Esileht Väikelaps Ähvardamine

Näitan 17 postitust - vahemik 1 kuni 17 (kokku 17 )

Teema: Ähvardamine

Postitas:
Kägu

Mida teha, kui lapse kaks rühmakaaslast vanuses 6, käivad lasteaias lapsel järgi, kui laps mängib teiste lastega, süüdistavad sohi tegemises ja ähvardavad füüsilise vägivallaga nagu kodus noaga kaigas teravaks ihuda ja last sellega lasteaias peksta? Laps hakkas nutma selle jutu peale, sest uskuski, et kaks last annavad talle peksa. Õpetaja on loost teadlik ja lahendas, aga selline jutt pole ju päris normaalne?

+4
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Jeerum! Millised need vanemad veel on kui võsukesed sellist juttu suust välja ajavad?

 

Teavita kohalikku lastekaitset, las teevad kodukülastuse.

+10
-5
Please wait...
Kommentaarist on juba teavitatud
Postitas:
Kägu

Enesekaitse õppusele.

+1
-3
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Sellega on küll midagi väga halvasti. Kas niiviisi täpselt ütlesidki? Mul on ka 6-aastane laps ja tema sõnavaras ei ole üldse selliseid asju nagu “kedagi peksta” või “noaga kaigas teravaks ihuda”.  No kust laps sellist asja õppima peaks, teravaks ihuda, see pole ju üldse igapäevakeelne väljendki. Ei usu, et selles vanuses laps ka mingeid ajaloolisi romaane või seiklusjutte loeks, kus niisugust sõnavara omandada. Keegi kodustest kasutab neid jubedaid väljendeid siis lapse kuuldes, et talle meelde on jäänud. Või teeb tema nähes neid tegevusi…

Kui õpetaja on asjalik, siis vbl räägiks veel temaga, ta on vast laste perede ja koduse olukorraga paremini kursis? Aga ega ta ilmselt sinuga seda infot ei jaga.

Mina olen küll elupõline naiivitar ja kasvatanud oma lapse ilmselt suht vati sees paljude arvates. Aga minu arust paljud lapsed tegelikult räägivadki sellist teksti, et mul tuleb kananahk ihule. Päris palju on muidugi sellist, et laps lihtsalt paneb mingit kuuldud sõnavara kokku ja ise väga aru ei saa selle tähendusest nö sotsiaalses kontekstis, vähemalt mitte nii nagu täiskasvanud. Aga väga palju on ka sellist juttu, millest saab aru, et laps kogebki niisuguseid asju igapäevaselt ja see on tema jaoks normaalne elu ja maailm. Sest muud pole kunagi näinudki. Ilus vägivallatu lapsepõlv on üüratu privileeg, mida valdaval enamusel maailma lastest ei ole…

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kui õpetaja probleemi lahendas, pole sinu asi midagi arvata.

Tihti on sellised varakult laiajad lapsed, kellel teismelised õed-vennad. Nt kuuleb pealt, kuidas telefonis sõpradega laia teksti pannakse või arvutimängus. 16-17 teeb juba vahet tühjadel sõnadel ja päris ähvardusel. Vanemad ei pruugi teadagi – paraku ei ole nii, et laps on 100% kodu peegel. Ka ühiskond, sõbrad, telekast nähtu – kõik see vormib last.

+11
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Minu väga rahulik laps teatas vanaemale, et tema tapaks Putini ära. Kodus oleme Putjat siunanud küll, aga tapmisest ei ole rääkinud sp. võta kinni, kust lapsel selline mõte tuli (6a). Aga kui ikka sedagi ähvardatakse – siis räägiks laste vanematega, et kas äkki on nende lapsi keegi sedasi ähvardamas käinud.

