Esileht Väikelaps 5-aastasel puhkepäev lasteiast

Näitan 22 postitust - vahemik 1 kuni 22 (kokku 22 )

Teema: 5-aastasel puhkepäev lasteiast

Postitas:

Tere!

Kas peate vajalikuks anda 5-aastasele puhkepäeva lasteaiast?

Mulle tundub, et meie laps otseselt ei vaja puhkepäeva, käib 5 päeva nädalas 8 tundi, on rõõmus ja tubli. Ta on muidugi tark laps ja näeb, et paljudel on iga nädal puhkepäev ning siis tahab tema ka. Mõtleb igasugu põhjuseid välja, miks tema ikka ei taha minna, mis kohutavaid asju neid seal sunnitakse tegema (lõunaund magama ja suppi sööma) ja kui pahad ikka kõik teised lapsed on ja keegi ei taha temaga mängida. 😉 Ma ei saa võtta, siis kui tahan, kodukontori päevi ja kui saakski, siis ei saaks koosolekute ja tähtaegade kõrvalt lapsega tegeleda. Laps hakkaks siis rohkem multikaid välja manipuleerima, kui ma neid talle näidata tahaksin, mul ei ole võimalik päevasel ajal lapsega õues käia ning õhtuks oleks ta puhta pöörane kodus olemisest. Mõtlen, et parem kui ta lasteaias käiks, niikaua kuni tervis korras.

Kuidas teil on? Kas peate ka selliseid võitlusi?

+1
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kas 30-aastane vajab töölt puhkust? Kui sa nüüd natuke mõtled, et sinu 5-aastane laps veedab lasteaias vähemalt sama palju aega, kui sina tööl ja puhkust saab ainult siis, kui vanematelgi on puhkus ehk mingi 28-35 päeva aastas + pikad pühad, siis saad ju ise ka, et see ei ole sobiv koormus.

Aga hoopis teine teema on, kas on võimalik vabnu päevi teha. Paljud inimesed ei sagais ellist luksust lubada. Kui ikka töö iseloom ei võimalda kodukontorit teha või suvaliselt vabu päevi võtta, pere sissetulek ja kohustused ei võimalda ka lapsepuhkusipäevi miinimumtasu eest võtta mul nt väga suur palgavahe), siis nii ongi.

Aga kodukontorist – tegin terve kevade kahe kakleva lasteaialapse kõrvalt kodukontorit. Samuti on mul tähtajad, igapäevased koosolekud – ja tean, et see on võimalik. Jah, loomulikult on see kõik minu stressitaseme arvelt, aga kord kuus suudan ma seda 😀 Las ta siis vaatab se eüks päev natuke rohkem multikaid – see ei tähenda terve päeva multikate ees istumist. Kui laps pole seni harjunud sinukodukontoriga, siis esimesed korrad ongi raskem. Mina seletan lastele alati hommikul, et “teil on küll puhkepäev, aga minul on tööpäev ja peate rohkem üksi hakkama saama”. Lisaks olen seletanud, et kui mul on kõrvaklapid peas, siis ei tohi nad mind segama tulla. Enne koosoleku algust ütlen alati lastele, et mul nüüd koosolek ja panen toa ukse kinni (töötan eraldi toas) ning nad ei tohi sinna tulla praegu. Eks nad ikka käivad vahel, kui unustavad või lähevad kaklema ja tüli vaja lahendada – harjutad oma mikrofoni koguaeg vaikselt hoidma, kui parasjagu ei räägi. Kui koosolek kestab eelduslikult pikeamlt kui 30 min, siis tihti panengi selleks ajaks neile multikad, et nad vähem omavahel kakleksid . Palju sõltub ka lapsest, kui mul mõnikord on ainult noorem laps kodus, nt käisime temaga perearsti juures, siis tema oskab ka üksi väga hästi mängida ja segab mind vähem; samas vanem laps käib just rohkem tülitamas ja tahab rohkem, et mina koos temaga mängiks.

Hoolimata sellest, et ma kindlasti olen neil päevil närvilisem ema kui tavaliselt, siis lapsed ikka manguvad, et tee kodus tööd.

+2
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 26.10 10:43; 26.10 15:16;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minu laps on ka kohe-kohe 5 ja vajab rohkem kui ühte puhkepäeva lisaks nädalavahetusele. Olles ise kodune, saan seda ka lubada. On suur vahe, kas reedel läheb rühma lasteaias liiga palju käinud ülekurnatud pahur nutune viiene või paar päeva puhanud, korralikult välja maganud naeratav viiene. Ise eelistan viimast varianti.

