Esileht Väikelaps 6a aastane laps kardab rääkida.

Näitan 28 postitust - vahemik 1 kuni 28 (kokku 28 )

Teema: 6a aastane laps kardab rääkida.

Postitas:
Kägu

6a aastane laps kardab rääkida.
Kodus on normaalne laps. Räägib palju ja normaalselt. Lasteaias tuli välja,et laps ei julge kellegiga seal rääkida.
Teiste lastega mängib vaikides. Rühmatöö käigus kui vaja õpetajale vastus anda siis tõuseb püsti ning sosistab õpetajale kõrva.
Osa lasteaia lapsi arvab,et minu laps ei oskagi rääkida.

Aasta pärast läheb kooli. Koolis hakkab raske kui ta ei julge sõnakeski suust välja öelda.

Samas oma sõbrannadega kellega ta tunneb end mugavalt räägib ilusti.

Kas tegemist mingi psühholoogilise traumaga? Või see on lihtsalt häbelikkus ning iseloomuomadus?

Kas annab seda kuidagi *ravida* ?
Oskate soovitada kedagi või midagi mis võiks meid aidata?

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Selle nimi on selektiivne mutism. Järk-järgult harjutatakse suuremate väljakutsetega, saab üle küll, kui vaeva näha 🙂

+6
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Selle nimi on selektiivne mutism. Järk-järgult harjutatakse suuremate väljakutsetega, saab üle küll, kui vaeva näha ????

Ehk valikuline mutism.

+4
-3
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Minu 8a ei räägi võõrastega. Arsti juures on vait ja vaatab mind kui temaga räägitakse. Arvan, et see on vanuseline eripära

0
-4
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Selektiivne mutism, mida põhjustab sageli tugev ärevus. Soovitan pöörduda lapsega psühholoogi poole.

+11
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

6a aastane laps kardab rääkida. Kodus on normaalne laps. Räägib palju ja normaalselt. Lasteaias tuli välja,et laps ei julge kellegiga seal rääkida. Teiste lastega mängib vaikides. Rühmatöö käigus kui vaja õpetajale vastus anda siis tõuseb püsti ning sosistab õpetajale kõrva. Osa lasteaia lapsi arvab,et minu laps ei oskagi rääkida.

Kui kaua su laps lasteaias käinud on?

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Selle nimi on selektiivne mutism. Järk-järgult harjutatakse suuremate väljakutsetega, saab üle küll, kui vaeva näha ????

Ehk valikuline mutism.

Miks sa siis juba ka “mutismi” ei tõlgi, targutaja? Seegi pole eesti omasõna.

0
-5
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

4aastat juba

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

6a aastane laps kardab rääkida. Kodus on normaalne laps. Räägib palju ja normaalselt. Lasteaias tuli välja,et laps ei julge kellegiga seal rääkida. Teiste lastega mängib vaikides. Rühmatöö käigus kui vaja õpetajale vastus anda siis tõuseb püsti ning sosistab õpetajale kõrva. Osa lasteaia lapsi arvab,et minu laps ei oskagi rääkida.

Kui kaua su laps lasteaias käinud on?

 

4aastat

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Jah, see on valikuline mutism. Loe netist, sellest on kirjutatud.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

4aastat juba

Kas su laps pole kogu selle aja lasteaias rääkinud? Miks küll alles nüüd lapsevanemale öeldakse, et laps lasteaias ei räägi?

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Siin saab ju õpetaja last ergutada vastama nii nagu teised lapsed ja panna laps suhtlema teistega. Mina küsiks õpetajalt, et mida kodu peaks antud juhul tegema või teha saakski? See on ikka õpetajas kinni, kui ta lubab erikohtlemist stiilis üks laps sosistab kõrva, ülejäänud räägivad. Lubab lapsel teistega vaikides suhelda ja päevad läbi vaikuses veeta, miks ometi?! Kuidas see lapsele hea on?

