Esileht Koolilaps 9a käitumine

Näitan 14 postitust - vahemik 1 kuni 14 (kokku 14 )

Teema: 9a käitumine

Postitas:

Tegemist muidu hea poisiga, aga viimasel ajal on muutunud väga tujukakas, emotsionaalseks ja oma õiguste eest võitlejaks.
Mei eperes üldsielt kätega ei räägita ja vitsavalu ei tunta, kuid ma aina rohkem tunnen, et ei suuda end enam kehtestada.
Poiss praegu katsetab igal sammul, kus on piir, aga mis tähendab piir? Ei kui sa seda ei tee, siis mis? Ta on isegi öelnud, et ega sa ei tee ju midagi ainult ähvardad – no aga ma ei lähegi teda lööma vm. Mõned korrad olen käest pigistanud või oma tuppa , tirinud/lükanud , selle eest lubab juba politseisse kaevata jne. Üldjuhul tuleb ta lpuks ja palub vabandust, kui ma ei jaksa ja ei taha temaga iga päev riielda, samas ta AINULT vaidleb vastu, no igas asjas. meil on teatavad reegilid (tuled uksest, pesed käed, vahetad riided, sööd, otsustad mis kell õpid jne), aga iga päev leiab ta, et temale tehakse reeglitega liiga. eile üldse jäi pool nuttes magama, et elu on nii raske, peabki veel 10a koolis käima, hommikuti vara tõusma, bussi pealt koju jalutama (10min), õppima ja koh. kirjandust lugema. No mis ma oskan öelda.
Iseenesest on talelus minu meelest kõik paigas, vanemad koos, pole ainuke laps, oma tuba, puudust ka nagu millestki pole – ikka tujutseb. Koolist uurisin, seal pidi musterlaps olema.
Ma saan aru, et mingi hiiliv puberteet, aga ma ei oska temaga enam käituda, ma ei jaksa lihtsalt võidelda hommikust õhtuni.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 20.02 12:15; 20.02 12:27;
To report this post you need to login first.
Postitas:

kas ma saan õieti aru, et 9 aastasele on ette antud, et millal ta sööb ja õpib? ja selle täitmist nõutakse punktipealt. riiete vahetust kah?

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Sööb kui tuleb koolist, tema enda soovil. Õppimisega arutame läbi, palju õppida ja mis kell õpib, kuna muidu ta alustab õppimist kl 22.00 ja nutab siis ainult, et tema ei jaksa.

Meil pole palju reegleid , need vähesed mis mainisin + oma toa korra nädalas koristamine, mitte oma toas söömine ja mustade riiete pesukasti viimine pole minu meelest just liiga range kasvatus. Telekat vaatab, arvutis mängib, väljas käib + trennid.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 20.02 12:15; 20.02 12:27;
To report this post you need to login first.

Soovitan sul lugeda \”Kuidas rääkida lastega nii, et nad kuulaksid ja kuulata nii, et nad räägiksid\” ja samadelt autoritelt oli sarnane peakiri õppimise teemadel nii kodus kui koolis.

Olen neid nõuandeid järginud, kuigi kohati on väga keeruline, sest sissejuurdunud suhtlemismustrid pressivad peale. Aga tõesti toimib! Ja nii imeline tunne on, kui õnnestub konfliktiolukord rahumeelselt lahendada + igasugused olmelise tasandi tülikohad.
Üks poistest (10a) on mul eriti kõva ja äge pähkel.
Häbiga pean tunnistama, et niipea, kui ma ennast ei distiplineeri – tänitama, üleorganiseerima ja häält tõstma satun, niipea muutub tema käitumine VÄGA silmatorkavalt vastikuks ja närvesöövaks. Ja kui ma siis jälle selle raamatu kätte võtan ja mõtisklen ja ennast muuta püüan, kohe on tulemused positiivsed.
Nii, et kui sa ei tea, kuidas edasi, siis loe ehk saad ka ideid.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 20.02 13:18; 20.02 15:01; 21.02 15:43;
To report this post you need to login first.
Postitas:

