Head Perekooli külastajad!

Perekool on Eesti esimene pereportaal. Ehkki viimastel aastatel on loodud uusi kaasaegseid suhtlus- ja infokanaleid, on Perekoolil jätkunud pikaajalisi ja aktiivseid külastajaid - oleme selle üle rõõmsad ja tänulikud.
1. juunil 2024. aastal lõpetab Perekooli foorum oma tegevuse. Hoolimata me püüdlustest hoida Perekooli heatahtliku ja toetava keskkonnana, võivad ka üksikud sobimatud postitused teha palju kurja, kahjustades asjaosaliste enesetunnet ja suhteid.
Jätkame Perekooli lehel igakuiselt uute artiklite ja taskuhäälingu osade avaldamist. Olete südamest oodatud ammutama kaasaegseid tõenduspõhiseid teadmisi naise ja lapse tervise, pere ja suhete teemadel.

Foorumihuvilistel on üks võimalus edaspidiseks suhtluseks näiteks äsja loodud Elufoorumis: elufoorum.com

Sisukate kohtumisteni Perekooli lehel.
Eesti Ämmaemandate Ühing

Esileht Beebi ja mitmikud Sügavalt enneaegne laps

Näitan 17 postitust - vahemik 1 kuni 17 (kokku 17 )

Teema: Sügavalt enneaegne laps

Postitas:

tere!

Minu lähedastel inimestel sündis sügavalt enneaegne (26+4 nädalat) laps. Ma küll olen googeldanud, lugenud erinevaid artikleid jne. aga kui suur on võimalus, et laps kasvab üles ja tal ei ole sügavat puuet? Ning kuigi tegemist on meile lähedaste inimestega, ei oska me kuidagi käituda. Tunneme elukaaslasega segadust, kurbust, ängistust. Oleme aastaid kõrvalt näinud, kuidas see paar last saada üritas-ootasid, kuni oli võimalus maja osta, mees hakkas kaks korda rohkem töötama, et naine seisva töö pealt kohe raseduse algul koju saaks jääda jne. Ja nüüd siis nii. Ühesõnaga, kas peaksime õnne soovima, kuigi hetkel ei ole isegi kindel, kas laps ellu jääb, kas peaksime mingi kingituse ostma? Loomulikult ütlesime, et oleme neile igati toeks transpordil, vajadusel koduloomade eest hoolitsemisel jne, aga siiski on tunne, et ei oska nagu kuidagi käituda…

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 22.03 14:40; 22.03 18:12; 23.03 19:46;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Tänapäeva meditsiin on nii arenenud, et suure tõenäousega jääb laps ellu ja temast kasvab terve ja tubli inimene. Minu tuttav sünnitas 25 nädalal lapse – igati terve ja tubli noor preili 🙂

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ega vist esialgu ei olegi midagi teha. Olete abi ja tuge pakkunud. Lapsel ja vanematel on ees pikad kuud haiglas, nii et lähedaste toetus on oluline.

On lapsi, kes tulevad nö puhtalt välja, ei jää erilisi märke arengus ega tervises enneaegsusest, on aga ka lapsi, kel nii hästi ei lähe. Minu õde sündis 28. nädalal ja terviseprobleeme on olnud tal omajagu, samuti ka tema enda 29. nädalal sündinud pojal. Neil on osutunud nõrgaks kohaks silmad ja nägemine.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kui minul laps sündis, sünnitrauma sai ja öeldi, et sügav puue ajukahjustuse tõttu siis mina ei tahtnud et keegi mind õnnitleks. Küll oli mulle oluline et inimesed āra ei kaoks. Oluline on kāia vaatamas, kallistamas, head soovimas, rääkimas. Paljudele ei meeldi kui haletsetakse. Minu ringkond ei haletsenud vaid käitusid nagu kõik oleks ok. Mulle see ei meeldinud, See tegi haiget, ei ole ju midagi ok, lapse elu on rikutud ja minu elu ka. Surm vaid aitab. St et vanemad muutuvad üsna depressiivseks, olge targad ja kuulake neid kui nad rääkida soovivad. Aidata on ehk võimalik asjaajamistega, paberimajandus. Puue tuleks vormistada lasta, reh.plaan, et laps saaks taastusravi.
Aeg toob leevendust. Lootust ei tohi tappa.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mu enda laps enneaegne. Haiglas oldud ajal oli hingele parim “palsam” teiste samas olukorras vanematega suhtlemine, med.personaliga kõigist muredest rääkimine jne. Seejärel leidsin Enneaegsed Imed (FB suletud grupp, http://www.enneaegsedlapsed.ee). Kusjuures kõige hämmastavad läbikukkujad olid mu jaoks raseduskriisinõustajad keda määrati meiega vestlema söögi alla ja söögi peale.

