Esileht Väikelaps 2,5a türann

Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 52 )

Teema: 2,5a türann

Postitas:
Kägu

Tere,

Olen hädas oma 2,5a pojaga. Kodus on 4 vanemat tütart vanuses 5-15, kellega on kõik lihtsalt laabunud. Poeg on muidu hea laps, magab ja sööb hästi, lasteaias ideaalne ja isegi võiks öelda, et õpetaja lemmik. Kodus aga…. Ta kategooriliselt keeldub potist. Hakkasin harjutama umbes aastaselt ja juba siis ei tahtnud seal istuda. Tegin pause ja kõiki muid nippe. Nüüd siis ta ei taha potile minna, parimal juhul saan ta sinna istuma kui tdlegonist multikaid näitan. Nii on isegi 2x potti kakanud. Aga talle meeldib must olla. Kui kakab, siis ei luba vahetada ja see käib riidlemisega.

Teine suurem mure on löömind. Pidevalt kiusab 5a õde, kellele teeb kõvasti haiget. Nad on samas kaalus ka ning 5a õde juba nutab enne kui vend on jõudnud midagi teha. Kui ei saa oma tahtmist siis lööb. Sada korda räägime, aga ei. Koera kiusab ka ja mina ei tea, kust ta selle on võtnud, aga torgib koera noa ja kahvliga. Sahtel on nüüd kinni ja siis torgib pliiatsi või mingi mängiasjaga.

Nurgas ei püsi. Hetkel ongi karistusmeetodiks see, et peab põrandal istuma. Riidlemise peale naerab.

Isaga on üsna sama moodi. Isal sai mõõt täis ja siis tutistas, aga see samuti mõjus nii, et nuttis aga ei lõpetanud.

Palun nõu.

+2
-11
Please wait...
Kommentaarist on juba teavitatud
Postitas:
Kägu

Kas ta saab 1:1 aega nii ema kui isaga eraldi? Ta naerab, sest ei oska teisiti reageerida ja riidlemine tundub talle tõenäoliselt huvitav reaktsioon. Selles vanuses testivad lapsed piire ja õpivad maailma toimimise kohta. Peab suutma säilitada rahulikkuse ning kindlalt ja lühidalt väljendama, mida tohib teha (mitte ainult mida ei tohi teha). Koerale teeme pai. Kas tahad talle süüa panna? Vett vahetada jms. Kaasata teda looma eest hoolitsemisse. Löömine võib olla ka eneseväljendusviis. Kas ta räägib palju ja oskab end vabalt väljendada? Kui selles osas puudujääke, siis tõenäoliselt tal endal frustratsioon, et ei oska end situatsioonides arusaadavaks teha. Kui oskab rääkida, siis selgitada… Näen, et said pahaseks kui õde pliiatsid võttis, kas soovid ka joonistada? Tekitada mingi ühine mäng neile… Müramine?

Poti osas… Vbla mängida kaisukaruga potil käimist, pesemist, riiete vahetamist?

Jõudu ja rahulikku meelt. Ja ärge enam tutistage. Kehaline karistus on vale. Hingake sügavalt sisse enne reageerimist. Ja pidage meeles, et laps vajab armastust kõige rohkem just sel hetkel,  mil ta “halvasti” käitub.

+5
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Karistuseks peab 2,5 aastane põrandal istuma? Nurka panek ja tutistamine? Riidlemine? Laps on 2,5, see on kohutavate kaheste aeg ja käitub ealiselt. Koera kohta saab seletada ja eeskuju kaudu näidata, kuidas loomale mitte liiga teha. Eeskuju ehk mida teha tuleks, mitte riidlemine ja karistamine.

+8
-8
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mis türann? Kes ütleb oma lapse kohta nii?

+5
-8
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

5a ja 2,5a samas kaalus ja 5a nutab, kui 2,5a lööb? Koera torgitakse noa ja kahvliga? On see libateema või?

