Esileht Koolilaps Räägime oma lastele, et bussis võiks istet pakkuda

Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 52 )

Teema: Räägime oma lastele, et bussis võiks istet pakkuda

Postitas:

Mul on tunne, et kuna tänapäeval paljud vanemad ise bussiga ei sõida, siis istme pakkumise õpetamine kipub ununema või tagaplaanile jääma. Kui mina olin väike, sõitsin bussiga koos emaga päevast päeva ja sain nii kõik näitlikud õppetunnid kätte. Ikka korduvalt ja korduvalt rääkis ema mulle istme pakkumise vajadusest. Nüüda on aga kahjuks harv juhus, kui koolilapsed kellelegi istet pakuvad. Muidugi ei pea paaniliselt püsti tõusma iga natuke vanema inimese ees. Olen nõus, et väikesel koolilapsel võib suure kotiga olla raskem seista kui krapsakal noorel vanaemal. Aga kusagilt jookseb piir.
Olen ise praegu suure kõhuga rase, mul on tõepoolest raske seista, aga olude sunnil sõidan bussiga. Ja enamasti annavad mulle iset vanemad naised – need, kes on ise rasedad olnud ja teavad, mis see tähendab. Noored ei peagi seda teadma ja naiste suuri kõhtusid märkama, aga seepärast ongi hea seda kodus õpetada. Märkama ja tegutsema.
Mu ema toob vahel mu kolmeaastast lasteaiast koju ja seisavad samuti. Ema 75, mitte enam kõige kõbusamas vormis, laps kolmene. Neile piisaks kahe peale ühest kohast. Ema on ka nii tagasihoidlik, et ei hakka kunagi ise küsima, sesiabki püsti.
Ja mul ongi neid olukordi pealt nähes sageli tunne, et lapsed pole mitte ebaviisakad, vaid nad reaalselt ei tulegi selle peale, et võiks ringi vaadata ja püsti tõusta.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 11.04 12:03; 11.04 12:23;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Miks peaks LAPS pakkuma täiskasvanule istet?!
Kas lapsed on põhiline reisijaskond ühissõidukeis? Eelkõige peaksid istet pakkuma täies elujõus naised-mehed, samuti reisijad, kel korraga sõita väiksem arv peatuseid.

Väikelapsed peavad ühissõidukis istuma nende enda ohutuse huvides. Algklassilapsi istmelt püsti hurjutada on samuti täiesti kohatu – ranitsad/koolikotid on tänapäeval liiga rasked hapra ja kergekaalulise keha jaoks. Keeruline on end liikuvas sõidukis püsti hoida kui üks käsi on raske kotiga koormatud.

Hästi kasvatatud ja empaatilised lapsed hakkavad teismeeas iseseisvalt nõrgemale istet pakkuma. Ilma püsti hurjutamisetagi. Kes seda ei suuda loomuliku intelligentsi abil, ei suuda seda rääkimise peale ammugi!

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ma ütlesingi ju teemas, et algklassilapsed ei pea. Põhikooli- ja gümnaasiuminoored aga küll võiks. Ja seda ma küll ei usu, et ilma sellest rääkimata hakkavad lapsed ise märkama, et võiks istet pakkuda. Kui seda talle ei seleta, ei tea üks 16-aastane, mis tähendab näiteks rase olla (isegi täismehed vahel ei tea, mõeldakse lihtsalt, et suur kõht küll, aga.. ot, miks sa kõndida ei jõua, kõht ei kaalu ju 50 kilo). Või miks on kolmeaastasel raske seista. Või mis vanusest alates on vana inimene nii vana, et tal on seismisega raskusi. Ma küll selle mõistmist elementaarseks ei pea.
On palju selliseid bussiliine, millega keskpäeval sõidavadki peamiselt koolinoored, seepärast just see lastele suunatud jutt. Ja kui lapsepõlves pole õpetatud, ei oska ka 20-aastane ja 25-aastane märgata. Viisakuse ja empaatia õpetamine algab ikka kodust ja lapsepõlvest, ei saa loota, et see ühel hetkel ise ärkab.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 11.04 12:03; 11.04 12:23;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minul on põhikoolilapsed.
Ja ma ei kavatsegi neile õpetama hakata, et koolist tulles või kooli minnes peaks nad istekohta pakkuma. Oled sa teemaalagataja ühe põhikooliõpilase kotti tõsta püüdnud? Nende kottide raskus ületab igasugused lubatud normid ja kahjuks ei ole midagi võimalik lapsevanemal teha, sest laps peab kooli asjad kaasa võtma ja õpikud-töövihikud on trükitud paksule klantspaberile. Nii et oma laste tervise huvides mina neil istet pakkuda ei käsi.
Ja ise ka pakun istet väga harva. See, et inimene pealtnäha terve on ei tähenda veel, et ta ka tegelikult seda on. Rasedana muide eelistasin hoopis omal valikul seismist.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 11.04 12:33; 11.04 13:08;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minul on põhikoolilapsed.

