Esileht Beebi ja mitmikud 2 nädalase beebi liiga vähene kaalus juurdevõtt

Näitan 14 postitust - vahemik 1 kuni 14 (kokku 14 )

Teema: 2 nädalase beebi liiga vähene kaalus juurdevõtt

Postitas:
Kägu

Minu jaoks selline suur mure.

Beebi 15 päeva vana-poisslaps.

Sünnikaal oli 3130g. Tänasel arstivisiidil 3270. Arst ütles, et liiga vähe.

Haiglas registreeritud kõige madalam kaal oli 2975g.

Söömisest nii palju, et rinda ei tunnista üldse. Olen täitsa loobunud juba ning toidan last kunstliku toiduseguga.

Paljudel kordadel on oma ettenähtud normi ikka ära söönud, vahel lisagi tahtnud ja muidugi olen siis ka andnud.

Aga on tulnud ette ka selliseid kordi, mil ei söö oma ettenähtud normi ära.

Üritan küll äratada iga 3h max, aga selliselt teda tihtilugu sööma saada ei õnnestu. Küll paneb ta käed näo ette,küll lükkab pudeli eest, küll kisendab täiest kõrist.

Täna oli selline kummastav päev, mil magas umbes 4h järjest ilma et oleks süüa tahtnud. Ilmselt oleks veel maganud, aga ma võtsin ta lihtsalt üles.

Need analüüsid, mis haiglas tehti, olid kõik korras.

Ma juba täitsa kardan järgmist perearsti visiiti.

Äkki oskate natukenegi aidata, sest mures ma olen.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

<p style=”text-align: left;”>Piimasegu viga, lapsel ei teki täiskõhutunnet, sööb üle ja magab terve igaviku. Kui lükkab pudeli ära ja kisendab, äkki krooksutada? Gaasid? Käed paneb näo ette, õpib ennast tundma lihtsalt. 4h magamine on ok, kui imetaksid siis tunneksin muret, sest säästurežiimil.</p>

0
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Piimasegu on tänapäeval väga kvaliteetne, ei maksa ema veelgi rohkem ära hirmutada ning panna süüd tundma, et ei saa rinda anda. Meil oli ka alguses väike kaaluiive, kuigi andsin rinda, kuid lisaks tuli esimesel kuul anda pudelit juurde. Siis vahepeal oli 3 kuud ainult rinnapiimal, aga siiski jäi iive väikseks, kuigi oli normipiires, mistõttu tuli hakata pärast neljandat kuud ka putru andma. Praegu on laps 11kuune, pisut väiksem kui enamik, aga kõik on normi sees. Arst ütleb, et mõned kasvavadki rahulikumalt.

+3
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Meile öeldi, et päevas peaks juurde võtma vähemalt 20g ja selle normi su laps täidab. Ma ülearu ei muretseks.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ühtpidi nagu on jah liiga vähe. Aga teistpidi vaadatuna on laps siiski ~1,5 nädalaga 300 g juurde võtnud. Ja kui esimese elukuuga tuleb kaaluiive võrreldes sünnikaaluga 600 g (mis ei pruugi sugugi võimatu olla), siis see on juba täiesti norm. Kui Sul kodus beebikaalu ei ole, siis Sa ei tea ju ka tegelikult, kui kaua Su lapsel veel kaal langes ja mis oli vahepeal madalaim kaal. Vahel see esialgne kaalutõusu saavutamine võtabki rohkem aega. Eriti kui algul püüdsid rinda anda, aga sellega tekkisid raskused.

 

Ma võtaksin esialgu pigem suhteliselt rahulikult. Kerge öelda, raske teha sünnitusjärgses hormoonitaseme languse seisundis, tean omast käest. Kui ikka mure püsib, siis kõige lihtsam esmane vahend olukorda n-ö jälgida on koju beebikaal rentida. Toidusegu andes ei ole Sul vajadust last enne ja pärast sööki kaaluda (näed niigi, palju laps sõi), aga üks kord päevas enne sööki ilma riieteta paljalt n-ö baaskaal võtta annab ka päris palju infot, kuidas kaaluga läheb. Ja muidugi pea päevikut, mis kell ja kui palju laps sõi — kui ikkagi kaal ei hakka normikohaselt tõusma, siis see päevik annab arstile palju infot.

