Esileht Tööelu, raha ja seadused. 3-aastane vanusevahe VH jätkumiseks

Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 30 )

Teema: 3-aastane vanusevahe VH jätkumiseks

Postitas:

Tere,

Millal see kehtima hakkab? Mul on 8-kuune beebi. Kas mina ka kvalifitseerun?

+1
-6
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 28.05 16:58; 02.07 08:16;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Seda ei tea täna keegi 🙂 Kõigepealt läheb seadusemuudatus Riigikokku lugemisele ja kui see vastu võetakse, siis kunagi jõustub.

+1
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 6 korda. Täpsemalt 28.05 17:11; 29.05 08:25; 29.05 08:30; 29.05 11:30; 30.05 08:37; 02.07 09:43;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Lähtuma peab sellest, mis hetkel kehtib: sama VH saamiseks peab järgmine laps sündima enne eelmise 2a 6k vanuseks saamist.

Kas see seaduse muudatus tuleb ja millal tuleb, raske ennustada.
Ei leidnud kuskilt sellist lubadustki…
Kui sa selle 3aasta juures äkki segi ei aja muutusega, mis hakkab kehtima juba sellest suvest:
1. juulist 2020:

Isal on võimalik jääda isapuhkusele senise 10 tööpäeva asemel 30 päevaks ning saada selle perioodi eest vanemahüvitist. Isa õigus vanemahüvitisele ei sõltu tema eelnevast töösuhtest ega töötamise lepingulisest vormist ning isa saab hüvitist kasutada emaga samal ajal või eraldi;
Vanemahüvitise maksmist saab peatada ja jätkata vastavalt vanema soovile kuni lapse 3-aastaseks saamiseni.

0
-1
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt 28.05 17:24; 28.05 20:43; 29.05 10:25; 02.07 10:05;
To report this post you need to login first.
Postitas:

oleks huvitav teada jah, kas kavatsevad ka takkajärgi arvestada.
2019. a muutunud süsteem rappis/rapib mu finantse ikka korralikult – käisin eelmisel st 2019. aastal tööl ja vana süsteemi järgi oleks saanud arvestada 2019 alusel aga nüüd uue süsteemi tõttu arvestatakse mulle uus vanemapalk 2018 alusel, mil olin terve aasta vanemahüvitise peal. laps sündis aprillis ning hetkel siis tulemas miinimumemapalk. aga aitäh sellegi eest, EV ning kaaskodanikud 🙂

0
-13
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 7 korda. Täpsemalt 28.05 18:18; 29.05 11:21; 29.05 11:37; 31.05 11:28; 02.06 22:11; 17.06 07:08; 17.06 08:52;
To report this post you need to login first.
Postitas:

eelmisele-
laste vanusevahe üle 2a6k? Siis paraku, jah, uuesti arvutatud VH

Selles ei muutu midagi sinu jaoks, sest kas võtta see välja kohe rsp järel terves ulatuses või lükata osa hilisemaks või võtta kogu VH pärast lapse 1a saamist vms, juba määratud VH suurust ümber ei arvutata. Arvutatakse sinu VH ikka rasedusele eelnenud 12k alusel, üks kõik millal sa seda kasutad st pole nii, et töötan pärast dekreeti aasta ja siis võtan VH ning saan selle tööaasta keskmist
Ja seda, et aluseks on 12 k enne rasestumist, seda ei ole plaanis muuta.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt 28.05 17:24; 28.05 20:43; 29.05 10:25; 02.07 10:05;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kägu 28.05.2020 17:24
Eilsel valitsuse pressikal Solman ütles, et valitsus kiitis heaks perehüvitise seaduse muudatuse.
Solman: Riigitugi lastega peredele on äärmiselt oluline. Täna kiitis valitsus heaks kriisimeetmetena perehüvitise seaduse muutmise. Lühendatakse elatisabi ooteperioodi seniselt neljalt kuult ühele ja pikendatakse vanemahüvitist laste järjestikuste sündide kaitsega perioodi 2,5 aastalt kolmele aastale.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 6 korda. Täpsemalt 28.05 17:11; 29.05 08:25; 29.05 08:30; 29.05 11:30; 30.05 08:37; 02.07 09:43;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Siin ka täpsemalt kirjas.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 6 korda. Täpsemalt 28.05 17:11; 29.05 08:25; 29.05 08:30; 29.05 11:30; 30.05 08:37; 02.07 09:43;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Olete kindlad, et tagasiulatuvalt? See oleks ime kui midagi tagasiulatuvalt…seni on kehtinud ainult neile, kellel vastavale soodustusele õigus tekib pärast jõustumist st pakun et neile, kelle VH algab pärast selle muutuse jõustumist, mitte neile kellele VH juba määratud st laps juba 8k vana?

