Esileht Väikelaps Traumaatiline kogemus ja tagasilöögid

Näitan 12 postitust - vahemik 1 kuni 12 (kokku 12 )

Teema: Traumaatiline kogemus ja tagasilöögid

Postitas:

Tere!

Mul on siiras mure oma 3a lapse pärast, kes pärast nädal tagasi lasteaias nähtud ohutusteemalist etendust ja sellele järgnenud evakuatsiooniõppust on selgelt siiani traumeeritud.
Milles see väljendub – laps, kes siiani on olnud täiesti kuiv nii öösel, kui päeval, laseb jälle püksi nii lasteaias, kui kodus (sh kodus ka nii, et ta on küll voodis, aga vaatab raamatuid st ei maga veel, pott on voodi kõrval). Lisaks kardab ta paaniliselt suitsuandurit, tulekustutit, tulekahjust teavitamise nuppu, tulekahjukellasid. Ärkab öösel mitu korda üles, trambib vanemate tuppa, sest kardab oma toas olevat suitsuandurit (varasemalt on alates oma tuppa harjutamisest kõik ööd oma toas maganud). Kusjuures see tema toas olev suitsuandur on kena lillakas klots – ei ole mingi peletis.
Oleme kodus selgitanud ja rääkinud ja selgitanud ja rääkinud, et suitsuandur (jms) on väga hea asi, et siis me kõik kuuleme, kui midagi ehk on kusagil pahasti ja saame kiirelt reageerida. Et suitsuandur aitab meid ja vägaväga pahasti on hoopis neil, kellel ei ole kodus andureid või kustuteid jne. No ei – sisuliselt tulemus 0. Õpetaja väidab, et evakuatsiooniõppuse ajal küll lasteaias tulekahjukellad helisesid, aga mingit paanikat või stressi lastele ei tekitatud.
No miski siin ei klapi – ilmselgelt vähemalt see 1 kolmeaastane ei saanud vajalikul hetkel vajalikku kindlust või tuge ja tagajärjed ei paista lahenevat.
Mida teha? tõesti ei oska enam reageerida… 🙁

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 22.03 20:50; 23.03 08:40; 23.03 11:52;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Lapsele võis mõjuda küll. Paku talle rohkelt lähedust, ehk võtad kaissumagama või kolid tema tuppa ööseks mingiks ajaks? Ega siin vist kohe midagi ei saagi ära teha, läheb aega.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Aitäh!
Praegu ongi maganud pooled ööd mu kaisus (pooltel kordadel on ta õnnestunud oma voodisse tagasi deporteerida). Kui see piss valel ajal valesse kohta tuleb, ei ole kuidagi halvustanud ega tänitanud. Abikaasa pakus välja, et ajutiselt võime tema toas ka suitsuanduri panna nö silma eest ära (kapiotsa). Proovisin täna panna psühholoogile aega – kahjuks isegi tasulise ajad olid nii täis, et kusagile polnud ruumi praegu, aga ehk lähipäevil selgub selles osas ka midagi – ehk oskab asjatundja aidata tal neid hirme natuke lahti harutada pigem varem, kui hiljem…

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 22.03 20:50; 23.03 08:40; 23.03 11:52;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Võimalik, et laps ei kardagi anduri välimust. Pakuks, et ta võis võpatada alarmi peale ja kardab selle kordumist. Võpatamine käib nii kiirelt, et seda ei pruugigi keegi näha või tähele panna ja aias arvavadki, et kõik oli korras ja keegi endast välja ei läinud. Ma ehmun isegi, kui see alarm tööle hakkab, mis need pisikesed siis veel tegema peaks.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Töötasin kunagi asutuses, kus käidi ka lastega ekskursioonidel. Korra oli häire ja inimesed evakueeriti. Nende hulgas grupp pisikesi koolilapsi. Üsna mitmed neist olid ikka korralikult paanikas, nii hale oli neist. Ammugi see pole ehmatus siis 3-aastasele…

Ma arvan ka, et suitsuandur lapse toas pole hetkel primaarne. Arvan ka, et seni olete õigesti käitunud, ilmselt võtab turvatunde tekkimine aega.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Olen ammugi mõelnud, kas ei pingutata tänapäeval laste “harimisega” pisut üle, ilma et arvestataks neid lapsi ümbritseva tegeliku elu kontekstiga.

