Esileht Väikelaps adenoidilapsed ei kannata tuult?

Näitan 14 postitust - vahemik 1 kuni 14 (kokku 14 )

Teema: adenoidilapsed ei kannata tuult?

Postitas:

Probleem on selles, et nn. järelköha ja järelnohu ajal laps ei kannata üldse tuult – niikui tuulise ilmaga välja läheb, õhtul köha jälle ägeneb – muutub kinniseks ja paukuvaks, põhjustab öiseid ärkamisi jne. Nii oli üle-eelmisel hooajal. Septembrist alates oli lapsel kogu aeg suu lahti, norskamine. Ikka ravisime ja enamuse ajast oli köha mittesegav. Aga tuuliste ilmadega ägenes jälle. Lõpuks hoidsime siis last “nagu pilpa peal” ehk tuuliste ilmadega kodus ja toas. Selle tulemusena saime detsembri keskpaigaks kõigist sümptomitest lahti. Olin ka pannud juba LOR-arsti aja – aga arst vaatas last alles dets lõpus, kui kõik oli tõesti lõpuks kadunud ja ütles, et ei ole midagi. OK. Siis tekkis lapsel perekondlikel põhjustel lasteaias käimises vahe.

Sellel sügisel läks uuesti lasteaeda, sept. alguses korjas mingi ilma palavikuta nohu-köha. Hakkas jälle norskama, tekkis läbi suu hingamine. Hoidsin nädala kodus. Siis kibeles väga lasteaeda tagasi ja läkski kerge “järelköhaga” rühma tagasi. Ka ilmad olid üsna ilusad, päikeselised. 1. okt oli aga tuuline ilm. See põhjustas jälle köha ägenemise – köha läks “kinni”, ei saa öösel magada, ka päeval köhib tihti. Laps ise tahaks väga lasteaeda minna, aga mina ei julge sellise ägenenud köhaga saata – kardan, et äkki läheb veel hullemaks ja saab palaviku, kopsupõletiku vms. Ütlesin, et olgu ikka vähemalt paar päevagi kodus ja ravime köha. Laps on pettunud, tema tahaks lasteaeda teiste laste juurde ja nendega koos tegutseda.

Kahtlustan, et lapsel on siiski suurenenud adenoid, mis selle suuhingamise ja tundlikkuse tuule suhtes põhjustabki. Ja et see jama ei lõppegi – hilissügis ja tuulisem/külmem aeg ju kõik veel ees – ja kui tal iga tuulise ilmaga jälle ägeneb, mis siis niimoodi saab? Kuigi üle-eelmisel aastal LOR arst midagi ei leidnud (aga ta vaatas sellisel ajal, kui laps oli peale kuid “nagu pilpa peal” hoidmist lõpuks ometi vaevustevaba).

Kas adenoidilastel ongi nii, et nad ei kannata üldse tuulist ilma? Niikui tuulise ilmaga õue läheb – jälle hoolikas köharavimine (mis on kestnud, nädalaid, kuid) vastu taevast?

0
-1
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 5 korda. Täpsemalt 03.10 10:09; 03.10 12:34; 03.10 13:27; 03.10 13:41; 03.10 18:50;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minu mitte adenoididega laps ärkas ka eile hommikul haukuva köhaga. Viimased paar ilma on olnud väga tuulised.
Ta on beebist peale larüngiidiga(kõriturse) “hädas”. Enamus viirusi lõppeb kas kõrvapõletikuga või palavikus larüngiidiga.

Hetkel on ta 5 ja vahest ainult haugub köhides ja õnneks alati palavikuga suureks larüngiidiks üle ei lähe. Ehk on välja kasvamas sellest. Aga larüngiidi järelköha kestab tal väga pikalt.
Sellele oleme leevendust saanud isetehtud sibula-mee siirupist.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 03.10 10:51; 03.10 19:47;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kust sa võtad, et adenoidid suurenevad ja kahanevad mõne nädalaga, nii kuidas heaks arvavad?
Adenoididega on kaebused ikka pidevalt. Kui arst vaatas ja polnud, no siis ikka pole.

Ka meie lapsel löövad haigused esiteks kurku, esimene asi on larüngiit haiguse alguses. Samuti on laps 5 ja asi pole enam eluohtlik, lihtsalt kole kuulata. Paariaastasena olime ikka haiglas paar korda, adrenaliiniampullid kodus ja vanast ajast on siiani prednisolooni tabletid sahtlis olemas. Adenoide lapsel pole, õigemini muidugi on, aga normsuuruses.

+3
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 03.10 12:02; 03.10 13:11;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Seda vist ongi üsna raske ainult välisel vaatlusel kindlaks teha. Mu esimese lapse saatis KNK esimesel korral minema. Kui ära lõigati (pildiks saatekirja sain perearstilt ja sealt edasi KNK juurde, kust läks juba kiiresti), siis oli ikka suur ja mädane küll olnud, laienenud pehme suulae arvelt jne. Teisest küljest ega röntgen ka teab-mis-ohutu ole, et seda igaks juhuks teha, kui KNK näidustust ei näe.