+2
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt 28.05 17:24; 28.05 20:43; 29.05 10:25; 02.07 10:05;
To report this post you need to login first.
Postitas:

eelmisele-

laste vanusevahe üle 2a6k? Siis paraku, jah, uuesti arvutatud VH

Selles ei muutu midagi sinu jaoks, sest kas võtta see välja kohe rsp järel terves ulatuses või lükata osa hilisemaks või võtta kogu VH pärast lapse 1a saamist vms, juba määratud VH suurust ümber ei arvutata. Arvutatakse sinu VH ikka rasedusele eelnenud 12k alusel, üks kõik millal sa seda kasutad st pole nii, et töötan pärast dekreeti aasta ja siis võtan VH ning saan selle tööaasta keskmist

Ja seda, et aluseks on 12 k enne rasestumist, seda ei ole plaanis muuta.

Mul on üle 2,5 a kuid alla 3 a laste vahe. Kõik sõltub nüüd, kas ettepanek voetakse vastu ja millal.
Õigustatud ootus oleks ka 8-k lapse emal alates joustumisest ümberarvutatud summa saada aga see oleks liigagi hea. Kui ei vea, hakkab muudatus kehtima lastele kes sünnivad pärast joustumist… Vaja eelnõuga tutvuda.

0
-7
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 7 korda. Täpsemalt 28.05 18:18; 29.05 11:21; 29.05 11:37; 31.05 11:28; 02.06 22:11; 17.06 07:08; 17.06 08:52;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ma ei usu, et nad tagasiulatuvalt hakkavad seda hüvitama, ma arvan, et kui see muudatus kunagi jõustub, siis jääb sinna veel mingi viiteaeg sisse. Aga jah, ega me ei tea ju, millal see üldse Riigikogus lugemisele tuleb ja millal käiku võib minna.

+4
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 6 korda. Täpsemalt 28.05 17:11; 29.05 08:25; 29.05 08:30; 29.05 11:30; 30.05 08:37; 02.07 09:43;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Läheb komisjoni 04.06, esimene lugemine juba oli.
Link

Kui see muudatus jõustub 01.07.2020, siis on mul mingi lootus siiski sellest olukorrast võitjana välja tulla selmet 500 peal vegeteerida ja esimesel võimalusel kohe tööle naasta.

0
-4
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 7 korda. Täpsemalt 28.05 18:18; 29.05 11:21; 29.05 11:37; 31.05 11:28; 02.06 22:11; 17.06 07:08; 17.06 08:52;
To report this post you need to login first.
Postitas:

1. lugemises ei olnud veel seda 3-aastase vanusevahe muudatust sees, see pole veel selle konkreetse eelnõuga seotud. Komisjonis alles hakatakse arutama, kas see liidetakse selle eelnõuga. Nii et pigem vähetõenäoline, et see juba 1. juulist jõustub. Aga loota võib 🙂

+1
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 6 korda. Täpsemalt 28.05 17:11; 29.05 08:25; 29.05 08:30; 29.05 11:30; 30.05 08:37; 02.07 09:43;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minu arust on see väga halb mõte. Paljud naised hakkavad veel rohkem töölt eemal olema, mis paneb naised üldiselt tööturul veel halvemasse seisu, kui nad praegu on. Ja siis keskealisena avastatakse, et pole mingit karjääri ja keegi ei soovi neid enam mujale tööle kui müüjaks. Ja isegi nende naiste osas, kes ei soovi 10 aastat kodus passida, on eelarvamus, et mine sa tea, kauaks ta nüüd ära jääb. Kui naine lapsepuhkusele läheb, siis igaks juhuks enam temaga ei arvestatagi ja tagasi tulles leiab, et polegi tal enam mingit töökohta.