Ühe näitena eluvõõrast õpetusest võiks tuua selle, kuidas meie lasteaia sõimerühmas (!) tambiti kaheaastastele pähe dogma: “Nii kui midagi juhtub, nii pead sina kohe helistama 112!” 2-aastane hädavaevu oskab rääkida, ei oska olukorda selgelt hinnata ega kirjeldada, päris paljud kahesed ei tea veel oma perekonnanimegi, täisnimegi (nt Mia-Maria) asemel ütlevad ainult enda lühendnime (Mia). Rääkimata kõikidest muudest arvukatest seikadest, mida 112-le helistades eelnevalt samuti teadma peaks. Lisaks polnud minu kahesel õrna aimugi, kuidas telefoni või mobiili üldse kasutada (näe, polegi eranditult kõik tänapäeva lapsed sünnitusmajast saadik nutikas!). Kogu õpetus oligi seisnenud vaid selles, et kaheaastastele tambiti pähe 112-number, nad pidid seda muudkui joonistama ja isegi lumele ehitama. Lõpuks oli mõnedel lastel tekkinud juba assotsiatsioon, et number “112” ise tähendabki õnnetust 🙂 Ning paar last olid kodus proovinud helistada 112, sest nende mõmmik oli haige. Egas kaheaastane tee vahet, kas haige on mõmmik või inimene, kas põleb nukumaja “mängult” või pärismaja…

Pidin kodus ajupestud lapsele pärast lasteaias toimunud “teavituspäeva” kõva selgitustööd tegema, et kui midagi juhtub, siis jätku too 112 heaga rahule ja pigem otsigu kibekiiresti üles ema-isa, vanaema, või kui neid äkki miskipärast pole (nt on vanaema, kes last pidi hoidma, ära minestanud vms), siis tormaku õue ja koputagu naabrite uksele ja täiskasvanud saavad siis vajadusel hädaabisse helistada. Imestasin ikka väga, mispärast jätsid nood “spetsialistid” lapsele abiotsimist õpetades oma ema ning isa täielikult mängust välja, mindi neist ükskõikselt mööda… Umbes nõnda, et kui ema koorib köögis kartuleid ja laps lastetoas mängides avastab järsku, et seinapistikust kerkib suitsu, siis peab see laps, selmet emale ütlema minna, ema eest salaja otsima hoopiski majast üles kellegi mobiili ning helistama 112. Imelik.

Ka need lasteaia tuletõrjeõppused olid paras naljanumber, ning pärast sai kodus ka nende tagajärgedega tegeldud.

Pigem peaks selles vanuses lastele õpetama täiskasvanute sõna kuulamist. Tuleb sisse harjutada, et juhul kui täiskasvanu käsib kiirelt majast lahkuda, siis peabki laps nii tegema. Mitte aga pugema nt kappi peitu ja seal naeru kihistades istuma. Või kui täiskasvanu käsib kanda kiivrit, siis peab seda ka kandma. Kui kaaslane on hädas, siis peab kiirelt jooksma kasvataja, õpetaja, vanema vms juurde ja valjul selgel häälel rääkima talle, mis juhtus, mitte aga jätma kaaslast ükskõikselt sinnapaika. Tuleb õpetada lapsi vajadusel kõvasti karjuma- nt kui võõras inimene temast kinni haarab ja autosse tirida tahab. Siin kirjutatuna tunduvad kõik need nüansid enesestmõistetavad, ent tegelikus elus paraku pole nende järgimine ilma eelneva harjutamiseta sugugi lihtne. Need on tõelised seigad, mis päriselt võivad aidata päästa lapse või ta kaaslase elu. Mitte aga poolkõnetule paariaastasele tuimalt tühja numbri “112” pähetampimine või suitsuanduri kileda lärmiga traumeerimine.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Aitäh veelkord toetamast!
Suitsuanduri välimusest – meil kodus neid tavalisi valgeid polegi, elutoas on “putukas” laes, mille kohta laps arvab, et see on kole (ega ta tõesti mingi eriline iludus ei ole, pigem kiiksuga), tema enda toas siis lillakas, mujal on hallid kangaga kaetud klotsid. Ma usun ka, et ehk ei ole asi anduri välimuses, vaid pigem hirmus selle heli ees.
Me abikaasaga mõlemad oleme töötanud keskkondades, kus tulekahjukellade kuulmine ja erinevad õppused on tavapärane osa tööst – seega täitsa kursis ise selle heliga ja vajaliku tegevusega olukorras jne. Aga samamoodi olen nüüd viimase nädala jooksul pidanud tegema põhjalikku täiendus-selgitustööd sellele lasteaiaõppusele lisaks. Laps tuli samamoodi selle 112 jutuga (millele siis õpetasin juurde, mida seal rääkima peab – et laps oskaks öelda vähemalt oma täispika nime ja koduaadressi – õnneks häirekeskuses on positsioneerimine nüüd ka, aga siiski) – aga tõesti, pelgalt selle numbri tampimine ei anna mingit muud efekti, kui seda, et ehk oskab laps paanikas lapsevanemale meelde tuletada, kuhu helistada vajadusel 😀
Samamoodi tuli selgitada eraldi mitu korda üle, et kui lasteaias hakkavad kellad helisema, tuleb minna õpetaja juurde ja õpetaja siis ütleb, mida tuleb edasi teha – tuli lapsele täieliku uudisena. Sama teema tõesti ka selle kohta, et kui kodus hakkab suitsuandur karjuma, siis on vaja emme-issi juurde minna. Tagantjärgitarkusena tekib küsimus, et milleks üldse selliseid õppuseid teha, kus tegelikult õigetele aspektidele ei keskenduta….

