Esileht Kodunurk Tatrapuder

Näitan 28 postitust - vahemik 1 kuni 28 (kokku 28 )

Teema: Tatrapuder

Postitas:

Kuidas teete?

Olen mitmete tuttavate-kolleegidega rääkima sattunud ja isegi nii lihtsat asja tehakse “igaüks omamoodi”.

Minu variant:
1. viskan paksupõhjalisse kastrulisse või ja tatrakihi
2. tatar käitub nagu mais e terad plahvatavad, seega segan seda plahvatussegu, kuni poti sisu on pigem valge kui pruun (e tatravärv)
3. keeran elektripliidil tule alt
4. lisan keedukannus kuumutatud vee (jube ägedasti läheb kogu segu keema, kaas peab vaid poolenisti peal olema)
5. lähen minema, oma asju tegema (pesema/riietuma), vahepeal lükkan kaane peale kui ülekeemise ohtu ei ole enam

Väga maitsev puder, juurde piima.
Kui üle jääb, teen tatrasalatit, kotletid või segan mis tahes toidu hulka – oleneb, palju üle jäi.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Teen, kuidas juhtub. Mõnikord pruunistan õlis/võis tatra, kallan vee peale ja lasen keema, seejärel madalal kuumusel kaane all haududa.

Mõnikord lasen tatra veega keema, ei pruunista enne, seejärel keeran pliidi välja ja lasen pudrul nö järelkuumuses valmida.

Maitses väga vahet pole, kas keerad pliidi kinni ja valmib järelkuumuses või siis valmib hästi madala kuumusega haududes. Küll aga on erinevate tootjate/pakendajate tatar erinev, mõnega kurnan enne mitu portsu hallivahust vett pealt ära, enne kui puhta veega tatra hauduma panen, mõne tootja tatar on üsna “puhas”, ei teki sellist määrdunud vahu kihti peale.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 12.03 19:17; 12.03 21:23;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Teen, kuidas juhtub. Mõnikord pruunistan õlis/võis tatra, kallan vee peale ja lasen keema, seejärel madalal kuumusel kaane all haududa.

Mõnikord lasen tatra veega keema, ei pruunista enne, seejärel keeran pliidi välja ja lasen pudrul nö järelkuumuses valmida.

Maitses väga vahet pole, kas keerad pliidi kinni ja valmib järelkuumuses või siis valmib hästi madala kuumusega haududes. Küll aga on erinevate tootjate/pakendajate tatar erinev, mõnega kurnan enne mitu portsu hallivahust vett pealt ära, enne kui puhta veega tatra hauduma panen, mõne tootja tatar on üsna “puhas”, ei teki sellist määrdunud vahu kihti peale.

Teen samamoodi.
Aga tatraputru piimaga keeta? :S

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt 12.03 19:57; 13.03 22:15; 15.03 21:09; 16.03 11:59;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Pesen tatra ära sõelal (teemaalgataja teeb siis kuiva tataraga seda “popkorni”, ei pese? tatar on suht räpane, proovi ükskord pesta), panen potti ja keeva vee kannust peale. Hautan hästi madalal kuumusel ja poole pealt lülitan kuuma välja. Olen ka neid võis kuumutamisi jne kuulnud küll ja vist ka proovinud, ei olnud nagu suuremat vahet.
Piimaga keedeti meil lapsena eluaeg putru, kunagi ei tehtud soolast või veega keedetuna. Aga lihaga, seentega-sibulaga-võiga on ka väga hea praekõrvane. Kes sööb või, kes hapukoorega. Magusana vist ainult tatraputru eriti ei sööda 🙂

Samamoodi on palju nippe, kuidas teha sõmerat riisi jne (kes praeb ka kuiva kuumaga, kes õliga, kes peseb pikalt läbi jnejne).