See, et inimene pealtnäha terve on ei tähenda veel, et ta ka tegelikult seda on. Rasedana muide eelistasin hoopis omal valikul seismist.

Inimene ju ise teab, kas ta on terve ja saab istet anda või mitte. See, et mõni, kes paistab terve, ei saa seista, ei puutu ju üldse asjasse. Siin teemas oli jutt sellest, et need, kes saavad ja on võimelised, TAIPAKS seda teha. Ei ole öeldud, et KÕIK peaks istet andma hoolimata oma tervisest.
Ka see, et sina eelistasid rasedana seismist, ei puutu asjasse. Siis keeldud naeratades ja teine istub edasi. Kuna enamik ei eelista lõpurasedana või vanana seismist, tuleks sellest lähtuda.
Uskumatu, et meil ongi juba nii isekas ühiskond, et isegi täiskasvanud naised, emad õigustavadki seda, et kõik tugevamad muudkui istugu, sest keegi neist noortest VÕIB ju ka haige olla või mõni rase, vanur või laps VÕIB eelistada mitte isetuda.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 11.04 12:41; 11.04 14:36;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Inimene ju ise teab, kas ta on terve ja saab istet anda või mitte. See, et mõni, kes paistab terve, ei saa seista, ei puutu ju üldse asjasse. Siin teemas oli jutt sellest, et need, kes saavad ja on võimelised, TAIPAKS seda teha

Ei.
Teema on sellest, et lapsed peaksid bussis istet pakkuma. Samamoodi sa ei tea, miks laps istub, aga kuna laps on täiskasvanust nõrgem, siis tundub laste kallal irisemine kindlam. Samamoodi nagu sa ei tea, miks pealtnäha terve noor inimene suure kõhuga rasedale istet ei paku. Sul pole õrna aimugi, kas tegu on TAIPAMISEGA või sellega, et ta EI SAA seista. Sinu rasedus pole tähtsam minu lapsest. Nii lihtsalt on ja harju sellega ära. Kõigil on õigus ühistransporti kasutada ja seal võimaluse ning soovi korral istuda. Sina pole parem kui teised ja teised ei pea sulle istet andma, sest sina oled rase. Kas sina pakud raske kotiga põhikooliõpilasele istet? Millegipärast ma kahtlen, sest tegu on ju ometigi noore ja tugeva inimesega.

Uskumatu, et meil ongi juba nii isekas ühiskond, et isegi täiskasvanud naised, emad õigustavadki seda, et kõik tugevamad muudkui istugu, sest keegi neist noortest VÕIB ju ka haige olla või mõni rase, vanur või laps VÕIB eelistada mitte isetuda.

Uskumatu, et meil on nii viletsad rasedad, kes arvavad, et ainult neil on õigus istuda.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 11.04 12:33; 11.04 13:08;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mina ka oma 7-aastasele ei õpeta. Enne tõusku püsti need mehed ja minuvanused 40ndates naised, kui lapsed (ka varateismelised). Mina olen täies elujõus naine ja ma ei istu bussis kunagi, ma ei saa aru, miks peab igal poolt istuma… Ja mul hea meel, et need üüratute seljakottidega noored istuvad, nad võtavad kahe inimese ruumi seistes. Jah, see on selline noore ühiskonna viga, et vanainimesi ei austa, aga minu meelest tuleb hinnata olukorda. Need 75-aadtased saavad minu meelest ka laste kallal vingumata niikuinii istet.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 11.04 13:17; 11.04 19:18;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Asi pole niivõrd ju mugavuses, vaid rasedale on väga ohtlik bussis seista.

