Esileht Beebi ja mitmikud Miks see R-täht ei või neil tulla ise???

Näitan 12 postitust - vahemik 1 kuni 12 (kokku 12 )

Teema: Miks see R-täht ei või neil tulla ise???

Postitas:

Minu (erimuna) kaksikud saavad sügisel kuueseks ja ei oska ikka veel R-tähte. On mingi selline R ja L vahepealne asi, aga ei põrise üldse. Üsna selge on, et peame sellega tööd tegema hakkama. Oleme teinud iseseisvalt harjutusi, aga ei midagi … neid nagu ei huvita ka. Ise ütlevad, et me ju ei oska. Ja on rahul sellega. Ei taha nad üldse proovida ega harjutada.
Samas oleme kohanud täitsa titekaid, 3-aastaseid, kellel ilusti R-suus. Siis ajab küll närvi, et miks minu omadel midagi ei või loomulikult naturaalsel viisil tulla?? Meil on septembris logopeedile ajad kinni, kui selleks ajaks ei tule (kindlasti mitte), siis peamegi MÕLEMAGA hakkama seal käima ja iga päev suurt tööd tegema. Lisaks paljudele muudele asjadele…

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt 12.07 10:48; 26.07 12:10; 23.08 23:44; 23.08 23:58;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kuidas teiste tähtedega oli? Kas tulid lihtsalt? Me alles 2, aga jäetakse veel tähti ära või asendatakse. Ei ütle R, S ja L puhtalt. K ja P lähevad vahepeal vahetusse. Olukord paraneb jooksvalt, sõnad ja laused pikemaks, aga näiteks issi või kass ei osata öelda. Öeldakse küll, aga nii omamoodi:)

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Jah, väiksemana ei suutnud nad L tähte öelda. No ja loomulikult R ka mitte. Praegu on aga vaid R puudu, no mitte päris puudu, ta on sellises justkui kohe-kohe tuleku faasis, aga seda väga pikka aega nõnda. Ja nad ÜLDSE pole huvitatud proovimisest. Lubasin neile poest valida ükskõik kui vägeva mänguasja, kui harjutavad ja lõpuks R selge on. Ei mingit motivatsiooni, lasevad ikka samamoodi edasi. Septembris logopeedile ja hakkab siis sunnitöö pihta…

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt 12.07 10:48; 26.07 12:10; 23.08 23:44; 23.08 23:58;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kas sa pole seni kordagi nendega logopeedi juures käinud?
Mõne lapse r on liigagi põrisev ja see on ka probleem. Otsi aga netist selle eesti naise videod ülesse kes lastega kodus harjutusi tegi, sest septembrini on palju aega.

Kas keelekidad liiga lühikesed ei ole?

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Üks asi on logopeed, teine on iseseisvad harjutused keele ja huultega ning pidevad kõneharjutused.
Keelelihas on nõrk ning seda tuleb pidevalt harjutada, aga see on asi, mida laps saab iseseisvalt teha: iga päev nt 15 minutit.
Harjutusi on erinevaid. Nt keelega teha kaussi ja oda, püüda keelega puudutada nina otsa või lõuga või suunata keel ühele või teisele põsele.
Lisaks on head sellised kõneharjutused (hea oleks kui on mingi silindrikujuline ümar ese hammaste vahel – parim on korgist pudelisulgur): “Part paterdas põõsas, prügi prääksus peenras, rikas riskis riisga” etc.
(kõneharjutuste tekstid ma mõtlesin lastele ise välja).

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Logopeedile katsu minna kohe nüüdsama,
mitte alles sügisel, sest võib-olla on laste keelekida liiga lühike. Lühikese kidaga laps saadetakse üldjuhul operatsioonile. Minu lapsele tehti u viieaastasena see opp, seejärel pidi veel logopeedi juures käima ja ka kodus harjutusi tegema.
Ja kui kidad on paraja pikkusega, siis õpetab logopeed kohe praegu harjutused selgeks.
Keele ja kõnelemisega seotud probleemide puhul peab kiiresti tegutsema.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mulle tuli lihtsalt selline mõte, et kui nad harjutada ei taha, siis tee sellest mäng. Näiteks, oletame, et nad armastavad vahukoort. Pane vahukoort suunurkadest pisut kaugemale põse peale, las püüavad keelega lakkuda. Või siis lõua peale. Enne demonstreerid näiteks issi peal ja saate kõik naerda. Samamoodi võid meelitada, et ajagu keel suust välja nii pikalt kui saavad, hoiavad silmad kinni ja sina paned neile keelele midagi maitsvat, nemad ei tohi piiluda. Siis neelavad alla ja arvavad, mis see oli. Kui midagi vedelamat paned keelele, siis peavad keele nö kausiks tegema, et ära ei voolaks. Katsuge mehega koos ka nendest mängudest osa võtta. Ja samal ajal proovige R häälikule üldse mitte viidata, las nad arvavadki, et see on mäng, mitte harjutamine.
Teine asi, et ehk ei motiveeri last see, kui sa ütled, et saavad valida mänguasja siis, kui R selge. Parem siis juba mindagi väiksemat, kas kommi või kooki, kui on nõus 15 min harjutama. Ja kohe pärast seda komm kätte. Või siis kui nad tahavad kuskile minna, midagi põnevat teha – sea tingimus, et nädala sees igapäev 15 min harjutamist ja nädalavahetusel siis lähete, kuhu nad tahavad. Noh, et ei oleks mitte nii pikalt oodata seda tasu, vaid käegakatsutavamalt.
Siis veel, katsuge lastega sõnamänge mängida. Kui nad 6-aastsed on, siis need võiksid neile huvi pakkuda. Ikka terve perega koos. Ja katsuge suunata nii, et hästi palju R häälikut sõnades.