Missugune on hea tatar? Veski-Mati oma kasutan mina, tundub suht puhas, kuigi teised (mingi vanasti pruunikas kilepakendis) olid ka sama head võib-olla. Mingeid keedupakendites tatart (nagu ka riisi) ei kasuta kunagi, sest seda 1) ei saa pesta ja 2) ei saa proovida, kas ikka on nii pehme kui vaja.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 12.03 20:21; 12.03 21:12; 13.03 09:29;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Pesen tatra ära sõelal (teemaalgataja teeb siis kuiva tataraga seda “popkorni”, ei pese? tatar on suht räpane, proovi ükskord pesta)

Enesestmõistetavalt ei ole see mustus.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Tatra pesemisega ujuvad pinnale sõklad ja mustad kestatükid, pesuvesi on kohe kindlasti väga ebaapetiitse väljanägemisega.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 12.03 20:21; 12.03 21:12; 13.03 09:29;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Teen, kuidas juhtub. Mõnikord pruunistan õlis/võis tatra, kallan vee peale ja lasen keema, seejärel madalal kuumusel kaane all haududa.

Mõnikord lasen tatra veega keema, ei pruunista enne, seejärel keeran pliidi välja ja lasen pudrul nö järelkuumuses valmida.

Maitses väga vahet pole, kas keerad pliidi kinni ja valmib järelkuumuses või siis valmib hästi madala kuumusega haududes. Küll aga on erinevate tootjate/pakendajate tatar erinev, mõnega kurnan enne mitu portsu hallivahust vett pealt ära, enne kui puhta veega tatra hauduma panen, mõne tootja tatar on üsna “puhas”, ei teki sellist määrdunud vahu kihti peale.

Teen samamoodi.
Aga tatraputru piimaga keeta? :S

Mis see piim siia puutub? Kirjutasin ju, et veega keedan, piima ei maininud sõnagagi.

Kui keegi räägib sulle, et piimaga teeb, siis võib-olla teeb üldse tatrahelvestest, mitte tatrast? Helvestest teevad tõesti ju paljud piima-veega pooleks, mul teeb ema nt lapselastele nii putru. Aga helvestest ja tatrast tuleb täiesti erineva struktuuri ja maitsega, nii et minu jaoks on see helbepudru ja tavaline tatrapudru ikka iseasjad.

Aga see erineval viisil tatra keetmise teema meenutas mulle, kuidas ükskord olin seltskonnas, kus olid Piiteri venelased ja Donbassi ukrainlased, lisaks veel lätlased ja eestlased ning jutt läks boršile. Ossa, mis vaidlus läks venelastel ja ukrainlastel borši teemal lahti 😀 Nad keedavad seda ju täiesti erinevalt, aga nimetus ikka üks.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 12.03 19:17; 12.03 21:23;
To report this post you need to login first.
Postitas:

mina teen nii:
kuumutan vähese õliga kuiva tatra läbi
kallan kuuma vee peale (kahekordne tatra kogus)
lisan puljongikuubiku või kontsentraati ja 3-4 loorberilehte
lasen madalal kuumusel ca 20-30 minutit podiseda
korjan loorberilehed välja ja ongi valmis.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 12.03 23:38; 13.03 20:25;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kasutate te Eestis kasvatatud toortatart või poest seda pruuni?

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mina kuumutan tatart potipõhjas oli ja või segus paar minutit. Siis kallan peale kuuma vee, vett 3x nii palju kui tatart. Maitseks soola, keedan paar minutit ning siis keeran pliidi kinni ja jätan tatra kaane all järelkuumuses hauduma.
Riisi keedan samamoodi, jääb mõnus ja sõmer.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mina kuumutan tatart potipõhjas oli ja või segus paar minutit. Siis kallan peale kuuma vee, vett 3x nii palju kui tatart. Maitseks soola, keedan paar minutit ning siis keeran pliidi kinni ja jätan tatra kaane all järelkuumuses hauduma.
Riisi keedan samamoodi, jääb mõnus ja sõmer.

