Esileht Koolilaps 10 aastase delikaatne probleem

Näitan 22 postitust - vahemik 1 kuni 22 (kokku 22 )

Teema: 10 aastase delikaatne probleem

Postitas:

No ei oska enam midagi ette vótta. Kas on kellelgi veel olnud 10 aastasel lapsel igapäev püksid kakased? Ise eitab probleemi, ütleb et ei ole mustad ja wc-s käib ka aga pärast leian ikkagi triibuga püksid. Kodus kõik kohad haisevad, kus tema istunud või viibinud on. Mõni sõber on ka juba märkuse teinud või norinud selle tõttu. Ja laps ise justkui ei saa aru probleemist. Kunagi käisime psühholoogi juures ka aga sealt väga targemaks ei saanud, lihtsalt oletasime, et millest see vóib olla jne. Kui kaua veel? Kas on kellelgi midagi sarnast olnud? Mismoodi lahenes ja millal? Ta ei saa ju eluks ajaks jääda haisema ja pükse määrima?!

+3
-4
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt 29.07 20:15; 30.07 16:19; 30.07 16:22; 30.07 21:23;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kas sellest et ei pühi korralikult või tuleb kontrollimatult väike julgake?
See haisemise värk viitab sellele et seal ikka korralikum ports. Sellisel juhul kindlasti ei aita noomimine ja pahandamine, tuleb minna arstile.

+14
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Arstile, kahtlustaks roojapidamatust. Esialgu perearst, edasi suunatakse.

Põhjuseid on mitmeid: sagedasim on pärakuava sulgurlihase rebend (seda küll tavaliselt täiskasvanul). Tundlikkuse nõrgenemine põhjustab roojapidamatust ka suhkurtõve või närvisüsteemi haiguste korral. Igasugused närvide kahjustused või vigastused piirkonnas, mis panevad tundma väljaheite olemasolu soolestikus või viga saanud päraku sulgurlihases, võivad põhjustada kontrollimatut soole liikumist. Närvikahjustusi võivad põhjustada paljud tegurid näiteks pidev pingutus kroonilise kõhukinnisuse korral.

+10
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.

Võib olla ka kõhukinnisuse tõttu. Samuti ka siis, kui väljaheide on liiga vedel – siis võib olla väga raske tagumikku päris puhtaks saada, pühi mis sa pühid, ikka jääb paber mustaks. No ja siis saavad mõistagi ka püksid mustaks.

+5
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Arstile, kahtlustaks roojapidamatust. Esialgu perearst, edasi suunatakse.

Põhjuseid on mitmeid: sagedasim on pärakuava sulgurlihase rebend (seda küll tavaliselt täiskasvanul). Tundlikkuse nõrgenemine põhjustab roojapidamatust ka suhkurtõve või närvisüsteemi haiguste korral. Igasugused närvide kahjustused või vigastused piirkonnas, mis panevad tundma väljaheite olemasolu soolestikus või viga saanud päraku sulgurlihases, võivad põhjustada kontrollimatut soole liikumist. Närvikahjustusi võivad põhjustada paljud tegurid näiteks pidev pingutus kroonilise kõhukinnisuse korral.

Päriselt arvad, et lapsel on äkki ja märkamatult tekkinud neuroloogiline kahjustus!?!

Teemaalgatajal soovitan googeldada enkoprees või lapseea kõhukinnisus.

