Esileht Tööelu, raha ja seadused. õppelaenu kustutamine, lapsel sügav puue

Näitan 18 postitust - vahemik 1 kuni 18 (kokku 18 )

Teema: õppelaenu kustutamine, lapsel sügav puue

Postitas:

Äkki on olnud keegi sarnases olukorras ja oskab mind aidata.
Maksan tagasi aastaid tagasi võetud õppelaenu. Ootamatult laps haigestus ja selle tulemusel määrati talle sügav puue. Sellises olukorras peaks rakenduma riigipoolne õppelaenu kustutamine. Käisin pangas ligi kaks kuud tagasi ja täitsime vajalikud dokumendid. Avalduse esitamise hetkest olen teinud ise kaks korralist laenu tagasimakset. Kuna mingit tagasisidet pole pangalt tulnud ning internetipangas ripub õppelaenu maksegraafik ikka üleval, helistasin panka ja uurisin, et äkki on midagi veel minu poolt vaja teha (kontoris, kus avalduse tegin polnud tol hetkel tööl olnud teenindajatest keegi varem sellise olukorraga kokku puutunud ning kamba peale pusides saime vajalikud paberid täidetud- pangast lubati järgmine päev helistada, kui midagi ikka veel puudu peaks olema, kõnet aga ei tulnud, seega kõik oleks nagu korras). Pangast öeldi ca nädal tagasi, et nende poolt ok, aga ootavad HTM-i poolset tagasisidet.

Kas on äkki keegi siin, kes on varem selle protsessi läbi teinud – kui kaua võib see vastus aega võtta? Teaksin lihtsalt arvestada, et kas järgmisel kuul tuleb makse eelarvesse sisse planeerida või mitte. Saan aru, et seda kahe kuu tagastatud laenumakset ma loomulikult vist tagasi ei saa (avaldus sai tehtud nt summale 1500, aga nüüdseks on laenujääk 1400)?

(Eelarve lihtsalt hetkel ülipingeline ja iga väiksemgi kokkuhoiuvariant on kullahinnaga).

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 5 korda. Täpsemalt 13.02 22:32; 15.02 10:41; 15.02 12:06; 15.02 12:45; 27.04 13:03;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Hmm, tuleb välja, et mul on ka kaks aastat õigus nõuda õppelaenu kustutamist. Jään teemat jälgima.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 15.02 09:16; 15.02 11:24; 25.04 16:43;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Teemaalgataja, teeksin sinu asemel järelpärimise otse haridusministeeriumile või helistaks nende avalikul infotelefonil.
Teine vastaja – mis sa sellest teemast jälgid, mine tee pangas avaldus ära, kui sul selleks õigus.

Pank loobub laenusaalat õppelaenuga seotud kohustuste täitmise nõudmisest juhul, kui laenusaaja alaealisel lapsel tuvastatakse sügav puue. Sel juhul täidab laenusaaja eest kohustused kohustused eest Haridus- ja Teadusministeerium. Kohustuste täitmise võtab Haridus- ja Teadusministeerium üle sügava puudega last pidevalt hooldava ühe vanema õppelaenu puhul.

Selleks peab laenusaaja pöörduma õppelaenu väljastanud krediidiasutuse poole ning esitama taotluse ja järgmised nõusoleku vormid:

nõusolek Eesti Rahvastikuregistrilt isikuandmete edastamiseks Haridus- ja Teadusministeeriumile;
nõusolek Sotsiaalkindlustusametilt isikuandmete edastamiseks Haridus- ja Teadusministeeriumile.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 15.02 10:24; 25.04 18:24;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Teemaalgataja, teeksin sinu asemel järelpärimise otse haridusministeeriumile või helistaks nende avalikul infotelefonil.
Teine vastaja – mis sa sellest teemast jälgid, mine tee pangas avaldus ära, kui sul selleks õigus.

Pank loobub laenusaalat õppelaenuga seotud kohustuste täitmise nõudmisest juhul, kui laenusaaja alaealisel lapsel tuvastatakse sügav puue. Sel juhul täidab laenusaaja eest kohustused kohustused eest Haridus- ja Teadusministeerium. Kohustuste täitmise võtab Haridus- ja Teadusministeerium üle sügava puudega last pidevalt hooldava ühe vanema õppelaenu puhul.

Selleks peab laenusaaja pöörduma õppelaenu väljastanud krediidiasutuse poole ning esitama taotluse ja järgmised nõusoleku vormid:

nõusolek Eesti Rahvastikuregistrilt isikuandmete edastamiseks Haridus- ja Teadusministeeriumile;
nõusolek Sotsiaalkindlustusametilt isikuandmete edastamiseks Haridus- ja Teadusministeeriumile.

