Esileht Väikelaps 3-aastane ei taha uusi riideid

Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 99 )

Teema: 3-aastane ei taha uusi riideid

Postitas:
Kägu

Tere,

Mul kasvab kodus 3-aastane poeg kes ei taha ei uusi riideid ega ka kasutatud peast ostetud riided . Kusagil umbes 4 kuud tagasi tellisin talle uue pidžaama autodega ja leekidega ja puha ning ta polnud nõus seda selga panema . Pakkusin küll ühel ja teisel päeval ja küll kuu aja pärast isegi toppisin selle talle magades selga aga kui ärkas ja seda märkas siis nõudis seda kohe seljast ära seda ma loomulikult tegin . Täna ostsin talle kaks uut T-särki nii et ta ei teadnud ühe pluusi sain talle selga kui pärast vanni multikaid vaatas ja ta ilmselt oli neisse süvenenud et ei pannud tähele aga kui see pluus mustaks läks ja tahtsin teise pluusi selga panna siis ta kohe märkas seda et see on miski mida tal pole varem olnud .Muidugi eelmist särki ta ei pruukinud märgata ka seepärast et see oli sinine ja tal palju siniseid riideid aga teine oli punane ja seda värvi pluuse tal teisi pole . Mulle tundub et asi pole selles et talle ei meeldiks need riided või et mõni silt häiriks ,aga ma ei tea miks ta pole nõus uusi riideid kandma .Nüüd ongi nii et üks pool aastat olen saanud talle üsna minimaalselt riideid soetada .Kuid lapsed ikka kasvavad ning riideid on vaja aeg ajalt osta aga ma tahan et talle meeldiks oma riided ja et ta neis end mugavalt tunneks . Kui ta veidi veel väiksem oli ja mõne uue riideeseme sai siis ta käis kõigile pereliikmetele näitas ja tahtsin et kõik ütleksid nt et ilus pluus.

+2
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Sama. Ma ei tohi öelda, et tule vaata, mis ma sulle ostsin ja proovime. Siis ta kindlasti ei taha. Lihtsalt vaikselt panen kappi ja selga, ilma juurdekuuluva jututa, siis on vahest nõus.

0
0
Please wait...
Postitas:
Kägu

Minu oma puhul toimib see, et ma lasen tal ise valida. Näitan epoest või kõige lihtsam on laps sinsaysse viia ja öelda, et vali ise, mida tahad. Seal piisavalt odavad asjad, et pole hirmu, et rahakott väga kannatada saaks.

+2
0
Please wait...
Postitas:
Kägu

Ma ei taha hirmutada, aga vastumeelsus uute asjade vastu võib olla üks märke autismispektri häiretest. Mõtle, kas võiks olla ka muid märke.

Või siis lihsalt on ealine iseärasus.

P.S. Üks minu lastest tegi selles vanuses midagi, mis on samuti väga-väga tüüpiline autismile. Õnneks seda tal ei ole, aga omal ajal otsisin küll muid märke ka. Neid ei olnud ja ei leitud ka uuringutega. Oli küll kerge arengu hilistumine, millest nüüd on juba ammu jagu saanud.

Samas olid lapsel lasteaiakaaslased, kelle kohta õpetajad rääkisid küll, et neil on kahtlus mingile autismi vormile, kuid vanemad eitasid/ignoreerisid seda (üks vihjetest oli ka riietumisega seotud). See on kõige jubedam, kui laps jääb vanemate jäärapäisuse tõttu vajalikust õigeaegsest abist ilma.

P.P.S.  Ärge muretsege, ma laste nimesid ei tea, kuigi võibolla aimasin. Õpetajad rääkisid üldiselt ja võibolla usaldasid mind rohkem, kuna olen arst. Oma kogemusi oma lapsega pole ma kunagi varjanud, sest minu arvates see ainult kasvatab inimeste teadlikkust.

+8
-8
Please wait...
Postitas:
Kägu

Õpetajad rääkisid üldiselt ja võibolla usaldasid mind rohkem, kuna olen arst.