Ja muidugi rase ka väsib kiiremini, mis on tõde.

Kõige piinlikum kontingent on muidugi mehed ja noored mehed. Siis võiks küll viisaka märkuse teha. Mõni istub mobiili vahtides ja nätsu närides ilma mingi kotita jalad laiali bussis.

Mälub nii, et lõunasöök ka kurgust paistab.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Miskipärast on rasedatel komme ennast paksuks süüa (no hea ju ennast lõdvaks lasta, rasedana ei paista pekk välja) Siis ei jõuagi liigutada, istuda ega astuda. Ja pärast sünnitust hädaldatakse, et ei saa rasedusega kogunenud kilodest lahti. Nagu oleks rasedus mingi paksukstegev asi. Arusaamatu, et ennast sel perioodil käest ära lastakse.

Uskumatu, et selles teemas on nii õelad kommentaarid. Ma ei ole küll teemaalgataja, aga olen olnud kolm korda rase. Ühtegi korda pole ma juurde võtnud üle 10 kilo (minu kaalus miinimum) ja iga kord on mul olnud lõpus väga raske liikuda, sest on olnud tugev sümfüüsivalu ja seljavalud. Miks sa solvad võõraid inimesi nendest ennatlikke järeldusi tehes?
Teemaalgataja ei öeldnud ju, et KÕIK koolilapsed ja noored hoolimata seisukorrast peaks andma KÕIGILE rasedatele ja vanuritele ALATI istet.
Vaid et võiks teada põhimõtet, et inimesele, kellel istuja hinnangul on raskem seista, võiks pakkuda kohta ja neid märgata – olgu see siis vana inimene, väike laps, rase, kipsis jalga noor mees või koolilaps, kel on paha hakanud.
Ei pea oma reaktsiooniga üle pingutama, ei olnud ju öeldud, et koolilaps peaks istet andma ROHKEM kui täiskasvanud noor mees, vaid et koolilapse eas peaks sellest põhimõttest rääkima. Alati on meie ümber nõrgemaid ja alati on tugevamaid. Kui koolilaps teab, et ei jaksa seista, siis keegi ei käsi tal istet anda seepärast, et ta on laps. Seda pole siin keegi väitnud. Ka rase või vanem inimene võiks anda istet, kui siseneb temast veel vanem või vaevatum. Asi ei ole reeglis, vaid märkamises.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 11.04 12:41; 11.04 14:36;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mina küll olen oma lastele juba algklassieas (nii alates 3.-4.klass) õpetanud ja ka eeskuju andnud, et kui bussi tuleb väga vana inimene või keegi, kellel pisike laps süles või käe otsas, siis oleks üldiselt kena talle istet pakkuda. Imestan, et siin emad põhimõtteliselt ei õpeta seda lastele. Jah, kui on raske kott või endal paha olla näiteks, siis ei pea püsti tõusma – ka seda teavad minu lapsed. Samas rasedast ei ole lapsel eriti lihtne aru saada (et millise kõhukujuga ollakse rase ja millal niisama tüse :)). Ma arvan, et alati võib ka viisakalt paluda, et sind istuma lubataks, kui tunned et on raske seista – ükskõik mis selle põhjus ka ei oleks. Tahaks aga ka soovitada kõigile lõpurasedatele, pensionäridele ja teistele, kel seismisega raskusi – kui just ei pea tingimata tipptunnil bussiga sõitma, valige bussisõiduks mõni rahulikum aeg. Siis ei olegi vaja oodata iste pakkumust, vaid vabu kohti on niisamagi.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

olen proovinud ka oma algklassilapsele selgitada, aga põrkun iga kord probleemile: laps ei oska täiskasvanu vanust hinnata (kas on vanainimene või nt 55-60). Proovin uuesti, kui ta suurem on. Ja kotid on koolilastel tõesti rasked.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Nii kaua kui sandid bussile jooksevad ei ole noortel kohustust istet pakkuda. Kui on silmnähtavalt väeti ja haige, siis küll.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

see on veider, et mina 50aastane naine pole saanud terve elu bussis istuda, kui istekohti oli või on vähem, kui reisijaid 🙂
lapsena kamandati püsti, sest lapsed pidid pakkuma vanematele inimestele istet.
ja nüüd on nii, et laste koolikotid on palju raskemad, kui meil olid (on või?) ja ma peaks mõtlema hoopis sellele, et neil on raske seista ja et minust on bussis loomulikult veel vanemaid ja väetimaid.
ootan huviga, millal saabub minu istumise aeg 🙂

