Esileht Ajaviite- ja muud jutud Abort, prostitutsioon, surrogaatemadus

Näitan 23 postitust - vahemik 1 kuni 23 (kokku 23 )

Teema: Abort, prostitutsioon, surrogaatemadus

Postitas:
Kägu

Kui räägitakse abordist, siis räägitakse sellest, et igal naisel peaks olema õigus oma keha üle otsustada.
Prostitutsioonist ja surogaatemadusest räägitakse taunival toonil, justkui kõik naised teeks seda sunniviisiliselt. Loomulikult ka mina mõistan hukka igasuguse kupeldamise, aga kas on siis nii võimatu, et mõni naine soovib olla surrogaatema või prostituut omal vabal tahtel? Kuhu jääb siis see loosung, et igal naisel peaks olema õigus oma keha üle otsustada? Võib ju öelda, et nii prostituut kui surrogaatema teevad seda vaid raha pärast, aga ka aborti tehakse ju raha pärast ehk majanduslikel põhjustel? Võib ju öelda, et naisi sunnitakse prostituudiks, aga kas siis abordiks ei sunnita kunagi otseselt või kaudselt?
Miks ühel puhul arvatakse, et naisel on piisavalt tarkust ja õigust otsustada oma keha (ja ka ühe sündimata elu) üle, aga teisel puhul on ta nii lollike, et teda kindlasti ära kasutatakse?

+12
-12
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt

Postitas:
Kägu

Sa paned kõik asjad ühte patta. Surrogaatlus ja prostitutsioon on haakuvad teemaga “inimkaubandus” ja see pool pole ok. On olemas ka vabatahtlik surrogaatemadus (kus riigis see on lubatud), ja see on ju täiesti ok. Aga enamasti töötab see kui raha eest lapse ostmine, sest ema on reeglina vaene ja lapse saaja rikas.

+9
-2
Please wait...

Postitas:
Kägu

Sa paned kõik asjad ühte patta. Surrogaatlus ja prostitutsioon on haakuvad teemaga “inimkaubandus” ja see pool pole ok. On olemas ka vabatahtlik surrogaatemadus (kus riigis see on lubatud), ja see on ju täiesti ok. Aga enamasti töötab see kui raha eest lapse ostmine, sest ema on reeglina vaene ja lapse saaja rikas.

Kui see vaene naine töötab poes ja müüb rikastele asju, siis on kõik korras? Kui see vaene naine jääb rasedaks ja teeb majanduslikel põhjustel abordi, on ka kõik korras? Kui see vaene naine jääb rasedaks ja otsustab lapse majanduslikel põhjustel adopteerida anda, on ka kõik korras? Aga kui nüüd see sama naine otsustab mingi kompensatsiooni eest kanda kellegi teise last, siis äkki kasutatakse teda ära?

+15
-3
Please wait...

Postitas:
Kägu

Abort on “enamasti raha säästmiseks” tehtud, kuna on tehtud vältimaks seda, et laps sünnib hariduseta ja iseseisva sissetulekuta naisele. Kuigi – kõrval teemas toodi välja, et valikabortnik on põhiliselt mugavusabortnik – ~30-aastane korduvaborteerija.

Prostitutsiooni kohta võib avada iha.ee, mahajataha.com jms saidid, kus on ridamisi naisi, kes “kingituse” eest teeks üht ja teist. Vaevalt, et keegi neist inimkaubandusega seotud on. Kerge teenimisvõimalus, ei muud. Tõepoolest, “my body my choice” tüübid oma “kaitset” millegipärast neile ei laienda. Nad ei vajagi kaitset, aga see tõmbaks nende üritusele vee peale – veidrad valikud küll naistel oma keha suhtes.

Surrogaatemaduse meile lähim näide on Ukrainas. Oli kuulda, et seoses koroonaga löödi titefarmid tittesid pungil täis, sest neid ei saanud maalt välja viia, aga kõhtu neid tagasi ei topi. Seal on taga terve organisatsioon. Ei teagi, kas kusagil on surrogaatemadus üleüldse mingi iseseisev altruistlik tegevus. Muidugi tuleb sellises teemas alati mõni väitma, et “oleks see Eestis lubatud, siis ma küll aitaks oma viljatut sõbrannat” vms. Pläma.

+6
-9
Please wait...

