Esileht Väikelaps 6 aastane jonnib, nutab enne ööund

Näitan 14 postitust - vahemik 1 kuni 14 (kokku 14 )

Teema: 6 aastane jonnib, nutab enne ööund

Postitas:
Kägu

Laps läheb hea tujuga voodisse, loeme jutte ja kõik on tore kuni peab hakkama magama jääma. Siis hakkab trall pihta. Mida teha kui laps enne magama jäämist hakkab jonnima ja nutma, endale vee tähelepanu nõudma.

Kas peaks minema teda rahustama (eenevalt on seda iga kord tehtud) või lasta tal üksi nutta?

Kas oskab keegi viidata mõnele heale artiklile v lugemisele?

(Lisaks voodisse läheb 20.45, magama peaks jääma 21, aga jonn kestab tavaliselt pikalt ja enne 23 uinumist jubtub harva ja kell 6 on üleval juba, kas sellele on mingit head lahendust?)

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

7 tundi und on minu meelest vähe 6-aastasele. Minu laps sai ka just kuus ja kui mingil põhjusel nii vähe unetunde öösel on, siis raudpoltkindlalt järgmisel päeval kupatan lõunaunne. Ise ta ajab sõrad vastu ja vingub, et tema magada ei taha. Mina seda kuulda ei võta, sest sihuke vingumine tuleb tal ainult siis kui üleväsinud on. Seega paradoksaalselt, kui laps undab, et magada ei taha, tähendab see, et tal on vaja magada. Ronime voodisse, tema teatab kindlameelselt, et magab 3 minutit või ka 1 minuti, olenevalt päevast, mina ütlen ok ja jääb kossdi mu kõrval magama u 2-3 tunniks.

Miks sinu laps muidu õhtuti üksi nutma peaks? Võta kaissu, kuni magama jääb. Kui arvad, et nutu eesmärk on endale tähelepanu tõmmata, nagu… eeehm, anna siis natuke tähelepanu? Ilmselt ta tunneb end ebaturvaliselt kui peab üksi magama jääma. Ma küll pigem hoian oma last selle pool tunnikest kaisus ja olen lähedal, kui et võimlen KAKS TUNDI igal õhtul (?!?) nutva lapsega, sest tahan, et ta nui neljaks üksi magama läheks. Milleks?

P. S. Kui su laps tõesti magab pidevalt öösiti ainult 7 tundi, siis on ta kogu aeg unepuuduses. Pole siis ime, et keeruliselt käitub.

+5
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Laps läheb hea tujuga voodisse, loeme jutte ja kõik on tore kuni peab hakkama magama jääma. Siis hakkab trall pihta. Mida teha kui laps enne magama jäämist hakkab jonnima ja nutma, endale vee tähelepanu nõudma.

Kas peaks minema teda rahustama (eenevalt on seda iga kord tehtud) või lasta tal üksi nutta?

Kas oskab keegi viidata mõnele heale artiklile v lugemisele?

(Lisaks voodisse läheb 20.45, magama peaks jääma 21, aga jonn kestab tavaliselt pikalt ja enne 23 uinumist jubtub harva ja kell 6 on üleval juba, kas sellele on mingit head lahendust?)

veel varem voodisse. enne magamist kindlasti pesemine.  soe vesi rahustab. kuilapson voodis, siis vanem loeb unejuttu. Rahuliku ja uinutava häälega.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Tegu lasteaialapsega, kes on sunnitud lasteaias lõunat magama?

https://www.sleepfoundation.org/how-sleep-works/how-much-sleep-do-we-really-need

6-aastane vajab ööpäevas 9-11 tundi und.  Kui ta lasteaias päeval kaks tundi magab, siis ta pole kuidagi võimeline õhtul nii vara uinuma, ta pole veel väsinud, tal hakkab voodis igav ja ta tahabki veel perega koos olla. Mul kolm last, noorim praegu kuuene, peab lasteaias lõunat magama ja ei ole ta kusagilt otsast õhtul poole üheksast väsinud.  Hakkame magama sättima 21.30, umbest 22.00 paiku on voodis ja loeme unejuttu. Siis jääb lõpuks magama, aga et uni kiiremini tuleks, siis oleme kuni magama jäämiseni tema toas. Ta oskab ka ise magama jääda, kuid siis on tarvis tal ikka veel mõned korrad voodist välja ronida, tulla veel midagi rääkima jne.

Kui laps peab ise uinuma, siis meil on aidanud plaadilt unejutu kuulamine – kõigil lastel on olnud toas makk ja sealt kuulavad vaikselt  eestikeelseid laste jutuplaate – siis pole nii igav und oodata.

