Esileht Väikelaps 5-aastane ja magamaminek

Näitan 17 postitust - vahemik 1 kuni 17 (kokku 17 )

Teema: 5-aastane ja magamaminek

Postitas:

järjekordne närvesööv õhtu: lapsed nutavad, ema on tige ja tüdinud, no kellel sellest hea on 🙁

Kuidas saada hakkama 5-aastasega, kes pidevalt piire katsetab.
Teeme kokkuleppe a la et loeme ühe muinasjutu (vms tegevuse enne magamaminekut) ja siis kõik. Lubab, vahepeal veel lugemise ajal kinnitame üle, kõik sobib. Lugu läbi, hakkab ikkagi järgmist nuruma ja siis veel järgmist. Asi lõpeb tavaliselt suure tüliga ja ma vihkan seda.

Kellel veel sellised kangekaelsed ja sihikindlad lapsed, kas on mingeid trikke, millega neid ohjeldada nii, et nad ei tunneks, et neilt kogu aeg on midagi ülekohtuselt ära võetud (kuigi kokkulepe ju oli, aga tundub, et 5ne on IKKAGI veel liiga väike, et asjadest 100% aru saada).

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt 06.06 21:56; 06.06 23:21; 08.06 01:19; 11.06 23:12;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mul on ka viiene. Kui korra järele annad ja loedki teise loo, ongi kõik – ta näeb, et saab, mida tahab. ja edasi palju õnne.

Meie loeme ühe loo, heal juhul laulame ühe laulu. Ja siis räägime päevast, siis kalli ja musi. Edasi on head ööd. Alguses karjus ja nuttis, aga järgi ei tohi anda. Tuleb voodist välja, viid tagasi, otsa ei vaata, paned voodisse. Tundub karm, aga toimib. Mõtle enda peale ka, nii aitad ka last!

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Jah, ilmselt see tuim-tüütu järjepidevus on üks oluline märksõna. Asjad paraku ikka muutuvad. Mõni periood on see unejutt CDlt, teinekord loen/laulan ise, vahel saavad hoopis midagi muud. Ei jaksa ju ka kogu aeg ühte ja sama täpselt teha isegi.
Päevast rääkimist on ka olnud lõpetuseks, aga kuna see on ajaliselt n.ö raamistamata tegevus (muinasjutt või laul saab väga konkreetselt otsa), siis hakkab nurumine pihta, et ma ära ei läheks. Teeks seda meeleldi, aga kuna need jutud on pikemad, siis seda enam ta lõpuks klammerdub ja ei lasegi ära minna. Tulemus on nii kurnav, et parem väldin ja see on eriti tobe :(.
Kuidagi peaks leidma selle optimaalse aja ja reeglid, mis last veel liiga klammerduvaks ei teeks, aga samas et tunneks, et on ema/isa piisavalt “saanud” enne magamajäämist. Praegu ei ole peaagu ükski asi piisavalt hästi toiminud.

Üldse sel meie lapsel on kogu aeg mingi oma nägemus ja oma kindlad nõudmised. Ta on muidu väga tore ja tubli ja tark, aga see pidev kastetamine-nõudmine-vingumine-jonnimine on äärmiselt väsitav. Sellest on nii kohutavalt kahju, et lõpuks muud tema lapsepõlvest ei mäletagi, kui ühte suurt vägikaikavedu. Tal jääb ka ilmselt mälestus pidevalt vihasest ja tüdinud emast :(( mis siis, et ma teda ka kiidan, kallistan ja armastan.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt 06.06 21:56; 06.06 23:21; 08.06 01:19; 11.06 23:12;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Lapse jaoks on see õhtune magamaminekuaeg koos emaga võibolla ainus kord päevas, kui ta tunneb, et vanem on temaga ja tema päralt. Loomulik, et ta tahab seda toredat hetke igat moodi pikendada.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Lapsel pole häda midagi, sa ise oled…
Nagu sa ütled, pigem väldin, panen cd vms. Sa ei taha lapsega koos olla ja ta teab srda.
Sina peadki jaksama. Iga õhtu loed, ühe jutu. Tekitad traditsiooni ja rutiini. Ei lobise. Päevast võite jutustada päeva ajal, mitte magamaminekul.
Laps peab teadma ja olema kindel oma igaõhruses rutiinis. Nii lihtne see ongi. Sina ei suuda seda teha…aga laps peab suutma?

