Esileht Väikelaps 1a8k laps ei räägi.

Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 34 )

Teema: 1a8k laps ei räägi.

Postitas:

“Mure” järgmine. Laps nüüdseks 1a8k vana ja ütleb väga üksikuid sõnu. Vanem laps selles vanuses oli juba üsna suure sõnavaraga. Jah, lapsed on erinevad aga muretsema paneb ikka.

Laps muidu ise igati eakohaselt arenenud, oma soove oskab väljendada, reageerib rääkimisele, näitab esemeid näpuga aga sõnu ei lisandu. Kui nüüd kokku lugeda, siis 6-7 on tal kasutuses ja seda juba pikemat aega.

 

Soovitage ehk mingeid tegevusi, harjutusi, kuidas kõnearengule kaasa aidata.

Või kellel on olnud sarnane olukord, kuidas “lahenes”. Mis vanuses lõpuks sõnad lisanduma hakkasid jne? 🙂

+2
-1
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 8 korda. Täpsemalt 24.04 14:14; 25.04 07:44; 26.04 10:13; 26.04 10:54; 26.04 10:54; 26.04 11:39; 26.04 11:52; 28.04 20:12;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Motoorika ja kõneareng on tugevalt seotud.

Klotsid, pusled, joonistamine jne.

Mu enda teisel lapsel hakkas ka rohkem sõnu umb 1a10k tulema, korralikumalt läks kõne lahti, kui 2a hakkas lõpuks puslede vastu huvi tundma (tuli välja, et senised olid meil ebahuvitavad pildid, talle oli vaja Pikne McQueeni….).

Nüüd on ta 4 ja kõne on igati tip-top, võiks vähemgi rääkida ????

+3
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 24.04 14:59; 26.04 14:11;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mu laps ütles esimese sõna 1a 10k vanuselt, enne seda kasutas ainult emme. Enne seda suhtles küll, aga mitte sõnadega. Mõni nädal peale seda hakkas “kõne lahti” minema. Ja 2a sünnipäeva paiku tuli nädalas ligi 20 uut sõna jne.

Räägitakse, et tänapäeval nutiseadmetega kokkupuutumise tõttu hakkavadki lapsed hiljem rääkima.

Meil tundus, et aitas ja kiirendas logopeediline Pesamuna kõneaabits: https://www.vilep.com/toode/pesamuna-koneaabits/

Siin näeb mõnda lk raamatu seest: https://issuu.com/apollo_raamatud/docs/pesamuna

 

 

+3
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 25.04 01:11; 26.04 14:02;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Tänan soovituste eest.

Nutiseadmete kohta olen ise ka kuulnud aga tal puudub kokkupuude nendega (va teler, aga vanem laps samamoodi ja temal see kõnet ei pärssinud ????????‍♀️)

Uurin seda aabitat 🙂

+1
-1
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 8 korda. Täpsemalt 24.04 14:14; 25.04 07:44; 26.04 10:13; 26.04 10:54; 26.04 10:54; 26.04 11:39; 26.04 11:52; 28.04 20:12;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Täiesti tuttav mure. Kui laps oli veidi alla 2-aasta, siis rääkis väga vähe sõnu. Mind rahustas üks loeng, kus logopeed rääkis, et ei tasu jääda kinni sellesse, et kui palju sõnu arvuliselt ütleb. Tuleb jälgida lapse üldist arengut (kas saab jutust aru, kas jäävad liigutused meelde kui teha laule/salme koos lapsega). Hetkel on laps 2,6-aasatane ja sõnu on palju juurde tulnud ja kordab uusi sõnu tihti.

Ise märkasin, et kõne arengule mõjus hästi loomakujudega mängimine ja nende häälte matkimine.