Parema meelega üldse ei jaganud infot lapse sünnist, sest iga päev ja tund oli võõras mulle endalegi. Need kes teada said, nendega ei olnud alguses soovi suhelda eriti. Ei tahtnud kuulata külalegende enneaegsetest või pidevat hala “issand kui pisike ta on” teemal.

Ma arvan, et andke neile lihtsalt teada et olete valmis iga kell toeks olema (elukorralduses jms küsimustes). Kuulake mida nad räägivad, ärge esitage küsimusi (palju vastuseid ei tea nad arvatavasti isegi veel). Oluline, et neil on teadmine tingimusteta abist olemas.

Ja mis kõige tähtsam… meditsiin teeb tõesti imesid, arstid alguses pigem annavad negatiivsemat prognoosi või siis nimetaks seda karmiks reaalsuseks. Aeg aga teeb imesid, sest pisikesed on tõelised võitlejad!

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Enneaegne laps ei võrdu puudega laps (kõik oleneb konkreetsest lapsest) !

Minu laps sündis samuti sügavalt enneaegsena. Alguses oli kõik väga hirmutav, laps kuvöösis, juhtmete ja voolikute all, selleasemel, et minu kõhus ilusti kasvada. Samal ajal sündis meie tutvusringkonnas 2 aegsat last – rõõmsad ja roosad, vot sellega leppida, et teistel lapsed kodus, mina aga käin järgmised kuud haigla vahet Lisaks see ka, et teistele saatedi ilusaid sms-sse õnnitlustega, meie aga jäime nendest nagu ilma, tuttavad tõmbasid kuidagi eemale, ei julgenud midagi küsida või õnne soovida aga TEGELIKULT sai ka meist ju vanemad (piisanuks ka sõnumist nt “Palju õnne, kasvage-kosuge ilusti, me saadame teile iga päev häid mõtteid ja soove”). Niiet ärge unustage siiski ka õnne soovimast ja lilli saatmast!

Eelmine kägu kirjutas samuti FB enneaegste imede grupist – see grupp on tõeliselt toetav, saab palju vajalikku informatsiooni (arstid ei ole ju “meie kingades” kõndinud, nad tegelikult ei tea, millised sõnad aitavad ja on alati pigem neutraalsed kui positiivsed lapse tervise koha pealt) Samuti seal kirjutatakse, kuidas teistel enneaegsetel lastel läheb, kudias kasvavad, kuidas elu haiglas – ühesõnaga, väga palju kasulikku infot, ka sellekohta, mida ka arstidelt küsida võiks.

Kokkuvõttes – meie alla kilone laps on praegult ilusti arenenud, teeb oma esimesi samme (1+a), selle aja jooksul on ainult 2 korda nohus olnud ja on nagu täiesti tavaline laps, küll pisem aga muus osas täiesti võrdne.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 22.03 18:03; 22.03 22:16; 23.03 10:28;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Aga kas õnne soovida oleks siis kohane? Ma hetkel tunnen ennast halvasti, kuna kui värske isa meile teatas, oli mees nii kohkunud, et õnne ei soovinud ning ainult küsis, et kuidas lapsel/emal on? ja mina vaatangi asaj nii, et nad said ju ikkagi vanemateks, mis siis, et enne tähtaega. Samas üks vastaja kirjutas, et tema tundis, et pole millegi pärast õnne soovida sellises olukorras.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 22.03 14:40; 22.03 18:12; 23.03 19:46;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Oluline on ka see, et sa ise ei uuriks vaid ootad, kuni lapsevanem ise sulle räägib, kuidas lapsel läheb, samas ei tohi olla ka ükskõikne. Ära ole ka ülipositiivne, umbes et, oii küll kõik läheb hästi, muud varianti ei ole jne – kui mindagi ongi jäädavalt pahasti, siis laps on laps!!! Kui nt pilti näidatakse siis ütle pigem, et ta on imeline/armas, mitte “oii, kui pisikene”, ära hõõru ninaalla, et laps on väike. Kõige kohatum asi, mis minu enneaegsele juba suuremana öeldi oli see, et “nüüd on ta juba inimese moodi, enne olid ikka täiesti hiirekene” (wtf). Üleüldse tuleb olla hästi ettevaatlik ja delikaatne, samas püüa olla toeks aga mitte liiga pealetükkiv, arvesta, et emal-isal on hetkel käsil elu kõige raskem aeg, mis jätab hinge jälje kogu eluks. Loe nt selle ema blogi – http://saarlanna.blogspot.com/2014/04/haiglaelu-kokkuvotteks.html

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 22.03 18:03; 22.03 22:16; 23.03 10:28;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Nad on ilmselt siis veel pikalt haiglas? ma arvan, et enne, kui õnne soovida, siis küsi, et kas kõik on korras ja mis arstid rääkindu on jne. Ja kui sealt tuleb positiivne jutt, siis soovi õnne. Kingitusi jõuate sisi teha, kui nad on kõpuks koju saanud ja hakkavad ise katsikulisi kutsuma, aga ilmselt on laps veel pikalt haiglas jälgimisel.