Mina ei usu küll, et sa mingi arst oleks. Muidu sa ei vehiks oma oletatavate diagnoosidega. Meil juhtus ka lasteaias nii, et õpetajad käisid mõnel HEV laste täienduskoolitusel ja see mõjus väga halvasti, sest siis hakkas neid isehakanud arvajaid kohe palju tulema. Lapsi hinnatakse kogumis, mitte ühe-kahe joone põhjal ja ammugi ei asuta siin hoiatama, et näe, ei taha ema valitud särki selga panna, ju siis on autist. Kohutav lugeda sellist asja. Ma käisin kunagi terrorismi tõkestamise koolitusel ja seal loeti ka ette rida jooni, mis võivad olla terroristi tunnuseks. Kolleegidega pärast naersime, et mitte ühtki inimest meie asutuses pole, kelle kohta vähemalt üks punkt ei kehtiks, näiteks see, et ta laual on raamatuid võõrastes keeltes.

+9
0
Please wait...
Postitas:
Kägu

Ah, läheb üle. See selline asjadesse kiindumise iga ka.

Võib-olla võrreldagi riiete suurusi ja n-ö kiita kasvamise eest? Kaasata sorteerimisse, kinkida vanu korralikke tuttavale väiksemale lapsele edasi?

+5
0
Please wait...
Postitas:
Kägu

Pro tip: edaspidi osta riideid nii, et sama asja 2-3 suurust ette valmis. Kui väikeseks jääb, libistad järgmisel korral number suurema identse asja selga, ta ei saa muhvigi aru.

Mina teen kogu aeg nii, mitte et mu laps riideid ei salliks, aga tema kehaehituse kohta pole info  hilbutootjate vabrikusse vist kohale jõudnud. Kui mõne hästi sobiva lõikega asja leian, siis järgmised kaks suurust varuks ostan kah.

Veel võid proovida, et paned uued riided nähtavalt vanade sekka riiulisse või kappi ja jätad sinna mõneks ajaks. Vahel lappad ja sorteerid koos vanade riietega lapse nähes, paned uued riided pesukorvi koos ülejäänud pesuga ja palud lapse appi pesumasinat täitma, kus teiste vahel ka uued riided siis näppu jäävad. Ühesõnaga, et ta harjuks nende olemasoluga ja hakkaks arvama, et need on seal kogu aeg olnud ja on samamoodi tema omad nagu ülejäänud riidedki.

Võid nt liituda FB grupiga Ülitundliku lapse kasvatamine. Seal on palju vanemaid, kelle lapsed ühel või teisel põhjusel riietega hädas ja pahuksis on, nemad kindlasti oskavad veel nippe soovitada.

P. S. Perekoolis, eriti siin väikelapse foorumis, aga ka nt erivajadusega lapse foorumis käib regulaarselt üks inimene, kes suvalistes postitustes ükskõik mis probleemiga lastele autismidiagnoosi külge poogib. Seekord on ta arst, aga varem on olnud ka mingi terapeut ja lastega töötav spetsialist jms. Tasub vaid kirjutada, et lapsele meeldib nuppe vajutada või trepiastmeid lugeda ja kohe tuleb moraalitsev tekst, kuidas need on ju autistlikud jooned ja kuidas siis emme neid ometi ära ei tunne. Lisaks väidab ta nt, et arstid, psühholoogid, terapeudid jms meelega ei ütlegi üldse vanematele, et nende laps on autist, sest muidu solvunud vanemad ei too last teraapiasse enam, seega terve Eesti on tegelikult täis diagnoosimata autistlikke lapsi. Ei tasu teda väga tähele panna ega tõsiselt võtta, ükski päriselt asja tundev spetsialist ei käi internetis diagnoose loopimas.

