Esileht Väikelaps 2 a ei söö

Näitan 25 postitust - vahemik 31 kuni 55 (kokku 55 )

Teema: 2 a ei söö

Postitas:
Kägu

Mul on ka kehva isuga laps, kes piima armastab.

Piimaga tegin nii, et annan talle ainult pool tassi peale seda, kui on midagi söönud. Niisama joomiseks mitte. Katsu leida lapsele füüsilist rakendust. Peale õuest tulekut on ehk ka isu parem. Pane rõhku kaloritele. Nt pudru sisse või. Kas ta piimasuppi oleks nõus sööma? Piima- tatra, piima-riisi? Maisimannast saaks ka supilaadse asja teha, kui ikka üldse midagi ei söö.

Kui lapsel läheb toit kurku, pane ta nt enda põlvedele nii, et ülakeha ripuks allapoole. Võib ka tugitooli serva kasutada. Alles siis, kui ülakeha on suunaga alla, võib abaluude vahele anda üksikud löögid. Tavaliselt väljub võõrkeha edukalt.

Ära selles hirmus last toitmata jäta. Ta peab harjuma suus tükkidega toime tulema.

Meil on ka laps mõned korrad lämbuma hakanud, aga eelpool nimetatud võte toimib üsna hästi. Kui nii suur hirm on, siis ole lapsel kõrval, kui ta nt midagi kõvemat sööb.

Ei söö piimasuppe.
Ise ma mannat ei poolda, aga parem ikka kui niisama piim. Vahest olen teinud mannasuppi ja pannud pudelisse. Pika peale lonksab selle ära.
Ja jah, ma tean, kuidas toimida, kui laps hakkab lämbuma. Käisin koolitusel.
Praegu ta nagunii ei võtaks porgandit ka menüüsse. Viskab lihtsalt vastu maad.

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 18 korda. Täpsemalt
Postitas:
Kägu

Piimaga tegin nii, et annan talle ainult pool tassi peale seda, kui on midagi söönud. Niisama joomiseks mitte. Katsu leida lapsele füüsilist rakendust. Peale õuest tulekut on ehk ka isu parem. Pane rõhku kaloritele. Nt pudru sisse või. Kas ta piimasuppi oleks nõus sööma? Piima- tatra, piima-riisi? Maisimannast saaks ka supilaadse asja teha, kui ikka üldse midagi ei söö.

Kui lapsel läheb toit kurku, pane ta nt enda põlvedele nii, et ülakeha ripuks allapoole. Võib ka tugitooli serva kasutada. Alles siis, kui ülakeha on suunaga alla, võib abaluude vahele anda üksikud löögid. Tavaliselt väljub võõrkeha edukalt.

Ära selles hirmus last toitmata jäta. Ta peab harjuma suus tükkidega toime tulema.

Meil on ka laps mõned korrad lämbuma hakanud, aga eelpool nimetatud võte toimib üsna hästi. Kui nii suur hirm on, siis ole lapsel kõrval, kui ta nt midagi kõvemat sööb.

Ei söö piimasuppe.

Ise ma mannat ei poolda, aga parem ikka kui niisama piim. Vahest olen teinud mannasuppi ja pannud pudelisse. Pika peale lonksab selle ära.

Püha jumal!? Mannasuppi ka pudelist?

Ta on sul ju väike lutipudeli sõltlane. Ka sinu kirjeldatud pudelit peab imema! Nii et praktiliselt sama mis lutipudel.
Loomulikult ta porgandit ei võta, sest seda ju ei saa pudelist imeda.
Viimane aeg oleks see pudel hävitada ja normaalseid lauakombeid õpetada. Suppi süüakse ju ikka kausist.

Ja muideks porgandit saab ka riivitud kujul pakkuda. Tegelikult kõiki kõvasid köögivilju. Need ei lähe kurku.

Kui sa oma hirmu pärast ikka nii kinni oled selles pudelis, hakka lapsele smuutisi pakkuma. Sinna saab imeasju ära peita. Kasvõi seesama kuri porgand(mahl) ja näiteks kaerahelbeidki, mis on igati kasulikud.