Enneaegsus ei tähenda tõesti puuet, aga laps areneb alguses aeglasemalt, st esimesed kuud ta mitte ei hakka haarama, pead tõstma jne nagu tähtaegsed lapsed, vaid esimestel kuudel arenevad tal täpselt need asjad, mis muidu kõhus oleksid arenenud ja kui need on nö järgi arenenud, siis alles hakkavad muud oskused arenema. Ehk nt kui laps sünnib 2 kuud enneaegselt, siis kui tähtaegne laps hakkab umb 4-kuuselt end seljalt kõhule keerama, siis enneaegne hakkab 6-kuuselt. aasta-paariselt on need arengu erinevused kadunud.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Olen ise enneaegne, 40a tagasi oli 28.ndl (sünnikaal 990gr) sündidnuna vist üliväike võimalus ellu jääda, kuid mina sain loteriivõidu, mul on hea tervis ja pole kunagi olnud sellega seotud tervisehädasid. Mäletan, et ema rääkis, et vanaema ei toonud haiglasse lilligi ega soovinud õnne, et no ega see laps nagunii ellu ei jää ja mõnigi kord öeldi, et missugune “konnakene” ma ikka olin (ja tema nägi mind vast siis, kui ma koju tulin 2100g, haiglasse ju ei lastud emagi ligi). Ja ma ise olen tagantjärele mõelnud, et selle sündimise päeva üle alguses vast keegi küll rõõmus ei saanud olla, ähm on nii suur. Samution tuttavatel sündinud kaksikud 24 ndl, praegu on nad mõlemad juba kosuvad, kuigi alguses tehti maooperatsioonid ja kõrvadega on midagi lahti. Kahjuks on tutvusringkonnas üks enneaegne laps ka surnud, kuigi tema sündis hoopis suuremana, 32+, niiet garantiisid pole.
Nadon vähemalt niikaua haiglas kuni nad oleksid pidanud sündima, seega paar kuud ikka. Iga olukord ja laps on erinevad, nende tervisehädad olenevad sellest, mis kui palju on arenenud ja mis veel mitte. Minul nt ei olevat enam aastasena mingeid arengupuudujääke olnud, paari aastaga need lapsed arenevad täiesti järele õigeaegsetele.
Lihtsalt teada anda, et oled nende jaoks olemas, kuid ise mitte pidevalt helistada-pärida-uurida-“lohutada” (mitte paha pärast, aga inimesed, kes enneaegsusest midagi, võivad ka heast südamest öelda suuri lollusi, mis kauaks kriipima jäävad), lihtsalt toetada. Kasvõi mingi reaalne abi, tegevus, viige kasvõi mõnikord sooja lõunat, kui neil pole aega süüa teha endale, kui päevad otsa haiglas, aitate transpordiga vms. Õnne võib ikka soovida ja lilli viia, no eriline rõõmupäev just pole, aga sünnipäev siiski.
See, et leina- ja kriisiolukordades ei oska midagi teha ega öelda, see tunne on vist üldlevinud, seda ei pea põdema.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Nad on ilmselt siis veel pikalt haiglas? ma arvan, et enne, kui õnne soovida, siis küsi, et kas kõik on korras ja mis arstid rääkindu on jne. Ja kui sealt tuleb positiivne jutt, siis soovi õnne. Kingitusi jõuate sisi teha, kui nad on kõpuks koju saanud ja hakkavad ise katsikulisi kutsuma, aga ilmselt on laps veel pikalt haiglas jälgimisel.

Palun-palun ärge uurige, mis lapsel “viga” on, oodake, kuni ema ise räägib, ega tema ka ei tea veel nendest asjadest täpselt ja mis mõne seisundi puhul võib kaasneda vmt ja kindlasti ärge ohkige ega tehke ahastavat nägu ette. Kingitust tõesti ei ole lapsele teha vaja ennem kui laps kodus, kuid kui ema saab juba lapse juurde haiglasse jääda siis viige nt väike potiorhidee – uskuge mind, elu haiglas on väga masendav ja selline kink mõjub väga hästi, koduselt.