Laps tuleb korralikult häälega rääkima ja vastama õpetada ja teda selles ka julgustada, kodu saab siin kaasa aidata alles siis, kui rühmas olukord muutub ja ei maksa karta rääkida õpetajaga oma tähelepanekutest.

Psühholoogi juurde minek on vastutuse lükkamine kodule, aga kodus pole ju lapsel rääkimisega probleemi.

+3
-7
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Viimane vastaja ei tea ilmselt üldse, millega on tegu. Olen õpetaja rühmas, kus käib samuti selektiivse mutismiga laps. Mitte mingil juhul ei tohi last sundida rääkima, see teeb asja ainult hullemaks ja tegelikult see polegi võimalik, sest ta lihtsalt ei räägi, ei reageeri! Ma võin 10 korda küsida, kas soovid seda või teist teha, suunata midagi tegema vmt, kuid tulemus on see, et ta lihtsalt kapseldub veelgi rohkem, isegi ei liiguta enam, on pinges ja hirmunud nagu vahanukk. Igasugune suunatud tähelepanu tema isikule ja verbaalsed ootused talle muudavad ta ärevaks, liikumatuks. Vahel, kui on kohal vaid mõni üksik laps, siis teiste lastega mängides vaikselt sosistab – imeline muusika mu kõrvadele! Saate aru, see on psühholoogiline probleem ja psühholoogiliste probleemidega tegelevad psühholoogid. Kodu asi on laps spetsialistini viia, seda ei saa teha ometi õpetaja! Olen ka öelnud korduvalt lapsevanemale, et laps ei räägi, saanud teada, et ei räägi ka koduses keskkonnas võõraste täiskasvanutega, samuti on lapsel veelgi käitumuslikke eripärasid. Laps vajab abi, aga lapsevanem siiani ei ole kuhugile pöördunud, sest “ta on väike veel”, “las harjub” (laps on teist aastat lasteaias), “küll vaatame”. Sõnaga – lapsevanem ei ole valmis tunnistama endale, et tema laps on pisut teistsugune ja vajaks professionaalset abi. TA on aru saanud, et lapsel on probleem ja seega loodetavasti leiab spetsialisti. Sellest, et kodus rääkida: sa oskad ju rääkida, räägi jne, pole mingit tolku, see paneb lapse veelgi suurema pinge alla. Eelmisel sügisel oli Õhtulehes hea artikkel selektiivse mutismiga noorest naisest, soovitan lugeda.

+21
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Siin saab ju õpetaja last ergutada vastama nii nagu teised lapsed ja panna laps suhtlema teistega.

Saaks tõesti, kui tal oleks vastav kompetents, aga ilmselgelt ei ole. Järgnev sundimise ja mitte lubamise juttu parem ei kommenteeri, sest viisakalt taha ei õnnestuda.

Valikuline mutism on tõesti harjumus, aga mitte n-ö valitav, et lihtsalt ei taha ja ei räägi. Laps võib väga tahta rääkida, aga sel hetkel ta lihtsalt ei suuda, ja sundimine teeb asja veel hullemaks. Samas mida kauem see kestab, seda rohkem süveneb ja seda suurema kaalu annavad ka kõrvalseisjad neile esimestele sõnadele, mis omakorda kasvatab ärevust.

+5
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

mina tean sellist last, kes koolis ka ei vastanud õpetajale teiste ees. ühegi täiskasvanuga (peale oma koduste) ei räägi, üksikuste lastega räägib. sedasi, et teised kuulevad, mitte kunagi.

siin on juba vastustes välja toodud ka konkreetse “haiguse” nimetus.

minu tuttav laps luges kodus vanemale, teda filmiti ja saadeti õpetajale videod. kõigi suuliste vastamistega nii.

koolis õpetajad probleemist teadsid.

alustada tuleks perearstist, kes siis suunab edasi. kui tõesti mingil põhjusel perearst edasi ei suuna, tuleks kiiremas korras ise psühholoogi juurde pöörduda, sealt saaks võib–olla ka paremat nõu, kuidas perearstile asja serveerida, et ikka haigekassa kulul edasi toimetada.

see probleem ei ole selline, et laps ei taha ja proovige hea ja paremaga. see peaks olema ärevushäire… vms, laps ei saa ise sinna midagi parata, et nii käitub. üks õpetaja siin võttis väga ilusti slele teema kokku.

