Esileht Erivajadustega laps täiskasvanud erivajadusega laps

Näitan 15 postitust - vahemik 1 kuni 15 (kokku 15 )

Teema: täiskasvanud erivajadusega laps

Postitas:

Mu vanem poeg on kaasasündinud autistlike joontega, psühholoogid on mõned pakkunud ka aspergeri aga küsimärgiga on see kõik jäänud.
Tavakoolis ta ei õppinud aga hariduse sai ja kutsekooli lõpetas ka ära ning üle kõigi ootuste käib juba 5.aastat tööl õpitud erialal ja tavalises töökollektiivis, ei kasuta toetatud töö võimalusi, saab ise hakkama. Palju just ei teeni aga koos pensioniga ( tal on ka teine puue, millest ma ei kirjuta, liiga äratuntavaks ehk muutun ja mul oleks piinlik kui teised teaksid kõike, ma ei taha, kui keegi haletsema hakkab) tuleb toime.
Elab üksi, üüris ise endale korteri, muidugi olen aidanud üürida, korteriomanikuga suhelda, veenäidud saadan ise, mul oli hirm, et järsku omanik ei taha puudega noort oma korterisse.
Rahade maksmise osas on laps täpne ja korrektne, alati on üür ja kommunaalid makstud enne maksepäeva, kolme aasta jooksul pole ühtegi probleemi. Nii et väljapoole paistab kõik ilus, puudega laps, kellele ei ennustatud mitte mingit tuleviku siis, kui tal vanust oli 3 aasta, on täna tubli ja endaga toime tulev iseseisev inimene. Ma usun et ka tööl on ta kohusetundlik ja vastutulelik, sõprade jaoks sõnapidaja jne.
Ja siis olen mina, ema kes on ta üles kasvatanud, 6. eluaastast peale (tema isaga lahutasime perekonna survel, sest nad ei suutnud puudega lapsega leppida, ämm käskis üldse laps lastekodusse anda ja uus terve laps teha) ja kuigi ta on juba täiskasvanu on mu elu ikkagi seotud temaga. Ma pean olema talle igal ajal kättesaadav telefoni teel, kui temal on vaja, pean ma oma kõik sinnapaika jätma, autosse istuma ja kohale tulema. Ma kardan igat võõrast telefoninumbrit mis helistab, ma ei lülita oma telefoni mitte kunagi välja, kui öösel uni ära läheb, vaatan FB järgi, ega ta “roheline ” ei ole, ja kui on, mõtlen, miks ta on. Ma olen endast koolitanud välja selle, et ma helistaksin ja küsiksin, olen pigem vaikne vaataja. Kui ta ei võta ühendust, võib olla kõik hästi aga tavaliselt järgneb nädalasele vaikusele paanika, olen haige, vajan kiiresti abi.
Ma olen väga tänulik oma teisele mehele, kellega julgesin suhte luua peale vanema lapse iseseisvumist. Ta on nii toetav ja mõistev, ta suudab seni aru saada kui ma ta koos meie 1.klassis käiva lapsega ootamatult jälle maha jätan, et söösta appi, tavaliselt selgub et ilma asjata. Paanikahoog on läbi, suur laps tööl ja ma saan tagasi sõita. Samas ma ei julge minemata ka jätta, äkki just see kord ongi midagi tõsist? Ma olen tänulik ka oma kolleegidele, et nad suudavad mu ärakäimistega leppida.