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Aga proovi pikemat lugu! Mul küll lapsed nooremad veel, aga näen, et neil mingi n aeg, kaua pean nende juures istuma enne üksi jätmist. Kui jutud olid veel lühemad, lugesingi 2 lugu. 1,5aastane veel ei keskendu pikalt, talle loen lühidalt ja laulan pikema laulu.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 07.06 07:50; 08.06 07:43;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kellel veel sellised kangekaelsed ja sihikindlad lapsed, kas on mingeid trikke, millega neid ohjeldada

Trikk on see, et pead kokkuleppest kinni. Su laps on harjunud, et nurumise, mangumise ja virisemisega, kasvõi tüliga ta ikka saab oma tahtmise ja et sinu kokkulepped pole tuhkagi väärt.

Juba sellepärast ma teen nii nagu õeldud, et laps üldse õpiks, misasi on kokkulepe ja et neist niisama üle ei sõideta. Ja viieaastane suudab sellest väga hästi aru saada. Sina oled see, kes kokkuleppeid vingumise peale muudab (no hea küll). Miks ometi? Miks sa halba käitumist süvendad ja premeerid ja loedki lisajutte? Mitte et ei võiks pikemalt lugeda või juures olla, aga et just selle peale, et ta on selle saavutanud tõli ja mangumisega, rikub kõik ära. Niimoodi sa süvendadki mustrit “kui ma küllalt kaua vingun, mangud, nutan, siis saan lõpuks ikka oma tahtmist, ema annab lõpuks järele ja teeb mis ma tahan, tuleb ainult küllalt kaua vigiseda”.
Meil on jutud üsna pikad, aga eks selleks peab siis magamaminekut varem alustama, meil läheb ikka tunnike õhtul riided-hambapesu-jutt-pissile-mingi kaisusolemine veel otsa kolmele.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Milline on lapse päevarütm? Mis kell ta ärkab? Mis kell peab voodisse minema? Kas ta peab ka päeval magama? Milliste tegevustega ta päeva jooksul tegeleb?

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Vingumist ja mangumist tuleks jah lihtsalt ignoreerida. Lepite kokku ühe jutu, loed selle ära. Kui manguma hakkab, ütled veel ÜHE korra, et kokkulepe oli üks lugu, musi pai, kalli ja head ööd. Võid veel öelda, et homme loeme jälle. Ja kõik. Rohkem ei ütle, ei selgita, kui välja tuleb, viid tuimalt voodisse tagasi. Ära pahanda, ära ohi, ära allu provokatsioonile. Alguses võib olukord hullemaks minna, aga tegelikkuses see toimib.
Päevast rääkimise võib ju näiteks enne loo lugemist teha. Siis on õhtusel magamaminekurituaalil ikkagi konkreetne lõpp. Jutustamine ja siis lugu, laul vms. Ja siis magama.
Ära alahinda oma last. Ta saab aru küll tegelikult.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Lapsel pole häda midagi, sa ise oled…

Nagu sa ütled, pigem väldin, panen cd vms. Sa ei taha lapsega koos olla ja ta teab srda.

Sina peadki jaksama. Iga õhtu loed, ühe jutu. Tekitad traditsiooni ja rutiini. Ei lobise. Päevast võite jutustada päeva ajal, mitte magamaminekul.

Laps peab teadma ja olema kindel oma igaõhruses rutiinis. Nii lihtne see ongi. Sina ei suuda seda teha…aga laps peab suutma?

njaa …
Tahan vägagi oma lapsega olla, aga tõesti ei jaksa NII kaua olla, nagu tema tahab ja virinat/erinõudmisi ei taha ka. Mulle tundub siiski, et mitte ema-isaga koosolemisest pole niivõrd puudus, kuivõrd sellest, et tal on alailma vajadus teha asju OMA reeglite järgi, ilmselt on tal vajadus mingi omaenda kontrolli järgi.
Ükskõik mis rutiini me parasjagu juurutanud oleme, varem või hiljem hakkab ta seda murdma, tahtma midagi juurde, tahtma erandeid jne. Kuna me enamasti provokatsioonidele ei allu, siis ongi suur tüli majas. Aga kui anda lapsele järgi, siis jälle on rutiin murtud. 🙁

Lihtsate lastega ongi kerge, seda ma tean ise ka: teine laps on enamvähem probleemivaba, kõik rutiinid ja kokkulepped toimivad ilma draamata.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt 06.06 21:56; 06.06 23:21; 08.06 01:19; 11.06 23:12;
To report this post you need to login first.
Postitas:
Anonymous

Mul on ka viiene. Kui on lepe tehtud, et 1 jutt vms, siis sellest pean alati kinni, Sellega ei kauple. Kui ajaliselt võimalik, siis ei teegi leppeid selleks õhtuks. Kui on oluline, et ta ruttu magama jääks, siis viitan millelegi heale, mis järgmisel päeval juhtub – “Kui sa nüüd ruttu magama jääd, siis…”