Postitas:
Kägu

Prostitutsioon on eestis lubatud, keelatud on selle vahendamine, ruumide kasutusse andmine jne. st. keegi peale naise enda ei tohi saada seksiteenuse eest tulu.
Surrogaatemadus on teine teema, seda võiks kaaluda, et ei peaks ilma emakata naised sõitma Ukrainasse vm. kohta.

+19
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt

Postitas:
Kägu

Mõningad surrogaatemaduse võimalikud probleemid: naine otsustab pärast paari kuud, et ei taha surrogaat olla ja tahaks aborti, kas tal on ikka õigus võõra varaga nii käituda? Aga tahaks ju oma keha üle otsustada? Või hoopis paar läheb lahku, üks vanematest sureb või mõtlevad mingil muul ettenägematul põhjusel ümber, et nad ikka ei tahagi seda last? Või tekivad surrogaatemal lapse vastu liiga tugevad tunded ja ta ei taha lapsest loobuda (ok, seda viimast ei pidavat ette tulema, aga võimatu see ikkai ka pole)?

+6
-3
Please wait...

Postitas:
Kägu

Kui räägitakse abordist, siis räägitakse sellest, et igal naisel peaks olema õigus oma keha üle otsustada.

Prostitutsioonist ja surogaatemadusest räägitakse taunival toonil, justkui kõik naised teeks seda sunniviisiliselt. Loomulikult ka mina mõistan hukka igasuguse kupeldamise, aga kas on siis nii võimatu, et mõni naine soovib olla surrogaatema või prostituut omal vabal tahtel? Kuhu jääb siis see loosung, et igal naisel peaks olema õigus oma keha üle otsustada? Võib ju öelda, et nii prostituut kui surrogaatema teevad seda vaid raha pärast, aga ka aborti tehakse ju raha pärast ehk majanduslikel põhjustel? Võib ju öelda, et naisi sunnitakse prostituudiks, aga kas siis abordiks ei sunnita kunagi otseselt või kaudselt?

Miks ühel puhul arvatakse, et naisel on piisavalt tarkust ja õigust otsustada oma keha (ja ka ühe sündimata elu) üle, aga teisel puhul on ta nii lollike, et teda kindlasti ära kasutatakse?

Miks sa arvad, et samad inimesed räägivad? Mina näiteks pooldan ka prostitutsiooni puhul naise õigust oma keha üle otsustada (pealegi ei ole see Eestis keelatud) ning ka surrogaatemadust.

+6
-1
Please wait...

Postitas:
Kägu

Prostitutsioon on meil siin Eestis vabatahtlik. Naine ise otsustab, kas ta soovib sellisel viisil raha teenida. Mingitele vahendajatele ta maksma ei pea. Kedagi vägisi sellele tööle ei sunnita. Enam pole 90-ndad.

+2
-5
Please wait...

Postitas:
Kägu

Mõningad surrogaatemaduse võimalikud probleemid: naine otsustab pärast paari kuud, et ei taha surrogaat olla ja tahaks aborti, kas tal on ikka õigus võõra varaga nii käituda? Aga tahaks ju oma keha üle otsustada? Või hoopis paar läheb lahku, üks vanematest sureb või mõtlevad mingil muul ettenägematul põhjusel ümber, et nad ikka ei tahagi seda last? Või tekivad surrogaatemal lapse vastu liiga tugevad tunded ja ta ei taha lapsest loobuda (ok, seda viimast ei pidavat ette tulema, aga võimatu see ikkai ka pole)?

Selleks ongi vaja seadust, mis reeglid täpselt paika paneb, kes saab olla surrogaatema, mis tingimustel jne – ilmselgelt tehakse selles osas kokkulepe, peaks olema osapoolte nõustamine. Sobiks ilmselt altruistlik asendusemadus nagu Taanis, Inglismaal – et ei tekis mingi asendusemaduse-turism nagu Indias, Ukrainas.

+6
-2
Please wait...

Postitas:
Kägu

Kõik kolm on ühe ja sama puu viljad.

+3
-7
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt

Postitas:
Kägu

Tuttav läks oma esimest last sünnitama, sünnituse käigus tekkisid komplikatsioonid ja emakas tuli eemaldada. Nad tahavad perre veel lapsi. Lapsendamiseks olid neil mingid vastunäidustused, seega jääb ainult surrogaatema kasutamine. Eestis on see keelatud.

