Esileht Beebi ja mitmikud Abitu tunne

Näitan 16 postitust - vahemik 1 kuni 16 (kokku 16 )

Teema: Abitu tunne

Postitas:

Meil on armas kahenädalane, kes saavutanud sünnikaalu ja on tegelikult vist üsna hea ja lihtne laps, aga kohati tekitavad mõned momendid, eriti ööd, mulle sellist stressi et nutan pidevalt ja tunnen end juba läbikukkunud esmakordse emana.

Meie peamised mured:

*Laps ei taha jääda iseseisvalt voodisse magama. Püüan ta võrekasse panna enne, kui ta näiteks pärast söömist minu süles uinub, aga see tähendab peaaegu alati valju nuttu. Eriti raske on see öösel – tahaks ise nii meeletult magada, aga laps korra nagu suigub unne, aga on siis kohe jälle nutuga üleval.

*Viimastel öödel on tunne, et laps eriti ei magagi. Pärast söömist ei rahune, vaid hoopis kipub siputama ja häälitsema. Rahuneb kõige paremini isa süles, aga seal uinub pikalt – umbes tunnike kulub tema rahustamiseks, aga siis on varsti jälle käes söögiaeg. Võrevoodisse isegi ei püüa teda tõsta pärast kogu seda möllu, seega magab meie juures, mida aga tema turvalisuse pärast kardan.

Tegelikult kõige rohkem muserdab mind tunne, et ma eisaa aru, mida ma täpselt lapsega tegema pean. Ja et ma teen äkki kõike valesti ja rikun ta ära, ega suuda talle õigeid uinumisvõtteid õpetada. Muudkui kardan, et teen praegu vigu, mis teevad elu mõne nädala/kuu pärast veelgi raskemaks. Ühesõnaga olen lihtsalt õnnetu, õhtute saabudes nutan, sest kardan juba ette seda magamatust ja saamatust lapse magama panekul.

Kas elu vastsündinuga ongi selline? Kuidas end rahustada ja kuidas last mitte ära rikkuda, samas ikkagi ka magada saada? Või on täiesti segased ööd normaalne? Arvasin alati, et laps tahab öösel vaid süüa ja mähkme vahetust ning sellega saaksin kenasti hakkama, aga kohutavalt rängalt mõjub see, et laps ei jää pärast söötmist ja mähkmevahetust lihtsalt uuesti magama, vaid tahab midagi…aga ma ei tea mida.

Kas kasu oleks konkreetse režiimi sisse seadmisest? Praegu on iga päev veidi erinev olenevalt sellest, kas laps teeb ennelõunal mingi pikema uinaku, mis võimaldab mul ka veidi veel magada või ärkame varahommikul. Mis kell peaks nii väike beebi ööunne minema?

Olen kõigi lohutavate ja abistavate nõuannete eest tänulik.

 

+4
-4
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 17.12 17:08; 20.12 09:41;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ta on alles kahenädalane ja kindlasti  ei riku sa teda ära. Aga lastel on kohe eriline radar ema närvilisuse tuvastamiseks, seega kui sa ise juba õhtuid kardad, siis sealt midagi head ei saagi tulla. Miks sa tahad teda vägisi võrekasse magama saada? Ta on ju väike ja tahabki vb lähedust. Mina lükkasin võreka enda voodile ette ja teisel pool magas mees, seega ohtu polnud, et ta kuhugi kukuks. Sest kui ta sinu kõrval magab, siis sa saad kindlasti rohkem puhata, kui öö läbi teda rahustades. Mul magas esimene laps 2,5 kuud meie juures, siis tõstsin ta võrekasse magama, enne panin rinnaga magama. Ta oli üks esimesi, kes hakkas titegrupist terve öö magama, rinnast loobus ka 1 a 2 k ise. Seega minu kogemuse järgi ei pea küll last nii vara võrekasse harjutama. Tee nii nagu teile kahele rohkem sobib, mitte selle järgi, mida mõni naabrinaine, sõbranna või kasvõi oma ema asjast arvab 🙂 Ja muidugi ongi ka see normaalne, kui beebi öösiti nutab, vb tal gaasid, vb palav, vb külm? Lutti oled proovinud? Proovi ka ise päeval magada. Eks see ööunne jäämine on ka erinev, aga u 18- 19 võiks proovida esimest korda. Samas minul mõlemad lapsed alles kell 21 magama jäänud. Alguses üritasin ka 19 ajal, aga siis paningi 2 h last magama. Kindlasti ei tee sa midagi valesti, üksteise tundma õppimine võtab lihtsalt aega 🙂

+4
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Beebi on veel nii pisike, et ta nii väga vajab sinu lähedust. Tema voodi tundub talle ilmselt üks külm ja kalk koht siin maailmas, nagu iga teinegi, v.a sinu (või isa) kaisus. Minu soovitus – ära kuluta hetkel oma energiat võrekasse panemise peale, ta niikuinii ei jää seal magama. Osad lapsed uinuvad kohe enda voodis, aga seda oleks kohe näha olnud.

