Esileht Koolilaps 7-aastane poiss näeb pidevalt unes õudukaid

Näitan 18 postitust - vahemik 1 kuni 18 (kokku 18 )

Teema: 7-aastane poiss näeb pidevalt unes õudukaid

Postitas:
Kägu

Nüüd juba täitsa nõutu, poiss juba igal õhtul räägib, kuidas ta ei taha magama minna, sest näeb koledaid unenägusid. Ja nutab. Reeglina üle öö ta neid ka näeb. Jälle tuleb nuttes meie juurde või istub voodis ja tihub nutta. Kuidas aidata??? Siiani olen terve tema elu teda \”aidanud\” sellega, et magama läheb kell 20-20.30 vahel, mistõttu mitte kunagi ei vaata telekast actionfilme, mõrvamüsteeriume, krimkasid jms. Päeval tlekat enamasti ei vaata, sest koolipäevadel ei ole aega, nädalavahetuseti, teeme kõik koos midagi, jälle ei vaata. Üldse vaatame väga harva kommertskanaleid, mistõttu pole ka võimalik eelseisvate veriste saadete reklaame näha. Seega, telekast see tingitud ei ole. Kuid millest? Ilmselt ealine positse aktiivne elu, kuid kuid nüüd on juba täitsa mure, kuidas saada laps rahulikult magama?

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt
Postitas:
Kägu

RE: 7-aastane poiss näeb pidevalt unes õudukaid

Kas tal on see koguaeg nii olnud või on see kuidagi periooditi?
Meil kartis laps magama jääda siis, kui tal oli kuidagi väga õrn ja närvilioe periood – ta armastab väga rutiini ja kui toimus oluline muutus rutiinis, siis mitu nädalat hiljem tulid ka probleemid päevavalgele. Siis istusin temaga õhtuti pikalt koos voodis, lugesin pikalt, rääkisime… julgustasin magama jääma. Ka said uue elu sisse endale kaisukad, kes talle toeks olid (on siiani). Tegemist 6-aastase poisiga. Saime üle. aega võttis, aga asja sai. Hetkel probleemi pole, aga tean, et pean tema päevakaval silma peal hoidma. Üle stimuleerida ei tohi.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Proovige unenäopüüdjat. Mõnda on see aidanud.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Räägi talle, et unenägu on ainult unenägu ja ta saab unenäos teha seda, mida ise tahab, sh määrata asjade kulgu. Kui jälle und näeb, siis las mõtleb, et \”oh, unenägu kõigest, ma ei karda\”. Kui kahtleb, kas see on unenägu, siis las näpistab end ninast või proovigu nina kinni suruda ja hingata. Unes saab hingata ja valu ei tunne 🙂 Võid ka googeldada lucid dreaming.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Võta ta uinumise ajaks kaissu. See tekitab turvalise tunde ja ehk aitab. Lisaks, tõesti lugegu enne uinumist mõnda naljakat raamatut–viib aju teisele lainele ja ehk ei tule siis kollid.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Aga kas teil ajalehed käivad? Arvutit laps kasutab? Ja kas need õudukad on reaalse maailma pätid, vargad jms või digimaailma koletised? Oled ise kodus, et teada, et laps päeval telekat ei vaata? Koolis on olnud loeng, kuidas kommionudest ja narkomaanidest eemale hoida?

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt
Postitas:
Kägu

Jah, olen ise samal ajal kodus kui lapsedki, seega, jah, telekat minu teadmata ei vaata. Arvutit ei kasuta ja ajalehti ei käi kodus, mõned \”healoomulised\” ajakirjad.
Oijah, kui palju me oleme rääkinud, et tegu kõigest unenäoga jne, jne – igasuguseid seletusi kasutatud. Nüüd nö üks päästerõngas on jah, ta teab ka indiaanlaste unenäopüüdjast, soovib seda. Ise aga kardan, et kui ei aita, siis ta täitsa lootusetu.
Ta on küll muidu selline väga poisilik poiss – jalgpall üle kõige, rahmeldis ja kodus käib kõik joostes ja karates. Koolis aga kõik väga hästi, õpetaja temaga väga rahul, õpib hästi, kooliasjad korras, sõpru on kah.
Kahju tast, tahaks aidata, kid kuidagi enam ei tea, kuidas läheneda…

