Esileht Väikelaps 2aastane ei kõnele

Näitan 16 postitust - vahemik 1 kuni 16 (kokku 16 )

Teema: 2aastane ei kõnele

Postitas:
Kägu

Mul on 2a 1k poeg, kellel on u9-12 sõna. Lapsest peale vaikne olnud, lalises hilja ja vähe, esimene sõna 1a3k,olemasolevaid sõnu kasutab harva. Need sõnad olen mina piitsa ja präänikuga sisse treeninud, mitte ükski pole ise tulnud.

Räägin palju, kodus soodne kõnekeskkond, teen harjutusi, rollomängu, kasutan hoodjakeelt, käime koos suuremate lastega mängimas. Olen terve aasta juba võimelnud spetsiaalselt lapse kõne nimel ja teemat õppinud. Ausalt ma üritan.

Perearst midagi ei tee, ütles et lasteaias suunatakse. Aga lapsel pole lasteaiakohta.

Nõutuks ja kurvaks teeb see olukord.

+7
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Kannatust ja turvatunnet. Võimalik, et alles üritab instinktiivselt süntaksist aru saada. Teinekord juhtub, et laps ei räägi nii vara, kui “keskmiselt” rääkima hakkavad, aga siis üks hetk hakkavad keskmisest palju keerulisemaid lauseid vormistama.

Logopeedi jaoks vb vara veel – ja endal lapsepõlvest meeles, et logopeed oli paras terror 🙂

+3
-8
Please wait...

Postitas:
Kägu

Minu omal hakkasid kuu aega tagasi, 2a3k lõpuks sõnad ja sõnapaarid tulema aga ka kindlasti keskmisest vähem kuigi kogu aeg teen harjutusi. Väidetavalt peaks tal olema 1000 sõna, ma arvan, et võib-olla 150 tuleb ära ja ei kasuta igapäevaselt. Sa pole üksi. Mind motiveerib see, et kümne aasta pärast ilmselt siiski räägib 😆

Ise tunnen, et pole vaja muretseda. Ongi laps, kes vajab kõige õppimiseks rohkem aega, kõndimine tuli alles veidi enne 1a6k.

+3
-3
Please wait...

Postitas:
Kägu

Jätka samas vaimus kuni lapse kolmeaastaseks saamiseni. Loodetavasti toimub selle aja jooksul muutus paremuse poole (võib juhtuda järsku). Kui ei, pöördu tasulise logopeedi poole. (Ja raha selleks hakka juba praegu kõrvale panema). Kui lasteaiakohta ei paista, katsu sügisest leida mingi mängu-ja suhtlusrühm lapsele. kus käia 1-2 korda nädalas.

+3
-3
Please wait...

Postitas:
Kägu

Kahene ei peagi veel väga rääkima. Lasteaeda panemise soovitus on küll õige, seal saab eakaaslastega koos olla.

+1
-16
Please wait...

Postitas:
Kägu

Perearstid on nii erinevad. Meie oma ütleb, et 1,5-aastane peaks ütlema miinimum 20 sõna ja 2. sünnipäevaks 50 sõna, sealjuures panema kaks sõna kokku. Arvesse lähevad ka titekeelsed jm kindla tähendusega silbid, nagu päh, ai, auh. Alla selle on ohumärk ja suunaks… kuhu täpselt, ma ei tea, logopeed või neuroloog ilmselt.

Kuidas on passiivne sõnavara? Kas oskab näidata erinevaid kehaosi (kõrvad, kõht, jalad…), riided (püksid, sokid, müts), toidud, loomad…?

Lasteaiale lootma jääda kohe kindlasti ei maksa. Kui Tallinnas elate, ei pruugi ka 3-aastaselt veel kohta saada. Logopeed kohapeal on vähestes lasteaedades. Õpetajate teadlikkus ja märkamisoskus on erinev. Kui on vaikne laps, kes pahandustesse ei satu ja kohustuslikud toimingud teeb ära, siis läheb veel aega kuni ta õpetajatele üldse nö radarile jääb. Aken sekkumiseks on seda avatum, mida väiksem on laps. Kodus sa juba teed tema heaks palju ära aga võibolla on tarvis rohkem.

Küsiksin perearstilt uuesti nõu ja ikka paluksin mingit suunamist.

+5
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Kahene ei peagi veel väga rääkima. Lasteaeda panemise soovitus on küll õige, seal saab eakaaslastega koos olla.

Nii väikesed veel lasteaias omavahel ei sotsialiseeru niikuinii. 3-4 aastaselt tasub kaaluda.

