Esileht Väikelaps 6-aastane ja R-täht

Näitan 12 postitust - vahemik 1 kuni 12 (kokku 12 )

Teema: 6-aastane ja R-täht

Postitas:

6-aastane poisslaps ei häälda veel R-tähte.
Kuidas kodus harjutada?
Kui teie lapsel on selline mure olnud, mis teil aitas?

Aitäh

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kas laps lasteaias logopeedi juures ei käi? Meie lasteaias võttis pea poole rühma lastest enda hoole alla ja õpetas poole aastaga R-hääliku selgeks. Seda siis, kui lapsed olid alles 4aastased.
Youtubes mingi tädi õpetas häälimist, endal kaks last süles (mingit muinasjuttu vist rääkis), kuid mulle oli tema isik suht ebasümpaatne.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Käi logopeedi juures konsultatsioonis, näiteks Vaimse Tervise Keskuses.Tema oskab anda kõige paremaid soovitusi ja ütelda ka,kui tõsine probleem on (mõnel on vaid väikest tõuget vaja ja on R käes,mõnel on rohkem tööd vaja). Tasulistes kohtades on perearsti saatekirjaga odavam. Kõneravi oü-s 10 eurot kord.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

ma olen oma 6a lapsega aasta aega logopeedide (vahepeal kahe juures korraga) juures käinud, ei ole aidanud….nüüd viimane läks ka dekreeti ja polegi hetkel logopeedi. laps ikka R ei ütle.
teeme ka kodus harjutusi, aga mingit kasu pole seni olnud. uut logopeedi ka pole veel leidnud.

mine ruttu logopeedi juurde, niisama ootama jääda ei soovita!

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kodus harjutamiseks leiad internetist pauerpointi formaadis mängu “Mesilane Mumm koristab kodu”. Aga seda peab jube järjekindlalt tegema ja minu laps on küll selline, et kodus vanematega ta mingeid harjutusi teha eriti ei viitsi. Kui juhendab pisut võõram õpetaja või logopeed, on hoopis teine asi. Isegi vanaemaga läheb igasugune õppimine kergemalt. Aga logopeedi professionaalne jälgimine on vajalik nagunii.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mul 6 ja poole aastane tüdruk sai äsja r-i selgeks. Aasta tagasi hakkasime tegema suulihaste harjutusi, neidsamu, mida Kertriin Paabo teeb muinasjuttudena (youtube). Minu lapsele meeldis neid järgi teha. Minuga nii aktiivselt ei teinud, aga sain kuidagi kaubale (andsin multika aega jmt) Ühe korra käisin logopeedi juures, tegelikult tegi logopeed samu harjutusi nagu seal nendes videotes.
Harjutasin ka teda “trõnn” ütlema, nagu motikas käivitub trõnn-trõnn-trõnn. Lugesin kuskilt selgitust et, keel on T ja R tähe hääldamisel samas suulae piirkonnas ja R tuleb lihtsamalt. Tuleb hääldada välja hingates, nagu puhuks keele peale. Vaikselt hakkas see R sealt kuskilt kostuma (trenn, trõnn, vedru, katrin, troll jmt sõnad)

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

ma olen oma 6a lapsega aasta aega logopeedide (vahepeal kahe juures korraga) juures käinud, ei ole aidanud….nüüd viimane läks ka dekreeti ja polegi hetkel logopeedi. laps ikka R ei ütle.
teeme ka kodus harjutusi, aga mingit kasu pole seni olnud. uut logopeedi ka pole veel leidnud.

mine ruttu logopeedi juurde, niisama ootama jääda ei soovita!

Ära heida meelt. Minu lapsel tuli R häälik alles 9-aastaselt. Olime lapsega käinud 2 aastat neuroloogi suunamisel logopeedi juures ning siis pool aastat perearsti teraapiafondi arvelt. Kuid ka mitte midagi. Ma juba leppisin sellega, et lapsel R-i ei tulegi. Perearst peale talve rohkem ei suunanud ka logopeedile. Ei saanud kogu teraapiafondi raha minu lapsele suunata. Ja siis sellel suvel täiesti lambist tuli R, me suvel isegi ei teinud lapsega harjutusi enam. Ma ei näinud enam mõtet, kuna mingit edasiminekut polnud. R-i asemel oli selline umbmäärane L- ja R-vahepealne häälik, pigem ikka L. R-i laadset võis tõesti kuulda sellistes sõnades, kus T ja R kõrvuti, trumm, tramm, trepp, triip jne.
Esimest korda tuli täiesti puhas ja põrisev R (just täpselt selline nagu õige R on) sõnas “kurat” ???? vihastas mingi asja ebaõnnestumise peale. Ma lasin tal siis tookord mitu korda seda sõna uuesti öelda ja proovida R-i venitada “kurrrat”. Sai tunnetuse kätte. Samas aga, kuna tal R häälik tuli väga hilja ning ta oli harjunud hääldama R-i asemel L, siis siiamaani pean aeg-ajalt parandama, mõne sõna hääldust meelde tuletama. Alguses väga tihti ajas sõnade häälduses R ja L sassi, et L asemel ütles R ja vastupidi. Nüüd hakkab asi vaikselt paika loksuma, kuid ikka on veel vahel sõnu, kus ajab sassi, kas seal on L või R. Eile näiteks kirjutas mulle kirja, “kallis musirurr”

Käige ikka logopeedi juures edasi ning küll see R ka tuleb.
Minu lapse puhul oli põhjus nõrkades näo- ja suulihastes, sündis lihaste alatoonusega. Päris pikalt oli tal ka puudu V häälik ning T asemel ütles K (kuigi enamus lapsi, kellel logopeedile probleemid, ütlevad K asemel T).