+7
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mulle on jäänud mulje, et kui pärast mitut loomupäraselt paid tüdrukut sünnib poiss, siis tulebki šokina, et mõnda last tuleb sihipäraselt kasvatada… Aga see muidugi käib nii, et täiskasvanu on täiskasvanu (st püsib võimalikult rahulik, ei tee “vastu”, jääb oma nõudmistes kindlaks jne).

+5
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Postitust lugedes jääb mulje, et hoopis lapsevanem on türann. No tõesti, kes kasutab sellist sõna oma lapse kohta.

+4
-6
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Tunnistan  ausalt, et ühel mu lapsel oli löömise komme –  rääkisime, peegeldasime jne – lõi siis mind. Olin ise lapsega kodune, lapse jaoks aega palju (ei olnud mingit stressi). Lõpuks mees ütles, et kui veel emmet lööd, siis löön mina sind. Laps tuli ja lõi, mees võttis vitsa ja lõi paar korda vitsaga. Kõik! Löömised jäid päevapealt ära.

+11
-8
Please wait...
Kommentaarist on juba teavitatud
Postitas:
Kägu

Mul on mõistus otsas lihtsalt. 2,5a on 104cm ja 17kg ning 5a on 118cm ja 18kg. On ühes kaalus ju.

Koera teemal räägime pidevalt, teen pai ja annan süüa. Aga poeg ei taha teda eriti paitada. Tegu on vana koeraga, kes on pime ja üsna vilets.

Poeg saab ka üks-ühele tähelepanu, üks päev on minuga klasteaiast kodune.

+3
-7
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Tunnistan ausalt, et ühel mu lapsel oli löömise komme – rääkisime, peegeldasime jne – lõi siis mind. Olin ise lapsega kodune, lapse jaoks aega palju (ei olnud mingit stressi). Lõpuks mees ütles, et kui veel emmet lööd, siis löön mina sind. Laps tuli ja lõi, mees võttis vitsa ja lõi paar korda vitsaga. Kõik! Löömised jäid päevapealt ära.

???? Füüsiline karistus on väga vale ja ka seadusega Eestis keelatud.

+7
-9
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mul on mõistus otsas lihtsalt. 2,5a on 104cm ja 17kg ning 5a on 118cm ja 18kg. On ühes kaalus ju.

Koera teemal räägime pidevalt, teen pai ja annan süüa. Aga poeg ei taha teda eriti paitada. Tegu on vana koeraga, kes on pime ja üsna vilets.

Poeg saab ka üks-ühele tähelepanu, üks päev on minuga klasteaiast kodune.

Aga mängida läbi, kuidas koeral tunne on? Pimesikusall ja laps peab proovima toas liikuda. Saab empaatiat arendada.

Kas lasete lapsel ise valida mängu ja siis lähete vooluga kaasa? Võib aidata ka tüütute olukordade naljaks pööramine. Äraspidi psühholoogia jms. Ja kindlasti hästi käitumise kiitmine.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Tunnistan ausalt, et ühel mu lapsel oli löömise komme – rääkisime, peegeldasime jne – lõi siis mind. Olin ise lapsega kodune, lapse jaoks aega palju (ei olnud mingit stressi). Lõpuks mees ütles, et kui veel emmet lööd, siis löön mina sind. Laps tuli ja lõi, mees võttis vitsa ja lõi paar korda vitsaga. Kõik! Löömised jäid päevapealt ära.

???? Füüsiline karistus on väga vale ja ka seadusega Eestis keelatud.

Milline seadus keelab last tutistada või laksu anda?

0
-12
Please wait...
Kommentaarist on juba teavitatud
Postitas:
Kägu

Tunnistan ausalt, et ühel mu lapsel oli löömise komme – rääkisime, peegeldasime jne – lõi siis mind. Olin ise lapsega kodune, lapse jaoks aega palju (ei olnud mingit stressi). Lõpuks mees ütles, et kui veel emmet lööd, siis löön mina sind. Laps tuli ja lõi, mees võttis vitsa ja lõi paar korda vitsaga. Kõik! Löömised jäid päevapealt ära.