+6
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Meil pereõde ütles 2a kontrollis, et 2-sõnalised laused peavad olema.. Meie laps hakkaski enne 2a saamist vahetult palju jutustama. Nüüd 2a2k ja väga palju jutustab, ütleb kõike järgi, mida vähegi kuuleb jne. Mina küll uuriks asja või nõuaks ikka saatmist kuskile spetsialisti poole..

+5
-1
Please wait...

Postitas:
Kägu

Kõnearengule aitab kaasa ka käeline tegevus – voolimine, mudimine, mökerdamine, rebimine, nööpide ladumine, mutrite paela otsa ajamine…. Lisaks tuleb tugevdada suu- ja näolihaseid. Tehke lõustu ja grimasse, aja laps laginal naerma, luba keelt suust välja ajada. Tehke järele looma- ja linnuhääli, uuhhuutage ja hallootage.

+6
-1
Please wait...

Postitas:
Kägu

Mina soovitaks siiski paluda perearstilt saatekirja neuroloogi juurde ja neuroloog omakorda saab suunata kliinilise logopeedi juurde. Käisin kunagi oma 1,5-aastase pojaga selliselt logopeedi juures. Tal oli väike kõne hilistumine ja kõne mõistmise probleemid. Tegelesin tema kõne arendamisega teadlikult sünnist saati palju ja tegelen siiani, aga kahjuks peab ütlema, et ta siiani ei mõista mõnikord kõne sisu selliselt nagu võiks ning kasutab tihti käändeid valesti. Nüüd ta on juba koolieelik ja on alates 2,5-aastaseks saamisest käinud pidevalt lasteaias logopeedi juures. Tundub, et ta kshjuks ongi keeleliselt veidi andetum. Ja leian, et mida varem laps saab abi, seda parem. 1,5-aastaselt oskas ta alla 20 sõna. Mingit plahvatslikku uute sõnade õppimist või seda, et järsku hakkaks palju rääkima, ei ole olnud. See on olnud pidev tagasihoidlikus tempos areng.

Võrdluseks on mul ka teine laps, kes on hetkel värske 2-aastane ja räägib sama hästi või paremini kui suurem vend 4-aastaselt. 100 sõna oskas 1a4k vanuses ja 1a5k hakkas lauseid moodustama.  Praegu räägib vabalt pikki lauseid ja küsib igasugu asju. Saab hästi aru mida temalt küsitakse ja vastab loogiliselt ning oskab erinevaid lastelaule laulda õigete sõnadega.

+5
-1
Please wait...

Postitas:
Kägu

Mul on ka kaks last, kellest esimene oli hiliskõneleja ja teine selline, kes 1,5a maad ja ilmad kokku lobises. Kui teist poleks, arvaksin võib-olla siiani, et lihtsalt ise olen laisk ja oskamatu lapsevanem. Suurem laps käib koolis ja keeleliselt maas ei ole.

Minu hiliskõnelejal oli füüsiline kõnetakistus, seega arvan, et igal juhul peaks esimese asjana välistama kõikvõimalikud kuulmise ja suupiirkonna anatoomiaga seotud probleemid (kui on vaikse loomuga, ehk ei ole mugav rääkida? minu omal ei olnud…). Võivad ka lihased lihtsalt ala-(või üle-)toonuses olla, mis on tõesti puhtalt logopeedi pärusmaa – annab harjutused kaasa ja muudkui teete.

Edasi siis neuroloog.

Aga üldiselt – seni tehtud töö ja toetav keskkond mööda külge kindlasti maha ei jookse.

+4
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Pere ja Kodul on olnud kõneteemalisi artikleid mitmeid, alles hiljutigi lugesin üht, kus räägivad emad, kes oma laste pärast on kõlksutanud hunnikus uksi. Ja nagu ikka sedalaadi artiklites, on ka spetsialistid oma arvamusi avaldanud. Nende järgi peaks keskmiselt aastane laps rääkima umbes 10 sõna (või kindla tähendusega sõna-alget, nt aitäh asemel tähh jne) ning 2 aastaselt 50 sõna (nagu siin varem juba mainiti).

Artiklite sisus tuleb välja üks põhijoon – esmased suunajad (need, kes peaks märkama-kuulama ja suunama) arvavad, et aega on ja oota veel aastake jne, et alles siis suuname edasi (enamasti siis perearstid). Spetsialistid aga kirjutavad, et kõne normipärane areng on äärmiselt oluline, sest sellest tulenevalt arenevad ka kõik muud valdkonnad (nt sotsialiseerumine, maailma mõistmine, avastamine, mängud jne, kõneline mahajäämus eakaaslaste seas võib suurendada ka lapses pahameelt, kurbust jne, kui ta seda ühel hetkel mõistab).