Kõik, kes on üksikemad, teavad mis see on, puudega lapse emad teavad samuti, mida see tähendab. Need 12 aasta, mil ma täiesti üksi ( vanemad rahaliselt aitasid) lapse suureks kasvatasin ei lähe mul meelest. Ma olen emotsionaalselt nii rikkis ja ma kardan tema pärast ikka ja alati.
Ma olen elanud üle väga raskeid aegu, pidin kolima sinna, kus tol ajal oli tal võimalik kooli minna. See tähendas alustamist üürikorteris, sõpradeta, töötamist kahel kohal, koonerdamist. Püüdsin ja sain hakkama, tegin karjääri, hakkasin rohkem teenima, palkasin lisaks koduabilise ja eraõpetaja, kogu sissetulek läks tagurpidi selleks, et lapsest “asja saaks” Jah, saigi. Paljud paljud, kaasa arvatud nüüd ka lapse isa ja vanaema kõik kiidavad, et oh kui tubli ta on.
Ma ei hakka ju lapsele mitte kunagi rääkima, mida isa ja vanaema kunagi teinud ja rääkinud on. Täna olen mina see halb, kes ei ole lasknud perekonnal koos olla ( oleks mulle vaid jäetud see võimalus) tema arvab praegu, et ma sundisin ta teise linna kolima, oma majast üürikorterisse. Ta arvab, et kui me oleksime isa majja jäänud, olek tal praegu palju lihtsam elu. Muidugi, kui ta täna isa poole läheb on see nii nagu kauaoodatud poeg saabus, isa ja tema uus naine on sõbralikud, nad on majanduslikult jõukamad, nende pool ei pea ta midagi tegema, isa ei ole sundinud teda võimlema, õppima, ennast arendama.
Mina olen see, kes headel aegadel ei tule mõnikord, viimase mu sünnipäev unustas ta ära, emadepäeva kingitusi tegi ta kooli ajal. Siis olin ma talle ainus ja siis ta tõesti armastas mind ja ma tundsin seda. Praegu on mind vaja siis kui häda käes, ta peab enesestmõistetavaks, et mina perearstile numbri panen, temaga arsti juurde kaasa tulen (füüsilise eripära tõttu ei saa ta üksi hästi hakkama) Mina pean võtma töölt vaba päeva, sõitma autoga 200 km, et teda aidata, siis olen ma vajalik.
Ühelt poolt ma ei saa teda võtta kui tervet tavalist inimest, tema puuded on selleks liiga suured ja mõningaid järeleandmisi ma pean tegema. Tööandja teeb arvatavasti ka, aga et ta on üdini aus, konkreetne, peab oma lubadustest kinni, anab tööandja andeks iseloomu veidrused ja selle et päris igat tööd ta teistega võrdselt ei saa. Teiselt poolt mulle tundub, et see minu appi kutsumine ja igakuised viirushaigused hakkavad süvenema. Kui laps oli väike, oli mul eesmärk, suuta teda aidata niikaugele, et tal on töö, ta oskab üksi elada, suudab poes käia, süüa teha, selle kõik ma saavutasin aga edasi?
Kui ei ole edasiminekut, on tagasiminek, rohkem õppida ta ei saa, veel paremat töökohta vist ka mitte, naine ja lapsed jäävad arvatavasti pildilt välja, see kui mõni usklik haledusest temaga koos hakkab elama, pikas perspektiivis ei toimi, olen selliseid suhteid näinud. Mõni võib tema head südant ära kasutades temaga ajutiselt koos elada, lastes endale kõike osta ja raha anda aga sellise suhte lõpp on veel valusam. Praegu tegeleb ta invaspordiga ja ei tarbi üldse alkoholi ega muid meelemürke, tal on hästi mustvalge maailmapilt, on head ja halvad asjad. Aga kui ükskord proovib, ma ei tea, mis siis saab. Mõnest tema eakaaslasest sama puudega noorest on saanud narkomaanid.
Palun ärge kirjutage siia, et lase tal suureks saada, jäta ta rahule, ära mine iga palve peale, ära enam aita, seda ma saaksin teha normintellektiga terve lapse puhul. Erivajadusega inimeste puhul on kõik väga individuaalne, on palju päevi, kui ma olen pisarateni uhke tema üle ja samas on palju päevi, kui ma olen pisarais tema pärast.
Ma ei teagi, miks ma selle teema tegin. Palju seosestut hala aga ma postitan selle ikkagi.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 6 korda. Täpsemalt 04.12 20:57; 05.12 12:30; 22.12 10:00; 24.12 09:07; 29.12 19:19; 05.01 13:54;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Sa oled tubli ema. Ausalt.

Mul tekkis ainult küsimus, et miks te teineteisest nii kaugel elate? Ehk saaks pojale korteri üürida ja leiaks talle sobiva töö ka teile ligemal. Sul oleks lihtsam teda aidata ja emadepäeva, sünnipäevad jms saaksite veeta koos.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Sa oled tubli ema. Ausalt.

