Esileht Väikelaps 5-aastane üksi õues

Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 95 )

Teema: 5-aastane üksi õues

Postitas:
Kägu

Meil käib kodus korralik sõda. Küll ma sõdin 5-aastasega ja siis jälle abikaasaga. Elame korteris ja väikeses alevikus. Sel suvel lubasin esimest korda 5-aastase üksi õue. Alguses käis suurema vennaga ja siis juba üksi. Aga poiss ei kuula absoluutselt sõna ja minul puudub kontroll, mida ta seal õues teeb. Abikaasa ei saa üldse aru, miks ma poissi ei taha õue lubada. Miks ma ei lase lapsel elada? Aga mina ju vastutan tema eest ja ma üldse ei imesta, kui varsti politsei meil poisiga ukse taga on. Poiss on oma vanuse kohta hulljulge. Ok, ta sõidab rulapargis, käib poes omale asju ostmas või siis teised poisid saadavad ta poodi. Ma pole kindel, et ta sealt poest miskit niisama tasku ei pista. Ma ei tea, kas tal igakord on kiiver peas või mitte. Väljas on jahe ja ta tuleb koju t-särgi väel. Kõik oma asjad on kuskile jätnud. Vihmaste ilmadega ta kuskil lombis ujub riietega. Nädal tagasi valasin kummikute seest vett välja. Tihti ma pean vanema lapse talle järele saatma, sest kell hakkab 9 õhtul saama ja poissi pole kuskil. 100 korda on räägitud, et poodi tal asja pole, oma asjad tuleb kaasa võtta koju ja kui hakkab juba pimedaks minema, tuleb koju tulla. Ta ei saa sellest aru. Järgmine päev teda õue ei luba, siis ta röögib ja lõhub toas. Mõtlesin, et nüüd lasteaed ja saab seal ennast tühjaks möllata, aga ei. Tal veel niipalju energiat, et pärast lasteaeda tahab ikka õue minna. Kui ma nüüd talle kohe ei ütlen, siis ma teda enam lasteaiast koju ei saa või ta jookseb mul eest ära.
Ma ise olen väikse beebiga. Mul pole sellist aega, et tundideviisi mänguväljakul istuda või rulapargi ääres olla. Ta ei ole seal tunnikese. Ta on seal terve päev. Hängib suurte poistega koos, õpib kõik roppused neilt. Vaatab, kuidas need õlut või eneriajooke joovad, suitsu tõmbavad. Vanemal vennal on piinlik tema pärast ja väiksem ei kuula tema sõna ka. Ta lihtsalt ei tule vennaga koju. Siis see hakkab teda vägisi tirima ja lähebki suuremaks röökimiseks.
Mida sellise poisiga küll teha? Ma olen lausa ta jalanõusid ära peitnud, et ta välja ei läheks. Ma lähen teise tuppa last söötma ja ta samal ajal paneb toast minema. Ust ei saa ka lukku panna seest poolt. Iga kord laps jumalakeeli palub õue ja lubab õigel ajal koju tulla. Ja absoluutselt iga kord ta valetab.
Abikaasat nädala sees pole. Teda see probleem üldse ei puuduta. Ja kui ta kodus on, siis loomulikult lubab ta poisi õue. Ta pole kordagi käinud poissi otsimas. Ikka saadetakse vanem vend, aga see pole vanema venna rida sõnakuulmatut poisijõmpsikat talutada. Abikaasa on veel uhke, et poiss nii julge ja iseseisev on, oma soovide eest võitleb. Et kuidas sellisest ikka tulevikus asja saab. Mehe enda noorus möödus samamoodi. Ja kui aus olla, siis ka mina hulkusin üksi ringi ja seda 35 aastat tagasi Tallinna kesklinnas. Jäin ellu. Aga ajad on muutunud ja ühiskond on muutunud. Enam sellele hästi ei vaadata.

+4
-7
Please wait...

Postitas:
Kägu

Kas vabakasvatuse vili?

+6
-4
Please wait...

Postitas:
Kägu

Lapsele nutikell, saad jälgida, kus on ha helistada, et tulgu koju.

Poeteema – aga kust ta raha saab, et poodi minna? Mina oma 6a ka ei luba poodi – ta ei saa veel taskuraha ja pole ka sõpradega poodi asja, et siis nuruda asju endale.

Aga tore, kui põhimure on politsei. Ma ikka muretsen autoalla jäämise ja pedofiilide pärast rohkem…

+9
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

No aga mis alternatiiv sul õues olemisele oleks? Et ta peaks tasakesti toas istuma, sest beebi magab?

+1
-7
Please wait...

Postitas:
Kägu

Väikestes külades-alevikes hulguvadki mudilased niimoodi ringi ja minu meelest on see üsna jube. Nad teevad selliseid lollusi, et tõenäoliselt ei oska täiskasvanud inimene und ka näha. Mina ikka üritaks lapse kontrolli alla saada enne, kui tal tuleb tegelikult ka iseseisvuda – hakkaks kohe otsast peale harjutama.

1. lapsele õueminnes nutikell või odav nuputelefon (lukuga jope/püksitaskusse). Teeksin lapsele selgeks, et kui ema helistades last sellega kätte ei saa (kaotab telefoni, ignoreerib kõnet vms), siis enam üksi õue ei saa.

2. kindel õuesolekuaeg – nt et iga tunni tagant käib ennast kodus näitamas. Selleks paneks nutikellale või telefonile alarmi kas või. Kui laps seda ignoreerib, siis enam üksi õue ei saa.