+5
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Üks strateegia on hästi funktsionaalsetest sõnadest alustada. Üles, alla, sülle, õue, tuppa, sinna, siia, vanni, süüa, juua, tuttu, veel, otsas, anna, tule, ei taha, ei saa, püüa, viska, kukkus, vaata, too, pane… – tuleb juba päris pikk loetelu, mille kasutamisest on lapsel selge kasu. See siis eeldusel, et aru saab hästi ja pildil osutada oskab jne, aga sõnad ei taha kõnesse kuidagi tulla.

+3
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minu 2aastane on tänu suurtele vendadele nutimaailmaga väga sina peal. Talle on sünnist saadik tutvustatud, mis on telekas, arvuti, telefonid, tahvelarvuti ja mängukonsoolid. Ometi teeb tema kõne enamikele temavanustele silmad ette. Seega asi ei ole alati nutiseadmetes.

Lisaks eelpool mainitud käelistele tegevustele soovitan ma omalt poolt veel plastiliini (pigem seda play doh varianti, on pehmem) ja kleepse. Me tassime mehega kilode viisi play dohi koju, tal on ohtralt igasuguseid sellega meisterdamise ja voolimise komplekte ning samamoodi igasuguseid kleepsuraamatuid. Talle on tellitud on ajakiri Nunnu, mis on eriti sobilik nii pisikesetele. Nendega võiks ta küll lõputult mängida ja iga kord õpib mängides ka uusi sõnu.

+3
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Õue mängimas tuleb palju käia, selles eas käisin lapsega 2 x päevas mängimas õues. Minu arust ma kusagilt olen kuulnud, et mänguväljakul mängimise ja kõne vahel on oluline seos. Praegu ei suuda meenutada, kust ma seda lugesin või kuulsin.

Kui laps näitab näpuga liiva poole, siis sina ütle liiv ja ütle kohe mitu korda kuni ta järgi kordab. Seal samas siis kohe küsi ka, kas tahab liivakasti, kas teeb liivakooki. Sealt saab laps juba 3 uut sõna: liiv, liivakast ja liivakook. Põhimõttemiselt püüa ise kogu aeg öelda sõnu talle kui on tegevuses. Tegelikult ma ise jutustasin küll mänguväljakul lapsega kui ta midagi tegi või kui mul oli plaanis midagi tegema hakata, näiteks juua talle kärust tuua siis ma ütlesin talle seda. Mõni võib olla vaatas, et misasja, aga samas mu laps õppis niimoodi. Seega oli see kasulik. Nii peaks üsna ruttu sõnavara kasvama ja laps jutukaks hakkama.

+1
-4
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 26.04 08:35; 26.04 10:32; 26.04 11:06;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Me põhimõtteliselt elame õues (kui just väga külm ja kole pole). Vihmase ilmaga möllab lompides, talvel hullas lumes. Nüüd soojemate ilmadega olime ikka tunde mänguväljakul. Seega see ei ole mingi näitaja meie lapse puhul nagu näha 😀

Aga tänan siiski soovituste eest!:)

+3
-1
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 8 korda. Täpsemalt 24.04 14:14; 25.04 07:44; 26.04 10:13; 26.04 10:54; 26.04 10:54; 26.04 11:39; 26.04 11:52; 28.04 20:12;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Me põhimõtteliselt elame õues (kui just väga külm ja kole pole). Vihmase ilmaga möllab lompides, talvel hullas lumes. Nüüd soojemate ilmadega olime ikka tunde mänguväljakul. Seega see ei ole mingi näitaja meie lapse puhul nagu näha ????

Siis konsulteeri perearstiga. 😀

0
-4
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 26.04 08:35; 26.04 10:32; 26.04 11:06;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Logopeedina ütlen, et muretsemiseks põhjust ei ole.

Oluline on, et selles vanuses mõned sõnad kindlasti oleks  ja et laps saaks kõnest aru.

Kui 2a saades sõnavara pole kasvanud ja vähemalt kahte sõna koos ei kasuta, siis võite pöörduda logopeedi vastuvõtule.

