Esileht Koolilaps 13-aastase mured

Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 35 )

Teema: 13-aastase mured

Postitas:
Kägu

Kuidas suhtuda sellesse, kui 13-aastane poiss vassib ja valetab pidevalt? Meil on kodus reegel, et öösel telefonid magamistuppa ei tule. Nüüd avastasin, et laps hoiab küll oma telefoni iga öö elutoas, nagu palutud, aga on otsinud üles oma vana telefoni ja selles hilja õhtul aega veetnud. Kui sim-kaarti pole sees, siis saab tik toki, snapi ja muud ikka ju läbi wifi vaadata. Ise ütleb, et tegi seda sellepärast, et me ei luba tal telefoni ööseks magamistuppa võtta. Daa… Väidab, et ta on ainuke, kellel on nii nõmedad reeglid (telefon öösel magamistoas ei ole ja arvutiaeg on piiratud). Ma ei saa aru, kas tõesti pole ühelgi lapsel siis selliseid reegleid ja ma olengi täiesti ebanormaalselt karm?

+4
-5
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

No eks ta pidi mingi hea põhjenduse oma käitumisele leidma…

See “kõigil teistel lubatakse” või “kõigil teistel on” on lastel üsna tüüpiline jutt. Kui aga hakata uurima, siis tavaliselt selgub, et heal juhul on sõpruskonnas paar last, kelle puhul see peab paika, aga “kõigist” on asi kaugel.

+12
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

No laps katsetas piire – ei õnnestunud. Nüüd tuleks uuesti selgitustööd teha, et miks see reegel kehtestatud on… Ise näiteks teeks karistuseks selle, et paar nädalat nüüd see vana mobiil on põhitelefon (pange SIM sisse) ja siis see tuleb jätta elutuppa ööseks. Teine telefon viige vajadusel töö juurde sahtlisse, et kiusatust ei tekiks. Tundub, et nutiseadmed noore jaoks olulised ja sellisel juhul see vana telefoni kasutamine on ju täitsa mõjus karistus ja asjaga ka konkreetselt seotud.

Samuti soovitaks vältida üldistusi, et laps valetab ja vassib pidevalt. Hetkel üks konkreetne case ja kui hakata last süüdistama selles, et kogu aeg valetab, siis see ei aita probleemi lahendamisele kaasa, vaid trotsist hakkab laps rohkem valetama tundes, et kui teda juba süüdistakse, siis võib ju teha…

+8
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Meil oli sama lugu samas vanuses. Laps seletas, et “kõik teised” istuvat öösiti nutikas ja tema vaeseke muidu jäävat sotsiaalsest elust kõrvale. Kui see argument ei mõjunud, hakkas ta luuletama kokku haledaid jutukesi, kuis tema sõber vajavat kangesti tema abi, sõbral olevat väga pahad vanemad, kes sõpra peksvat ja tema olla ainus, kes toda sõpra siis netisuhtluses elus hoiab. Ka sihuke jutt osutus ülekontrollimisel puhtaks valeks. Vastik, kuidas nutisõltuvuses laps oma vanemaid lollitas ja nendega haledusttekitavate lugude abil manipuleeris.

Tulemus: peagi hakkasid õpetajatelt laekuma märkused, “Õpilane magab tunnis.” Loomulikult ka õppeedukus langes. Lasime tal kogeda öise nutispassimise tagajärgi, juhtisime tähelepanu sellele, kui unine ja võimetu ta seetõttu päevasel ajal on – ei midagi. Lõpuks oli majas päris sõjaseisukord, nutiseadmed ööseks lukustatavasse seifi, internet välja lülitatud, vanemad valvasid, et laps öösiti magaks, mitte ei istuks kusagil ekraanis. Lisaks jäi vastasel juhul taskurahast ilma, üks öö nutikas vähendas kuu taskuraha 5 euro võrra. See lõpuks aitas. Eks ta nüüd on paar aastat vanem ka juba, ja koolis on nii palju õppida, et õhtul vajub magama kui nott.