Riisi valmistamise suhtes soovitaks ümber mõelda. Tänapäeval soovitatakse riisi keeta nii suures veekoguses kui vähegi võimalik. Eriti hea oleks riisi enne valmistamist veel päev otsa vees leotada. Selline valmistamisviis vähendab tunduvalt arseeni kogust riisis. Olin ka kunagi suur risotto austaja, ehk siis valmistasin riisi samal meetodil kui sina. Nüüd olen sellest täielikult loobunud.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Toortatrast ja röstitud-kuivatatud pruunist tatrast tuleb jälle kaks täiesti isemoodi sööki 🙂 toortatar on kahtlemata väga tervislik, seda tuleks keeta nii vähe kui võimalik või teha üldse toorputru või kuuma veega termoses hautada. Aga meie lastele ei meeldi 🙁 selline liimjas tekstuur on juures ja terad on teistmoodi. Seega kasutan toortatrajahu (kookidesse, mitte pudruks).
Kui mina väike olin, siis polnud tatrahelbeid ega tatramannat jms olemaski, olid ainult pruunid tatraterad ja nendest tehtigi hommikuti piimaputru.

Missugust tatart kasutate?

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 12.03 20:21; 12.03 21:12; 13.03 09:29;
To report this post you need to login first.
Postitas:

kuumutan poti põhjas sortsu õli kuumaks,
lisan tassitäie kuivi tatratange,
segan puulabidaga kuni nad kuumaks lähevad,
lisan tatardest 3x suurema koguse (külma) kraanivett,
pliit on 6-peal kuni vesi keema hakkab,
siis keeran pliidi 2-peale,
lisan soola,
kui tatar on enamvähem valmis, lülitan pliidi välja
ja segan juurde paar supilusikatäit taluvõid

kasutan kõige tavalisemaid ja odavamaid kodumaised tatratange.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Teen erinevat moodi.

Tavaliselt: sarnaselt nagu eelnevad on kirjeldanud.

Kui kiire: õhtul/ hommikul panen pestud tatra külma veega likku ja hommikul/ õhtul vaja vaid korraks keema lasta, lisan soola, või (nii pidavat tatar ka kõik tervisliku paremini säilitama).

Vahelduseks: praen sibula hakklihaga (olen juurde pannud ka riivitud porgandit), lisan pestud tatra, kuumutan läbi ja kallan peale keeva vee, lisan veerand puljongi kuubikut ja jätan hauduma.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

huvitav, et nii paljud tatart enne kuivalt võis kuumutavad – ma pole kuulnudki sellest. Või mõeldakse siin tatrapudru all midagi muud kui lihtsalt keedetud tatart.

Ise valmistan tatart nii nagu riisigi – esmalt ajan suure veega keema, seejärel valan sogase vee ära ja uus vesi peale – umb 1-2 cm üle tatra ja siis keedan kuni vesi on kadunud ja tatar pehme. Aegajal tvaja segada ka muidugi. Riisi puhul niimoodi toimides on näha, kui tolmune riis on. Tatr siiski ei ole nii “räpane” nagu keegi eespool mainis 😀

Aga puhtalt tatart ma ei söögi, ikka vaja siis mingi hakkliha ja köögiviljad ka sisse panna. Kidney oad ja paprika sobivad suurepäraselt

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Pesen, panen eelmisel õhtul likku.
Hommikul lasen pannil või kuumaks ja viskan juba pehmed terad peale.
Kuumutamise vaev.

Vihman vees keedetud putru, mis on plägaks läinud ja sõmera struktuuri kaotanud.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

kuumutan poti põhjas sortsu õli kuumaks,
lisan tassitäie kuivi tatratange,
segan puulabidaga kuni nad kuumaks lähevad,
lisan tatardest 3x suurema koguse (külma) kraanivett,
pliit on 6-peal kuni vesi keema hakkab,
siis keeran pliidi 2-peale,
lisan soola,
kui tatar on enamvähem valmis, lülitan pliidi välja
ja segan juurde paar supilusikatäit taluvõid

kasutan kõige tavalisemaid ja odavamaid kodumaised tatratange.

Mina teen samamoodi kui sina. Ainult taluvõid ei sega sisse. Selle asemel praen peekonikuubikuid ja segan krõmpsud kuubikud pudru sisse. Väga, väga maitsev! Kui olen pudru taldrikule tõstnud, siis lõikan pudru serva taluvõid. Sisse ära ei sega, vaid jätangi äärele, kergelt sulama. Kõrvale piima.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

huvitav, et nii paljud tatart enne kuivalt võis kuumutavad – ma pole kuulnudki sellest. Või mõeldakse siin tatrapudru all midagi muud kui lihtsalt keedetud tatart.