Helistasin HTM ja nemad ütlesid, et ootavad SKA-st vastust. Pidi olema normaalne, et see vastus (kontrollitakse puude olemasolu ja minupoolt esitatud andmete õigsest) võtab päris pikalt aega. Ühesõnaga ootan siis edasi.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 5 korda. Täpsemalt 13.02 22:32; 15.02 10:41; 15.02 12:06; 15.02 12:45; 27.04 13:03;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Teine vastaja on 80% töövõimekaotusega isik, seega ütleme nii, et sellisteks juhtudeks ei ole kodulehel neil avalduse vormi välja toodud ega juhiseid antud. Samuti ei vasta seal jagatud infotelefon.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 15.02 09:16; 15.02 11:24; 25.04 16:43;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Teine vastaja on 80% töövõimekaotusega isik, seega ütleme nii, et sellisteks juhtudeks ei ole kodulehel neil avalduse vormi välja toodud ega juhiseid antud. Samuti ei vasta seal jagatud infotelefon.

80%-lise töövõime kaituse puhul õppelaen kustutatakse.
Pöördu otse panka, nad aitavad kindlasti.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 5 korda. Täpsemalt 13.02 22:32; 15.02 10:41; 15.02 12:06; 15.02 12:45; 27.04 13:03;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Igaks juhuks ütlen, et nii lapse sügava puude, kui ka enda töövõimetuse määramine peab olema toiminud PÄRAST laenuvõtmist. Juhul kui lapsel on puue olemas ja siis võtad õppelaenu, siis loomulikult riigipoolset tagastist ei rakendu.

https://www.hm.ee/et/tegevused/korgharidus/oppelaen

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 5 korda. Täpsemalt 13.02 22:32; 15.02 10:41; 15.02 12:06; 15.02 12:45; 27.04 13:03;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Üks küsimus on jäänud õhku: esitasin taotluse veebruari lõpus, sain korra kirja pangast, et avaldus vastu võetud ja menetlemine võtab aega. Selge, võtab. Aprilli alguses kadus laenurealt õppelaenud, tagastati märtsikuine makse kontole ja kõik. Ühtegi ametlikku vastust ma saanud ei ole, samuti on selgusetu, et kas siis makstaksegi tagasi vaid 1 kuu (menetlusaeg?) või alates töövõimetuse tekkimusest (see on 2+ aastat, lihtsalt varem polnud teadlik võimalusest). Kas kellelgi kogemusi, kui kaua võib veel kuluda aega ja kuidas see võib laheneda?

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 15.02 09:16; 15.02 11:24; 25.04 16:43;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Oi mulle meeldivad need purulollid ja ahned. Ise ei teadnud kaks aaastat, et midagi on saada ja nüüd ei ole rahul, et alates avalduse esitamisest arvestatakse.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Sinu laenujääk on kustutatud ja rohkem millekski enam “aega ei kulu”.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 15.02 10:24; 25.04 18:24;
To report this post you need to login first.
Postitas:

mul sama kogemus aastast 2002. Maksti tagasi alates avalduse esitamisest, aega tookord ei läinud palju, mu meelest tegin ainult pangas avalduse.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt 25.04 18:34; 25.04 22:05; 26.04 10:09; 27.04 09:19;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Oi mulle meeldivad need purulollid ja ahned. Ise ei teadnud kaks aaastat, et midagi on saada ja nüüd ei ole rahul, et alates avalduse esitamisest arvestatakse.

mulle jälle ei meeldi pangad ja riigiasutused, kes sellisest võimalusest isegi mitte ei teavita. Ise tuli välja uurida, sain ka juhuslikult teada tookord.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt 25.04 18:34; 25.04 22:05; 26.04 10:09; 27.04 09:19;
To report this post you need to login first.
Postitas:

mulle jälle ei meeldi pangad ja riigiasutused, kes sellisest võimalusest isegi mitte ei teavita. Ise tuli välja uurida, sain ka juhuslikult teada tookord.

Kas pank peaks teadma, et sul on puudega laps või riigiasutus, et oled laenu võtnud ja sul on puudega laps?

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kas pank peaks teadma, et sul on puudega laps või riigiasutus, et oled laenu võtnud ja sul on puudega laps?

tegelikult võiks riigi poolt informeerimine olla siis kui selgub, et laps on puudega. Ma ei tea, kuidas see puude määramise protsess käib, aga eks inimene seal mingite ametnikega kokku puutub. Vat seal võiks siis see teavitamine toimudagi, et missugused soodustused või toetused riigi poolt uue olukorraga kaasnevad. Pole raske ära mainida, et saab kustutada õppelaenu.

Aga ega meil on kõikide toetuste ja soodustustega nii, et ega keegi ütlema ei tule, ise pead seaduses näpuga järge ajama. Ma sain ka ühe toetuse tagantjärele, sest enne lihtsalt ei teadnud. Positiivne üllatus oli, et sain tagasiulatuvalt terve aasta.