+7
0
Please wait...
Postitas:
Kägu

Ma ei näe probleemi. Paljud täiskasvanudki vihkavad uusi riideid. Pesevad ja kannavad samu, kuni pole lausa hädavajadus just. Kui lapse asi on päris katki või suur plekk ei tule välja, siis teine asi. Minu ema näiteks õmbles mu lemmikpükstele maasikakujulise lapi väikese auguga põlvele, kuna see lihtsalt on ju hea mõte. Kuni on veidi värvist ära, eriti kolmese kodu- ja lasteaiarõivas, siis mis sellest? Mida kõike väike inimene ei pea õppima. Rääkima, teretama, käituma, ümbrust jälgima, sõnu õppima, motoorikat arendama, tasakaalu, sada muud asja. Nüüd peab siis õppima uusi riideid tahtma kah veel? Milleks seda. Asju saab ju pesta ja teatud piirini parandada.

+4
0
Please wait...
Postitas:
Kägu

Tere,

Mul kasvab kodus 3-aastane poeg kes ei taha ei uusi riideid ega ka kasutatud peast ostetud riided . Kusagil umbes 4 kuud tagasi tellisin talle uue pidžaama autodega ja leekidega ja puha ning ta polnud nõus seda selga panema . Pakkusin küll ühel ja teisel päeval ja küll kuu aja pärast isegi toppisin selle talle magades selga aga kui ärkas ja seda märkas siis nõudis seda kohe seljast ära seda ma loomulikult tegin . Täna ostsin talle kaks uut T-särki nii et ta ei teadnud ühe pluusi sain talle selga kui pärast vanni multikaid vaatas ja ta ilmselt oli neisse süvenenud et ei pannud tähele aga kui see pluus mustaks läks ja tahtsin teise pluusi selga panna siis ta kohe märkas seda et see on miski mida tal pole varem olnud .Muidugi eelmist särki ta ei pruukinud märgata ka seepärast et see oli sinine ja tal palju siniseid riideid aga teine oli punane ja seda värvi pluuse tal teisi pole . Mulle tundub et asi pole selles et talle ei meeldiks need riided või et mõni silt häiriks ,aga ma ei tea miks ta pole nõus uusi riideid kandma .Nüüd ongi nii et üks pool aastat olen saanud talle üsna minimaalselt riideid soetada .Kuid lapsed ikka kasvavad ning riideid on vaja aeg ajalt osta aga ma tahan et talle meeldiks oma riided ja et ta neis end mugavalt tunneks . Kui ta veidi veel väiksem oli ja mõne uue riideeseme sai siis ta käis kõigile pereliikmetele näitas ja tahtsin et kõik ütleksid nt et ilus pluus.

Võib-olla teatud mustrid või värvid hirmutavad teda. Las valib ise, mis kõige rohkem meeldib.

+2
0
Please wait...
Postitas:
Kägu

Vabakasvatuse viljad.
Lapsel ei tohi lasta üle enda pea kasvada. Itkeb 5 min ja siis saab aru, et tegelikult on autode ja leekidega lahe. Järgmine kord nõuab juba juba dinosaurustega (kuskilt leekidega).

+3
-10
Please wait...
Kommentaarist on juba teavitatud
Postitas:
Kägu

See on mingi teatud etapp. Kõigil lastel seda pole aga osadel siiski on. Minu poiss keeldus mingis vanuses ühevärvilistest ja triipudega pluusidest. Sel perioodil käisimegi koos poes ja lasin tal valida mõistuse piires, mida ta nõus selga oleks panema. Kasvas välja sellest.

+5
0
Please wait...
Postitas:
Kägu

See on väikelastele äärmiselt tavaline, et selga ei taheta panna uut asja ja seljast ära ei saa “lemmikasja”, niiet mõni ema lemmiksärki pesta saab ainult öösiti, kui laps magab 🙂 Kui uus riie juba seljas ära käib, siis on korras ja kõlbab, eriti 2-3-4-aastastel võibki olla see väga levinud. Mingile häirele see eraldiseisvana ei viita, ei peaks nii kergelt lehvitama psühhiaatria diagnoosidega, eriti “arst”.

+7
-2
Please wait...
Postitas:
Kägu

Minule küll lapsena meeldisid uued riided. Pigem ei tahtnud enam neid vanu ära kanda. Pirtsakas olin vaid venna vanade riiete peale. Ei tohtinud liialt poisilik stiil olla. Mäletan, kuidas ema suutis mu ära rääkida ühe nööpidega suvesärgi osas,  läksingi selles välja mängima ja esimene vastutulev tundmatu tüdruk tegi – ähähh näe poiste pluus. Rohkem ma seda selga ei pannud.