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 8 korda. Täpsemalt
Postitas:
Kägu

Ei söö piimasuppe.

Püha jumal!? Mannasuppi ka pudelist?

Ta on sul ju väike lutipudeli sõltlane. Ka sinu kirjeldatud pudelit peab imema! Nii et praktiliselt sama mis lutipudel.

Loomulikult ta porgandit ei võta, sest seda ju ei saa pudelist imeda.

Viimane aeg oleks see pudel hävitada ja normaalseid lauakombeid õpetada. Suppi süüakse ju ikka kausist.

Ja muideks porgandit saab ka riivitud kujul pakkuda. Tegelikult kõiki kõvasid köögivilju. Need ei lähe kurku.

Kui sa oma hirmu pärast ikka nii kinni oled selles pudelis, hakka lapsele smuutisi pakkuma. Sinna saab imeasju ära peita. Kasvõi seesama kuri porgand(mahl) ja näiteks kaerahelbeidki, mis on igati kasulikud.

Kui laps sai enne 3 korda päevas pudelit ja nüüd 1 korra, siis ei tee see tast lutipudeli sõltlast. Kui ta kausist ja lusikaga putru ei söö ja ma talle seda vedelamal kujul pudelist anda sain, siis loogiline, et kasutasin sellist võimalust ära.
Mu esimene laps imes lutipudelit kolmeseni ja ei ole see ta arengule kuidagi mõjunud halvasti. Mu kahene oskab väga hästi ise süüa ja tassist juua. Jah ja pole vaja mulle seda porgandi asja nina peale visata. Porgand pole mingi eluvajalik asi.
Ma võin seda ka riivida. Ta ei pane seda suhu. Ta ei maitse ühtegi asja.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Mu esimene laps imes lutipudelit kolmeseni ja ei ole see ta arengule kuidagi mõjunud halvasti

Me ei räägi ju arengu pärssimisest vaid see ennekõike teeb karuteene hammastele! Ja see kahju ei avaldu kohe. Esiteks kaaries. Teiseks hambumus, kui liiga kaua imeb ja kolmandaks, kui laos ei näri tükke ja kõvemaid asju, ei hakka piimahambad ka iseenesest eest liikuma ja kas siis tõesti on vaja seda hambaarsti ja väljatõmbamise traumat lapsele?

Pealegi mulle tundub, et sa oled liiga kiire loobuja. Pakkuma peab lapsele asju koguaeg. See, et ta paar korda millestki keeldub, ei pea seda täitsa menüüst välja jätma. Kõike annab lastele toidu sisse peita.