Seniks soovitan uut raamatut logopeedide poolt: http://www.studium.ee/kirjastus/logopeedia/359-aitame-lapse-raeaekima.html

+2
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 26.04 10:43; 26.04 15:37;
To report this post you need to login first.
Postitas:

<p style=”text-align: center;”>

Logopeedina ütlen, et muretsemiseks põhjust ei ole.

Oluline on, et selles vanuses mõned sõnad kindlasti oleks ja et laps saaks kõnest aru.

Kui 2a saades sõnavara pole kasvanud ja vähemalt kahte sõna koos ei kasuta, siis võite pöörduda logopeedi vastuvõtule.

Seniks sovitan uut raamatut logopeedide poolt: http://www.studium.ee/kirjastus/logopeedia/359-aitame-lapse-raeaekima.html

Suur tänu, uurin kindlasti seda raamatut :)!</p>

+2
-1
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 8 korda. Täpsemalt 24.04 14:14; 25.04 07:44; 26.04 10:13; 26.04 10:54; 26.04 10:54; 26.04 11:39; 26.04 11:52; 28.04 20:12;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Me põhimõtteliselt elame õues (kui just väga külm ja kole pole). Vihmase ilmaga möllab lompides, talvel hullas lumes. Nüüd soojemate ilmadega olime ikka tunde mänguväljakul. Seega see ei ole mingi näitaja meie lapse puhul nagu näha ????

Siis konsulteeri perearstiga. ????

Mis ta teeb? Annab imerohtu lapsele? ????

+1
-4
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 8 korda. Täpsemalt 24.04 14:14; 25.04 07:44; 26.04 10:13; 26.04 10:54; 26.04 10:54; 26.04 11:39; 26.04 11:52; 28.04 20:12;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Me põhimõtteliselt elame õues (kui just väga külm ja kole pole). Vihmase ilmaga möllab lompides, talvel hullas lumes. Nüüd soojemate ilmadega olime ikka tunde mänguväljakul. Seega see ei ole mingi näitaja meie lapse puhul nagu näha ????

Siis konsulteeri perearstiga. ????

Mis ta teeb? Annab imerohtu lapsele? ????

On sul mure või mitte? Kui ei meeldi ükski soovitus, kuidas teised teinud on, siis otsi ise lahendusi.

+1
-4
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 26.04 08:35; 26.04 10:32; 26.04 11:06;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Me põhimõtteliselt elame õues (kui just väga külm ja kole pole). Vihmase ilmaga möllab lompides, talvel hullas lumes. Nüüd soojemate ilmadega olime ikka tunde mänguväljakul. Seega see ei ole mingi näitaja meie lapse puhul nagu näha ????

Siis konsulteeri perearstiga. ????

Mis ta teeb? Annab imerohtu lapsele? ????

On sul mure või mitte? Kui ei meeldi ükski soovitus, kuidas teised teinud on, siis otsi ise lahendusi.

Kas ma olen öelnud, et pole soovitusi saanud. Olen omastarust seda ka tänuga väljendanud ????????‍♀️.

Aga kuidas soovitus perearstiga konsulteerida kõne arengulr kaasa aitab?

Oma algses postituses kirjutasin ka, et laps on igati eakohaselt arenenud, ainult kõne ei taha tulla. Perearst 1,5a kontrollis kinnitas.

+2
-1
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 8 korda. Täpsemalt 24.04 14:14; 25.04 07:44; 26.04 10:13; 26.04 10:54; 26.04 10:54; 26.04 11:39; 26.04 11:52; 28.04 20:12;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ega ei olegi ju midagi teha praegu! See, kui 1 a 8 k vanune laps ütleb üksikuid sõnu, kuulub täiesti normaalse arengu juurde.

Mõni laps räägib samas vanuses juba lausetega ja see on normaalne. Ning täpselt samuti ka see laps, kes selles vanuses veel üksikuid sõnu ütleb, on täpselt sama normaalne. Normaalsuse diapasoon on lai.

Minu vanem tütar õppis end keerama 8-kuuselt ja kõndima hakkas 1 a 4 k vanusena. See-eest rääkima hakkas üheaastaselt ning enne kõndimahakkamist tegi seda juba lausetega.