+1
0
Please wait...
Postitas:
Kägu

See on väikelastele äärmiselt tavaline, et selga ei taheta panna uut asja ja seljast ära ei saa “lemmikasja”, niiet mõni ema lemmiksärki pesta saab ainult öösiti, kui laps magab 🙂 Kui uus riie juba seljas ära käib, siis on korras ja kõlbab, eriti 2-3-4-aastastel võibki olla see väga levinud. Mingile häirele see eraldiseisvana ei viita, ei peaks nii kergelt lehvitama psühhiaatria diagnoosidega, eriti “arst”.

Ei ole ikka küll väga levinud. Enamik lapsi on mõistlikud, mõistavad keelt ja infot, mis neile öeldakse, ja käituvad normaalselt, ootuspäraselt.

+3
-5
Please wait...
Postitas:
Kägu

Meie poisile samuti uued riided ei meeldi. Protesteerib ka kevadeti lühikeste pükste-pluuside vastu, sandaalide asemel käiks ikka saabastega, nokatsi asemel tutimütsiga. Sügisel jälle vastupidi. Riideid peabki ostma koos temaga. Kui sugulased saadavad portsu riideid taaskasutusse, siis võib talle 20 asjast vaid üks pusa sobida. No ja olgu, milleks sundida, kui valikut on. Pisikesel piigal on üks lemmikkleit ja ongi nii, nagu eespool keegi kirjutas – öösel peab puhtaks pesema, muidu otsib pesukastist mustana välja. Oleks teadnud, oleks kohe mitu ostnud.

+4
-1
Please wait...
Postitas:
Kägu

Ei ole ikka küll väga levinud. Enamik lapsi on mõistlikud, mõistavad keelt ja infot, mis neile öeldakse, ja käituvad normaalselt, ootuspäraselt.

Mul lapsena polnud mingit vähimatki plaani käituda vanematele ootuspäraselt. Kolmesena polnud mul õrna aimugi, et vanematele on OOTUSPÄRANE, et ma pean soovima uusi riideid. Häh, ma ei teadnud veel 13-aastasena ka, mida igas situatsioonis vanemad minult ootavad. Ega lapsed pole selgeltnägijad, et nõusolevalt koogutada ja hakaat kõike tegema nii, nagu vanemad temalt EELDAVAD ja ootavad.

+7
-1
Please wait...
Postitas:
Kägu

Meie poisile samuti uued riided ei meeldi. Protesteerib ka kevadeti lühikeste pükste-pluuside vastu, sandaalide asemel käiks ikka saabastega, nokatsi asemel tutimütsiga. Sügisel jälle vastupidi. Riideid peabki ostma koos temaga. Kui sugulased saadavad portsu riideid taaskasutusse, siis võib talle 20 asjast vaid üks pusa sobida. No ja olgu, milleks sundida, kui valikut on. Pisikesel piigal on üks lemmikkleit ja ongi nii, nagu eespool keegi kirjutas – öösel peab puhtaks pesema, muidu otsib pesukastist mustana välja. Oleks teadnud, oleks kohe mitu ostnud.

Ei lubaks küll lapsel käia suvel saabastega ja tuttmütsiga ja talvel lühikeste riietega ringi.

+1
-5
Please wait...
Postitas:
Kägu

Ei lubaks küll lapsel käia suvel saabastega ja tuttmütsiga ja talvel lühikeste riietega ringi.

Talvel lühikeste pükstega lihtsalt ei saa lasta õue, aga kui inimene tahab juulis kanda tuttmütsi ja ta just kõrvu peast ära ei higista, mis seal siis mureks on? Suur osa täiskasvanuid läbib suve peamiselt saabastes, mis selle lapsega siis on, et tema ei tohi?