Nüüd nad koguvadki raha, et Ukrainasse minna. See pole inimkaubandus rohkem kui kõik muugi. Sportlane müüb oma keha spordiklubile, modellgi teenib elatist oma kehaga. Miks siis ei või mõni naine teenida elatist surrogaatemaduse abil? Kuni ta teeb seda vabatahtlikult, on kõik korras.

+7
-6
Please wait...

Postitas:
Kägu

Mu meelest ka me kõik müüme ennast. Käime tööl – müüme oma oskusi ja tegutsemist, ei ole see nii totaalselt erinev midagi surrogaatemadusest. Kui mõni tööl käia ei suuda või ei oska või ei taha, aga surrogaatema soovib olla, siis miks mitte. Ka prostitutsioon võiks olla täiesti lubatud (ja maksustatav), ainult arstlik kontroll ja nõustamine peaksid olema kättesaadavad, (sestap ka maksustamine), et asi oleks turvaline. Surrogaatlus samuti – arstlik kontroll peaks olema, et turvata mõlemaid, nii -ema kui ka tulevasi -lapsevanemaid. Muidugi võiks minu meelest olla seaduslik ka vabatahtlik elust lahkumine eriti piinarikaste haiguste puhul.
Kõik see jube kammitsemine on pärit keskajast ja usu poolt peale sunnitud, mistap see ei ole ju loomulik.

+5
-3
Please wait...

Postitas:
Kägu

Prostitutsioon ei saa kunagi olla võrreldav ega aktsepteeritav teiste teenustega. Sel juhul peaks see tegevus seaduslik olema ja jH maksustatav ja ka avalik anbmebaas, nimed, kohad ja hinnad jne. Nagu ikka, kui rätsep või aednik “ennast müüb”.
Kui asi nii, siis ei peaks ju varjama. See peaks kõigile kättesaadav info olema, lisaks lisatud cv-sse, kui prostituut teisele alale läheb, siis igal pool ametina kirjas, kus teistelgi.
Kui see nii ei saa olema, siis ei saa seda “ametit” võrdsustada teiste teenustega ega seda inimväärseks pidada.

+2
-3
Please wait...

Postitas:
Kägu

Mõningad surrogaatemaduse võimalikud probleemid: naine otsustab pärast paari kuud, et ei taha surrogaat olla ja tahaks aborti, kas tal on ikka õigus võõra varaga nii käituda?

Surrogaatlus on pikk protsess, kus tulevasel lapse kandjal on tükk aega mõelda ja otsustada enne viljastamist kas ta on vaimselt ja füüsiliselt valmis seda teekonda ette võtma. Tegemist on siiski lepingulise tehinguga. Surrogaat võib aborti teha ainult nendel juhtudel, mis on lepingus välja toodud – nt kui lapsel on meditsiinilised probleemid või see peaks ohustama surrogaadi elu ja tervist. Kui surrogaat otsustab aborti teha ilma mõjuva põhjuseta, st et ta otsustab järsku, et ei soovi olla surrogaat, siis olenevalt lepingu tingimuste järgi peaks ta maksma kogu seni toimunud protsessi kinni (munarakkude ja/või spermadoorluse, meditsiinilised protseduurid, peaks maksma tagasi tasu mida ta on teeninud seni surrogaatlusega). Kogu protsess on väga kallis. 9 kuud on kurnav, aga mitte pikk aeg.

Või hoopis paar läheb lahku, üks vanematest sureb või mõtlevad mingil muul ettenägematul põhjusel ümber, et nad ikka ei tahagi seda last?

Kui surrogaat on ka munarakudoonor, võib ta otsustada kas jätta laps endale või mitte. Kui vanemad ei soovi mitte mingil juhul last, läheb laps adopteerimisele nagu ka tavalistes oludes. Surrogaatluse poole pöörduvad enamasti siiski inimesed, kes tõenäoliselt enam teist moodi ei ole võimelised bioloogilist last saama ja kes on oma säästud mängu pannud, et endale laps saada. Ka surrogaadil on õigus valida pere, kellele ta last kannab. Kui tegemist ongi ebausaldusväärse paariga, kelle puhul on kahtlus, et nad kokku ei jää, siis ta ei pea olema nõus seda läbi tegema.

Või tekivad surrogaatemal lapse vastu liiga tugevad tunded ja ta ei taha lapsest loobuda (ok, seda viimast ei pidavat ette tulema, aga võimatu see ikkai ka pole)?