Noorem tütar hakkas keerama 3-kuuselt ja kõndima 8-kuuselt. See-eest kõne oli napivõitu, ei olnud suur jutustaja – rääkima hakkas alles oma 2. aasta sünnipäevapeol.

Need mõlemad tüdrukud on täiesti terved ja igati normaalselt arenenud, neil pole kunagi midagi viga olnud. Lihtsalt emad peavad ära harjuma, et normaalse arengu skaala ongi lai.

Hea on lugeda läbi laste arengu etapid vanuste kaupa – need on laialt levinud, lihtsa google otsinguga leiab kergesti. Et mida võiks osata umbes 3-kuune laps jne. Sealt võib leida ka info, et kui laps pole 3. eluaastaks veel rääkima hakanud, tasub muret tunda. No arusaadav, et emadel on tavaliselt juba enne mingi sisetunne, paljud viivad umbes kaheaastase lapse logopeedi juurde ja paluvad üle vaadata – see on hea, sest nii võidakse avastada mõni probleem. Aga igatahes enne 2. eluaastat spetsialiste külastada pole rääkimise osas küll vaja.

+8
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ega ei olegi ju midagi teha praegu! See, kui 1 a 8 k vanune laps ütleb üksikuid sõnu, kuulub täiesti normaalse arengu juurde.

Mõni laps räägib samas vanuses juba lausetega ja see on normaalne. Ning täpselt samuti ka see laps, kes selles vanuses veel üksikuid sõnu ütleb, on täpselt sama normaalne. Normaalsuse diapasoon on lai.

Minu vanem tütar õppis end keerama 8-kuuselt ja kõndima hakkas 1 a 4 k vanusena. See-eest rääkima hakkas üheaastaselt ning enne kõndimahakkamist tegi seda juba lausetega.

Noorem tütar hakkas keerama 3-kuuselt ja kõndima 8-kuuselt. See-eest kõne oli napivõitu, ei olnud suur jutustaja – rääkima hakkas alles oma 2. aasta sünnipäevapeol.

Need mõlemad tüdrukud on täiesti terved ja igati normaalselt arenenud, neil pole kunagi midagi viga olnud. Lihtsalt emad peavad ära harjuma, et normaalse arengu skaala ongi lai.

Hea on lugeda läbi laste arengu etapid vanuste kaupa – need on laialt levinud, lihtsa google otsinguga leiab kergesti. Et mida võiks osata umbes 3-kuune laps jne. Sealt võib leida ka info, et kui laps pole 3. eluaastaks veel rääkima hakanud, tasub muret tunda. No arusaadav, et emadel on tavaliselt juba enne mingi sisetunne, paljud viivad umbes kaheaastase lapse logopeedi juurde ja paluvad üle vaadata – see on hea, sest nii võidakse avastada mõni probleem. Aga igatahes enne 2. eluaastat spetsialiste külastada pole rääkimise osas küll vaja.

Suur tänu! Väga asjalik vastus.

Olen googeldanud ja leidnud, et tõesti hetkel muretsema veel ei peaks aga siiski on hea lugeda, et mida teised on teinud, et kaasa aidata arengule 🙂

+2
-1
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 8 korda. Täpsemalt 24.04 14:14; 25.04 07:44; 26.04 10:13; 26.04 10:54; 26.04 10:54; 26.04 11:39; 26.04 11:52; 28.04 20:12;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Keskmiselt loetakse normiks, et lapsel peaks aastaselt olema kasutuses mõned sõnad (2-aastaselt u 50 sõna) ja ta võiks u 2-aastaselt hakata moodustama 2-sõnalisi lausungeid (emme mämmi, issi anna vms) – need ei pea sealjuures keeleliselt korrektsed olema.