+2
-4
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 30.05 10:38; 03.06 14:05;
To report this post you need to login first.
Postitas:

majanduslik olukord dikteerib enamikes peredes kahe sissetuleku vajaduse.
pigem on uus reaalsus, et 1a7k möödudes minnakse tööle tagasi ning kui seejärel uuesti lapseootele jäädakse, süsteem “karistab”. 2a6k vahe on pikalt (1-1a6k) imetava ema jaoks viljastumise mottes ebareaalne. imetamise loppedes läheb mul 6-8 kuud normaalse hormonaalse fooni taastumiseks.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 7 korda. Täpsemalt 28.05 18:18; 29.05 11:21; 29.05 11:37; 31.05 11:28; 02.06 22:11; 17.06 07:08; 17.06 08:52;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minu arust on see väga halb mõte. Paljud naised hakkavad veel rohkem töölt eemal olema, mis paneb naised üldiselt tööturul veel halvemasse seisu, kui nad praegu on. Ja siis keskealisena avastatakse, et pole mingit karjääri ja keegi ei soovi neid enam mujale tööle kui müüjaks. Ja isegi nende naiste osas, kes ei soovi 10 aastat kodus passida, on eelarvamus, et mine sa tea, kauaks ta nüüd ära jääb. Kui naine lapsepuhkusele läheb, siis igaks juhuks enam temaga ei arvestatagi ja tagasi tulles leiab, et polegi tal enam mingit töökohta.

See on ju ometi naise enda asi, kas ja millal ta väikese lapse kõrvalt tööle läheb. Normaalsel juhul on lapsel ka isa olemas, kes saab samuti LHP-le jääda (ja ema pole siis rongaema!).
VH arvutamise korra muutus seadis väga ebavõrdsesse seisu need naised, kes läksid küll väikese lapse kõrvalt tööle, kuid ei jõudnud rasestumise hetkeks tööl käia 12 kuud. Nemad praeguse seaduse järgi ei saa LHP-le jäädes oma enne rasedus-ja sünnituspuhkusele jäämist saadavat keskmist palka, vaid hoopis rasestumisele eelneva 12 kuu keskmist, kusjuures VH ise ei lähe arvestusse sisse.
Minu näide: sain lapsega üsna kena vanemahüvitist. Tegin väikese koormusega kodukontorist ka tööd episoodiliselt, alates sellest, kui laps juba 9kuune. Suurema koormusega tööle läksin siis, kui laps oli 1a 9k. Nüüd on palk normaalne. Jäin uuesti rasedaks, kuid tuleb välja, et mina saaksin järgmise lapsega praegusel juhul siiski vaid miinimumemapalka. Kas see on normaalne siis? Tööl jõuan enne sünnitust käia peaaegu terve aasta.

+2
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 31.05 21:43; 02.06 23:04;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minu arust on see väga halb mõte. Paljud naised hakkavad veel rohkem töölt eemal olema, mis paneb naised üldiselt tööturul veel halvemasse seisu, kui nad praegu on. Ja siis keskealisena avastatakse, et pole mingit karjääri ja keegi ei soovi neid enam mujale tööle kui müüjaks. Ja isegi nende naiste osas, kes ei soovi 10 aastat kodus passida, on eelarvamus, et mine sa tea, kauaks ta nüüd ära jääb. Kui naine lapsepuhkusele läheb, siis igaks juhuks enam temaga ei arvestatagi ja tagasi tulles leiab, et polegi tal enam mingit töökohta.