Sageli on kõhukinnisus tingitud tavakäitumise tingimuste muutusest või stressist. Kõhukinnisuse taga võib olla näiteks valulik kakamine, keskkonnavahetus või lasteaeda minek. Laps otsustab kakamist vältida – ajab end näiteks pulksirgeks või istub maha ja hoiab tuharaid koos. Kui selline käitumine kestab juba nädalaid, algab määrimine, sest jämesoole lõpuosa on kogu aeg täis ja rooja pehme osa lekib sealt läbi või mööda – see on ülevoolu enkoprees,“ selgitas Rägo.

https://perejakodu.delfi.ee/lapsetervis/arst-kohukinnisus-mille-taga-ei-ole-mingit-kindlat-haigust-on-lapseeas-vaga-sage-nahtus?id=75847563

+1
-2
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 29.07 23:31; 30.07 21:35;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minu pojal oli. Algas see jama 3-4 aastaselt ja kestis umbes 12-13 aasta vanuseni. Päris õudne oli. Meil ei olnud tegu enam lihtsalt pruuni triibuga, vaid kõik tuli püksi. Lasteaias riieldi ja üritati mulle selgeks teha, et nad ei saa sellist last ladteaias pidada. Asi muutus niipalju, et seal ja hiljem koolis otseselt vist püksi ei tulnud. Kodus. Pidev hais oli ikka järel, laps ei saanud ühtegi laagrisse ega ööbimisega üritusele. Ma ei saanud üldse aru, mis tegelikult toimub. Rääkisin perearstiga, tundus, nagu see teda üldse ei huvitaks. Mäletan, kui kurjaks ajas mind lause: hakkab tüdrukuid vaatama, kasvab välja. Mida? Paar päeva peale seda jutuajamist käis poiss ise arsti juures miskipärast ja määris seal WC ära kogemata. Siis arst helistas mulle ise ja saatis uuringutele. Kõik oli korras tegelikult. Nagu öeldi, et tundlik laps, närvitseb millegipärast, probleem on pikale veninud ja võtabki aega. Tegu just nimelt kõhukinnisusega, tekib nn ülevool. Soovitati lahtistitega aidata, millest poiss kategooriliselt keeldus. Mässasime siis toiduvalikuga. See jama kestis ikka pea aasta veel. Ja siis ühel õhtul tuli poeg valjult kirudes tualetist : kurat, kas siin majas peldikupaberit üldse ei osteta või? Sellest hetkest klõpsupealt oli asi korras.
Nüüd poeg ise juba kahe lapse isa. Mida ma kartsin, et kui enurees tihti on n.ö. pärilik, siis äkki see ka, aga ei pidavat olema.
Aga hulluks ajas küll ja selline lootusetuse tunne tuli peale. Käige uurige igaks juhuks, süda rahulikum. Aga jah, googelda enkoprees, siis leiad infot.

+7
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mul sama vana tütar kui teemaalgatajal ja probleem pissitilkadega, pidevalt trussad pissised, haisevad ja sama jama pealmiste pükstega. Arstil käidud, väidetavalt meditsiiniline probleem ei ole, perearst saatis ka psühholoogile, ega nagu paista sealt samuti abi ei saanud, vast veidikeseks ajaks probleem leebus.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mul oli lapsel lasteaiaeas sama probleem. Arst ka algul arvas, et enkoprees. Tegelikult tundus, et lapsel oli lihtsalt pidevalt nii huvitavaid asju teha, et ei taibanud õigel ajal vetsu minna ja siis vahest tuligi natuke kakat juba püksi. Tahtis lihtsalt multikat vaadata vms ja ei raatsinud tegevust pooleli jätta WCsse mineku jaoks. Panin teda ise aluspükse pesema ja kuna see talle ei meeldinud, siis lõpetas selle nalja ära, et viimase hetkeni kakat kinni hoida.