Tegelikkuses arenevad lapsed muidugi erinevas tempos. Siiski on parem läbi mõelda, mida omalt poolt teha, et lapse arengule toeks olla, parem hakata võimaliku probleemiga tegelema varem kui hiljem, lihtsalt üle pabistada mõtet ei ole, sest teemaalgataja lapse kõne vastab kirjelduse alusel praegu täitsa normaalsele arengutasemele.

Abiks on: vähem, aga selgemat, aeglasemat kõnet; palju kordusi; regulaarne kvaliteetne suhtlus lapsega (mitte millegi muu kõrvalt, see ei pea olema mitmetunnine, aga peab olema igapäevane); ise esemete ja tegevuste selge artikulatsiooniga nimetamine; lapse MITTE-survestamine (“No ütle lill, no ütle – lill – ole tubli laps, ütle lill!”); lapsega koos igapäevategevuste tegemine ja tegevuse saatmine rahuikus tempos loomuliku kõnega; vähe(m) nutiseadmeid; erinevad häälitsusmängud, aga ka kõiksugu motoorikaga seotud tegevused (pintsettvõtte harjutamine, esemete august läbi panemine, torni ladumine jne).

+4
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ma kuulasin, milliseid silpe ja häälikuid laps kõige rohkem jutustab. Ning üritasin välja mõelda lühikesi ja lihtsaid sõnu, mis koosneks neist silpidest ja häälikutest, mida laps juba kasutas sagedamini. Ta esimene sõna (peale emme) oli “kuu”.

+2
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 25.04 01:11; 26.04 14:02;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Osad kirjutavad, justkui käiks lapse kõneareng nii, et vanem muudkui kordab ühte sõna ja laps justkui hakkab ka kordama.

Ei, see ei käi nii. Ikka tuleb rääkida, mitte üksikuid sõnu öelda. Eesmärk ei ole sõnu õppida, vaid õppida rääkima.

Lapsega tuleb rääkida normaalselt, mitte keskenduda sõnade õppimisele. Jah, sõnu võib ka õppida – vastavas olukorras, nt raamatut vaadates jne. Aga parem on ikka lihtsalt vestelda lapsega.

Lapsed arenevadki erinevas tempos ja normaalse rääkimise asemel üksikutele sõnadele keskendumine võib hoopos arengut pärssida

Kõige hullem, mida mu ema soovitas – ära enne anna lapsele soovitud asja, kui ta sõna ütleb. Ma küsisin seepeale vastu, et kas lasen lapsel janusse surra, kui ta ei oska sõnadega juua küsida. Aga tõesti mõni arvab, et sõnu saab vägisi sundida

+9
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 24.04 14:59; 26.04 14:11;
To report this post you need to login first.
Postitas:

. Aga igatahes enne 2. eluaastat spetsialiste külastada pole rääkimise osas küll vaja.

Enne sõnade tulekut on kõne – eelne suhtlemine ja just seda jälgivad logopeedid selles vanuses laste puhul. Aga kõigest sellest kirjutavad logopeedid uues raamatus Aitame lapse rääkima http://www.studium.ee/kirjastus/logopeedia/359-aitame-lapse-raeaekima.html

+1
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 26.04 10:43; 26.04 15:37;
To report this post you need to login first.
Postitas:

No väga huvitav! Meie lapse kõrvaarst oli väga negatiivselt üllatunud, kui kuulis, et 1,5a lapse puhul, kes seni sõnu ei ütle, oleme siiani saanud soovituse olla rahulikud ja oodata.
Meie laps läheb nüüd uuringutele, sest aega kaotada ei tohi

+1
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 28.04 14:16; 29.04 12:52;
To report this post you need to login first.
Postitas:

No väga huvitav! Meie lapse kõrvaarst oli väga negatiivselt üllatunud, kui kuulis, et 1,5a lapse puhul, kes seni sõnu ei ütle, oleme siiani saanud soovituse olla rahulikud ja oodata.

Meie laps läheb nüüd uuringutele, sest aega kaotada ei tohi

Kas tohib küsida, miks kõrvaarsti juurde pöördusite?