Muidugi, mul on hea targutada, minu tüdruk oli 2a1k, kui järsku hakkas R tulema, ja seda eelkõige tänu sellele, et selleks ajaks oli päris palju minu jutu sisse tekkinud “ära” – ära sinna mine, ära seda tee, noh, sihuke mittekasvatuslik keelamine. Ja tema hakkas mind osatama, tegime sellega nalja ja tuligi kuidagi iseenesest. Tal õnneks kõnega ja artikulatsiooniga pole probleeme olnud (veel, ptüi), aga mu onupoeg oli minu arust ka juba 6-aastane, kui ta selgelt veel R ei öelnud. Oligi selline R ja L vahepealne. Aga omal ajal mingit logopeedilist abi ta küll ei saanud, pärast iseenesest arenes paremaks. Mõnikord võib tõukeks olla ka see, kui eakaaslased hakkavad naerma, et nii suur laps ja ei oska R öelda, näiteks koolis.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minul tüdruk, saab sügisel 10-aastaseks ja R häälik tuli alles nüüd, viimasel nädalal. Väikelapse eas asendas selle L-ga, siis oli L ja R vahepealne häälikuid. Käis logopeedi juures kaks hooaega, siis perearst rohkem ei saatnud (polnud rahastust). Tunnistan, et peale seda kodus enam igapäevaselt ei harjutanud. Tüdruk ei tahtnud (lisaks autistlikke joontega, et pole lihtne veenda, kui midagi ei taha) Koolis väheke noriti teda, kuid see ka ei motiveerinud last igapäevaselt harjutama. Ja siis nüüd järsku sellel suvel tuli R, esimest korda puhtalt R, vandesõnas ???? Pahandas mingis olukorras ja ütles, “kurat”. Las siis tal öelda seda sõna uuesti ning R-i venitada, “kurrrat”. Oligi olemas. Laps on nüüd nii õnnelik ise. Käib ringi ja mõtleb R tähega sõnu ja põristab.
Vahepeal kui koolis noriti, kippus R kurguga ütlema, selle keelasin tal ära, selgitasin, miks see ei ole hea. Logopeed ka rääkis talle, et pigem öelgu L, muidu ei saagi õiget R selgeks.

Meie lapse puhul oli kohe kindlasti põhjuseks nõrgad näo- keele- ja suulihased. Ta sündis üleüldise madala lihastoonusega. Beebina ei jaksanud rinda imeda ega lutipudelist süüa ( sellest lutist, mida soovitatakse, et saab raskemini kätte ja siis ei loobu rinnast) Ma pidin siiski hakkama toitma kiirema kergema vooluga lutist, muidu oleks laps nälga jäänud. Lastehaigla väikelaste logopeed soovitas lapsele siis niisama lutti imemiseks, et suulihased tugevamaks saaksid.
Ja nüüd tuli R ise, ma olin juba leppinud, et ta ei saagi seda selgeks.

Teemaalgataja mine kindlasti laste logopeedi juurde. Ma olen kindel, kui me poleks logopeedi juures käinud, siis poleks siiski R selgeks saanud. Logopeed õpetas just konkreetseid harjutusi keelega, et R selgeks saada, kuidas keelt panna jne. Igal juhul ei lasknud ta asendada seda lapsel kurgu r-ga