+6
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kuidas lapse teab nendest teiste laste “puhkepäevadest”? Kas suhtleb igaühega, et kõik info lastel omavahel vahetatud või õpetajad räägivad kõva häälega, et sellel ja tollel täna puhkepäev? Viimase osas võib õpetajatele sõbraliku märkuse teha.

Muidu arvan, et puhkepäevad lastele on tõesti vajalikud kui vähegi võimalik. Paljud muidugi ei saa seda reaalselt korraldada, aga kindlasti on laps siis värskem ja energilisem võrreldes viie nö täistööpäevaga. Lasteaia päevad algavad ju siiski üsna vara ja lõppevad peale vanema tööaega s.t. isegi enda tööpäevaga võrreldes on lapse koormus suurem.
Teine asi on tõesti reaalne võimalus lapsele puhkepäevi pakkuda. Me katsume vähemalt üle nädala teha 4-päevast lasteaianädalat ja vahepeal võimalusel vähemalt ühel päeval poolest päevast koju tuua. Ei tea, kas sellest abi on, aga..

+1
-3
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mul isiklikult pole ükski laps käinud 5 päeva nädalas lasteaias. Peres kaks koolilast ja üks lasteaialaps.

Kasutanud oleme erinevaid versioone, nt väiksemal lapsehoidja, siis hoiab korra nädalas kahte last. Ühele lapsele võimaldas vaba päeva vanaisa. Nüüd kolmandaga saame mehega mõlemad teha kodukontori päevi ning siis korda mööda teeme kodukontorit koos lapsega. Vaatame sellise päeva, kus vähem koosolekuid. Tööd ei pea tegema just 9-17. Nt alustan kell 6, kui mees 8.30 lahkub on mul 2,5 h juba tehtud ning naudin lapsega pikka hommikusööki. Siis teen jälle 1,5-2 h tööd. Siis käime õues ja sööme lõunat. Peale seda lapsel multikate aeg ja ma teen jälle paar tundi tööd. Muidugi oleneb päevast aga põhimõtteliselt nii jupitades saab edukalt oma närve hoida 🙂

+3
-5
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 26.10 15:12; 26.10 15:48;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kuidas lapse teab nendest teiste laste “puhkepäevadest”? Kas suhtleb igaühega, et kõik info lastel omavahel vahetatud või õpetajad räägivad kõva häälega, et sellel ja tollel täna puhkepäev? Viimase osas võib õpetajatele sõbraliku märkuse teha.

Muidu arvan, et puhkepäevad lastele on tõesti vajalikud kui vähegi võimalik. Paljud muidugi ei saa seda reaalselt korraldada, aga kindlasti on laps siis värskem ja energilisem võrreldes viie nö täistööpäevaga. Lasteaia päevad algavad ju siiski üsna vara ja lõppevad peale vanema tööaega s.t. isegi enda tööpäevaga võrreldes on lapse koormus suurem.

Teine asi on tõesti reaalne võimalus lapsele puhkepäevi pakkuda. Me katsume vähemalt üle nädala teha 4-päevast lasteaianädalat ja vahepeal võimalusel vähemalt ühel päeval poolest päevast koju tuua. Ei tea, kas sellest abi on, aga..

Loomulikult 5-aastsed lapsed räägivad omavahel. ja mina ei arva, et õpetaja peab varjama, et teistel lastel on puhkepäev. Ega ta seda nina alla hõõru. Aga kui nt laps küsib, miks Jüri täna ei ole, siis miks ei võiks õpetaja vastata, et tal on täna puhkepäev. Ega laste eest ei pea siis päriselu varjama. vanema asi on selgitada olukorda. Samamoodi ju mõni laps on juba 7.00 lasteaias ja teine tuleb alles peale hommikusööki.

+10
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 26.10 10:43; 26.10 15:16;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kuidas lapse teab nendest teiste laste “puhkepäevadest”? Kas suhtleb igaühega, et kõik info lastel omavahel vahetatud või õpetajad räägivad kõva häälega, et sellel ja tollel täna puhkepäev? Viimase osas võib õpetajatele sõbraliku märkuse teha.

Muidu arvan, et puhkepäevad lastele on tõesti vajalikud kui vähegi võimalik. Paljud muidugi ei saa seda reaalselt korraldada, aga kindlasti on laps siis värskem ja energilisem võrreldes viie nö täistööpäevaga. Lasteaia päevad algavad ju siiski üsna vara ja lõppevad peale vanema tööaega s.t. isegi enda tööpäevaga võrreldes on lapse koormus suurem.