 

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Siin saab ju õpetaja last ergutada vastama nii nagu teised lapsed ja panna laps suhtlema teistega. Mina küsiks õpetajalt, et mida kodu peaks antud juhul tegema või teha saakski? See on ikka õpetajas kinni, kui ta lubab erikohtlemist stiilis üks laps sosistab kõrva, ülejäänud räägivad. Lubab lapsel teistega vaikides suhelda ja päevad läbi vaikuses veeta, miks ometi?! Kuidas see lapsele hea on?

Laps tuleb korralikult häälega rääkima ja vastama õpetada ja teda selles ka julgustada, kodu saab siin kaasa aidata alles siis, kui rühmas olukord muutub ja ei maksa karta rääkida õpetajaga oma tähelepanekutest.

Psühholoogi juurde minek on vastutuse lükkamine kodule, aga kodus pole ju lapsel rääkimisega probleemi.

Armas aeg, kuidas osa vanemaid võib asju tõlgendada! Vastutuse lükkamine kodule… halloo, see ongi ju SELLE PERE LAPS, kellel probleem on, lasteaiaõpetaja lõpetab lastega kevdel töö ja rohkem nendega ei kohtu, aga perele jääb laps, kes peab hakkama saama koolis, kaaslastega, õpetajatega, ta peab leidma sõbrad, paarilise, elama oma elu – kuidas saab öelda, et see on lasteaia probleem?! Lasteaias, vastupidi, saab sellise lapsukesega kenasti hakkama, laps ise ka saab hakkama, sest enamasti õpetajad toetavad ja kaaslased on veel nii väikesed, et võtavad teiste eripärasid leebelt. Aga on kodu, lapse pere huvides, et nende kallis laps saaks oma erivajadusest üle või õpiks sellega enam-vähem normaalselt elama, mis “vastutuse lükkamisest” sa räägid?! Vastutus oma lapse heaolu eest ongi ju ometi esmaselt perel, sest pere on ainus, kellele see laps tegelikult ja pikaajaliselt korda läheb! Mis ema või isa saaks mõelda, et ups, mu lapsel on tõsine sotsiaalse toimetuleku probleem, aga oh, õnneks mina sellega tegelema ei pea, see on lasteaia probleem?!

Vabandust, teemaalgataja, et sedasi ühele kommentaatorile keskendusin, aga on nii hämmastav, kui vildakalt võivad inimesed suhtuda… ja kuidas nad ei näe, et sellega teevad nad ju karuteene mitte kellelegi teisele kui omaenese kallile lapsele, kes lihtsalt ei saagi vajalikku abi.

Ja ei, lasteaiaõpetajal pole eriväljaõpet, kuidas valikulise mutismiga last rääkima õpetada, selleks on vaja õppinud psühhoterapeuti ja võib-olla veel mingeid erispetsialiste. Kindlasti on õpetajad aga rõõmsad, kui spetsialistide nõuanded ja juhised ka lasteaeda jõuavad, et saaks rühmaski last asjatundlikult toetada. Päris kindlasti aga ei tohi selliseid lapsi rääkima sundida või liigselt survestada, igasugused kõneprobleemid tajutavast survest alati intensiivistuvad, mitte ei lahene. Küsimus pole ju lapse jonnis või tahtmatuses suhelda, vaid selles, et ta reaalselt ei suuda.

 

+11
-1
Please wait...
Kommentaarist on juba teavitatud
Postitas:
Kägu

Nende lasteaiaõpetajate hulgas on ka erineva suhtumisega isikuid. Minu lapse kohta näiteks öeldi lasteaias, et kuna on üksiklaps, siis pole teistega suheldes nii julge ja on seega nagu tundlikum ja õrnem, laps peaks kasvatama nn paksu naha. Õpetaja veel muigel näoga kommenteeris, et sp on nii, et pole ju kodus rohkem lapsi. Täiesti uskumatu, mida mõeldakse ja vanematele välja öeldakse. Kui oleks suurest perest, oleks okei umbes. Minu laps on täiesti tavaline, kuid lihtsalt veidi tagasihoidlikuma olekuga laps.