+6
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Minu kuuene jääb ka ca 23 magama. Unejuttu loen ca 21.30-22, edasi loeb ise, siis paneb tule kustu ja magab. Lasteaias pigem ei maga, aga ka seal lebamine annab ilmselt piisava restardi. Ärkab 8.

voodisse läheb 20.45, magama peaks jääma 21

Päris optimistlik, sõltumata vanusest ja kellaajast.

+4
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

See on unepaanika. Guugelda.

0
-5
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Minu kuuene jääb ka ca 23 magama. Unejuttu loen ca 21.30-22, edasi loeb ise, siis paneb tule kustu ja magab. Lasteaias pigem ei maga, aga ka seal lebamine annab ilmselt piisava restardi. Ärkab 8.

voodisse läheb 20.45, magama peaks jääma 21

Päris optimistlik, sõltumata vanusest ja kellaajast.

Sinu laps ärkab kell 8, tema laps ärkab kell 6, selles on ka suur vahe.
Mul on lapsed 8 a ja 6 a, ärkama peavad kell 6.30. On ka voodis hiljemalt 21.00 ja uinuvad väga kiiresti. Suurem tüdruk on suure unevajadusega, lõunal magada ka ei saa — tema väsib mõni päev väga ära ja läheb vabatahtlikult juba kell 20 voodisse, uinudes sisuliselt sekunditega. Väiksem laps vajab pigem vähe und, tema ärkab ja hakkab oma toas vaikselt toimetama sageli juba 5.30 paiku. Lõunal lasteaias vahel tukastab veidi, vahel pikutab niisama.

Muide, mul ka mõlemad lapsed mõnigi kord õhtuti jauravad, et ei taha magama minna (kahju ju päevategevusi katkestada), õnneks küll kindlasti mitte kaks tundi, aga ilmselgelt vähemalt suurem laps vajab praegust voodisseminekuaega. Väiksem võiks iseenesest ehk tunnikese hiljem minna, aga siis ei jõuaks ma ise välja puhata. Kui me seoses suurema lapse kooliminekuga ka minu töögraafiku muutumisega õhtuse uneaja tund aega ettepoole nihutasime (varem läksime meie ka kell 22 voodisse), siis algul väiksem ikka torises ja viskles õhtuti seal voodis, uni ei tahtnud tulla. Aga nädala-paariga harjus ümber ja hakkas jälle kiiresti uinuma, lihtsalt hommikune ärkamisaeg nihkus varasemaks (kuid on üksikuid päevi, mil ma ka väiksema lapse kell 6.30 täitsa sügavast unest äratan).

 

Laste unevajadus erinev. Aga 7 tundi ööund ei ole kindlasti kuueaastasrle piisav. Seda enam, et ega ei ole olenas sellist koolieelikute rühma, kus kõik lapsed üksmeelselt kaks tundi magada nohistaksid. Enamik lapsi on selles vanuses juba sellised, et päeval uinuvad vaid viivuks või ei uinu üldse — ja ükskõik kui ranged õpetajad oleksid, ikka tekib seal palju sihinat-sahinat, nagistamist ja sosinat, leebemate õpetajate korral ka valjuhäälset juttu, itsitamist ja mängimist. Õrna unega laps ei maga elades sellises keskkonnas. Mul isegi suurem tüdruk oma suure unevajaduse ja ränkraske unega kaebas viimased kaks lasteaia-aastat järjepanu, kuidas tema tahtis lõunal magada, aga teised ei lasknud … Hea, kui seal lasteaia lõunaune ajal kolmveerand tunnikest päris rahulikku vaikset puhkeaega saab. 🙂

 

Teema autori jutust ma ei saanudki seda aru, kas laps on 23ni üleval sellepärast, et ta jonnib ja leiutab tegevusi, et end jõuga üleval hoida (seda suudab soovi korral kuitahes unine laps!), või ta mingil hetkel siiski rahuneb ja püüab uinuda, ent uni ei tule. Mina isiklikult seaksin piisava uneaja endale prioriteediks. Ehk siis, kui laps uinuks minu juuresolekul paremini, oleksin juures ja valvaksin, et ta seal voodis püsti ei sahmi ega mängi, nii et uni ei saagi tulla. Joomine ja pissimine on meie kodus ka korraldatud nii, et vahetult enne voodisse minekut kõik käivad WCs ära ja soovi korral joomas. Hiljem enam nendel ettekäänetel voodist väljaronimist ei ole ette nähtud.