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mina pole ka oma algklassides lapsele seda õpetanud ning seda samal põhjusel, mida eelnevalt kirjutati- lapse jaoks on ka 40 vana inimene. Olen lihtsalt maininud, et kepiga inimesi tuleb istuma lasta, see talle arusaadav. Rase samamoodi tema jaoks arusaamatu- vaadake kui palju on lihtsalt pakse inimesi, hakaku siis laps mõnda 50 aastat tüsedat solvama, saab veel bussis sõimata kah.
Ise bussiga liigeldes mulle just sobib, et lapsed on oma seljakottidega istumas, mitte ei ummista vahekäiku. Teine teema on juba põhikooli vanem aste (15+ aastat), seal võiksid küll noored rohkem istet pakkuda, nemad oskaksid ka vanust/rasedust hinnata. Samas, kui neil on nii koolikotid, kui trennikotid, eelistan jällegi, et nad istuks, ei saa bussis kuidagi trügimata mööda.
Rohkem tigedaks teevad mind pensionärid, kes oma koti sätivad kõrvalistmele ning ei tee isegi teist nägu, et teist vanurit, rasedat vm istuma lasta.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

olen õpetanud – poisid teevad trenni, ei molu toas arvuti ees ja suudavad seista püsti küll. olen nad meesteks kasvatanud, mitte mingiteks lumehelbekesteks, kes esimese märkuse peale laiali lagunevad. on uhke tunne küll, kui poiss bussis püsti kargab ja istet pakub.
mina teiste lapsi kasvatan ka – kui ikka tupsununnuke poeuksel sülle jookseb – ütlen kõva häälega ja arusaadavalt – enne lastakse välja ja siis alles sisenetakse. Loodan et ei põhjusta lapsukesel eluaegset traumat. Või käsin kommipaberi maast üles võtta.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 11.04 17:47; 12.04 08:38;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kas sina ise andsid rasedale istet aasta tagasi? Nüüd mõtle, et kas andsid istet või tegid mitte märkavat vaadet aknast välja. Palju su tagumik on kerkinud toolilt, kui väikeste lastega ema bussi tuleb? Nii käitutakse ka täna sinuga.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt 11.04 18:04; 12.04 13:39; 15.04 17:06; 17.04 13:32;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kasutan palju ühistransporti ja olen mõelnud mõnikord, et kas vanemad ei tule selle peale, et lastele rääkida, kuidas ühistranspordis käituda, või siis ongi lapsed parajad tuulepead, et õiges olukorras ei saa aru.

Tavaline asi on, et lapsed jäävad ukseavasse seisma, vaatavad hajameelselt aknast välja, kui tuleb peatus, siis ei pane nad tähelegi, et selja taga on välja pääsemist ootavate inimeste tropp. Kui lapsele öelda, siis alles märkab. Ja siis ka ei astu mitte korraks bussist välja, et teised mööda lasta, vaid tõmbub lihtsalt veidi koomale, nii et peab end kuidagi mööda pressima.

Teine asi on see, et nad tulevad bussi suured kotid seljas ega taipa, et kui niiviisi kott selja seista, siis võtab üsna palju ruumi ja jällegi, vahekäigus mööda litsuda ennast on üsna keeruline. Kui bussis on palju rahvast, oleks mõistlikum kott seljast võtta ja käes hoida, siis saab seda paremini nii sättida, et teised mahuvad mööda.

Kolmas asi on üsna iseäralik – häälitsemine. Kõlab ilmselt veidralt, aga tihtipeale on lapsed bussis ninapidi telefonis ja mängivad mingeid mänge ja häälitsevad sinna juurde, kes oigab, kui midagi viltu läheb, kes mõmiseb. Kõrvalt on seda üsna vastik kuulata. No ja kui sinna juurde panna veel ninaluristamine, siis on eriti “mõnus” kompott.