Aga kui ma nüüd mõtlen sellele, et äkki pandigi lasteaias kellad helisema ja nad röökisid kogu selle aja, kui lapsed kogunemiskohta rühmadega jõudsid, siis see oli üsna pikk aeg kuulata väikese lapse jaoks ikka väga valju ja koledat häält. pagan, ma vist ehmataks ka ära ja kui keegi siis ei rahusta, selgita, toeta ka, siis ongi jama käes.

Oeh jah, loodan, et läheb varsti mööda, aga praegu veel ei paista ikka mingeid taandumisemärke – öösel jälle magas kaisus ja enne lasi ärkvel olles oma voodi täis 🙁

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 22.03 20:50; 23.03 08:40; 23.03 11:52;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Aidata ei oska rohkem, kui on siin juba soovitatud, ja usun, et varsti läheb üle! Minu laps kartis mõnda aega pärast Pariisi terrorirünnakuid hirmsasti pahasid inimesi (me tal teadlikult telekast ei lubanud uuniseid vaadata, aga kuna kõik sellest rääkisid, siis kusagilt ta ikka kuulis ja hakkas kartma). Kartis üksi oma toas magama jääda, sest pahad inimesed tulevad. Samuti kartis pimedas jalutada jne. Aga paari kuuga läks üle, nüüd ei ole enam kordagi meenutanud.
Sellega olen nõus, et lasteaedade õppused on vahel väga eakohatud ja sobimatud. Mu mees on arst ja huvi pärast lehitses esmaabimaterjale, millest õpetatakse viieaastaseid – ja ta pidi kreepsu saama. Üks olukord, mille lapsed pidid selgeks saama, oli selline, et mees lamab põrandal, nuga kõhus. Mu mees ütles, et isegi EMO arstidele haiglas on nuga kõhus nii erandlik olukord, et tekitab kõhedust, palju meil neid pussitamisi juhtub! Kuidas satub viieaastane üksi nägema olukorda, kus mees lamab, nuga kõhus? Ja kuidas ta seal adekvaatselt aitama peaks?
Pigem võiks õpetada olukordi, mis reaalselt kodus ette võivad tulla: väike õde või vend tõmbas midagi kurku, kukkus kõrgelt alla, vm.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ongi erineva närvisüsteemiga inimesi olemas. Sellele vaatamata peavad kõik need lapsed õppima, kuidas stressile reageerida ja praegu ongi selleks hea võimalus. Sina aitad teda selles, räägid lahti, seletad, vaigistad hirme, aitad hirmud lõpuni mõelda, aitad mõelda, kuidas konstruktiivselt toimida olukorras, kui on hirm. See ongi oluline osa lapsepõlvest – õppimine kuidas toime tulla stressisituatsioonidega ja kuidas toime tulla oma hirmudega. Mõnel käib see kergemini, mõnel raskemini, aga kuna eesmärgiks on kunagi iseseisvasse ellu lubada ise hakkamasaav inimene, siis ära karda selliseid olukordi, vaid kasuta need ära, aita ja julgusta ja õpeta oma last. Lase tal kogeda erinevaid olukordi, mitte ära hoia teda kõigest keerulisest kiivalt eemale. Lapse emotsioone ei ole vaja karta. Lühiajalist stressi ei ole ka vaja karta. Küll on vaja karta olukorda, kus laps ei ole üldse harjunud stressisituatsioonidega ja ükskord vanemas eas (koolilapsena), kui sina enam kõrval ei ole, ootamatu olukorra ees täiesti ebaadekvaatselt käitub.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mõni laps ongi õrnema närvikavaga ja minu oma on ka selline. Ma arvan, et minu oma lõpuks oligi nii suures segaduses, et mis ja kus ja millal ta siis tegema peab, et see ajaski teda ärevile. Ta muudkui hirmuga vaatas seda suitsuandurit ja mõtles, et mis nüüd siis saab kui see tööle hakkab. Tal oli nagu hirm selle olukorra osas, et ta ei saa hakkama ja unustab ära jne. Mis me siis tegime… Kõigepealt lõpetasime igasugu õpetussõnad ära ja ma ütlesin talle, et ärgu muretsegu, sest emme aitab teda ja emme tuleb tema juurde ja emme päästab ta ära. Me ei saa hakata hädaolukorras käitumist õpetama kui laps ei suuda selle ärevuse ja hirmu tõttu oma igapäevaeluga hakkama saada. Teiseks oli tema suurim hirm tulekahju ja meeletult hakkas tuld kartma. Ma andsin talle kogemust, et tuli ei ole kohe suur vaenlane. Lasin tal aidata ennast kaminasse tule tegemisel, küünalt võis ära puhuda jne. Õppisime, kuidas tulega toime tulla. Veega kustutasime lõket jne. Muidugi koguaeg korrutasin, et ainult emmega koos tohib jne. Ma muidu mingil juhul ei pooldaks tulega mängimist, aga kui laps paaniliselt röökima hakkas iga kord kui kuskil põlevat küünalt nägi, siis noh ei näinud ma muud varianti. Mängisime tuletõrje mänge. Mängult kuskil põles midagi ja meie läksime viiu viiu kustutama. Rääkisime tuletõrjujatest jne.