+4
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Meie jätame lapse tuppa tule põlema. Ei ole mingit käehoidmist. Teab, et kui vaja, siis hõikab v tuleb ise meie juurde.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mu mõte oli selles, et kui laps sekunditega ei uinu (kui uinuks, siis poleks teemat ju), siis meil toimib see, kui teeb midagi rahulikku, mitte ei a) jonni ega b) pane tundideks vanemate õhtut kinni.

+1
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

See on unepaanika. Guugelda.

Ära aja rumalat juttu. Unepaanika tekib ikka keset magamist, mitte ei täheda seda, et laps ei taha õhtul magama jääda.

+8
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Prooviks veidi hilisemat magamaminekut, nt kell 22 või esialgu 22.45, et murda harjumust, et voodi on üleval passimise koht. Saada kell 21 magama 6-aastane, kes lasteaias lõunaund magab, ongi võibolla lootusetu. Küsi lasteaiast täpsemalt, kuidas laps seal magab. Võibolla laps on uinaku ajal kaua üleval, uinub näiteks alles 14.30 ja tal lastakse magada kuni 16.30.

Minu jaoks oli kohutavalt väsitav aasta, kui pidin koolieelikuga (kes lasteaias une ära magas) 23ni või südaööni üleval olema, samas 2a vanem koolilaps pidi juba kell 21 magama minema ja ise pidin 6.30 hommikuti ärkama. Kodus lõpetasid lapsed uinakud 2-2,5 aastaselt ja kui välja arvata noorema lapse viimane aasta, siis õnnestis ka lasteaedadega uinakute osas kokkulepped saavutada.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Aga mis tingimused tal on? Kottpime? Pisike öölamp? Vb kardabki!

Pane voodi kohale korralik lugemislamp ja anna raamat kätte, las sirvib, kuniks uinub. Mul on 7a ja 5a lapsed ja niimoodi probleemita alates ajast, kui vanim oli ca 2a. Hiljem korjan ise raamatu voodist, kustutan tule. Pole ka probleemi, kui 7a on lasteaias maganud – vaatabki nt kuni 21.30 raamatud (siis käsime ise ära panna, kui ei maga veel)

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

7 tundi on koolieelikule vähe ööund, isegi kui ta peaks lasteaias magama. Kuigi jah, enamalt jaolt selles vanuses lapsed enam lõunaund ei vaja ja lõunauni pigem rikub ööund.

Ma soovitaksin konsulteerida arstiga.

Uneprobleemide põhjusi võib olla mitmeid: hirm magama jääda (psühholoogiline trauma seoses magamajäämise või voodiga, üksiolemise hirm, õudusunenäod).

Füsioloogililine põhjus: ebamugavus, valu, paistes hingamisteed, sügelus, häda kinnihoidmine jne.

Emotsionaalne põhjus: laps vajab rohkem tähelepanu, oma lugude jutustamiseks aega, vanemaga 1:1 aega, tal on mure, millest ei oska või ei julge rääkida.

Keskkond: Lärm, valgus, palavus, ekraanid aga ka toit mida päeva jooksul on söödud jne.

Kui ise probleemile lahendust ei leia soovitan pöörduda arsti või psühholoogi poole. Unehäired nii noores vanuses võiksid kiiresti lahenduse saada.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Meil on öölamp, mis värve vahetab (mingi odav IKEA oma) öö läbi sees. Õhtul käib vannis, sööb väikse snäki, siis loeme natuke raamatut, seejärel kustutame laetule ära ja pikutame hämaruses kahekesi koos. Küsin, kuidas päev läks, mida ta tegi, arutame, mis homme plaanis. Üritan mõnusat rahulikku keskkonda hoida. Lõpuks ütleme head ööd ja lähen ruumist välja.

Oma lapsepõlvest mäletan, et nii raske oli seal voodis üksi lamada kui vanematel veel elu käis, telekas mängis, aeti juttu. Seega oma kodus hoian selle magamamineku aja vaiksena, telekas on kinni. Laps jääb mõnikord kohe magama, mõnikord tuleb korduvalt voodist välja ja hakkab mängima (ja nii tunde).

Mu sõbrannal toimis see, et hakkas last kella üheksa asemel seitsmest magama panema, aga tema oma on alles viiene. Seitsmene uneaeg toimis huvitaval kombel palju lihtsamalt, üheksaks oli laps järelikult üleväsinud ja ei suutnud enam uinuda. Kui laps õhtul ei uinu, oleks hea kui ta lõunaund ei magaks.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 14 postitust - vahemik 1 kuni 14 (kokku 14 )


Esileht Väikelaps 6 aastane jonnib, nutab enne ööund