Istet pakutakse minu meelest küll, kas vanematele inimestele või siis päris väikeste lastega emadele, peamiselt pakuvad küll naised, aga on ka koolilapsi, kes selliseid asju märkavad.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 11.04 18:23; 11.04 19:51;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mina olen lapsena/noorena istet pakkunud. Aga kui gümnaasiumis lõppes viimane tund umbes kell 16 ja bussis olin oma suure seljakotiga + lisaks kehalise asjade kott, siis istusin. Olin väsinud, kõht tühi ja rasked kotid. Nii me seal sõbrannaga istusimegi oma kottidega ja meie ees (toolid olid vastastikku) kaks pensionäri, kes arutasid, et näe kuidas vanad lehmad peavad istuma (see oli siis meile suunatud). Me olime nii väsinud, et ei jõudnud midagi vastu ka öelda. Väga ebameeldiv tunne oli igatahes, sest muidu oleme ikka olnud istmepakkujad.
Ma ise ei ole väga palju bussiga sõitnud aga need üksikud korrad on olnud päris jube, kuidas bussid sõidavad (hooga koha pealt ära ja väga äkki pidurdavad). Ma ei kujuta ette, kuidas lapsed oma suurte kottidega püsti püsida suudavad 🙁 Minu laps käib jala kooli ja koolist koju (2km üks ots) aga kui käiks bussiga, siis pigem soovitaksin istuda.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

kui lapsel on bussipilet, on tal täpselt samasugune õigus bussis istuda nagu rasedal või vanuril, seega oma lapsi ei sunni küll kellelegi istet pakkuma.
rasedale on üldse liikumine soovituslik, mitte viirusi täis bussis loksumine.
kõikjal, kus on linnaliinibussid, on ka taksod, kus saab alati istuda

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Paljud ei julgegi pakkuda ju! Vaadake seda perekooli siin, tee või arva sa mida iganes, ikka leidub keegi, kes kukub sõimama. Kui ütled lapsega emale proua, saad vihase pilgu või sõimu, kui ütled preili, saad jälle vastu, et pole ma mingi preili. Kellele ei meeldi üks, kellele teine. Päris kindel on, kui laps pakub igaühele istet, siis mõne käest saab kindlasti sõimata, et mida sa õige mõtled, ma olen sinu meelest vana vä? Rasedale veel enam – kust laps teab (isegi ei saa sageli aru), kas rase või lihtsalt paks, hakka istet pakkuma, saad kindlasti jälle mis tolmab!

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Anonymous

Tuleb meelde üks lugu enda raseduse ajast. Olin kaheksandat kuud rase. Buss oli väga täis. Kuna läksin esimeses peatuses peale, sain siiski istuma, aga istudes jope varjas kõhu ära. Üks eriti krapsakas tädi arvas bussis, et tal on hädasti vaja just mind kõva häälega püsti kamandada ühe vanaema ja väikelapse jaoks. Kui ma püsti ei tõusnud (põhimõtteliselt ei hakanud seletama, et miks ei tõuse püsti), siis sain päris pikalt kuulda, kui hukas tänapäeva noorus on (ma olin sel ajal umbes 25-aastane).

Lapsel on jalgadega hetkel häda (ei ole nähtav). Alati noomin, et miks ta koolist tulles ei istu bussis – ütleb et ei taha, et äkki keegi hakkab riidlema.

Nii et võib küll eksida istujale kiiret hinnangut andes.
Mulle on istet pakutud isegi siis, kui ma seda ei vaja (väikelapsega 1-2 peatust, tulin teisele karke laenutamast).

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

see on veider, et mina 50aastane naine pole saanud terve elu bussis istuda, kui istekohti oli või on vähem, kui reisijaid ????
lapsena kamandati püsti, sest lapsed pidid pakkuma vanematele inimestele istet.
ja nüüd on nii, et laste koolikotid on palju raskemad, kui meil olid (on või?) ja ma peaks mõtlema hoopis sellele, et neil on raske seista ja et minust on bussis loomulikult veel vanemaid ja väetimaid.
ootan huviga, millal saabub minu istumise aeg ????