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Lapsel aitas keelekida lõikus pluss harjutused logopeedi juures.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

ma olen oma 6a lapsega aasta aega logopeedide (vahepeal kahe juures korraga) juures käinud, ei ole aidanud….nüüd viimane läks ka dekreeti ja polegi hetkel logopeedi. laps ikka R ei ütle.
teeme ka kodus harjutusi, aga mingit kasu pole seni olnud. uut logopeedi ka pole veel leidnud.

mine ruttu logopeedi juurde, niisama ootama jääda ei soovita!

Ära heida meelt. Minu lapsel tuli R häälik alles 9-aastaselt. Olime lapsega käinud 2 aastat neuroloogi suunamisel logopeedi juures ning siis pool aastat perearsti teraapiafondi arvelt. Kuid ka mitte midagi. Ma juba leppisin sellega, et lapsel R-i ei tulegi. Perearst peale talve rohkem ei suunanud ka logopeedile. Ei saanud kogu teraapiafondi raha minu lapsele suunata. Ja siis sellel suvel täiesti lambist tuli R, me suvel isegi ei teinud lapsega harjutusi enam. Ma ei näinud enam mõtet, kuna mingit edasiminekut polnud. R-i asemel oli selline umbmäärane L- ja R-vahepealne häälik, pigem ikka L. R-i laadset võis tõesti kuulda sellistes sõnades, kus T ja R kõrvuti, trumm, tramm, trepp, triip jne.
Esimest korda tuli täiesti puhas ja põrisev R (just täpselt selline nagu õige R on) sõnas “kurat” ???? vihastas mingi asja ebaõnnestumise peale. Ma lasin tal siis tookord mitu korda seda sõna uuesti öelda ja proovida R-i venitada “kurrrat”. Sai tunnetuse kätte. Samas aga, kuna tal R häälik tuli väga hilja ning ta oli harjunud hääldama R-i asemel L, siis siiamaani pean aeg-ajalt parandama, mõne sõna hääldust meelde tuletama. Alguses väga tihti ajas sõnade häälduses R ja L sassi, et L asemel ütles R ja vastupidi. Nüüd hakkab asi vaikselt paika loksuma, kuid ikka on veel vahel sõnu, kus ajab sassi, kas seal on L või R. Eile näiteks kirjutas mulle kirja, “kallis musirurr”

Käige ikka logopeedi juures edasi ning küll see R ka tuleb.
Minu lapse puhul oli põhjus nõrkades näo- ja suulihastes, sündis lihaste alatoonusega. Päris pikalt oli tal ka puudu V häälik ning T asemel ütles K (kuigi enamus lapsi, kellel logopeedile probleemid, ütlevad K asemel T).

meil ongi ,et K asendab T

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minu laps oli küll veidi noorem, aga 5sele tegin ka harjutusi, mis netist leidsin. Ta väga usin harjutaja ei olnud ja ma väga pinda ei tahtnud käia ka. Oli nõus aegajalt ütlema põrra-põrra-põrra ja trrraktor. Paari kuuga oli R olemas, ühel hetkel jagas matsu lihtsalt. Logopeedi kohta ütles lasteaiaõpetaja, et teistel on päris mured, R-i nii noorelt ette ei võeta, küll tuleb.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Me oleme mõlema lapsega pidanud logopeedi juures käima ja kodus harjutusi tegema. R-i tulek võttis vanemal lapsel peaaegu aasta aega (logopeedil käisime 10 x, ülejäänud oli harjutuste tegemine, mis ta iga kord koju kaasa andis, igasugu sõnamängud jmt). Tükk tööd, ma ütleks, sest harjutusi tegime lapsega ikka järjekindlalt. Noorem on praegu peaaegu 5 a ja temaga käime ka logopeedi juures, kuna tal oli probleeme ka teiste häälikutega, nii et alguses oli harjutuste ja mängude mõte eelkõige suu- ja keele lihaseid treenida, kuna need olid nõrgad, siis said teised häälikud paika ja nüüd edasi tegeleme R-iga. Logopeed ütles, et R tuleb kiiresti ja mõnikord lausa mõne harjutuskorraga, kui lapsel muude häälikutega probleeme pole, aga kui asi on selles, et lihaskond nõrk, siis eelneb R-ile ikka pikem harjutusperiood.

Mina soovitaks võimalusel ikka perearstilt saatekiri võtta ja logopeed otsida. Kui 6-aastasel r-i veel ei ole, siis usun, et perearst ei keeldu saatekirja andmast. Logopeedid on kahjuks üsna koormatud, aga soovitan ka Laste Vaimse Tervise keskusesse helistada ja aega küsida (meie läksime lapsega sinna perearsti saatikirja alusel, ma ei tea, kas ilma saatekirjata ka aega saaks).

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Meid aitas konkreetselt see video https://www.youtube.com/watch?v=NMfRSGIpwrQ
Tegime ka teisi harjutusi, lapsel oli väga põnev. Oli suht lootusetu tunne, 5a saime puhta R tähe selgeks.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 12 postitust - vahemik 1 kuni 12 (kokku 12 )


Esileht Väikelaps 6-aastane ja R-täht

See teema on suletud ja siia ei saa postitada uusi vastuseid.