Mul tekkis ainult küsimus, et miks te teineteisest nii kaugel elate? Ehk saaks pojale korteri üürida ja leiaks talle sobiva töö ka teile ligemal. Sul oleks lihtsam teda aidata ja emadepäeva, sünnipäevad jms saaksite veeta koos.

Minu unistuste linn ei ole Tallinn, jah ma elasin seal lapse õpingute aja ja mu pojal on seal tekkinud sõbrad, töökaaslased, tema elu on seal 1.klassist peale olnud, mujal ei pruugi ta töödki leida, muus rääkimata. Mina aga leian, et millalgi peaksin ka enda elu elama,meil mehega on maja maal, meie väike laps käib turvalises maakoolis.Mu vanem poeg tahab elada tavalist noore inimese elu, puudest hoolimata. See elu ei ole üks suur kannatus.Lihtsal vahel jookseb mul juhe kokku, kui need autistlikud jooned võimust võtavad. Tal puudub apsoluutselt empaatiatunne, samas kui ta aru saab , võib ta olla hea ja hooliv, aga ilma ütlemata ta ei saa aru. Kui ma ta enda juurde ära tookisin, siis jah, minu elu läheb kergemaks aga oma poja iseseisvale elule tõmban kohe joone peale. Maamajast ta ei pääse enam kusagile, sõbrad ja töö jäävd kaugele ja siis muutub kõik seemille nimel ma need õpingu aastad panustasin mõttetuks. Puudega inimene ei pea ainule nö.elus püsima, et söök ja soe tuba ja muud polegi vaja, jah, ma tean, väga väga paljud puudega noored nii oma vanemate tagatoas elavadki.
Lapsevanemate jaoks turvaline hea variant, aga kas ka lapse jaoks?
Kui pole vaja olnud, siis sellele tavaline inimene ei mõtle.
See, et saab ise tööle minna, palka saada, kollektiivi kuuluda, ise otsustada, mida ma poest ostan,omateenitud raha ise kulutada, mitte olla abivajav vaid pigem abi jagav. Oma sõpradega on nad viinud läbi mitemeid heategevuslikke üritusi.
Ja siis tuleb jälle argipäev, kus mõned asjad ei suju või ta on millestki täiesti omamoodi aru saanud ning lööb ette täiestimusta päeva.
Oh mul on seda raske kirjeldada, mõistmiseks peaksin detailidesse laskuma aga seda ma teha ei taha.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 6 korda. Täpsemalt 04.12 20:57; 05.12 12:30; 22.12 10:00; 24.12 09:07; 29.12 19:19; 05.01 13:54;
To report this post you need to login first.
Postitas:

ah mul on ka kodus täiskasvanud asperger. eks ma jäängi teda toetama elu lõpuni.kas ta nüüd elab minu juures või mujal. vahet tõenäoliselt pole.
olen see esimene tugiisik kes jamasid lahendab.samas meil on kokkulepe, et ma ei jäta kõike sinnapaika vaid sekkun kui ma saan aidata.
nii lihtsalt on.

õnneks mul on oma töö, tore perekonda ja palju sõpru.ja hoolitsen,et enda jaoks aega oleks. et närvikava korras oleks.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

mul läks teemat lugedes mõte tugiisiku taotlemise peale, kellele tal ikkagi õigus peaks olema. Uuri Sotsiaalkindlustusametist järele!

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Sa oled väga tubli inimene! Soovin Sulle palju jõudu ja kõike head!