A sinu enda tervise huvides on edasi seista! Elad kauem!
Ja ukse juures passivad lapsed, sest nad paaniliselt kardavad, et ei jaksa nende kurjade ja kamandavate seisvate 50-aastaste (kes peavad seisma, sest keegi ei lase vanurit istuma) vahelt õiges peatuses välja trügida. Ja see lõputu jutt (oli ka 30 a tagasi see jutt), et lapsed kiskugu kotid bussis seljast – siin ikka absoluutselt ei osata lapse rolli end panna (rabeleb sõitvas bussis -sest istuda ei tohi, vanuritest 50-aastased ei luba – kotti üle punnis talvejope koti seljast ja siis ühe käega kinni hoides ja teise käega rasket koolikotti hoides – nokujutad ette, käsi võib vahetada, seda saab sujuvalt sõitvad bussis ju teha!- eiei, see on nende vastikute kasvatamatute jõmpsikate võimalus, mitte kohustus vanema põlvkonna ees!!!)!

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 11.04 13:17; 11.04 19:18;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Väga loomulik ju, et need 20+ noormehed istet ei paku, sest neil on olnud samasugused kanaemad nagu siin.
Oskus istet pakkuda peab olema varakult selgeks õpetatud, siis on see harjumuseks kujunenud.
Terve täiskasvanu, kes ei vaja istet, ütleb lapsele viisakalt ise: Tänan, sa võid ise istuda. Vms.
Mulle igatahes öeldi nii, kui ma laps olin.
Eks peab harjuma mõttega, et igaüks peab ise hakkama saama. Kui mina vanaks saan, siis ei teata vanainimeste austamisest enam vist mitte midagi.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

see on veider, et mina 50aastane naine pole saanud terve elu bussis istuda, kui istekohti oli või on vähem, kui reisijaid
lapsena kamandati püsti, sest lapsed pidid pakkuma vanematele inimestele istet.
ja nüüd on nii, et laste koolikotid on palju raskemad, kui meil olid (on või?) ja ma peaks mõtlema hoopis sellele, et neil on raske seista ja et minust on bussis loomulikult veel vanemaid ja väetimaid.
ootan huviga, millal saabub minu istumise aeg

A sinu enda tervise huvides on edasi seista! Elad kauem!
Ja ukse juures passivad lapsed, sest nad paaniliselt kardavad, et ei jaksa nende kurjade ja kamandavate seisvate 50-aastaste (kes peavad seisma, sest keegi ei lase vanurit istuma) vahelt õiges peatuses välja trügida. Ja see lõputu jutt (oli ka 30 a tagasi see jutt), et lapsed kiskugu kotid bussis seljast – siin ikka absoluutselt ei osata lapse rolli end panna (rabeleb sõitvas bussis -sest istuda ei tohi, vanuritest 50-aastased ei luba – kotti üle punnis talvejope koti seljast ja siis ühe käega kinni hoides ja teise käega rasket koolikotti hoides – nokujutad ette, käsi võib vahetada, seda saab sujuvalt sõitvad bussis ju teha!- eiei, see on nende vastikute kasvatamatute jõmpsikate võimalus, mitte kohustus vanema põlvkonna ees!!!)!

Seda mäletan ma isegi oma lapsepõlvest, et väike hirm oli, et kas mahun täiskasvanute vahelt välja pugema. Nii et väita, et ei oska end lapse kingadesse panna, on küll vale. Need olukorrad, mida kirjeldasin, on sellised, millele tasuks lapsele tähelepanu pöörata, et ta oskaks märgata, et tema ümber on ka teised. Samamoodi nagu isegi ju paned tähele, mis su ümber toimub ja käitud vastavalt.

Aga ma ei kirjeldanud stseeni puupüsti täis bussist, kust laps muidu välja ei pääsegi, kui et peabki hästi ukse lähedale hoidma, seda pilti, et laps seisab ukseavas ees ega liigu, näeb ka pooltühjas bussis, ei lähe vahekäiku seisma, kuigi seal on ruumi, ei astu eest, ei astu välja pealtuses jne. Sellest võib ikka oma lapsele rääkida, et nad õpiks oma ümbrust tähele panna.