+8
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Samuti soovitaks vältida üldistusi, et laps valetab ja vassib pidevalt. Hetkel üks konkreetne case ja kui hakata last süüdistama selles, et kogu aeg valetab, siis see ei aita probleemi lahendamisele kaasa, vaid trotsist hakkab laps rohkem valetama tundes, et kui teda juba süüdistakse, siis võib ju teha…

No ma ei hakanud lihtsalt kõiki vahelejäämisi siia kirja panema. Neid valetamisi ja vassimisi on ikka väga palju olnud. Erinevatel teemadel… Tal on kohe esimene asi, kui millegi kohta aru pärin, kas vale või tagasi ajamine. Olen küsinud ka, et miks? Vale tuleb ju alati välja. Miks ta valetab ja usaldust niimoodi kuritarvitab. Aga ta ei oska vastata muud, kui et kardab, et ma hakkan riidlema. Seletan siis, et ma riidlen palju rohkem, kui ta JÄLLE valetamisega vahele jääb. Aga tal tuleb see valetamine juba nii automaatselt, et ta teisiti vist ei oskagi…

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

No kindlasti pole liigne karmus see, et 13-aastasel lapsel on ekraanipiirang ja öise pelamise keeld. Aga ülejäänud piire me ju ei tea ja võib-olla laps tunnebki end liiga kammitsetuna.

Ei tea. Mina valetasin ka teismelisena palju, ehkki mul olid lahked ja üsna vabameelsed vanemad – minul oli põhjuseks see, et ma lihtsalt ei tahtnud neile pettumust valmistada, ka pisiasjades tundsin, et tahan olla parem, kui alati olla viitsisin ja oskasin, ja siis luiskasin. Nad poleks iial minuga karmilt riielnud, aga eks mingit pettumust oleksin ikka tajunud ju või murelikkust nende poolt ja tahtsin sellest tundest pääseda.

+5
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kuidas suhtuda sellesse, kui 13-aastane poiss vassib ja valetab pidevalt? Meil on kodus reegel, et öösel telefonid magamistuppa ei tule. Nüüd avastasin, et laps hoiab küll oma telefoni iga öö elutoas, nagu palutud, aga on otsinud üles oma vana telefoni ja selles hilja õhtul aega veetnud. Kui sim-kaarti pole sees, siis saab tik toki, snapi ja muud ikka ju läbi wifi vaadata. Ise ütleb, et tegi seda sellepärast, et me ei luba tal telefoni ööseks magamistuppa võtta. Daa… Väidab, et ta on ainuke, kellel on nii nõmedad reeglid (telefon öösel magamistoas ei ole ja arvutiaeg on piiratud). Ma ei saa aru, kas tõesti pole ühelgi lapsel siis selliseid reegleid ja ma olengi täiesti ebanormaalselt karm?

Jap, kummaline jah, et inimene ei tohi oma telefoni oma tuppa võtta. Solvav, alandav.

Minu lastel telefonid oma toas, ei vägista neid neil käest ära, panevad laadima, kell 22.30 magavad. Ei pea keegi vassima hakkama.

+4
-11
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Jap, kummaline jah, et inimene ei tohi oma telefoni oma tuppa võtta. Solvav, alandav.

Minu lastel telefonid oma toas, ei vägista neid neil käest ära, panevad laadima, kell 22.30 magavad. Ei pea keegi vassima hakkama.

[/ququote]

Lapsed on siiski erinevad ja minu oma ei suud isegi ühest toast teise kõndida ilma, et telefon näpus poleks. Isegi wc-s ei saa ilma käidud. Tal ikkagi sõltuvus. Ja kui sa sõltuvuses olevale inimesele annad võimaluse oma sõltuvyst tarbida 24 h, siis usu mind – ta teeb seda. Nii et need reeglid on asja pärast. Et ta saaks öösel puhata

+12
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ma ei ole eriti piiride seadja oma lastele olnud, aga nad ise on endale reeglid kehtestanud – näiteks lähen laps magama täpselt kell 10.30, et ärgata varem, kontrollida veel üle õppimised. Poiss saab varsti 15 ja viimased 2 aastat ei pea ma kontrollima tema õppimisi, küsib siis kui abi vaja, käib 4x nädalas trennis + hobiringis. Ka vanem laps võttis mingist hetkest endale vastutuse.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ma ei ole eriti piiride seadja oma lastele olnud, aga nad ise on endale reeglid kehtestanud – näiteks lähen laps magama täpselt kell 10.30, et ärgata varem, kontrollida veel üle õppimised. Poiss saab varsti 15 ja viimased 2 aastat ei pea ma kontrollima tema õppimisi, küsib siis kui abi vaja, käib 4x nädalas trennis + hobiringis. Ka vanem laps võttis mingist hetkest endale vastutuse.