Please wait...
Postitas:
Kägu

Aga kusagilt peacad need õudukad ju tulema? Sa ei taha öelda, mida ta täpselt unes näeb. Mina tegeleks just sellega, et püüaks lapsele teadvustada, et see oht, mida ta unes näeb, on ebareaalne.
Kui digimaailma kolle pole, siis reaalse maailma ohud on ju võimalik lahti seletada ja lapsele positivsest küljest näidata ilma sealjuures valetamata. A’la ema sureb ära: ema elab veel kaua, ta on noor ja hea tervisega; murdvaras tuleb: meil on uksed korralikult lukus ja redeliga ka keegi aknast sisse ei roni, oled sa näinud mõnda varast redel seljas mööda linna hiilivat? jne.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Meie maadleme 9a poisi unehirmudega. Laps tunneb ennast kõige kindlamini, kui saab meie magamistoas põrandal magada või veel parem, kui saaks suurde voodisse, kuhu me kolmekesi enam mugavalt ei mahu. Vennaga samasse tuppa magama minek teda ei aita.
Oma toas uinudes kargab öösel voodist, nutab, võib paanikas mööda korterit ringi liikuda, ükskord keeras välisukse lahti ja hakkas välja minema. Oh, oleme teinud traditsiooniks õhtused lugemsied, positiivsed jutuajamised voodiserval. Joonistanud hirme ja siis need põletanud. Õpetanud, kuidas unenägusid suunata, kuidas hirmudesse suhtuda (nt foobia ravis on üks põhiline meetod – loobu võitlemast ja vaata kui hirmsaks asi võib minna, ära põgene, vaid astu vastu. Püüa naerda, leida olukorras midagi naljakat). Kohati laps saab nagu hakkama, mõni öö on rahulik ja siis jälle otsast peale.
Kusjuures meie ka praktilsielt üldse telekat ei vaata ja laps ise püüab hoiduda vägivaldsetest saadetest. Olukord on kestnud vaheaegadega 7a peale. Olen olnud nii kaisus hoidja, kui \”sul tuleb ise oma hirmudega toime tulla\”, aga põhimõtteliselt pole paranemist märgata.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Aga kui vaadata telekat koos lapsega ja talle hirmsana tunduvad kohad lahti rääkida? Kui laps näeks midagi hirmsat tegelikus elus ja saaks aru, et polegi nii hirmus?

Please wait...
Postitas:
Kägu

asjal võib ka lihtsam põhjus olla. Ma ise maganud väga rahutult ja ko¨maare näinud raseduse ajal, aga peale magneesiumi lisaks võtmist kadusid need jamad.
Ja väga oluline on toa tuulutamine, parem kui ongi öösel õhutuse peal aken. Magneesium aitab hapnikku organismis (ajju) paremini transportida. Kui hapnikuvarustus ajus hea, siis õudukad jäävad ära.
Kui märkan, et mu lapsed läbi une niutsuvad või siplevad, siis ka alati tuulutamine abiks olnud.