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Sa oled väga tubli ema!
Kas nüüd isa, isa uus naine ja isapoolne vanaema ei saaks aidata selle arstilkäimise ja muu abistamisega? Kirjutasid, et nad saavad nüüd kenasti läbi?
Sina oled väga suure töö ära teinud, tegelikult oleks isast ja vanaemast aus nüüd ka natuke panustada.

nad oleks valmis, kui laps ise neilt abi paluks, aga ta ju ei tee seda.
Mina olen see, kes aitab kui vaja, kui kõik on hästi ja ma küsin kuidas läheb, saan (minu jaoks ) ülbeid vastuseid. Ma püüan mõistusega võtta, et asperger ei oska olla nagu kõik teised. Ta käitub nagu filmis Sild, see naisuurija. Ta ütleb ots ja väga halvasti mõnikord, samas ei saa ta aru, et midagi valesti on. Isa ja töökaaslased ja kõik muu näevad paraadpoolt.
Täna ei ole tal selliseid puudeid,millega ta hakkama ei saaks ja otseselt tugiisikut tal vaja pole. Ta käib tööl tavalises firmas, mitte toetatud töökohal, ta elab tavalises üürikorteris, mina olen muidugi aidanud algul ja jälgin ka et tal arved makstud oleksid. Aga rahaline pool ja matemaatika on tal muidugi ülikõvad. Ta ei lase ühtegi maksetähtaega üle, pigem maksab ära varem ja ta on pedantselt aus, isegi kui see teda kahjustab. Kõrvaltvaatajate jaoks on ta kui üks suur erivajadusega inimese edulugu. Mõneti ta seda ongi. Lihtsalt on perioode, kui ma tunnen et ma ei jaksa enam, aga see läheb mööda 🙂
Siis on jälle päevad, kus ma olen tänulik kõigile õpetajatele ja arstidele, kes meie elus on olnud ja tänu kellele ongi selline olukord võimalik. Minu elu oleks palju hullem, kui mu tagatoas elaks täiskasvanud inimene, keda ma üleval pidama pean.
Siis ei oleks mul ei uut abielu ega nooremat last üldse tekkinud. Ju mu vanem laps tuli mind õpetama.
Noorena olin ma täpselt selline nagu enamus noori on, kes on saanud üles kasvada turvalises kodus, mõlema vanemaga ja ilma probleemideta, ülikooli lõpetades arvasin, et kogu elu kulgeb nii sujuvalt ja lihtsalt.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 6 korda. Täpsemalt 04.12 20:57; 05.12 12:30; 22.12 10:00; 24.12 09:07; 29.12 19:19; 05.01 13:54;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Pigem ma mõtlen, et sul oleks endal vaja psühholoogi abi. Ma tean, mis ma räägin, sest olen ise ka selline, et isegi kui hetkel on kõik hästi, ei suuda ma pinget maandada ja muremõtteid ja pidevat ärevilolekut lõpetada, ning see just ongi see, mis kurnab. Ega see last kuidagi ei aita. Tuleb leida tehnika, kuidas send lõdvestuma sundida ja kuidas suuta keskenduda tavaelule kui ise oled pidevas mures (ja sageli võib see olla täiesti ebaadekvaatne mure) poja pärast.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Pigem ma mõtlen, et sul oleks endal vaja psühholoogi abi. Ma tean, mis ma räägin, sest olen ise ka selline, et isegi kui hetkel on kõik hästi, ei suuda ma pinget maandada ja muremõtteid ja pidevat ärevilolekut lõpetada, ning see just ongi see, mis kurnab. Ega see last kuidagi ei aita. Tuleb leida tehnika, kuidas send lõdvestuma sundida ja kuidas suuta keskenduda tavaelule kui ise oled pidevas mures (ja sageli võib see olla täiesti ebaadekvaatne mure) poja pärast.

Aitäh! Sul on õigus aga ma ei ole mitte kunagi asjale niiviisi vaadanud.
suurema osa ajast olen ma oma lapse õüle uhke aga periooditi löövad lained peakohal kokku, eriti siis kui elus ka muudes asjades raskeid perioode on. Siis tekib tunne, et miks küll mina ja ma ei suuda selle kõigega enam toime tulla. Noorena suudad töötada mitmel kohal, magamata olla ja ikka hommikul särada..aga kui vanuse esimene number on 5, siis enam ei suuda. Magamata ööd on näios näha, närvid ei pea enam vastu, ärritun iga asja peale.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 6 korda. Täpsemalt 04.12 20:57; 05.12 12:30; 22.12 10:00; 24.12 09:07; 29.12 19:19; 05.01 13:54;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Tean, mida sa tunned. Mul on ka üks laps Asperger ja teine keskmise vaimupuudega (sünnitrauma tagajärg), kasvatan üksi, töötan täiskohaga. Kui teistel hakkavad lapsed selles vanuses juba vaikselt välja kolima ja vanemad saavad rahu, siis mul ei tasu oma elu peale mõeldagi. Minul seda lihtsalt ei ole ja ei tule. Ei tea, kaua tervis vastu peab…