Sa nagu tunned muret aga abi ja nõu kuulda ei võta. Ja sa mängid kaardile, et sul teisi lapsi veel. Iga laps on isemoodi ja see, et sul teised lapsed on lutipudeli otsas veetnud 3 aastat probleemivabalt, ei tähenda, et selle lapsega sama juhtub.
Ise ju ka tunned muret, et asi on juba kehvasti.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Mul on nüüdseks siis 4-aastane kehvem sööja. On mingid asjad, mida sööb, enamasti elab (minu arvates) õhust ja armastusest. 2-aastaselt kaalus 11kg, nüüd on vist 14kg täis. Eks ma üritan teda meelitada-keelitada, aga ma iga kord vaatan, et tal midagigi süüa oleks, nt leib või kodujuust või juust või makaronid (paljalt, ilma mingi kastmeta). Puuvilju õnneks sööb, ajapikku on ka aedvilju hakanud sööma. Aga siis olid mingid kiiksud, nt kurki sõi terve suure jupina, mingit viilutamist-kangitamist ei tohtinud olla.
Ehk soovitus – leia midagi, mida sööb (no need kalapulgadki) ja vähemalt kord päevas paku neid. Muul ajal ära sunni ja ära pööra tähelepanu söömisele või mitte-söömisele. Söögiaegade vahepeal ainult vesi, ka õhtul. Kui öist tühja kõhtu kardad, siis las olla õhtusöögilauas see miski, mida sööb, kasvõi magustoit (minu oma sõi rosinaid, kuivatatud banaani, muid puuvilju).
Smuutid on hea mõte (mul läheb alati sinna mingi aedvili ka), pannkoogid (ka sinna aedviljad). Teen jäätisevormides “smuutijäätist”, ilma vedelikuta smuuti ära külmutatud, läheb ludinal.
Üldiselt – kui sunnid, siis 2-aastase trots on meeletu, tema juba alla ei anna. Pigem anna ise järgi, lase ise otsustada-tõsta-valida ja näita eeskuju. Siis võib-olla hakkab sööma. Aga võib-olla ka mitte.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Mul on samuti kodus kaheaastane, kes vahepeal ei söönud peaaegu midagi. Halvematel päevadel sõi tüki kana ja mõned mustikad. Nüüd sööb aga palju paremini ja kuigi ma ei tea, kas aitas lihtsalt aeg või need asjad, mis me ette võtsime, toon siiski välja, mida tegime.
1) Põhjuse ja tagajärje seose seletamine. Kaheaastane on juba päris arukas ja isegi kui ei räägi, siis aru saab ju hästi. Aru saab ka sellest, et tema tegevusele järgneb mingi tagajärg. Meie selgitasime, et kui ära sööb (või proovib, võtab viis ampsu – ise tead, kui palju saab temalt loota), saab näiteks loomaaeda, mänguväljakule, filmi vaadata vm sellist, mida ta väga tahaks. Kui söönud ei ole, siis lihtsalt ütledki, et kahjuks näljase lapsega ei saa minna, ja jätate minemata. Minu oma õppis ruttu, et tema ise vastutab, kas saab positiivse tulemuse. See ei ole mitte söömata jätmise eest karistamine, vaid talle arusaadav tagajärg, et kui söödud ei ole, siis lihtsalt pole võimalik neid asju teha.
2) Söömise huvitvamaks tegemine mõne mänguga. Niisama mu kahene ei viitsi süüa, aga ta on suur juttude armastaja ja nii ma räägin talle näiteks mõnda huvitavat lugu, nii et iga kord, kui lugu jääb seisma, peab ta võtma ampsu, ja siis lugu jätkub.
Näiteks: “Tead, Liisu, ma nägin eile akna taga… võta amps, siis ütlen, keda nägin, tubli – ma nägin PÄKAPIKKU, ja tead, mis päkapikk ütles, võta nüüd jälle amps, päkapikk ütles, et ta ta tuleb täna mänguväljakule piiluma, kuidas Liisu mängib jne.
Või mõni muu söömismäng – sööki toob kord lennuk, siis auto, siis rong, söök teeb erinevaid hääli. VÕi erinevad loomad saadavad. Tead, kes sulle nüüd süüa saadab? Võta amps, siis ütlen! Elevant saadab selle ampsu. Kes järgmise saadab? Üks väike hall hiirekene piiks-piiks.

3) Kindlad söögiajad ja vahepeal toidust üldse juttu ei tee, midagi ei paku, isegi kui ampsugi ei söönud. Kui laps arvab, et igal ajal emme lusikaga jookseb, pole tal motivatsiooni lauas ära süüa, kui aga teab, et neli tundi midagi ei saa, siis õpib, et tasub süüa.
Meil on päevas neli söögikorda ja enam-vähem neljatunniste vahedega (kell 8, 12, 16, 20). Magusat või puuvilja saab AINULT kohe pärast sööki, kui on söönud. Vahepeal midagi ei anna ja tema ees ise ka ei söö. Söögist vahepeal ei räägi. Kui söögiaeg käes, siis istub lauas ja isegi kui ei söö, siis istub ikka niikaua, kui teistel on söödud. Siis ei teki isu kohe minema joosta – seda nagunii ei saa, sööb või ei söö.

Viimases hädas aitab meid söögi kõrvale filmi vaatamine, kuigi tean, et see pole pedagoogiliselt õige ja kokkuvõttes võib karuteene teha. Lihtsalt kui kusagil reisil või muus olulises olukorras PEAB sööma kohe, siis aitab see, kui panen filmi, ja kohe, kui söömise katkestab, läheb film kinni. Kui edasi sööb, läheb film edasi.