Please wait...
Postitas:
tädi Rähn

Võiksid siiski püüda meenutada, millal need õudukad lapsel algasid ja millega need seoses võiksid olla – kui minu laps väike oli, siis tekkisid üksvahe tal ka öised hirmuhood ja õudusunenäod, ei julgenud magada, kondas mööda korterit ringi, peitis end kappidesse ja asjade alla ära, no täitsa jube ühesõnaga. Mina ka nuputasin ja nuputasin, sest ka meil oli telekavaatamine täielikult minu kontrolli all, voodisseminek kell 20.00 – 20.30, nii et ei osanud üldse arvata, kust ta võtab need vaimud ja deemonid, kes läbi seinte tema juurde tulevad. Lõpuks tuli välja, et vahepeal oli ta paar nädalat vanaema juures hoida, kui mina ise pikal tööreisil käisin – ja ega midagi, hea vanaema lasi lapsel ju elada sellisel re¸iimil, nagu laps tahtis, vaadata telekast seda, mida laps tahtis, ja nii kaua, kui laps tahtis. Ja unustamatu mulje jättis lapsele siis üks üleloomulikele nähtustele keskendunud seriaal, millest ta tookord vanaema juures olles paari osa nägi.
Täiesti piisas sellest, et laps oli öösiti ainult paanikas, kõik tuled terves korteris pidid põlema, raadio ja telekas pidid mängima, ja ise ta peitis ennast suure hirmuga ajuvabadesse ning isegi ohtlikesse kohtadesse – talvel pid¸aama väel rõdule välimööbli alla näiteks. Mina ei julgenud pärast enam ise ka magada, sest kartsin, et laps teeb niimoodi viga veel endale, või läheb öösel kuhugi vmt. Õudne aeg oli, kõik kogu perega olime magamata. Ja ükski hellitamine, lugemine, rahustamine ei aidanud.
Meil ei aidanud tegelikult seda olukorda lahendada lõpuks muu, kui et pärast poolt aastat tulemusteta võitlust kurtsin asja perearstile, kes suunas lapse lastepsühhiaatri juurde. Kirjutati välja ravimikuur (ma enam nimesid ei mäletagi, kaks rohtu saime) kuuks ajaks ja sellega saime asja korda ka. Ja vanaemaga pidasime tõsise kõneluse maha. Eks ta oli ise veidi ehmunud ka, mis tulemused tema suurel headusel olid. Igatahes see jama ei kordunud õnneks enam kunagi.

Please wait...
Postitas:
Kägu

No need olid küll õite imelised tabletid, mis psüühikat soovitud suunas mõjutasid. Kahju, et sa ei mäleta, mis nimelised need täpselt olid.

Please wait...
Postitas:
tädi Rähn

Ei mäleta jah, see trall toimus kaks- või kolmteist aastat tagasi. Retseptiravimid olid.

Please wait...
Postitas:
Kägu

väga lihtne – teie laps on koolilaps. tohutu infomaht ja uus situatsioon. unes töötleb ja korrastab inimese aju päevast informatsiooni. mida suurem see infohulk on ja mida tundlikum inimene, seda kergemini tekivad unenägudes ebameeldivad kombinatsioonid, mille suhtes tekib hirm. ega tegelikult ei pruugigi midagi otseselt hirmsat olla, aga lihtsalt tekib hirm.

mis kell teil laps õpib? kas saate õppimise kuidagi varasemale kellaajale lükata? kas laps saab piisavalt liikuda? ehk teete lapsega enne und jalutuskäike. kas on koolis midagi, mida ta pelgab või mis on ebamugav? halvad unenäod peaks mööduma, kui laps on koolistressiga rohkem ära harjunud. ega te liiga peale pressi kooli ja õppimisega? näiteks tahtmatult. tahab ju iga lapsevanem, et laps oleks tragi ja tubli.

lapsele võite ka seletada, millest halvad unenäod tulevad, sest loogilised selgitused aitavad paremini hirmu hajutada.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Olin omal ajal lapsena NLiidu noortekoondise treeninglaagris – treeningpäevad ülemõistuse rasked ja üksinda võõraste keskel. Siis nägin ka mitu nädalat ainult õudusunenägusid, ilmselgelt nii füüsiline kui vaimne ülepinge.
Äkki on lapsel koormus liiga suureks läinud, vastu kevadet ja suve kipume väsima.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Keegi võib talle vabalt koolis tondijutte rääkida. Uuri. Meil oli sellega probleeme. Õudukaid laps ei näinud aga magama ei julgenud jääda.

Please wait...
Postitas:
Kägu

[small]Kägu kirjutas:[/small]
[tsitaat]Keegi võib talle vabalt koolis tondijutte rääkida. Uuri. Meil oli sellega probleeme. Õudukaid laps ei näinud aga magama ei julgenud jääda.[/tsitaat]
Just nimelt, hirmujutud tekitavad hirmu magamajäämisel, aga mitte pidevaid õudusunenägusid.

Please wait...
Näitan 18 postitust - vahemik 1 kuni 18 (kokku 18 )

Esileht Koolilaps 7-aastane poiss näeb pidevalt unes õudukaid

See teema on suletud ja siia ei saa postitada uusi vastuseid.