3. kui astub keeldudest üle (võtab külma ilmaga jope ära ja jätab vedelema, läheb poodi või sõidab kiivrita rattaga) – siis enam üksi õue ei saa.

Lapsega tuleb aga päris tõsine vestlus maha pidada ja selgeks teha, et ema VASTUTAB tema eest ja et see on väga suur usaldus, kui ta üksi õue lubatakse, aga seda usaldust ei tohi siis ka kuritarvitada. Kui kuritarvitab, on ta järelikult nii suure usalduse jaoks veel liiga tita ja peab kasvama, enne kui uuesti proovite iseseisvat õue-elu.

Kui laps enam üksi õues käia ei saa, pead aga beebile vaatamata siiski leidma iga päev vähemalt tunnikese või paar, et temaga koos õues käia. Pole päris nii, et last üksi õue ei luba (mis minu meelest sellisele kirjeldusele vastava lapse puhul on tegelikult täiesti õigustatud keeld), aga ega ise temaga ka tegeleda ei viitsi.

+9
-2
Please wait...

Postitas:
Kägu

Nagu aru saan, on ainus täiskasvanu peres vanem vend?

+25
-1
Please wait...

Postitas:
Kägu

<p style=”text-align: left;”>Mul on viieaastane tüdruk. Ei ole ideaalse sõnakuulamisega, aga pooltki mitte nii hull, nagu teema autor kirjeldab. “Üksi” õue luban ainult koos suurema õega ja maksimum 200 meetri raadiuses kodumajast. Kui muidu ei luba vanemal õel väiksemat päris suvaliselt kamandada, siis õues on küll kindel reegel, et õe sõna tuleb kuulata. Kui ei kuula ja hakkab mingit lollust tegema,  siis suurem kohe helistab — toon väiksema koju ja lähipäevadel õue ei luba. Seda on paar korda juhtunud küll. Kui mingi muu lollus peaks juhtuma (nagu kirjeldad,et kisub end õues poolalasti ja jätab pealegi riided vedelema), siis ka niipea õue ei lubaks. Laps saab ikka väga hästi aru, et õueluba on seotud vastutustundliku käitumisega.</p>

Kui tõesti peaks hakkama mingi jama, et salaja hiilitaks õue (ei kujuta küll praegu ettegi), siis mul silm ka ei pilguks, vahetaksin silmapilk lukud niisuguste vastu, mida laps ise seestpoolt lahti ei saaks ilma võtmeta (ja võtme paneksik ära). Mingil moel peab ju lapse turvalisuse tagama, see on esmane.

Enne järgmist suve kindlasti last päris üksi õue ei plaani lasta (suurem tüdruk käis küll 5,5-aastasena, aga tema oli hoopis vastutusvõimelisem ja usaldusväärsem, neid ei saa omavahwl võrreldagi).

Ilma nutikella või positsioneerimist võimaldava telefonita ei lubaks üldse ei järgmisel aastal ega niipeagi. Algklassilastki ei luba ilma minna, ehkki ta on väga korralik, arukas ja vastutustundlik. Paljugi mis võib juhtuda.

+7
-1
Please wait...

Postitas:
Kägu

Selle kirjelduse peale ei ole muud öelda, et sina oled lapsevanem, kehtestad reeglid ja jälgid, et neid täidetaks. Tööpäevadel sätid beebiga asjad nii, et kui lähed 5-aastast lasteaiast tooma, siis ei lähe otse koju, lähete mänguväljakule, tunnikese rahmeldab seal sinu pilgu all (jääb ära probleem, et õpib suurematelt roppusi või saadavad ta poodi). Seejärel lähete koju, sügisene aeg, õhtud juba pimedad, keegi ei lase viieaastast ju õhtul pimedas enam üksi õue. Nädalavahetusel käite kogu perega väljas, kõigile tuleb kasuks.

+20
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Veel tekib küsimus – miks ust seestpoolt ei saa lukku panna?

Kui ta iga jumala kord oma lubadust ei pea, miks lubad uuesti? Seletadki, et eile lubasid, üleeile lubasid, aga ikka tegi. Nüüd nädal aega ei saa. Ja kui nädal möödas, tuletad meelde, mis juhtus eelmine kord, mid karistus jne.

Ma tean, kui raske on. Mul ka beebi ja 4aastane on paar korda märkamatult ratta võtnud ja läinud – lahendus? Garaažiuks on kinni ja LUKUS. Kui suurem laps tahab ratast, ootabki, kuni mul on see hetk aega, et garaaž avada. 4a saab ainult siis, kui ise ka õues olen ( luban tal üksi maja ees tänaval sõita). Ja oli meil ka vahepeal 2 ndl, kui üldse ratast ei saanud, sest lubasin ta heas usus tänavale maja ette, kui ise toimetasin beebiga, ja läinud ta oligi.

Teil aga tundub, et puudub tahtmine ennast kehtestada. Unusta nüüd kõik õpikud sellest, kuidas lastega piisab rääkimisest – kõik lapsed ei ole sellised. Teul vaja rangemat lähenemist (ja muidugi ikka räägid ka, miks miski ei sobi, mis ohud on)

Mismõttes 5aastane hängib nii suurtega, kes joovad õlut? MIS MÕTTES?