+1
-3
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Nende lasteaiaõpetajate hulgas on ka erineva suhtumisega isikuid. Minu lapse kohta näiteks öeldi lasteaias, et kuna on üksiklaps, siis pole teistega suheldes nii julge ja on seega nagu tundlikum ja õrnem, laps peaks kasvatama nn paksu naha. Õpetaja veel muigel näoga kommenteeris, et sp on nii, et pole ju kodus rohkem lapsi. Täiesti uskumatu, mida mõeldakse ja vanematele välja öeldakse. Kui oleks suurest perest, oleks okei umbes. Minu laps on täiesti tavaline, kuid lihtsalt veidi tagasihoidlikuma olekuga laps.

Kas sa võtsid seda solvanguna? Miks? See pole ju hinnang ega kätke endas eeldust, nagu peaks õpetaja rohkemate lastega peresid kuidagi paremateks või halvemateks?

+2
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kas sa võtsid seda solvanguna? Miks? See pole ju hinnang ega kätke endas eeldust, nagu peaks õpetaja rohkemate lastega peresid kuidagi paremateks või halvemateks?

Mis asja on lasteaiaõpetajal perede isiklikku elu kommenteerida? Tal pole mingit aimu, kui sotsiaalne see laps on, võibolla pidevalt koos sugulastega, olnud lastsesõimes vm
Vägagi kohatu kommentaar.

+1
-6
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kas sa võtsid seda solvanguna? Miks? See pole ju hinnang ega kätke endas eeldust, nagu peaks õpetaja rohkemate lastega peresid kuidagi paremateks või halvemateks?

Mis asja on lasteaiaõpetajal perede isiklikku elu kommenteerida? Tal pole mingit aimu, kui sotsiaalne see laps on, võibolla pidevalt koos sugulastega, olnud lastsesõimes vm

Vägagi kohatu kommentaar.

Kasvataja teab su perest väga palju. Ka seda, kus hoitakse raha või kuidas te kaklete.

+4
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kasvataja teab su perest väga palju. Ka seda, kus hoitakse raha või kuidas te kaklete.

Luba kahelda, et selle aeg-ajalt sosistava lapse kodust ta neid asju teab.
Tavaliste lastega – selge see.

0
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kasvataja teab su perest väga palju. Ka seda, kus hoitakse raha või kuidas te kaklete.

Sa ei saanud pihta, et asi pole selles mida/palju õpetaja teab (ilmselgelt kuuleb lastelt palju)? Aga isiklikke kommentaare jagada ei ole kuidagi professionaalne.

+2
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Õpetaja tahtis sellega võib-olla lihtsalt oma hinnangut pehmendada. Et on natuke arglikum, aga küll see julgus tuleb, kui rohkem kogemusi saab.

+3
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mina lapsepõlves ei rääkinud peale vanemate ühegi täiskasvanuga vabalt. Kui täiskasvanu minult midagi küsis, siis vastasin, aga omal algatusel ei kõnetanud ma täiskasvanuid kunagi. Nii imelikult kui see ka ei kõla, siis märkasin isegi, et muutun julgeks olukorras, kus ma olen hirmul. Näiteks hambaarsti juures hakkasin endalegi ootamatult arstiga õiendama, sest puur tegi valu. Muidu täitsin võõraste täiskasvanute käske vastuvaidlematult. Või kui minuga juhtus sugulaste juures trauma, mind pandi voodisse lebama ja seejärel läksid kõik oma päevatoimetusi edasi tegema. Aga mul oli kohutav hirm, et minuga on finito ja ma käskisin oma onupojal oma isa kutsuda, et too minuga räägiks ja rahustaks Muidu ei rääkinud ma temaga kunagi ega rääkinud rohkem ka peale seda juhtumit.