See tähendab, et kui lapse esimesed kõne-arenguetapid hilinevad, tuleks hakatagi juba tugevalt tööd tegema KOHE, et järgi jõuda, mitte OODAjaVAADA. Alustades koogamisest (peast ei mäleta, aga kas see algaski juba 2-3. elukuul n-ö normipäraselt?), seejärel 7-kuuselt lalisemine, aastaselt esimesed 10 sõna jne. Jah, lapsed on erinevad – nii nagu mõni teeb esimesed sammud juba 10-kuuselt, teine aga 1a2kuuselt, on normaalne. Aga kuskil selle “lapsed on erinevad” ja “meil on probleem” vahel tuleb leida see piir ja vähemalt omalt poolt püüda teha kõik, mis võimalik ning tõesti – leida tee kas või ise omal käel vastava spetsialisti juurde.

See eelnev jutt selles mõttes polegi oluline teemaalgatajale, see vaid artiklipõhine teave kõne mahajäämuse kohta. Aga armas teemaalgataja! Mul on nii kahju, et Sinu perearst ei näe vajadust pigem kiiresti reageerida ja suunata, et vajadusel leida abi või siis parimal juhul saada kinnitust, et laps lihtsalt vaikse iseloomuga vms. Tea, et oled väga tubli, et oled ise (võimalikku) probleemi märganud, püüad küsida perearstilt suunamist ja küsid kas või siit nõu, et mida teha! Kahjuks hetkel ei õnnestunud kiirelt leida seda viimast loetud artiklit, aga kui ehk leiad ise või saad otse mõnelt spetsialistilt kinnituse, et suunamine oleks tarvis KOHE teha ja saad selle perearstile ette kanda, ehk paneb see asjad kiiremini liikuma … või muul juhul ehk oleks aeg perearsti vahetada.

Kõik läheb hästi!

Sa oled supervanem!

+4
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Kas keelekida on kontrollitud?

+1
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Mina soovitaksin logopeedile aja kirja panna. Oma lapsega alustasin seda teekonda ka umbes 2 aastaselt, sest nägin, et kõne ei olnud piisav ja tekitas muret. Kuna logopeedide järjekorrad on pikad, ka tasuliste, siis tasuks kohe uurida. Kui elate Tallinnas siis julgen väga soovitada Logopeediakliinikut. Logopeedile saimegi kui laps oli 2a6k ehk siis ca 6 kuud ootasime.  Alati tasub pigem lasta varakult üle kontrollida. Igal pool koguaeg räägitakse, et oota oota, küll hakkab. Oota 3 aastani ja siis oota 4 aastani aga tegelikult see ei ole õige. Logopeed meile ütles ka, et kui on mure siis tasuks ikka kohe tegeleda, sest parimal juhul ei ole midagi viga(seda oskab ju sisuliselt ikkagi ainult logopeed öelda, perearstil vastavat kompententsi pole) ja halvimal juhul on varakult tegelema hakatud ja saab kiiremini probleemile jaole.

Meil sai diagnoosiks kõne hilistumine, kalduvus düslaalia poole. Laps on alati väga jutukas olnud, koguaeg seletab aga jutt nagu pudru ja kapsad, sest algus ja lõpuhäälikud lähevad segamini. Esimesed pool aastat st 2a6k kuni 3a oli nö jälgimisel ja käisime 3x selle aja jooksul, sealt edasi ülenädalane visiit. Vaikselt läheb paremaks, nii tore on jälgida kuidas laps koos logopeediga reaalselt kaasa teeb(kodus ta seda teha ei soovi) ja kuidas sõnad õigesti välja tulevad. Nüüd laps 3a8k, endiselt veidi segapudru aga ikka koguaeg läheb paremaks. Uuest õppeaastast saime sobitusrühma, kus ka logopeedil ehk aega rohkem lapsega tegeleda(kuigi ka see tähendab et parimal juhul 1x nädalas, tõenäolisemalt 2x kuus hoopis saab lasteaia logopeedile) ja jääme paralleelselt tasulise logopeedi juures ka käima paar korda kuus. Hetkel logopeed arvas, et kooli mineku ajaks peaks korda saama(mis muidugi tähendab veel omajagu aastaid tööd sellega).

 

Ehk siis, kui sa tunned muret siis pane logopeedile aeg kirja, sest halba see ei tee ja siis on endal ka süda rahul.