Igaljuhul nüüd aasta hiljem ta enam ei karda ja on väga suur tuletõrje fänn. Aga samm-sammult ja kui infot annad, siis pigem tasapisi ja vähe korraga ning vastavalt lapse arengutasemele. Ei pea kohe kõiki ohte selgeks tegema lapsele. Sa ei jäta ju nii pisikest üksi koju vms ning need tõelised ohuolukorras, kus lapse tegutsemine ja teadmised võiks kellegi elu päästa juhtuvad väga väikse tõenäosusega. Ma arvan, et see pole seda väärt, et lapsele pikaajalist hirmu tekitada, mis tema igapäevast elu segab. Seega julgelt ilusta mõningaid asju.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Vanus on selline, et lastel hakkavadki mõtlema õnnetuste/surma jmt asjade üle. Meil on peres 4 ja 5,5 a, kuni kolmeni ei olnud häda midagi, aga vanuses 3+ muutusid õnnetustega seotud teemade suhtes väga tundlikuks ja ärevaks, hakkasid seostama kõike ka meie eluga, et meil võib ka sedasi juhtuda. Eks tulebki selgitada ja rääkida, et tal tekiks mingi aeg rohkem tausta nende teemade osas ja tekiks arusaam, et millal on kõik tulega seotud ohtlik, milla mitte jne.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mina mäletan ennast lapsena (küll ilmselt pisut vanemana) õhtuti voodis pikutamas ja erinevaid asju kartmas 🙂 Kusjuures ma ei olnud eriliselt nõrga närvikavaga ega ole seda siiani. Aga vot kartsin. Üks periood ma kartsin samuti seda, et öösel tuleb tulekahju. Siis mingi aeg ma kartsin, et äkki mul jääb öösel süda seisma. Siis kui oli suvi, kartsin ma, et mul on puuk ja ema pidi korduvalt käima mind üle vaatamas ja kinnitama, et mingit puuki pole. Kõik need hirmud tekkisid just peale seda, kui oli sellel teemal juttu kuskil olnud ja ma siis võimendasin ilmselt üle. Aa, seda kartsin ka, et minu õe (rõduga) toast tulevad rõduukse kaudu rohelised mehikesed. Vanem õde oli nimelt õudukat rääkinud, kuidas laps magas toas ja kui ema tuppa tuli, hõljus ainult käsi toas ringi. Ja olid mingid rohelised mehikesed, kes rõduukse kaudu olid tulnud ja läinud vms. No absurdikas täiega ja mina kartsin peale seda pimedat rõduga tuba- kõige hullem oli, et see tuba paistis mulle voodist, kui uks lahti oli.

Ühesõnaga, veidi OT jutt sai, aga kõik need hirmud möödusid ega jätnud mingeid jälgi. Kannatust, küll läheb teilgi üle.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 12 postitust - vahemik 1 kuni 12 (kokku 12 )


Esileht Väikelaps Traumaatiline kogemus ja tagasilöögid

See teema on suletud ja siia ei saa postitada uusi vastuseid.