Esileht Koolilaps 9 aastasel poisil kerge lampjalgsus, arsti arust okei, minu meelest mitte

Näitan 15 postitust - vahemik 1 kuni 15 (kokku 15 )

Teema: 9 aastasel poisil kerge lampjalgsus, arsti arust okei, minu meelest mitte

Postitas:

Hei!
9 aastase poisiga oleme ortopeedi juures käinud mitu korda. Imelikul kombel on Ravi tn. alati sattunud üks ja sama arst. Lapsel kergelt nagu see võlv vajunud alla, minu silma järgi lampjalgsus. Arst väidab, et häda pole midagi, laps peab palju paljajalu käima ja sportima ning asi korras. Mul on veel kaks last, kelle jalavõlv kõrge ja kõik korras ja minu arust poisil pole see jalg paremaks ajaga läinud. Seega ma siiski ei usu, et asi iseenesest kaob. Kas pöörduda mõne teise arsti poole (oskate ehk soovitada) või mis on teie kogemused?

+2
-3
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 25.10 10:47; 05.02 11:37; 05.02 15:13;
To report this post you need to login first.
Postitas:

d Nittim ütles meile ka, et on okei. teine ortopeed soovitas varvastel kõndi.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.

Lampjala käsitlus on ajas muutunud. Uuringute järgi ei ole mingit kasu spets. taldadest, pigem kui tallavõlvi pidevalt toetada, siis jääbki nõrgaks ja vajub aastatega üha rohkem, toonus kaob. Põhimõtteliselt käsitletakse madalat tallavõlvi lihtsalt eripärana. Oluline on hoida pöid liikuvana.
Kui tahad täpset diagnoosi, siis soovitaks teha podomeetria. Mul on ka nt. tallavõlv madal, aga ei ole lampjalg. Kodus võid vaadata, et kas tallavõlvi kumerust on näha istudes ja varvastel seistes. Kui oled ainult arstide juures käinud ja füsioterapeudil mitte, siis ainus asjalik käik olekski füsioterapeudile, kes õpetab ja määrab võimlemisharjutused, et hoida talla ja pöia lihaste toonust. Spets. taldade kasutamine tuleks kõne alla ainult siis, kui on ka kaasuvaid probleeme – näiteks hüppeliiges viltu või pöid hoiab sissepoole vms. Aga ka siis on neid mõtet kasutada ainult koos võimlemisharjutustega ja kõnnimustri korrigeerimisega, hea oleks ka jooksu tehnika korrigeerimine (lampjalgadega lapsed kipuvad jooksma liialt üle kanna).
Suure tõenäosusega ei lähe tallavõlv “normaalseks” mitte kunagi, aga ca 13. eluaastani tallavõlv alles kujuneb välja ja tuleks anda selleks parimad tingimused.
Põhimõtteliselt ongi arstil õigus, tulekski käia paljajalu ja teha sporti jne. Hoiduda liiga kulunud jalanõudest, hästi sobivad kaasaegsed painduva tallaga spordijalanõud, ära osta suvalisi, vaid eelista tutntud kaubamärke. Ka siis, kui on vaevused, tuleks eelkõige alustada harjutustest. Kõige sagedamini võib esineda pöia keskosas valu või kramp.
Madala tallavõlviga füsioterapeut, kelle 15-aastasel pojal ja tema isal on lampjalad, mõlemad teevad palju sporti ja elavad tavaliselt.

P.S. Kõrge tallavõlv on samamoodi eripära, mis võib palju rohkem probleeme kaasa tuua ja tallatugesid vajada palju suurema tõenäosusega, kui lampjalg.

+18
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

perearst suunas minu 9-aastase lapse ortopeedile arvatava lampjalguse pärast. ka kooliarst oli sellele varasemalt tähelepanu juhtinud. lapsel ka nt jalatsid kuluvad ebaühtlaselt ja hõõrduvad seestpoolt ära.

ortopeed (,kes on kirjutanud ka uurimusi lampjalguse kohta) ei näinud miskit erilist. ütles vaid, et kui jalanõud niimoodi kuluvad, siis on valed jalatsid lihtsalt. ja et lapsel pole mitte lampjalgus vaid asi on hüppeliiges, mis tekitab tunde nagu oleks tallavõlv puudulik.