Laenu kustutamise puhul on asi muidugi teine, seal kustutatakse jääk ära ja ole õnnelik sellegi üle (mina oleksin).

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

just nimelt, kui inimene saab töövõimetuse, peaks ta saama ka kogu info oma soodustuste ja võimaluste kohta, mitte seda ise kuskilt netist välja kaevama.
Mina olingi õnnelik, et enam ei pea maksma, ei tulnud selle pealegi, et nõuda tagastatud laenu tagasimaksmist.
Minul muide helistati küll kunagi ja öeldi, et saan sünnitoetust, hoolimata lapse surmast 10 päeva hiljem. Ise oleksin selle peale tulnud alles mitu kuud hiljem, kui üldse.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt 25.04 18:34; 25.04 22:05; 26.04 10:09; 27.04 09:19;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Tõepoolest, nad ei teatagi mitte kuidagi seda. Helistasin panka ja palusin, et nad saadaksid mulle kas pangateate, e-kirja või paberkirja, kuidas neile mugavam on, et õppelaen on kustutatud ja edasisi pretsensioone pole vms. Et asi ikka kindel oleks. Vastati, et nemad ei tee seda ja kui ma vaatan netipangast, siis seal ju pole enam laenujääki ja kas mulle sellest ei piisa. Tagasiulatuvalt ei maksta laenu tagasi, seda uurisin ka. Ise mõtlen, et kas on võimalik, et kui enda või lapse puue on välja antud ütleme nt kaheks aastaks, siis kas kahe aasta möödudes tuleb uuesti õppelaenu maksma hakata? Sellepärast oleksi seda nendepoolset kirjalikku kinnitust tahtnud.

See kord on seaduses kirjas, loomulikult nad ei anna mingit eraldi paberit.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Üks küsimus on jäänud õhku: esitasin taotluse veebruari lõpus, sain korra kirja pangast, et avaldus vastu võetud ja menetlemine võtab aega. Selge, võtab. Aprilli alguses kadus laenurealt õppelaenud, tagastati märtsikuine makse kontole ja kõik. Ühtegi ametlikku vastust ma saanud ei ole, samuti on selgusetu, et kas siis makstaksegi tagasi vaid 1 kuu (menetlusaeg?) või alates töövõimetuse tekkimusest (see on 2+ aastat, lihtsalt varem polnud teadlik võimalusest). Kas kellelgi kogemusi, kui kaua võib veel kuluda aega ja kuidas see võib laheneda?

Tõepoolest, nad ei teatagi mitte kuidagi seda. Helistasin panka ja palusin, et nad saadaksid mulle kas pangateate, e-kirja või paberkirja, kuidas neile mugavam on, et õppelaen on kustutatud ja edasisi pretsensioone pole vms. Et asi ikka kindel oleks. Vastati, et nemad ei tee seda ja kui ma vaatan netipangast, siis seal ju pole enam laenujääki ja kas mulle sellest ei piisa. Tagasiulatuvalt ei maksta laenu tagasi, seda uurisin ka. Ise mõtlen, et kas on võimalik, et kui enda või lapse puue on välja antud ütleme nt kaheks aastaks, siis kas kahe aasta möödudes tuleb uuesti õppelaenu maksma hakata? Sellepärast oleksi seda nendepoolset kirjalikku kinnitust tahtnud.

mina pole pidanud, iga 2-3 aasta tagant uuendan puuet. Laen on ju täies mahus kustutatud, mis sa seal enam maksad.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt 25.04 18:34; 25.04 22:05; 26.04 10:09; 27.04 09:19;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mina siis teemaalgataja. Minul maksti lihtsalt tagasi taotluse esitamise ja taotluse jõustumise vahelisel perioodil makstud laenumaksed.
Mingit teadet ei tulnud ning kohustuste lahtrist on õppelaenu rida kadunud.

PS! Kui mina lapsele puuet taotlesin, siis reh. plaani tegemise ajal oli vestlus ka sotsiaaltöötajaga. Tema ütles mulle, et kui määratakse sügav puue, siis õppelaen kustutatakse. Samas panga jaoks oli see mingil määral üllatus (nad olid koostööaltid ja ei vaielnud vastu, aga nn tavaline teller ei pruugi lihtsalt sellest teadlik olla).

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 5 korda. Täpsemalt 13.02 22:32; 15.02 10:41; 15.02 12:06; 15.02 12:45; 27.04 13:03;
To report this post you need to login first.
Näitan 18 postitust - vahemik 1 kuni 18 (kokku 18 )


Esileht Tööelu, raha ja seadused. õppelaenu kustutamine, lapsel sügav puue

See teema on suletud ja siia ei saa postitada uusi vastuseid.