Teine asi on tõesti reaalne võimalus lapsele puhkepäevi pakkuda. Me katsume vähemalt üle nädala teha 4-päevast lasteaianädalat ja vahepeal võimalusel vähemalt ühel päeval poolest päevast koju tuua. Ei tea, kas sellest abi on, aga..

Loomulikult 5-aastsed lapsed räägivad omavahel. ja mina ei arva, et õpetaja peab varjama, et teistel lastel on puhkepäev. Ega ta seda nina alla hõõru. Aga kui nt laps küsib, miks Jüri täna ei ole, siis miks ei võiks õpetaja vastata, et tal on täna puhkepäev. Ega laste eest ei pea siis päriselu varjama. vanema asi on selgitada olukorda. Samamoodi ju mõni laps on juba 7.00 lasteaias ja teine tuleb alles peale hommikusööki.

Lapsed väga palju räägivad ju omavahel. Õhtul järgi minnes on tavaline, et sõbrad arutavad, kes homme tuleb lasteaeda ja kes mitte

+2
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 26.10 15:12; 26.10 15:48;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kas 30-aastane vajab töölt puhkust? Kui sa nüüd natuke mõtled, et sinu 5-aastane laps veedab lasteaias vähemalt sama palju aega, kui sina tööl ja puhkust saab ainult siis, kui vanematelgi on puhkus ehk mingi 28-35 päeva aastas + pikad pühad, siis saad ju ise ka, et see ei ole sobiv koormus.

Minumeelest lapse lasteaias veedetud aega ikka päris täiskasvanu töötamisega ega isegi näiteks 1.kl lapse koolipäevaga võrrelda ei saa. Sest 5a ainult osa päevast täidavad tunnid, aga palju aega võtab hoopiski vaba mängimise aeg ja ka vaikne tund ehk magamine. Koormavam on lasteaiapäev ilmselt päris esimesel aastal (3a või kes kui vanalt lasteaeda pannakse), kui laps pole harjunud ei lasteaia keskkonna, ei õpetajate, ei rühmakaaslaste ega ka lastaia rutiiniga – siis on ilmselt küll suurem pinge peal, mis võib kesta kuid (ja mõnel kindlasti ka kauem).

Aga kui laps on juba mitu aastat lasteaia rutiinis loksunud, rühmakaaslased on tuttavad, õpetajad ka (kuigi jah, mõnes lastaias õpetajad kahjuks palju vahetuvad) – siis, minumeelest, on lasteaiapäev ikka vähem koormav kui täiskasvanu töö/koolilapse päev.

Muidugi , ma saan aru,  et paljud lapsed lihtsalt tahavad kodus olla tunduvalt rohkem kui lasteaias – “kodu, kallis kodu!”. Ja kui nad näevad, et teisele võimaldatakse kodusolekut – siis on: “Mina tahan kaaaa!” kerge tulema.  Kui on võimalik kodupäevi teha – no siis võib ju ka lapse tahtmisele vastu tulla.

Kui aga on juba ette teada, et kodusolek kujuneb mingiks närviliseks võitluseks – siis pigem mitte.

+2
-7
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 26.10 19:58; 27.10 11:16;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minul on kõik kolm last käinud viis päeva nädalas lasteaias, see- eest on neil puhkus suvel 3 kuud, mil ma neid üldse lasteaeda ei vii. Mina lihtsalt ütlesin nii, nagu on, et mul ei ole võimalik töölt vabaks end võtta. Reaalsus on see, et enamik lapsi käib viiel päeval nädalas lasteaias. Seda juttu, et ” kõigil teistel on teistmoodi” tuleb koolieas veel rohkem kui lasteaiaeas, kuigi reaalselt on teistmoodi ehk 1-3 lapsel klassist. Õpi end juba varakult kehtestama ja tooma lapsele näiteid, mis asjad jälle teie peres on paremad kui teises peres. Minu lapsed said lasteaiast ära siis kui pere teised lapsed olid haiged ja ma lisaks lasteaiatasule niikuinii lapsehoidjale maksma pidin.

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minu lastel ei olnud kunagi vabupäevi. Polnud võimalik ja polnud ka vajadust.

+2
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kuidas teil on? Kas peate ka selliseid võitlusi?

Ei. Kui on terve, siis läheb. Minu meelest on tunduvalt lihtsam, kui ei ole mingit tingimist ja laps on harjunud, et tööpäevadel (kui suurem laps läheb kooli), panevad nad suurema lapsega koos esikus riidesse ja lähevad mõlemad oma klassi/rühma. Kui vahel läheks ja vahel ei läheks lasteaeda – siis see tekitaks ilmselt tunduvalt segadust ja pinget.