 

Seda, kas pigem ajada last üles ja toppida n-ö vägisi toitu või pigem lasta magada ja sööta siis, kui ta küsib, peaksid Sa ettevaatlikult katsetama. Teooria võib ju öelda, et puuduliku kaaluiibega vastsündinut tuleb hästi sageli sööta, aga kui see unine tita ikka ei söö, siis ei pruugi sellest kella järgi toitmisest samuti mingit head nahka tulla. Mul endal olid mõlemad lapsed küll rinnalapsed, aga ka läks kummagagi aega, enne kui kaaluiibe normi sain. Ja kummalegi ei sobinud sugugi sage kella järgi toitmine — alles siis, kui loobusin ja hakkasin ainult näljaseid lapsi toitma (sel juhul nad küsisid süüa 6-7 korda ööpäevas juba esimesel elukuul), suurenesid toidukogused järsult ja kaal hakkas kiiresti tõusma. Et teooria võib olla üks, aga lapsed (ja emad) on erinevad … Samas peab muidugi niigi napi kaaluiibega vastsündinu puhul ettevaatlik ning liiga pikalt eksperimenteerida ei maksa. Kui kohe päeva või äärmisel juhul kahe jooksul ei näe, et nõudmisel toidetud laps sööb kokkuvõttes rohkem ja paremini, peab ikka kindlasti sagedast kella järgi “toppimist” jätkama.

 

Igatahes ma julgeksin Sulle (olles ise samuti nii ema kui ka ühtlasi perearst) öelda, et probleemid vastsündinu toitmisega ja vajaliku kaaluiibe saavutamisega on väga sagedased. 99% lahenevad need igati ilusasti ilma suurema sekkumiseta. Vahel harva on vaja paar päeva lastehaiglas täpselt lapse söömisi-joomisi-pissimisi jälgida ja sealsete spetsialistide abiga söötmisgraafikud paika timmida. Seda, et puuduliku kaaluiibe põhjuseks on mingi tõsisem haigus, juhtub sootuks üliharva (muidugi ei tohi arst kunagi seda võimalust täiesti silmist lasta ja seetõttu ongi vajalik hoolikas jälgimine, aga tõenäosus tõsisemateks probleemideks on tõesti minimaalne, samas kui veidi vähevõitu kaalu koguvaid vastsündinuid on oi kui palju). Sul on ju laps tegelikult ikkagi hakanud kaalu koguma, nüüd tulebki jälgida, kas edaspidi lisandub seda piisavalt või vajab laps veidi rohkem jälgimist ja abi.

 

Ehk siis ma ei taha öelda, nagu poleks lapse söömisele ja kaalule vaja tähelepanu pöörata, kindlasti peab jälgima. Aga mingit katastroofi ka praegu üldse ei ole, tegu on päris tavalise situatsiooniga, mida kogevad paljud titad ja nende vanemad. Püüa leida moodus, kuidas laps summaarselt kõige rohkem sööb, jälgige kaalu vastavalt perearsti (või vajadusel edaspidi lastearsti) soovitustele ning suure tõenäosusega on mõne nädala või kuu möödudes kõik suuremad kaalumured unustatud. 🙂

+5
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Uskumatult paljudel perearstidel puuduvad elementaarsed teadmised statistikast. St nad näevad beebi kaalukõverat, seal on mingi normaalkaalu VAHEMIK, st kõik, mis jääb ülemise ja alumise joone vahele, on norm. Aga mingi osa perearste jagab selle normaaljaalu vahemiku veel pooleks ja tunnistavad ainult keskpunktist kõrgemat kaalu. Ja siis imestatakse, kust ülekaalulised lapsed tulevad, kui perearstidki ei oska vahemikke tõlgendada….

Mina soovitan sul helistada nt imetamisnõustajale, kes on beebide toitmise osas ehk pädevam kui perearst. Räägi temaga ja vaata, mis ütleb.

Otsi ka endale beebi kasvukõverad ja vaata ise, kas sinu perearst äkki liialdab ja ei saa ka aru sõnast “keskmine” jne. Muidugi, vaielda pole arstiga mõtet, nooguta aga kaasa, aga siis tead ise, kas muretsemiseks on põhjust.