issand, kui normaalne kahe pojaga. ise vaatad, et sina käitud halvasti, distsiplineerid end, kasvatad end ja laps muutub ka heaks.
minu ema küll nii ei mõelnud. ilmselt mõtles ta viilmalikult, et laps on tulnud ema juurde õppetundi saama. ja veel eiteakellelikult, et laps peab järgima kodu reegleid ja mõtles ka perekoolilikult, et iga ema kasvatab oma lapsi erinevalt ja oma tõdede järgi.
nii imelik on lugeda, et lapse pärast muudab ema OMA käitumist. mitte et laps peaks OMA käitumist muutma ja täitma lihtsalt neid üsna normaalseid reegleid, mis on söömise, korra, õppimise ja magamise kohta.
minu tähelepanek on aga veel selline, et kui ütlen mina et laps peab magama 8tundi vähemalt, on see nagu karistus. ta võtab seda kui karistust, minu kiiksu, võimu. ja siis tuleb laps aasta pärast trennist ja ütleb et ta peab magama 8 tundi, treener ütles.
või kui mina räägin et koristame toad. räägin, et peab olema korras. siis laps vaidleb et miks, kui ta ei taha jne. siis õpetaja räägib, et segamini asjad ajavad inimese närviliseks. ja laps hakkab koristama. imelik. see on nagu mingi feng-shui jutt, et segamini pööning näitab segadust peas ja sa lähed ja teed pööningu meeleldi selle jutu peale korda.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt 20.02 13:50; 21.02 12:35; 21.02 14:51; 21.02 16:57;
To report this post you need to login first.

Ma väljendasin ennast vist veidi eksitavalt. Asi ei ole selles, et ma sisuliselt oma nõudmisi, väärtusi ja reegleid muudaks. Vaid küsimus on selles, KUIDAS ma need lapseni viin. Ja KUIDAS ma mõjutan last soovitult käituma ja olema.

Kuigi nii mõneski reeglis olen lastega dialoogis olles korrektuure teinud, olen ma tüüpiline ema, kes peab vajalikuks kõiki neid tüütuid pisisasju käte pesust kuni toakoristamiseni, lauakommetest rääkimata.

Aga suhtumises on tõesti suur erinevus näiteks Sinu emaga võrreldes. Ma arvan, et inimene võiks terve oma elu õppida, olla avatud muutustele, arengule.
Hetkel on mul käsil õppetund: Kuidas oma kärsitut, üle ääre ajavat emotsinaalsust ohjata ja kuidas suhelda lastega nii, et kellegi psüühika ei saaks räsitud, et kaose ja korra suhe oleks optimaalne ja me tunneksime elust rõõmu.
Ja selleks ongi vaja muuta enda, kui lapsevanema suhtlemise STRATEEGIAT ja mingis plaanis ka suhtumist endasse ja lapsesse.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 20.02 13:18; 20.02 15:01; 21.02 15:43;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mul on ka sama vana poeg ja viimasel poolaastal on ilmnenud tõesti mingi uus joon–tujukus ja tähtsus eelkõige. Ma arvan ka, et hiiliv puberteet, pluss lähenev kevad, mil lapsed on koolist väsinud. Ega siin mingit muud ravi ilmselt olegi kui lapsega inimlikult suhelda ja mitte lasta endast üle sõita. Lase teisel elada ja ela ka ise, nagu öeldakse. Kindlasti on väga tähtis igapäevane läheduse- ja kaisuhetk. Mina näiteks võtan ta kaissu kui ta tahab (tahab iga päev;)ja siis pimedas vahetame mõne hingele jäänud mõttegi. Arvan, et see on suureks abiks.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