Pigem sõltub see ühiskondlikest hoiakutest, keda tööle valitakse.Tegelikult võiks sinu viidatud keskeas alles õige tööelu alata, sest sellele saaks tõesti pühendumusega keskenduda, mitte rööpräheldes.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

eelmisele-

laste vanusevahe üle 2a6k? Siis paraku, jah, uuesti arvutatud VH

Selles ei muutu midagi sinu jaoks, sest kas võtta see välja kohe rsp järel terves ulatuses või lükata osa hilisemaks või võtta kogu VH pärast lapse 1a saamist vms, juba määratud VH suurust ümber ei arvutata. Arvutatakse sinu VH ikka rasedusele eelnenud 12k alusel, üks kõik millal sa seda kasutad st pole nii, et töötan pärast dekreeti aasta ja siis võtan VH ning saan selle tööaasta keskmist

Ja seda, et aluseks on 12 k enne rasestumist, seda ei ole plaanis muuta.

Mul on üle 2,5 a kuid alla 3 a laste vahe. Kõik sõltub nüüd, kas ettepanek voetakse vastu ja millal.

Õigustatud ootus oleks ka 8-k lapse emal alates joustumisest ümberarvutatud summa saada aga see oleks liigagi hea. Kui ei vea, hakkab muudatus kehtima lastele kes sünnivad pärast joustumist… Vaja eelnõuga tutvuda.

Õigustatud ootus tekib ikka vastavalt sellele, mis seadusesse kirjutatud. Kui rasestumise ajal olid ühtemoodi normid, siis hiljem muutunud normide alusel ei teki kellelgi õigustatud ootust (va ulatuses, et nende olukord ei muutu halvemaks võrreldes nende normidega, mis rasestumise ajal kehtisid). Õigustatud ootust, et riik kehtestab mingisuguse soodustuse ja et just sina tingimustele vastad, ei eksisteeri.

See on umbes sama, et ei eksisteeri õigustatud ootust, et maksud mitte kunagi ei muutu, et ükski toetust ei muutu, et kõik toetused püsivad nagu nad täna on igavesest ajast igavese ajani jne (a la nt see kunagine õppelaenu teema – ei saanud olla õigustatud ootust isikul, kes ei töötanud avalikus teenistuses, sest tal puudus õigustatud ootsu tingimata avalikku teenistusse tööle saadagi)

+3
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 01.06 14:39; 01.06 14:43;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minu arust on see väga halb mõte. Paljud naised hakkavad veel rohkem töölt eemal olema, mis paneb naised üldiselt tööturul veel halvemasse seisu, kui nad praegu on. Ja siis keskealisena avastatakse, et pole mingit karjääri ja keegi ei soovi neid enam mujale tööle kui müüjaks. Ja isegi nende naiste osas, kes ei soovi 10 aastat kodus passida, on eelarvamus, et mine sa tea, kauaks ta nüüd ära jääb. Kui naine lapsepuhkusele läheb, siis igaks juhuks enam temaga ei arvestatagi ja tagasi tulles leiab, et polegi tal enam mingit töökohta.

Ei pruugi. See võib hoopis soodustada naiste lühiajalist töötamist kahe raseduse vahel. Väga paljud naised ei tahagi 3 aastat kodus olla, rääkimata siis näiteks 6 aastat jutti. Miks mitte, et oled 2 a kodus ja siis lähed tööle, veel mitterasedanagi ja peaaegu terve aasta saba nii tööl käia, et isegi kui on nt väiksem palk, siis hüvitist saad rohkem. Sest praegune VH eeldab, et sa oled töötanud 12 kuud enne rasestumist juba – varasema süsteemiga oli mõistlik töötada 1 kalendriaasta enne LHP algust. See võimaldab näiteks katsetada just eriala vahetamist, osalist tööaega jmt. ma nt ise mõtlen, kui Vh lõpeb, et ei lõpeta LHP-d, aga üritan hoopis kuskile mujale tööle saada nii et julgen ka LHP asendaja kohale kandideerid a- võtangi seda kui ajutist vaheldust, mis annab mulle lisakogemust ja näen, mis ka mujal toimub – samal ajal mu töökoht säilib, ilma et ma töötaksin seal, aga ka mingi sissetulek on olemas, mis võib olla väiksem, kui mu “päris töökohal”

