Esileht Väikelaps 4a ei kuula üldse

Näitan 2 postitust - vahemik 1 kuni 2 (kokku 2 )

Teema: 4a ei kuula üldse

Postitas:

Kuidas olete saanud 4a lapse sõna kuulama?

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

4-aastased ongi sellises vanuses, et nad tahavad palju mürada ja mängida, samas soovivad nad juba ka palju kontrolli (eriti, kui näevad, et täiskasvanud on väga kontrollivad), võimalusi ise otsustada ning siis jälle käituvad nagu titad. Vanus on selline.

Anna talle teada, et ta on üks “kambast”, ära isoleeri teda tähtsatest otsustest ja juttudest Tehke koos tähtsaid asju, kaasa teda oma tegemistesse, huvitu sellest, millega tema tegeleb. Tehke perekoosolekuid, kus arutate tähtsaid asju ning küsi ka 4-aastase käest, mis tema asjast arvab. Võite koos kokku panna päevaplaani, mis kõigile sobib. Arutada, millisied vahvaid pereüritusi korraldada, anda võimalus 4-aastasele plaane teha ja organiseerida.

Kui laps on pahur või ei kuula sõna, kallista teda õrnalt. Tee sellest traditsioon. Kui laps pole valmis kallistama, siis anna talle aega ning ütle, et kui sa oled valmis kallistama, siis ma ootan sind ja siis võime koos rahulikult asju arutada.

Anna lapsele

    rahulikult

teada, mida sa teha kavatsed. Näiteks: “Kui sa niimoodi käitud, siis ma lähen toast ära. Ma ootan teises toas, kuni sa oled valmis viisakalt ja rahulikumalt rääkima/oma asjad kokku korjama/sööma tulema.” Eemaldu konflikti situatsioonist ning ära hakka 4-aastasega vaidlema ega tema kallal näägutama. Tal on vaja aega, et mõelda sellele, mis juhtus ning otsustama, kuidas ta edasi käituma hakkab.

Näita eeskuju. Kui laps kuuleb ainult näägutamist, karjumist ning vihapurskeid, siis ta ei teegi heameelega koostööd. Kui sa käitud lapsega lugupidavalt, hoolivalt ja armastavalt, ei tõsta häält ka konfliktisituatsioonides, suudad rahulikuks ja viisakaks jääda ka siis kui emotsioonid käivad ülepea kokku, siis õpib sinu laps viisakalt ja sõnakuulelikult käituma. Keskenduge asjade lahendamisele, mitte sellele mis valesti läks ja kes on süüdi.

Räägi lapsega ilma võimuvõitlusteta, siis kui ta on rahulik. Näiteks, kui laps teeb pahandust ja ei kuula sõna, siis oota rahuliku hetkeni kuni ta on rahulik ning räägi tema näiteks nii:”Kallis, miks sa täna seinale joonistasid?” “Kui sa täna minu peale karjusid, miks sa seda tegid?” Anna talle aega mõelda ja vastata. “Kui ta ei taha või ei oska vastata, siis ütle et sa usud et ta on tark ning mõtleb kindlasti välja, kuidas järgmisel korral paremini käituda.

Plaani iga päev erilised 30 minutit, mis on ainutl temaga tegelemisele pühendatud, näiteks mängite temaga, joonistate, käite kusagil. Anna talle mitu korda päevas teada, et ootad pikisilmi temaga koosolemise aega.

4-aastase fantaasia on hüppeliselt arenentud, selles vanuses kardetakse kolle ja kujutatakse ette igasugu asju, fantaasial ja reaalsusel puuduvad piirid. Laste reaalsustaju ei ole selline nagu täiskasvanutel. Püüa rääkida lapsega läbi muinasjuttude, mängulisuse ja fantaasiakujundite.

+7
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 2 postitust - vahemik 1 kuni 2 (kokku 2 )


Esileht Väikelaps 4a ei kuula üldse