Esileht Koolilaps 12-aastane istub päev läbi nuti-seadmes

Näitan 25 postitust - vahemik 31 kuni 55 (kokku 55 )

Teema: 12-aastane istub päev läbi nuti-seadmes

Postitas:
Kägu

Nähes, kuidas liigne nutis istumine mõjub, ei saa ma aru lapsevanematest, kes seda endale ise kaela toovad. Nutab pisaratega? Alguses nutabki, kui võõrutusperiood mööda saab, suudab ka mujalt oma dopamiinilaksu kätte saada, muutub tasakaalukamaks, rõõmsamaks, meeldivamaks kaaslaseks, hangib võib-olla sügavamad huvidki.

Mul poisid teevad kõike seda head, mida nutiseadmes teha saab (mitmes keeles programmeerimisest disaini ja muusikaproduktsioonini), aga nad ei teeks seda elu sees, kui oleks saanud algusest peale piiramatult TikTokis istuda või mängida. Ei ole ka päriselu sõbrad sellest kuhugi kadunud, et pole rääkida, kui pro keegi mingis mängus on.

+2
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Sellega ma absoluutselt ei nõustu, see on üks väheseid positiivseid muutusi, et nutitelefonidega on lastel koolisüsteemis vähemalt vahetunnil tegevust. Enne internetiajastut ainult karjuti, togiti ja kiusati, s

Ei olnud nii 🙂

Vaiksemad lapsed läksid raamatukokku näiteks. Sõpruskonnad kogunesid omadesse kohtadesse. Jah, keegi võis korraks või hüüda, aga mingit jubedat tõuklemist või kära ei olnud. Kära niipalju, kui lihtne tavahälega rääkimine ikka tekitab, ehk siis hulk detsibelle, kui koos on sadu lapsi, aga ei mingit asja, mida saaks lärmiks nimetada. Kui laps suudab vahetunnis sul süveneda nutitelefoni, on sinu ja ainult sinu süü, et ta nutika asemel näiteks ei süvene raamatusse. Jah, sinu süü.

+7
-2
Please wait...
Postitas:
Kägu

Kuigi telefonis saab ka teha muid asju kui niisama passida, näiteks keeli või programmeerimist õppida. Kui tal on arvuti, siis võikski seal õppida näiteks veebilehti tegema, võõrkeeli, fototöötlust, mida iganes.

Meile meeldib mõelda, et lapsed teevad internetis kindlasti mingeid üliägedaid ja arendavaid asju. Aga usu mind, enamik teismelistest istub lihtsalt TikTokis laikimas kellegi uut kleiti või soengut. Kusjuures nad võivad olla isegi õppinud ja osata neid asju, mida kirjeldad. Aga selles point ongi, et nad ei soovi teha mingit tööd ega pingutada aju – vaid lihtsalt hoiavad oma silmad lahti ja lasevad TikToki või Snapchati pildiridadel ja totratel videotel silme eest suurel kiirusel läbi kerida. Mõtlemine on neil seejuures välja lülitatud. Ja sedasi veedetakse tunde, kui vaid võimalik on.

Siin teemas on välja toodud seegi probleem, mida lapsed vahetunni ajal koolimajas teha võiksid. Olen nõus, et käest kinni ringiratast jalutamine on oma aja ära elanud. Minu lapsepõlves aeti kõik lapsed koolimajast õue. Koolimajal oli aed ja seal kulus see 10 minutit ära nagu naksti.

Ja mida täiskasvanud telefonis teisiti teevad? Mitte midagi ju.

TA käest sooviks hoopis küsida, et mida ta ise töövälisel ajal teeb?

12 aastat peaks ju küll veel olema vanus, kus erinevatest perega korraldatud tegemistest heal meelel osa võetakse.

0
-1
Please wait...
Postitas:
Kägu

Sõbranna on õpetaja ja eelmises koolis algas tund u 10 minutilise veenmisega, et lapsed paneksid telefonid ära. Uues koolis annavad nii lapsed, kui õpetajad hommikul telefonid ära ja saavad õhtul kätte. Lapsed on palju rahulikumad selles koolis.

+2
-1
Please wait...
Postitas:
Kägu

Minu lapsepõlves aeti kõik lapsed koolimajast õue. Koolimajal oli aed ja seal kulus see 10 minutit ära nagu naksti.