???? Füüsiline karistus on väga vale ja ka seadusega Eestis keelatud.

Milline seadus keelab last tutistada või laksu anda?

Lastekaitseseadus

24.  Lapse väärkohtlemise keeld

  (1) Lapse hooletusse jätmine, lapse vaimne, emotsionaalne, kehaline ja seksuaalne väärkohtlemine, sealhulgas lapse alavääristamine, hirmutamine ja kehaline karistamine, samuti lapse karistamine mis tahes muul viisil, mis ohustab tema vaimset, emotsionaalset või füüsilist tervist, on keelatud.

+7
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Tunnistan ausalt, et ühel mu lapsel oli löömise komme – rääkisime, peegeldasime jne – lõi siis mind. Olin ise lapsega kodune, lapse jaoks aega palju (ei olnud mingit stressi). Lõpuks mees ütles, et kui veel emmet lööd, siis löön mina sind. Laps tuli ja lõi, mees võttis vitsa ja lõi paar korda vitsaga. Kõik! Löömised jäid päevapealt ära.

???? Füüsiline karistus on väga vale ja ka seadusega Eestis keelatud.

Milline seadus keelab last tutistada või laksu anda?

Lastekaitseseadus

24. Lapse väärkohtlemise keeld

(1) Lapse hooletusse jätmine, lapse vaimne, emotsionaalne, kehaline ja seksuaalne väärkohtlemine, sealhulgas lapse alavääristamine, hirmutamine ja kehaline karistamine, samuti lapse karistamine mis tahes muul viisil, mis ohustab tema vaimset, emotsionaalset või füüsilist tervist, on keelatud.

Jajah, mul tombab rohkem sita keema see, et yks hea vana ja pine koer peab igapäevaselt taluma noaga torkimist mingi haige pataka poolt, selle asemel, et saaks rahus ja armastuses oma kodus vanaduspolve veeta!

Panen sulle siia vastu valjavotte Loomakaitseseadusest?

Kui lapse emotsionaalne intelligents on null, siis tuleb saavutada olukord, kus antud poisil on koerale lahenemine keelatud. Aga looma ei tohi piinata, isegi mitte see “uduarmas” kahene, kes minu meelest on lihtsalt paika panemata pägalik.

Kahju ylejäänud perest.

+19
-7
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Aga 2,5aastase aju alles areneb ja tema impulsikontroll on arengujärgus. See on ikka vanemate teha, et koeral oleks ohutu ja tore vanaduspõlv JA laps justnimelt õpiks empaatiat (ja seda ilma kehaliselt karistamata).

 

+4
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mis pere lubab mingil jõngermannil piinata oma pereliiget ehk vana ja hädist koera piinata!? Kui te ei suuda lapsele kombeid õpetada, siis tuleb neid lahus hoida, koera huvides ja õpetada last. Ei lase last koera juurde, kui ainult järelvalve all, oled juures ja õpetad, takistad. Kui te ei saa kaheaastasest jagu, mis te suurema lapsega peale hakkate?!

+15
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

2,5-aastane ei ole türann. Ta on lihtsalt aktiivne elu avastav laps.

Mulle tundub, et oled pehmeke. Lõputu nämmutamisega ei saa, tuleb olla väga konkreetne – kõigepealt on vaja, et lapse tähelepanu on täielikult sinul (kutsud nimepidi ja ootad kuni vaatab otsa), siis ütled väga konkreetselt EI või STOP ja eemaldad poja kättpidi olukorrast. Tuleb jonn ja trots, ignoreerid ja kordad veelkord EI, sedasi ei tohi teha vms olukord. Poisid ongi teistmoodi ja kangemad, aktiivsemad on ka, samas konkreetsemad. Väga üksikutega saab mingit lõputut peegeldamist teha, nad lihtsalt ei püsi nii kaua paigal.