+6
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mul on pojal sama probleem. Aja jooksul on seda vähemaks jäänud, saab varsti 13a. Kuid aeg-ajalt esineb pükste määrimist nüüdki. Olen tähele pannud, et see juhtub eelkôige siis, kui poiss on väsinud või pinges. Tal oli päris kaua ka öist voodimärgamist. On tundliku närvisysteemiga ja arvan, et need probleemid on suuresti sellest. Meenub, et poiss alguses samuti nö eitas probleemi ja ma ise olin väga pahane ja meeleheitel, et kuidas ei jôua wc õigel ajal, eriti kodus. Mingil hetkel siiski rääkisime ja leppisime kokku, et mina ei riidle kui ma näen, et ta teeb endastoleneva et ôigel ajal ja teadlikult wc käia (st ei viivita minekuga nt selle tôttu et tahab kindlasti filmis mingi koha ära vaadata vmt) ning peseb ise oma püksid puhtaks ega peida määrdunud pükse. Samuti olen temaga rääkinud, et kui ise asja kontrolli alla ei saa, siis peab arsti juurde minema, et kindlaks teha ega pole kuidagi füüsiline probleem. Hetkel siiski on tunne, et probleemi saab kontrolli all hoida, kui poiss piisavalt puhkab, sh ei liialda ekraaniajaga ja teadlikult tualetis käib. Ehk on meie kogemus teemaalgatajale abiks …

+2
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 30.07 14:13; 30.07 18:18;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Aitäh vastanutele kogemusi jagamast. Täitsa kurb mõelda, et see võib veel aastaid kesta! Niigi on see juba mitu mitu aastat kestnud. Käisime ka erinevatel uuringutel, üks arst ütleski, et see on närvisüstemiga seoses, et laps ise ei tunnegi kui tuleb vb. Tal päris püksi ei tule vaid enamasti on lihtsalt määrdunud aga ikka tugevalt. Käseme ka tal endal pesta neid pükse jne. No mõned narrimised on ka juba olnud. Kodus ka pidevalt lõhnastan ja leevendan seda haisu, ei julge kedagi külla kutsudagi kui diivan s.ta järgi lehkab☹️ aga ei aita miski. Tundub, et pean vaimu valmis panema veel 2-3-4 aastaks vähemalt…Ja nagu üks vastaja arvas- vóib olla küll ekraaniajaga seotud ka see. Me küll piirame ja kontrollime tema ekraaniaega aga kerge sõltuvus tal on- kui kodus ei saa siis móne sõbra juures ikka saab.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt 29.07 20:15; 30.07 16:19; 30.07 16:22; 30.07 21:23;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Lisan veel, et hakkas potil käima väga ilusasti 2 aastaselt ja aastaid oli kõik korras, puhas, ise pühkis ilusasti jne. Ja siis mingil ajal lasteaia eelviimasel aastal see hakkas. Mingit põhjust ja seost ei oska keegi leida, et millest see ”stress?”. Ja nii ongi, et enamus päevadest on triibuga püksid, väga harva kui on puhtad.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt 29.07 20:15; 30.07 16:19; 30.07 16:22; 30.07 21:23;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Tahtsin veel lisada oma 14:13 vastusele, et potensiaalne riidlemine ja pahandamine tekitab lapses tõenäoliselt juba iseenesest stressi. Ma ise kuskilt netiavarustest lugesin, et põhjus vôib ka olla et laps alateadlikult pelgab vanemat 🙁 Tegelikult ta ju saab aru, et nii ei ole tema vanuses ok kui juhtub. Vähemalt meil asi paranes kui ma lihtsalt rääkisin, et ainult tema ise saab asja kontrolli all hoida, kuid mina vanemana olen märganud, et teatud olukorrad (a la kaua õhtul ükeval, liialt ekraaniaega vms) süvendavad probleemi ja seetôttu piiran talle kahjulike tegevuste lubamist kuni ta ise aru hakkab saama ja probleem leevendub. Ja katsu mitte riielda ega pahandada, see on jube raske, ma tean. Pigem rahulikult tõdeda, et näen, et sul on probleem tekkinud, ole nii kena ja likvideeri tagajärjed ning kahjuks peame taas ekraaniaja vôi -sisu(?) üle vaatama. Ei taha, et sind narrima hakataks vôi et külalised ei saa tulla vms.