Kui just pole munarakudoonor, siis see laps ei ole sinuga seotud bioloogiliselt. See laps ei saa sinult mingeid geneetilisi eripärasid. Tegemist on täiesti “võõra” lapsega. Peale sünnitust ei anta ka last sinu rinnale, sest peale sünnitust on sinu töö tehtud. Rohkem ei seo sind selle lapsega mitte miski. Stsenaarium, kus vanemad ütlevad lapsest ära pidi olema tõenäolisem kui see, et surrogaat soovib last endale.

Ma arvan, et surrogaatlus peaks olema legaalne, nagu seda on ka munaraku ja seemneraku doonorlus. On silmakirjalik, et oma geene võib võõrastele anda ja kuskil keegi kasvatab sinu bioloogilist last mis on seos terveks eluks, aga kellegi emakat rentida 9 kuuks on illegaalne ja paha.
Mitte et mul midagi doonorluse vastu oleks, vastupidi! Põhimõte on see, et mõlemad on väga tänuväärsed tegevused ja surrogaatlus vajab legaliseerimist.

+8
-2
Please wait...

Postitas:
Kägu

Prostitutsioon ei saa kunagi olla võrreldav ega aktsepteeritav teiste teenustega. Sel juhul peaks see tegevus seaduslik olema ja jH maksustatav ja ka avalik anbmebaas, nimed, kohad ja hinnad jne. Nagu ikka, kui rätsep või aednik “ennast müüb”.

Kui asi nii, siis ei peaks ju varjama. See peaks kõigile kättesaadav info olema, lisaks lisatud cv-sse, kui prostituut teisele alale läheb, siis igal pool ametina kirjas, kus teistelgi.

Kui see nii ei saa olema, siis ei saa seda “ametit” võrdsustada teiste teenustega ega seda inimväärseks pidada.

Ja siis peaks olema töötukassas ka see amet võrdväärsena kirjas. Kõik see kehamüümise õigustamine on niivõrd jõhker alaarenenud jutt. Et kõik müüme oma keha? Vabandust, me müüme oma tööjõudu, seisnegu see siis füüsilises jõus või ajudes.
Kui laps on sinu keha, nagu abordipooldajad väidavad, siis võiks ju ka sündinud lapsi ka müüa. Mida surrogaatemadus põhimõtteliselt ongi. Emad müüvad oma lapsi, võigas.

+1
-8
Please wait...

Postitas:
Kägu

Kui just pole munarakudoonor, siis see laps ei ole sinuga seotud bioloogiliselt. See laps ei saa sinult mingeid geneetilisi eripärasid. Tegemist on täiesti “võõra” lapsega.

Aga üheksa kuud siiski tassib ju surrogaatema seda võõrast last oma kõhus ringi, tunnetab viimastel kuudel tema liigutusi, laps elab tema keha ressurssidest ja on mõjutatud surrogaatema eluviisidest. Muidugi, enamasti on surrogaatemad vaesed meeleheitel naised, kelles mõte lisasuu toitmisest pigem õõva tekitab. Selles mõttes see ikkagi on inimkaubanduse moodi.

+2
-3
Please wait...

Postitas:
Kägu

osades riikides, nt saksamaal, see nii ongi. osades riikides on prostituutidel lausa omad ametiühingud vms, maksavad makse jne. seega on ka arenenud maailmas täiesti võimalik legaalne prostitutsioon.

Ja siis peaks olema töötukassas ka see amet võrdväärsena kirjas. Kõik see kehamüümise õigustamine on niivõrd jõhker alaarenenud jutt. Et kõik müüme oma keha? Vabandust, me müüme oma tööjõudu, seisnegu see siis füüsilises jõus või ajudes.
Kui laps on sinu keha, nagu abordipooldajad väidavad, siis võiks ju ka sündinud lapsi ka müüa. Mida surrogaatemadus põhimõtteliselt ongi. Emad müüvad oma lapsi, võigas.

see ei ole üldjuhul surrogaatema bioloogiline laps, vaid kasutatakse teiste munarakke. surrogaat vaid kannab seda last, täpselt nagu laomees kannab päevast päeva kaupa ühest kohast teise. laomees võib ka tunda kadedust, kui nt luksuskaupade laos töötab ja tema palk ei võimalda seda kaupa endale soetada.
me kõik müüme oma keha, olgu siis füüsilist jõudu või kontorilaua taga ajusid müües. kontoritöö pole sugugi kergem kehal taluda – pidev sundasendis istumine, monitori vaatamise kahju silmadele, karpaalkanali probleemid hiiretööst jne.