Ma paneks kirja kaks märksõna:

Energia raiskamine – lase tal joosta, möllata õues, toas tuleb ka teha tegevusi, mis teda väsitaks. Pane kasvõi trepist üles ja alla käima. Siis on vähem aega lollusteks nagu õe kiusamine. Poisslaps üldiselt ei viitsi iialgi rahulikult poolt tundi istuda ja joonistada.

Ennetus – kus olid sina ajal, kui laps sai kätte kahvli, et koera torgata? Kus olid sina, kui kahene virutas õele (korduvalt)? Mulle tundub, et tegeled mingi muu asjaga ajal, kui on vaja last jälgida. Sorry, aga ennetus on märksõna. Iga kord kui näed ette, et “olukord” hakkab tekkima, tuleb juba ennetavalt lapsele alternatiivne tegevus pakkuda, et asi ei jõuakski õe ega koera või misiganes muu plahvatusohtliku olukorrani.

Ja lõpetuseks – see vanus läheb mööda. Peale kolmandat eluaastat on sul juba normaalne väike noormees, kellega on võimalik sõlmida kokkuleppeid ja asjad läbi rääkida. Ja potiteema laabub ka kindlasti, ole järjekindel. Suuna pidevalt vetsu, nii suure lapsega võiks käia juba suurel potil (loodetavasti ei suru teda pisikesele). Kui on must, siis võtad kaenlasse ja pesed puhtaks. Mis mõttes ei luba – riidlema ei pea, üldse ei pea midagi ütlema, kui närv on must, lihtsalt võtad kaenlasse ja pesed puhtaks, kõik.

+8
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Lase lapsel rohkem lasteaias olla. Milleks need vabad päevad igal nädalal? Loen sellest välja, et ka 5a õde on samal päeval lasteaiast kodus, kui 2,5a-negi?

Ilmselgelt poisil on kodus igav ja kas siis lasteaias nad ei õpi potile käimist, et laps kodus ei taha potil käia? Kas laps kannab kodus mähet?

Lapse, tegelikult laste, eest pane ära kõik, mida selles vanuses laps(ed) kasutada ei oska/ei või.

 

+1
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mitte kaheaastane laps pole türann, vaid ülejäänud pere on selgrootud ja olematu kasvatusoskusega. Kui sa oled siiani tüdrukutega saanudki ainult ninnunännujutuga asjad korda, siis tuleb konkreetsus ja keelamine ja vajadusel eemaldamine ära õppida! Peab ikka kohutavalt saamatu ja nõrk ema olema, kes alla kolmeaastast last türanniks nimetab, laseb peksta õde ja piinata koera (see ajab eriti vihale). Ma olen näinud küll neid emmede “korralekutsumisi”, nõrga häälega teisest toast “pojakene, äkki sa ei teeks…!” ja pägalik teeb ikka, mis pähe tuleb.

+5
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ma ei mõista, miks pägalik ja jõngermann ja haige pätakas kuidagi paremad nimetused on kui türann, mis teemaalgataja kasutas. Pada sõimab katelt olukord. Miks üldse peaks laste puhul sellist kõnepruuki kasutama. Kasvatama peab lugupidamisega, õpetama, mis õige ja vale ning seda rahumeelselt ja ilma vägivallata, ise eeskujuks olles. Kui ise ei oska, on koolitused (Imelised aastad, Gordoni perekool, raamatud, rahumeelselt vanemluse koolitused) et seda oskust arendada. Koera (üldse loomi) ei tohi lüüa, inimesi ka mitte (ei lapsi ega täiskasvanuid).

+6
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ma ei mõista, miks pägalik ja jõngermann ja haige pätakas kuidagi paremad nimetused on kui türann, mis teemaalgataja kasutas.

Meie räägime suvalisest kasvatamata, tüütust ja allumatust väikelapsest, teemaalgataja aga OMA lapsest. Vahet näed?