ühesõnaga, mulle tundub ka, et selle käsitlus ajas on muutunud. ortopeedid tunduvad asjasse väga lihtsalt suhtuvat.

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

mul vähe noorem poiss, aga vaatasin ka, et järsku lampjalad. Perearst vaatas ja ütles, et väike probleem on, aga ei ole vaja erijalanõusid, peab vaid vaatama, et jalatsid oleks parajad. Ja varvastega tuleb harjutusi teha. Nüüd teeme pliiatsite varvastega tõstmise võistlusi, endale ka kasulik, ja lõbus ka.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minu pojal samuti hoiavad jalalabad hüppeliigesest veidi sissepoole, nii et on lampjala moodi (või ongi lampjalg, täpselt ei teagi, kuidas seda defineeritakse).
Oleme käinud ortopeedil selle teemaga, kui ta oli 3 ja kui ta oli 9-10. Öeldi samuti, et kuni teismeeani jalg alles kujuneb ning on võimalik, et kui laps teeb sporti ja on muidu terve-tugev, siis lähevad jalad korda. Tänaseks laps 14, on läinud küll paremaks, aga päris korda mitte.

Ma täpselt ei teagi, et kas nüüd peaks jälle kunagi ortopeedil käima või loetaksegi lihtsalt eripäraks. Mingit füüsilist ebamugavust ei paista see talle tekitavat – samas kui kehamass täiskasvanueas kasvab, siis see nurga all hüppeliiges võib hakata rohkem ära vajuma, nii et natuke hirm on ka käega lüüa.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mina olen teemaalgataja. Ja ikka veel ma ei tea, kas ja mida antud teemaga edasi teha. Kooliõde on selline “vanakooli” õde ja tema arust peaks uuesti ortopeedi juurde minema. Kas keegi oskab soovitada mõnda head laste ortopeedi, kes EI töötaks Ravi tänaval? Seal olen 3 x käinud ja vastus alati sama, et pole häda midagi.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 25.10 10:47; 05.02 11:37; 05.02 15:13;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mina olen teemaalgataja. Ja ikka veel ma ei tea, kas ja mida antud teemaga edasi teha. Kooliõde on selline “vanakooli” õde ja tema arust peaks uuesti ortopeedi juurde minema. Kas keegi oskab soovitada mõnda head laste ortopeedi, kes EI töötaks Ravi tänaval? Seal olen 3 x käinud ja vastus alati sama, et pole häda midagi.

Mida sa siis ootaksid teiselt arstilt? Et määrab operatsiooni?

+6
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Eieiei! Ravi tn. sattusin kolm korda ühe ja sama arsti juurde…

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 25.10 10:47; 05.02 11:37; 05.02 15:13;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Võta kaks tühja klaaspudelit ja täida liivaga või mullaga ning seejärel teibi pudelisuu kõvasti kinni. Iga vaba hetk, kui meeles on las laps rullib pudeli peal võlvi kohta. Mul laps tegi pool aastst iga päev nii ja sai lampjalgsusest lahti. Peab olema järjekindel. Pudelid on tal enda toas ja aegajalt rullib ikka 🙂 Kui hambaid peseb teeb samal ajal varvastele tõusu. Neid harjutusi soovitas füsioterapeut ja need tõesti toimisid.

+2
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Aitab ainult võimlemine ja kui ei aita, siis on lampjalgsus edasi. Ei tee ortopeed midagi. Mõtle loogiliselt, mida see ortopeed teha saab.
Ütleb,et jah võlvid lamedad ning edasi.

Jälgi jalanõude kulumist, kui kulub sise- või väliskülg, siis võib tekkida lisapingeid jalalihastes. Sel juhul on väga soovitav füsioteraapia.

Käia paljajalu. Hüpata, joosta ja kasutada jalgu otstarbepäraselt.