Please wait...
Postitas:
Kägu

tegelikult on see üsna lihtne. kui su laps on 91 cm ja 14 kg, siis ta ilmselgelt ei ole näljas ja saab kõhu muust (piimast?) täis. ei ole võimalik, et laps sööb pidevalt paar ampsu päevas ja nii palju kaalub.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Mul oli ka huvitav kogemus oma esimesega. Ta ise lõpetas piimajoomise kuskil 8 kuuselt. No lihtsalt ei tahtnud seda ja kõik. Okei, hakkasime siis proovima nende titetoitudega. Pudrudega ja püreedega saime hakkama kuni aastaseks saamiseks ja siis ta nagu jälle ei tahtnud. Mingi hetk viskas mul üle see mega mässimine tema toitudega ja hakkasime talle andma kõike seda, mis ise mehega sööme. Nt võileiba hommikuti (tükeldasime talle ära), õhtusöögiks nt sõi suure isuga lasanjet (tegime küll vähem rammuse ja lapsesõbraliku). Ise arvasime, et ta lihtsalt tahtis toitu, millel ka maitset oli. Näiteks kõrvitsapüree (täiesti maitsetu ju) sülitas lihtsalt välja – aga samas purustatud avokaado väikese koguse naturaalse kodujuustuga oli minek.

Naljakas oli vahel vaadata kui sõbrannad andsid umbes samavanustele rinda ja mu poiss istus porgandi-kurgi salati-ja kotlettidega.
Lämbumiskartus on vast ikka normaalne aga oluline on ise söömise juures olla (kui marju vms sööb) ja tükeldada toit paraja suurusega tükkideks (kui vajadus selleks).

Please wait...
Postitas:
Kägu

Aga vaheta lutipudel nokaga tassi vastu. Lutipudelist soovitatakse loobuda selleks ajaks kui laps on 1,5-aastane. Minu oma ei teinud teist nägugi, peaasi, et tassis piim oli.

Mina kardan samuti kurkuminemisi, aga kõvemaid asju ikka annan lapsele. Avastasin, et näiteks pirni armastab ta väga niimoodi süüa, et see on nö ühes tükis (tükeldatuna ei pruugi vahel üldse süüa). Kui pirn toatemperatuuril seisab, läheb mõnusalt pehmeks ka, ei tule kõvasid tükke. Ja ma koorin enne lapsele andmist ära ka.

Õunast ja muudest kõvematest asjadest lõikan õhukesed liistakud, et isegi kui võtab liiga suure ampsu, siis kurku kinni see ei jääks.

Minu laps (sama vana) mõni päev sööb isukalt ja mõni päev väga valivalt ja vähe. Piima olen ikka andnud hommikul ja õhtul, sest mäletan omast käest, kuidas lapsena mõnikord kohe üldse miski ei maitsenud. Las joob siis piimagi, vähemalt hoiab veresuhkru normis kui laps muud söönud pole.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Minu laps võis ka lihtsalt piima tassist juues omal kõhu täis saada, seega kehvemal söömisperioodil jätsin piimatooted pigem viimaseks söögikorraks/või siiski muu ilusti söömisel söögikorra lõpus natuke “magustoiduks” (enne ikka teised variandid söögikordade ajal). Ka üldolukorras ei tohtinud piimatooted (k.a hommikupudru piim) päevas üle 0,5l minna, siis hakkas muu toiduga pirtsutama.
Jätisn ära igasugused vahepalad (januks vesi tassist) ja olid kindlad söögikorrad. Isegi puuviljad/marjad jäid nö söögikorra lõpuks, mitte vahepalaks söögiisu rikkumiseks. Enne sööki toimetasime pikemalt väljas/käisme ujumas ning siis oli lootust, et sõi paremini.
2-aastaselt oli kindlasti söögiks juba sarnane meie toit (lihtsalt ei teinud vürtsikaid ja ei laianud soolaga). Vajadusel purustasin kahvliga (oli perioodid, kus tundus, et läheb püreena paremini, ilmselt siiski enne hammaste tulekut igemed valusamad pikalt ette), vajadusel olid kõik eraldi asetatuna taldrikul (tükkidena või suuremalt), sest oli ka periood, kus pidid komponendid kõik eraldi olema ja valis siis ise midagi (porgandit, kaalikat, kartulit, kotletti, kana jne).
Kuna laps oli “alakaaluline” (tervise poolest kogu aeg ok, aga kehtestatud normaalkaalu piirist all) ja arsti poolt siiski ranged soovitused mitte jätta ilma, siis vajadusel ka söötsin ise (trikitasingi, et vähemalt avaks suu ja mäluks), et vähemalt mingigi kogus sööki jõuaks kõhtu. Tegelikult oli sõimerühmas esimene, kes oskas ka noa/kahviliga süüa rääkimata lusikast, seega mõnikord söötmine ka hilisemast peast ei teinud temast saamatut last.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Nüüdseks 12 päeva täiesti piimavabad. Asendunud on see suurema vee joomisega. Nüüd ei anna enam vett ka nii palju ja see ajab teda väga marru.
Nüüd on ta söönud ainult verikäkki ja vett paar nädalat.
Mul mõistus otsas. Homme arsti juurde ja kuulen mis kostab.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Verikäkki ja vett 2a-sele? Kas see on mingi libateema või?