Talve ajal panevad need lapsed juba 5 minutit riidesse ja teise viis võtavad lahti. Ei jõuagi õue.

+1
0
Please wait...
Postitas:
Kägu

Me elame väikses kohas ja Siim lihtsalt ongi elu kuidagi igav ja lapsed ega ma ka ise ei oska kodus ise elu huvitavaks teha . Olen pakkunud et vaata telekat ma saan aru et see on ka ekraan aga minu seisukohalt see ei ole nii ennast haarav . Ma olen mõelnud ka niipidi et mida ma ise tema vanusena tegin kuidas aega veetsin siis ma ise lugesin palju raamatuid. Kui ma oma lapsele palun et loe mõni raamat vastab ta mulle et raamatute lugemine on vanaaegne ja et me elame 21.sajandil . Koolis on tal hinded juba paar aastat üsna käest ära ja ma ei tea kas ta ei oska või ta ei viitsi õppida võib-olla mõlemat . Telefonis on ka family link ja meil on reegel et kui tuleb koju märkuse või 2-ga siis on telefon see päev lukus aga siis ta hakkab paluma ja paluma et ma selle karistuse maha võtaks ja nii ma siis võtangu maha .Ma saama aru küll et see on vale tegu . Eks selle koha pealt ma pean ikka rangem olema ja mitte maha võtma .Ühel päeval ärkas ta koolipäeval üles öösel 2 kooli riided seljas arvutis ja teisel päeval kell 5 kooli riided seljas .Ta tuleb koolist ja õppimine kestab max 10min ja juba istub arvuti taga.Teisi sõpru tal pole ainult need virtuaal sõbrad ja ma mingil ajal võtsin selle family lingi maha aga eile ma panin tagasi ja mu laps reaalselt nuttis pisaratega et ära pane ja et ma tulin maailma kõigi inimeste elud ära ja mulle meeldib vaadata kuidas ta nutab ja teise tuppa läks ütles mulle veel et ma olen taun jne olgu sõnad mis iganes seda ma võin ignoreerida aga mulle tundub et see on juba vaikselt nagu nutisõltuvus .Teised kellel 12-aastased kodus kuidas teil nuti reeglid ?

Palun saa nüüd kõigepealt ise kaineks ja hakka lapsevanemaks. Kehtesta ennast. Siis saad ka lapsega hakkama.

+1
-1
Please wait...
Postitas:
Kägu

Präänik aitab paremini kui piits. Meil on Family Link kaudu laste telefonid avatud 30 minutit. Seda aega ma ka karistuseks ei võta kunagi ära. Stuudium jmt õppimiseks vajalikud äpid on lahti piiramatult. Aga Chrome, mängud jmt läheb selle lubatud 30 minuti sisse. Aega saab juurde teenida: näiteks iga 10 minutit raamatulugemist annab 5 minutit ekraaniaega, mõne töö tegemine annab aega juurde jne. Su lapse puhul annaks mina ka hea õpitulemuse eest lisaaega, et tal tekiks taas motivatsioon koolis pingutada. Kui sa paned aja täitsa nulli, siis tulebki lapse poolt väga valuline vastureaktsioon. Mina selle igapäevase miinimumaja lepiks koos lapsega kokku, sest kui ta on siiani saanud piiramatult telefonis olla, siis 30 minuti peale minek on võibolla liiga järsk.

Nagu Viiburi sõjakool teil. Lapsed suitsiidsed pole selle ahistamise peale? 30 min? Tänapäeval???

+1
-2
Please wait...
Postitas:
Kägu

Kuigi telefonis saab ka teha muid asju kui niisama passida, näiteks keeli või programmeerimist õppida. Kui tal on arvuti, siis võikski seal õppida näiteks veebilehti tegema, võõrkeeli, fototöötlust, mida iganes.

Meile meeldib mõelda, et lapsed teevad internetis kindlasti mingeid üliägedaid ja arendavaid asju. Aga usu mind, enamik teismelistest istub lihtsalt TikTokis laikimas kellegi uut kleiti või soengut. Kusjuures nad võivad olla isegi õppinud ja osata neid asju, mida kirjeldad. Aga selles point ongi, et nad ei soovi teha mingit tööd ega pingutada aju – vaid lihtsalt hoiavad oma silmad lahti ja lasevad TikToki või Snapchati pildiridadel ja totratel videotel silme eest suurel kiirusel läbi kerida. Mõtlemine on neil seejuures välja lülitatud. Ja sedasi veedetakse tunde, kui vaid võimalik on.