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 8 korda. Täpsemalt 24.04 14:14; 25.04 07:44; 26.04 10:13; 26.04 10:54; 26.04 10:54; 26.04 11:39; 26.04 11:52; 28.04 20:12;
To report this post you need to login first.

“Mure” järgmine. Laps nüüdseks 1a8k vana ja ütleb väga üksikuid sõnu. Vanem laps selles vanuses oli juba üsna suure sõnavaraga. Jah, lapsed on erinevad aga muretsema paneb ikka.

Laps muidu ise igati eakohaselt arenenud, oma soove oskab väljendada, reageerib rääkimisele, näitab esemeid näpuga aga sõnu ei lisandu. Kui nüüd kokku lugeda, siis 6-7 on tal kasutuses ja seda juba pikemat aega.

Soovitage ehk mingeid tegevusi, harjutusi, kuidas kõnearengule kaasa aidata.

Või kellel on olnud sarnane olukord, kuidas “lahenes”. Mis vanuses lõpuks sõnad lisanduma hakkasid jne? ????

Minu 1a aasta ja 8-kuune poiss (pere 3. laps) on üsna sarnases seisus: aru saab suurepäraselt, on väga terane, õpihimuline ja kõigest huvitatud. Aga kuid on hakkama saanud umbes viie sõnaga, viimasel paaril nädalal on sama palju lisandunud. Enamasti toimib meie kommunikatsioon hästi, sest ta on väga ilmekas ja saame temast aru. Ekstra kõnetrenni ei tee, aga kuna tema ümber on pidevalt neli pereliiget, siis toimub loomulik ja orgaaniline suhtlus. Viimasel ajal on vist poisi soovid suuremaks läinud ja teda tabab frustratsioon, kui me ei mõista teda. Olen üsna kindel, et kaheaastasena on ta sõnavara palju suurem kui praegu, ootame pikisõlmi suurt plahvatust. Suurematel lastel oli selleks ajaks rohkem sõnu, aga ma tõesti ei pea vajalikuks muretseda. Varsti räägib meid vastu seina lapikuks 🙂

Raamatuid võiksime tema arvates lõputult vaadata ja lugeda. Kuulab ette lugemist juba mitu kuud ja enamasti väsime meie enne kui tema. “Pesamuna kõneaabits” ongi kaks korda päevas enne magamist unejuturaamat + päeva jooksul vaatame-loeme palju teisi.
Pehmet plastiliini ja kineetilist liiva mudib hea meelega, pliiatsite ja värvidega toimetab ka hea meelega. Liivakastis meeldib väga toimetada.
Garaažis erinevate tööriistadega toimetamine sobib alati.
Kõige parema meelega on õues. Poriloigud, pallimängud, algeline tõuksisõit, pikkade vahemaade kõndimine, mänguväljakul toimetamine on lemmikud.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Juhin ka tähelepanu sellele, et “sõna” ja “sõna” on erinevad ehk siis sõnadeks loetakse kõiki häälitsusi, mis on kontekstist tulenevalt mõistetavad (tähistavad kindlat objekti või tegevust). Ehk väikelapse “mäm!” on ka sõna, mis siis, et eesti keeles seda pole. Mul üks lastest rääkis väga kaua omas keeles, mina sain aru ja 2-aastasena oli “ei ta(h)a” väga hästi selge, mis läks kohe lausungina kirja. Ehk siis – kui väikelaps kasutab häälitsusi, millest vanem aru saab, siis ta räägib. Loomulikult võib konsulteerida perearsti/neuroloogi/logopeediga, kui kõne on täiesti arusaamatu või häälikuid väga asendatakse, aga alla 2-aastase puhul aitab sellele kaasa, nagu eelpool mainitud, peenmotoorika (ja edasi spetsiifiliselt suud ja keelt tugevdavad tegevused, nt kõrrest joomine ja puhumine ja loomade häälte järgi tegemine jms)

+3
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

No väga huvitav! Meie lapse kõrvaarst oli väga negatiivselt üllatunud, kui kuulis, et 1,5a lapse puhul, kes seni sõnu ei ütle, oleme siiani saanud soovituse olla rahulikud ja oodata.