Mul endal teine laps on see “natuke võiks rohkem kaalu tulla”, aga näljas polnud ta kunagi ja nö saleda kondiga on ka 5aastaselt…

+1
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Minu teada peaks olema laps kahenädalaselt saavutanud oma sünnikaalu ja teemaalgataja laps ju on selle saavutanud ning isegi ületanud, mis on ju hea. Lapsed ei võta ka alati ühtlaselt kaalus juurde. Suurem kaalutõus võib alles tulla kas mõne päeva või nädala pärast. Minul pole kumbki laps veel sünnikaaluski olnud kahenädalaselt, aga seejärel hakkasid mõlemad rohkem kosuma ja kuuajaselt on olnud 600-800g raskemad kui sündides.

+6
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Minu teada peaks olema laps kahenädalaselt saavutanud oma sünnikaalu ja teemaalgataja laps ju on selle saavutanud ning isegi ületanud, mis on ju hea. Lapsed ei võta ka alati ühtlaselt kaalus juurde. Suurem kaalutõus võib alles tulla kas mõne päeva või nädala pärast. Minul pole kumbki laps veel sünnikaaluski olnud kahenädalaselt, aga seejärel hakkasid mõlemad rohkem kosuma ja kuuajaselt on olnud 600-800g raskemad kui sündides.

Tegelikult peaks ühenädalane laps olema sünnikaalu saavutanud. Ja erinevalt imetamisnõustajatest (kes probleemide korral ei vastuta hiljem õieti millegi eest) ütlevad lastearstid — vähemalt Tallinnas, kust mul viimasel ajal kogemused on — siiski kindlalt, et ka esimese elukuu kaaluiivet tuleks arvestada sünnikaalu, mitte madalaima teadaoleva kaalu järgi. Ühe kuu kaaluiive 600 g ongi normi alumine piir. Normivahemikuks loetakse esimesel elupoolaastal 600–900 g kuus, aga paljud lapsed võtavad esimestel kuudel ka üle 1 kg kuus juurde. Samas, nagu öeldud, on küllalt ka neid lapsi, kes veidi alla normi kosuvad, aga kellel mingit erilist tervisehäda sellega seoses ei ole. Jälgima siiski peab, sest VAHEL seostuvad puuduliku kaaluiibega tõsised terviseprobleemid, mis on tarvis prognoosi parandamiseks õigel ajal avastada ja ravida. Õnneks juhtub seda harva, aga perearsti või lastearsti muresse üleolevalt suhtuda pole mingit põhjust. Erinevalt Perekooli kommentaatorist ja ka enamikust imetamisnõustajatest tunneb arst ka harvaesinevaid halbu stsenaariume ning peab seetõttu olema hoolas. Aga ilmaasjata noort ema hirmutada muidugi pole mõtet, kuna üldjuhul läheb kõik väga hästi ja vastsündinu emal on stressi niigi palju.

0
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kui laps on muidu rahulik ja rõõmus, siis ma ei muretseks.
Mul võttis ka laps alguses väga vähe juurde oli hästi viril. Ei näinud ju palju ta rinnadt piima saab. Lõpuks tuli välja, et mul nii vähe piima. Hakkasin Aptamili lisaks andma. Laps sai kõhu täis ja oli rõõmus. Nii ma siis toitsin, kõigepealt rinnast ja Aptami peale.
Ise olin väga kehva sööja. Eluaeg olen alakaaluline olnud.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ega beebid ei ole masinad, et nad alati täpselt graafiku järgi kosuvad.

Meie kutil sünnikaal oli 4.4, siis võttis kõvasti alla ja madalaim kaal oli 4 kg, pärast mida läks lisatoidule. Siis võttis paari päevaga 300 g juurde, pärast mida jällegi kosus nädalaga ainult 100g. Tekkis ka juba mure, aga siis hakkas jälle järsku viskama juurde ja järgmise 1.5 nädalaga võttis pool kilo juurde. Rohkem toitu toppima ei hakanud, vaid on olnud põhimõte, et kõigepealt rinda ja kui ta pärast seda isu täis ei ole saanud, siis pudelist juurde nii nagu lapsel isu on.