+6
-1
Please wait...
Postitas:
Kägu

Olin kunagi meditsiiniõde, kes tegeles peamiselt 5-6 aastaste lastega. Alati oli hea näha, kui mõnel lapsel oli lubatud loovust üles näidata võrreldes nendega, kelle emad olid lapse ebamugavatesse “linnarõivastesse” toppinud ja kelle lapsed juba oma isiksuse mahasurumise pärast vanemate vastu pahased olid. Poolpaljalt me ka omi lapsi õue ei luba ka ise, aga kui viiene tüdruk tahab ikka minna lasteaeda väljaveninud siniste dressipükste peal roosa tüllseeliku ja selle otsas öösärgiga, peas hõbepaberist kroon, tore on. Muidugi juhul kui need riided on puhtad.

+8
-2
Please wait...
Postitas:
Kägu

Talvel lühikeste pükstega lihtsalt ei saa lasta õue, aga kui inimene tahab juulis kanda tuttmütsi ja ta just kõrvu peast ära ei higista, mis seal siis mureks on? Suur osa täiskasvanuid läbib suve peamiselt saabastes, mis selle lapsega siis on, et tema ei tohi?

Ma ka ei saa aru, mis häda nende riietega on niiväga. Minu arust on tähtsamaidki probleeme, mille pärast lapsega tülitseda. Mina mäletan, et lapsel oli mingi lemmikmüts, pibo mingi pildiga, mida tahtis suvel pähe panna. See müts ei olnud paks ja ilmad olid suhteliselt jahedad, seega mina mingit probleemi selles ei näinud. Aga lasteaias üks õpetaja tuli minuga kogu aeg sellest rääkima, et tema ei luba seda mütsi, see pole suvemüts, on õhuke meriinovill ja sellega ei käida suvel. Ma ütlesin korduvalt, et kui talle meeldib, las käib, aga no ei, kogu aeg pidi ta sellepärast lapsega õiendama ja minuga ka.

+6
0
Please wait...
Postitas:
Kägu

No ma ei kirjutanudki suvest ega talvest. Jutt oli kevadistest ja sügisestest probleemidest. Suveks oleme talvesaapad ikka sandaalide vastu jõudnud vahetada ja talveks sandaalid uuesti saabaste vastu. Aga üleminekuks kulub ikka nädalaid aega ja seletamist.

+2
0
Please wait...
Postitas:
Kägu

Olin kunagi meditsiiniõde, kes tegeles peamiselt 5-6 aastaste lastega. Alati oli hea näha, kui mõnel lapsel oli lubatud loovust üles näidata võrreldes nendega, kelle emad olid lapse ebamugavatesse “linnarõivastesse” toppinud ja kelle lapsed juba oma isiksuse mahasurumise pärast vanemate vastu pahased olid. Poolpaljalt me ka omi lapsi õue ei luba ka ise, aga kui viiene tüdruk tahab ikka minna lasteaeda väljaveninud siniste dressipükste peal roosa tüllseeliku ja selle otsas öösärgiga, peas hõbepaberist kroon, tore on. Muidugi juhul kui need riided on puhtad.

Meil tuli kunagi üks laps lasteaeda ööriietes, sest keeldus riideid vahetamast. Seda ikka räägiti selja taga ja see laps oligi ka muidu imeliku käitumisega ja hiljem selgus koolis, et oligi diagnoosiga.

+2
-5
Please wait...
Postitas:
Kägu

Pole näinud sellistes riietes täiskasvanuid ühelgi suvel ja ei lubaks lapsel ka väga tugevalt eristuda. Last ju ei vaadatagi, vaadatakse ikka sind, et miks sa lapse niimoodi õue lasid.

+2
-3
Please wait...
Postitas:
Kägu

Ma ka ei saa aru, mis häda nende riietega on niiväga. Minu arust on tähtsamaidki probleeme, mille pärast lapsega tülitseda. Mina mäletan, et lapsel oli mingi lemmikmüts, pibo mingi pildiga, mida tahtis suvel pähe panna. See müts ei olnud paks ja ilmad olid suhteliselt jahedad, seega mina mingit probleemi selles ei näinud. Aga lasteaias üks õpetaja tuli minuga kogu aeg sellest rääkima, et tema ei luba seda mütsi, see pole suvemüts, on õhuke meriinovill ja sellega ei käida suvel. Ma ütlesin korduvalt, et kui talle meeldib, las käib, aga no ei, kogu aeg pidi ta sellepärast lapsega õiendama ja minuga ka.