+3
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mustamäel lastepolikliinikus on ka ortopeed, kindlasti mine võta teise arsti arvamus. Ära kuula tänitavaid kägusid. Eesti arstid on väga tublid ja head arstid, aga vahel hooletud ja ei võta asju tõsiselt kus peab. Olen isegi seda kogenud. Ise pead võitlema oma lapse tervise eest, keegi teine ei tee seda ja mitte ükski kägu siin perekoolis.

0
-1
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 06.02 10:00; 06.02 10:04;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Aitab ainult võimlemine ja kui ei aita, siis on lampjalgsus edasi. Ei tee ortopeed midagi. Mõtle loogiliselt, mida see ortopeed teha saab.

Ütleb,et jah võlvid lamedad ning edasi.

Jälgi jalanõude kulumist, kui kulub sise- või väliskülg, siis võib tekkida lisapingeid jalalihastes. Sel juhul on väga soovitav füsioteraapia.

Käia paljajalu. Hüpata, joosta ja kasutada jalgu otstarbepäraselt.

Kui ortopeed midagi ei saa teha, siis miks sellist eriala üldse vaja on. Arvan et sa ikka eksid ja ortopeed on vajalik eriala ja saab midagi teha ja kui vaja siis suunab füsioteraapiasse, ega ema ise omaalgatuslikult sinna ju minna ei saa ja ema ei oska ka hakata füsioterapeudiks.

0
-1
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 06.02 10:00; 06.02 10:04;
To report this post you need to login first.
Postitas:
Anonymous

Lastel esineb nii lampjalgsust kui ka hüpermobiilsust, mille tõttu jalg lihtsalt nö vajub ära hüppeliigesest. Põhimõtteliselt mõlemal juhul on nö raviks harjutused, paljajalu käimine, sport ehk siis põhimõtteliselt lihaste tugevdamine. Ilmselt üliäärmuslikel juhtudel ka ehk mõni lõikus. Ega see teise ortopeedi tagaajamine suurt midagi anna. Pigem investeerida natuke jalauuringusse. Ma peast ei mäleta, mis see maksis, aga kusagil 15 euro kandis. Nö lampjala harjutused ei ole iseenesest midagi keerulist-käi paljajalu, võta varvastega asju maast üles, jala rullimine pallil-pudelil vms, päkkadel/varvastel käimine…

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kui mul laps oli paariaastane, siis vaatasin, et jalatallad kisuvad lampjalgsuse poole. Kuna lähisugulaste hulgas on seda probleemi, siis seletasin muret perearstile. Too arvas, et enne teismeiga lampjalgsus ei ole lastel üldse teema. Mõni aasta läks mööda, vaatasin, et no üha rohkem jalalabad kuidagi lääpas. Miski ortopeedi juures sai käidud, aga tundus, et ta teemasse väga ei süüvinud ja kirjutas tallad välja sõnadega, et kui me väga tahame, siis võite ju osta. Mõne aja pärast pöördusime aga ühe eraka ortopeedi poole, kel kohe oli asi teada – lapsel on plastilised liigesed ja seetõttu selline lääpas vaatepilt. Määras jalaharjutused ja ujumistrenni. Aga märkis juurde, et äkkliigutustega spordialade (korvpall, jalgpall jms) harrastamisega kaasneb suurem traumaoht, kuna hüppeliiges ei ole nii tugev. Plastilised liigesed pidavat suht levinud olema muidu. Ja mul endal näikse ka sama teema olevat. Ah jah, ühe soovituse lisaksin veel, mille sain ühelt ortopeedilt, kui lapseeas enda oletatava lampjalgsusega käisin, et kui jalanõusid valid, siis painuta seda käes, st vaata, kust kohast see n-ö pooleks läheb. Kui läheb keskelt, siis on sobimatu jalats. Õige jalats paindub esimese kolmandiku pealt, sealt kus sinu enda jalgki, kui astud.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 15 postitust - vahemik 1 kuni 15 (kokku 15 )


Esileht Koolilaps 9 aastasel poisil kerge lampjalgsus, arsti arust okei, minu meelest mitte

See teema on suletud ja siia ei saa postitada uusi vastuseid.