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Aga jäta raamat lapse kätte, las sirvib seda ise edasi. Mul nii 3,5 kui ka 1,5 uinuvad nii, hiljem võtan vaikselt raamatu voodist ära.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 07.06 07:50; 08.06 07:43;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ma ise mõtleks siiski läbi, kas lapsel on olnud õhtul (ka päeval, kui kodune) piisavalt eelnevat vanemate koosolemise aega ja nö tema algatatud, tema soovitud, temale meelepärase tegevusega (muidugi ka vanemate hinnangul sobiv tegevus lapsele). Kas ta on voodissemineku ajaks ka piisavalt väsinud. Minu 5-aaastasel nihutas lasteaia lõunapaus (isegi ei maganud seal ning olime ka õhtul õues) sobiva voodissemineku alles kella 22-ks (enne seda rahulikumad tegevused, mitte müramine). Varasemad voodisseminekud läksidki protestidega ning ka peale unujutu lugemist polnud ta veel nõus rahulikult voodisse und ootama jääma.
Meil oli ka kellaajaline piirang (kell oli kõrval ning alguses ka suur osuti jõuab siia, siis kõik) , mis ajaks võiks olla unejutt või jutustamine läbi (maks 20 min) ning peale seda üldjuhul tuled kustus ja rahulik une ootamine. Mingi aeg oli ka nii, et palus veel natuke minu sealolemist. Kui ikkagi väsinuna magama, siis jäi üsna kiiresti ka peale rahulikuks jäämist magama või muutus kiiresti rahulikuks ning minu äraminek teise tuppa polnud enam probleemiks.
Minu laps on alates aastasest (kui tuli unejutt magamamineku rituaaliks) valinud ise raamatu/jutu (hiljem suurematel raamatutel oli kas peatükid või aeg piiranguks), mida lugeda. Või otsus jutustada ning mis teemal (jälle kellaaeg piiriks). Ma olen ka meie kassi võtmise lugu või mõnda väikest raamatut vist 100 korda rääkinud/lugenud, aga kui sobib lapsele (ja tal on jäänud mingi otsustusvõimalus) ja saab rahulikult magama, siis miks mitte.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kui on juba kokkulepe, et üks jutt ja siis on lõpp, siis ei ole ju enam midagi tülitseda? Tüliks on kaht osapoolt vaja, aga kui sa toast minema jalutad ja oma asju tegema hakkad, ei ole tal ka ju mõtet enam jaurata?
Mul on ka tegelikult sedasorti laps, kes pidevalt piire katsetab, erandeid välja kaubelda üritab jms. Minu jaoks ongi keeruline seal seda kuldset keskteed saavutada – mõnedes küsimustes peab ju üsna jäik olema, samas mõned asjad ei pea nii rangelt paigas olema ja mõnes mõttes on päris äge see kompromissi leidmise protsess, kus laps innukalt osaleb ja endale soodsamaid tingimusi saavutada üritab. Tüütu küll, jah, aga kokkuvõttes meile kõigile ka üsna arendav :). Praegu on ta 6-aastane ja asjad on veidi lihtsamaks läinud, kuna mina olen õppinud end arusaadavalt väljendama, kui mingi asi ei ole üldse kaubeldav, ja tema on õppinud, et sellistel juhtudel ei ole tõesti mõtet edasi kaubelda.
Konkreetsel juhul ma püüaks aru saada, kas probleem on selles, et laps tahab emaga rohkem koos olla ja juttu ajada või lihtsalt selles, et tal ei ole veel und. Esimesel juhul saab ehk vestlused tõesti pigem varasemale kellaajale lükata, teisel juhul tuleks lihtsalt laps hiljem magama panna. Laste unevajadus on erinev, minu lapsed lasteaias ei maganud juba 3-aastaselt ja seetõttu uinusid õhtul kella 10 paiku probleemideta, aga kui nad mõnikord päeval lasteaias siiski maganud olid, oligi õhtul jama majas. Üks mõistlik kokkulepe võiks olla näiteks selline, et kõigepealt loeb ema ühe jutu unejutuks ja siis võib edasi CD pealt jutte kuulata nii kaua kui uni tuleb (selline süsteem toimis meil hästi vanemate lastega, noorimale ei meeldi maki unejutud).
Üks asi veel, millest arusaamine mul ikka päris kaua aega võttis: kui paljudest allikatest võib lugeda, kuidas lastele tuleb ikka pidevalt midagi seletada ja selgitada ja need siis kuulavad, saavad aru ja nõustuvad ning ongi rahu maa peal, siis selliste lastega see ei tööta. Sa võid argumenteerida kuidas tahad, aga neil on oma vaatepunkt ja sinu jutu lõpetuseks võivad nad lihtsalt rahulikult öelda “jah, aga mina tahan/ei taha nii” ja kõik sinu argumendid on mõttetud. Nii et kui sa oled juba ära seletanud, miks saab ainult ühe unejutu (emal on vaja veel tööd teha/ ka magama minna vms), siis järgmisel õhtul ei ole vaja enam pikalt seletada, vaid soovidki head ööd, marsid toast välja ja edasistele provokatsioonidele ei allu.
(Veidi etteruttavalt võin öelda, et kui sedasorti lapsed teismeliseks saavad, muutub elu eriti huvitavaks, kuna nende argumenteerimisoskus jõuab selleks ajaks juba päris kõrgele tasemele ja selles vanuses on vaja juba kõik piirid maatasa teha. Jõudu!)