Kui muretsed turvalisuse pärast, lükka tõesti võrekas ööseks endapoolse voodikülje vastu. Nii ei kuku beebi kuhugi. Kuigi minu imetamisnõustaja rääkisd mulle, et on võimatu last ära magada, kui inimene pole joobes/uimas/rohtude mõju all ja see tuleneb evolutsioonist – imetajad enne meid magasid järglased külje all ning kõik jäid terveks. See on instinkt. Teine lugu on muidugi kitsa voodiga, laps võib end maha rapsida.

Püüa praegu mitte muretseda ja tee seda, mis on lihtsam. Ainult luti andmist ma nii pisikese puhul ei poolda. Imemisvõte ei pruugi olla juurdunud ning oleks parem oodata, kui laps on vähemalt kuu vanune. Hiljem, kui asjad selginevad, saad mõelda oma režiimi ja usu, kõik loksub paika. Esimesed kolm kuud ongi kõige närvesöövamad ja sa oled ääretult tubli, et annad rinda!

Muidu, kas krooksud lased välja beebil? Meil olid krooksud kõige kurjemad une segajad.

 

+4
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Siin 8-nädalase esmakordne ema ja mul olid täpselt samad tunded, kohati on siiani. Aga usu, see olukord läheb ses osas paremaks, et hakkad peagi olukorda paremini tunnetama ja asjad ei tekita enam nii suurt ahastust. Meie arvasime ka, et kohe sünnitusmajast koju tulles hakkame teda harjutama oma voodis magama, muidu rikume lapse ära ja jääb igaveseks meie voodisse 🙂
Tegelikult on tõesti tal see lähedusevajadus nii meeletu, et las ta alguses olla. Kuna meil piinas last 3 nädalat ka gaasivalu, siis oli tal see käest-kinni-hoidmise vajadus unes veel tugevam. Nüüd on elu rahulikum ja proovime ta igal õhtul magama panna ta enda voodisse, öösel ärkab umbes 3 korda, siis tõstan enda juurde ja tahab paariks minutiks tissi suhu, kui ise ära vajun, siis vajun, kui ei, siis tõstan ta tagasi oma voodisse. Mõnikord jääb kohe seal magama, mõnikord mitte, siis jätame enda juurde. Eks selline väike trall käib, aga õnneks ta tegelikult magab terve öö, on silmad kinni, kui hakkab vaikselt jaurama.

Eks seda tunnet teavad kõik emad, mis tähendab rampväsinuna keset ööd lapse voodi serval tiksuda ja lutti suhu toppida või lihtsalt vaadata-oodata, kas jääb magama, et kas on mõtet endal voodisse tagasi kobida või ei.

Ahjaa, lutti proovisime kui ta oli 5-nädalane ja sellest on suur abi, sest ta ei tahagi tegelikult alati piima, vaid lihtsalt midagi turvalist suhu ja lutt meenutab tissi. Aga eks lutti suhtutakse nii ja naa, et vaata ise. ITKs ollaks totaalsed lutivastased, ütles mulle haiglas üks 60+ ämmakas ja lisas vaikselt, et kodus tee ikka nii nagu sulle mugavam 🙂

+5
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 18.12 10:47; 20.12 10:53;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kui ta teie juures on nõus magama, siis nii tehkegi. Ei ole mõtet ette muretseda, et see beebi kuidagi ära rikub. Meie laps magas esimesed neli kuud meil voodis. Öösel andsin külili rinda ja ise põõnasin enamasti juba söötmise ajal edasi. Neljakuuselt läks kaks ööd, et ta oma voodisse magama harjutada. Kusjuures pärast seda jäigi ta ainult oma voodis magama, ehkki vahel oleks ma ise tahtnud temaga kaisus magada 😀

 

Nii pisikesed lähevad tavaliselt emaga samal ajal magama. Vastsündinu keha ise melatoniini ei tooda, küll aga saab ta õhtupoolikult melatoniini ema rinnapiimast ja see aitab tal paremini uinuda ja pikemalt magada. Seega ma vägisi ei prooviks beebit varakult magama saada. Hiljem hakkab tõesti ööune algus varasemaks nihkuma. Ja üldse nii pisikese puhul on raske mingit korda või režiimi taga ajada, isegi kui mingid mustrid ilmuma hakkavad, siis sellel perioodil muutub kõik nii-nii ruttu, et järgmisel päeval käitub ta juba teisiti.