Ja istu maha oma mehega ja pane ka temaga koos reeglid paika, mis on lubatud ja mis mitte. Nt kui meil 6a laps hakkas aasta tagasi käima üksi (5,5aastaselt), siis ikka mehega koos arutasime, kui kaugele tohib jne. Ka poe osas lepime koos mehega kokku, millal hakkab taskuraha saama jne.

Ja mida lapsele lubad, sõltub ka lapsest. Mul suurem laps ei astu reegleist üle, ei lähe sinna, kuhu ei tohi, isegi kui sõbrad lähevad (nt suure maantee äärde) ja tal on endal väga hea ohutaju, et millal ta peab mult üle küsima, kas tohib, kus on piirid.

Aga nt keskmine laps on aasta pärast sama vana kui suurem siis, kui hakkas väikeses raadiuses üksi käima. No ma ei tea, kas luban. Ma kardan, et juba esimesel korral paneb ta nelja tuule poole ajama….olgu siis vähemalt natukene küpsem selleks ajaks. Väga mures, et tast pätipoiss ei kasvaks. Näen ka neid jooni temas ja peangi rohkem pingutama, et last “õigel teel” hoida.

Ja muidugi, kas oled üldse räökinud ohtudest temaga? Miks peab kiiver olema? Kommionud? Kuidas käituda, kui keegi kutsub kassipoegi vaatama või vigastatud koera? Mina oma 6aastasega olen põhjalikud vestlused pidanud, sh pean ohuks ka teismelisi lapsi – pole tal asja 12aastastega hängida ja mis 12aastane hängib 5-6aastasega?

+9
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Kas terve päeva jooksul tõesti ei ole hetkegi, et panna beebi vankrisse ja mänguväljakult laps koju kamandada? Kuidagi kahtlane tundub, milline 5-aastane on 12-aastaste seltskonnas..

+11
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Kui vanad siis täpsemalt on need “suured poisid”, kes joovad õues ÕLUT? Sa ikka tead, et alla 18-a on alkohoolsete jookide tarbimine keelatud? Ja sa muretsed, et äkki politsei toob su lapse koju ühel päeval? Khm-khm. Hoopis sina peaksid olema see, kes politsei kutsub nähes alkoholi tarbivaid alaealisi. Selle asemel, et oma 5-a neile seltsiks saata.

+12
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

On see provokatsioonteema, üle võlli illustreeritud situatsioonid? Või tõesti õige.

Oma lapsega ringiliikumise ajast mäletan kolme perekonna last, kes võiks võiks analoogse olukorra alla käia tuhandete perekondade seas.

Ühel perekonnal lihtsalt lapsed pidevalt EMO-külastajad ja õues teised lapsevanemad tegelikult päästsid mitmel korral neid ohtlikest ja kehvemini lõppevatest olukordadest.

Teine 5-aastane,  kes oma sõnade järgi käiski omaette väljas, keda kohtasin, oli sattunud kodust päris kaugele ja eksinud trajektoorilt.Ja teadis  tegelikult teed ainult silmamälu järgi, ei osanud vanemate tel nr, aadressi öelda ja minuga tuli väga kergelt kaasa. Kui selle tüdruku teel jäi (enne või tulevikus) jäi mõni pahatahtlik inimene, siis  ilmselt  … . Ma teda järgnevalt oma piirkonnas ei näinud ehk saadi õppetund enne midati kehvema juhtumist.

Kolmandal oli kooliealisena juba ka terviseprobleeme  ja seal oli lastekaistega sekkumisi jne Tegelikult oli see laps iseenesest väga tore ja südamlik (eelkooliealisena), aga kahjuks  nii väike ei pruugi “tänaval” seigeldes sellisena täiskasvanuks saada.  Isiklikult rääkisin emaga telefoni teel, kui tema 5-6-aastane laps arvas, et mänguväljakult võiks meiega kaasa tulla teise piirkonda ja ema ei näinud selles mingit probleemi. Pigem probleemi nägin mina, et 5-6aastane laps meid 2- 3x mänguväljakul näinuna  meiega küsimata kaasa tahab tulla  (teadmata kohta) ja  lapsevanemat ei huvitagi ja nõus tema jaoks võõraga. Nägin seda lapsevanemat alles paa aastat hiljem elusuuruses, kui ta seda kooliealiseks sasanud last oktoobri lõpus kell 20.30 mööda piirkonda taga otsis, et peaks hakkama õppima (?) ja hiljem paar korda ka analoogses situatsioonis.

Olen endiselt veendunud, et 5-aastased omaette väljas aega veetmas  ei ole õige lahendus. Jah ka kortermaja kinnises hoovis ehk, aga mitte vabalt ringi liikumas. Mõnega võib õnne korral ja tänu teistele hoolivatele ümbruskonna täiskasvanutele minna enamvähem hästi, aga tegelikult peaks 5-aastase järgi valvama, teda kasvatama ja suunama lapsevanem, mitte tegema seda põhikohaga teised (sellele lapsele tegelikult võõrad) täiskasvanud.  Loodan, et see lihtsalt provokatsioon, sest minu kogemuse järgi sellised lapsevanemad ei näeks ka vaeva nö  käitumise õigustamiseks kuskile kirjutada.

+5
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Kui sünnib teine laps, siis võib ka siiamaani tore eelnev laps hakata protestivalt käituma, aga lapsevanem on ju see täiskasvanu, kes peaks mõtlema, et mõlema lapse jaoks oleks aega ja mismoodi saaks mõlema lapsega tegevusi ühildada ja täiskasvanu asi on suuta ennast kehtestada. Mida sa puberteediealise, tihti protestiva ja mässava lapsega siis peale hakkad, kui juba 5-aastane sust üle on. Ühtpidi tuleb ilmselt näidata ka suuremale lapsele suurt hoolivust ja mingites reeglites jäjepidevust ja rangust.

