Esileht Väikelaps 5 a laps käeline tegvus

Näitan 13 postitust - vahemik 1 kuni 13 (kokku 13 )

Teema: 5 a laps käeline tegvus

Postitas:

Poiss 5a5k ei taha kodus üldse värvida, joonistada, lõigata, tähti/numbreid kirjutada jne mida tegelikult peaks tegema. Huvitub ainult autodest n teab kõiki autode marke. Olen saanud teda ainult auto raamatut värvima, rohkem mitte. Täielik protest. Karu-aabitsa järgi oleme vahelduva eduga tähti õppinud. Uskumatu- autode margid kõik jäävad väga ruttu meelde, aga tähti korruta kümme korda. Lasteaias ka õpetajad ütlevad, et käelihased nõrgad, peaks joonistama jne. Seal ta teeb tööd küll kaasa, aga võrreldes enamuses teiste laste töödega on need viletsad. Mida teha?
Varsti peab juba kooli minema.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ma ostsin Maximast harjutusvihiku, kus olid tähed automudelite järgi (nt f-tähte harjutati Fordi abil, j-tähel oli Jaguar jne).
On olema ka pabermudelite tegemise vihikud – tuleb välja lõigata, voltida ja kokku kleepida. Töömasinate oma on meilgi, võibolla on autode oma ka olemas.
Pakk vanu autoajakirju kätte – las lõikab sealt autopilte välja. Võib ka rebimist harjutada – ka see on käelisele arengule hea.

+4
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

No nii varsti see kool ikka ei tule ka. Lastel kipub iga asja õppimisega olema oma “sweet spot“, kui tekib endal huvi – siis tuleb hagu anda.

Aga kui kohe, siis kõike saab autodega seostada – teha tähekujulisi radu, mida mööda autoga sõita (paberile või liiva vm) või pliiats autoks kujutleda. Ehitada karpidest ja korkidest autosid, garaaže jms ja neid värvida-detaile joonistada. Monza on näiteks tore autodega lauamäng, arendab mitmes mõttes. Jne.

+3
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kohe on jõulukuu tulemas. Mina lasin oma lapsel päkapikule igal õhtul kirjutada, et tahab kommi saada, ning jõuluvanale läks ka kirju teele tonnide kaupa. Ise ta veel kirjutada ei osanud, nii et ma kirjutasin teksti ette ja siis tema kirjutas oma käega ümber. 🙂

+4
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minu 5-aastane ei ole nõus kirjutama ei tähti ega numbreid, mingid punktide ühendamise ülesanded ka ei köida. Pilte värvides joontes ei püsi. Täitsa mure on juba kuna lapse rühmakaaslastest enamik kirjutab oma nime ja loevad lihtsamaid sõnu kokku.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Anna kruvikeeraja kätte ja mingi kruvidega apraaat lammutamiseks, vana kettaga telefon vmt. Mul viiene poiss kruvis mahakantud muusikakeskuse lahti. Miks see vajalik on, ei tea, lihtsalt peenmotoorika arendamine ja tööriistade kasutamise oskus tekkis varakult. Oli kah autode ja masinate järgi hull, muu maailm võis olemata olla. Inimest ei hakanudki joonistama. Praegu on 8-aastane, ikka ootan veel seda aega, kui joonistaks mõne inimese. Tulevad tankid, mehhanismid, lennukid, autod, inimesi mitte.
Soovitan ise joonistada temaga koos autosid, minu laps vajas koos joonistamist, siis suutis jäljendada. Karu aabits ei ole tänapäeva lapsele kah mingi tõmbenumber. Lõigake autoajakirjadest ‘gedaid pilte välja, kleepige ja kirjutade juurde – AUDI jne. Minu lapsel ei olnud tähtede ja lugemise vastu mingit huvi ja meie hakkasimegi esmalt just kirjutama, kirjutasin ette, tema pusis järgi naljakaid sõnu – KOLL, KAKA, POTT, TATT. Laste “huumor” eksole, aga neid sõnu oli vähemalt nõus kirjutama. Ära stressa ega võrdle teistega.

+6
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kas poiss legode või transformerite vastu ei tunne huvi? Nendega nikerdamine peaks ka käelist tegevust arendama. Minu poisil on küll olnud innuka joonistamise perioode, näiteks lasteaias on nad sõpradega joonistanud mingeid keerulisi mänguskeeme, justnagu paberil arvutimänge mänginud. Aga kirjutamine – pigem ei! Nüüd, kui hakkab seitsmeseks saama, tekib alles huvi. Ükspäev siin tahtis endale samasugust kaarti teha, nagu nad tegid lasteaias isadele, ja sinna sisse mingit juttu kirjutada. Ma pakkusin, et kirjutagu luuletus, otsisin raamatust talle kõige lühema luuletuse (5 rida). Kirjutaski!
Kodus ekstra kirjatöid tegema pole ma teda sundinud, rohkem kui sõprade sünnipäevakaarte, millega on ka kohutav tegemine olnud, vahel alles sünnipäevale kohale jõudes lõpetas. Lasteaias on neil nagunii õppetöö, lasteaiapäevad on pikad ja kodus on vaja puhata. Ainult suvevaheajal paar korda tegime rohkem drilli. Lugemisega on lihtsam, mistahes tegevuse juures võib leida kuskilt mõne lühikese sõna, mida lasta lapsel proovida kokku veerida. Mitte väga sageli, et ära ei tüütaks.

