Esileht Koolilaps 9-10a. lapse toitumine koolipäevadel

Näitan 21 postitust - vahemik 1 kuni 21 (kokku 21 )

Teema: 9-10a. lapse toitumine koolipäevadel

Postitas:

Olen hädas, vajan nõu.
Kodus kohe kümneseks saav tütar. Kuidas juurutada mingi korralik struktuur söögiaegadega, kui laps ajab sõrgu vastu?
Hommikuti sööb ta ühe võileiva (sepiku), vahel lisaks banaan, õun või virsik. Sõi putru aastaid, aga nüüd on väidetavalt isu täis.
Koolis on lõunasöök peale 12, kus oma sõnul sööb korralikult. Ja siis kl 14-15 paiku räägib, et kõht nii tühi, et sureb kohe maha (trennipäevadel vahel helistab, et kõht niiiiii tühi, mida teha..) Õhtusöögini ta oodata ei jõua, kuigi sööme üsna vara- viie ja kuue vahel.
Siis ongi nii tihtilugu, et sööb 14.30 eelmise päeva toitu ja loomulikult on siis õhtuks jälle kõht tühi ja nö teine õhtusöök on kl 19 näiteks. Vahel ka kl 20 avastab, et kõht tühi. Või hiljemgi. Tavaliselt sööb õhtu jooksul ka puuvilja või kaks.
See 4x tugevaid söögikordasid kasvatab kaalu juba tal, oma klassis üks suuremaid tüdrukuid. Rääkimata sellest, et magus istub ka väga hästi. Koju me põhimõtteliselt eriti magusat ei osta, va tähtpäevad, aga küll on lahked sõbrad koolis, siis vanavanemad, rohked sünnapeod ja külaskäigud.

Ei taha ju rääkida nii, et tal mingid negatiivsed tunded oma kehaga tekivad. Selgitan koguaeg, mis on tervislik ja mis mitte. Ta ei adu veel seda suuremat pilti, arvab, et ajan kiusu. Pakun puuvilju vahepalaks, ütleb, et need ei täida kõhtu. Proovisin pakkuda nt natuke kodujuustu v pähkleid, jälle krimpsutas nina. Ja siis küsib minult, et emme, kas sa tõesti keelad mul süüa? Või et emme, kas sa käsid mul tühja kõhuga magama minna?

Täitsa nõutu. Ütlen koolipäevadel, kui ta pealelõunal näljast nõrkemas on, et nädalavahetusel ju sööd õhtust ja ei ole hundinälga päeval, laiutab käsi. Õpetaja ütleb, et salateid ta väga ei armasta, aga sööb koolis nii nagu teisedki..

+3
-7
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Joogijanus ei või asi olla? Laps peaks rohkem vett tarbima hakkama. Las joob iga näljatunde korral kõigepealt klaasitäie vett ja alles siis kui veel nälg on, sööb midagi. Hommikusöök on väga pisike, sellest see ülesöömine algabki. Hommikul paku talle putru, sinna lisa marju, puuviljatükke, ja peale pane igasugu seemneid. Korraliku kausitäie pudruga peab lõunani vastu ilma näksimata. Koolis sööb ikka koolilõunat või ostab puhvetist saiakesi ja krõpse ning limonaadi? Kodus las sööb eelmise päeva toitu, õhtul õhtusööki kui oodata ei jaksa. Piirata tuleks portsjone, selle jaoks tuleks soetada köögikaal. Tegelikult ei ole ka banaan, pirn ja pähkel figuurile väga head, kuid kuidas on lood liikumisega? Trennis käib ja muidu ka liigub? Seda tuleks suurendada.

+3
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Milles täpsemalt probleem on, kas lapse kaalus?
Kas see on tegelikult ka probleemne või ainult võrreldes klassikaaslastega? Lapsed kasvavadki erineva kiirusega.
Toitumise kirjelduses ei olnud midagi erilist. Ei olnud ju ka “4x tugevaid toidukordasid” seal. Oleneb muidugi, mis täpsemalt teil need kodused toidud ja on ehk jätad midagi rääkimata. Ainult pidude magusast on ikka raske end paksuks süüa.