+2
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Kui probleem algas sel suvel, pole veel hilja sul seda muuta. Lihtsalt ei lase lapsi omapäi enam õue. Pole aimugi, kui suur see vanim laps on, aga minu arvates on ainuke hea lahendus kaasas käia õues lastega, kui tead, et kusagil on mingid noormehed, kes õlut joovad ja suitsu teevad ja asula on väike ja neist pääsu pole. Võtad beebi kaasa ja lähete õue koos lastega mänguväljakule, poodi, lasteaiast tood lapse koju. Mis jutt see on, et laps ei kuula sõna ja keeldub lasteaiast koju tulemast ja läheb ise õue üle sinu keelu ja kell 21 pole veel kodus.

+6
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Pere vanim laps ei peagi minema 5a otsima ega koju kutsuma. Otsima ja koju kutsuma läheb see, kes ta üksi õue lubas.

+16
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Õudne lugemine. Ilmselt mingi teise eesti elu, kus 5 a hängib õlut joovate, suitsetavate ja ropendavate teismelistega ringi. Ilmselt sekkub asja varem või hiljem politsei ja lastekaitse.

+16
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Ma ei saa ka aru, mis vabandus see beebi on, et viiene lastakse üksi õue hulkuma. Vanema lapsega sa vist üldse ei tegele. Täiesti vastutustundetu perekond alates mehest ja lõpetades sinuga. Õudne lugeda.

+13
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Oh sa püss, hakkabki pihta. Suitsetavad noored ja teine eesti. Ei ole see mingi teine eesti või esimene ega kolmas. See on tänapäeval normaalsus ja on olnud juba palju, palju aastaid. Ainult need tupsununnude emad ei tea, millega nende pojad tegelevad. See ei ole minu asi võõraid lapsi korrale kutsuda. Minu asi on sellele vanemale pojale seletada, mis värk on suitsetamisega, põsktubakaga, e-sigarettidega. Laps ei haise tubaka järgi ja lõhnu küljes pole. Nii et hetkel temaga on ok. Kui inimene tuleb rääkima, et see on mingi teine eesti, siis järelikult tal endal teismelisi lapsi pole või pole tal nendega usalduslikku suhet. Minu lapsed räägivad, mis toimub. Isegi koolis tüdrukud WCs tõmbavad midagi. Aga see pole praegu teemaks.
Korteri ust ei saa seest poolt lukku keerata võtmega. Ma arvan, et sellist ust pole olemaski, sest see oleks äärmiselt ohtlik.
Ma ise väga ei karda, et meie 5-aastasega midagi juhtub õues. No tegelikult on ta 5a8k vana. 6-aastaselt läksin mina juba kooli. Ma olen temaga ohtudest rääkinud. Ega ta üksi kuskil ei uitagi. Seal lapsi palju. Aga rulapargis tõesti sõidavad ka täiskasvanud poisid. Eks nemad joovad õlut. Meie viiene ei huvitu mänguväljakul liivakastis mängimisest. Minuga ei lähe ta sinna ju. Ta ei ole tita, kes liumäest alla laseb. Kihutab maal krossika ja ATVga ringi, ronib puude otsas, hüppab saunast tulles jääkülma tiiki jne. Ta on äärmiselt aktiivne tegelane ja tema kinni hoidmine korteris ei ole tegelikult õige. Maal saame käia nädalavahetustel. Seal on tal tegutsemiseks vaba voli.
Nüüd paar päeva on ta väidetavalt õues hästi käitunud ja õigel ajal koju tulnud. Ise ütles, et muidu ju emme paneb koduaresti. Kui midagi on, siis karistuseks jätan ta üheks päevaks tuppa. Siis vaatame jälle, mis edasi saab. Igal juhul hetkel see toimib. Varsti läheb varakult pimedaks ja kaob see probleem ära.

0
-19
Please wait...

Postitas:
Kägu

Ma ei saa ka aru, mis vabandus see beebi on, et viiene lastakse üksi õue hulkuma. Vanema lapsega sa vist üldse ei tegele. Täiesti vastutustundetu perekond alates mehest ja lõpetades sinuga. Õudne lugeda.

Ja kuidas ma peaks selle 15-aastasega tegelema? Ta isegi enam ei vaja õppimises abi.

0
-14
Please wait...

Postitas:
Kägu

Hm, minul on 13-aastane poiss ja ime küll – ei suitseta, ei joo õlut ega hängi mõttetult ringi – tal on 2x nädalas trenn ja 2x nädalas hobiring. Aga see selleks. Tore, et on aktiivne tegelane – selline tuleks  panna trenni, kus saaks oma energia välja rahmeldada, mitte ei hulgu poole ööni väljas ja ei röögi oma venna peale, kui see käsib koju tulla. Laps peab oma vanemate sõna kuulama, kui sa õigel ajal piire ei kehtesta, siis oled pubekaeas väga hädas.  Ja muide on selliseid lukke, mida saab võtmega seest kinni keerata, lase mehel poest vaid osta.

+14
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

<p style=”text-align: left;”>Ja kuidas ma peaks selle 15-aastasega tegelema? Ta isegi enam ei vaja õppimises abi.