+1
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Kui minu laps rääkima ei hakanud ja kaheaastaselt ainult mõned sõnad ütles, lohutasin ennast sellega, et mul on sugulane, kes alles neljaselt rääkima hakkas, aga tänaseks on kõrgelt haritud ja igati hästi hakkamasaav inimene. Oligi lihtsalt kõne hilistumine ja temaga ei olnud seetõttu midagi valesti. Minu lapsel läks veidi teistmoodi, tema sai neljaselt autismidiagnoosi. Tal on ka muid autismitunnuseid (nt hakkas lehvitama ja näpuga osutama hiljem kui teised lapsed, ladus pidevalt mänguasju ritta ja torni, pooltel hüüdmise kordadel ei reageerinud oma nimele jne).

Mind väga häiris, kuidas ümberkaudsed “andsid nõu”, et räägi lapsega palju, laula talle, vaadake koos raamatuid jne. Ma tegin seda kõike katkematult ja ilma tulemuseta! Kui su laps hakkab väga varakult ja hea sõnavaraga rääkima, ei pruugi see olla sinu isiklik teene, vaid lihtsalt lapse omapära. Sama ka siis kui ta ei hakka rääkima. Teemaalgataja, sa ei ole mitte midagi valesti teinud. Su laps pole rääkimiseks kas lihtsalt veel valmis või on tal mingi eripära, mis kõnet hilistab, aga ära süüdista ennast.

Mis puutub abi otsimisse, siis mina tegin seda kohe, ise nõudsin kõiki saatekirju ja suunamisi, ütlesin, et võib-olla reageerin üle, aga minu jaoks on oluline, et laps saab abi võimalikult varakult. Seetõttu hakkas ta kõneteraapias ja tegelusteraapias käima üsna varakult ja mulle tundus, et see andis tulemust küll. Ka lasteaed aitas palju kõne arengule kaasa. Praeguseks räägib ilusti (umbes neljaselt hakkas rohkem rääkima, enne seda pigem lihtsalt nimetas asju, ei küsinud küsimusi ega moodustanud pikemaid lauseid) ja areng on hea, kuigi autismile omaselt natuke omapärane.

+3
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Minu laps 3a ja 1k ning oluliselt ei räägi. Pigem üksikud sõnad, eitus ja mõni üksik kahesõnaline lause. Päris hulluks olin minemas juba terve aasta. No ükski asutus ega logopeed ei tahtnud meid konsultatsioonile võtta. Lõpuks käis lasteaias logopeed ja tegin TÕNKi avalduse, et lasteaiast saadeti. Niimoodi sain lõpuks logopeedi juurde löögile. Käisime Tondi koolis vastuvõtul, kus öeldi, et olen lapsega palju tööd teinud ja vaeva näinud ja kohati oskas asju nimetada (värvid ja kujund ring), mida mõni 4 ja 5aastane ei tea. Vähemalt mingigi kiitus tuli. Siis kontrollis üleüldse lapse arusaamist ja olemist ja teatas, et neid diagnoose, mida tema teab mu lapsel pole. See oli justkui kergendus. Ütles veel, et erirühma ja erilasteaeda ei vaja. Käskis lapsega edasi tegeleda ja kõik. Istusin ja vaatasin, kuidas logopeed/eripedagoog temaga tegeleb ja avastasin, et ma ise ei olnud lapsele paljusid asju isegi õpetanud nt laps ei osanud vastata, mis ta nimi on, mis on minu nimi. Nüüd on kuuaega möödas visiidist ja laps teab oma hüüdnime, sest täisnimi raskem hääldada ja väga hästi oskab öelda minu nime. Öeldi, et intellekt on korras. Ütles muidugi, et vaja logopeedi, aga nii väikest ei võeta nagunii vastu. Laps oskab väga hästi näidata kehaosi ja neid nimetada, saab aru käskudest ja täidab neid. No lauseid lihtsalt ei tule. Käisime ka hambaarstil kida kontrollimas ja saadeti teise spetsialisti juurde (eriala ei mäleta), kes tuvastas, et lapsel on suu väike, keel suur, kõik lihased pinges, keel ei allu korrale suurest pingest ja muudkui loetles neid hädasid. Lohutas, et keskmine teraapia kestab 10 kuud ja täielikult seda järgides saab lapse lihased korda 100%. Laps ei suuda keelt vastavalt liigutada ja sellest ka ei suuda kõiki häälikuid hääldada. Ma nägin nii palju vaeva (umbes aasta) ja lõpuks saan ühe spetsialistiga tööle hakata, et lapse kõnet parandada. Ma poleks osanud isegi arvata, et mingid lihased suus pinges võivad olla. Tasub siiski logopeedi juures ära käia ja ka hambaarstil.

+5
0
Please wait...

Näitan 16 postitust - vahemik 1 kuni 16 (kokku 16 )


Esileht Väikelaps 2aastane ei kõnele