Esileht Väikelaps 6-aastane varastab raha

Näitan 15 postitust - vahemik 31 kuni 45 (kokku 45 )

Teema: 6-aastane varastab raha

Postitas:
Kägu

Näiteks 1 euro, selle eest saab kõrrejooki ja pulgakommi ja jääb ülegi.

?? Mis need kõrrejoogid ja pulgakommid siis naksavad, et saab ühest eurost ja jääb ülegi?

+5
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Näiteks 1 euro, selle eest saab kõrrejooki ja pulgakommi ja jääb ülegi.

?? Mis need kõrrejoogid ja pulgakommid siis naksavad, et saab ühest eurost ja jääb ülegi?

Kõige odavam kõrrejook 200 ml on poes näiteks 27 senti ja kõige odavam pulgakomm on 10 senti. Kokku tuleb arveks 37 senti. 1 euro miinus 37 senti, jääb üle 63 senti. Ei pea kallist ostma.

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Küsimus ka selles, kas peab ka laristama kõrrejookidele ja pulgakommidele, lapsel tekib harjumus, et raha tuleb lihtsalt ja kohe tuleb ka laiaks lüüa. Lapsi tuleks väikesest peale õpetada majandama, muidu suureks saades minna kuualguses poodi poesalateid/grillkana ostma, aga kuu lõpus võetakse laenu.

+2
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Küsimus ka selles, kas peab ka laristama kõrrejookidele ja pulgakommidele, lapsel tekib harjumus, et raha tuleb lihtsalt ja kohe tuleb ka laiaks lüüa. Lapsi tuleks väikesest peale õpetada majandama, muidu suureks saades minna kuualguses poodi poesalateid/grillkana ostma, aga kuu lõpus võetakse laenu.

Need olid teemaalgataja toodud näited, mida ta laps poest osta on tahtnud/ saanud.

Kuidas õpetaksid siis last majandama, kui mitte esialgu väga väikese rahaga, et laps harjuks?

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Küsimus ka selles, kas peab ka laristama kõrrejookidele ja pulgakommidele, lapsel tekib harjumus, et raha tuleb lihtsalt ja kohe tuleb ka laiaks lüüa. Lapsi tuleks väikesest peale õpetada majandama, muidu suureks saades minna kuualguses poodi poesalateid/grillkana ostma, aga kuu lõpus võetakse laenu.

Laps vajab piire, kuidas rahaga toimetada tuleks. See pole laristamine vaid lapse õpetamine, kuidas rahaga toimetada saab. Mitte et annad korraga 5 eurot kätte ja tõmbab sõprade peale sirgeks selle ja eputab, et tal palju raha. Raha võib ju palju olla, aga teised lapsed võivad hakata sõpra mängides seda ära kasutama.

6-aastane ei lähe sul poest tervet grillkana ja poesalatit ostma ega võta kuu lõpus laenu. Ole normaalne.

 

+2
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Varastamise põhjus võib olla ka vale sõprade seltskond, kellega õues ollakse.

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Küsimus ka selles, kas peab ka laristama kõrrejookidele ja pulgakommidele, lapsel tekib harjumus, et raha tuleb lihtsalt ja kohe tuleb ka laiaks lüüa. Lapsi tuleks väikesest peale õpetada majandama, muidu suureks saades minna kuualguses poodi poesalateid/grillkana ostma, aga kuu lõpus võetakse laenu.

Täpselt nii ongi… Ma käisin ka väiksena iga päev poes mingite sentidega, sellest kujunes harjumus, millega maadlen siiani. Õnneks laenu pole pidanud võtma, et kuu lõpus välja tuleks, aga kole harjumus on küll.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mõni ongi juba lapsest saadik nartsissist ja ülbik.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kindel taskuraha päevas oleks mõistlik. Näiteks 1 euro, selle eest saab kõrrejooki ja pulgakommi ja jääb ülegi. Kõike ära keelata lõpmatuseni ei saa ju. Lõpuks läheb poodi vargile, kui kodus muudkui keelad-karistad. Siis on palju hullem ju.

Päevas 1 euro? 6-aastasele? Ma elan vist mingis teises maailmas. See on kohutavalt palju!