Siin teemas on välja toodud seegi probleem, mida lapsed vahetunni ajal koolimajas teha võiksid. Olen nõus, et käest kinni ringiratast jalutamine on oma aja ära elanud. Minu lapsepõlves aeti kõik lapsed koolimajast õue. Koolimajal oli aed ja seal kulus see 10 minutit ära nagu naksti.

12 aastat peaks ju küll veel olema vanus, kus erinevatest perega korraldatud tegemistest heal meelel osa võetakse.

Kui vanad su enda lapsed on või mis sajandist räägid? Enamik 12-aastastest on tänapäeval küpsed tegelased ega ripu ema-isa tegemiste küljes. Pere tegemiste jaoks pole aegagi, juhitakse õpilasesindust Tallinna eliitkoolis, väitlusklubi, ürituste korraldamist ja lisaks trennid.

Tänapäeval 12 on nagu 18 aastal 1990.

0
-7
Please wait...
Postitas:
Kägu

Me elame väikses kohas ja Siim lihtsalt ongi elu kuidagi igav ja lapsed ega ma ka ise ei oska kodus ise elu huvitavaks teha . ………Ühel päeval ärkas ta koolipäeval üles öösel 2 kooli riided seljas arvutis ja teisel päeval kell 5 kooli riided seljas .Ta tuleb koolist ja õppimine kestab max 10min ja juba istub arvuti taga.Teisi sõpru tal pole ainult need virtuaal sõbrad ………. mulle tundub et see on juba vaikselt nagu nutisõltuvus .Teised kellel 12-aastased kodus kuidas teil nuti reeglid ?

Tegelikult käis minu poolt  tegevuste suunamine (ka võimalikke ta sõpruste suunamine) väikelaspe east peale  ning meil tuli ekraan vaba aja veetmiseks ikka üsna hilja (algklassides) ning järjepidevalt käis suunamine, et oleks  tal teistsuguseid tegevusi ka. Kuna järjepidev piiramine, siis oli ka vajadusel õhtuks ekraanide teise tuppa toomine (et kergendada tal teise tegevuse leidmist oma toas)  või ekraanide kõrvalepanek mingist kellast (või mingi aja möödudes) täiesti temaga kooskõlastatav teema. Trennid ja huvalaringid täitsid ka tööpäevast (ka puhkepeäevast, kui võistlused vms) aega nii, et ekraanidesse vajumiseks ei jäänudki nii palju aega ja samadest huvialadest tekkis ka sõprud kellega suhelda. Kuna ise väikeeast peale palju temaga õues/õuetegevustes, siis kohtus seal ka sarnaste teiste lastega (hiljem trennis, koolis , tänaval  omavahel kontakteerumine siis juba lihtsam)   ning neil ei olnud ka vanemana probleemi  ikkagi ka õues tegevust leida, kui kellegilt ka ekraanivälise tegevuse algatus tuli.

Minu jaoks täiesti arusaamatu, kuidas saab 12-aastane üldse ärgata kooliriietega kell kaks öösel arvuti taga. Niipalju võiks ikkagi küll lapsevanem suunata ja märgata, et laps vähemalt  alati ja järjepidevalt mõistlikul ajal ilma ekraanita voodisse magama läheks. Pole ime,   et hinded all,  sest ilmselt ka uneaega vähem ja seegi veel arvutis olemisega segatud. Kui varakult lasta asjal omasoodu minna,  siis 12-aastaselt on ilmselt tõesti raske  hakata teistele tegevustel suunama ja järsku ekraaniaega piirama.  Ehk kui lastud minna, siis seda rohkem peaks ise olema järjepidevam ja leidlikum, et piirata ekraaniaega,  last  uuesti ekraanivälistesse tegevustesse kaasata,  suunata teda ka kohtadesse, seltskondadesse, kus ehk tasapisi hakkab ka rohkem  tegevustes ka suhtlema (trennide, huvilade kaudu), utsitama teda ennast ehk olema aktiivsem sõpradega suhtlemisel (kui keegi vanast ajast oli, kutsuge külla) jne. Me küll 12-aastasega veel veestime ka nädalavahetusi koos tegutsedes aega ning polnud probleemi kaasata ka mõni lapse sõber (et lastel omavahel toredam, kui ainult perega, aga samas mõlemad lapsed veetsid ekraanivabalt aega). Aga ma sain ainul oma last vajadusel utsitada ja suunata (huvitu teiste tegemistest, kutsu külla, paku välja ekraaniväline tegevus, mis meeldiks sulle ja sõbrale  ja loo (ehk ma aitan kaasa) võimalus), mitte vägisi ise kedagi meile kutsudes või oma last kelleglegi ise külla pakkudes.