Saan aru, et võib olla keskmisest erinevaid lapsi. Näiteks madalama sotsiaalsusega, kelle jaoks lastekollektiivis olemine on ebasobiv ja eriti stressitekitav. Siis oleks teine lugu.

Aga tavalise lapse puhul (kes läheb lasteaeda normaalses tujus ja tuleb koju ka normaalses tujus) ma küll ei näe põhjust suhtumiseks, et kindlasti peaks võimaldama lisapuhkepäevi – või muidu on nagu midagi valesti.

+1
-2
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 26.10 19:58; 27.10 11:16;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mul kolmas laps lasteaias , praegu 4-aastane, talvel saab viieseks.  Vabasid päevi saab siis, kui mõnikord vanaema, kellel graafikuga töö, ta vabal päeval enda juurde võtab – mõned korrad kuus umbes. Mul energiline ja suhtleja laps, kellele meeldib lasteaias käia, mingit väsimust ja virilat olekut näha pole ei tööpäeva õhtuks aga nädala lõpuks. Möödunud aastal ei puudunud ka kuni eriolukorrani lasteaiast kordagi haiguse tõttu, ka sel õppeaastal pole augusti algusest saadik veel ühtegi haigust külge saanud – ju siis pole stressi tal lasteaiast, mis immuunsust vähendaks. Suvel puhkab lasteaiast nii umbes kuu aega.

+1
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Meil said mõlemad lapsed nii noorematena kui ka viie-kuuestena päris tihti lasteaiast vabu või poolikuid päevi.

Kodus oli ka piisavalt tegevust ka kuna lõunaund ei vajanud ega suutnud ka lasteaias uinuda, siis viieselt oleksid nad parema meelega kõik päevad kodus olnud, et ei peaks lasteaias pikutama. Muidu vist polekski nad nii tihti koju jääda või poolikut päeva tahtnud, kui poleks olnud seda kohustust seal teiste lõunaune ajal voodis olla. Nad mõlemad lõpetasid lõuna ajal magamis u 3-aastasena ära ja üliharva esimesel paaril lasteaia-aastal uinusid seal. Ja viiesena enam ammugi mitte, nii et sulaselge piin vähemalt 1,5 h keset päeva vaikselt voodis pikutada. Nii et meil olid lasteaiavabad päevad ka selle pärast, et vastikus lasteaias pikutamise ja sellega kogu lasteaia vastu liiga suureks ei läheks, mitte et lapsed oleks väsinud olnud.

Ise töötasin sel ajal osaliselt kodukontoris, nii et sain ka lapsed koju jätta. Mõlemad olid varakult lugemise selgeks saanud, lugesid raamatuid, mängisid, meisterdasid, andsin mata jmt töölehti teha. Tundus, et kodus oli huvitavamgi. Lasteaias olid muidugi sõbrad, aga seal oli ka palju seda teiste taga ootamist jmt, mis neile tüütu oli. Ringide päevadel käisid enamasti kohal, aga kui mingit ringi ka ei olnud, siis võisid vabalt koju jääda. Või tõin enne lõunaund ära.

+1
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Meil ka töö päris iganädalast regulaarset puhkepäeva teha ei võimaldanud. Küll aga sai nii korraldada, et iga reede oli lõunani ja siis nii igal kolmandal nädalal olid vanaema abiga nt neljapäev ja reede vabad. Kusjuures viimases rühmas laps neid vabu päevi ka eriti ei soovinud, kuna lasteaias oli tema sõnul põnevam. Talle piisas reedesest lõunani olekust ja no vahel sai nii, et mõni teine päev veel õnnestus nädalas lõunani teha.

Üks asi, mis meil lasteaia ajal alati oli, oli varakevadine nädalane puhkus. Täiesti teadlikult planeerisime alati vaba nädala märtsi algusesse ja mulle tundub, et see kuidagi hoidis ära kevadise tõsisema haigestumise mingisse viirusesse.

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Lasteaiaõpetajana ütlen, et jah, need puhkepäevad on olulised. Muidugi juhul, kui vanematel on neid kuidagi võimalik korraldada. Ka poolik päev on abiks. Lastele ON see lasteaiapäev kohutavalt väsitav ja kui kas või kord kuus saab varem ära, kui teistmoodi pole võimalik, on see nende jaoks suur asi.

