Esileht Koolilaps Ropendav ja valetav sõber – normaalne?

Näitan 7 postitust - vahemik 1 kuni 7 (kokku 7 )

Teema: Ropendav ja valetav sõber – normaalne?

Postitas:

Mu 10 aastane poeg on leidnud uue sõbra (klassikaaslase), aga minu sisetunne ütleb, et sellest poisist peaks hoopis eemale hoidma. See ajab hulluks: silma all laps nagu laps ikka, aga südames on tunne, nagu temaga oleks midagi totaalselt valesti ja peaks hoopis kuskilt mingit abi otsima.
Esiteks teeb mind murelikuks, et ta räägib oma kodustest äärmiselt halvasti samas isa kes elab lahus on nagu mingi iidol poisi jaoks. Samas mõni asi, mis ta on rääkinud on täiest kindlasti vale (kuulsustest sõbrad, suur lugemus, juutuuberiks olemine jpm) nii et võibolla on ka kõik muu valetamine, et ennast huvitavamaks teha.
Teiseks poisi kõnepruuk. Kui ta arvab, et mind pole kuuldekaugusel, siis on iga teine sõna roppus, aga kui samas toas olen siis käitub nagu musterlaps. Mu oma lapse jutust tuleb välja, et ropendab samamoodi ka koolis. Lõpuaktusel oli osadele kaaslastele plaksutamise asemel ühe käe keskmise sõrmega demonstratiivselt teise käe peopesa toksinud. Nii ka poisile, kes oli varem tema parim sõber, aga keda ta vist hakkas kiusama, nagu mu laps räägib.
Ühte veel eelmist sõpra kiusab ka, aga varjatult. See olevat nii,et kuni õpetajad on juures, siis kutsub mängu ja käitub nagu parim sõber, aga kui õpetajad ei näe, siis hakkab mõnitama, virutab palliga täiest jõus selga jms.
Küsisin, mis õpetajad asjast arvavad, mu laps kehitas õlgu, et õpetajad ei näe kunagi midagi ja et sõber on lahe ärgu ma hakaku midagi teda maha tegema, et need kiusatavad ongi ise lollid, sõber aga meeldib õpetajatele ka, just teda saadetakse igalepoole võistlustele ja üritustele (kuigi häid tulemusi ta ei saa ja klassis on targemaidki). Tean et see poiss õpib hästi (aga pidavat ka juba spikerdama, ei tea) ja enamik tahavad tema sõbrad olla, lõpetas klassi kiituskirjaga.
Nad on nüüd mõned kuud sõbrustanud. Minu lapse sõnavara on ka veidi “rikastunud” ja ta on hakanud osade klassikaaslaste kohta väga üleolevalt ja halvasti ütlema. Varem ta oli ikka kiusamise vastu (tegelikult on see poiss varem ka teda mõnitanud, aga mitte süstemaatiliselt), kuigi kellegi kaitseks välja astumise julgust pole tal kahjuks kunagi olnud.
Andke nõu, mida teha? Kas ma mõtlen üle ja 10 aastased poisid ongi niisugused, kõik on normaalne, las nad olla? Või siiski ei?

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

minu lapse sõber oli klassi kõige probleemsem poiss. Jälgisin laste käitumist, otse sõpra maha ei teinud, aga vahest arutasime koos. Olid kaua sõbrad, aga kui 9 klass läbi sai, läksid erinevatesse koolidesse. Tean et sõber on 2x kooli vahetanud ja probleemid jätkuvad.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

kõhutunne tavaliselt ei peta. ega sa muud teha ei saa, kui selgitada oma lapsele, miks sulle see sõber ei meeldi. keelata ei saa, kui tahavad, suhtlevad ikka. hoia silmad lahti.
minu lapse selline “sõber”, kes istus mul köögilaua ääres, kui ma süüa tegin, ja seletas õrna häälega “nii siiralt-nii siiralt”, kuidas ta muretseb murdunud okste ja kodutute kasside pärast, on nüüdseks tapmise eest vangis.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

10-aastased ei ole jah enam nii süütud, nagu pealtnäha paistab. Ropendatakse, spikerdatakse ka meie lapse klassis. Klassijuhataja õnneks sekkus siis, kui ühe sellise nn liidri ümber hakkas fännide kamp tekkima. Nii et jälgida ja selgitada tasuks ikka pidevalt.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

ÕPetajad teavad, et selliseid libedikke on läbi aegade olnud. Nad jätavad õpetajatele kaua aega väga hea mulje, aga alles laste käest kuuled, millised nad tegelikult on, ja alguses kohe ei usugi.
Ei pruugi kõigist pätte saada, osad võivad jõuda ka kõrgele parteilisele ametikohale.
Eelistan ausaid pätte.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Miks laps endale sellise sõbra on valinud? Ju ta sellist käitumist ise ei tauni. Kust sa tead, kuidas sinu laps käitub kui sind juures pole? Võib-olla samamoodi või veel hullemini. Mingisugune ühisosa neil ju on. Millegipärast emad ei taha näha enda lapses neid probleemse lapse omadusi, aga sõprades on varmad neid otsima ja märkama. Tihtipeale tuleb välja, et need lapse “halvad sõbrad” on tegelikult lollusi õppinud nende “kukununnude” pealt ning käituvad halvasti suuresti seetõttu, et nende silmis heakskiitu ja tunnustust pälvida.

Pedagoogina ja nüüdseks nelja täiskasvanud lapse emana olen sama mustrit täheldanud juba 20a tagasi.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Üldiselt on lapsed üsnagi mõjutatavad ja 10-a jaoks on sõbrad tähtsad. Oma laste pealt vaadates näen, kuis lapse käitumine ja suhtumine võib muutuda päris palju, sõltuvalt sellest, milline on ta sõber. Toreda, viisaka ja südamliku sõbra juuresolekul muutub ka oma laps selliseks. Mäletan, kuis lapsed pargis leidsid plehkupannud kutsika ning otsisid tolle kodu üles. Mõtlen, et oleks mu laps üksinda seal pargis toda kutsut näinud, poleks ta ilmselt sellist suurt koduotsimisaktsiooni ette võtnud – aga kuna kõrval oli hea ja tore sõber, siis nad kahekesi toetasid teineteist ja selle tulemusel sai kutsikas päästetud.

Kõige rohkem kardan ma seda, et halb sõber tirib ka oma lapse pahandustesse ja sestap püüan küll delikaatselt ja ettevaatlikult oma lapsele sõpru natukene valida. Laps praegu 9-a ja pisut veel saan siin kaasa rääkida. Soetan sõprust emaga, kelle laps on ka tore ja minu lapsega hästi läbi saab, ning kutsun neid külla, võtan tolle lapse koos oma lapsega väljasõidule, kinno kaasa jne. Ühesõnaga, võimaldan rohkem kokkusaamisi ja koosolemisi toredate kaaslastega. Täielikult isevoolu teed minna laskmine eriti nii noortel on veidi kahtlane, pärast ei jõua probleeme enam ära parandada.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 7 postitust - vahemik 1 kuni 7 (kokku 7 )


Esileht Koolilaps Ropendav ja valetav sõber – normaalne?

See teema on suletud ja siia ei saa postitada uusi vastuseid.