+3
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mida teha, kui lapse kaks rühmakaaslast vanuses 6, käivad lasteaias lapsel järgi, kui laps mängib teiste lastega, süüdistavad sohi tegemises ja ähvardavad füüsilise vägivallaga nagu kodus noaga kaigas teravaks ihuda ja last sellega lasteaias peksta? Laps hakkas nutma selle jutu peale, sest uskuski, et kaks last annavad talle peksa. Õpetaja on loost teadlik ja lahendas, aga selline jutt pole ju päris normaalne?

oota laste  vanemad ära ja räägi nendega.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Minu väga rahulik laps teatas vanaemale, et tema tapaks Putini ära. Kodus oleme Putjat siunanud küll, aga tapmisest ei ole rääkinud sp. võta kinni, kust lapsel selline mõte tuli (6a). Aga kui ikka sedagi ähvardatakse – siis räägiks laste vanematega, et kas äkki on nende lapsi keegi sedasi ähvardamas käinud.

Lapsed ju vaatavad igasuguseid filme, saateid jne. Loomulikult nad ka kuulevad igasuguseid erinevaid  lauseid ja ähvardusi.

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ma ei arva, et ähvardamine on tore ja “ei tasu üle reageerida”, samas olen märganud, et pärast Ukraina-Venemaa sõja algust on meie lasteaias mängud vägivaldsemaks läinud. Käib puuokstega teine-teise pihta sihtimine, ähvardamine, mängult kellegi tapmine, võetakse pantvangi ja lõhutakse teiste ehitatud liivalosse, ehitatakse lõkse, on esinenud ka löömisi ja haiget tegemist.  Me isiklikult väga piirame seda, mida laps (6a) telekast ja ajalehest näeb aga me ei saa piirata seda, mida ta lasteaias teistelt, õpetajatelt jne. kuuleb. Kui õpetaja ütles, et olukord lahendati, siis ma usaldaksin õpetajat. Ma usun, et õpetaja räägib ka nende laste vanematega, kes ähvardasid. Kui õpetaja kehitaks õlgu, siis ma muretseksin. Me ei saa kogu aeg laste kõrval seista ja neid kaitsta. Sotsiaalse pinge talumine, inimsuhete õppimine on üks osa kasvamisest. Kahjuks lapsed immiteerivad kõike seda, mis nende ümber toimub, mida nad on kuulnud või näinud. Ma pigem tegeleksin enda lapsega ning uuriksin, kuidas ta ennast tundis ning arutaksin temaga toimunut.

+5
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ma kuulasin kuidas mu laps mängis kaisukatega ning rääkis, kuidas ta ühte jalgupidi lakke riputab ja kõhu katki lõikab. Muidugi sekkusin ja seletasin talle, miks sellised mängud ei ole sobilikud. Kuid mul pole vähimatki aimu, kuidas ta sellise mõtteni üldse jõuda võis.

Meil kodus vägivalda, alkoholismi ega muid taolisi probleeme ei esine. Vägivaldseid filme ka ei vaata, arvutimänge ei mängi, telefonis mängib ainult minu valitud mänge.

+5
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kust õpivad lapsed ähvardamist? Kui sa kohe seda ei tee, siis… on üsna tavapärane nii lasteaias kui kodudes.

Kust õpivad lapsed õudusi? Muinasjuttudest, raamatutest, vanematelt õdedelt, vendadelt, telekast, muistenditest. Meie rahvuseepos Kalevipoeg on vägivalda täis, see on üks osa meie rahvuspärandist.

6-aastane ei oska veel konteksti kokku panna, mis on sobiv ja mis mitte, tema lihtsalt jäljendab.

 

+3
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ma kuulasin kuidas mu laps mängis kaisukatega ning rääkis, kuidas ta ühte jalgupidi lakke riputab ja kõhu katki lõikab. Muidugi sekkusin ja seletasin talle, miks sellised mängud ei ole sobilikud. Kuid mul pole vähimatki aimu, kuidas ta sellise mõtteni üldse jõuda võis.

Meil kodus vägivalda, alkoholismi ega muid taolisi probleeme ei esine. Vägivaldseid filme ka ei vaata, arvutimänge ei mängi, telefonis mängib ainult minu valitud mänge.