+4
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 24.09 13:22; 25.09 15:25; 25.09 16:51;
To report this post you need to login first.
Postitas:

ma ei saa aru, miks soovitatakse koguaeg hommikul putru süüa. Minu kogemuse järgi puder kaob kõige kiiremini kõhust 🙂 Kui ma vahepeal üritasin hommikul putru korralikult süüa siis tunni aja pärast oli kõht juba tühi ja korises 🙂

+12
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Täiesti normaalne toitumine on 4 korda päevas süüa. Minu lapsed söövad ka. Hommikul (natuke kergem toit), ma ise ei viitsi putru keeta. Nii läheb võileib, puuvili vms. Koolis lõuna. Kella 14-15 ajal on nälg mega. Söövad eelnevalt valmis tehtud sööki (supp või praad) ja õhtul 19 ajal jälle korralik söök. Ja lapsed on täiesti normaalses kaalus. Kuidas näksimisega lood?

+5
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Hommikul vôib ju vôileivale lisaks muna vôi omletti süüa. Veel isetehtud smuuti (meie teeme eelmisel ôhtul valmis). Peaas, et vahepeal ei näksi. Las sööb korralikud toidukorrad. Osades puuviljades on väga palju suhkrut, see pole ka vahepalaks koguaeg hea. Vett peaks ka suht palju jooma. Kas koolis on oma veepudel kaasas?

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Meil 9a tüdruk, kolmas klass. Hommikul sööb erinevaid asju- putru, pannkooki (teen pühapäeval rohkem, et esmasp jätkuks), müslit jogurtiga, võileiba vms. Koolis sööb lõunat 11-12 vahel, koju tulles soojendab vahel eelmise õhtu ülejääke, vahel teeb võileiva või kiirnuudleid vms. Siis läheb trenni ja peale seda 17-18 paiku sööme tavaliselt õhtusööki. Ja õhtul sööb kindlasti midagi veel. Kommi ja jäätist kulub kodus ka omajagu. Kaalult pigem alla keskmise, ma ei tea, kuhu see kõik tal läheb. Seda küll, et portsud ei ole väga suured, mis ta korraga sööb.

+2
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kuidas siis peaks sööma, kui sulle neli korda päevas palju tundub? Kas sa tõesti arvad, et teised lapsed peavad kell 12 söödud lõunaga õhtusöögini vastu? Isegi lasteaias on õhtuoode ja vahel on lapsed ikka kohe pärast lasteaiapäeva näljased ja söövad veel enne õhtusööki väikese näksi, nii et kokku saab lausa viis toidukorda. Ka koolilapsed söövad kas pikapäevasööki, ostavad kolme paiku süüa või söövad kodus enne trenne “õhtuoodet”.
Minu üheksa-aastane tütar on ideaalkaalus ja sportlik, kuid neli korda päevas sööb kooli ajal kindlasti korralikult, vähem ma ei lubakski! Hommikul sööb korraliku sooja hommikusöögi, 11.30 sööb koolis lõunat, kolme vahel sööb koolis pikapäevasööki, milleks on samuti soe söök, õhtusöök on kodus umbes seitsme paiku. Vahel on ta viie paiku trennist tulles jälle nii näljane, et sööb veel enne õhtusööki vahepalagi, mis on juba viies toidukord. See on muidugi väike. Magusat sööb vähe ja seda lubame ainult kohe pärast sööki. Vahepeal magusat näksida ei või.
Kui ta just väga suures ülekaalus pole, siis selline toidu piiramine on palju ohtlikum kui korralik kõhu täis söömine, nii palju kui ta vajab. Olen lugenud anorektikute foorumeid, kus inimesed arutavad, millest neil söömishäire alguse sai, ja väga paljudel oli algus selles, et ema hakkas toitu piirama, nii tekkis nälja pärast häbi, hakati sööma salaja – ja teadagi, kuhu häbi sageli viib – äärmustesse.
Nii et piira magusat, kui saad, aga kindlasti ära keela süüa neli korda päevas kõhtu täis.