Tegelikult, kui ma nüüd järgi mõtlen, siis hiljem juba (kui ema koos lapsega haiglas) võib kinkida lapsele ka midagi nt soe pisike fliistekike, mõni beebibody või mütsike suurusele 40-44 aga mitte selliseid asju, mis ei ole talle eakohased (kõristeid vmt). Sellega just näitate emale, et ka tema laps on nö olemas, mis siis et haiglas veel.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 22.03 18:03; 22.03 22:16; 23.03 10:28;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Enneaegsele ongi seda õnne ikka rohkem vaja kui tavalisele lapsele – seega õnnesoovimine on igati asjakohane. Kindlasti tasub oma head soovid teele panna ning kui tegemist lähedasemate inimestega, siis mainida, et kui on millegagi abi vaja, siis oled nende jaoks olemas.

See on ikka päris ebameeldiv, kui sul on niigi raske ning siis jäävad sinu kõrvale ainult need lõputud uudishimutsejad ja urgitsejad, kes mõjuvad kui raisakotkad. Kõik normaalsed inimesed kaovad diskreetselt minema, sest kardavad, et äkki sa ei taha suhelda. Paljud inimesed, kes on kaotanud lähedase või läbi teinud mingi suure õnnetuse, kirjeldavad, kuidas kõik sõbrad nende ümbert kadusid – kuni selleni välja, et kuna kohe peale õnnetust ei suheldud, siis hiljem oli sõpradel piinlik ja nad hakkasid ka tänaval juhuslikult kohtudes igaks juhuks teisele poole teed minema, teeseldes, et ei näe. See on solvav.

Seega soovi ikka õnne ja kosumist, käitu normaalselt, ära ole pealetükkiv ega ülearu uudishimulik, aga anna mõista, et olete nende jaoks olemas, kui nad seda tahavad.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mul ka enneaegne laps, kuigi mitte nii vara sündinud. Ta sündis mul 32 nädalal. Praeguseks väga tubli ja terve 12 aastane. Mina olin esimesed ca 8 kuud väga sügavas masenduses. Lapsega oli raske. Ta närvisüsteem oli ebaküps ja ta karjus peaaegu kogu oma esimese eluaasta öösiti. Ka päeval pidin temaga väga palju vaeva nägema. Ta väsis ruttu ja siis oli jälle ainult kisa. Oli ka muid pisiprobleeme, suutsin need enda jaoks ikka väga suureks mõelda. Mäletan, et kiputi lastehaiglasse mind ja last vaatama tulema, ma ei tahtnud kedagi peale oma abikaasa näha.
Arvan, et olge nende jaoks litsalt olemas, praegu nad kindlasti ise suures šokis. Kingitusi teeks siis, kui nad koju jõuavad.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Loomulikult tuleb õnne soovida, see ju kõige ilusam soov. Ega laps ometi surnud pole, et te siin matuse kõne välja hakate mõtlema.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Aitäh teile. See laps on nüüd kahjuks inglite juures. Nüüd ei jäägi muud üle, kui lihtsalt inimeste jaoks olemas olla. Aga vastused olid tõesti asjalikud ja ehk saab keegi tulevikus sellest teemast abi. Aitäh veelkord.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 22.03 14:40; 22.03 18:12; 23.03 19:46;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Väga kahju, et ikkagi nii läks. Tahtsin ka just kirjutada…

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Loomulikult tuleb õnne soovida, see ju kõige ilusam soov. Ega laps ometi surnud pole, et te siin matuse kõne välja hakate mõtlema.

Muide, ka surnud lapse sünni puhul oleks siiski kena vanemaid meeles pidada. Ega surm seda last olematuks tee.
Teemaalgataja, väga kurb, et nii läks. Ole toeks ja kuula neid, las nad räägivad oma rasedusest/lapsest, kui soovi on. Olen ise kogenud, et inimestel on ebamugav, kui räägitakse lahkunud lapsest, kuid just rääkimine võib ka neid inimesi aidata – nad said siiski lapsevanemateks, ära seda unusta! Soovitaks vältida “häid soove” stiilis “küll järgmine kord läheb paremini” – ka sellele pole tegelikult mingit garantiid…
Abiks võib olla ka murelapsed.org

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 17 postitust - vahemik 1 kuni 17 (kokku 17 )


Esileht Beebi ja mitmikud Sügavalt enneaegne laps

See teema on suletud ja siia ei saa postitada uusi vastuseid.