Suuhingamisel on muidugi ka muid võimalikke põhjusi.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kust sa võtad, et adenoidid suurenevad ja kahanevad mõne nädalaga, nii kuidas heaks arvavad?

Suuhingamine ja norskamine – milest see täpselt on, mina ei tea, aga ikka kuid kestev.

See suuhingamine ilmselt ei lasegi lapsel korralikult paraneda, muudab ta tuule suhtes õrnaks. Suuhingamist leebemate vahenditega (käsimüügi Zyrtec ja Sinupret) maha võtta olen üritanud – ei õnnestu. Sudafedi selle kõrvaltoimete ohu tõttu olen seni kartnud.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 5 korda. Täpsemalt 03.10 10:09; 03.10 12:34; 03.10 13:27; 03.10 13:41; 03.10 18:50;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ka suurenenud mandlid tekitavad norskamist, ühesõnaga norskamine tähendab seda, et neelus või kurgus ON mingi takistus.
Aga teie laps norskab ainult nohuga? Ehk siis perioodid kui kõik on ok, magab ta täitsa hääletult? See järelköha ja öine köha on väikelastel see pikaliasendis “tatt valgub kurku” köha, meil on ka see nädalaid öösiti, lõpupoole hommikul ärgates rögistatakse köhahoog ära ja ülejäänud päev on ok.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 03.10 12:02; 03.10 13:11;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Aga teie laps norksab ainult nohuga? Ehk siis perioodid kui kõik on ok, magab ta täitsa hääletult?

Suvel oli korras, ei norsanud, ei hinganud läbi suu. Tuulisele ilmale tundlik ei olnud, elaski hommikust õhtuni õues – aga suvine tuul, mõistagi, on leebem ka.

0
-1
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 5 korda. Täpsemalt 03.10 10:09; 03.10 12:34; 03.10 13:27; 03.10 13:41; 03.10 18:50;
To report this post you need to login first.
Postitas:

See järelköha ja õine köha on väikelastel see pikaliasendis “tatt valgub kurku” köha, meil on ka see nädalaid öösiti, lõpupoole hommikul ärgates rögistatakse köhahoog ära ja ülejäänud päev on ok.

Jah, kui oleks lihtsalt ühtlaselt tiksuv järelköha, siis ma üldse ei teeks numbrit.

Aga just see, et laps muutub tuuletundlikuks ja karda iga tuulist ilma. Umbes nii,et jälgi ilmateadet ja tuulisuse korral hoia aktiivset ja seltskondlikku last profülaktika mõttes kodus kinni (mis talle üldse ei meeldi, sest tema tahab kõigest osa võtta). Või siis lased lapsel käia ja olla, aga pärast maadled taasägenenud köhaga – öised ärkamised jne.

No nagu seesama 1.okt. Lubati väga tuulist, aga samas (meie elukohas) päikeselist ilma. Nii imelik tundus reipale ja ainult pisut-pisut köhivale (kes köhis ainult hommikul väikse köhahoo ära ja siis oli terve päev praktiliselt köhavaba, no vbl paar köhatust õuest tuppa tulles ka ) lapsele öelda: “Kuule, ära täna lasteaeda mine. Jääd koju ja oleme ainult toas. Sest väljas on suurem tuul ja kui te lasteaias õue lähete, siis ÄKKI sa hakkad hullusti köhima jälle”. Lasin ikka lapsel minna, et ehk ei juhtu midagi. Teised lapsed käivad ju ka pisut rögisevatena lasteaias. Aga õhtul – no muidugi! Oligi köha ägenenud, magada raske jne.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 5 korda. Täpsemalt 03.10 10:09; 03.10 12:34; 03.10 13:27; 03.10 13:41; 03.10 18:50;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Aga teie laps norksab ainult nohuga? Ehk siis perioodid kui kõik on ok, magab ta täitsa hääletult?

Suvel oli korras, ei norsanud, ei hinganud läbi suu. Tuulisele ilmale tundlik ei olnud, elaski hommikust õhtuni õues – aga suvine tuul, mõistagi, on leebem ka.

Ilmselt on probleem muus, kui adenoidides. Adenoidid tõesti ei paisu ja kahane muudkui. Norskamine ja suuhingamine võivad olla ka muust põhjustatud – räägi arstiga sellest probleemist, mitte ära raiu talle oma adenoidi juttu – st ära diagnoosi ise last, vaid arstile räägi, mis sul muret teeb, mitte, mis kahtlused sul on, las tema diagnoosib.

Mõned lapsed ongi kehvema tervisega ilma adenoidide jm jamata. See, et sügisel, lasteaias, jääb laps haigeks, kuid suvel soojal ajal ja kodus puhkuse ajal on terve, ei ole ju midagi erakordset. keskmise lapsega nii käibki asi.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minu adenoidilapsel olid kogu aeg kuni opini adenoidi sümptomid: magas suu lahti, norskas, süües ja rääkides hingeldas ning kõne oli nasaalne. Nohu ja köha tal praktiliselt ei esinenud, paar korda hooaja jooksul, kuigi käis lasteaias (lasteaias alustas aastaselt). 2,5-aastaselt tehti röntgen: 3/4 hingamisteest suletud ja eemaldati adenaid.
Nüüd on opist 4 aastat möödas ja kui vahepeal olid kõik sümptomid kadunud, siis nüüd on tagasi nii nasaalne kõne kui suu lahti magamine. Just kontrolliti, et adenoid on tagasi kasvanud, aga oppi veel ei määratud, kuna laps juba nii suur, et võiks juba ise välja kasvada. Määrati mingi sprei, mis peaks kergendama nina kaudu hingamist. Kui see ei aita, siis uuesti opile.