+5
-2
Please wait...

Postitas:
Kägu

No ega seda, et sa sibivedaja oled, ei reklaami ka suure suuga. Näiteks esimesel kohtingul kauni neiuga, ei räägi uhkelt, et ma olen sibivedaja, kuigi töö on aus, vajalik ja hästi tasustatud.

+2
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Mina ju räägingi altruistlikust surrogaatemadusest, mitte tasulisest. Kui naisel ei ole võimlik last sünnitada ja näiteks õde või sõbranna on nõus oma kehas võõrast last kandma – siis, mis saaks olla sellele vastu? Ma olen selle vastu, et hakatakse sellest äri tegema.

+1
-2
Please wait...

Postitas:
Kägu

Surrogaatluse vastu olen eetilistel põhjustel, kuna selle tulemusel saabub siia ilma inimene, kel sünnihetkest on ka omad inimõigused ja keda siis ostetakse nagu asja. Õudne. Lapsi toodetakse, pannakse kuhugi ära, neist võib tellija loobuda.

Surrogaatlus tasuta doonorluse vormis on ok.

Abort on minu jaoks lihtsam, sest ma ei pea loodet, mis iseseisvalt ema ihuta elada ei suuda, inimeseks. Väiksemad, mis ellu on jäänud, on seal kuuenda raseduskuu ümber. Sealt see viimane piir jookseb. Alla 12 nädala, kus praegu lubatud piir asub, on alles mingi rakkukogum. Rasedana pigem kujutleda seda last ette, kui et tegelikkusena oleks ta muud, kui üks kasvaja ihus. Samas pooldan, et juba korduvabordid oleks tasulised. Abort ei tohiks olla rasestumisvastane vahend.

Prostitutsioon on meil lubatud, kui naine sellega ise otse tegeleb. Karistatakse vahendust. Õigluse mõttes võiks sellise teenuse pealt tulu teenides ka maksud maksta nagu iga teinegi väikeettevõtja, nt massöör. Ja tagada tuleks enda ja kliendi tervise eest hea seismine. Muidu aga, vabad inimesed vabal maal, tehku, mis tahavad. Mind see ei puuduta.

+2
-3
Please wait...

Postitas:
Kägu

No ega seda, et sa sibivedaja oled, ei reklaami ka suure suuga. Näiteks esimesel kohtingul kauni neiuga, ei räägi uhkelt, et ma olen sibivedaja, kuigi töö on aus, vajalik ja hästi tasustatud.

Need pole võrreldavad. Koristaja küürib ka teiste vetsupotte, ainult need peavadseda kehvemaks, kes ise reaale eluga eriti kokku pole puutunud ja mängivad härrasid ja prouasid, just mängivad. Ma tean kahte sibivedajat, üks käib seal piirkonnas tühjendamas, kus mu tädi elab, väikelinn ja selle ümbrus. On auto ostnud, tööd nii palju, ma pole veel kuulnud, et mu tädi ja tema naaber teda halvustaks või irvitaks. Seda teeksid vaid rumalad inimesed.Eks ikka needsamad, kes ehitajaid ja kassapidajaidki kiusavad.

+1
-1
Please wait...

Postitas:
Kägu

Need pole võrreldavad. Koristaja küürib ka teiste vetsupotte, ainult need peavadseda kehvemaks, kes ise reaale eluga eriti kokku pole puutunud ja mängivad härrasid ja prouasid, just mängivad. Ma tean kahte sibivedajat, üks käib seal piirkonnas tühjendamas, kus mu tädi elab, väikelinn ja selle ümbrus. On auto ostnud, tööd nii palju, ma pole veel kuulnud, et mu tädi ja tema naaber teda halvustaks või irvitaks. Seda teeksid vaid rumalad inimesed.Eks ikka needsamad, kes ehitajaid ja kassapidajaidki kiusavad.

Sibitöö põlgajad võiksid kujutleda, milline näeks maailm välja, kui sibisid ei oleks. Presidentki korjab meil konisid.

+2
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Ma arvan, et see naine, kes saab lõpuks emaks tänu surrogaatemale, oskab oma õnne rohkem hinnata, kui mõni teine naine, kellele lapse saamine on lihtne.

+3
0
Please wait...

Näitan 23 postitust - vahemik 1 kuni 23 (kokku 23 )

Esileht Ajaviite- ja muud jutud Abort, prostitutsioon, surrogaatemadus