+1
-1
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 01.06 14:39; 01.06 14:43;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minu arust on see väga halb mõte. Paljud naised hakkavad veel rohkem töölt eemal olema, mis paneb naised üldiselt tööturul veel halvemasse seisu, kui nad praegu on. Ja siis keskealisena avastatakse, et pole mingit karjääri ja keegi ei soovi neid enam mujale tööle kui müüjaks. Ja isegi nende naiste osas, kes ei soovi 10 aastat kodus passida, on eelarvamus, et mine sa tea, kauaks ta nüüd ära jääb. Kui naine lapsepuhkusele läheb, siis igaks juhuks enam temaga ei arvestatagi ja tagasi tulles leiab, et polegi tal enam mingit töökohta.

See on ju ometi naise enda asi, kas ja millal ta väikese lapse kõrvalt tööle läheb. Normaalsel juhul on lapsel ka isa olemas, kes saab samuti LHP-le jääda (ja ema pole siis rongaema!).

VH arvutamise korra muutus seadis väga ebavõrdsesse seisu need naised, kes läksid küll väikese lapse kõrvalt tööle, kuid ei jõudnud rasestumise hetkeks tööl käia 12 kuud. Nemad praeguse seaduse järgi ei saa LHP-le jäädes oma enne rasedus-ja sünnituspuhkusele jäämist saadavat keskmist palka, vaid hoopis rasestumisele eelneva 12 kuu keskmist, kusjuures VH ise ei lähe arvestusse sisse.

Minu näide: sain lapsega üsna kena vanemahüvitist. Tegin väikese koormusega kodukontorist ka tööd episoodiliselt, alates sellest, kui laps juba 9kuune. Suurema koormusega tööle läksin siis, kui laps oli 1a 9k. Nüüd on palk normaalne. Jäin uuesti rasedaks, kuid tuleb välja, et mina saaksin järgmise lapsega praegusel juhul siiski vaid miinimumemapalka. Kas see on normaalne siis? Tööl jõuan enne sünnitust käia peaaegu terve aasta.

Normaalne on isal järgmise lapsega kodus olla.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Muidugi normaalne, ainult et isal pole kahjuks tisse ja ühiskond sildistab ema, kes oma last pikalt st 1-1,5 a ei imeta, hoolimatuks.

0
-2
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 7 korda. Täpsemalt 28.05 18:18; 29.05 11:21; 29.05 11:37; 31.05 11:28; 02.06 22:11; 17.06 07:08; 17.06 08:52;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minu arust on see väga halb mõte. Paljud naised hakkavad veel rohkem töölt eemal olema, mis paneb naised üldiselt tööturul veel halvemasse seisu, kui nad praegu on. Ja siis keskealisena avastatakse, et pole mingit karjääri ja keegi ei soovi neid enam mujale tööle kui müüjaks. Ja isegi nende naiste osas, kes ei soovi 10 aastat kodus passida, on eelarvamus, et mine sa tea, kauaks ta nüüd ära jääb. Kui naine lapsepuhkusele läheb, siis igaks juhuks enam temaga ei arvestatagi ja tagasi tulles leiab, et polegi tal enam mingit töökohta.

See on ju ometi naise enda asi, kas ja millal ta väikese lapse kõrvalt tööle läheb. Normaalsel juhul on lapsel ka isa olemas, kes saab samuti LHP-le jääda (ja ema pole siis rongaema!).

VH arvutamise korra muutus seadis väga ebavõrdsesse seisu need naised, kes läksid küll väikese lapse kõrvalt tööle, kuid ei jõudnud rasestumise hetkeks tööl käia 12 kuud. Nemad praeguse seaduse järgi ei saa LHP-le jäädes oma enne rasedus-ja sünnituspuhkusele jäämist saadavat keskmist palka, vaid hoopis rasestumisele eelneva 12 kuu keskmist, kusjuures VH ise ei lähe arvestusse sisse.