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Aitäh kaasamõtlejatele!

Raamat lapse kätte – see on juba läbitud etapp. Toimis ca 3-4-aastase puhul, enam mitte.
See, et lapsed ise raamatu ja jutud valivad – see on meil alati olnud. Vahel pakun ise ka muidugi, et oleks vaheldust.
Järgmiseks päevaks olen asju lubanud – see motiveeris hetkeks, järgmine sekund hakkab ikka jauramine pihta. Ja no ei saa või pole ka igal õhtul midagi lubada :), nii et ma seda pole eriti praktiseerinud.

Tüliks on kaht osapoolt vaja, aga kui sa toast minema jalutad ja oma asju tegema hakkad, ei ole tal ka ju mõtet enam jaurata?

Vastupidi :), siis alles õige jauramine hakkab, õigemini algab midagi kriiskamise taolist, ikka selline, et tunnen end kui eriti läbikukkunud ja mõttetu ema, kes teeb oma lapsele täielikku ülekohut! Kui ta oli väiksem, siis protestiks minu äramineku peale kiskus ta voodist kõik riided välja näiteks.

Kindlasti meie elu häirib lasteaias magamine. Ta ütleb, et ei taha magada, aga ometi tegelikkuses magab seal korralikult. Õhtul hängib siis üleval isegi kuni 23ni või veelgi kauem.
Muidugi on need korrad abiks, kui ta on saanud end õues tundide kaupa ära rahmeldada (kusjuures tegu pole üldse hüperaktiivse või muidu hirmus energilise lapsega). Alati see pole lihtsalt võimalik.

Mingi periood toimis ka meil hästi lugemine ja edasi kuulasid CDlt. Rutiin läks katki, kui jõudis kätte hetk, mil lapsed ei suutnud omavahel kokku leppida, millist CDd kuulata, läks tüliks. Järgmine kord hakkas neil lihtsalt igav. Selle vastu aitab muidugi uute lugude leidmine ja/või ise sisselugemine.

Võimalik, et mul on ka vahel raske vahet teha, kas laps tahab minuga rohkem koos olla või ta tahab oma tahtmist saada (et tema sõna/soov oleks viimane).

Kui meil toimiks eelnev magamaminekuprotsess valutumalt, siis oleks jaksu lastega pikemalt koos olla, aga nende voodissejõudmise ajaks olen kogu sellest kemplemisest kurnatud.

Igatahes aitäh veelkord kaasa mõtlemast ja mis siin ikka, sain kurta, hakkas natuke kergem ja nüüd katse-eksituse meetodil uutele väljakutsetele vastu :).

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt 06.06 21:56; 06.06 23:21; 08.06 01:19; 11.06 23:12;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Lapse jaoks on see õhtune magamaminekuaeg koos emaga võibolla ainus kord päevas, kui ta tunneb, et vanem on temaga ja tema päralt. Loomulik, et ta tahab seda toredat hetke igat moodi pikendada.

Nõus! Minu laps viidale magas veel koos meiega suures voodis ja magama minek oli tema jaoks üks päeva paremaid hetke. Lugesime, kallistasime, uinusime kaisus.

Mida suurem on teemaalgataja soov õhtul lapse juurest lahkuda oma tegevuste juurde, seda rohkem laps temast kinni hoiab. Ole õhtuti tema päralt niipalju kui laps soovib ja isegi rohkem ning varsti märkad muutusi positiivses suunas.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 11.06 23:22; 11.06 23:23;
To report this post you need to login first.
Postitas:

*viidale – viieselt

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 11.06 23:22; 11.06 23:23;
To report this post you need to login first.
Näitan 17 postitust - vahemik 1 kuni 17 (kokku 17 )


Esileht Väikelaps 5-aastane ja magamaminek

See teema on suletud ja siia ei saa postitada uusi vastuseid.