Uskumatu mis rongaema, selline oleks tõesti võinud koolis rohkem kuulata kui kaitsevahenditest juttu oli, vaesed lapsed..</p>

+10
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Ja mida see laps tegema peaks?

Ühte lapsevanemst pole, teist huvitab vaid beebi.

Ta otsib endale asendusvanemad ja tegevused.

Ja siis peab kõige vanem lapse selle kõige halvema lapsevanema kohustused üle võtma.

Mees tuleb koju ja te hakkate ehk mõlemad lõpuks lastevanemateks?

+16
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Oh sa püss, hakkabki pihta. Suitsetavad noored ja teine eesti. Ei ole see mingi teine eesti või esimene ega kolmas. See on tänapäeval normaalsus ja on olnud juba palju, palju aastaid. Ainult need tupsununnude emad ei tea, millega nende pojad tegelevad. See ei ole minu asi võõraid lapsi korrale kutsuda. Minu asi on sellele vanemale pojale seletada, mis värk on suitsetamisega, põsktubakaga, e-sigarettidega. Laps ei haise tubaka järgi ja lõhnu küljes pole. Nii et hetkel temaga on ok. Kui inimene tuleb rääkima, et see on mingi teine eesti, siis järelikult tal endal teismelisi lapsi pole või pole tal nendega usalduslikku suhet. Minu lapsed räägivad, mis toimub. Isegi koolis tüdrukud WCs tõmbavad midagi. Aga see pole praegu teemaks.

Korteri ust ei saa seest poolt lukku keerata võtmega. Ma arvan, et sellist ust pole olemaski, sest see oleks äärmiselt ohtlik.

Ma ise väga ei karda, et meie 5-aastasega midagi juhtub õues. No tegelikult on ta 5a8k vana. 6-aastaselt läksin mina juba kooli. Ma olen temaga ohtudest rääkinud. Ega ta üksi kuskil ei uitagi. Seal lapsi palju. Aga rulapargis tõesti sõidavad ka täiskasvanud poisid. Eks nemad joovad õlut. Meie viiene ei huvitu mänguväljakul liivakastis mängimisest. Minuga ei lähe ta sinna ju. Ta ei ole tita, kes liumäest alla laseb. Kihutab maal krossika ja ATVga ringi, ronib puude otsas, hüppab saunast tulles jääkülma tiiki jne. Ta on äärmiselt aktiivne tegelane ja tema kinni hoidmine korteris ei ole tegelikult õige. Maal saame käia nädalavahetustel. Seal on tal tegutsemiseks vaba voli.

Nüüd paar päeva on ta väidetavalt õues hästi käitunud ja õigel ajal koju tulnud. Ise ütles, et muidu ju emme paneb koduaresti. Kui midagi on, siis karistuseks jätan ta üheks päevaks tuppa. Siis vaatame jälle, mis edasi saab. Igal juhul hetkel see toimib. Varsti läheb varakult pimedaks ja kaob see probleem ära.

Sellised lukud on olemas küll, mis maailmas sa elad? 🤣 Ja just väikelastega peres mõistlikud, et uksest välja astudes kogemata uks lukku ei läheks, võti sees.

Otsid endale ainult vabandusi ja ise leiad, et tegelikult on kõik normaalne. Miks sa kurdad siis? Sest saad aru, et see ei ole normaalne. Ajad on muutunud ja kui 30 a tagasi jooksid juba 3-4aastased üksi ringi, siis juba 20 aastat see enam nii ei ole. Nii ongi kerge õigelt teelt libastuda, et vanemas peavad normaalseks, kui 5aastane ropendab jne. Sinu laps ei ole teismeline, nii et milleks tuya vabanduseks “vaadake kui oma laosed teismelused”. Sinu laps on väikelaps. Koolini veel 2 aastat.

Aga ole uhke pealegi tema üle, ära lihtsalt kurda siis. Ps loe ikka hoolikalt artikleid väikelastega juhtunud ATV õnnetustest  või teismeliste autoõnnetustest – enamik juhtumitest seob ühine tegur – vanem on uhke, et laps seda kõike oskab

+15
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Uskumatud inimesed siin koos. Miks te arvate, et ma oma lapsega ei tegele. Loomulikult leian selle aja, et koos tähti ja numbreid õppida, raamatuid ette lugeda. Ega siis laps terve päev taha selliste asjadega tegeleda. Ta ei jookse kodust ära mitte sellepärast, et tal siin halb on, vaid ta tahab füüsiliselt aktiivne olla. Talle ei piisa lasteaia rahulikust miljööst. Ja trenni panen ma ka poisi. Juba kirjas. Eelmine aasta ta käis kaks korda trennis ja ütles, et see on igav tema jaoks. Mõtlesin, et on liiga noor veel, et asjast aru saada. Äkki see aasta meeldib talle rohkem trennis. Aga ma saan ka temast aru. See kõik on liiga titalik tema jaoks. Eelmine aasta tema lasteaiakaaslased sõitsid veel abiratastega pisikeste ratastega lasteaias. Meie laps võttis vennale väikseks jäänud ratta ja läkski suure rattaga lasteaeda. Lihtsalt nii suur on see erinevus.
Ma ei saanud ikka aru, miks ma rongaema olen. Et ma 15-aastase käekõrvale ei võta ja temaga mänguväljakule ei lähe? Mida asja ma selle suure poisiga nüüd tegelema pean. Mähkusid vahetama? See suur poiss on mulle väga suureks abiks ja toeks. Ja ta tõesti ka räägib oma asjadest mulle. Räägib ka sõpradest, tüdrukutest, räägib sellest, kuidas talle ikka suitsu pakutakse jne. Aga tema ei võta vastu. Mulle meeldib, et ta julgeb erineda ja ei öelda. Meil perekonnas keegi ei suitseta ja alkoholi ei tarvitata niisama. Samas ma pole ka naiivne ja ei pea oma last selleks kukununnuks, kes midagi keelatut elus ei tee. Sellel suuremal poisil on oma hobi. Ta ei käi küll trennides, aga ometigi on ta klassi üks edukamaid spordis ja valitakse alati võistlustele.