+6
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Keskmine 6aastane pole veel küps rahaga majandama. Seda enam veel probleemse käitumisega 6aastane. Ka esimeses klassis ei taju enamus veel raha väärtust ega mõistlikku kulutamist. Eelkooliealine laps ei vaja küll igapäevast/iganädalast taskuraha ja kindlasti ei peaks ta kontrollimatult õues ja poes ringi hulkuma. Mulle tuli ka üks varasem teema meelde, kus laps hommikust õhtuni õues ringi jooksis ja kodus märatses kui midagi keelata prooviti. Mida psühholoog varastamise kohta ütleb?

+4
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kas probleem võiks olla selles, et laps tahab magusat, mida kodus pole? Kui see on nii, siis võiks kodus olla maiustusi, mida lapsele anda.

Magus on kodus olemas. Kommivaagnat laual muidugi pole, sest see süüakse kohe tühjaks. Aga ikka ostan midagi lapsele. Probleem tundub olevat selles, et laps on ostusõltlane. See on nagu haigus. Meeletult otsib sente kodust. Ime, et ei otsi tühja taarat õuest. Minu rahakott on sentidest tühi. Ikka käib kottide ja taskute kallal. Meil on kodus limonaad olemas ja ta ikka tahab poodi kõrrejooki ostma minna.
Neil, kes kodust varastavad või ka hiljem koolis teiste taskuid tühjendavad, on tegelikult kõik olemas. Mina tean rikaste last, kes vanavanemate sahtlist raha varastas.
Nii ei ole ka meie lapsel millestki puudus, aga ta on täitmatu. Tema arvates on tal kõike vähe. Vähe armastust, vähe tähelepanu, vähe asju, vähe raha. Ainult energiat on väga palju ja meeletult igav. Siis mõeldakse lollusi välja.

+2
-4
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mina püüan kasvatada lapsi usaldusega. Mul 4 last – vanim täiskasvanu ning noorim 1. klassis.

Ütleks nii, et kodust vist midagi aastate jooksul pole kaduma läinud… praegu ei meenu, aga kui keskmine poeg oli umbes 5-6aastane, pätsas Jukust tüdrukute huulepulga. Kui sellega välja hakkas minema, läks alarm tööle. Müüa vaatas mind, nagu oleksin pojal käskinud selle võtta. Tegelikult põhjus, miks ta siis seda tegi – ega ta seda plikade huulepulka tahtnud. Me läksime Jukusse vanema poja sõbrale kingitust ostma. Tegelikult üldse poisid endale midagi saama ei pidanud. Ja me seal vnema pojaga siis valisime mingit mänguasja ning jätsime noorema selgelt kõrvale. Ütlesin ka vist veel talle, et ära sega… vms. Tõenäoliselt tahtis ta lihtsalt tähelepanu ja mingit asja osta/võtta… no et tal oleks midagi. Õnneks oli tal väga häbi, et signa tööle hakkas.

Väike poiss, kes nüüd 7, on püüdnud küll väiksemana suurematelt asju võtta, kuid olen keelanud kõigil neid asju ära panna (muidugi mitte siis, kui oli 2a, ikka siis, kui reaalselt juba saab aru, et ei tohi).

Meil on sel teemal kõigi lastega eraldi olnud vaidlusi ja arutelusid. Olen jäänud endale kindlaks, et m ei peida ega varja.

Samuti kui oli suuremal pojal mõni a tagasi teema, et oli võtnud kodust alkoholi. Kartsime küll mehga, et äkki võtab uuesti, tegime isegi pudelitest pildid, et pärast kontrollida – ka siis, kui läksime kodust ööseks ära. Ja kui ta oli vahele jäänud, ma ütlesin talle ka, et meie peres kehtib ausus, me usaldame sind. Meil on see toiminud.

