Esileht Väikelaps 2-aastane ei jää magama

Näitan 14 postitust - vahemik 1 kuni 14 (kokku 14 )

Teema: 2-aastane ei jää magama

Postitas:
Kägu

Mida teha olukorras, kus 2aastane lihtsalt ei oska magama jääda? Probleem on nii lõunaune kui ka ööunega. Sipleb, vähkreb, räägib, karjub, peksab jalaga vastu voodit, teeb kukerpalle, loendab sõrmi ja nii miinimum 1,5h enne kui magama jääb ehk siis 3-4h minu päevast kulub ainuüksi ta magama panekule. Magab oma voodis kohe meie kõrval ja soovi korral saab mu kätt hoida või pai. Aias/hoius ei käi. Lõunaune ärajätmiseks tundub liiga vara. Öösel magab ilusti 10h järjest, ei ärka enam ammu. Ehk on kellelgi nippe, mida proovima peaks? Ausalt ei jaksa enam nii.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Lõunaune ärajätmine?

+2
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ootusi langetada? Ka iga täiskasvanu ei oska hetkega magama jääda. Uneaja algusega võib muidugi proovida mängida, ehk on üle- või alaväsinud.

Aga kui see ei aita, siis võib julgelt 2/3 magamapaneku ajast arvestada rahulikele tegevustele (kleepsu/magnetraamatud, joogamuinasjutud/massaaž vms), aega läheb sama palju, aga tüütut uneootamist on vähem.

Kuni päeval veel magama jääb, on päevauinak hea asi.

+7
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Milline õhtune rutiin on? Mis on eelnev tegevus enne magama minekut (näiteks ega see pole teleka vaatamine vmt).

Mis kell 2-aastane teil umbes magama läheb? Kuna loen, et saab käest kinni hoida, siis kas sa lähedki temaga koos vara magama või läheb ta hilja? Kui hilja ehk üleväsimus?

Hea oleks vaikselt tekitada rutiin – näiteks jalutamine, seejärel väike eine, soe vann/dušš, hambapesu, piss – voodise nt unejutt (juttu kuulates peaks proovima ka ta ise vaikselt püsida, mitte samal kukerpallitada). Või ehk proovida kaissu võtta, samal ajal nt pead silitada? Ei saa samuti sipelda.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Käige rohkem õues, eriti õhtul enne uneaega. Kui ära ei väsi, ära panegi lõunaund magama. Pane õhtul varem magama lihtsalt.

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ainuke reaalne asi, mis aitab, on lõunaune ärajätmine, aga…

… kui sa plaanid teda järgneva paari aasta jooksul lasteaeda panna ja teda seal ka peale lõunasööki hoida, siis lõunaune magamise harjumuse puudumine saab olema suur probleem.

Minu esimene laps läks lasteaeda Rootsis ja seal on süsteem, et kes ei jää unejutu lugemise ajal magama, need ei magagi. Minu laps lõpetas lasteaias lõunaune magamise 2,5selt. Kodus ma ponnestasin sellega kauem, sest minul oli seda lõunast rahulikku aega vaja. Reaalsus on see, et peale lõunaunedega lõpetamist, muutus õhtune magamaminek palju mõistlikumaks.

Lapsed 2 ja 3 on käinud lasteaias Eestis ja suhtumine lõunaune pühadusse on niivõrd kinnistunud, et kui 5-aastase puhul saab veel seadusega lehvitades ja õiguskantsleriga ähvardades mitteuinunud lapse lõunaune ajaks rahulikele tegevustele suunata, siis 3-4-aastaste puhul pole lootustki, et nad lõunasest voodis lebamisest pääseks. Seega minu soovitus on kodune lõunauni ära jätta alles peale lasteaiaga kohanemist, muidu saab sellest lõunaunest üks suur lasteaiatrotsi allikas.

Lapsel aitab uinuda kindel rutiin ja päevakava. Sa pead ise pingutama, et nii enne lõunaund kui õhtust magamaminekut toimuksid võimalikult rutiinsed ja rahulikud tegevused. Näiteks vann võib mõnele väikelapsele vägagi ergutavalt mõjuda. Sel juhul tuleks teha vann varem ja sellele järgnevalt rahulikke suunatud tegevusi veel vähemalt tunni jooksul. Kui tead, et kellaaeg ei soosi veel magamist, suuna voodisse pigem hiljem, sest une ootamine tekitab ka lapses stressi ja see omakorda trotsi ja soovimatut käitumist. Mina mängisin lapsega enne magamaminekut mänguasjade magamaminekut. Kõik mänguasjad panime vooditesse, tekikesed peale, laulsime unemaulu jne, aga ise veel voodisse ei läinud, lugesime raamatut, hiilisime vaatama, kas magavad, vajadusel kohendasime tekke ja laulsime veel. Siis võtsime ühe mitteuinunud mõmmi ja võtsime oma kaissu ning laps siis pidi mõmmi magama kaisutama, kui hästi läks, uinus ka ise. Kui nii hästi ei läinud, siis võtsime paha une tõttu ärganud mõmmi ja laps sai siis teda magama kaisutada. Ise pidi hästi vaikselt olema, et mõmmi ikka uinuks.