+3
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 30.07 14:13; 30.07 18:18;
To report this post you need to login first.
Postitas:

mu 20a ka ei ole siiani võimeline peed korralikulkt pühkima. olen rääkinud, rääkinud, rääkinud. palunud kasutada käsidussi, öelnud et enne ei tõuse potilt kui puhkides jääb paber täiesti puhtaks. TULUTULT!
lootsin, et kui kaaslane tekib, ehk siis muutub. ei ole see muutunud. mais tegin viimati märkuse, sellest hetkest mu silmad pole tema pesu, riideid pesukorvis näinud. viib vist pesumajja või peseb nii, et ma pole näinud, kuulnud.
kui väiksem oli, sai ka kõik kohad läbi joostud, psühhiaatrid, psühholoogid, perearstid, rännakuteraapia jne.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Võib-olla on kärsitu, ei raatsi vetsus aega raisata? Lükkab minekut viimase võimaluseni edasi ja ei malda korralikult lõpuni teha? Või vajab hoopis vetsus rahu ja vaikust?
Mäletan, et ma ise lapsena püüdsin võõras kohas kakamist vältida, sest mind mind häiris, kui keegi ukse taga järjekorras ootas, ja häda jäi justkui pooleli.

Mul on poiss seitsmene ja temal hakkasid asjad sujuma siis, kui viisime sisse rutiini, et ta peab kindlasti igal õhtul kakal käima. Õhtul just sellepärast, et siis pole kuhugi kiiret. Istub seni, kuni kõik on tehtud. Poole pealt ära ei tule. Ühtegi õhtut vahele ei jäta. Praeguseks on kodus kõik korras, aga näiteks reisil olles või ka mitmeks päevaks vanavanemate juurde minnes on ikka aeg-ajalt juhtunud, kui olen unustanud talle õhturituaali meelde tuletada.
Kodus püüame jälgida seda, et ta saaks vetsus rahulikult olla ja keegi teda tagant ei kiirustaks.
Muide, tema teismeline vend käib vetsus telefoniga. Võimalik, et temagi vajab seal lihtsalt rahu, vaikust ja aega.
Minu poega ennast see määrimine häiris, ta tahtis ise ka sellest lahti saada. Küllap see ühel hetkel hakkab ka sinu poega häirima ja siis tekib tal motivatsioon sellest vabaneda.

+3
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Meil küll määrimise probleemi pole, pigem oli probleemiks et kiputi ka viimasele minutile, ebasobivale ajale jätma, aga on igaõhtune enam-vähem ühel ajal enne magamaminekut kakal käimise rutiin, peale seda peseb enda ka puhtaks.samavana poiss.

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mida see 20 aastane ise ütleb selle peale? Kas teda ennast/ kaaslast ei sega? See tundub küll hirmuäratav prognoos…et nii pikalt????

+2
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt 29.07 20:15; 30.07 16:19; 30.07 16:22; 30.07 21:23;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Aitäh vastanutele kogemusi jagamast. Täitsa kurb mõelda, et see võib veel aastaid kesta! Niigi on see juba mitu mitu aastat kestnud. Käisime ka erinevatel uuringutel, üks arst ütleski, et see on närvisüstemiga seoses, et laps ise ei tunnegi kui tuleb vb. Tal päris püksi ei tule vaid enamasti on lihtsalt määrdunud aga ikka tugevalt. Käseme ka tal endal pesta neid pükse jne. No mõned narrimised on ka juba olnud. Kodus ka pidevalt lõhnastan ja leevendan seda haisu, ei julge kedagi külla kutsudagi kui diivan s.ta järgi lehkab☹️ aga ei aita miski. Tundub, et pean vaimu valmis panema veel 2-3-4 aastaks vähemalt…

Kas sa üldse lugesid, mida viidatud artiklites kirjutati?
Miks peaks aastaid ootama, kui probleem on sisuliselt päevaga lahendatav? Nii nagu ka üks Kägu kirjutas.
Saa aru, et sinu lapse jämesoole lõpuosa on kogu aeg kakat täis ja rooja pehme osa lekib sealt läbi või mööda. Kui lahtistite abil see roojahunnik eest “ära saada”, siis saab laps jälle normaalselt kakama hakata ja mure ongi lahendatud.