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mina olen teemaalgataja. Ma tegin selle teema juba rohkem kui aasta tagasi. Vahepeal on olnud palju harjutuste tegemist, igasuguste soovituste järgimist. Lapsed on nüüd sügisel varsti saamas juba seitse ja teate mis, ei mingit muutust! 🙂 Kordagi ei ole ma seda päris õiget põristamist kuulnud. Otseselt L hääldavad harva, aga õige R ei ole ka kuskilt välja tulnud. Logopeedil oleme käinud nüüd juba aasta, kuigi suhteliselt harva (umbes kord kuus), sest meie kandi logopeedid on meeletult hõivatud. Oleme proovinud nii ja naapidi. Rangelt iga päev kummagagi pool tundi etteantud harjutuste tegemist (kokku tund mõlema peale), vahepeal proovisime unustada ja lootsime, et ehk tuleb ikka ise. Sest kiskus stressirohkeks… paratamatult nad ikka ise saavad ka aru ja on vahepeal õnnetud. Neile tundub ilmselt, et emmele on see nii oluline. Miks emme ikka muidu kogu aeg nende harjutustega peale käib, eks. Tee sa nii mänguliselt ja lõbusalt seda harjutuste värki kui tahad, igapäevarutiinis lõpuks kisub ikka tüütuks ja neil tekib tunne, et nad ei oska midagi olulist siin elus nõnda nagu vaja. Ebaõnnestumine, halb tunne… Poiss eriti, kui mõni harjutus kohe välja ei tule, siis silm märg, trots ja loobumine.
Mulle tundub väga, et see on mingi nipivärk, nad pole avastanud lihtsalt seda õiget nippi. Suu- ja keelelihaseid oleme treeninud kõvasti, keel liigub igale poole. Laksutavad keelega (n-ö hobuse tegemine), puristavad lõdvalt huultega. Aga vot see keele õige liikumine R jaoks, see ei tule lihtsalt välja. Hambaarstil ka käidud, mingeid keelekidasid ei ole.
Täitsa veider ainult, et mõlemal selline probleem. Saaks ükski õige häälduse selgeks, oleks ehk teisel ka motivatsiooni. Tüdrukul praegu 4 ülemist hammast liiguvad, varsti ülemine sahtel tühi… siis vist veel raskem selle teemaga?
Poisil aga olid beebina samad probleemid, mis eelmisel kirjutajal. Ei imenud rinda ega isegi mitte lutipudelit korralikult. Kusjuures lutti nad mõlemad beebina ei võtnud eriti. Samas praegu ma ei saa aru, et neil oleks nõrkade lihastega probleem. Imevad pulgakommi jne (kuskilt leidsin sellise tobeda soovituse, et pulgakomm aitab suulihaseid tugevdada). Võtsingi kuulda ja nüüd aeg-ajalt luban neile pulgakommi (hambad korras, ühtki auku pole ja hambapesu meil väga piinlikult korralik).
Ei teagi mis teha… praegu on meil vabam režiim, teeme harjutusi, kui on hea tuju ja proovime mitte sundida…

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt 12.07 10:48; 26.07 12:10; 23.08 23:44; 23.08 23:58;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Vaatan, et see esimene teemaalgatus on mul tehtud emotsiooni pealt. 🙂 Nüüd on see R probleem olnud juba meil nii kaua, et on ka tekkinud juba teatav leppimine sellega. Kuidagi on nagu tekkinud arusaamine, et ainus asi ongi, mis ma teha saan, harjutuste tegemine-suunamine. See tegelik “nipp” peab millalgi ikka ise tulema. Vägisi õiget R teisele suhu ju ei pane…

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt 12.07 10:48; 26.07 12:10; 23.08 23:44; 23.08 23:58;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Vaatan, et see esimene teemaalgatus on mul tehtud emotsiooni pealt. ???? Nüüd on see R probleem olnud juba meil nii kaua, et on ka tekkinud juba teatav leppimine sellega. Kuidagi on nagu tekkinud arusaamine, et ainus asi ongi, mis ma teha saan, harjutuste tegemine-suunamine. See tegelik “nipp” peab millalgi ikka ise tulema. Vägisi õiget R teisele suhu ju ei pane…

Neid täiskasvanuid, kes ütlevad kurgu-r-i või midagi z ja r vahepealset, on päris palju. Nad on toredad inimesed, kes elavad täisväärtuslikku elu. Minu mees on üks neist paljudest. 🙂

Poeg ütleb mul s-i valesti. Käisime logopeedil ja sai ühe korraga selgeks, kuidas on õige s. Järgmine kord öeldi juba, et rohkem pole mõtet käia – oskab küll. Aga ta lihtsalt ei kasuta seda. Algul harjutasime, aga tüdines kiiresti ära. Teda ei huvita, et ta susiseb, tema sõpru samuti ei huvita, keegi teda ei narri ega halvusta sellepärast, isegi etluskonkurssidele saadetakse… No mis minagi siis tõmblen. Mina muidugi tahaks emana, et tal oleks suurepärane diktsioon, aga pean vist ka leppima, et ma saan ikka ainult enda elu elada, mitte lapse oma. 🙂

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Meil jälle K ja R ei ole ,nüüd kui käime logopeedil siis nagu R tuleb juba aga K asendab T

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 12 postitust - vahemik 1 kuni 12 (kokku 12 )


Esileht Beebi ja mitmikud Miks see R-täht ei või neil tulla ise???

See teema on suletud ja siia ei saa postitada uusi vastuseid.