+1
-14
Please wait...

Postitas:
Kägu

Ühesõnaga, probleem on, et

sellele hästi ei vaadata

ja seoses sellega

üldse ei imesta, kui varsti politsei meil poisiga ukse taga on

.

Kõik muu on imeline ja mis peaasi – mittetitekas. Kas 15-aastane arvab ka nii?

+8
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Sellised lukud on olemas küll, mis maailmas sa elad? 🤣 Ja just väikelastega peres mõistlikud, et uksest välja astudes kogemata uks lukku ei läheks, võti sees.

Otsid endale ainult vabandusi ja ise leiad, et tegelikult on kõik normaalne. Miks sa kurdad siis? Sest saad aru, et see ei ole normaalne. Ajad on muutunud ja kui 30 a tagasi jooksid juba 3-4aastased üksi ringi, siis juba 20 aastat see enam nii ei ole. Nii ongi kerge õigelt teelt libastuda, et vanemas peavad normaalseks, kui 5aastane ropendab jne. Sinu laps ei ole teismeline, nii et milleks tuya vabanduseks “vaadake kui oma laosed teismelused”. Sinu laps on väikelaps. Koolini veel 2 aastat.

Aga ole uhke pealegi tema üle, ära lihtsalt kurda siis. Ps loe ikka hoolikalt artikleid väikelastega juhtunud ATV õnnetustest või teismeliste autoõnnetustest – enamik juhtumitest seob ühine tegur – vanem on uhke, et laps seda kõike oskab

Ma ei saa aru, mis lukkudest sa räägid. Vanasti snepperlukud olid need, mida väljapoolt tõmbasid kinni ja uks läks automaatselt lukku. Meil pole selliseid lukke enam ühelgi uksel olnud. Ühel hiina plekkuksel oli lukk, mida sai väljapoolt keerata lukku ja seest poolt keerata võtmega lukku. Aga kui ukse ees sees pool oli võti, siis väljapoolt enam keerata ei saanud. Kui ust saab seest võtmega lukku keerata, siis on see ohtlik. Kuidas sa sellest nagu aru ei saa? Kui uks on lukus ja võti toas sees kuskil kadunud, juhtub näiteks tulekahju, siis ei saa keegi sealt toast välja. Mina sellist lukku omale ei taha ja ma tõesti ei tea, et ükski lukufirma neid teeb. Äkki teeb, aga esialgu guugeldades ma küll ei leidnud.

ATV enamus õnnetusi teevad täiskasvanud mehed, kes end teepeal suurel kiirusel surnuks sõidavad. Kui last õpetad varakult ATVga sõitma või paned ta varakult mootorratta selga, siis võib suht kindel olla, et teismelisena ta lolliks ei lähe ja kihutama ei hakka. Selleks ajaks on tal väga suur kogemus selja taga. Laps õpib kiiresti oma vigadest ja kukkumised käivad sinna juurde. See ongi emade ja isade erinev kasvatusstiil. Selleks meil isade kasvatust ongi vaja, sest naised ainult ohivad ja kardavad, et lapsega miskit juhtub. Kõigest ohtlikust hoitakse lapsed eemale. Meil oleks vanem poiss käsipallivõistlustel võinud surma saada, kui suure tuulega metallist värav talle peale kukkus. Õnneks laps jäi võrgu sisse. Igal pool võivad õnnetused juhtuda. Me ei saa ju lapsi seepärast vati sees hoida.

Eks see ongi provokatiivne teema. Kuidas on õige? Kas anda lapsele vabadust tegeleda sellega, mis talle meeldib või ainult keelata, hoida toas kinni. Antud teema oli pigem sellest, et laps ei kuula sõna ja valetab. Ja kui keelad, siis hakkab märatsema. Ma lihtsalt ka ei tea, mis on õige. Kas minna üldsusega kaasa, noogutada, et jah, 5,5aastased ei tohi üksi õues käia. Ega nendega midagi ei juhtu, aga lihtsalt me elame teises pehmes ühiskonnas ja minusuguseid sõimatakse rongaemadeks. Ma ei taha teiste emade silmis olla rongaema. Abikaasa muidugi naerab selle üle. Miks ma oma peaga ei mõtle ja kardan teiste arvamust. Ju siis olen nõrk ja ajupesu mõjub ka mulle.

0
-17
Please wait...