+1
0
Please wait...
Postitas:
Kägu

eised kellel 12-aastased kodus kuidas teil nuti reeglid ?

Nutireeglid on lühidalt sellised, et kui ma ütlen, et nüüd läheb internet maha, siis läheb ka. Ja enne interneti mahavõtmist ütlen ka, mida tegema peab, et seda tagasi saada – kolme tüüpi asju ongi. Kas ta peab ära õppima, peab oma toa korda tegema või on kell nii palju, et ta peab magama minema ja enne hommikut tagasi ei saa. Koolivaheaegadel tegelikult oli üks asi veel, ta pidi õues jalutamas käima ja õuetöid tegema  – elame maal. Mõnikord teeb ta sellise ähvarduse peale need asjad ära nii, et ma ei peagi interneti välja lülitama. Aga selleks on vaja, et ta teaks, et ma mõtlen asja tõsiselt ja kui ta ei õpi, ei korista oma tuba, ei maga korralikult ja ei käi väljas liikumas, siis lähebki internetionu ära.

Koroona ajal oli vaja õppimise pärast palju arvutis istuda, siis ma lihtsalt istusin temaga samas toas ja vaatasin, mida ta seal teeb. Vahepeal lugesin või kudusin. Siis õppis küll. Aga kui õppimine arvutis pole, siis saab lihtsalt panna interneti kinni.

Mõtle sellele, et kui ta saab 18, siis see family link sul enam ei tööta ja praegu on sul veel viimane aeg ennast kehtestada. Ja et kui ta ei liigu ja väljas ei käi, siis on ta sul 30 aastaselt invaliid.

0
0
Please wait...
Postitas:
Kägu

Kui vanad su enda lapsed on või mis sajandist räägid? Enamik 12-aastastest on tänapäeval küpsed tegelased ega ripu ema-isa tegemiste küljes.

Küpsed tegelased? Oo, toibu oma sõgedusest. On kindlaks tehtud, et eesajukoor areneb vel kuni 25nda eluaastani. Ja areneb see vastavalt sellele, millist tegevust sellele ajukoorele antakse.

+1
0
Please wait...
Postitas:
Kägu

Lapsel on telefonipakett ja minu teada ei saagi kuidagi kaugjuhtimise teel tema internetti niisama lihtsalt keset päeva välja võtta.

Saab. Või mida sa mõtled “telefonipaketi” all? Kui on lepinguline pakett ja lapsevanema nimel, siis lapsevanem saab täiesti kindlalt iseteenindusest interneti välja lülitada.

+2
-1
Please wait...
Postitas:
Kägu

Muidugi saab interneti välja lülitada, kui vanematel vaid niipalju “mune’ on.

+2
-1
Please wait...
Postitas:
Kägu

Muidugi saab interneti välja lülitada, kui vanematel vaid niipalju “mune’ on.

Muidugi saab kõike! Lülitad aga interneti kogu majast välja ja siis ei saa ka mitte keegi teine internetti kasutada, sh ka mitte Jupiterist saateid vaadata. Lisaks on pereisa IT-mees, kelle töölepingus on klausel, et ta peab olema kättesaadav 24/7. Et siis, teismelise “kasvatamise” pärast peavad vanemad endale ka veel teise töö otsima? Ei kõla normaalselt su soovitus.