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt
Postitas:
Kägu

Verikäkki ja vett 2a-sele? Kas see on mingi libateema või?

Miks libateema? Täitsa päris teema elust enesest. Et ei annaks vett ja verikäkki ka? 😃

Please wait...
Postitas:
Kägu

Mida arst arvas ja soovitas? Olete leidnud mingi lahenduse?

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt
Postitas:
Kägu

Please wait...

Arst ütles, et kaal on normaalne ja kuni pool liitrit piima päevas ei tee halba. Et las tal olla see vee ja verikäki periood ära. Kolmapäeval lähme verd andma. Siis näis, kas rauavaegus ka tekkinud.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Please wait...

Arst ütles, et kaal on normaalne ja kuni pool liitrit piima päevas ei tee halba. Et las tal olla see vee ja verikäki periood ära. Kolmapäeval lähme verd andma. Siis näis, kas rauavaegus ka tekkinud.

Please wait...

Poes on igasugu jogurtit, kreemikesi, kohukesi, juurvilju, mis lapsele võivad maitseda. Kõrremahlad, danonki jogurt meeldib igale lapsele. Viiluta paprikat ja paku lapsele. Neid oled proovinud anda või mis hea pärast vett ja verikäkki?

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt
Postitas:
Kägu

Please wait...

Please wait...

Poes on igasugu jogurtit, kreemikesi, kohukesi, juurvilju, mis lapsele võivad maitseda. Kõrremahlad, danonki jogurt meeldib igale lapsele. Viiluta paprikat ja paku lapsele. Neid oled proovinud anda või mis hea pärast vett ja verikäkki?

Please wait...

Kas lugesid ka mu eelnevad vastused läbi?
Ma ei hoia last verikäki dieedil.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Smuutisi oled proovinud anda? Neid saab piimaga/keefiriga/mahlaga vedeldada ja kui paned piima sinna sisse, saabki ta koos muu kasulikuga oma piima ka kätte.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Smuutisi oled proovinud anda? Neid saab piimaga/keefiriga/mahlaga vedeldada ja kui paned piima sinna sisse, saabki ta koos muu kasulikuga oma piima ka kätte.

Please wait...

Jah ikka olen pakkunud. Teen smuutisid suurematele tihti, aga ta ei proovigi. Muidu meeldib talle klaasist vett ja piima ja minu piimaga kohvi juua kõrrest, aga mittemidagi muud ei proovi. Kui näeb juba, et välimus teine, siis ei lähe läbi.

Please wait...
Postitas:
Kägu

minu piimaga kohvi juua kõrrest

Kahe aastasele kohvi?

Please wait...
Postitas:
Kägu

Tundub, et asi on tõsine. Kas pääsete toitumishäiretele spetsialiseerunud lastepsühholoogi juurde? Tavaperede kogemusest, kes soovitavad, et las siis olla näljas, küll järgmine kord sööb, ei ole sul kasu. Kõnekäänd, et laps ei jäta ennast nälga, kehtib üldiselt laste puhul küll, aga mitte toitumishäirega laste puhul. Iga vahelejäänud söögikord teeb järgmise veelgi raskemaks ja tekib nõiaring. Sellises olukorras on spetsiifilised nipid, rahu ja olukorra teadvustamine väga olulised. Olen selle tee läbi käinud, meil lisandus veel see pinge, et laps oligi ekstreemselt alakaaluline. Jõudu ja eelkõige rahu!