+4
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

aga väikesed legod (nende kokkupanek nõuab juba näpujõudu ja osavust), konstruktorid, mutrid keerata, las kirjutab seda, mis teda huvitab, nt “mitut” a tähega algavat automarki sa tead?”, las kirjutab jne. Kasuta natuke loovust, sundimine teeb asja veel vastikumaks. Teegi nt väljalõigatud autopiltidest album, kuhu kirjutab tema automargid juurde (veel parem, anna pildid ja las lõikab ise välja, kleebib, kirjutab juurde, las teeb isale nt isadepäevaks kingituse vms) jnejne. See, mis teda huvitab, tulebki ära kasutada, kedagi ei innusta ju mingitest asjadest joonistamine, mis teda muffigi ei huvita, ise ka ei tahaks ju.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Olen lasteaiaõpetaja. Vahest on poisse tõesti raske laua taha tegutsema saada, eriti energilisemaid. Soovitan samuti anda kätte päris asjad, mis lapsele ohutud, aga millega saab meisterdada. Paraku on nii, et mõnel tuleb huvi hiljem nö kirjatööde vastu ja mõnel ei tulegi. Hakkab lihtsalt koolis tegema, sest peab.

Panen kirja mõned tegevused, mida olen kasutanud motoorika arendamiseks paberipõlgurite puhul:
aedviljade hakkimine
nõude või mänguasjade pesemine
mängutaigna tegemine, sõtkumine, voolimine
kineetilise liivaga autorada vineerist alusel paari pisikese kalluriga
liivapaberiga puupulga lihvimine ja viiliga sellele sälkude viilimine
pisikeste naelte löömine pisikese haamriga
tikkimine lõngaga ja sukanõelaga läbi papi
legodest tähtede ja numbrite ladumine
mannale kirjutamine
rühma panime kirjakasti, kuhu sai üksteisele postitada päris kirju ( lastele meeldis, et kirjutamise nö kasu oli kohe näha)
kleepsuraamatute täitmine
kääridega plastiliini lõikamine ( selle kohta on olemas ka raamat)
peenest traadist figuuride väänamine ( nt vasktraat)
metallkonstruktor päris mutrite ja mutrivõtmega ( on müügil)
sõrmedega heegeldamine
väikestest karpidest leiutamine- meisterdamine, abivahendiks nt maalriteip
kleeppildid seemnetest vm väiksest pudist, mida tükkikaupa võtta

+7
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kui autod huvitavad, seo see ülejäänud kompott ka autodega. Nt las meisterdab autole numbrid, autodel on ju numbrimärgid kus sees tähed ja numbrid, või kirjutab autodest loo. Ei pea ju pikk olema, paar rida. Autoosad erinevat värvi ja kujuga, ka ära nummerdada, mitu on. Lisaks autole saab ju kirjutada, mis marki auto on. Kunstipoest leiab veel igasugu asju, millega õppimine põnevaks teha. Kui teda autod huvitavad siis ei olegi kunstnikuhingega poiss vaid hoopis tehnilise taibuga. Seo hobi ja õppimine omavahel.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Voolimismassidest saab autosid voolida. Võid hämmastuda kui hästi see mõne aja pärast välja tuleb.
Legod. Minu poiss tegi kõik multikatest nähtud masinad järgi. Mingeid õpetusi polnud talle vaja, lihtsalt peab olema palju legosid ja piisav varu erilisemaid juppe.
Joonistada saab ka autosid. Ärgitagi joonistama nt Audit. Ütle kasvõi, et sina ei tea milline see välja näeb, joonistagu sulle.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ka minu poeg ei näidanud mingit huvi käeliste tegevuste vastu, täpselt samamoodi ainult huvitasid masinad jm tehnika (automargid aga jälle jätsid külmaks :)).
Kui poiss oli 5-aastane, ostsime talle esimesed legod, need väiksemad, mida saab sammhaaval kaasasolevate piltide järgi kokku panna. Ja siis läks lahti – laps on siiani legohulluses. See pisikeste detailidega nikerdamine on teda väga palju edasi arendanud. Tundub, et ta ei ole väga loominguline ja talle sobib paremini see, kui midagi konkreetset on silme ees, mille järgi saab meisterdada. Vabatahtlikult ta siiski eriti ei joonista, kuid joonistamisoskus on kõvasti paranenud.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

poistele meeldib pigem selline näputöö, mis sisaldab hulka mutreid, mutrivõtit, kruvikeerajat, haamrit ja naelu.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 13 postitust - vahemik 1 kuni 13 (kokku 13 )


Esileht Väikelaps 5 a laps käeline tegvus

See teema on suletud ja siia ei saa postitada uusi vastuseid.