+2
-1
Please wait...
Postitas:
Kägu

Muidugi saab kõike! Lülitad aga interneti kogu majast välja ja siis ei saa ka mitte keegi teine internetti kasutada, sh ka mitte Jupiterist saateid vaadata. Lisaks on pereisa IT-mees, kelle töölepingus on klausel, et ta peab olema kättesaadav 24/7. Et siis, teismelise “kasvatamise” pärast peavad vanemad endale ka veel teise töö otsima? Ei kõla normaalselt su soovitus.

Need ongi väga tavalised ettekäänded, mida toovad vanemad, kes ei viitsi oma lapse internetikasutust piirata.

1. Internetti ei saa välja lülitada, sest teised pereliikmed tahavad netis olla ja telekat vaadata.

2. Lapsel on ju koolitöö jaoks netti vaja.

3. Kõik sõbrad on netis ja laps peab saama nendega suhelda.

4. Vanemal on töö jaoks 24/7 internetti vaja.

5. Laps hakkab nutma, karjuma, ütleb vanemale ei ei armasta teda enam ja vihkab elu lõpuni.

6. Laps peksab kodu segi ja võib midagi väärtuslikku ära lõhkuda.

7. Laps läheb kodust ära ja hängib kusagil kaubanduskeskuses, kus on vaba wifi.

8. Laps ähvardab kodust ära joosta ja enesetapu teha.

Kõik need ettekäänded on üksnes ettekäänded vanema laiskusele ja mugavusele ning viitsimatusele probleemiga tegeleda. Kui vanem oma last armastab, siis ta loobub õhtuti kodus netis olemisest ja teleka vaatamisest, kuni laps on netisõltuvusest üle saanud. Ja oma telefonis saab nii isa kui ema ikkagi mobiilset internetti kasutada, mida laps kasutada ei saa.

Kodutööd saab enne neti välja lülitamist e-koolist ära vaadata ja kasvõi välja printida. Samuti saab vanem oma telefonist e-kooli vaadata.

Sõpradega suhtlemine on ainult ettekääne telefonis istumiseks.

Laps võib karjuda ja nutta ja ähvardada, et ei armasta teis enam ja vihkab igavesti. Te teate, et see pole tõsi. Las peksab ja laamendab kodus. Laps ja tema vaimne tervis on ju kallimad, kui ükskõik kui väärtuslik asi. Laps tahab teid ainult manipuleerida ja jätab kohe järele, kui näeb, et see teid ei mõjuta.

Laps ei viitsi kuigi kaua kuskil avalikus kohas wifis istuda. See on ebamugav. Kodus on palju mõnusam ja laps teeb kõik, et kodune internet tagasi saada.

Laps võib ju kodust ära joosta, aga küll ta õhtuks tagasi tuleb. Kui ta hakkab ära jooksmisega manipuleerima, siis andke talle teada, et annate ta politseisse ja tema pilt ja nimi lähevad meediasse. Enamik lapsi ei soovi seda.

Interneti puudumise pärast ei ole siiani ükski laps ega täiskasvanu enesetappu teinud. Internetisõltuvuse pärast aga küll. Parem on see sõltuvus kohe välja ravida.

Öelge lapsele, et kuna praegu on majanduskriis ja teleteenuste hinnad on väga kallid, siis te jäite teenuste eest võlgu ja teil ei ole enam võimalik koduse interneti ja mobiilse andmeside eest maksta, sest raha ei ole. Kui ta küsib, miks teie telefonis on mobiilne internet, siis öelge, et tööandja maksab selle eest.

+2
-1
Please wait...
Postitas:
Kägu

Tänapäeval on komme süüdistada või leida põhjusi lapsepõlvest. Kui vanaks peab laps saama, et ta saaks aru, et neti välja lülitamine oli tema enda huvides?

+1
0
Please wait...
Postitas:
Kägu

Kui vanad su enda lapsed on või mis sajandist räägid? Enamik 12-aastastest on tänapäeval küpsed tegelased ega ripu ema-isa tegemiste küljes. Pere tegemiste jaoks pole aegagi, juhitakse õpilasesindust Tallinna eliitkoolis, väitlusklubi, ürituste korraldamist ja lisaks trennid.