Tõesti kadestan neid, kellel sellised lapsed! Aga mind see väga ei aita, sest kõik lapsed on siiski erinevad!

+6
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

arvuti ja mobla aeg on ikka päris paljudel lastel piiratud. Aga on ka neid lapsi, kes istuvad netis 7  ja enam tundi päevas.

Keerake õhtul wifi kinni.

0
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Nutisõltuvus on selles vanuses ikka kõige väiksem probleem. Palju suurem  mure on e-sigarid, pinnakatel joomine, tundidest puudumised, ropendamised ja ka vargused.

Nutisõltlane on enamasti kodus. Iseasi muidugi  mis ta seal netis teeb.

+5
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ma ei ole eriti piiride seadja oma lastele olnud, aga nad ise on endale reeglid kehtestanud – näiteks lähen laps magama täpselt kell 10.30, et ärgata varem, kontrollida veel üle õppimised. Poiss saab varsti 15 ja viimased 2 aastat ei pea ma kontrollima tema õppimisi, küsib siis kui abi vaja, käib 4x nädalas trennis + hobiringis. Ka vanem laps võttis mingist hetkest endale vastutuse.

Tõesti kadestan neid, kellel sellised lapsed! Aga mind see väga ei aita, sest kõik lapsed on siiski erinevad!

Võibolla ongi see sellest, et ma olen lapsu usaldanud ja jätnud ka nendele õiguse otsustada. Tean ka peret, kus on reegild nagu Viiburi sõjakoolis, lapsed aga usinalt otsivad võimalusi reeglitest kõrvale hiilida.

+2
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

“Miks ta valetab ja usaldust niimoodi kuritarvitab. Aga ta ei oska vastata muud, kui et kardab, et ma hakkan riidlema.”

Laps juba vastaski su küsimusele ju, laps kardab riidlemist. Ilmselt pahandad ja riidled liiga palju lapsega. Võta vabamalt.

+4
-3
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Võibolla ongi see sellest, et ma olen lapsu usaldanud ja jätnud ka nendele õiguse otsustada. Tean ka peret, kus on reegild nagu Viiburi sõjakoolis, lapsed aga usinalt otsivad võimalusi reeglitest kõrvale hiilida.

Ütleksin, et seda on väga mugav arvata seni, kuni sulle satub teistsugune laps.

Minu vanem laps on ka ülikorralik – esimesest klassist saadik reguleerib ja kontrollib oma asju ise, pakib koti, vaatab, et asjad saaks õpitud, korralikud riided selga, midagi maha ei unusta jne. Talle pole tõesti vaja eriti piire seada, sest ta seab need enesele ise.
Noorem, keda ometi kasvatame samas keskkonnas samade vanemate poolt, on hoopis tuisu- ja isepäisem. Tema võib vabalt kokkulepetele vilistada, salaja sahkerdada üritada, õppimata jätta jne. Temal peavad olema piirid ja neid piire peab kontrollima, sest muidu need lihtsalt ei tööta. Ise olin ka lapsena pigem noorema kui vanema lapse sarnane, muide.
Lapsed on inimesed. Inimesed on erinevad. Nende eneseregulatsioonioskused, motivatsioon midagi teha, iseloomud – on erinevad. Ja mis vanemlikud nipid, põhimõtted või elukorralduse iseärasused töötavad ühega, ei pruugi töötada teisega.

Nii et mina küll saan netipiirangust aru, kui laps ekraane tõepoolest kuritarvitab. Vanema kohus ongi oma last kaitsta ja vanem vastutab lapse tervise eest. Kui olukord muutub nii kriitiliseks, et laps juba varastab või hulgub vms teeb, siis, jah, tundub ekraaniaeg pseudoprobleem, aga kuni seda annab mõistlikul ja tervislikul määral piirata, seni seda siiski võiks teha. Muidugi on oluline tasapisi usaldust lapse vastu suurendada ja kogu aeg ka lapsele kommunikeerida seda, et usaldus saab suureneda (ja piirid lõdveneda) siis, kui laps oma tegude, mitte sõnadega, näitab, et ta on selleks suurenenud vastutuseks valmis.