Ega lapsed pole sündides inglid, kelles oleks esindatud ainult inimloomuse parem pool. Lastes on esindatud ka inimloomuse halvem pool – agressiivus, kadedus jne.

Ehk siis lapsel pole vaja näit. agressiivsust tingimata kuskilt õppida. Temas endas on see olemas ja vahel tuleb nähtavale ka. Väiksel lapsel on vähem oskust vaadata enda mägu kõrvaltvaataja pilguga: “See oleks nüüd liiga julm..” ja seetõttu võib just väike-ülinunnu vahel näida hämmastavalt julm, samal ajal kui veidi suurem õde/vend, kes saab asjadest rohkem aru, võib juba nördida, et niimoodi nüüd küll ei sobi.

Seletamine, miks selline mäng pole sobilik, ongi õige. Ainult ei tasu liigselt kohkuda. Laps ei pea seda tingimata kuskilt õppinud olema.

+3
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Sotsiaalse pinge talumine, inimsuhete õppimine on üks osa kasvamisest.

Jah. Ja lapsed ei pruugi seda ise, lihtsalt nn. loomulikust intelligentsist ära õppida (või võtab see üüratult kaua aega), kui keegi vanem ja kogenum ei seleta midagi, ei õpeta midagi.

Kõik täiskasvanud jällegi lihtsalt ei pruugi tulla selle peale, et lapsele ka selliseid asju seletada tuleks. Või siis lähevad väga närvi (” Kui sa juba väiksena selline jõhkard oled,  mis sinust siis kasvab, kurjategija? “) ega suuda rahulikult seletada.

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ma pigem tegeleksin enda lapsega ning uuriksin, kuidas ta ennast tundis ning arutaksin temaga toimunut.

Laps hakkas hirmu pärast nutma ja sina lähed küsima, kuidas ta ennast tundis?
Kus koolis selliseid nunnu-emmesid koolitatakse, kes raamatud ilusti pähe õppinud, aga reaalses situatsioonis ei taju, milline päheõpitud lause parasjagu asjasse sobib?

+1
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kiri politseisse, millele järgneb politseinike visiit lasteaeda.

0
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Minu väga rahulik laps teatas vanaemale, et tema tapaks Putini ära. Kodus oleme Putjat siunanud küll, aga tapmisest ei ole rääkinud sp. võta kinni, kust lapsel selline mõte tuli (6a). Aga kui ikka sedagi ähvardatakse – siis räägiks laste vanematega, et kas äkki on nende lapsi keegi sedasi ähvardamas käinud.

Lapsed ju vaatavad igasuguseid filme, saateid jne. Loomulikult nad ka kuulevad igasuguseid erinevaid lauseid ja ähvardusi.

Nii on. Kuulake, mus teksti kasvõi Kätekas räägitakse, siis ei imesta enam millegi üle.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kiri politseisse, millele järgneb politseinike visiit lasteaeda.

Sa oled ikka eriline ülereageerija. Mis kõne politseisse, kohe tuleb need rühmakaaslastest tited käeraudus vangi lohistada!

Tegelikult on ka “vastaspoole” näol tegu sotsiaalselt ebaküpsete väikeste lastega, kes võisid enda meelest mängida (kõvu mehi, pätte, turvamehi, mida iganes, tahtsid TA last ka kampa igatahes) ja ühekordse juhtumi põhjal pole veel üldse põhjust endast välja minna – selgitada kaaslastele, et niimoodi rääkimine on lubamatu, sõnadel on ka tagajärjed – ja jälgida senisest valvsamalt, et midagi taolist korduma ei hakkaks.

Oma lapsele oleksin TA asemel ka selgitanud pigem sellises võtmes, et teised tegid väga, väga rumalat nalja ja lootsid, et siis sa tahad ainut nendega mängida, aga et mitte kunagi ei pea selliste ähvarduste peale oma tegevusest loobuma ja nende ähvardajate kampa minema, vaid alati tuleb siis õpetaja appi kutsuda.

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 17 postitust - vahemik 1 kuni 17 (kokku 17 )


Esileht Väikelaps Ähvardamine