Minu näide: sain lapsega üsna kena vanemahüvitist. Tegin väikese koormusega kodukontorist ka tööd episoodiliselt, alates sellest, kui laps juba 9kuune. Suurema koormusega tööle läksin siis, kui laps oli 1a 9k. Nüüd on palk normaalne. Jäin uuesti rasedaks, kuid tuleb välja, et mina saaksin järgmise lapsega praegusel juhul siiski vaid miinimumemapalka. Kas see on normaalne siis? Tööl jõuan enne sünnitust käia peaaegu terve aasta.

Normaalne on isal järgmise lapsega kodus olla.

Isa paraku imetada ei saa ja mina pumpamisega tegeleda ei taha, ei suju meil see asi. Seega, umbes 9 kuud peale sünnitust ei saaks kodust tervet tööpäeva ära olla nagunii. Ja meie peres teenib mees vähem, enamasti päris märgatavalt vähem (sest ta ei tööta täiskoormusega, ongi juba aastaid osaliselt kodune isa) kui mina, nii et ka rahaliselt on mõistlikum minul VH saada. Seejuures saan mina hõlpsalt väikese koormusega lisaks tööd teha… Mina muide pole oma 3 lapsega kellegagi mitte päevagi haiguslehel olnud, suuremad juba teismelised. Mees on meil see, kes vajadusel kodus on. Saab suurepäraselt hakkama, on mehelik ja töökoht on normaalne, kuid karjäärile eelistab kodus lastega aega veeta.
Peresid on mitmesuguseid.

+2
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 31.05 21:43; 02.06 23:04;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Tegelikult võiks sinu viidatud keskeas alles õige tööelu alata, sest sellele saaks tõesti pühendumusega keskenduda, mitte rööpräheldes.

Võiks küll, aga tõsiasi on see, et 40+ on töökohta otsides juba vähem eelistatud seisus, eriti kui varasem töökogemus puudub. Kui sellises olukorras on noor, alla kolmekümnene, võetakse tema.

+4
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 30.05 10:38; 03.06 14:05;
To report this post you need to login first.
Postitas:

homme 18.06 saabub tõehetk.
eelnõusse on märgitud ka tagasiulatuvus neile, kellele hetkel vh makstakse ja kes kvalifitseeruvad (<3a vahe).

2. Täiendada eelnõu § 1 uue punktiga 13 järgmises sõnastuses:
13) seaduse 5. peatüki 1. jagu täiendatakse paragrahviga 632 järgmises sõnastuses:
„§ 632. Üleminekusäte vanemahüvitise arvutamisel laste järjestikuse sünni korral
Kui vanemahüvitise saajal, kelle lapse sünni vahe eelmise lapse sünniga on lühem kui kolm
aastat ning käesoleva seaduse §-de 37–40 alusel arvutatud ühe kalendrikuu keskmine tulu on
väiksem kui talle eelmisel korral määratud hüvitise arvutamise aluseks olnud tulu või see on
sellega võrdne, arvutab Sotsiaalkindlustusamet vanemahüvitise ümber edasiulatuvalt alates
2020 aasta 1. juulist vastavalt käesoleva seaduse 2020. aasta 1. juulil jõustunud § 41 lõikele 1.
Vanemahüvitis arvutatakse ümber ja makstakse välja Sotsiaalkindlustusameti toiminguga
hiljemalt 2020. aasta 30. novembriks.“.

Selgitus: käesoleva punktiga täiendatakse seadust ja kehtestatakse eraldi üleminekusäte
vanemahüvitise arvutamisel laste järjestikuse sünni korral. Käesoleva eelnõu §-i 1 punktiga 5
pikendatakse järjestikuste sündide perioodi, mille puhul arvutatakse uus vanemahüvitis
varasemast tulust lähtuvalt, kolme aastani. Muudatus on vajalik, et kindlustada perede majanduslik toimetulek laste järjestikuse sünni korral, hoida ära soovitud sündide
edasilükkamine ning viia säte samadele alustele lapsehoolduspuhkuse pikkusega.
Üleminekusätte eesmärk on tagada õigusselgus üleminekul soodsama sätte rakendamisele
varasemalt määratud vanemahüvitise puhul. Enne § 41 lõike 1 muudatuse jõustumist määratud vanemahüvitis arvutatakse ümber alates 2020. aasta 1. juulist. Vanemahüvitist, mis on välja makstud enne 2020. aasta 1. juulit või on määratud nimetatud kuupäevale eelnenud perioodi eest, ümber ei arvutata ning võimalikku vahet ei hüvitata. Vanemahüvitise saaja ei pea vanemahüvitise ümber arvutamiseks Sotsiaalkindlustusametile täiendavat taotlust esitama.
Muudetud suuruses vanemahüvitis arvutatakse ümber ja makstakse välja Sotsiaalkindlustusameti toiminguga hiljemalt 2020. aasta 30. novembriks.