Ma arvan, et te ka ärge peitke sente jne raha vaid jätke see ikkagi oma kohale ning iga kord siis rääkige (mina ikka riidleks ka), kui juhtub, et võtab. Ma eeldan, et suuri summasid tänapäeval hoitakse pangas, neid ta kätte ei saaks. Ja järjepidevalt. Ning alati rõhutada ka, et see on usaldus. Te usaldate, te ei peida tema eest, ärgu tema teile siis ka nii tehku.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kuidas käituda lapsega, kes varastab kodust raha. Suvel võttis kapist 2euri. Rääkisime sellest pikalt, et raha ei tohi võtta. Sellest tuli suur probleem. Käis sõbraga poes. Sõbra ema võttis minuga ühendust. Kui lapse käest küsisin, kust raha sai, vastas, et sõber hoopis võttis kodust selle 2euri ja kutsus ta poodi. See oli vale. Järgmisena võttis laps juba suurema summa raha meie sahtlist. Raha oli ära peidetud riiete alla, aga laps otsis mingit laadijat. Nii, kui raha nägi, pistis selle kotti ja läks õue. Jõudis sellega juba eputada sõprade ees. Lisaks peitis raha veel ära maa sisse. Õnneks saime kohe asjast teada ja raha tagasi. Oleks mõni tund hiljem avastanud, oleks raha osast rahast ilma. Me ei karjunud lapse peale. Selgitasin jälle, et sellist asja teha ei tohi. Kui ta oleks täiskasvanu, tuleks politsei ja viiks ta vangi. Laps ise ütles, et ta tahtis rikas olla ja tahtis lihtsalt jäätist osta. Karistuseks ei anna me sentigi lapsele ja poes ei käi. Muidu võis ta poes näiteks pulgakommi või jäätist osta. Teinekord saatsin ta piima järele.

Täna laps veidi köhane ja jäi lasteaiast koju. Tahtis õue minna. Lubasin. Nii igaks juhuks vaatasin tema seljakotti, et miks tal vaja see kaasa võtta. Leidsin terve peotäie sente. Küsisin, kust need pärit on. Meil kodus kõik rahad ja rahakotid erinevatesse kohtadesse ära peidetud. Väitis, et leidis raha õuest. Tegelikult oli tegu vanema lapse hoiupõrsa rahaga. Nuttis ja röökis, et tema tahab kõrrejooki. Mina seletasin, et enne järgmist aastat tal poodi asja pole ja ise ei osta ammugi midagi.

Ma tean, et see raha näppamine on eakohane. Tean paljusid, kes on seda teinud ja neist on saanud täiesti korralikud inimesed. Aga nad on teinud seda üks kord. Aga meil kasvab kodus juba sarivaras. Süüdimatult võtab ja valetab.

Kas kellelgi on kogemust sarnase olukorraga või sarnase lapsega. Pole mõtet vastata neil, kes kukuvad kohe ohkima, et issand, milline laps, pole õigesti kasvatatud. Kui teil on head, sõnakuulelikud lapsed kodus, siis palju õnne. Olete tublid vanemad olnud. Meie mehega järelikult nii tublid pole olnud. Samas teised lapsed on korralikud ja pole elus midagi varastanud. Aga selle lapsega on keeruline. Temaga on kõik teisiti ja mul on hirm, et ta läheb käest ära. Temast saab pätipoiss, kelle pärast hakkan koolis käima ja tema pahandusi klattima. Ma ei taha seda. Ma võin ju talle karistuse rakendada, aga ta leiab mõne muu pääsetee. Läheb õue ja varastab kuskilt mujalt. Ta ei saa aru, et nii ei tohi teha. Ta isegi ei häbene võõraid inimesi. Tal on täiesti ükskõik.

Paned tingimuse, et negatiivselt vastata ei tohi ja samas oled arvamusel, et see on 6-aastase puhul eakohane käitumine?!

Ikka väga nihkes teil seal kodus.

0
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Leian, et tegelikult 6-aastased tihti veel liiga väikesed selleks, et ise poes käia ja rahaga majandada. Samas kui selline komme on juba algatatud lapsevanema poolt, siis enam ei toimi ka see, et ei luba üldse poes käia. See tekitab just trotsi ja kasvatab soovi varastada. Väikese lapsega võiks ise poes kaasas käia, et ennetada sealt näppamist ja õpetada hinnasilte vaatama ning raha arvestama.

Muidu üldse minu meelest pole vaja iga kord lapsele poest mingit nänni osta. Mina pole üldse sellist harjumust tekitanud ja mu laps oli üle 5a vana kui esimest korda elus küsis ise poes, et ostame pulgakommi. Enne ta isegi ei osanud nõuda midagi, sest ta ei teadnud, et see võimalik on. Aga eks lapsed on erinevad muidugi.

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Vanasti anti sellistele lastele vitsa, isegi sain raksus käimise eest. Kadus igasugune soov võõrast vara võtta. Aga jah, nüüd ei tohi – pead peegeldama ja psühholoogi juurde minema.

+3
-3
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 15 postitust - vahemik 31 kuni 45 (kokku 45 )


Esileht Väikelaps 6-aastane varastab raha