Esileht Väikelaps 1a3k laps kardab…tuba?

Näitan 8 postitust - vahemik 1 kuni 8 (kokku 8 )

Teema: 1a3k laps kardab…tuba?

Postitas:
Kägu

Mul on selline muidu väga seiklushimuline laps, kes kohe, kui näeb mõnda sellist kohta, kuhu varem ligi ei ole pääsenud, jookseb avastama. Nüüd aga suure üllatusena tuleb välja, et ta kardab ühte konkreetset tuba, mis on mu vanemate juures. Elasin seal toas kunagi ise, seejärel minu vend ja see on tuba nagu tuba ikka, kapp, kirjutuslaud, voodi. Mõned päevad tagasi ta jooksis sinna tuppa ise, siis tuli sealt ruttu välja suure kisaga ja nuttis ennast peaaegu hüsteeriasse. Vaatasin ringi, kuskil midagi hirmsat ei olnud, ei löönud ta ka ära ennast. Panime ukse nii kauaks kinni, kuni noorem vend tööl oli ja sellega oli külaskäigu ajaks rahu. Öösel ärkas laps üles ja nuttis, kisendas nii hirmsa häälega ja ei tundnud mind justkui äragi, vaatas otse minust läbi. Lohutasin teda kella neljani hommikul ja arvasin, et ju ta mingit kolli unes nägi. Eile käisime jälle vanaema-vanaisa vaatamas, lapsel avanes võimalus tuppa sisse piiluda ja jälle selline paanika, ta ei taha enam isegi kinnise ukse juures olla. Kui mu vend on kodus, siis laps peaaegu nagu oleks nõus sinna tuppa minema, sest näeb oma lemmikonu laua ääres istumas, aga siis avastab, et on selles hirmsas toas ja jälle tuleb suur nutt. Täna öösel kordus samasugune stsenaarium, laps ärkab keset ööd üles, ei tunne kedagi ära, pigem karjub, kui nutab ja pärast magama jäädes nuuksub veel tund aega läbi une. Ta on muidu selline laps, kes iialgi pole niimoodi nutnud. Mida sellest nüüd arvata? Kas tegemist võib olla mingi ajutise perioodiga, kus uni on natuke paigast löödud või tõepoolest saab üks tuba lapsele nii traumeeriv olla? Olen täiesti nõutult seda tuba mitu korda vaadanud, ka lapse kõrguselt, et mida ta seal näha võiks, aga seal tõesti ei ole mitte midagi erilist.

+3
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

See võib olla lihtsalt kokkusattumus, öine unepaanika (päris unepaanika algab tavaliselt hiljem, aga ehk siis tõesti hirmuunenägu) ja kartus selle toa ees. See võis olla midagi, mis teda esimesel korral sinna tuppa minnes ehmatas vms, sellest siis ka hirmumälestus. Küll üle läheb, hoidke selle toa uks kinni mõni aeg, kindlasti pole mõtet teda sinna sundida minema “näed, siin ei ole ju midagi” jne. See ununeb ära.

+4
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kes seal toas enne sind elas? Või veelgi varem? On seal keegi surnud? Kas aknast näha olevas majas on keegi surnud jne? Olen sarnase asja oma väikelapsega läbi elanud. Loodetavasti teil pole nii ja on lihtsalt juhuste kokkulangevus. Meie laps nägi surnud naabrionu, kes polnud pahatahtlik, oli selline napsuvend, aga lapsele ikkagi hirmutav suvalisi tüüpe ringi liikumas näha. Tee küünlaleegiga toas puhastus.

+1
-10
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Arengufaas muidugi. Lapsed hakkavad teatud vanuses uskuma kollidesse ja muudesse tegelastesse. Mida sina saad enda poolt teha, on kaasa mängida ja pahad kollid koos lapsega välja otsida ja kinni püüda ja minema ajada.

+5
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Tuttava laps mängis oma toas ja naaber hakkas puurima nii, et seinad ka kergelt värisesid, müra oli meeletu. Kahe-aastane laps ehmus niivõrd, et ei olnud u nädal nõus sinna tuppa minema. Algul tegi ema lapsega koos väikse tiiru selles toas ja nii nad harjutasid. Ema ütles lapsele,et toome sealt toast mingi mänguasja ja nii ta vaikselt seal ruumis olemist pikemaks venitama hakkas. Läks õnneks mööda see hirm.

+6
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

1a3k on kollidesse jms uskumiseks liiga väike, selle kõrgaeg on u 4-5aastaselt, kus lastel on lisaks kujutlusvõimele ja info, et ilmas polegi kõik ilusad ja head. Kui teemaalgataja laps ise sinna tuppa jooksis ja hiljem nutuga tuli ja polnud nõus enam minema, küllap midagi seal toas ehmatas teda (misiganes vari või rippus pintsak nagis või herilane või misiganes)

+8
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ju midagi ehmatas ja nüüd seostab seda toaga.

Mu 2a 5k laps hakkas järsku kartma mõnda asja. Oli sünnist saadik magamistoas maganud, kogu aeg oli üks led lamp aegajalt vilkunud, aga ükskord keset ööd hakkas laps järsku vilkuvat lampi kartma ja nõudis nutuga ainult teises toas magamist. Nädal aega magas ainult teises toas ja ütles hirmuga: “Lamp vilgub.” Vahetasin tema nähes lambipirni ära mitte vilkuva vastu, see ei aidanud, lõpuks võtsin üldse pirni ära ja õnnestus ta magamistuppa tagasi magama saada :).

Teine kord ta ärkas keset ööd üles, sest oli vaja pissile minna ja peale seda ei tahtnud jälle magamistuppa tagasi minna, jälle umbes nädal aega magas ainult teises voodis, kuni lõpuks õnnestus ta pikapeale ära rääkida tagasi õigesse tuppa magama jääma.

Aa ja mõnikord on ta öelndud, et õuest kostab nii vali hääl (kui olen akna õhutusasendisse jätnud), lähme vaiksemasse tuppa magama jne.

Igasuguseid asju on ette tulnud, on õnnestunud pika peale tagasi harjutada, vanem laps oskab vähemalt öelda, mis talle ei meeldi, noorema puhul jah ei tea veel.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kindlasti midagi ehmatas teda seal toas kui ta sinna jooksis. Näiteks lendas lind vastu akent, mingi putukas sumises-põrises kõvasti nurgas, ma ei tea, kasvõi hiir jooksis üle põranda. Mu lapsel kunagi juhtus sarnane asi oma toas ja mitu kuud kartis tuba meeletult.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 8 postitust - vahemik 1 kuni 8 (kokku 8 )


Esileht Väikelaps 1a3k laps kardab…tuba?