<!– ezoic_video_placeholder-longest_content-640×360-999993-clearholder –><!– ezoic_video_placeholder-longest_content-640×360-999993-nonexxxclearxxxblock –><!– ezoic_video_placeholder-longest_content-426×240-999993-clearholder –><!– ezoic_video_placeholder-longest_content-426×240-999993-nonexxxclearxxxblock –><!– ezoic_video_placeholder-longest_content-384×216-999993-clearholder –><!– ezoic_video_placeholder-longest_content-384×216-999993-nonexxxclearxxxblock –> Tänapäeval 12 on nagu 18 aastal 1990.

Kui TA laps seda kõike su nimetatut teeks, siis ei olekski ju probleemi.

Ja väitlusklubi juhtinud lapse vanemana võin öelda, et perereisid olid igati in. Kuigi, 12 aastast seda juhtima ei panda, vara veel.

+2
0
Please wait...
Postitas:
Kägu

Need ongi väga tavalised ettekäänded, mida toovad vanemad, kes ei viitsi oma lapse internetikasutust piirata.

1. Internetti ei saa välja lülitada, sest teised pereliikmed tahavad netis olla ja telekat vaadata.

2. Lapsel on ju koolitöö jaoks netti vaja.

3. Kõik sõbrad on netis ja laps peab saama nendega suhelda.

4. Vanemal on töö jaoks 24/7 internetti vaja.

5. Laps hakkab nutma, karjuma, ütleb vanemale ei ei armasta teda enam ja vihkab elu lõpuni.

6. Laps peksab kodu segi ja võib midagi väärtuslikku ära lõhkuda.

7. Laps läheb kodust ära ja hängib kusagil kaubanduskeskuses, kus on vaba wifi.

8. Laps ähvardab kodust ära joosta ja enesetapu teha.

Kõik need ettekäänded on üksnes ettekäänded vanema laiskusele ja mugavusele ning viitsimatusele probleemiga tegeleda. Kui vanem oma last armastab, siis ta loobub õhtuti kodus netis olemisest ja teleka vaatamisest, kuni laps on netisõltuvusest üle saanud. Ja oma telefonis saab nii isa kui ema ikkagi mobiilset internetti kasutada, mida laps kasutada ei saa.

Kodutööd saab enne neti välja lülitamist e-koolist ära vaadata ja kasvõi välja printida. Samuti saab vanem oma telefonist e-kooli vaadata.

Sõpradega suhtlemine on ainult ettekääne telefonis istumiseks.

Laps võib karjuda ja nutta ja ähvardada, et ei armasta teis enam ja vihkab igavesti. Te teate, et see pole tõsi. Las peksab ja laamendab kodus. Laps ja tema vaimne tervis on ju kallimad, kui ükskõik kui väärtuslik asi. Laps tahab teid ainult manipuleerida ja jätab kohe järele, kui näeb, et see teid ei mõjuta.

Laps ei viitsi kuigi kaua kuskil avalikus kohas wifis istuda. See on ebamugav. Kodus on palju mõnusam ja laps teeb kõik, et kodune internet tagasi saada.

Laps võib ju kodust ära joosta, aga küll ta õhtuks tagasi tuleb. Kui ta hakkab ära jooksmisega manipuleerima, siis andke talle teada, et annate ta politseisse ja tema pilt ja nimi lähevad meediasse. Enamik lapsi ei soovi seda.

Interneti puudumise pärast ei ole siiani ükski laps ega täiskasvanu enesetappu teinud. Internetisõltuvuse pärast aga küll. Parem on see sõltuvus kohe välja ravida.

Öelge lapsele, et kuna praegu on majanduskriis ja teleteenuste hinnad on väga kallid, siis te jäite teenuste eest võlgu ja teil ei ole enam võimalik koduse interneti ja mobiilse andmeside eest maksta, sest raha ei ole. Kui ta küsib, miks teie telefonis on mobiilne internet, siis öelge, et tööandja maksab selle eest.

Kas sa oled segane või? Kirjutasin ju, et pereisa on IT-mees, kelle töölepingus seisab valmisolek reageerida 24/7. Sellest lähed sa mugavalt mööda, hakates jaurama mingitest “mugavustest”. Ka minu enese elukutse on selline, kus päeval olen tihti internetist vägagi eemal, aga just õhtusel ajal pean olema valmis vastama meilitsi inimeste küsimustele. Paljudes päeval töötavates asutustes saab põhjalikumaid võrgutöid (ka kaugelt) sooritada ainult väljaspool tööaega ehk siis õhtuti ja nädalavahetustel ja ilmselt sa poleks kuigi rahul, kui sulle teatatakse hommikul, et asutuse IT-mees on otsustanud oma meeskonnaga õhtuti mitte töötada ja lasknud selle nimel neti terveks päevaks kogu majas maha. Sest temal on kodus üks lastest netis liiga palju mängiv teismeline ja mingi kägu (ehk siis sina) käskisid tal nii teha. Kas see sobiks sulle?