Please wait...
Postitas:
Kägu

Tundub, et asi on tõsine. Kas pääsete toitumishäiretele spetsialiseerunud lastepsühholoogi juurde? Tavaperede kogemusest, kes soovitavad, et las siis olla näljas, küll järgmine kord sööb, ei ole sul kasu. Kõnekäänd, et laps ei jäta ennast nälga, kehtib üldiselt laste puhul küll, aga mitte toitumishäirega laste puhul. Iga vahelejäänud söögikord teeb järgmise veelgi raskemaks ja tekib nõiaring. Sellises olukorras on spetsiifilised nipid, rahu ja olukorra teadvustamine väga olulised. Olen selle tee läbi käinud, meil lisandus veel see pinge, et laps oligi ekstreemselt alakaaluline. Jõudu ja eelkõige rahu!

Õnneks ta mul alakaaluline ei ole. Eks analüüs annab täpsema ülevaate. Mul pigem jah see, et ta on pidevalt pahas tujus ja karjub ja ma ise seostan seda tühja kõhu tundega, sest kui saan ta läbi häda piimast ja verikäkist või kalapulkadest kõhu täis, siis tuju on hea.
Elan sellises kohas, kus selliseid spetsialiste kahjuks ei ole.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Näe, see on hea raamat, osta ja loe, seal on lahedaid retsepte ka, mis sobivad tervele perele.

https://www.rahvaraamat.ee/p/maitsev-algus-toidud-k%C3%B5ige-v%C3%A4iksematele/1310623/et?isbn=9789949673667

Mine poodi, sirvi. Igal juhul soovitaksin selle raamatu osta ja neid retsepte proovida. Osasid asju saad ka koos lapsega teha. Ja kui laps ka seda ära ei söö, siis on need toidud täiesti “täiskasvanusõbralikud”, st ei lähe raisku. 😀

Seal on muud juttu ka, lisaks retseptidele.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Kurk võib valus olla, siis peale vedela ei suuda midagi neelata.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Olen täiesti hädas. Mu 2 aastane lijtsalt ei söö. Mitte asi pole selles, et ei maitse vaid ta ei proovigi. Läheb kurjaks ja lihtsalt ei proovi.

Siit küsimus, er kumb on mõtekam, kas hoida päevläbi näljas ja kättesaadav on ainult vesi või anda siiski talle pudeliga piima mõned korrad?

Piim oleks ainuke asi, mida ta sööb iga kell.

Nüüd nädala olen piima ära jätnud. Annan seda vaid tunnike enne ööund.

Põhimõtteliselt on tema päeva söögid olnud see nädal nii, et eile sõi ära 4 kalapulka+viilu saia ja pudeli täie piima. Eelneval päeval sõi ära 3 viilu verikäkki, 2 küpsist ja pudeli piima.

Täna on joonud ära vaid tassi täie vett. Proovisin anda kaeraputru, banaani, kartuliputru jm, aga tulemus 0.

Mul mega kopp ees sellest jamast. Lapsel tuju nii paha pidevalt, sest nälg ilmselt teeb oma töö.

Ps! Vilets sööja on ta kogu aeg olnud.

Rahu!!!

Täpselt sama asi oli, kui pojad olid tillukesed. Meid päästsid praetud singiviilud, Emma kohupiimakreem, banaan ja õunamahl.
Leia talle samuti midagi, mida ta sööb
Meile soovitas perearst anda kibuvitsasiirupit ja viibida rohkem värskes õhus. Natuke läks paremaks, kui hakkasid koolis käima, aga isu oli ikka niru.
Aga noh, siis saabus teismeiga ning ilmselt süüakse tagantjärele söömata jäänu ka ära.

Please wait...
Näitan 25 postitust - vahemik 31 kuni 55 (kokku 55 )

Esileht Väikelaps 2 a ei söö