+4
-8
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Tunnistan ausalt, et ühel mu lapsel oli löömise komme – rääkisime, peegeldasime jne – lõi siis mind. Olin ise lapsega kodune, lapse jaoks aega palju (ei olnud mingit stressi). Lõpuks mees ütles, et kui veel emmet lööd, siis löön mina sind. Laps tuli ja lõi, mees võttis vitsa ja lõi paar korda vitsaga. Kõik! Löömised jäid päevapealt ära.

???? Füüsiline karistus on väga vale ja ka seadusega Eestis keelatud.

Milline seadus keelab last tutistada või laksu anda?

Lastekaitseseadus

24. Lapse väärkohtlemise keeld

(1) Lapse hooletusse jätmine, lapse vaimne, emotsionaalne, kehaline ja seksuaalne väärkohtlemine, sealhulgas lapse alavääristamine, hirmutamine ja kehaline karistamine, samuti lapse karistamine mis tahes muul viisil, mis ohustab tema vaimset, emotsionaalset või füüsilist tervist, on keelatud.

Jajah, mul tombab rohkem sita keema see, et yks hea vana ja pine koer peab igapäevaselt taluma noaga torkimist mingi haige pataka poolt, selle asemel, et saaks rahus ja armastuses oma kodus vanaduspolve veeta!

Panen sulle siia vastu valjavotte Loomakaitseseadusest?

Kui lapse emotsionaalne intelligents on null, siis tuleb saavutada olukord, kus antud poisil on koerale lahenemine keelatud. Aga looma ei tohi piinata, isegi mitte see “uduarmas” kahene, kes minu meelest on lihtsalt paika panemata pägalik.

Kahju ylejäänud perest.

Kuidagi eriti õudsad on inimesed kes loomaarmastuse varjus vihkavad inimlapsi. Midagi on kusagil valesti läinud kui oma liigi järglased vastikust tekitavad.

+6
-10
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kuidagi eriti õudsad on inimesed kes loomaarmastuse varjus vihkavad inimlapsi.

Et kui lapsel tuleb keelata looma piinamine, siis see on automaatselt lapsevihkamine? Imelikud loogikapöörded toimuvad siin perekoolis.

+9
-3
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Et kui lapsel tuleb keelata looma piinamine, siis see on automaatselt lapsevihkamine? Imelikud loogikapöörded toimuvad siin perekoolis

Kindlasti peab lapsel keelama looma piinamise. Looma piinamine peab olema absoluutselt keelatud. Aga last selle käigus pägalikuks nimetamine näitab seda, et lapsed tekitavad sulle vastikust. Ükskõik kuidas käituks koer ei nimetaks sa teda vastikuks krantsiks näiteks vaid süüdistaks tema käitumises inimest. Samamoodi pole 2,5 aastane vastik pägalik vaid vanemad pole osanud teda veel õigesti suunata.

+10
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Aa, ja “haige pätakas” oli ka veel lapse kohta käiv väljend. Miks on 2,5 aastane kohe haige pätakas? Kohutav. Ja sa ütled, et ei vihka inimlapsi?

+9
-4
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Võimalikult kiiresti psühholoogi juurde ja siis selgub, on seal veel midagi päästa. Mu sugulane käitus väiksena täpselt samamoodi, kooliajal piinas juba loomi, lõpuks kannatasid inimesed, nüüd on pool noorust vangis istunud.