+6
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minu lastel (tüdruk 12, poiss 10) on täiesti tavaline 5 toidukorda päevas. Kogu aeg on näljas. Võimalik, et geenidega neil vedanud aga kaalule ei mõju kuidagi.

Tavaline päev:
Hommikul mõni munatoit, musli või võileivad
11-12 ajal koolitoit
U 14-15 eelmise päeva toit või teevad ise midagi kiirelt
18 perega õhtusöök (korralik toidukord)
21 smuuti, kodujuust vms

+5
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Meil on algklasside lõuna koolis kl 11.30. Seega on täiesti loomulik, et kl 14-15 paiku on kõht juba tühi. Mina olen teinud lausa eraldi lapsele koolipäeva järgse söögi külmkappi, mida ta mitu päeva järjest siis soojendab ja sööb. Teen tavaliselt mõnd ta lemmikut toitu (frikadelli, kana või peedisupp, kanapasta, lihapallid, ühepajatoit) mida ta sööb hea meelega mitu päeva järjest. Teine variant on see, et olemas on wrapimaterjal (jääsalat hakituna, tomat, kurk, praetud kanakuubikud, mingi valmiskaste) , millest endale wrapi saab teha või rukkipalad koos vahelr pandava materjaliga, millest burgerit teeb.
Pere õhtusöök on kl 19.00 paiku ja no tõesti kl 11.30-19.00 on ikka liig mis liig söömata olla.

+4
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mul ka 9a kodus ja mulle tundub, et tal praegu mingi kasvuspurt vms. Sööb võrreldes eelmise aastaga palju tihemini. Käib õhtupoole koolis ja hommikusöök on 10.00. Hommikuks sööb keedumuna ja ube, leivapala juustu-singi-kurgiga või putru ja marju. Koolis sööb 12.30, koju jõuab enne viite, selleks ajaks teen toidu, õhutöök on 7 ajal. Toidukordade vahele teeb veel smuutisid endale või sööb puuvilju või riisi-tatragalette. Õhtul tahab veel kindlasti midagi süüa peale õhtusööki. Täna näiteks kella 10 ajal õhtul tegi supi soojaks, sest kõht läks tühjaks. Kooli võtab veel porgandikange, pähkleid, õuna jms, kaasa ja need on ära söönud ka koolis. Kaaluga on kõik hästi, on pikk tüdruk. Sööb korralike toite, seega keelama ma ei hakka, kui ikka kõht tühi on. Kui tahaks õhtul peale õhutööki veel lihtsalt saiakesi vms süüa siis räägiks küll lapsega, et see ei ole tervisele kasulik. Oleme rääkinud ka lapsega toitumisest ja sellega kaasnevast ja saab aru küll, et rasvasemad ja kaloririkkamad toidud võiks päeva esimeses pooles süüa kui isu on ja liialdada ei maksa. Kaaluteemat ei pea üldse puudutama, on ju palju teisigi põhjuseid miks võiks eelistada tervislikumaid valikuid ja sellest räägigi lapsega. Leppige kokku, et magusaid asju sööb peale hommikusööki ja näiteks koolis peale lõunasööki. Ja hommikusöök võiks ka toekam olla.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ta lihtsalt on see õnnetu, kelle ajju ei jõua täiskõhu signaal kohale. Mina olen samasugune, mul on põhimõtteliselt kogu aeg näriv näljatunne. Ei aita mitte miski peale selle näljatundega koos elama õppimine ja endale teadlikult teadvustamine, et sellele näljatundele ei tohi järgi anda. Mõnel inimesel on see pidev näljane olek tingitud valedest söömisharjumustest aga minul näiteks ei ole.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.