 

Kõige tähtsam: sa ei ole kuidagi läbi kukkunud. Midagi esimest korda teha on alati keeruline. Sa muretsed, sest tahad oma lapsele parimat. See muretsemine ei kao päris ära kunagi, küll aga läheb palju lihtsamaks, kui rasedusejärgne hormoonidemöll vaibuma hakkab ja lapsega kergemaks läheb. Esialgu tuleb aga see raske aeg üle elada üks päev korraga. Kõike head sulle!

+3
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Loen ja imestan, et kõik siin nii tublid ja juba mõnekuuses lapsed oma voodites – meil magas 3,5 AASTAT meie juures ???? aga jah, esimene kuu ongi hull ja siis veel 2 kuud raskemat aega, aga usu mind, pärast seda läheb palju paremaks ☺️ Ma ise hetkel peaegu 1-kuuse lapsega hädas ja on ka raske, vahepeal röögib terve öö, aga mind lohutab see mõte, et kõik möödub. Proovi päeval ka lapsega magada. Kui ainult 1 laps siis peaks see täitsa teostatav olema ja naudi oma beebit.

+5
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ma ei saanud ka vastsündinut tõsta kuhugi magama. Mul uinus ainult rinna otsas ja kui ma magavat last üritasin liigutada – ärkas kohe üles. Magavat last sain liigutada ainult nii, et panin ta magama väikese voodilina/liniku peale ja lohistasin linaga mööda voodit 50 cm sinna poole, kuhu vaja. Lugesin igasugu arvamusi, “kuidas peaks unekooli tegema jne”, aga tegin lõpuks ikka nii, kuidas endal mugavam. Magasin lapse kõrval, kui ma keset ööd üles ärkasin, hiilisin lapse kõrvalt minema, kui ei ärganud, magasin tema kõrval. Meest ma ei saanud usaldada vastsündinu kõrvale magama, esimesel päeval juba peaaegu keeras peale ja läbi oma sügava une ei kuulnud ei beebi nuttu ega tajunud ümbritsevat Ennast usaldasin.  Laps 1a 10k enne kui esimesi kordi juhuslikult magas pika öö üksinda. Ja siis ka oleneb ööst – mõnikord oli tal nt külmetuse või hamba tuleku tõttu ebamugav magada ja magas ainult rinnast kinni hoides paar ööd, kuni tal jälle parem oli. Mind ei häirinud, kuna samas voodis magades sain ise ka magada. Mees muidugi kogu aeg käis mulle peale, et laps “peaks” magama omaette jne, nii nagu mehele mugavam on, midaiganes. Me suhe kannatas, aga ma sain rohkem magada.

+2
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 19.12 09:30; 19.12 09:34; 20.12 20:04;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mul oli võimalik võtta “beebivoodiks” teine täiskavanute voodi. Niiet beebi ei maganud meie voodis, vaid ma käisin “beebi voodis” magamas ja hiilisin minema, kui ta uinus. Esimesed aastad lihtsalt magasingi beebiga samas voodis – nii oli lihtsam ja ma sain ka natuke rohkem magada. Aga mõned inimesed suudavad harjutada voodi kõrval nt lahtise äärega võrevoodis magama – mu ausutus nende inimeste vastu, mina läksin lihtsama väljapääsu teed ja tundub, et beebi oli väga rahul, et sai mu lähedal magada ning mees ei olnud väga rahul, et ei saanud mu lähedal magada 😀

+2
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 19.12 09:30; 19.12 09:34; 20.12 20:04;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Synnitusjärgset aega ei kutsuta niisama neljandaks trimestriks. Beebi vajab siis maksimaalselt lähedust. Teda ei ole võimalik siis ära hellitada või ära rikkuda. Mida rohkem lähedust ja turvatunnet sa talle praegu annad, seda rahulikumaks ta muutub.

+3
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Aitäh kõigile abistavate ja julgustavate vastuste eest!