+5
-3
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu
  • Mul 2 poega, esimene 5.a ja teine kohe 8.kuune. Teise lapse kohta veel vara öelda, kuidas temaga minema hakkab (mängib ju rolli ka isiksus peale kasvatusmeetodi), aga esimene laps pani meid pidevalt erinevate asjadega proovile. Kui 4. a sai, siis läks järsku palju kergemaks. Ta küll pole kedagi kunagi löönud (mind vist korra kunagi üritas), aga muid draamasid oli meil pidevalt (nt viskas end tänaval pikali ja röökis. Siis võtsin röökiva ja rabeleva lapse kaenlasse ja läksin koju, mõne korraga lõppes see trall ära)
    Saangi ainult seda öelda, et ükskõik kuhu ma temaga läksin, hoidsin tal silma peal (ei nokkinud samal ajal telefonis, kui laps mänguväljakul mängis). Igasugune “tahe” kedagi lüüa, keelasin juba eos ära. Olengi sellega liiale läinud, sest nüüd 5. aastasena ta ei oska end lasteaias teiste lööjate eest kaitsa. Vanemate juures olles valvasin ka koguaeg, et ta ema koerale liiga ei tee. Nad alguses ei saa aru, et võivad koerale haiget teha, aga küll nad õpivad!
  • Mis puutus teistesse draamasesse, siis tuleb juba alguses endal selgeks teha, kas viitsid temaga sellel hetkel kakelda või mitte, sest kui juba keelama hakkad, siis ei tohi vahepeal järeleandmisi teha. Kui ma vahel olin liiga väsinud, siis tegin selle järeleandmise koheselt, et ta ei õpiks ära seda, et kui piisavalt kaua röögib, siis saab, mis tahab. Ja teistel hetkedel vahel kuulasin tund aega ulumist, enne kui ta alla andis.
+5
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ah see ka veel, et meie nüüdseks 5a keeldus ka pikalt potil käima, üritasin nii raamatute kui ka telekaga ta potile saada, aga edutult. Lõpuks andsin alla ja tal käis endal u 2.5 aastaselt mingi klõps ära ja läks ise potile. Kakamisega läks kahjuks veel pool aastat. Tal vist ei olnud kakamise tunnetust. Aga lõpuks sai see ka korda. Mis puutub pesemisse, siis võtadki ta kaenlasse (kas nutuga või ilma) ja pesed ta puhtaks.

Karistamiseks lasin tal lihtsalt nutta ja kui ma ise väga närvi läksin, siis lasin tal natuke aega nutta eraldi toas, kuni ise rahunesin. Ei karistanud füüsiliselt. Kuidas ta muidu aru saab, et tema ei tohi lüüa jne.
Aga eks seda kõike on kergem teha, kui on ainult üks laps

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Tunnistan ausalt, et ühel mu lapsel oli löömise komme – rääkisime, peegeldasime jne – lõi siis mind. Olin ise lapsega kodune, lapse jaoks aega palju (ei olnud mingit stressi). Lõpuks mees ütles, et kui veel emmet lööd, siis löön mina sind. Laps tuli ja lõi, mees võttis vitsa ja lõi paar korda vitsaga. Kõik! Löömised jäid päevapealt ära.

???? Füüsiline karistus on väga vale ja ka seadusega Eestis keelatud.

Päriselt? Need 5 miinustajat, leiate, et on õige last füüsiliselt karistada?

Mis see olukord siis lapsele õpetas? Et ema ei oska enda eest seista ja isa tuleb karta, sest ta lööb. Väga loodan, et lapsevanematel on ikka pidu endale abi otsida vajadusel, enne kui lapsele kätega/vitsaga kallale minna. Sellise hirmuvalitseva autoritaarse kasvatuse tulemused ilmnevad seal teismeeas madala enesehinnangu ja kergesti mõjutatavuse (kehv seltskond, narkootikumid jms) näol. Oleks aeg kasvatada põlvkond, kes ei pea vägivalda normaalseks.

+5
-5
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ma ei mõista, miks pägalik ja jõngermann ja haige pätakas kuidagi paremad nimetused on kui türann, mis teemaalgataja kasutas.

Meie räägime suvalisest kasvatamata, tüütust ja allumatust väikelapsest, teemaalgataja aga OMA lapsest. Vahet näed?

Ei näe vahet. Suhtun lugupidamisega nii enda kui teiste lastesse. Ei näe vajadust silte kleepida. Eriti veel nii väikestele nagu 2,5aastased.

+4
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 52 )


Esileht Väikelaps 2,5a türann