Vanemahüvitis makstakse välja igas kuus eelmise kalendrikuu eest. See tähendab, et juulikuu
eest saada olev vanemahüvitis makstakse välja augustis. Vanemahüvitise saajaid, keda ümber
arvutamise vajadus puudutab, on hinnanguliselt ligikaudu 400. Hüvitise ümber arvutamine
nõuab Sotsiaalkindlustusametilt seetõttu täiendavaid, varasemalt planeerimata töötunde ja IT
arendusi ning ümber arvutamine ei ole koheselt võimalik. Uues suuruses vanemahüvitis ja
ümber arvutamise viibimise tõttu vähem saadud vanemahüvitis makstakse seega
Sotsiaalkindlustusameti poolt välja hiljemalt 2020. aasta 30. novembriks.
Vanemahüvitise ümberarvutamine on põhjendatud, kuna see võimaldab saada osa uuest
soodsamast olukorrast võrreldes vanemahüvitise määramise ajal kehtinud õigusnormiga.
Sotsiaalkomisjon
Juhtivkomisjon: ARVESTADA TÄIELIKULT

jõustumine 01.07.2020

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 7 korda. Täpsemalt 28.05 18:18; 29.05 11:21; 29.05 11:37; 31.05 11:28; 02.06 22:11; 17.06 07:08; 17.06 08:52;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Tere,
Millal see kehtima hakkab? Mul on 8-kuune beebi. Kas mina ka kvalifitseerun?

Kvalifitseeruksid küll, Su vanemahüvitis arvutatakse ümber aga arvestuslik periood algab 1. juulist ning ümberarvutamine võib võtta aega novembri lõpuni. Kui vastu võetakse, siis palju õnne meile ja veel 400-le perele.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 7 korda. Täpsemalt 28.05 18:18; 29.05 11:21; 29.05 11:37; 31.05 11:28; 02.06 22:11; 17.06 07:08; 17.06 08:52;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ma ise loodan, et seda naiste endi huvides vastu ei võeta. Või et naised ise seda võimalust, et nii pikalt kodus olla, väga ei kasuta, naaseks tööturule kasvõi poole kohaga selle asemel, et 3 aastat ühe lapsega, siis 3 teisega ja siis äkki veel kolmandagagi kodus olla. See tõmbab alla kvalifikatsiooni, muudab edasised võimalused kehvemaks.

Ise olen üks neist, kel laste vanusevahe on 1,5 aastat, lapsehoolduspuhkusel olin järjest 4,5 aastat. Ja tööle naasmine oli raske, mis sest et ühele teisele firmale olin vähehaaval projektipõhiselt ka lapsehoolduspuhkuse ajal erialast tööd teinud. Aga enda töökohas oli 4,5 aastaga väga palju muutunud, ja tagasi läksin, siis tuli tegelikult sama hästi kui nullist end jälle tõestama hakata. Seda, et just ema pole see, kes lapsega kogu selle aja kodus on, vaid osaliselt ka isa, väga ju oodata pole, seda võimalust, et isa lapsega koju jääb vahepeal kasutavad ju väga vähesed. Pigem juba üldse laste vanusevahe pikemaks kui 3 a planeerida, vahepeal jälle tööl käia, mitte hakata riigi toetusele lootma ja aastaid tööst eemal olla.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ma ise loodan, et seda naiste endi huvides vastu ei võeta. Või et naised ise seda võimalust, et nii pikalt kodus olla, väga ei kasuta, naaseks tööturule kasvõi poole kohaga selle asemel, et 3 aastat ühe lapsega, siis 3 teisega ja siis äkki veel kolmandagagi kodus olla. See tõmbab alla kvalifikatsiooni, muudab edasised võimalused kehvemaks.