+6
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kas seda et kõik on öösel telefonis, saaks kuidagi sulle tõestada? Nt et üks õhtu võtate ja proovite neid nö kõiki kätte saada. Ja kui see tõestab, et passivadki hilja telefonides, siis oli ju lapsel õigus ja ta seda ei valetagi.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Jap, kummaline jah, et inimene ei tohi oma telefoni oma tuppa võtta. Solvav, alandav. Minu lastel telefonid oma toas, ei vägista neid neil käest ära, panevad laadima, kell 22.30 magavad. Ei pea keegi vassima hakkama.

Samamoodi võib öelda teiste, täiskasvanu puhul autojuhi kohta, et tema trahvimine kiiruseületamise eest on solvav, alandav. Sest aga “mina” ju ei ületa kiirust, sõidan alati korralikult. Sina võib-olla tõesti sõidad, kuid teine autojuht äkki ei sõida? Ja äkki see teine autojuht vassib ja valetab, et karistusest pääseda ja rahumeeli edasi kihutada. Ja siis lendavad kohale “empaatilised” käod, kes leiavad, et vot just nimelt ärakeelamise pärast need autojuhid kihutavadki! Et just range kord sundivatki inimesi kiirust ületama! Kui eemaldaksite teedelt kõik kiirusepiirangud, siis ei kihutaks enam mitte keegi, kõik oleksid korralikud!

Kuidas tundub?

+7
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mina arvan ka, et see ei ole liiga karm, kui öösel nutisõltuvust ei toida.
Öö on siiski magamiseks ja välja puhkamiseks.
Oma pojale olen ma seletanud, et ega ma meelega ei riidle, vaid piirangud ja riidlemine on selleks, et last kaitsta ja aidata. Mida vanemaks saab, seda rohkem ka mõistab seda. Nüüd on hakkanud vaikselt ka usaldama hakkanud mind(on julgenud rääkida mõnest juhtumist hiljem- viimane asi oli see, et tunnistad ülesse, kuidas telefoni ekraan tegelikult katki läks: kuigi selle eest ta kunagi üldse pahandada ei saanud kordagi) kuna olen tõesti riidlemist ka tagasi tõmmanud enda poolt.

+4
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Nutisõltuvus on selles vanuses ikka kõige väiksem probleem. Palju suurem mure on e-sigarid, pinnakatel joomine, tundidest puudumised, ropendamised ja ka vargused.

Nutisõltlane on enamasti kodus. Iseasi muidugi mis ta seal netis teeb.

On jäänud juba ka e-sigariga juba vahele…

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

“Miks ta valetab ja usaldust niimoodi kuritarvitab. Aga ta ei oska vastata muud, kui et kardab, et ma hakkan riidlema.”

Laps juba vastaski su küsimusele ju, laps kardab riidlemist. Ilmselt pahandad ja riidled liiga palju lapsega. Võta vabamalt.

Pigem ikkagi alati üritan rääkida ja selgitada, selmet riielda. Aga temal tiksub ikkagi kuklas, et kui tõtt räägin, siis saan hirmsasti pahandada…

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kas seda et kõik on öösel telefonis, saaks kuidagi sulle tõestada? Nt et üks õhtu võtate ja proovite neid nö kõiki kätte saada. Ja kui see tõestab, et passivadki hilja telefonides, siis oli ju lapsel õigus ja ta seda ei valetagi.

Piisab sellest, et ma näen, kui lapsed on magama läinud ja telefonid on elutoas, kuidas poisi telefon koguaeg helendama lööb, sest keegi jälle tegi mingi snapi või saatis messengeri midagi. Vahet pole, mis kell on. Päris hirmus ausalt öeldes, et on lapsi, kes öösiti tõesti korralikult magada ei saa. Ja ma ei taha, et minu laps üks nendest oleks

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Jap, kummaline jah, et inimene ei tohi oma telefoni oma tuppa võtta. Solvav, alandav. Minu lastel telefonid oma toas, ei vägista neid neil käest ära, panevad laadima, kell 22.30 magavad. Ei pea keegi vassima hakkama.

Samamoodi võib öelda teiste, täiskasvanu puhul autojuhi kohta, et tema trahvimine kiiruseületamise eest on solvav, alandav. Sest aga “mina” ju ei ületa kiirust, sõidan alati korralikult. Sina võib-olla tõesti sõidad, kuid teine autojuht äkki ei sõida? Ja äkki see teine autojuht vassib ja valetab, et karistusest pääseda ja rahumeeli edasi kihutada. Ja siis lendavad kohale “empaatilised” käod, kes leiavad, et vot just nimelt ärakeelamise pärast need autojuhid kihutavadki! Et just range kord sundivatki inimesi kiirust ületama! Kui eemaldaksite teedelt kõik kiirusepiirangud, siis ei kihutaks enam mitte keegi, kõik oleksid korralikud!