+3
0
Please wait...
Postitas:
Kägu

Kas sa oled segane või? Kirjutasin ju, et pereisa on IT-mees, kelle töölepingus seisab valmisolek reageerida 24/7. Sellest lähed sa mugavalt mööda, hakates jaurama mingitest “mugavustest”. Ka minu enese elukutse on selline, kus päeval olen tihti internetist vägagi eemal, aga just õhtusel ajal pean olema valmis vastama meilitsi inimeste küsimustele. Paljudes päeval töötavates asutustes saab põhjalikumaid võrgutöid (ka kaugelt) sooritada ainult väljaspool tööaega ehk siis õhtuti ja nädalavahetustel ja ilmselt sa poleks kuigi rahul, kui sulle teatatakse hommikul, et asutuse IT-mees on otsustanud oma meeskonnaga õhtuti mitte töötada ja lasknud selle nimel neti terveks päevaks kogu majas maha. Sest temal on kodus üks lastest netis liiga palju mängiv teismeline ja mingi kägu (ehk siis sina) käskisid tal nii teha. Kas see sobiks sulle?

Ükst tavaline IT-mees suudab ju välja mõelda ja teostada sellise lihtsa lahenduse, et lapse nutiseadmes ei ole internetiühendust ja isa ning ema nutiseadmetes on. Isegi mina suudan sellise lahenduse välja mõelda ja teoks teha. Mis IT-mees see siis selline on, kes ei suuda?

+4
-1
Please wait...
Postitas:
Kägu

Ükst tavaline IT-mees suudab ju välja mõelda ja teostada sellise lihtsa lahenduse, et lapse nutiseadmes ei ole internetiühendust ja isa ning ema nutiseadmetes on. Isegi mina suudan sellise lahenduse välja mõelda ja teoks teha. Mis IT-mees see siis selline on, kes ei suuda?

Sa ikka jaurad siin, mille kohaselt peaks terve perekond ühe pubeka pärast kannatama. See laps läheb ja pätsab siis ära oma ema või isa või õe või vanaema või vanaisa nutiseadme. Mistõttu terve perekond ei saa õhtul filmigi vaadata. Ja lõpuks laenutab nutikas laps endale sõbralt lisamobiili ja kasutab seda ikkagi, või läheb sõbra juurde seda kasutama. Saad sa aru, see sinu meeletu kinnisidee lülitada kogu majast nett välja ühe pubeka pärast ja siis ainult jaopärast jagada emale ja isale tööülesannete sooritamiseks, lihtsalt ei tööta. Tuleb leida siiski muid lahendusi.

+1
-4
Please wait...
Postitas:
Kägu

No alati on lihtsam leida miljon põhjendust, miks ei saa, selle asemel, et leida ükski (ka lihtne) võimalus, kuidas saab.

+3
-1
Please wait...
Postitas:
Kägu

Saad sa aru, see sinu meeletu kinnisidee lülitada kogu majast nett välja ühe pubeka pärast ja siis ainult jaopärast jagada emale ja isale tööülesannete sooritamiseks, lihtsalt ei tööta.

Mina pole see, kellele sa vastad. Miks ta ei tööta, töötab küll. Kui tiinekas on nii ülekäte lastud, et huilgab pevade kaupa ja hakkab märatsema, on muidugi hilja. Seega tuleb selle probkeemiga tegeleda varakult. Tööl näen praktikante, kes on 21-22 aastased ja nad ei saa koosolekul ka nii olla, et telefoniekraani ei näe. Märgilisim on vist juhus, kui käisime seene-väljasõidul. Kaasas olnud 20-aastane nuttis metsaserval, trampis jalgu, nõuidis tagasisõitu – sest oli telefoni maha unustanud. FOMO on selle asja nimi, fear of missing out. Ta ise muretses, et nii palju tähtsaid kõnesid või sõnumeid võib tulla selle 10 tunniga, kuigi seltskonnas oli tema peaaegu terve maailm – nii tema ema, isa, vend, vanaema, poiss kui ka paar-kolm parimat sõbrannat.