Minu arvates meriinol on vist oma kandmistemperatuur, oli vist -5…+10, aga ma nii täpselt ei mäleta ka.

+1
0
Please wait...
Postitas:
Kägu

Pole näinud sellistes riietes täiskasvanuid ühelgi suvel ja ei lubaks lapsel ka väga tugevalt eristuda. Last ju ei vaadatagi, vaadatakse ikka sind, et miks sa lapse niimoodi õue lasid.

Selge. Su laps paeab olema hall mass ega tohi eristuda.
Olulisem on sul suvalise möduja arvamus kui lapse mugavus. Aru saadud.

Ja see, et sa pole suvel näinud saabastes inimest, kus sa elad? Ma elan maailmamastaabis võttes täielikus külakohas nimega Tallinn ja näen nii tanksaaabaste, matkasaabaste, kõrgete ilusaabaste kui ka madalate sporlikumate saabastega inimesi suviti palju. Ka villaste torumütsidega, lodumütsidega ja tutiga barettidega inimesi. Isegi siin kolkas on palju inimesi, kelle vanemad ei ole lapse loomingulisust eos ära tapnud, isegi riietuse osas.

+3
-1
Please wait...
Postitas:
Kägu

Mul oli lasteaia nooremas rühmas käies selline periood, kus ma tahtsin endale elavat päkapikkku ja saba. Päkapikuga polnud lihtne, aga saba ma sain. Mingi vana karvane krae, ema õmbles selle kokku pikaks vorstiks, tegi lõngast tuti otsa ja see siis kinnitati mu lasteaiariiete pepule. Käisin sabaga lasteaias mitu kuud, enne kui ära tüdinesin. Hea, et mu ema mulle seda ei keelanud, küll aga olid hädas mitmed eriti kuivad ja pepsid lapsevanemad, sest nende lapsed tahtsid ka endale kas saba või lausa tervet kassikostüümi, millega aeda tulla.

+7
-1
Please wait...
Postitas:
Kägu

Selline kõrvaliste inimeste moodne “märkamine” on jabur ja heal juhul kasutu. Täiesti tavaline on, et mõni kolmene tassib kaisukat igale poole kaasa, mõni tahab ainult roosasid riideid jne. Mõõdukalt võib ju vastu tulla ometigi, ja kui ei saa, siis vähehaaval veenda.

_________

Ma kandsin 3-aastaselt suvel villaseid käpikuid.

+6
-1
Please wait...
Postitas:
Kägu

Ma panen endale ka saapad, siis saad ikka meid mõlemaid vaadata. 😜

Aga muidu, jõuad veel kähku pileti osta ja praegu Lääne-Euroopasse sõita, vali mõni katoliiklik riik või nt Saksamaal rohkem katoliiklikud liidumaad. Seal on praegu karneval. Liigu ringi, vaata rongkäike, söö kommi ja saad üle oma kompleksidest.

+6
-2
Please wait...
Postitas:
Kägu

Meil tuli kunagi üks laps lasteaeda ööriietes, sest keeldus riideid vahetamast. Seda ikka räägiti selja taga ja see laps oligi ka muidu imeliku käitumisega ja hiljem selgus koolis, et oligi diagnoosiga.

Kui lapsevanemad oleksid talle vastu tahtmist iluriided selga pannud suure kisa ja röökimise saatel ja nii lasteaeda, siis oleks diagnoos jäänud olemata?

+7
-1
Please wait...
Postitas:
Kägu

Mu 3ne tahad toas kanda kummikuid ja traksipükse, mängib tuletõrjujat 24/7. Ei ole osanud selles siiani probleemi näha.
Kui on vaja mingeid ebameeldivaid riideid selga ajada, võib proovida osta samasugused nagu on mõnel heal sõbral, multikategelasel vms. Eeskuju meie lapse puhul töötab.

0
0
Please wait...
Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 99 )

Esileht Väikelaps 3-aastane ei taha uusi riideid