Kuidas tundub?

Üritasin lapsele ka selgitada, et tema põhjendus, miks ta vana telefoni niimoodi oma tuppa smuugeldas -” sest sa ei luba ju telefoni ööseks minu tuppa” – ei ole pädev põhjendus,  sest ma ei luba alaealisel meie majas ka nt suitsetada.  Aga kas see siis tähendab, et hakkad suitsetama, sest ma ei luba seda? Või et meie majas on narkootikumid suur EI – kas sa hakkad siis sellepärast narkootikume tarvitama? Need olid piisavad näited talle, et ta sai aru, miks ta põhjendus ok ei olnud. Aga see ei tähenda, et ta saaks aru, miks ta ikkagi öösiti telefonis ei võiks olla…

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kuidas n-ö positiivse suhtlemisega peres on? Arusaadav, et varateismeline eelistab sõpru, aga see ei ole nii must-valge, jõuab mõlemat. Mida tugevam heade peresuhete foon taga, seda vähem muresid lõpuks ikkagi (ja mis on, nendele jõuab kiiremini jälile).

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Nutisõltuvus on selles vanuses ikka kõige väiksem probleem. Palju suurem mure on e-sigarid, pinnakatel joomine, tundidest puudumised, ropendamised ja ka vargused.

Nutisõltlane on enamasti kodus. Iseasi muidugi mis ta seal netis teeb.

See, et selles vanuses on ehk veel mingeid probleeme ei ole ju mingi argument jätta olemasolevad ja häirivad probleemid üldse lahendamata. Kusjuures, tihtipeale kipuvad probleemid käima n-ö koos: ehk et, nutisõltlasel on suurem tõenäosus hakata öisest magamatusest tingitud kehva enesetunde tõttu mõnuaineid tarvitama ja nende ostmiseks vahendite saamiseks varastama, samuti on magamatuse tagajärjeks ka sissemagamine ja seetõttu tundidest puudumine.

Enda kogemustel on parem, kui lapse põhilise suhtluse moodustaks pigem reaalelus ümbritsev ring (pere ja sugulased, klassi- ja trennikaaslased, naabrilapsed jts), kui nutikast leitud n-ö sõpruskond. Internetimaailmas võib laps komistada ikka väga kummaliste tegelate otsa, lisaks ta ei teagi ju, kes nad tegelikult on. Mu sõbranna teismeline poeg suhtleb palju internetis, ja ta näitas, kuidas seal kasutavad inimesed isegi videovestlustes avatare: tema pani endale ette rebase, karu või noore naise maski ja vestles siis seal netist leitud omasuguste tuttavatega, kes olid USAs, Mehhikos ja Austraalias. Nagu aru sain, ei käinud nad tööl ega õppinud, vaid olidki sellised, kes istusid sisuliselt ööpäev läbi arvutis. Oma tõelist nägu, sugu ja vanust nad videotes ei näidanudki ja ka poiss seda ei teadnud. Aga suhtles nendega, sisuliselt võõrastega, tundide viisi iga päev, jättes magamise ja õppetöö unarusse.

+7
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mina leian ka, et see, et telefoni tuppa võtta isegi ei tohi, on alandav sõjaväekord. Laps õpibki läbi oma kogemuse – ühe öö istub poole ööni nutikas, järgmine päev näeb isegi, et on väsinud ja juba järgmisel õhtul kustub varakult ära. Ei juhtu selle 13-aastasega midagi kui üks öö vähem unetunde saab ja seetõttu koolis uimasem on.

 

+1
-9
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mina leian ka, et see, et telefoni tuppa võtta isegi ei tohi, on alandav sõjaväekord. Laps õpibki läbi oma kogemuse – ühe öö istub poole ööni nutikas, järgmine päev näeb isegi, et on väsinud ja juba järgmisel õhtul kustub varakult ära. Ei juhtu selle 13-aastasega midagi kui üks öö vähem unetunde saab ja seetõttu koolis uimasem on.

Aga jällegi, lapsed on erinevad. Mõni jah, ehmatab ja mõtleb, et oi-oi, pean vist ikka magama. Aga kõik ei pruugi seda nii mõistlikult lahendada. Võivad muutuda hoopiski väsimusest kergesti ärrituvaks, jätta kõik tegemata, hakata otsima tukkumise võimalusi päeval (näiteks koolis tundide ajal) jne.