Kirjeldan meie kaht viimast ööd-päeva, ehk oskate veel nõu anda, kuidas oleks tark edasi käituda.

Nimelt magab meie pisike väga magusat und päevasel ajal. Üleeile proovisin teda päeval iga 2 tunni järel üles äratada ja toita, et ta siis ehk õhtul kauem magaks. Tulemus oli see, et pärast sunnitud äratust ta küll võttis rinda, aga väga lühikest aega. Ta jäi rinnal sisuliselt kohe magama ja minu püüded teda pärast toitmist üleval hoida ja talle n-ö näidata, et on aktiivne päevaaeg ei õnnestunud eriti – ta lihtsalt vajus ära.

Eile proovisin mitte sekkuda ja lasts päeval kujuneda lapse enda rütmis. Tulemus oli see, et laps magas kaks pikka uinakut – 10.30-13.30 ja 3.30-18.00. Nende kahe vahel tegi pika, ligi tunniajase söömingu.

Järgnenud õhtu ja öö olid mõlema päeva järel ühtmoodi kehvad. Üritasin last magama panna alates 20.39st – sai uue mähkme ja rinda, aga magama ei jäänud kummalgi korral enne kui umbes kell 00.30. Uinumisele eelnes vähenemine, nutt, rahustamine võimlemispallil ja uus mähkmevahetus ja toitmine. Lõpuks magas laps 2 tundi ja kogu trall hakkas uuesti pihta. Pärast toitmist ta lihtsalt ei jäänud magama – oli nii rahutu, käed-jalad käivad, mingi nohisemine ja lõpuks nutt. Viimaks jäi magama mehe süles, aga kohe kui sealt voodisse tõstsime, hakkas uuesti sama asi. Selleks ajaks oli kell juba 9 hommikul.

Ühesõnaga minu küsimus on, miks ometi on need ööd lapsel nii rahutud, kui päeval magab nii sügavalt. Kas päev-öö vahetuses? Kas peaks püüdma edasi seda esimest taktikat, et päeval ikka üles äratada? Kas öisel rahutused võib mingeid muid põhjuseid olla?

Ise tunneme, et jorin tuleb iga kord kui kõhus mingi tegevus toimub ehk puuks või kaks tuleb. Aga päeval see ju ei häiri teda, miks siis öösel?

Teiseks -kas on variant laps üle toita? Kuna mina suudan last rahustada ja lõpuks magama saada ainult toites, siis ma annan talle öösel nendel hetkedel, kui ta uuesti magama ei jää, süüa kindlasti tihedamini kui 2 tunnise vahega. Tihti näen ka, et tal muudkui näpud lähevad suhu ja nagu otsiks rinda. Äkki ta ei saa siis lihtsalt öistel toitmistel kõhtu täis ja seepärast ei uinu uuesti?

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 17.12 17:08; 20.12 09:41;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Aitäh kõigile abistavate ja julgustavate vastuste eest!

Kirjeldan meie kaht viimast ööd-päeva, ehk oskate veel nõu anda, kuidas oleks tark edasi käituda.

Nimelt magab meie pisike väga magusat und päevasel ajal. Üleeile proovisin teda päeval iga 2 tunni järel üles äratada ja toita, et ta siis ehk õhtul kauem magaks. Tulemus oli see, et pärast sunnitud äratust ta küll võttis rinda, aga väga lühikest aega. Ta jäi rinnal sisuliselt kohe magama ja minu püüded teda pärast toitmist üleval hoida ja talle n-ö näidata, et on aktiivne päevaaeg ei õnnestunud eriti – ta lihtsalt vajus ära.

Eile proovisin mitte sekkuda ja lasts päeval kujuneda lapse enda rütmis. Tulemus oli see, et laps magas kaks pikka uinakut – 10.30-13.30 ja 3.30-18.00. Nende kahe vahel tegi pika, ligi tunniajase söömingu.

Järgnenud õhtu ja öö olid mõlema päeva järel ühtmoodi kehvad. Üritasin last magama panna alates 20.39st – sai uue mähkme ja rinda, aga magama ei jäänud kummalgi korral enne kui umbes kell 00.30. Uinumisele eelnes vähenemine, nutt, rahustamine võimlemispallil ja uus mähkmevahetus ja toitmine. Lõpuks magas laps 2 tundi ja kogu trall hakkas uuesti pihta. Pärast toitmist ta lihtsalt ei jäänud magama – oli nii rahutu, käed-jalad käivad, mingi nohisemine ja lõpuks nutt. Viimaks jäi magama mehe süles, aga kohe kui sealt voodisse tõstsime, hakkas uuesti sama asi. Selleks ajaks oli kell juba 9 hommikul.