minul ka üks üheksane kodus, samas sarnaseid probleeme pole. minetea..võibolla tulevad.
meil kokku kolm last ja kasvatame neid teadmises (kuidagi ei taha kirjutada \”põhimõttel\” kuna see ei luba kõrvalekaldeid mida meie ikka vahel teeme:) seega siis lihtsalt teadmises ja teadmisega, et igal teol on tagajärg ja teatud vanuses pole enam vanemad need, kes laste kohustuste eest vastutavad.
st kui koolitöid ei tee, siis läheb koolis halvasti..kui koolis läheb halvasti, siis ei ta sa oma tunnistuse eest preemiat vms-t.
ärgu tehku oma voodit ega koristagu oma tuba- siis ei saa sõpru külla kutsuda. ärgu söögu suppi, aga ärgu ka jäätist lootku peale söögikorda.
me pole oma lapsi kunagi füüsiliselt karistanud nagu ka nendega vingunud, ega neid tänitanud asjade eest, mis nad valesti teevad.
võibolla aitab sarnane taktiga mõnes teiseski peres!

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

[small]Kägu kirjutas:[/small]
[tsitaat]minul ka üks üheksane kodus, samas sarnaseid probleeme pole. minetea..võibolla tulevad.
meil kokku kolm last ja kasvatame neid teadmises (kuidagi ei taha kirjutada \”põhimõttel\” kuna see ei luba kõrvalekaldeid mida meie ikka vahel teeme:) seega siis lihtsalt teadmises ja teadmisega, et igal teol on tagajärg ja teatud vanuses pole enam vanemad need, kes laste kohustuste eest vastutavad.
st kui koolitöid ei tee, siis läheb koolis halvasti..kui koolis läheb halvasti, siis ei ta sa oma tunnistuse eest preemiat vms-t.
ärgu tehku oma voodit ega koristagu oma tuba- siis ei saa sõpru külla kutsuda. ärgu söögu suppi, aga ärgu ka jäätist lootku peale söögikorda.
me pole oma lapsi kunagi füüsiliselt karistanud nagu ka nendega vingunud, ega neid tänitanud asjade eest, mis nad valesti teevad.
võibolla aitab sarnane taktiga mõnes teiseski peres![/tsitaat]
sul on lihtne, su lapsed hoolivad sellest, et saaks peale suppi jäätist. või tahavad saada hea tunnistuse eest miskit, ja koristavad et saaks sõbrad külla.
meil on totter lugu, et kui ütlen et nüüd on vaja kül koristada, siis küsib laps et kas keegi tuleb külla? kas pole nõme?
aga teistes asjades on nii, nagu ütles Kiir \”vaata mind, las minna\”. ja lasebki minna. ei ole mingi seline laps, kes niiiiii väga midagi tahaks, millega distsiplineerida. aga ehk olem ma püüdnud teda juba kõigega distsiplineerida ja ta on saanud kogemuse, et ta tuleb sellega toime, oskab leppida pettumuste ja keeldumistega juba ja seepärast ei pingutagi.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt 20.02 13:50; 21.02 12:35; 21.02 14:51; 21.02 16:57;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ära vaidle ja vôitle lapsega vôi vähemalt vali hoolega, mille puhul on môtet seda teha.

8-9 a. laps on see, kes pole enam väike, aga vahel siiski on 🙂 Kehtestada saad ennast eeskujuga ja last karistada mingi konkreetse hüve ära jätmisega, aga selleks olgu ka korralik pôhjus. Plaanitud kino ei maksa ära jätta pesemata käte pärast. Füüsiline karistus oleks selles vanuses väga alandav ja te kaotaksite usalduse.

Äkki on teil palju reegleid? Äkki soovid, et 9 a. poeg teeks asju täpselt sellel ajal ja sellises järjekorras nagu sina nôuad? Käte pesemine on harjumus, seda enam 9 a. puhul ei pea meelde tuletama vôi üle küsima. See on nagu WC-s paberiga pühkimine. Jätab käed pesemata? Jätku. Mitu päeva järjest? Kui jälgid teda ja nädal järjest tôesti ei pese käsi, pane kollane lipik vannitoa peeglile, millele kirjutatud a la \”sügelised on levinumad nahaalused parasiidid, mis kanduvad edasi pesemata käte kaudu\”.