Aegajal tvaja segada ka muidugi. ????

segamine ei ole absoluutselt vajalik. vastupidi, see teeb plögaks nii tatra kui riisi.
kuivalt kuumutamine on selleks, et tuleks sõmer puder.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 12.03 23:38; 13.03 20:25;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kuidas teete?

Olen mitmete tuttavate-kolleegidega rääkima sattunud ja isegi nii lihtsat asja tehakse “igaüks omamoodi”.

Minu variant:
1. viskan paksupõhjalisse kastrulisse või ja tatrakihi
2. tatar käitub nagu mais e terad plahvatavad, seega segan seda plahvatussegu, kuni poti sisu on pigem valge kui pruun (e tatravärv)
3. keeran elektripliidil tule alt
4. lisan keedukannus kuumutatud vee (jube ägedasti läheb kogu segu keema, kaas peab vaid poolenisti peal olema)
5. lähen minema, oma asju tegema (pesema/riietuma), vahepeal lükkan kaane peale kui ülekeemise ohtu ei ole enam

Väga maitsev puder, juurde piima.
Kui üle jääb, teen tatrasalatit, kotletid või segan mis tahes toidu hulka – oleneb, palju üle jäi.

Kas sa tangaineid enne töötlemist ei pesegi????????? Huh, paljas mõte sellest sogasest veest, mis pestes tuleb, ajab söögiisu ära????

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 13.03 21:18; 18.03 08:29;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Teen, kuidas juhtub. Mõnikord pruunistan õlis/võis tatra, kallan vee peale ja lasen keema, seejärel madalal kuumusel kaane all haududa.

Mõnikord lasen tatra veega keema, ei pruunista enne, seejärel keeran pliidi välja ja lasen pudrul nö järelkuumuses valmida.

Maitses väga vahet pole, kas keerad pliidi kinni ja valmib järelkuumuses või siis valmib hästi madala kuumusega haududes. Küll aga on erinevate tootjate/pakendajate tatar erinev, mõnega kurnan enne mitu portsu hallivahust vett pealt ära, enne kui puhta veega tatra hauduma panen, mõne tootja tatar on üsna “puhas”, ei teki sellist määrdunud vahu kihti peale.

Teen samamoodi.
Aga tatraputru piimaga keeta? :S

Mis see piim siia puutub? Kirjutasin ju, et veega keedan, piima ei maininud sõnagagi.

Kui keegi räägib sulle, et piimaga teeb, siis võib-olla teeb üldse tatrahelvestest, mitte tatrast? Helvestest teevad tõesti ju paljud piima-veega pooleks, mul teeb ema nt lapselastele nii putru. Aga helvestest ja tatrast tuleb täiesti erineva struktuuri ja maitsega, nii et minu jaoks on see helbepudru ja tavaline tatrapudru ikka iseasjad.

Aga see erineval viisil tatra keetmise teema meenutas mulle, kuidas ükskord olin seltskonnas, kus olid Piiteri venelased ja Donbassi ukrainlased, lisaks veel lätlased ja eestlased ning jutt läks boršile. Ossa, mis vaidlus läks venelastel ja ukrainlastel borši teemal lahti ???? Nad keedavad seda ju täiesti erinevalt, aga nimetus ikka üks.

See piimaga keetmise osa oli teemaalgatuse peale. Teemaalgataja kirjutas, et keedab piimaga tatart (mitte helbeid).