+3
-1
Please wait...
Postitas:
Kägu

See laps läheb ja pätsab siis ära oma ema või isa või õe või vanaema või vanaisa nutiseadme. Mistõttu terve perekond ei saa õhtul filmigi vaadata. Ja lõpuks laenutab nutikas laps endale sõbralt lisamobiili ja kasutab seda ikkagi,

See laps on siis täiega ülekätte lastud. Varastab ju. Kas sõbra lisamobiil siis on maksuvaba tekkib küsimus? Pätt ju.

+2
-1
Please wait...
Postitas:
Kägu

Sa ikka jaurad siin, mille kohaselt peaks terve perekond ühe pubeka pärast kannatama.

No kui see pubekas teile üldse tähtis ei ole, vaid tähtsam on õhtuti mingit filmi vaadata, siis muidugi. Las teismeline olla siis rahumeeli nutiseadmes ja ülejäänud pere saab rahus filmi vaadata, tööasju teha ja netis aega veeta. Kõik on seega hästi ja mille üle sa siis kurdad üldse?

Tegelikult tundub siiski, et laps ei ole selles peres ainus, kellel on nutisõltuvus. Kui leiate need muud lahendused, mille kohaselt 12-aastane laps lõpetab iseenesest ära telefonis passimise ja hakkab õhtuti õppima, siis ole hea ja anna meile ka teada. Ma olen väga põnevil, mis imelahendused need võiksid olla.

+2
-2
Please wait...
Postitas:
Kägu

Sa ikka jaurad siin, mille kohaselt peaks terve perekond ühe pubeka pärast kannatama.

No kui see pubekas teile üldse tähtis ei ole, vaid tähtsam on õhtuti mingit filmi vaadata, siis muidugi. Las teismeline olla siis rahumeeli nutiseadmes ja ülejäänud pere saab rahus filmi vaadata, tööasju teha ja netis aega veeta. Kõik on seega hästi ja mille üle sa siis kurdad üldse?

Tegelikult tundub siiski, et laps ei ole selles peres ainus, kellel on nutisõltuvus. Kui leiate need muud lahendused, mille kohaselt 12-aastane laps lõpetab iseenesest ära telefonis passimise ja hakkab õhtuti õppima, siis ole hea ja anna meile ka teada. Ma olen väga põnevil, mis imelahendused need võiksid olla.

Saad aru, põhimõte on vale. Minu lapsed saavad oma eluga hakkama, nad ei ole käest ära läinud nutisõltlased. Ja tänan muretsemast, aga me tegeleme õhtuti, üldse vabal ajal ka paljude muude asjadega kui vaid telekavaatamine vms. Kuid asi on selles, et minu jaoks on vale keelata mingi asi ära tervele perele ühe inimese pärast. Mina küll ei pea õpetama oma eakat ema, kas too tohib õhtuti Jupiterist oma seriaali vaadata või ei tohi.

Mõnes peres armastab teismeline näiteks külmikust toitu n-ö varastada nagu väljendud – kas lõpetame seetõttu üldse toidu kojutoomise? Kogu kodu olgu igasugusest toidust tühi, terve suur pere vaadaku ise, kust endale süüa hangib.

Või armastab pubekas tundide viisi duši all liguneda, kusjuures vesi peab kogu aja täisvõimsusel voolama. Jällegi soovitate – aga keerake kogu majas vesi kinni! – ei tööta ju.

Või tahab pubekas kasutada mingit elektriseadet, mis raiskab metsikult elektrit, jällegi kukuvad mõned perekoolikäod soovitama, et olgu kogu majast elekter väljas!

No ei ole see tänapäeval lahendus, ei ole. Ehkki mul endal otseselt seda probleemi pole, usun ma siiski, et terve perekonna normaalse elu piiramise asemel leidub selle ühe pubeka kasvatamiseks ka teisi lahendusi, kindlasti leidub!

+1
0
Please wait...
Näitan 25 postitust - vahemik 31 kuni 55 (kokku 55 )

Esileht Koolilaps 12-aastane istub päev läbi nuti-seadmes