Ma hakkasin teemaalgatust lugema ja eeldasi loetu peale, et TA on mures, et laps sööb liiga vähe. Ja siis tuli välja, et just vastupisi – TA meelest on neli toidukorda liiga palju! Mina leian, et su laps saab esimesel poolel päevast liiga vähe süüa, seepärast ongi õhtupoolikul näljane nagu hunt! Ja sellest johtuvalt ka kaaluprobleemid.

+4
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

4x päevas ei ole palju süüa. Oluline on, mida ta sööb.
Kui pakud lapsele vahepalaks puu- ja juurvilju, siis see on väga hea. Need on kiudainerikkad ja täidavad väga hästi kõhtu. Ära allu ta manipulatsioonile. Jää endale kindlaks. Seleta, et sa ei keela tal süüa, vastupidi 4x päevas on soovitav, aga sa keelad talle toitu, mis on ebatervislik/rämps. Tema keha vajab ülesehitamist ning parim viis selleks on mitmekesine toidulaud ning palju puu- ja juurvilju. NB! Banaan ei ole puuvili.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Nõu anda ei oska, sest ei saa täpselt aru, mis probleemiks on. Kasvuspurdis lapse keha? Isu? Toitu kulub palju?

Meil on nii:
2 tütart, 10 ja 14
* Ebatervislikku kraami koju varuks ei osta
* valida sööke enamasti ei anna (söövad seda, mis on lauale pandud)
* hommikusöögid korduvad, aga mitte 2 päeva järjest

Kl 7 (puder moosiga; rukkileib salati, singi ja kurgiga; omlett; juustusai võileivagrillis või ahjus; müsli jogurtiga)

koolilõuna

Kl 14 paiku (enne trenni) söövad seda, mis kapis leidub: tavaliselt teen hunniku tükeldatud köögivilja valmis, banaanid, kama, soojendavad eelmise päeva sööki, kohupiim vms süsivesikurikas.

kl 18-19 õhtusöök

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ma ei ole teemaalgataja, aga tõesti ajab lausa vihale, et miks ei loeta ikka korralikult läbi, mida teemaalgataja kirjutab ja hakatakse mõttetuid, lahmivaid ja sildistavaid epistleid jagama?

Joogijanus ei või asi olla? Laps peaks rohkem vett tarbima hakkama. Las joob iga näljatunde korral kõigepealt klaasitäie vett ja alles siis kui veel nälg on, sööb midagi.

Kas sa tõesti usud, et kasvueas lapse nälga vaigistaks vee joomine?

Hommikusöök on väga pisike, sellest see ülesöömine algabki. Hommikul paku talle putru, sinna lisa marju, puuviljatükke, ja peale pane igasugu seemneid. Korraliku kausitäie pudruga peab lõunani vastu ilma näksimata.

Et sööb hommikusöögiks putru ja see takistab tal nälga tundmast kl 15 pärast trenni? Mis imepuder see siis peab olema?
Lõunani vastupidamises ei olegi küsimus, lõuna on koolis kl 12.

Koolis sööb ikka koolilõunat või ostab puhvetist saiakesi ja krõpse ning limonaadi?

TA kirjutab: “Koolis on lõunasöök kl 12”. Kas sa lugesid sellest välja, et laps läheb kl 12 puhvetisse ja ostab endale saiakesi, krõpse ja limonaadi?

Kodus las sööb eelmise päeva toitu, õhtul õhtusööki kui oodata ei jaksa.

Aga seda laps ju teebki, kuid TA kurdab, et see ajab lapse söömistütmi sassi (ma saan aru, et ta siis kl 17 ei taha teistega koos süüa, vaid sööb hoopis kl 19, mis on jälle liiga hilja)

Tegelikult ei ole ka banaan, pirn ja pähkel figuurile väga head, kuid kuidas on lood liikumisega? Trennis käib ja muidu ka liigub? Seda tuleks suurendada.

