õueminekut kütmine küll kuidagi ei sega. Esiteks peab küdevale ahjule puid lisama umbes korra tunnis ega pea keegi seal juures selle tunni passima. Teiseks, praegu meie lapsed ahju ei küta, kuid sellegipoolest nad pärast kooli õue ei lähe. Istuvad toas ja vaatavad multikaid- jah, minesta nüüd ära…

Seega jään endiselt mõtte juurde, et tore oleks, kui esimene kojusaabuja paneks pliidi hilisel lõunal ehk umbes kl 14.30 paiku küdema, siis on maja õhtuks mõnusalt soe. Kui selle pisikese majapidamistöö teeks ära kojusaabunud laps, siis võiks ema tööle naasta. Kordan uuesti üle, et 14.30 pliidi küdema panek ei tähenda, nagu peaks laps kogu ülejäänud päeva seal valves olema ning kinnist pliidiust pingsalt vaatama 🙂 No tõesti, ei viitsi sulle enam seletada. Kui ei taha aru saada, ära siis saa.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 6 korda. Täpsemalt 17.02 08:57; 22.02 10:41; 22.02 17:03; 23.02 12:31; 27.02 15:09; 01.03 10:27;
To report this post you need to login first.
Näitan 24 postitust - vahemik 1 kuni 24 (kokku 24 )


Esileht Koolilaps Majapidamistöö: ahjukütmine

See teema on suletud ja siia ei saa postitada uusi vastuseid.