+4
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mina lapsepõlves ei rääkinud peale vanemate ühegi täiskasvanuga vabalt. Kui täiskasvanu minult midagi küsis, siis vastasin, aga omal algatusel ei kõnetanud ma täiskasvanuid kunagi. Nii imelikult kui see ka ei kõla, siis märkasin isegi, et muutun julgeks olukorras, kus ma olen hirmul. Näiteks hambaarsti juures hakkasin endalegi ootamatult arstiga õiendama, sest puur tegi valu. Muidu täitsin võõraste täiskasvanute käske vastuvaidlematult. Või kui minuga juhtus sugulaste juures trauma, mind pandi voodisse lebama ja seejärel läksid kõik oma päevatoimetusi edasi tegema. Aga mul oli kohutav hirm, et minuga on finito ja ma käskisin oma onupojal oma isa kutsuda, et too minuga räägiks ja rahustaks Muidu ei rääkinud ma temaga kunagi ega rääkinud rohkem ka peale seda juhtumit.

Sama siin. Ma alles täiskasvanuna julgesin inimestega rohkem suhelda. Ja vaadates oma tütart, siis tema samasugune. Praegu ei tee suudki lahti, vahib mind. Muidu pole nii tagasihoidlik midagi

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mina lapsepõlves ei rääkinud peale vanemate ühegi täiskasvanuga vabalt. Kui täiskasvanu minult midagi küsis, siis vastasin, aga omal algatusel ei kõnetanud ma täiskasvanuid kunagi. Nii imelikult kui see ka ei kõla, siis märkasin isegi, et muutun julgeks olukorras, kus ma olen hirmul. Näiteks hambaarsti juures hakkasin endalegi ootamatult arstiga õiendama, sest puur tegi valu. Muidu täitsin võõraste täiskasvanute käske vastuvaidlematult. Või kui minuga juhtus sugulaste juures trauma, mind pandi voodisse lebama ja seejärel läksid kõik oma päevatoimetusi edasi tegema. Aga mul oli kohutav hirm, et minuga on finito ja ma käskisin oma onupojal oma isa kutsuda, et too minuga räägiks ja rahustaks Muidu ei rääkinud ma temaga kunagi ega rääkinud rohkem ka peale seda juhtumit.

Sama siin. Ma alles täiskasvanuna julgesin inimestega rohkem suhelda. Ja vaadates oma tütart, siis tema samasugune. Praegu ei tee suudki lahti, vahib mind. Muidu pole nii tagasihoidlik midagi

Siis sa vähemalt mõistad oma tütart. Minu ema aga on minu vastand ja suhtleb vabalt.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kas sa võtsid seda solvanguna? Miks? See pole ju hinnang ega kätke endas eeldust, nagu peaks õpetaja rohkemate lastega peresid kuidagi paremateks või halvemateks?

Kasvataja teab su perest väga palju. Ka seda, kus hoitakse raha või kuidas te kaklete.

Ega ikka ei tea küll, seetõttu fantaaseeribki, et laps on selline ja selline, mida ta ei ole. Kasvataja näeb last teatud ajal rühmas koos teiste lastega, kellega võrdleb, et see pole nii julge kui see, järelikult see on äpu, see on julge, eraelus see kasvataja seda last ju ei näe ja temast midagi ei tea ja pole tal aimugi kodustest asjadest.

0
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

eraelus see kasvataja seda last ju ei näe ja temast midagi ei tea ja pole tal aimugi kodustest asjadest.

Lapse käitumisest kodus ta jah ei tea, kui just vanematega pole sellest jutuks tulnud, aga vanemate käitumisest ja tegemistest kodus teavad õpetajad nii mõndagi. Lapsed räägivad sellistest asjadest päris palju.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 28 postitust - vahemik 1 kuni 28 (kokku 28 )


Esileht Väikelaps 6a aastane laps kardab rääkida.