Postitas:
Kägu

Aga ole uhke pealegi tema üle, ära lihtsalt kurda siis. Ps loe ikka hoolikalt artikleid väikelastega juhtunud ATV õnnetustest või teismeliste autoõnnetustest – enamik juhtumitest seob ühine tegur – vanem on uhke, et laps seda kõike oskab

Ma ei saa aru, mis lukkudest sa räägid. Vanasti snepperlukud olid need, mida väljapoolt tõmbasid kinni ja uks läks automaatselt lukku. Meil pole selliseid lukke enam ühelgi uksel olnud. Ühel hiina plekkuksel oli lukk, mida sai väljapoolt keerata lukku ja seest poolt keerata võtmega lukku. Aga kui ukse ees sees pool oli võti, siis väljapoolt enam keerata ei saanud. Kui ust saab seest võtmega lukku keerata, siis on see ohtlik. Kuidas sa sellest nagu aru ei saa? Kui uks on lukus ja võti toas sees kuskil kadunud, juhtub näiteks tulekahju, siis ei saa keegi sealt toast välja. Mina sellist lukku omale ei taha ja ma tõesti ei tea, et ükski lukufirma neid teeb. Äkki teeb, aga esialgu guugeldades ma küll ei leidnud.

ATV enamus õnnetusi teevad täiskasvanud mehed, kes end teepeal suurel kiirusel surnuks sõidavad. Kui last õpetad varakult ATVga sõitma või paned ta varakult mootorratta selga, siis võib suht kindel olla, et teismelisena ta lolliks ei lähe ja kihutama ei hakka. Selleks ajaks on tal väga suur kogemus selja taga. Laps õpib kiiresti oma vigadest ja kukkumised käivad sinna juurde. See ongi emade ja isade erinev kasvatusstiil. Selleks meil isade kasvatust ongi vaja, sest naised ainult ohivad ja kardavad, et lapsega miskit juhtub. Kõigest ohtlikust hoitakse lapsed eemale. Meil oleks vanem poiss käsipallivõistlustel võinud surma saada, kui suure tuulega metallist värav talle peale kukkus. Õnneks laps jäi võrgu sisse. Igal pool võivad õnnetused juhtuda. Me ei saa ju lapsi seepärast vati sees hoida.

Eks see ongi provokatiivne teema. Kuidas on õige? Kas anda lapsele vabadust tegeleda sellega, mis talle meeldib või ainult keelata, hoida toas kinni. Antud teema oli pigem sellest, et laps ei kuula sõna ja valetab. Ja kui keelad, siis hakkab märatsema. Ma lihtsalt ka ei tea, mis on õige. Kas minna üldsusega kaasa, noogutada, et jah, 5,5aastased ei tohi üksi õues käia. Ega nendega midagi ei juhtu, aga lihtsalt me elame teises pehmes ühiskonnas ja minusuguseid sõimatakse rongaemadeks. Ma ei taha teiste emade silmis olla rongaema. Abikaasa muidugi naerab selle üle. Miks ma oma peaga ei mõtle ja kardan teiste arvamust. Ju siis olen nõrk ja ajupesu mõjub ka mulle.

Kas sa suhtuksid siis täiesti okeilt sellesse, kui su 5-aastse lasteaias lammutataks hoone ümbert aed ära ja need 5-aastased (kellega midagi ei juhtu!) tuiaksidki mööda asulat iseseisvalt ringi, sõidaks ratastega, käiks üle suure tee poes, kiivrit ei kannaks, hängiks kohalike noorte suitsuvendadega, klatiks omapäi omi asju? Ainult et… milleks neid õpetajaid siis vaja üldse?

Või äkki ikka mõistad, et 5-aastane, ka julge ja tragi, ikkagi pole veel iseseisvaks eluks küps? Ta lihtsalt arenguliselt POLE KÜPS ette arvestama erinevate ohtudega, analüüsima oma tegevusi, reguleerima oma hetkesoove moel, et see oleks talle igal ajahetkel parim, ohutu ja kasulik. See pole lapsele vabaduse andmine, mida sa teed, vaid tema hooletusse jätmine.

+11
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Huvitav lugeda, kuidas perekool nagu nõiaväel probleeme lahendab. Alguses on suur probleem, kohe sõda, aga kui kommenteerijad märgivad, et probleem on  ema ja isa enda põhjustatud ja selle lahendamiseks tuleb ka ise ühtteist ette võtta, selgub, et tegelikult polegi nagu väga viga midagi.

See ukseluku jutt on aga lihtsalt mingi sonimine. Mis mõttes seest lukku keeramine on ohtlik? Võtmeid tehakse nii, et on ka varukomplekt ja hoitakse kodus kindlas kohas, kust neee ei kao ära. Otse loomulikult peab olema võimalik ust nii seest kui väljast lukustada, otse loomulikult tehakse selliseid lukkusid ja otse loomulikult peaks ka sinu koduuksel selline olema. Su laps põgeneb salaja või ilma loata lahtisest uksest toast välja, aga OHTLIK on sinu meelest hoopis lukus uks mitte lahtine??? Nagu mida?

Varsti ilmselt saavad su 5-a lapse õllesõpradest tuttavad teada ka, kus ta elab ja tulevad teile lahtisest uksest tuppa sisse külla, nt õlleraha küsima. Aga no tere tulemast, las uks muidugi olla ööd-päevad lahti, seest lukustamine on ju nii ohtlik!

Aga mis me siin ikka õpetame, eks see kõrgesti oma vanusest ette arenenud geeniuse kasvatamine ole muidugi raske töö.

+12
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Huvitav lugeda, kuidas perekool nagu nõiaväel probleeme lahendab. Alguses on suur probleem, kohe sõda, aga kui kommenteerijad märgivad, et probleem on ema ja isa enda põhjustatud ja selle lahendamiseks tuleb ka ise ühtteist ette võtta, selgub, et tegelikult polegi nagu väga viga midagi.