Vaatle asju veidi vildaka nurga alt. Su laps käib iseseisvalt koolis. Sa usaldad ta läbi (eriti Tallinna puhul) tiheda linnaliikluse, aga ei usalda teda käte pesemises 🙂

Selles vanuses on olulisim ôpetada vastutust ja teiste inimestega lugupidavat käitumist. Mis on ôige ja mis on vale, teab enamus 8-9 aastasi, aga nad ei tea, kuidas teatuid kokkuleppeid saavutada, kuidas suhelda. Nad ei oska analüüsida, sest puudub kogemuste pagas. Seda oskad sina täiskasvanuna, kasuta seda. Vaidlemine on trotsi väljendus, millega ta pole rahul? Millist ôigust ja iseseivust ta taga ajab? Leidke kompromiss, mis rahuldab môlemaid pooli. Vahel vaieldakse tähelepanu saavutamiseks ja igavusest, neil puhkudel vastan ma tavaliselt \”Mul on tunne, et sul on vist liialt palju aega ja igav, räägi parem mis sa täna tegid…\”

Koolitööd tuleb ära teha ja see ei kuulu vaidlemiseks. See, et laps ise otsustab millal on väga tore reegel teil. Koolis käimisega ei saa samuti järeleandmisi teha, aga sa vôid teda lohutada, et varsti on hommikud valged. Muidugi vôib bussi pealt koju jalutamine olla tüütu. Kuula ja môista teda, vahel hakkab lihtlabasest kurtmisest kergem 🙂

Vôiksid ka rääkida, milline institutsioon on perekond. Ma ei väsi kordamast, et perekonnas peab kôigil liikmetel olema hea. Ema-isa ei ole ei teenindajad ega kupjad. Igal ühel on kohustused ja teiste pereliikmetega tuleb arvestada. Ka tunnetega.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 21.02 14:29; 22.02 11:57;
To report this post you need to login first.
Postitas:

su laps räägib sellise lause peale, et mulle tundub, et sul on liiga palju aega ja igav?
hämmastav. mu laps ütleks et ei ole liiga palju aega ja ei ole igav. seega ei räägiks ta ka midagi vaid jätkaks oma vingumist või ütleks otse mulle, et ära vii juttu mujale ja laseb oma vaidlust ikka edasi. kruvib end üles. lõpuks nutab. süüdistab. tal nii halb elu, midagi talle ei osteta jne.
on suurepärane, kui koolitööd ei kuulu vaidlemisele. aga kui kuuluvad? mis siis teha, kui peab vaidlema koolitööde tegemise üle. ja selle üle, kas on piisavalt selge või tunnis kuulas. vaidleme selle üle, et kas peab ette näitamna. vaidleme selle üle, kas peavad olema lapsel neljad viied jne. lõpuks on laps seisukohal, et mina pole sina ja mina arvan nii.
perekond intitutsioonina kuuluks ka vaidlusele, et kõigil peab olema hea. lapse arust on hea üks asi, minu arust teine. vahel loed perekoolistki, et päära pea ära, kui ei meeldi. minu laps soovitab mulle ka, et ära lase end häirida, pööra pea ära, ära vaata, vaata mööda.
nii et kui on vaidlustuju, ei teki võimalustki kompromissideks. pigem lõppeb asi sellega, et laps räägib mulle, et miks ma sunnin teda tegema midagi mida ta ei taha. et mina pole sina. mulle meeldib nii, miks ma pean tegema nii nagu sulle meeldib, las olla nii nagu on ja sa ei lase end häirida.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt 20.02 13:50; 21.02 12:35; 21.02 14:51; 21.02 16:57;
To report this post you need to login first.