Miks üldse eeldatakse, et ainus põhjus oleks nii pikalt kodus olla? Just näiteks selleks – poole kohaga tööle minekuks annab selline seadusemuudatus täiendavat julgust, sest ei pea enam tingimata pingutama lapsi nii väikse vahega, et VH suurus säiliks. Praeguse variandiga tundub ebamõistlik vahepeal tööle minna, aga uue puhul saab seda laste vahel teha, teadmisi värskendada ja kvalifikatsiooni hoida.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ma ise loodan, et seda naiste endi huvides vastu ei võeta. Või et naised ise seda võimalust, et nii pikalt kodus olla, väga ei kasuta, naaseks tööturule kasvõi poole kohaga selle asemel, et 3 aastat ühe lapsega, siis 3 teisega ja siis äkki veel kolmandagagi kodus olla. See tõmbab alla kvalifikatsiooni, muudab edasised võimalused kehvemaks.

Ise olen üks neist, kel laste vanusevahe on 1,5 aastat, lapsehoolduspuhkusel olin järjest 4,5 aastat. Ja tööle naasmine oli raske, mis sest et ühele teisele firmale olin vähehaaval projektipõhiselt ka lapsehoolduspuhkuse ajal erialast tööd teinud. Aga enda töökohas oli 4,5 aastaga väga palju muutunud, ja tagasi läksin, siis tuli tegelikult sama hästi kui nullist end jälle tõestama hakata. Seda, et just ema pole see, kes lapsega kogu selle aja kodus on, vaid osaliselt ka isa, väga ju oodata pole, seda võimalust, et isa lapsega koju jääb vahepeal kasutavad ju väga vähesed. Pigem juba üldse laste vanusevahe pikemaks kui 3 a planeerida, vahepeal jälle tööl käia, mitte hakata riigi toetusele lootma ja aastaid tööst eemal olla.

Ma pigem arvan, et see soodustab töötamist.
VH saab 1,5 aastat. Sama VH saamiseks võib praegu olla vanusevahe 2,5 aastat. Seega kui kohe tööle minna, jääb tööajaks kahe lapse vahel alla aasta. Kui tahta lapsega 2 aastat kodus olla (pooleks aastaks ikka saab säästa), siis mõni kuu ja sealjuures on naine tööle minnes juba rase.
3 aasta puhul on need ajad pikemad ning ma arvan, et on suurem tõenäosus, et naine otsustab selle 1,5a või aasta vahepeal tööl käia.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kas keegi teab, kuidas sellega nüüd siis on? Seadus võeti vastu, millal see kehtima hakkab? Oskab keegi selgitada? Kas juba sündinud beebi puhul, kui soovida teine laps väikese vanusevahega, saab ka 3 aastaga arvestada?

0
-2
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 28.05 16:58; 02.07 08:16;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Eilsest kehtib. Ole inimene ja loe seadust.

+1
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 6 korda. Täpsemalt 28.05 17:11; 29.05 08:25; 29.05 08:30; 29.05 11:30; 30.05 08:37; 02.07 09:43;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kehtib EILSEST st alates 1.juuli 2020.a
Kehtib kõigile lastele, kes sünnivad alates 01.07.2020.a
st
kui neil on juba alla 3a õde/vend, saab sama VH.

St kui saad praegu VH siis saad seda ka järgmise lapsega kui see sünnib enne õe/venna 3a saamist. Kui ka veel ei saa aga varsti saad, ikka sama lugu kui talle enne tema 3a saamist sünnib õde/vend jne

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt 28.05 17:24; 28.05 20:43; 29.05 10:25; 02.07 10:05;
To report this post you need to login first.
Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 30 )


Esileht Tööelu, raha ja seadused. 3-aastane vanusevahe VH jätkumiseks