See ukseluku jutt on aga lihtsalt mingi sonimine. Mis mõttes seest lukku keeramine on ohtlik? Võtmeid tehakse nii, et on ka varukomplekt ja hoitakse kodus kindlas kohas, kust neee ei kao ära. Otse loomulikult peab olema võimalik ust nii seest kui väljast lukustada, otse loomulikult tehakse selliseid lukkusid ja otse loomulikult peaks ka sinu koduuksel selline olema. Su laps põgeneb salaja või ilma loata lahtisest uksest toast välja, aga OHTLIK on sinu meelest hoopis lukus uks mitte lahtine??? Nagu mida?

Varsti ilmselt saavad su 5-a lapse õllesõpradest tuttavad teada ka, kus ta elab ja tulevad teile lahtisest uksest tuppa sisse külla, nt õlleraha küsima. Aga no tere tulemast, las uks muidugi olla ööd-päevad lahti, seest lukustamine on ju nii ohtlik!

Aga mis me siin ikka õpetame, eks see kõrgesti oma vanusest ette arenenud geeniuse kasvatamine ole muidugi raske töö.

Panin sama asja tähele, et esmane postitus on nagu mõneti murelik ja edaspidi polegi enam üldse probleemi. Milleks üldse see teema.

+8
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Meil käib kodus korralik sõda. Küll ma sõdin 5-aastasega ja siis jälle abikaasaga. Elame korteris ja väikeses alevikus. Sel suvel lubasin esimest korda 5-aastase üksi õue. Alguses käis suurema vennaga ja siis juba üksi. Aga poiss ei kuula absoluutselt sõna ja minul puudub kontroll, mida ta seal õues teeb. Abikaasa ei saa üldse aru, miks ma poissi ei taha õue lubada. Miks ma ei lase lapsel elada? Aga mina ju vastutan tema eest ja ma üldse ei imesta, kui varsti politsei meil poisiga ukse taga on. Poiss on oma vanuse kohta hulljulge. Ok, ta sõidab rulapargis, käib poes omale asju ostmas või siis teised poisid saadavad ta poodi. Ma pole kindel, et ta sealt poest miskit niisama tasku ei pista. Ma ei tea, kas tal igakord on kiiver peas või mitte. Väljas on jahe ja ta tuleb koju t-särgi väel. Kõik oma asjad on kuskile jätnud. Vihmaste ilmadega ta kuskil lombis ujub riietega. Nädal tagasi valasin kummikute seest vett välja. Tihti ma pean vanema lapse talle järele saatma, sest kell hakkab 9 õhtul saama ja poissi pole kuskil. 100 korda on räägitud, et poodi tal asja pole, oma asjad tuleb kaasa võtta koju ja kui hakkab juba pimedaks minema, tuleb koju tulla. Ta ei saa sellest aru. Järgmine päev teda õue ei luba, siis ta röögib ja lõhub toas. Mõtlesin, et nüüd lasteaed ja saab seal ennast tühjaks möllata, aga ei. Tal veel niipalju energiat, et pärast lasteaeda tahab ikka õue minna. Kui ma nüüd talle kohe ei ütlen, siis ma teda enam lasteaiast koju ei saa või ta jookseb mul eest ära.

Ma ise olen väikse beebiga. Mul pole sellist aega, et tundideviisi mänguväljakul istuda või rulapargi ääres olla. Ta ei ole seal tunnikese. Ta on seal terve päev. Hängib suurte poistega koos, õpib kõik roppused neilt. Vaatab, kuidas need õlut või eneriajooke joovad, suitsu tõmbavad. Vanemal vennal on piinlik tema pärast ja väiksem ei kuula tema sõna ka. Ta lihtsalt ei tule vennaga koju. Siis see hakkab teda vägisi tirima ja lähebki suuremaks röökimiseks.

Mida sellise poisiga küll teha? Ma olen lausa ta jalanõusid ära peitnud, et ta välja ei läheks. Ma lähen teise tuppa last söötma ja ta samal ajal paneb toast minema. Ust ei saa ka lukku panna seest poolt. Iga kord laps jumalakeeli palub õue ja lubab õigel ajal koju tulla. Ja absoluutselt iga kord ta valetab.

Abikaasat nädala sees pole. Teda see probleem üldse ei puuduta. Ja kui ta kodus on, siis loomulikult lubab ta poisi õue. Ta pole kordagi käinud poissi otsimas. Ikka saadetakse vanem vend, aga see pole vanema venna rida sõnakuulmatut poisijõmpsikat talutada. Abikaasa on veel uhke, et poiss nii julge ja iseseisev on, oma soovide eest võitleb. Et kuidas sellisest ikka tulevikus asja saab. Mehe enda noorus möödus samamoodi. Ja kui aus olla, siis ka mina hulkusin üksi ringi ja seda 35 aastat tagasi Tallinna kesklinnas. Jäin ellu. Aga ajad on muutunud ja ühiskond on muutunud. Enam sellele hästi ei vaadata.

5-aastane ei lähe üksinda õue ja kõik. Ma saan aru, et majahoovi, mis on aiaga piiratud ja vanem teeb kodus süüa vms. Loomulikult on see ohtlik. Last ei saa ju süüdistada, et poodi läheb, see ikka vanema vastutus oma last jälgida.

+4
0
Please wait...

Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 95 )

Esileht Väikelaps 5-aastane üksi õues