Kui mure suur on, siis ma soovitan hankida beebikaal ja saad ise jälgida, et mis kaal teeb.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Minu üks lastest ei saanud kahe nädalaga sünnikaalugi täis, esimese kuuga võttis juurde natuke alla 500 g. Järgmistel kuudel tuli kogu aeg 1 kilo, vahepeal natuke peatus ja aastaselt kaalus 11,5 kg.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Teemaalgataja olen.

Suur äitäh teile kõigile nii põhjalike ja julgustavate vastuste eest.

Ka ise loodan väga, et kõik siiski parimas korras.

Endiselt pole siiski teada veel ainevahetusuuringu tulemus. See peaks selguma alles järgmisel nädalal.

Proovisin korduvalt titaga seda varianti, et võtan ta kellaajaliselt üles, aga paraku on ta siis lihtsalt nii unine ja isegi kui ma talle pudeli suhu saan, ta lihtsalt ei taha sealt sellisel juhul eriti imeda.
Palju meelsamini imeb ta siiski seljuhul, kui ta ise näljatunde peale ärkab. Mõni ütleb, et pean last sundima-aga kuidas küll seda teha, kui ta ei hakka imema? Proovisin anda ka süstlast lisa, aga siis tuli see kõik suust välja.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Tegelikult peaks ühenädalane laps olema sünnikaalu saavutanud. Ja erinevalt imetamisnõustajatest (kes probleemide korral ei vastuta hiljem õieti millegi eest) ütlevad lastearstid — vähemalt Tallinnas, kust mul viimasel ajal kogemused on — siiski kindlalt, et ka esimese elukuu kaaluiivet tuleks arvestada sünnikaalu, mitte madalaima teadaoleva kaalu järgi. Ühe kuu kaaluiive 600 g ongi normi alumine piir.

Laps kaotab kaalu enamasti kuni 3. elupäevani ja mõnikord isegi rohkem. See on väga vähetõenäoline, et enamus lapsed suudavad nädalaselt olla tagasi sünnikaalus. Eriti, et kokku võib normaalne laps kaotada isegi kuni 10% oma kehakaalust. Normaalseks loetakse siiski seda, et sünnikaal on taastunud 10.-14. elupäevaks ning mõnikord võtab see ka kauem aega ning ka see on normaalne. Kui mind ei usu, siis googleda.
Olen lastega käinud nii perearsti kui ka lastearsti vastuvõttudel ja üldse pole tehtud probleemi sellest kui üks kuu on alla normi. Näiteks laps võttis 3. elukuul juurde vaid 350g, see on ju vähe, aga muidu olid kõik tema näitajad korras. Mõlemad minu lapsed on kasvanud hüppeliselt, et üks kuu alla normi ja siis jälle normi piires. Ning aastaselt on mõlemad olnud keskmised igatepidi. Ega siis laps ei kasva kuupäevast kuupäeva samas tempos, kasvuspurt võib alata ka kohe järgmisel päeval pärast arstivisiiti. Näiteks üks minu lastest kosus kolmenädalaselt 24h jooksul 100g, seda siis mõõdetuna väga täpse beebikaaluga lastehaiglas. Ja kaalumine oli tehtud tühja kõhuga ning pärast pissimist ja suurt kakamist, seega vägagi võimalik on ka selline hüppeline kaalutõus lühikese aja jooksul.

0
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Teemaalgataja olen.

Asjad on läinud nädala taguse ajaga võrreldes kõvasti paremuse poole.

Täna tulime perearsti visiidilt.
Nädalaga oli kaal tõusnud koguni 360g võrra. Arst ütles, et 210g on nädala miinimum. Et siis eelmise visiidi vähesest 3270g oli saaanud tänase seisuga väga ilusad 3630. Arst jäi väga rahule ja soovitas jätkata samas vaimus.

Küllap minu lapsel läkski mõnevõrra kauem lihtsalt kaalukogumisega aega.

Aga kõik on korras ja äitäh kõigile vastanutele!
Teist oli väga palju abi.

+4
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 14 postitust - vahemik 1 kuni 14 (kokku 14 )


Esileht Beebi ja mitmikud 2 nädalase beebi liiga vähene kaalus juurdevõtt