+10
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mul 3- ja 5-aastane. Teeme vabu päevi vastavalt vajadusele: väga kiirel ajal käivad 5 p nädalas, aga kui on kergem, siis ikka teeme koduse päeva.
Aga vahel ka lihtsalt lapsest lähtuvalt –  kui ikka tundub, et nad on väsinud, siis jätame koju. Samas kodus ei maga 3-aastane ka enam, seega mingis mõttes on see ikkagi vasitav, aga teistmoodi.

+1
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 03.11 18:53; 04.11 20:03;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ei teinud oma lastele niisama puhkepäevi. Kemplemine tekibki sellest, et vahel laps saab ja vahel ei saa koju jääda, seega laps on avastanud, et kemplemine ja nurumine vahel tasub ennast ära. Kui olete veendunud, et lapsel on lasteaias halb ja väsitav, miks te siis neljakski päevaks sinna teda piinlema viite? Leidke parem aed, hoid või hoidja, nii et enda süda on rahul, et lapsel on päev otsa hea olla. Eriti imestama panevad lasteaednikud, kes ise oma rühmast halba räägivad, et oioi meil siin täitsa hullumaja, õppetegevus lastele üle jõua käivalt tihe ja lärm üle pea, hoidke lapsed kodus kui vähegi saate. Minu laste kasvatajad suhtusid igatahes positiivselt oma rühma ja tegemistesse, isegi ei soovitanud liiga vara järele tulla.

+1
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Meil 4,5 a ja hetkel käib 5 päeva nädalas. Aga viin 9 paiku ja lähen järgi 16.00 paiku.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

“Kui olete veendunud, et lapsel on lasteaias halb ja väsitav, miks te siis neljakski päevaks sinna teda piinlema viite?”

Need on ju kaks täiesti erinevat asja. Ka heast kogemusest võib ära väsida. Iga päev olla ümbritsetud kümnetest lastest, kes siblivad, räägivad, karjuvad, laulavad, jooksevad… Ükskõik kui tore see on, on see kindlasti väsitav. Ausalt öeldes ma ei saa aru, kuidas ma selle aja üle elasin – praegu on mul tohutu vajadus omaetteoleku järele (saangi enam-vähem eralduses töötada õnneks).

+3
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 03.11 18:53; 04.11 20:03;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Imelik, et vanemad ei mõista, et lapsele on ka toredad kogemused väsitavad, kui need on äärmiselt intensiivsed. Lasteaiapäev on tohutult intensiivne, see tuleneb juba ainuüksi sellest, et koos on 10-20 last vanuses 2-7, ükskõik siis, kui toredad ja sõbralikud lapsed ja personal ka poleks, on tempo tihe ja lärmi, toimetamist ja suhtlemist paratamatult kohutavalt palju.
Tegin oma lastele nii vabu kui poolikuid päevi, samuti vabu nädalaid – täpselt vastavalt sellele, kuidas tööalaselt võimalik oli. Kui ise olin kodus, siis olid lapsed ka kodus, samuti said nad peaaegu terve suve alati puhata. Saan aru, et see, et saime nii korraldada, oli täielik luksus, aga teisalt oli see ka meie teadlik valik. Minu jaoks lasteaed on siiski see koht, kus laps on vanema(te) töö ajal, mitte mingi kodu asendus.

+4
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minu noorim on 6 ja tema nõuab iga hinna eest lasteaeda. Saab puhata nädalavahetustel ja koolivaheaegadel, kui mina saan puhkuse võtta (või isa), suviti on vähemalt ühe kuu vanavanemate hoida. Meil mehega graafikuga töö ja saaks sättida ka nädala sees niisama puhkepäevi, aga ei näe vajadust. See aasta oli nii, et veebruaris käis 4 päeva lasteaias, siis jäi koju kuni septembri alguseni, ehk siis 8 kuud oli kodus ja vanavanemate hoida, ta ei jõudnud ära oodata, millal lasteaeda saab. Kodus tahab laps ainult arvutis olla ja seda me väga lubada ei taha. Ei ole tal ka kunagi probleemi, et oleks üleväsinud, tujukas või jonnakas, no et tunduks, et vajab puhkust. Tervis on ka vägagi tugev, pole isegi nohu iga aasta.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mul kõige väiksem laps saab aprillis 5 ja iga nädal teen talle ühe lasteaia vaba päeva (üldjuhul nädala keskel).

Teised kaks last käivad juba koolis, aga nende lasteaias käimise ajal, said ka nädalas ühe vaba päeva (ja neile väga sobis).

Koolivaheaegadel saab pisem rohkem vabu päevi.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 22 postitust - vahemik 1 kuni 22 (kokku 22 )


Esileht Väikelaps 5-aastasel puhkepäev lasteiast