Ühesõnaga minu küsimus on, miks ometi on need ööd lapsel nii rahutud, kui päeval magab nii sügavalt. Kas päev-öö vahetuses? Kas peaks püüdma edasi seda esimest taktikat, et päeval ikka üles äratada? Kas öisel rahutused võib mingeid muid põhjuseid olla?

Ise tunneme, et jorin tuleb iga kord kui kõhus mingi tegevus toimub ehk puuks või kaks tuleb. Aga päeval see ju ei häiri teda, miks siis öösel?

Teiseks -kas on variant laps üle toita? Kuna mina suudan last rahustada ja lõpuks magama saada ainult toites, siis ma annan talle öösel nendel hetkedel, kui ta uuesti magama ei jää, süüa kindlasti tihedamini kui 2 tunnise vahega. Tihti näen ka, et tal muudkui näpud lähevad suhu ja nagu otsiks rinda. Äkki ta ei saa siis lihtsalt öistel toitmistel kõhtu täis ja seepärast ei uinu uuesti?

Mina andsin ka keerulisematel hetkedel tihedamini kui 2h, ega see mõned nädalad või ku usedasi toimida ei tee ju midagi halba. Väidetavalt pole  võimalik last rinnaga üle toita. Lihtsalt enda nibud kannatavad, kasutasin palju kreemi ja kompressi, see aitas.

+2
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 18.12 10:47; 20.12 10:53;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Laps on veel nii väike ja ilmselt ongi päev ja öö natukene sassis tal. Minu beebil, kes nüüdseks on varsti 4kuune oli samuti nii. Usu,see läheb mööda. Mina panin tähele seda, et ise muutusin õhtu saabudes natuke ärevaks, et mis siis täna saab ja beebi tunnetas seda. Kui sellest aru sain, muutus ka pisike rahulikumaks

+3
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Soovitati aidata beebil päeva ja ööd eristada nii, et päeval ere valgus, kardinad eest, tuled põlema ja vastu õhtut hämaram ning öösel pime ja kui öösel üles ärkab, siis kui vaja, siis ainult väga hämar valgus põlema panna. Ning kui öösel üles ärkab, siis vähe suhelda, et tal liiga põnev öösel ei oleks. Alguses vist võibki natuke päev ja öö segamini olla.

+2
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 19.12 09:30; 19.12 09:34; 20.12 20:04;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ära ole enda vastu karm. Sa ei pea oskama kohe kõike ja sa ei saagi olla kohe oma lapse ekspert. Esimesed paar kuud on kõige tähtsam võimaldada lapsele võimalikult palju und ükskõik mis vahenditega. Mida paremini laps magab, seda paremini laps magab. Ööd ja päeva ta ei peagi oskama eristada. Katsu ise ööpäevaringselt magada kui laps magab. Et laps pulgavoodis magaks, siis ma imestasin teda suures voodis baikateki peal unne ja hiljem tõstsin koos baikatekiga pulgakasse, sest siis oli väiksem oht teda äratada. Vähesed lapsed oskavad ise magama jääda.

+3
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Usu, me keegi ei tea päris täpselt, mida või kuidas me oma lapsi kasvatame. Aga ellu nad jäävad ja enamvähem normaalseteks  inimesteks kasvavad. ???? See teadmatus ja segadus on okei. Mis ühel hetkel töötab, on järgmisel kasutu jne.

Hetkel 10-kuuse ema, aga tutika 2-nädalasega ei oskaks enam midagi peale hakata. ????

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minul on küll juba terve igavik möödas kui titt majas oli aga esimene laps oli ka selline rahutu tegelane. Arsti soovitusel mähkisin ta ööseks lina sisse. Nii, et käsi ja jalgu ei saanud siputada. Peale seda hakkas palju rahulikumalt magama. Päeval ma sedasi ei mähkinud. Kasutasin ka teiste lastega seda tehnikat. Umbes 2 kuuselt hakkasin neid kõhuli magama panema ning siis muutus kõik veel kergemaks. Gaasid väljusid ilma probleemideta. Aegajalt oli tunne nagu keegi oleks kuulipildujaga voodi kõrval seisnud????.

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 16 postitust - vahemik 1 kuni 16 (kokku 16 )


Esileht Beebi ja mitmikud Abitu tunne