+3
-4
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 29.07 23:31; 30.07 21:35;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Olen oma lapse samasugusest varem ka kirjutanud. Meie poisil hakkas samasugune probleem pihta umbes 3- aastaselt. Kõhukinnisusest tingitud ülevool. Käisime erinevate spetsialistide juures ja abi ei saanud, saime ainult pahandada, et 3- aastane laps on nii suur ja peab aru saama, et ta peab dieeti pidama. Igal pool olid varupüksid kaasas koos kilekotiga, et vajadusel kohe reageerida. Meie laps probeemi ei eitanud, aga püüdis varjata meie eest. Meie poisil ei juhtunud neid õnnetusi iga päev, mõnikord kord või paar nädalas, mõnikord kuus paar korda.
Kui poiss oli umbes 12- aastane ja probleem ei olnud kadunud, leidsin internetist soovituse pöörduda dr Oivi Uibo poole. Tema tegi kõik uuringud lapsele- selgus, et lapsel pärasool pikem ja laiendiga. Laps sai 2- kuud ravi (forlax) ja probleem kadus. Nüüdseks poiss täiskasvanud mees ja kõik korras. Enamasti pididki sellest välja kasvama st keha kasvab järele 🙂

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ilmselt on kõige olulisem välja selgitada nende triipude tekkepõhjus. Kui ikka päris püksi ei tule, siis ilmselt on tegu ühega eelpakutud variantidest ehk võimalikult kaua kinni hoidmine või ebapiisav pühkimine. Kinnihoidmisega tuleks rahulikult rääkida, et kohe on vaja vetsu minna sest kes jaksab neid pükse pesta või leebemal moel ähvardada, et kui püksid jätkuvalt mustad on, tuleb nutikad ära võtta kui see vetsu jõudmist segab. Pühkimise poole peal soovitan katsetada niisket wc-paberit. Puhastab paremini, võib-olla on väljaheide vedelemat sorti ja laps ei viitsigi kümneid kordi pühkida või lihtsalt pühib korra ära ja ei pööra tähelepanu sellele, kas paber on puhas. Imelik fakt, aga ma kuulsin mõnda aega tagasi kuskilt, et mõni inimene ei vaata wc-paberit vaid pühib “tunde järgi”. Olgu siis rõve vaadata, aga mismoodi ma muidu teada saan, kas peaks veel pühkima?!

+2
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Soovitaks ka niiskeid salfakaid pühkimiseks, on olemas selline variant, mida võib wc potti visata, see pakk võiks diskreetselt kotis kaasas olla.
See kägu, kelle tütar sirtsutab- kasutage lahenduse leidmiseni samuti abivahendeid, spets uriinipidamatuse pesukaitsmed on olemas, et pealmised riided ei saaks rikutud ja poleks lõhna.

+3
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mul sama vana tütar kui teemaalgatajal ja probleem pissitilkadega, pidevalt trussad pissised, haisevad ja sama jama pealmiste pükstega. Arstil käidud, väidetavalt meditsiiniline probleem ei ole, perearst saatis ka psühholoogile, ega nagu paista sealt samuti abi ei saanud, vast veidikeseks ajaks probleem leebus.

Ma nende pissitilkadega ostaks Tena Lady mingid väiksed sidemed. Ikka parem kui et teised narrima hakkavad. Või äkki ta lihtsalt ei pühi pärast pissil käimist?

+2
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minu poisil oli sama asi, algas 3a kui lasteaeda läks. Käisime arsti juures, kes vaatas sealt üle-oli korras, psühholoogi juures käisime. Nüüd ta 11a ja lõpuks asi korda saanud. Jube tüütu oli küll..

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 22 postitust - vahemik 1 kuni 22 (kokku 22 )


Esileht Koolilaps 10 aastase delikaatne probleem