Meie laps läheb nüüd uuringutele, sest aega kaotada ei tohi

Kas tohib küsida, miks kõrvaarsti juurde pöördusite?

Lapsel oli suu lahti pidevalt ja tasuline logopeed, kelle poole ma ise läksin, sest neuroloog naeris mu välja, palus kontrollida, kas võib tegu olla adenoidiga. Oligi. Selle saime lõigatud ja kindluse mõttes teeme läbi kuulmiskeskuse uuringud.

Ka tasuline logopeed, Eestis kõrgelt hinnatud spetsialist Ülle Kuusik, suhtub praegusesse “ootame” mentaliteeti ülima skepsisega. Igaks asjaks on lapsel üsna kindel aeg. Kui kõne hilineb, kannatavad sageli ka sotsiaalsed oskused ja muu. Mina emana eelistan kasutada kõiki võimalusi oma lapse arengu toetamiseks, aga see on tohutu võitlus, sest aega ju on.

+1
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 28.04 14:16; 29.04 12:52;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minu laps ütles kolmesena vaid ca 5-6 sõna:S Arstid uurisid ja puurisid aga mingit viga ei leidnud. Laps hakkas hiljem sisuliselt päeva pealt rääkima…Praeguseks on väga andekas ja mitmekesise sõnavaraga teismeline.

Kui laps ikka saab aru asjadest korraldustest, siis küll tuleb ka kõne.

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minu poiss hakkas ka tänapäeva mõistes hilja rääkima. Loogiline ja seostatud jutt tuli alles 3-selt. Kui ta oli 4 jutustas küll, aga kuna sõna alguse ja lõpu “sõi” ära, saime temast aru vaid meie pere ja lastaia personal. Logopeedi saatekirja ootasime pool aastat. Kuigi ma juba 3.5a juba hakkasin rääkima arstile, et oleks vaja(ei ela Eestis, seega ka kakskeelsus mingil määral).
Ühesõnaga 5a saime lõpuks logopeedile ja piisas 3x, kui kõne läks normaalseks. Häälikud kõik olid olemas, ütles logopeed. Öeldi, et talle peab õpetama kuulamist.
Hiigelsuured adenoidid ja mandlid lõigati ära 6-selt. Ma arvan, et seos on olemas, kuna ta norskas juba üsna pisikesena ja suuhingamisest ei ole senini lahti saanud.

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minu laps on 2,5 ja arusaadavaid sõnu on 5. Seega  ma ei saa üldse aru, miks alla kaheste vanused muretsevad, eriti veel, kui mõned sõnad on olemas. Aru saab väga hästi ja areng on eakohane. Perearst, neuroloog ei muretse – ütlevad, et nii väiksega polegi muud teha kui hästi palju rääkida ja oodata. Ise hakkan juba vaikselt muretsema.

+3
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 29.04 22:12; 01.05 21:49;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mul ka 1.8 aastane ja meid aitas väga lasteaed. Kuni oli kodus, vaevaliselt suutis paar sõna välja öelda ja neist mõned loomade häälitsused, aga aru sai minust kenasti. Samas ise põdesin seda nii väga, kogu aeg proovisin õpetada, aga no ei tulnud… ja siis kuu aega lasteaias ja voila, mingi kümmekond sõna juurde tulnud sõnavarasse. Kusjuures märkasin, et matkib just teisi lapsi, kelle kõne juba paremini arenenud vs. täiskasvanuid.

PS! Aastast peale mängib pusledega ja käime ka keskmiselt kaks korda õues. Raamatuid sirvib ka hea meelega ja näitab näpuga lemmikuid loomi. No ei aidanud meid kõne arengus kuidagi…

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 34 )


Esileht Väikelaps 1a8k laps ei räägi.