+4
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu
  • Kahe-aastane laps vajab 12-12,5h.

<u style=”box-sizing: inherit; font-family: ‘Open Sans’, helvetica, ‘helvetica neue’, arial, sans-serif; -webkit-font-smoothing: antialiased;”>Meie päevakava alates 22ndast elukuust:</u>

7.45 äratus (või kui magab veel, siis ootan kuni üles ärkab – enamasti 10-20 minuti jooksul, 8.00)

13-14.30 lõunauni

20.00 (20.15) ööunne

Kokku und ööpäevas ca 13-13,5h. Ärkveloleku ajad: ca 5,25h ja 5,75h (10,5-11h).

Enamik selles eas lapsi vajab ööund vähemalt 11h ehk siis ainult ööunega ei vea küll vajaminevat ööpäevast unevajadust selles eas välja. Lõunauni peaks toimuma ca lapse 3nda eluaastani, edasi vaikne tund. Lõunauni ei pea ju olema mitmed tunnid pikk, et see hakkaks juba ööund segama. Kahjuks on seda aga raske muuta, kui lasteaias lastakse lapsel kaua magada, siis ilmselgelt ööuneks nii palju und ei jätku.

https://minuperspektiiv.com/2020/06/13/ennetades-1-2-eluaasta-uneregressioone-paevakavad-uneraamatud/

 

+1
-7
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ma ei saa kunagi aru, miks ilma eelinifota kohe soovitatakse lõunaune ärajätmist?

Mis kell ta ärkab ja mis kell sa ootad, et uinuks?

Vb aitab lihtsalt 30 min-1 h hilisem voodisse panek, st pikenda ärkveloleku aega + värske õhk. Kevadel kindlasti ka hommikupool õue

 

+1
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kui palju päevast on laps ekraani(de) ees ? Kas telekas mängib terve päeva ? Jäta ainult hommikune multifilm  (erandid on lubatud) ja muu osa päevast taga jõukohane mäguline ja füüsiline tegevus ilma ekraanideta.

+1
-3
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Täitsa reaalne võib olla, et laps ei vaja nii palju und. Lapsed on erinevad. Lasteaias magamist see ei häiri, sest siis võib öist uneaega vähendada.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Katseta.

Lihtsalt katseta aga mitte lapse tervisega…jäta üks kord näiteks lõunauni vahele ja vaata mis saab õhtul. Tõenäoliselt aktiivse päeva õhtuks on ta aga liiga väsinud juba.

Ööunega sama. Ära neid korraga proovi. Tee ööuni lühemaks tund ja vaata mis õhtu on magamaminekul.

üks kord ööpäeva jooksul tund vähem magada ei kahjusta mitte kellegi tervist.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Minu 18-aastane ei oska siiani magama jääda. Imikust saadik pole osanud. Päevaund ei maganud alates 1-aastasest saadik. Need on “toredad” tabelid, mida siin on ka lehvitatud, et 2-aastane vajab 12 tundi und….mu vastsündinu magas ka vähem kui 12 tundi. Osad ongi sellised…imelikud. Aga väga armsad ja kallid! Ja kõige nõmedam on tagantjärele need targutajad, kes muudkui “lohutasid”, et lasteaias hakkab magama ja siis, et koolis käies hakkab magama ja kindlasti teismelisena hakkab magama ja keskkoolis hakkab magama….tutkit! Ja kõik sai ära proovitud.

Minu soovitus teemaalgatajale on, et harju ära sellega ja sul on lihtsalt teistsugune laps. Ära piina ennast ja last. Ja võibolla ongi su lapsel teistsugune rütm. Mu omaga polnud probleemi, kui magama suunasin 12-1 vahel, siis jäi päris kiiresti. Hommikul magas kuni 10-11. Muidugi – lasteaedade ja koolidega on probleem. A mis teha.

+3
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mu 10-aastane vajab veel juuresolemist ja kaisushoidmist (praktiliselt kinnihoidmist), et ta ei sibeleks, ei mängiks kätega, ei kobistaks oma kaisukatega jnejne. Nagu Lotte on meil, kelle meelest magamine oli mõttetuim tegevus, kui nii palju mõtteid ja niipalju asju tahtus tegemist.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mu 10-aastane vajab veel juuresolemist ja kaisushoidmist (praktiliselt kinnihoidmist), et ta ei sibeleks, ei mängiks kätega, ei kobistaks oma kaisukatega jnejne. Nagu Lotte on meil, kelle meelest magamine oli mõttetuim tegevus, kui nii palju mõtteid ja niipalju asju tahtus tegemist.

Minu omaga oli ka täpselt nii. Põhimõtteliselt hoidsin kõvasti kaisus ja nii jäi magama. Kuni 10 eluaastani. Siis soostus omaette voodis magama. Aga ega see uinumist muidugi kergendanud 😀

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 14 postitust - vahemik 1 kuni 14 (kokku 14 )


Esileht Väikelaps 2-aastane ei jää magama