Esileht Väikelaps 1a7k lapse kõne

Näitan 10 postitust - vahemik 1 kuni 10 (kokku 10 )

Teema: 1a7k lapse kõne

Postitas:
Kägu

päris sõnu vaid 3, aga lobiseb kogu aeg omas kõnes. Kas peaksin juba mures olema?

0
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Minul laps 1a5k, aga olin sama asja pärast mures. Perearst ütles, et kui üksikud sõnad on olemas, saab aru teiste jutust (nt ütled, et too pall ja siis ta toob ka), lobiseb oma keeles erinevate häälitsustega (meil nt bäbä ja trrrrr ja aattt jms) ning intonatsioon ja hääletugevus varieerub, siis ei pea hetkel muretsema. Ütles, et kui 2. sünnipäevaks ei ole asi paranenud, siis on põhjust edasi uurida.

0
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Ei pea muretsema. Mängu käigus sihilikult arendada võib proovida.

0
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

See on ka tegelikult päris hea näitaja, et ta omas keeles palju räägib. Selliselt lapsed tavaliselt lapsed matkivad täiskasvanute kõnet. Samas meie kui käisime 1,5-aastasena lapsega logopeedil ja ta rääkis 20 sõna, siis seda oli pigem vähe ja logopeed ütles, et kerge kõne hilistumine. Siiski kui laps muidu mõistab hästi, mida talle räägitakse, siis ma veel ei muretseks. Iga laps on erinev. Mul esimene rääkis vähe, teine 1a5k rääkis juba ka lauseid.

0
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

See on ka tegelikult päris hea näitaja, et ta omas keeles palju räägib. Selliselt lapsed tavaliselt lapsed matkivad täiskasvanute kõnet. Samas meie kui käisime 1,5-aastasena lapsega logopeedil ja ta rääkis 20 sõna, siis seda oli pigem vähe ja logopeed ütles, et kerge kõne hilistumine. Siiski kui laps muidu mõistab hästi, mida talle räägitakse, siis ma veel ei muretseks. Iga laps on erinev. Mul esimene rääkis vähe, teine 1a5k rääkis juba ka lauseid.

Ja mis oli logopeedi edasine soovitus? Minul üks kaksik (1.10) ütleb ka ainult 15-20 sõna.

0
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Lingil teadusartikkel eesti laste kõne arengust ja esimestest sõnadest. Sealt järeldub, et erinevused laste vahel on päris suured.

https://ojs.utlib.ee/index.php/EA/article/view/11546/6730

Aga lapse kõne arenguks on kõige olulisem, et temaga pidevalt räägitaks, isegi kui ta veel vastu ei räägi.  Kõne kordamine, ise küsid ise vastad. Rääkimine stiilis – Mis see on? See on pall, on jah pall. Mis pall teeb? Pall veereb. Veeretame palli. Vaata pall veereb. jne

0
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Esimene nõuanne on pidev tegevuse kommenteerimine.

Selle 100 sõna uuringu juures ma juhiks tähelepanu, et esimesed sõnad on valdaval osal lastest rituaalidega seotud (“tadaa”, “aitäh”) või funktsionaalsed (tahab ikka emmet, süüa, juua, sülle, õue, tuttu, midagi saada (“anna”/”aitäh”) või näidata (“näe”/”vaata”) jne), st “flashcard´i” meetod ehk kõik need esimeste sõnade raamatud kuuluvad natuke hilisemasse aega, kui üldse.

+3
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Muretsemiseks vara – hetkel veel lihtsalt vara arvata midagi. Mul ühel lastest tuli esimene sõna 1a2k, teine-kolmas alles 1a7k ja 1a10k hakkas alkes rohkem sõnu tulema. Suht ruttu peale 2a hakkas 2-sõnaliselt rääkima ja 2,5a rääkis 4-5sõnaliste lausetega. Muidugi ma muretsesin tohutult, ja ema näägutamine, et oioioi, ei aidanud ka kaasa, justkui ma saaks last rääkima sundida (ta tõsimeeli soovutas, et nt ära anna juua enne, kui ütleb “juua”, ma ei taha teada, mida ma beebina kogema pidin…).

Aga minu kogemus näitas, et kuigi algus võttis aega, siis kui kõne läks lahti, siis juba kiiresti edasi. Praegu on ta värskelt ja ainus “mure” on R täht, aga ka suuremal lapsel tuli see alles enne 6a, kuigi 1,5selt rääkis juba 2 sõna kaupa.

+1
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Ja mis oli logopeedi edasine soovitus? Minul üks kaksik (1.10) ütleb ka ainult 15-20 sõna.

Logopeed ei soovitanud tegelikult mitte midagi sellist, mida me juba poleks teinud: lapsega tegutsedes temaga rääkimine ja tegevuste sõnastamine, peenmotoorilised mängud, rollimängud nukkudega/loomadega, laulmine, salmikeste lugemine jne. Tegelikult väga palju tegelesin tema keelelise arendamisega juba algusest peale teadlikult, aga tulemust pole siiani näha. Laps on nüüdseks 6 ja sõnalises suhtluses pole teeb endiselt palju vigu, jutustamis- ning kirjeldamisoskus algelised.

0
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Spetsialistide arvamused lähevad lahku. Ühed ütlevad ärge muretsege, teised ütlevad, et jah on probleem.
Soovitatakse lapsele muinasjutt lugeda, palju vestelda jne.

0
0
Please wait...

Näitan 10 postitust - vahemik 1 kuni 10 (kokku 10 )

Esileht Väikelaps 1a7k lapse kõne