Minu lapsel on sümptomid kogu aeg: iga öö magab suu lahti ja kogu aeg räägib nasaalselt. Ei ole nii, et vahel on ja vahel pole. Kui ikka adenoid on ees, siis ta on kogu aeg ees, mingist tuulest see ei sõltu. Ma usun, et pigem oleks teie puhul abi mõnest turset vähendavast ravimist, mida haigushoo ajal võtta, see peaks vähendama ka külmetuste tüsistumist köhaks.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ma usun, et pigem oleks teie puhul abi mõnest turset vähendavast ravimist, mida haigushoo ajal võtta, see peaks vähendama ka külmetuste tüsistumist köhaks.

okei

See, et sügisel, lasteaias, jääb laps haigeks, kuid suvel soojal ajal ja kodus puhkuse ajal on terve, ei ole ju midagi erakordset. keskmise lapsega nii käibki asi.

Ei, haigeks jäämine ei olegi midagi erilist. Mure on selles, et laps ei saa korralikult terveks, haigus jääb vinduma ja laps on õrn.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 5 korda. Täpsemalt 03.10 10:09; 03.10 12:34; 03.10 13:27; 03.10 13:41; 03.10 18:50;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mina laseks ikkagi röntgeni ära teha. Ei tasu seda karta. See annab kõige parema pildi olukorrast.

Kas ta korralikku salli ikka kannab õues?

Minul endal näiteks tõmbab tuul ja jahe õhk ning õhuvahetus(õuest tuppa ja õue) tati lahti. Alati. Aga nohu mul ei ole.

Ma arvan, et lapsel võib lihtsalt toas olevast kuivast õhust olla nina seest turses, mis aegajalt ajab norskama.
Adenoididega ikka norskavad ka suvel ja ükskõik, mis ilmaga.
On ka variant, et lapsel on eripärana viltune ninasein vms.
Väikelastel 1-4a ongi nina ja kõrvakanalid lühikesed ja seepärast ka igasugu köha ja nohu hullem ja kergem näiteks nohul tüsistuda kõrvapõletikuks.

Suuhingamine võib olla jäänud lihtsalt “halb harjumus” külge.
Kas lapsel on hambumus õige?
Kui vana laps üldse on?

Mina selle köha pärast nii väga ei põeks. Koju jätaks vaid siis, kui tõesti on asi nii hull, et segab näiteks teiste lõunamagamist.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 03.10 10:51; 03.10 19:47;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Adenoidide teket soodustab ka allergia ning allergia puhul võib olla, et jahedamate ilmadega läheb nina limaskest rohkem tursesse. Turse tagajärjel koguneb ninaurgetesse sekreeti ja vohab rohkem baktereid, mis omakorda viivad nohuni ja köhani.

Meie adenoide diagnoosis KNK arst röntgeni abil. Röntgenpildilt selgus, et adenoidid on suured, alles operatsiooni käigus selgus, et adenoidid olid väga suured ja nii suuri adenoide ei olnud võimalik röntgenis näha.

Meie saime ajutiselt abi allergiarohtudest ja Nasonexist, mis oluliselt ninaturset alandas nii, et laps sai rahulikult suu kinni magada. Samal ajal saime ka Zyrteci ning loputasime nina 2 x päevas. Nohu ajal 4-5 korda päevas. Meie lapsel oli lisaks adenoididele ka kaasuv tugev allergia, mida diagnoositi alles lapse 2-aastaseks saamisel. Vahetult pärast allergia diagnoosi opereeriti ka adenoidid.

Lapsel on praeguseks palju kergem. Allergeenidega kokkupuutumist päris vältida ei saa, ninatursetega on kergem ka viirustesse haigestumine, samas on viirushaiguste põdemine ja nendest paranemine 10 x kergemaks läinud.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minu 6-aastasel on/olid ka adenoidid. Näha nii röntgenil kui otse vaatlusel – uuringud muidugi tehtud 3-4 aastat tagasi. Lasteaaia-perioodil on ta pidevalt tatine, kuid millekski enamaks see tavaliselt ei arene. Köhasid eriti ei ole. Samas, ta ei norska ja nö. adenodi-hingamist ka ei ole. Viimastel põhjustel polegi teda opereeritud ja nüüdseks hakkab ilmselt ka välja kasvama.

Seega, mina usun, et haigestumise soodumus on ikka individuaalne ja adenoidide olemasolu võib seda mõjutada, aga ei pruugi.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 14 postitust - vahemik 1 kuni 14 (kokku 14 )


Esileht Väikelaps adenoidilapsed ei kannata tuult?