Ja kõik suurte kottidega bussis seisjad ei ole 1.-2. klassi väikesed lapsed. On suuremad, kes ei tee väljagi, et keegi neist mööda tahab minna, ega nihuta enda ega pööra külitsi vmt.

Kui lapsele sellistest asjadest ei räägi, siis ta ei saagi ju märgata seda. Kui oma kahe lapsega bussis sõidan, siis lasen neil püsti tõusta, kui on näha, et kohad on täis ja täiskasvanuid bussi juurde tuleb ja õpetan muud taolist.

See jutt ei olnud mõeldud nii, et lapsed ei või istuda ega astuda, et ükskõik mis nad ka ei teeks, ikka on süüdi. Kahe lapse emana on need asjad, mida bussis tähele panen just seetõttu, et näen, et need on ka need asjad, millest ise oma lastega rääkima pean. Mina vaatan seda lapsevanema seisukohast.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 11.04 18:23; 11.04 19:51;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ma ütlesingi ju teemas, et algklassilapsed ei pea. Põhikooli- ja gümnaasiuminoored aga küll võiks. Ja seda ma küll ei usu, et ilma sellest rääkimata hakkavad lapsed ise märkama, et võiks istet pakkuda.

Tsiteerin ka su esimest postitust: “Nüüda on aga kahjuks harv juhus, kui koolilapsed kellelegi istet pakuvad. Muidugi ei pea paaniliselt püsti tõusma iga natuke vanema inimese ees. Olen nõus, et väikesel koolilapsel võib suure kotiga olla raskem seista kui krapsakal noorel vanaemal.” Sa ei räägi algklassilastest, räägid koolilastest.

Minu 7-a tütrele räägiti ka 1.klassis klassijuhatajatunnis, kuidas alati ja igal juhul peab laps (7-a siis!) püsti krapsama ja vanadele inimestele istet pakkuma. Ning kui siis laps hakkas juba ise koolist bussiga koju tulema, olin temaga püsti hädas: tegemist oli hästi pisikest kasvu õblukese 25 kilo kaaluva tütarlapsega, kelle kooliranits kaalus 5,5 kilo. Paraku on just teda õnnistatud eriliselt tugeva sõnakuulelikkuse ja empaatiavõimega 🙁 Taarus koti raskuse all kuidagimoodi bussi, istuda üldse ei julgenudki, üritas siis seista, aga niikui buss paigalt võttis, nii lendas tema täies pikkuses bussipõrandale siruli. Üritas end püsti ajada, aga buss võttis kurvi ja tema oli taas pikali. Keegi pakkus talle istet, aga tema: “Ei, mina ei tohi, õpetaja rääkis!” Te ei taha teada, millisena ta lõpuks koju jõudis. Tema hele jope oli bussipõrandal tundmatuks muutunud ja selle pesemine oli minu töö muidugi.