+3
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mina leian ka, et see, et telefoni tuppa võtta isegi ei tohi, on alandav sõjaväekord. Laps õpibki läbi oma kogemuse – ühe öö istub poole ööni nutikas, järgmine päev näeb isegi, et on väsinud ja juba järgmisel õhtul kustub varakult ära. Ei juhtu selle 13-aastasega midagi kui üks öö vähem unetunde saab ja seetõttu koolis uimasem on.

Hea teoreetik oled ikka. Mõni laps on magamata mitte ühe öö, vaid kuude kaupa, ja ei õpi ta mitte midagi.

Muide, näiteks minul endal on tööalaselt eluaeg olnud probleemid aja õige jaotamisega: tean küll, kui tähtis on projektiga alustada piisava ajavaruga, et jõuaks õigeks tähtajaks valmis, väga hästi tean! Tean suurepäraselt, kui vastik on viimasel ööl enne tähtaega kiiruga projekti teha, iga kord luban endale, et see on viimane kord, kui lasen sedasi tähtaja kukile, järgmine kord alustan kohe, kui töölõik on üldse kätte antud. Ja ometi… läheb järgmine kord täpselt samamoodi. Tunnistan ausalt, ise ka ei mõista, kuidas mul enesekontrolliga sedasi on, et ei oska aega õigesti jaotada ka pärast paljukordseid kogemusi.

Aga mis siis veel lapsest rääkida. Ja sellises olukorras, kus mõnele lapsele ikka meeldib olla öösiti nutikas, kas või teadlikult järgmise päeva unisuse hinnaga, ei jää vanematel üle muud kui võtta lapselt nutikas õhtul ära. See on lapse enda huvides, vältimaks tema tundides magamajäämist, unetuse tõttu võimalike mõnuainete tarvitama hakkamist, õppeedukuse langust ja võimalikku klassikursuse kordamajäämist jne. Oma lapse eest vastutavad vanemad.

+5
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

#4155474: Mina leian ka, et see, et telefoni tuppa võtta isegi ei tohi, on alandav sõjaväekord. Laps õpibki läbi oma kogemuse – ühe öö istub poole ööni nutikas, järgmine päev näeb isegi, et on väsinud ja juba järgmisel õhtul kustub varakult ära. Ei juhtu selle 13-aastasega midagi kui üks öö vähem unetunde saab ja seetõttu koolis uimasem on. Aga jällegi, lapsed on erinevad. Mõni jah, ehmatab ja mõtleb, et oi-oi, pean vist ikka magama. Aga kõik ei pruugi seda nii mõistlikult lahendada.

Ei maksa loota mõistlikkusele. Nt noored täiskasvanud võivad samuti mängida pool ööd arvutimänge ja minna väsinuna tööle. Või pidutseda öösel, kui on järgmine tööpäev. Lihtsalt tiksuvad õhtusse tööl. Mõistus võib ju peas olla ja vastutus koguni endal, aga ei hooli sellest.

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Võtaksin seda nii, et kuni laps kodus valetab, seni lühendaksin päeval telefonis olemise aega seni, kuni laps enam ei valeta. Järelikult tema taluvuse aeg on näiteks tund päevas ja sõpradel võib olla näiteks kolm tundi päevas, igaüks on erinev. Kui laps ikka öösel ka telefoni järgi haarab, on see minu arvates märk sellest, et juba liiga kaua päevalgi olnud selles ja telefonis olemine segab ju ka und.

+3
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Valetamine on selgelt käitumisprobleem, millest võib tekkida veel igasuguseid probleeme. Praegu valetab telefoni kohta, hiljem olles vanem aga olles harjunud selle käitumisega, valetab näiteks juba muude ja suuremate asjade kohta. Kui keskkond mõjutab last ja laps oma keskkonda, siis peab midagi muutuma keskkonnas (vanem sekkub) ja samal ajal ka muutub midagi lapses (laps saab aru vanema soovist), või muutub midagi lapses (kaotab huvi telefoni osas, jätab valetamise) ja seeläbi muutub tema keskkond (pole harjumust kasutada telefoni öösel, pole põhjust valetada selle kohta). Ilma üheta ei juhtu aga teist.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 35 )


Esileht Koolilaps 13-aastase mured