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

ega ma mingit tunnustust ei ootagi. Lihtsalt kurvaks teeb see, et laps ise ei saa aru.Kõigest muust saab, eluga saab hakkama, aga kui ma püüan vahel harva niisama kontakti otsida, siis mõnikord tuleb vastuseks, mis sa tahad? See, kui temal on midagi vaja, siis pean ma suutma kohe vastata ja reageerida aga kui ma tahaks lihtsalt teada, kuidas läheb,siis ei pruugi mõnikord mitteühtegi vastust saada.
Ma tahan teha kõik, et ta saaks oma eluga hakkama ka siis, kui mind ükskord ei ole. Minu noorem laps ei peaks hakkama elu lõpuni venna hoidjaks. Samas ma ei tea, psüühika or õrn asi, võibolla oma ranguse ja piiride reeglite tagaajamisega pingutasin millalgi üle. Kui isa kasvatamisel ei osale, on väga raske heaks emaks jääda. Aga sellise diagnoosiga lapsel peavad olema piirid ja reeglid, muidu lõpeb kõik hooldekodus, sest ühelt maalt ei saada enam lapsega hakkama, kui füüsiline pool kasvab enne kui vaimne ja sotsiaalne järgi jõuab. Paljud asjad ei lähe ise üle ja ei kasva välja. Mure lapse pärast jääb emale ikka elu lõpuni. Jah, kui ma midagi oma elus olen õieti teinud, siis seda, et ma oma lapse iseseisvaks kasvatasin, loen ma oma kõige suuremaks tegemiseks.Olen küll teinud karjääri ja tööalaselt ka päris palju jõudnud, aga see oli ainult raha teenimiseks, et oma last aidata.
Nüüdpean oma jõuriismed kokku korjama ja suutma ka teise lapse suureks kasvatada, õnneks on mu teisel lapsel isa, kellele saab loota

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 6 korda. Täpsemalt 04.12 20:57; 05.12 12:30; 22.12 10:00; 24.12 09:07; 29.12 19:19; 05.01 13:54;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mulle tundub, et sa mõtled üle. See on ka tavalise ja terve täiskasvanud lapsega nii, et emad ikka muretsevad kuidas laps hakkama saab ja on valmis iga hetk appi sööstma, kui neile tundub, et laps abi vajab. See käib emaks olemise juurde ja sina oled ilmselt keskmisest ärevam ema.
Ka tervetel ja normaalsetel noortel täiskasvanutel on perioode, kus nad võivad suhted vanematega täielikult katkestada või miinimumini viia. See on vanemale raske taluda, aga see on siiski normaalne. Sina tundud olevat väga närviline ja kontrolliv, nii et ära imesta, kui ta sulle telefonis kähvab, et mis sa tahad.
Võid julgesti proovida, kuidas laps siis hakkama saab, kui sa talle momentaalselt appi ei torma, tema elu ei korralda ja tuge vähendad. Empaatiavõime saabki alles siis areneda, kui ta hakkab mõistma, mille jaoks lähedussuhted head ja kasulikud on ja seda, et ta peab ka ise nendesse suhetesse panustama. Noor inimene peabki natuke raskusi kogema. Muidu ta ei saa kogemusi ja ei arene.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 04.01 10:31; 05.01 14:36;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mulle tundub, et sa mõtled üle. See on ka tavalise ja terve täiskasvanud lapsega nii, et emad ikka muretsevad kuidas laps hakkama saab ja on valmis iga hetk appi sööstma, kui neile tundub, et laps abi vajab. See käib emaks olemise juurde ja sina oled ilmselt keskmisest ärevam ema.
Ka tervetel ja normaalsetel noortel täiskasvanutel on perioode, kus nad võivad suhted vanematega täielikult katkestada või miinimumini viia. See on vanemale raske taluda, aga see on siiski normaalne. Sina tundud olevat väga närviline ja kontrolliv, nii et ära imesta, kui ta sulle telefonis kähvab, et mis sa tahad.
Võid julgesti proovida, kuidas laps siis hakkama saab, kui sa talle momentaalselt appi ei torma, tema elu ei korralda ja tuge vähendad. Empaatiavõime saabki alles siis areneda, kui ta hakkab mõistma, mille jaoks lähedussuhted head ja kasulikud on ja seda, et ta peab ka ise nendesse suhetesse panustama. Noor inimene peabki natuke raskusi kogema. Muidu ta ei saa kogemusi ja ei arene.