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt 12.03 19:57; 13.03 22:15; 15.03 21:09; 16.03 11:59;
To report this post you need to login first.
Postitas:

See piimaga keetmise osa oli teemaalgatuse peale. Teemaalgataja kirjutas, et keedab piimaga tatart (mitte helbeid).

ei kirjuta ju?
Ainult seda, et sööb tatraputru piimaga.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 14.03 05:58; 16.03 06:13;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Arutelu jätkuks, mina olen see kes paneb piima tatratangudest keedetavasse putru. Ajan vee keema, panen tatratangu sisse ja hautan tasasel tulel kuni pehme. Siis lisan võid ja veidi piima ja hautan veel veidike. Juurde praen suitsuliha või peekonit. Lemmikpuder terve elu, hing sööks veel aga sisse ei mahu. Praetud tatrast mulle ei meeldi.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

See piimaga keetmise osa oli teemaalgatuse peale. Teemaalgataja kirjutas, et keedab piimaga tatart (mitte helbeid).

ei kirjuta ju?
Ainult seda, et sööb tatraputru piimaga.

“Väga maitsev puder, juurde piima.” Kui sööks piimaga, kirjutaks “kõrvale piima.” “Juurde piima” tähendab ju, et lisab seda tatrapudrule juurde.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt 12.03 19:57; 13.03 22:15; 15.03 21:09; 16.03 11:59;
To report this post you need to login first.
Postitas:

“Väga maitsev puder, juurde piima.” Kui sööks piimaga, kirjutaks “kõrvale piima.” “Juurde piima” tähendab ju, et lisab seda tatrapudrule juurde.

No aga mitte keetmisel. Teeb tatra valmis, kaussi ja siis piim peale.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 14.03 05:58; 16.03 06:13;
To report this post you need to login first.
Postitas:

“Väga maitsev puder, juurde piima.” Kui sööks piimaga, kirjutaks “kõrvale piima.” “Juurde piima” tähendab ju, et lisab seda tatrapudrule juurde.

No aga mitte keetmisel. Teeb tatra valmis, kaussi ja siis piim peale.

Ta täpsustas juba ise ka, et veega ikka keedab, kuigi keetmisprotsess oli tal kohe alguses juba ju väga üksikasjalikult kirjeldatud, piima mainis alles siis, kui asi söömiseks läks. Mu arust võib “juurde” tähendada sama hästi ka piima pealejoomist. Need sõnad nüüd nii ühemõttelised ka ei ole, et “kõrv” on tingimata tassis ja “juur” on potis pliidi peal. Eestlased võivad muidugi keelekasutuse üle lõputult vaielda, enda kodus omandatud keelevariant tundub ainuõige.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

“Väga maitsev puder, juurde piima.” Kui sööks piimaga, kirjutaks “kõrvale piima.” “Juurde piima” tähendab ju, et lisab seda tatrapudrule juurde.

No aga mitte keetmisel. Teeb tatra valmis, kaussi ja siis piim peale.

Veel jubedam variant 😀

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt 12.03 19:57; 13.03 22:15; 15.03 21:09; 16.03 11:59;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kes pesemata tangainetest putru keedab (tatar, kruubid, hirss jne.), siis teadke, et neil tallutakse isegi jalgupidi otsas – head isu pori söömisel …

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kes pesemata tangainetest putru keedab (tatar, kruubid, hirss jne.), siis teadke, et neil tallutakse isegi jalgupidi otsas – head isu pori söömisel …

Jah, aga näed, kuidas meid miinustatakse. Järelikult jääme porisööjatele alla.

Kunagi oli siin teema külmutatud/ sulatatud toitudest ja keegi kirjutas, et külmunud kondid viskab kohe keema – mis vahet seal on. Mina igatahes kõigepealt sulatan ja siis PESEN, ning siis alles kuumtöötlen. Vbl ma sisi olen see Perekooli bakteriboobik, aga no ma ei taha käperdatud-pakendatud-transporditud liha kohe töötlema hakata. Las ma siis kujutan ette, et külma vee all lobistamine tapab kõik pahad 😀

Veel õli tulle – pesen ka kõik uued riided ja eriti voodipesu, rätikud jne. peale ostmist üle. Kerge kiire programmiga. Jalanõude sisetaldu, hambaharju ja pesunuustikuid vahetan ka vist liiga sageli 😀

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 13.03 21:18; 18.03 08:29;
To report this post you need to login first.
Näitan 28 postitust - vahemik 1 kuni 28 (kokku 28 )


Esileht Kodunurk Tatrapuder

See teema on suletud ja siia ei saa postitada uusi vastuseid.