Laps ütleb, et puuviljad ei täida kõhtu, ja sa räägid selle peale, et puuvilju ei tohikski süüa. TA kirjutab, et trennipäevadel on kõht eriti tühi, ja sa küsid, kas laps ikka trenni teeb.

0
-2
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 25.09 12:34; 25.09 16:15;
To report this post you need to login first.
Postitas:

minu lapsel on kahjuks koolilõuna enne 10t, nii et tundide lõpuks on ilmselt kõht päris tühi. kahjuks on vahel enne ringe/trenne ainult 15 min vahet, et jõuab maksimaalselt puhvetist piruka haarata või kaasa võetud asju süüa. kui on pikem vahe, käib kusagil söömas. enne 10t ei ole ikka normaalne lõunaaeg, laps sööks nagu 2 hommiksööki 🙁

kui söök oleks kell 12, siis ma arvan, et enne koju jõudmist ei sööks (koju siis ca 18).

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

#3546494:
Joogijanus ei või asi olla? Laps peaks rohkem vett tarbima hakkama. Las joob iga näljatunde korral kõigepealt klaasitäie vett ja alles siis kui veel nälg on, sööb midagi.

Kas sa tõesti usud, et kasvueas lapse nälga vaigistaks vee joomine?

Muu jutt sul OK, aga janu võib olla petliku näljatunde põhjuseks igas vanuses, niiet seda küsimust küll ette ei heidaks.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 24.09 13:22; 25.09 15:25; 25.09 16:51;
To report this post you need to login first.
Postitas:

#3546494:

Joogijanus ei või asi olla? Laps peaks rohkem vett tarbima hakkama. Las joob iga näljatunde korral kõigepealt klaasitäie vett ja alles siis kui veel nälg on, sööb midagi.

Kas sa tõesti usud, et kasvueas lapse nälga vaigistaks vee joomine?

Muu jutt sul OK, aga janu võib olla petliku näljatunde põhjuseks igas vanuses, niiet seda küsimust küll ette ei heidaks.

Olen ise seda va vee joomise trikki proovinud näljatunde peletamiseks ja minul on küll tulemus null. Aga noh, võib-olla ma olen liiga subjektiinve ja äkki mõnel tõesti aitab. Samas, kui laps on söönud kell 12, vahepeal käinud trennis, ja tunneb kell 15 nälga, siis ma kardan, et vee joomine ei aita.

+1
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 25.09 12:34; 25.09 16:15;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Samas, kui laps on söönud kell 12, vahepeal käinud trennis, ja tunneb kell 15 nälga, siis ma kardan, et vee joomine ei aita.

Seda muidugi. Teemaalgataja laps toodud kirjelduse järgi sööbki täiest normaalselt.
Ilmselt jäid näksimised siiski kirja panemata, kui kaaluprobleem on tekkimas.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 24.09 13:22; 25.09 15:25; 25.09 16:51;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Keeruline võib olla täisväärtuslikku toitu 4x päevas pakkuda, aga tõesti see on hea lahendus peale koolipäeva soojendada eelmise õhtu sööki. Kaalutõus võib siiski olla tingitud vahepaladest, kas on ikka teada, mida laps poest ostab või siis mida ta muidu sööb.
Oleksin päris rõõmus, kui laps saaks koolis süüa sellisel kellaajal ja ta seda sööks ka. Meil on koolilõuna kl 10 ja tean, et minu laps on väga valiv ehk kõhtu täis ta kindlasti seal ei söö. Seega koolist tulles on alati kõht tühi.
Ei saa keelata/piirata lapse söömist, aga saab pakkuda tervislikumaid variante. Rohkem köögivilju, vähem nisujahu, suhkrut.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 21 postitust - vahemik 1 kuni 21 (kokku 21 )


Esileht Koolilaps 9-10a. lapse toitumine koolipäevadel