Ei jäänud siis muud üle, kui lapsega riielda ja õpetada teda käituma vastupidiselt. Käratasin ikka vihaselt ja palju kordi peale, et tema kohus on bussi sisendes end istuma sättida ja mitte kogu aeg püsti hüpata.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mina olen oma algklassilastele õpetanud, et andku istet vanadele (no kellest näha, et vajab istet – see on näha) ja rasedatele suure kõhuga naistele.
Aga teistele nad praegu ei pea istet pakkuma. Nad ise on pisikest kasvu aga nende koolikotid on nii hirmus rasked. No mõnikord ikka täiesti üle mõistuse (need on need tänapäeva kriidipaberist tehtud tohuturasked töövihikud ja õpikud, millest õnneks osad on kaheosalised tehtud aga siiski rasked). Ma igal hommikul imestan, et kuidas nad jõuavad. Kui suurem oli esimeses, siis ta kurtis, et kott on nii raske, et jalad värisevad mõnikord. Lisaks on tal ka liigestehaigus, mille pärast jalad tihti valutavad. Ja vot õpetasingi talle, et ta ei pea istet pakkuma ( v.a eelpool toodud erandid).
Laps kaalub hetkel 28kg ja koolikott oli ligi 7kg (ühe uurimuse käigus just hiljuti kaalusin tema koolikotti suvalisel päeval).
Ka minule ei pakkunud keegi istet kui olin esimesega rase ja kui olin teise lapsega rase suure kõhuga esimene käekõrval – ei andnud keegi istet. Ükskord olin käruga bussi peal arsti juures minemas ja silme eest läks mustaks – istusin lihtsalt suvaliselt kuhugi serva peale.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 11.04 23:29; 14.04 23:02;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mina küll olen oma lastele juba algklassieas (nii alates 3.-4.klass) õpetanud ja ka eeskuju andnud, et kui bussi tuleb väga vana inimene või keegi, kellel pisike laps süles või käe otsas, siis oleks üldiselt kena talle istet pakkuda. Imestan, et siin emad põhimõtteliselt ei õpeta seda lastele. Jah, kui on raske kott või endal paha olla näiteks, siis ei pea püsti tõusma – ka seda teavad minu lapsed. Samas rasedast ei ole lapsel eriti lihtne aru saada (et millise kõhukujuga ollakse rase ja millal niisama tüse :)). Ma arvan, et alati võib ka viisakalt paluda, et sind istuma lubataks, kui tunned et on raske seista – ükskõik mis selle põhjus ka ei oleks. Tahaks aga ka soovitada kõigile lõpurasedatele, pensionäridele ja teistele, kel seismisega raskusi – kui just ei pea tingimata tipptunnil bussiga sõitma, valige bussisõiduks mõni rahulikum aeg. Siis ei olegi vaja oodata iste pakkumust, vaid vabu kohti on niisamagi.

Ometi üks mõistlik seisukoht ka.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

meenub üks tore lugu – sõitsime maalt linna, buss rahvast täis ja jäin väikse lapsega püsti. Alguses proovis üks proua mu last süles hoida, aga laps hakkas nutma. Siis kargas üks vanem härra püsti ja pakkus istet. Tänasin ja istusin. Selle peale tõusis üks noormees ja pakkus vanemale härrale isted. Papi istus, aga varsti märkas ühte eakamat naist- pakkus siis temale istet…
Tore bussireis oli…
tuttav kõrgem sõjaväelane ütles, et iga aastat kui tulevad noore poisid sõjaväkke, siis seda nõrgukesemad nad on.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 11.04 17:47; 12.04 08:38;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Teine asi on see, et nad tulevad bussi suured kotid seljas ega taipa, et kui niiviisi kott selja seista, siis võtab üsna palju ruumi ja jällegi, vahekäigus mööda litsuda ennast on üsna keeruline. Kui bussis on palju rahvast, oleks mõistlikum kott seljast võtta ja käes hoida, siis saab seda paremini nii sättida, et teised mahuvad mööda.

Jah, muidugi. Tead, need kotid on isegi seljas liiga rasked. Käes hoida bussisõidu vältel nad lihtsalt ei jaksa. Ma ise liigun ka vahel raske seljakoti ja bussiga. Bussisõidu ajal käes hoida ma seda küll ei jaksa. Kui vähegi ruumi on, katsun kuskile toetada selle. Aga ega neid kohti, kuhu toetada palju ei ole. Panen siis lihtsalt maha ja kummardun üles võtma, kui liikuma pean. Õnneks mul seda vajadust kotiga sõita väga tihti ei ole, aga ka neist üksikutest kordadest teadmine, et käes sõidu ajal hoida ei ole seda võimalik.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Uskumatu, et meil ongi juba nii isekas ühiskond, et isegi täiskasvanud naised, emad õigustavadki seda, et kõik tugevamad muudkui istugu, sest keegi neist noortest VÕIB ju ka haige olla või mõni rase, vanur või laps VÕIB eelistada mitte isetuda.

Uskumatu, et seda hakatakse mõistma alles siis kui omal probleemid rase, tervise rike, vanur, siis olgu kõik valvel, mina tulen, koolilapsed koolikotid seljast ära jne. Oled sa mõnda koolilapse kotti katsunud, kui raske temal on. Vara veel!

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt 11.04 18:04; 12.04 13:39; 15.04 17:06; 17.04 13:32;
To report this post you need to login first.
Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 52 )


Esileht Koolilaps Räägime oma lastele, et bussis võiks istet pakkuda

See teema on suletud ja siia ei saa postitada uusi vastuseid.