Sa oled oma lapse kenasti väitlema treeninud :)))
Anna talle nüüd koostöö ja lahenduste genereerimise (teistega arvestava) ja valikute tegemise oskus ka eluks kaasa.
Soovitan veelkord lugeda nimetatud raamatuid. Mulle tundub, et leiaksid sealt just vajaliku lähenemise
(lisaks: \”Kuidas rääkida lastega nii, et nad õpisid kodus ja koolis\” see ei meenunud mulle ennist)

Karistuste, erinevate sanktsioonidega, mis on esitatud võimupositsioonilt arendame lapses välja varjamisoskuse või süütunde, halvemal juhul väärtusetuse tunde, ometi tahaks temas esile kutsuda koostööoskust ja kohusetunnet, töökust jne. Ometi ON olemas alternatiivid karistamisele ja need n.ö ripuvad ära suhtlemisoskustest. Lapsevanema suhtlemisoskustest! Eeldame kiiret kuuletumist ja püsivaid tulemusi, aga inimesed pole niiviisi loodud. Võibolla hiinlased natuke on, ei tea…:)))

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 20.02 13:18; 20.02 15:01; 21.02 15:43;
To report this post you need to login first.
Postitas:

see oma õiguste eest võitlemine on tõeliselt väsitav. ta räägib sellst juttu, nagu mingi 30a naine:kuula oma südant, ela oma tahtmise järgi, tee seda, mis teeb sulle rõõmu. e nagu padar laulab: võta aega veidi ringi vaatata, veel ei ole hilja, jõuad elada.
kui seda räägib nt psühholoogil käinud 30a naine, ongi see õige tõde.
aga kui seda räägib 10a laps, siis on see targutamine, et kõigist normaalsetest nõudmistest kõrvale hiilida.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt 20.02 13:50; 21.02 12:35; 21.02 14:51; 21.02 16:57;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Käole 14.51 Selle lausega annan ma lapsele märku, et ma ignoreerin ta vaidlust. Pole môtet vaielda vaidlemise pärast. Ma usun, et su laps teab, millist nuppu vajutada. Sa ignoreeri tema soovi vaielda ja ütle otse, et kui pôhjust on vôime läbi rääkida, aga sa ei taha oma aega raisata lihtsale vaidlusele.

Muideks, mina ei kontrolli koodutöid st. mitte avalikult:) Laps teab,et kui soovib, siis alati leian aega, et aidata vôi üle vaadata. Vahel ôhtul tasakesi lappan môned töövihikud läbi ja näen, et vead sees, aga vigadest ju ôpitaksegi. Mis kasu on 5-st, mis on teenitud tänu vanematele. Aus 4 vôi 3 on parem, sest näitab taset. Ôppimine on lapse kohustus. Nii ôpitaksegi ôppima ja saadakse ka teadmisi.

Perekonna kohta. Muidugi on lapse ja sinu jaoks erinevad asjad olulised. Seepärast tulebki ôpetada kompromisse leidma ja koostööd teha. Sa ikka ise oskad seda?

Kaks näidisharjutust:
Igaüks peres vôiks kirjutada 6 asja, mis on neile olulised. 3 nendest tärniga – eriti olulised. Eesmärgiks on, et igast nimekirjast jääb järele 3 asja, mida teised aksepteerivad (isegi kui ei meeldi. Teised tohivad maha kriipsutada nendest soovidest ühe asja k.a. tärniga punkti ja 2 jäävad siis niisama kôrvale.
Tähtis on, et enne oma soovide kirjutamist môeldakse hästi läbi ja tehakse kokkulepe, et selliseid – iga päev söön vaid komme -soove sinna nimekirja ei satuks, aga kord kuus kinos – see on ok. 10 aastase puhul.

Vôite teha leida ka kompromissi kolme kohustuse kohta, mis lapsel on järgmise 2 kuu jooksul. Laps kirjutab ise 3, sina kirjutad lapse kolm kohustust ja siis valite koos 3 välja. Kummalgil poolel on vôimalus ära kustutada vähemalt üks teise poolt valitud asi. Kui täidab neid 2 kuu jooksul, siis selle eest mingi \”präänik\”.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 21.02 14:29; 22.02 11:57;
To report this post you need to login first.
Näitan 14 postitust - vahemik 1 kuni 14 (kokku 14 )


Esileht Koolilaps 9a käitumine

See teema on suletud ja siia ei saa postitada uusi vastuseid.