Terve inimese seisukohast räägid sa õiget juttu aga puudega inimeste puhul on asi mõnel juhul teisiti. Näiteks kui ratastoolis inimene kukub nii õnnetult kitsas kohas mööbli ja oma tooli vahele kinni, et väljapääsemiseks on tal abi vaja aga tema lähedased arvavad, et pole hullu et ta telefonis ega arvutis kättesaadav ei ole, küll saab ise hakkama ja areneb edasi… kas ikka areneb, võibolla sureb sinna paari päeva jooksul janusse. Ok, see oli ekstreemne näide aga erinevate füüsiliste puuete puhul on olukordi, kus puudest tingituna on vahel kõrvalist abi vaja. Terved inimesed, kes selliste asjadega kokku pole puutunud, ei oska sellest aru saada. Emana, kes oma last paarkümmend aastat kasvatanud ja väga palju olukordi läbi elanud, on väga väga raske lasta asjadel lihtsalt niisama kulgeda. Kahtlemata on kogu see olukord mu närvisüsteemile mõjunud, näidake mulle ühte puudega lapse vanemat, kellel närvid terved.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 6 korda. Täpsemalt 04.12 20:57; 05.12 12:30; 22.12 10:00; 24.12 09:07; 29.12 19:19; 05.01 13:54;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ratastoolis inimese, epileptiku või diabeetiku puhul on muidugi rohkem järelevalvet vaja, ka täiskasvanud inimesele. Aga teemaalgatuses ei olnud füüsilisest puudest juttu midagi, ainult autistlikest joontest.

Kui sellel autistlikul täiskasvanul on tegelikult liikumispuue, epilepsia, diabeet vms. siis äkki saad kokkuleppele kellegagi, kes temaga samas linnas elab, mõne tema töökaaslasega näiteks? Või korteri omanikuga? Et kui ta telefonile ei vasta, siis läheb keegi vaatama, mis tema korteris toimub? Või on võimalik muretseda talle see häirenupuga käevõru, mis on üksi elavatel vanuritel ja puuedega inimestel?
Selles ei oleks mitte midagi ebanormaalset.

http://naabrivalve.ee/hairenupp/

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 04.01 10:31; 05.01 14:36;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Armas naine, sa oled ilmselgelt teinud ära tohutu töö ja sellega suurepäraselt toime tulnud!

Soovitan väga minna mõne terapeudi või nõustaja juurde ja lihtsalt rääkida seda juttu, mida sa siia kirjutasid. Sa oled kõike ise koos hoidnud ja muudkui pingutanud, pingutanud. Igaühel on vahel vaja kedagi, kes teda tõeliselt ära kuulab ja sealjuures saab aru, millest sa räägid. See aitab, see tõesti aitab. Palun proovi kasvõi mõned korrad ja võid proovida erinevaid inimesi. Terapeudiga võiks ideaalis juba esimesel korral tekkida tunne, et saad seda inimest usaldada ja soovid talle ausalt rääkida oma tunnetest. Sest kui midagi varjad, siis ei saa sind ka aidata.

Otsi enesele hingeabi. Ja palju jõudu edaspidiseks!

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 15 postitust - vahemik 1 kuni 15 (kokku 15 )


Esileht Erivajadustega laps täiskasvanud erivajadusega laps

See teema on suletud ja siia ei saa postitada uusi vastuseid.